TAFEL Bisdom Roermond ziet immorele chaos foidacGcHMa/ij,; li lïfïül Nederland exporteert meer kaas dan wapens HP deEHlENE ACHTERGROND ftzidoe Soutant Stichting beijvert zich voor Nadere Reformatie Hervormde kerken gebaat bij centrale monumentenzorg kerk wereld CDA: nog meer zorgen PE TIJD Bh,««ro DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1983 PAG]} Vikaris-generaal in bisdom Breda Bisschop H. Ernst van Breda heeft tot zijn (tweede) vikaris-generaal benoemd drs. L. Aerden, thans hoofddocent van de opleiding tot gods dienstleraar aan het Mol- ler-instituut in Tilburg. Aerden zal als vikaris- -generaal functioneren naast de huidige vikaris- -generaal A. Theeuwes, met een onderlinge taak verdeling. De benoeming gaat 1 januari 1984 in. Ds. Gijsbers hoofdpredikant inrichtingen van justitie De hervormde predikant D.H. Gijsbers is door het ministerie van justitie benoemd tot hoofdpredikant bij de inrich tingen van justitie. Hij is de opvolger van de doopsgezinde predikant C F. Brusewitz, die onlangs met emeritaat ging. Ds Gijsbers (60) is sedert 1980 werkzaam in het gevangenis pastoraat. Daarvoor was hij predikant te Leimuiden (1956-1964) en te Veghel (1964-1980). „We hebben heel wat in te halen tegenover de Na dere Reformatie. Men zou kunnen spreken van een ereschuld". Dat zei de hervormde predikant drs. W.J. Op 't Hof, voorzitter van de Stichting Studie der Nadere Reformatie bij de presentatie van deze stichting gisteren in Amersfoort. De Nadere Reformatie is een beweging binnen de vader landse kerk, die zich beijverde voor de innerlijke doorleving van de gereformeerde leer en die niet alleen aandrong op persoonlijke levensheiliging maar ook op de totale heiliging van alle terreinen van het le ven. De stichting die de bestudering van de Nadere Reformatie wil bevorderen en de belangstel ling daarvoor wil aankweken werd in juli opgericht en trad nu voor het eerst naar voren. Het is de bedoeling alle wer ken van de Nadere reformato ren op microfilm te brengen. Volgens Op 't Hof is 30 pro cent van de boeken van de Nadere reformatoren in parti culier bezit en dus ontoegan kelijk. De stichting wil nu door de boeken op microfilm te bewa ren ze toegankelijk maken. Op 't Hof wees er verder op dat het niet alleen de bedoeling is om puur wetenschappelijk be- „Zoals de wereld er op het ogenblik uitziet, wordt het met alle valse tolerantie en begrip een immorele chaos". Dat schrijft het informatie bulletin van het bisdom Roermond in zijn jongste uit gave. Er komt een artikel in voor over „Vijftien jaar Hu- manae Vitae", de encycliek van paus Pauls 6. „Zijn moed bestond vooral hierin, dat Paulus 6 de moderne mens durfde aanspreken op zijn gedrag inzake het woord van de Vader „Gaat heen en vermenigvuldigt u", schrijft het informatiebulletin. Naar de mening van het bis dom werd de encycliek ge lanceerd, „toen ontelbare ka tholieken over de hele we reld zich „vertrouwd" had den gemaakt inzake de con traceptieve middelen". Na te hebben gememoreerd dat het pauselijk woord hard aan kwam, werpt het bisdom zijn licht op de sindsdien gevoer de discussies. Het signaleert, dat in ons land sommige priesters naar de microfoon snelden en de gelovigen aan spoorden „ten deze het eigen geweten te volgen". Deze priesters verklaarden, aldus het informatiebulletin van Roermond, dat deze en cycliek „geen dogma bete kende, niet als onfeilbaar was afgekondigd, maar slechts het persoonlijk inzicht van Paulus'6 weergaf". Maar de huidige paus Johan nes Paulus 2 heeft bij herha ling de boodschap van „Hu- manae Vitae" bevestigd, me moreert het bisdom Roer mond. Sterker nog in 1981 kwam hij met de nieuwe en cycliek „Familiaris Consor- tio", „welke op een hoogst authentieke, pastorale wijze als het ware „Hamanae Vi tae" in haar praktische werk zaamheid onderbouwt". Een belangrijke reden waar om beide encyclieken in ons land weinig aandacht hebben gekregen, ziet het bisdom Roermond liggen in het veel al ontbreken van „authentiek onderwijs aan scholen en in stituten, welke „in naam" toch katholiek willen zijn en heten". Het informatiebulletin schrijft: „Het is geen verhaal, dat zomaar eens uit de lucht gegrepen wordt om de over tuigingskracht aan te zetten, maar uit de praktijk weten we, dat op de middelbare scholen de goede niet te na gesproken sexuele voorlichting gegeven werd met het koffertje vol contra ceptieven op de lessenaar". Het informatieblad van het bisdom Roermond verklaart, dat de jongelui er aanvanke lijk „met rode koontjes" naar zaten te kijken, maar dat dank zij het „erin hameren" de artsen later werden over stelpt met vraag naar de pil, „die dan in tasjes van jonge meisjes verdwijnt om erger te voorkomen". Volgens het informatiebulle tin voelen vrouwenbewegin gen zich door de botsing van meningen in maatschappij en Kerk in de kou staan. Zij verlangen „een klaar en goed antwoord van de Kerk". Naar het bisdomblad schrijft maken de encyclieken „van ons, geboren als zondige mensen, niet plotseling heili gen" Maar in de hele pasto rale begeleiding kan er toch wel iets aan worden gedaan. Daarom vraagt het bisdom thans aandacht voor de wer kelijke inhoud en de bedoe lingen van de pauselijke zendbrieven. Naar de mening van het bis dom Roermortd is de afgelo pen twintig jaar „het zicht op het evangelie van de Heer verduisterd door een verplet terende hoeveelheid leugens en halve waarheden". Voor dat men dit de Kerk verwijt „is het zaak op zoek te gaan naar de verloren warmte van die Kerk. Die is er voor ieder die ze vinden wil", aldus het informatiebulletin van het bisdom Roermond. Het ver wijst in dit verband naar de serie bezinningsdagen op Rolduc. De bouw- en restauratiecom missie van de Nederlandse Hervormde Kerk is ernstig bezorgd over de van over heidswege gedecentraliseerde zorg voor de monumenten. Daartoe behoren ongeveer 1.200 monumentale kerkge bouwen van de NHK. Slechts een beperkt aantal „nationale monumenten" zou onder de landelijke zorg blijven. De commissie verklaart dat de zorg voor die monumenta le kerkgebouwen Centraal moet zijn, „omdat deze oude kerkgebouwen van nationale culturele waarde zijn". Ze vindt dat bij toekenning van subsidie die waarde voorop moet staan. Als de ge meente de volledige beslis singsbevoegdheid krijgt, zou het gevaar kunnen ontstaan dat zij zich „om partijpolitie ke redenen gaat afzetten te gen een geloofsgemeen schap". De commissie denkt dat bij rivaliteit tussen dor pen in één plattelandsge meente de verkeerde keus wordt gemaakt. „In de prio riteitstelling zouden belangen een rol kunnen gaan spelen, die electoraal van grotere waarde zijn dan een kerkres tauratie", schrijft de commis sie. Ze wijst op het architecto nisch belang van deze ker ken ,',die in feite de middel eeuwse bouwkunst in Neder land vertegenwoordigen". Daarbij moet dan nog wor den gevoegd de cultuurhisto rische waarde van meubilair en monumentale kunst in die gebouwen. De bouw- en restauratiecom missie vindt, dat bij restaura tie en onderhoud van kerk gebouwen een goed resultaat is verkregen door samenwer king tussen plaatselijke kerk voogdijen en één centrale rijksdienst voor de monu mentenzorg, die advies en begeleiding biedt. De thans overal werkende monumentenwacht voert tweemaal per jaar een in spectie uit en geeft van de toestand van elk monument een goed beeld. Zouden die rapporten naar de burgerlij ke gemeente gaan, „dan valt te vrezen dat de doorwerking van de rapporten grotendeels verloren gaat". De commissie denkt, dat voor de beoordeling van zo n rap port technische, kunsthistori sche en culturele kennis is vereist, die aanwezig is bij de rijksdienst te Zeist. „Of deze deskundigheid bij alle ge meentebesturen voorhanden zal zijn valt zeer te betwijfe len", aldus de commissie van de NHK. Als voorbeeld geeft zij een beeld van de moeilijkheden, die zich op gemeentelijk (po litiek) vlak hebben voorge daan bij de restauratie van de romano-gotische kerk van het Groningse Noordbroek, in de gemeenteraad van Oos terbroek. Daarbij klonken geluiden als "kerken zijn on dingen" en „in tijden van ar moede is vroeger met geld gesmeten". zig te zijn. De stichting wil een brug slaan van universitaire wetenschap naar de gewone lezer van de schrijvers van de Nadere Reformatie. Op 't Hof wees er verder op dat er nog geen enkel handboek van Ne derlandse zijde was versche nen over de Nadere Reforma tie. Alles wat er over gepubli ceerd is is het werk van Duit sers en Amerikanen geweest. De christelijke gereformeerde predikant dr. T. Brienen wees op het belang van de Nadere Reformatie voor de tijd van vandaag. De mensen van de Nadere Reformatie hielden zich bezig met dezelfde vragen die nu Took leven en wij kun nen van hen, aldus Brienen, van hun antwoord veel leren. Hij noemde als voorbeeld de verhouding tot de politiek. De prediking moest volgens Na dere Reformatoren midden in het volksleven staan. Zij leg den de nadruk op het gezin Bijzonder belangrijk achtte Brienen de visie van de Nade re Reformatie op Israël. Er was in de tijd van de Nadere Reformatie een nauwe samen werking met de Rabbijnen. Men kende ook de geschriften van de Rabbijnen. Brienen constateerde in de laatste jaren in het kerkelijk leven en in de theologie een wending. De tijd van het activisme is voorbij en men legt nu meer de nadruk op de ervaring. Wat dat be treft zou men veel kunnen le ren van de predikers van de Nadere Reformatie die, zo zei hij, uitzonderlijke psychologen waren. Van belang zou het ook zijn na te gaan waarom in sommige streken van het land de Nade re Reformatie wel ingang vond zoals in Middelburg, Rot terdam en Utrecht en omge ving daarvan en in andere streken niet. Brienen deelde mee dat hij zelf met zo'n on derzoek bezig was. Het is de bedoeling van de stichting de verzamelde werken van Wil lem Teellinck, een van de be langrijkste predikers van de Nadere Reformatie, uit te ge- toi De dag van vandaag kan geen pretje zijn geweest vofc^ fractievoorzitters van CDA, VVD en PvdA: komeni j.ja Washington in de vooravond eerst een doorverbinding oor sen in New York, vervolgens na een nachtelijke vlucl Amerika laat in de ochtend terugkeren op Schiphol en iak slotte, geteisterd door het tijdsverschil, spoorslags dooi^ gen voor verdere besprekingen in Bonn! Het is een prog jiv ma dat de indruk wekt alsof er zaken van de grootst mc >n ke urgentie aan de orde zouden zijn. ink ïhc DAT is allerminst het geval. De Nederlandse politiek de tijd tot de eerste helft van het volgend jaar, maai moeten er ook spijkers met koppen worden geslagen 71 kwestie van de plaatsing van de kruisraketten op de" Woensdrecht. Los van de bekvechterijen tussen de co« genoten Nijpels en De Vries, die deze gewoonte tijdens reis onverdroten hebben voortgezet, zal geen van d< fractievoorzitters echt met tevredenheid kunnen teru 1 op het bezoek aan Washington. Maar als één van hen gen met bezwaard gemoed naar ons land terugkeert, dat ongetwijfeld CD A-fractieleider Bert de Vries. De parlementaire delegatie is in Washington duidelij] maakt, dat er in december hoe dan ook met de plaatsin{ de Pershings II in West-Duitsland zal worden begoi Van de onderhandelingen in Genève verwacht men in hington vóór die tijd niets meer. Vanuit het oogpun onze binnenlandse politiek is dat noch voor Den Uyl, voor Nijpels een groot probleem. De PvdA vindt dat N land in elk geval niet moet meewerken aan de plaatsi 1986 in ons land van 42 kruisraketten. En de VVD vin plaatsing in Nederland alleen maar logisch als er in Ge geen resultaat wordt bereikt. Het CDA echter heeft zij of 'nee' tegen de raketten altijd afhankelijk gemaakt vai verloop van dat ontwapeningsoverleg. WAT gebeurt er in december als de plaatsing in TS Duitsland begint? Moskou heeft in dat i ek derhandelingen in Genève af te breken. Nu kan dat bes méér zijn dan een poging druk uit te oefenen op de Ver i de Staten. Maar vast staat-wel, dat de onderhandeling dat geval sterk vertraagd zullen worden. In het koi^ voorjaar, uiterlijk in juni, moet ons land definitief bes! over de plaatsing van de raketten op Nederlands groi bied. Want dan moet worden begonnen met de daadwer ke voorbereidingen in Woensdrecht. Het CDA rekent^ steeds op dat tegen die tijd de onderhandelingen in Ge^. wel zoveel resultaat zouden hebben opgeleverd, dat vr plaatsing zou kunnen worden afgezien. Die hoop is in hington echter de bodem ingeslagen. Binnen het cda wordt er verschillend gedacht ov(Lc kwestie van de kruisraketten. Het uitstel van het Neder e se besluit werkte voor het CDA naar twee kanten gunsti en kon op de eerste plaats druk worden uitgeoefend op de 1 iet genoten om echt met Moskou te onderhandelen. Daai hoefde het op dit punt verdeelde CDA nog geen besliss jn{ nemen, waardoor de interne gespletenheid nog geen f jn gen had. Het CDA zal begin volgend jaar nu ook een d tief standpunt moeten gaan innemen. Aan de voor de tendemocraten reeds bestaande moeilijkheden is daat nóg een probleem toegevoegd. Gestoofde kabeljauw met wortelsalade en aardappelen griesmeelvla Voor twee is nodig: 300 g gefileerde of een moot van 400 g kabeljauw, 2 dl wa ter, zout, halve citroen, pa neermeel, 35 g boter; 250 g grove wortelen, zout, peper, bieslook, lepel azijn, lepel olie, peterselie; 0,5 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 30 g gries- meel, 30 g suiker, citroen sap van een onbespoten ci troen of citroenessence. Spoel de vis af met koud water en leg hem in een ingevette ovenschaal. Strooi er zout over; doe dat bij de moot al leen op de aangesneden kan ten van de vis omdat zout niet door het vel trekt. Schenk wa ter naast de vis. Snijd een schijf van de halve citroen, pers de rest uit en druppel het sap op de vis. Strooi met een zeef een dun laagje paneer meel op de vis en leg er de in dunne plakken gesneden boter op. Schuif de schaal in de oven, die op 5 of 200 staat en reken erica twintig minuten voor het gaar worden en een bruin korstje krijgen van de vis. Halveer de schijf citroen en garneer er het schoteltje mee. Op deze manier klaarge maakte vis geeft weinig werk en weinig kookluchtjes. Borstel de wortelen schoon, snijd lelijke plekjes weg, schrap ze liever niet want dat gaat ten koste van de smaak. Rasp de wortelen grof en meng er zout, suiker, peper, fijngeknipte bieslook, azijn en olie door. Garneer de salade met fijngeknipte peterselie. Breng de helft van de melk aan de kook, strooi er al roe rende griesmeel en suiker in en laat de pap onder af en toe roeren in vijf minuten gaar koken Voeg van het vuur de overige melk toe en citroen rasp of -essence en laat de vla koud worden JEANNE In de Tijd een artikel over het verband tussen kanker en voedsel. „Kankerbevorde- rend zijn een te royaal vetge- bruik, vlees en vis (indien gepekeld en gerookt), teveel alcohol, vooral in combinatie met het roken van sigaretten, en doorgebakken of te zwar te gegrilleerde voedingswa ren". Aandacht ook voor de toekomst van de midden school. „Een sluipmoord is door de huidige coalitie nog niet gepleegd. Maar evenzeer is waar dat Van Kemenades. kuiken nog nauwelijks uit het ei is gekropen. Dat wordt nog tien jaar bekvechten". Een ander artikel gaat over de beeldende-kunstenaarsre- geltng. „Het verwijt dat je als kunstenaar op de gemeen schap teert, is gewoon geleu ter, want dat doen we alle maal. Vergeet niet dat de ge middelde ambtenaar de ge meenschap een veelvoud kost van wat een uitkerings trekker kost". Het blad snuf felde in de nagelaten brieven van Wim Kan. „Curieuze brieven. Wanneer De Quay of Drees in de zaal zat, wilde hij best bepaalde grappen achterwege laten. En aan Jasperina de Jong schreef hij: „Een werkelijk talent heb ik bij u niet kunnen ontdekken, persoonlijk geloof ik dat ik u zou aanraden vooral amateur te blijven". Elsevier meldt dat VVD en PvdA toenadering zoeken tot Suriname. „Als Bouterse de Braziliaanse kaart speelt, maribo helemaal. Als wij in die situatie iets doen, slaat Den Haag in de wereld een heel raar figuur". Elders ver telt presentator Wim Bos boom hoe de Tros de Rooie Haan van de Vara tot zwij gen wil brengen. „We heb- ben_gekozen voor het door- luisterprogramma, een ma- Relus Ter Beek in de Haagse Post: „Conflicten verlammen het politiek handelen. Ik ben meer geneigd de boel naar elkaar toe te praten". nier van radio maken, waar bij de luisteraar ieder ge wenst moment van de dag naar nieuws, amusement of wetenswaardigheden kan luisteren. Radio staat aan de vooravond van nieuwe im pulsen. Er is nog geen medi um dat de radio in snelheid kan overtreffen. Televisie is veel logger". Seth Gaaikema herdenkt in het blad zijn leermeester Wim Kan. „Ik heb lang niet zoveel voor hem geschreven als de mensen wel denken. Het meeste was van hem zelf. Trouwens: schrijven voor Wim Kan, wat beteken de dat? Je leverde een tekst, zijn adem ging er overheen en dan werd het Wim Kan en niemand anders". Het omslagartikel gaat over de Nederlandse wapenindus trie. „Wat leveren we en waar naar toe? Dat is het ge heim van de wapensmid, waar zelfs het parlement geen inzicht in heeft. In 1981 exporteerden we voor een bedrag van 1,4 miljard. Ter vergelijking: in datzelfde jaar exporteerde ons land voor 2 miljard aan kaas". Het blad heeft een wintersportspecial met daarin centraal de con currentieslag tussen bus en trein. De Haagse Post brengt de in formele economie in kaart van de werkende werklozen. „Overleven als overtollige. De regels, die in deze schar relsector gelden, zijn niet geënt op de officiële econo mie, niet op de steer van zwart werken uit winstbejag, en evenmin op de milieu- en kleinschaligheidsideologie. Ze doen nog het meest den ken aan de informele econo mie die in de Derde Wereld Een groot portret ook van PvdA-Kamerlid Relus Ter Beëk. „Conflicten verlam men het politiek handelen. Ik ben meer geneigd de boel naar elkaar toe te praten - binnen de fractie, maar ook daarbuiten. Mijn verontwaar diging over een situatie of zaak heeft nooit tot gevolg, dat mijn hersens ophouden met werken". De rest van het blad is gewijd aan litera tuur. Vrij Nederland opent met de vraag wie de bewakers in de vrouwentoren van de Bijl merbajes bewaken als ze hun handen niet thuis kunnen houden. Adjunct-directeur Van Wickeren: „Ik heb de indruk dat we als politiek doelwit fungeren in het ka der van de vrouwenemanci patie. Als zoiets in de man- nentorens zou voorkomen, heet het een romance. Hier heet het sexueel geweld". Elders wast hoofddirecteur Van der Dussen van het Al gemeen Burgerlijk Pensioen fonds zijn handen in on schuld. Óver zijn weigering om een onderzoek naar even met materie van voor mijn Hoofddirecteur van der Dut sen van het ABP in Vrij Ne derland: „Ik vond het een in dianenverhaal en niets is bewijsbaar". tijd. Ik vond het een india nenverhaal en niets is bewijs baar. Het kwam allemaal zeer merkwaardig bij mij over. Wat mij mateloos irri teert, is dat ik nu voor din gen die ik wezenlijk vind, voor het volk en voor het ABP, geen tijd heb". Een gesprek ook met de Zuidafrikaanse dichter Brey- tenbach over zijn gevangen schap. „Er zijn gebieden van mezelf, die helemaal dichtge groeid zijn. Je gevoeligheid voor andere mensen en zo. Dingen die je niet meer be leeft, die dood zijn. Je bent je ervan bewust en je hoopt dat die gevoeligheid langzamer hand terugkeert. Maar dat is een illusie. Het is kapot ge maakt. Je kunt het nooit meer regenereren". Hoofdredacteur Ferdinan- dusse, ooit zelf cabaretier, herinnert zich zijn gesprek ken met Wim Kan. „De eer ste keer vertelde hij over die akelige avonden in Sneek en Almelo en verder. Want de mensen daar wisten niks. Er was geen tv, er was alleen dat ene dagblad dat ze mis schien lazen. Grappen over politici en actuele toestanden, waar ze in Amsterdam en Den Haag voor van de stoe len vielen, werden begroet met ijzig stilzwijgen". De Groene Amsterdammer praat met de linkse voorman (CPN-PSP) Ger Harmsen over de linkse samenwer king. „Op dit moment is het niet meer zo dat er politieke instanties of partijen zijn, die met enig recht kunnen pre tenderen dat ze weten waar het heengaat. Nee, we zitten eigenlijk in een vrij grote mist met ons schip, en we moeten allemaal samen hel pen de koers te bepalen". Het dubbelartikel stelt de vraag waarom we zo weinig horen van het voorheen roe rige Oostgroningse arbeids front. „We zijn weer terug bij de situatie van de jaren vijf tig. De kern van het beleid ligt weer bij de randstad. En wat kunnen regionale politici doen? Die kunnen alleen stapje voor stapje terug. Mo menteel is het voor Den Haag ook niet zo moeilijk om de zaak politiek in handen te houden. Ze hoeven nauwe lijks op verzet of acties te re kenen. Het klimaat is: uitzie ken en afwachten". Met de Nijmeegse polemoloog Leon Wecke wordt gepraat over de invloed van het inci dent met de Zuid-Koreaanse Boeing. „Het probleem is dat het zich er helemaal voor leent om uit zijn context te worden gehaald. Het spreekt meer tot de verbeelding dan tienduizenden boeren die in Vietnam met napalm levend zijn verbrand. Dat is veel In gewikkelder. Met het neer halen van dit vliegtuig is veel gemakkelijker te mani puleren. Dit kun je zo in de Ster-reklame stoppen". In Hervormd Nederland een gesprek met Louis van Gast eren over zijn jongste film. Louis van Gasteren in Her vormd Nederland: „Calvijn heeft hier het klimaat be paald en dat vraagt gewoon om warme truien en mutsen, baarden en snorren". „Kijk, Calvijn heeft hier*het klimaat bepaald en dat vraagt gewoon doorlopend om warme truien en mutsen,' baarden en snorren. Dit land is te koud. We zitten in het verkeerde land. Zo is het". Aandacht ook voor de vrouw binnen het politiecorps. „Je wordt in een hoek geduwd: jij bent vrouw, dus je moet je zo gedragen. Pas je aan, of we werken je eruit. Zo hard gaat dat". Een ander artikel voorspelt dat het CDA zich met een koersverlegging naar rechts de das omdoet. Aantjes: „Als er kiezers naar rechts weg gaan, wordt dat als een sig naal gezien, maar als mensen naar links vertrekken, is dat bijna een opluchting. Een verkeerde mentaliteit. De feiten bewijzen dat mensen naar rechts veel gemakkelij ker weggaan uit het CDA. Aan de linkerkant is er een geweldige loyaliteit aan de partij, veel groter dan aan de rechterkant. Dat zou moeten worden gehonoreerd". Met de historicus dr. E. van den Brink wordt gepraat over de koude oorlog. „Ik ben zeer pessimistisch over de toekomst van de Sovjets. Wij maken het niet meer mee dat die een lekkere, be hoorlijke staatsvorm zullen krijgen. Niks geen expansie, maar ook geen verandering in zichzelf. Een bevroren staat kan duizenden jaren blijven bestaan. Zie het Egypte van de Farao's". DE BILT Het weer in omgeving blijft onder d vloed van een Oceaan-d< sie, die morgen bovei Noordzee wordt verwacli stroomt dan onstabiele via Engeland naar ons Er zullen daarom enkele lg vallen. Tussen de buien komt nu en dan de z< rr voorschijn. De buien ku.. vergezelgd gaan van on De temperatuur is in de dag ongeveer 17 gradei waait een vrij krachtige westenwind. Aan de ku op het IJsselmeer kan de af en toe tot hard toenenf Jf Weerrapporten van vanmorgen 07 d< ig Eindhoven n Den Helder Lh. Rdam Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Klagenfurl onbew. 32 22 Kopenhagen regen 16 Stockholm Wenen Zürlch Casablanca Istanbul Las Palmas w.bew. 19 15 ilst 25 12 onbew. 27 14 10 11 L onbew. 28 22 Met de volgende schepen karei post worden verzonden. De waarop de correspondentie vo ter post moet zijn bezorgd, stw ter de naam van het schip ver de Australië, ms „Kangourou", 22 Canada, wekelijkse afvaart; IrK ,ro „Isar Express". 19 sept.; Isra „Sigal", 22 sept.; Japan, ms pool Bay", 22 Sept.; Kenya, Oe Tanzanië, ms „Tagama". 19 leti Ned. Antillen, ms „Author" (V nr stad, Oranjestad). 23 sept ,r. „Stentor" (Philipsburg), 22 Nieuw-Zeeland. ms Resolution01 19 sept.; Suriname, ms Stent! 1 sept.; Ver. Staten van Ameril ig( ..Atlantic Song". 20 sept.; Zuid lg (Rep.), ms „S.A. Helderberj j|

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2