Overheid kan bouw steuntje in de rug geven Prinsjesdag toch actiedag Parlementair bezoek aan Bonn vertraagd Eersteprijs BON: ïjna ntploffing ernbom b 1961 Braks tegen Kerstboter Woede in Nootdorp over slecht wegdek NA MISSEN VLIEGTUIG IN VS Inenting voor de geboorte mogelijk Ajax in ongunstige uitgangs positie Donderdag 15 september 1983, 74e jaargang no. 22681 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende lol Sijlholl Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank.Amro bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur: M Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg Advertenties: (excl BTW) f 0,58per mm, kleintjes f 0.40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW)per maand f 20.41 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel 071-122248 (uitsl-aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233.50. Losse nummers f 0.8C In „Hier en nu" op Ned. I om 21.20 uur bezoek negerleider Jackson aan ons land. Herden king Maarten Luther om 22.00 uur. Op Ned. II om 19.12 uur „Fame". Om 21.30 uur gesprek met patiënt in „De andere kant van kanker". Op België 2 om 20.15 uur „Midzomer- nachtsdroom" van Shakespea- Wisselend bewolkt en enkele buien. Minima rond 11. mid- dagtemperatuur rond 17 gra den. Vrij krachtige zuidwes tenwind. aan de kust en boven het IJsselmeer nu en dan hard. Zon op 07.15, onder 19.55 uur. Scheveningen hoogwater 11.26 en 23.57 uur. laagwater 06.15 en 19.00 uur. «ijicumenten centrale irssele spoorloos SSELE De koffer met docu- ;n over de laatste splijtstofwisse- >ij de kerncentrale in Borssele is iteeds spoorloos. De documenten ;n al in maart uit de auto van een roleur van het Internationale menergie Agentschap IAEA gesto- maar de diefstal werd pas in juli emeld. cteur A. Tiktak van de kerncen- Borssele maakte vanmorgen de tal bekend. Volgens hem bevatten ocumenten geen topgeheimen. Ze len volgens de directeur in handen onbevoegden geen problemen ople- voor de Provinciale Zeeuwse gie Maatschappij. Gouden stappers Volgens de federatie Goud en Zilver be leeft de juweliersbranche een hausse in de verkoop van 24 krt. gouden heren- accesoires, als manchetknopen, das spelden e.d. Wie zich van top tot teen met goud wil bekleden, kan nu de tenen alvast met deze gouden schoenen om hullen. Kosten: drie ton. Nieuw premiesysteem voor huiseigenaren DEN HAAG De premies op koop woningen moeten over een groter aantal jaren uitgesmeerd worden, waarbij de overheidsbijdrage ieder jaar gelijk blijft. Dit schrijft staatsse cretaris Brokx (VROM) in de nota Ei gen Woningbezit die op Prinsjesdag gepresenteerd wordt. Volgens Brokx is het huidige systeem, met relatief hoge aanvangspremies die ieder vol gend jaar naar beneden worden bijge steld, onbevredigend. Dit systeem gaat er namelijk van uit dat de inkomens van de huizenbezitters automatisch stijgen en dat is volgens Brokx niet meer het geval. De jaarlijkse premie zal in het nieuwe systeem op onge veer 5000 gulden komen te liggen. Inentingen tegen duivenziekte DEVENTER Para- myxo, een dodelijke duivenziekte. heeft de kop weer opgestoken. De gezondheidsdienst voor pluimvee in Doorn adviseerde gisteren alle duivenhouders hun die ren zo spoedig mogelijk in te laten enten. Injec ties van vorig jaar zijn volgens de dienst nu niet meer werkzaam te gen het besmettelijke Patat niet duurder, horeca boos DEN HAAG De prijs van aan zakje patat (minimaal 165 gram) blijft in elk geval tot 18 december f 1,30. Dit heeft staatssecretaris Van Zeil (Economi sche Zaken) gisteren besloten, tot woede van de horeca. De bewindsman wil de prijsontwikkeling van aardap pelen nog eens te bekijken. De hore- ca-organisaties zeggen, dat de aardap pelprijzen nu al tot 50 procent zijn ge stegen en dat ook het vet duurder is geworden door een mislukte soja- oogst in Amerika. Volgens de organi saties moeten ondernemers daardoor nu al tot 400 gulden per week extra neerleggen voor hun produkten. Die kosten moeten ze door het besluit van Van Zeil nu zelf dragen. Aantal dodelijke verkeersongevallen neemt weer toe DEN HAAG Voor het eerst sinds jaren is er weer sprake van een stijging van het aantal ver keersdoden. Volgens de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid is het aantal dode lijke ongevallen het eerste kwar taal van dit jaar in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar met 7 procent toegenomen. In de eerste drie maanden van 1983 kwamen 359 mensen in het verkeer om het leven. Het aantal gewonden daalde echter met twee procent tot 10.720, aldus het SWOV. DEN HAAG Als er langdurig werklo zen worden ingeschakeld, kunnen de ko mende twee jaar 35.000 huizen extra wor den verbeterd, zonder dat dit de overheid extra geld kost. Op dezelfde wijze kan iets extra's worden gedaan bij Monumenten zorg. Dat zegt een werkgroep van Rijk, bouw- "werkgevers en bouwwerknemers in een aan het kabinet aangeboden rapport over het gebruik van uitkeringsgelden voor fi nanciering van extra projecten. De uit gangspunten waren dat dergelijke opera ties het Rijk geen extra geld mogen kos ten, dat het reguliere bouwbedrijf wordt ingeschakeld en dat de projecten groot- deels worden uitgevoerd door langdurig werklozen. Voor het groot onderhoud van 20.000 na oorlogse huizen zou het Rijk volgens de werkgroep een eenmalige bijdrage moeten geven van eenderde van de projectkosten. Bij een gemiddelde verbouwingsprijs van 15.000 gulden zou het Rijk dan 300 miljoen gulden in de bouw moeten stoppen. De di recte werkgelegenheid zou hierdoor met 3000 man toenemen, en de indirecte met 750. Als per project gemiddeld 80 procent langdurig werklozen wordt ingeschakeld bespaart het Rijk door vervallen uitkerin gen, inkomsten uit btw en loon- en in komstenbelasting 123 miljoen gulden. Aangeziep 100 miljoen nodig is voor de stimulering zou de overheid er nog 23 miljoen aan overhouden, zo rekent de werkgroep voor. Ook wordt er nog eens 66 miljoen verdiend doordat de sociale fondsen minder hoeven uit te keren. SHINGTON In 1961 lofte er bijna een kern- in de VS toen een bom- werper neerstortte. Dit ulde gisteren de Ameri- ise oud-minister van de- lie, Robert McNamara. 24 januari 1961 verkeerde B-52-bommenwerper, bo de staat Noord-Carolina in ilijkheden. Vlak voordat vliegtuig te pletter sloeg, rp de bommenwerper twee men van 24 megaton af. van de bommen brak in een en besmette de omge- met plutonium. Bij de ede bom voorkwamen een parachute en een enkele igheidsschakelaar dat er explosie volgde die acht- onderd maal zwaarder zou geweest dan die in Hirosji- n 1945. amara zei verder dat er in naar aanleiding van het den-Oostenconflict een >g dreigde. Moskou had het eerst de zogenaamde lijn met Washington ge- kt. Sovjet-premier Alexei ygin toonde zich woedend r het feit dat een Ameri- is vliegdekschip zich in de dellandse Zee ophield, lamara vertelde niet hoe incident daarna werd- op- >t. McNamara pleit voor verbeterde communicatie Moskou en afzien door de VO van de mogelijkheid eerste kernwapens te ge- iken, omdat er altijd de s bestaat dat de NAVO teerd reageert door bij- rbeeld een fout in het com- ïrsysteem. STRAATSBURG Minister Braks (Landbouw) voelt niets voor het besluit van het Euro pees parlement in Straatsburg om rond Kerst goedkope roomboter uit overschotvoor- raden op de markt te brengen. Het lid van het dagelijks be stuur van de EG, Nederlands Europees commissaris Frans Andriessen, waarschuwde het parlement tegen het aanne men van de resolutie. De kos ten voor Kerstboter zijn vol gens Andriessen fors: 325" gul den per 100 kilogram. (Van onze sociaaleconomische redactie) DEN HAAG Hoewel de vakcentrale FNV enkele maanden geleden besloten heeft, ondanks de aandrang vanuit de achter ban. Prinsjesdag niet uit te roepen tot actiedag tegen het rege ringsbeleid, zullen plaatselijke afdelingen en FN V-bonden vol gende week dinsdag toch in het geweer komen. Op tal van plaatsen zullen zij, wanneer de regering haar plannen voor het komende jaar bekend maakt, via stakingen, werkonderbrekin gen en demonstraties hun ongenoegen uiten. De acties blijven niet beperkt tot leden van de vakbeweging, ook organisaties van uitke ringsgerechtigden, vrouwen, jongeren en buitenlanders als mede de vredesbeweging zul len eraan deelnemen, zo heb ben de gezamenlijke actievoer ders gisteren aangekondigd. In Den Haag en Delft zijn de plaatselijke FNV-afdelingen de drijvende krachten. De Haagse manifestatie speelt zich hoofdzakelijk af in de Schil derswijk. De Voedingsbond, de kraakbeweging, de buurtorga nisaties en de uitkeringsge rechtigden sluiten er zich bij In Delft doen uitkerings gerechtigden en buitenlanders mee, ook aan de slotmanifesta tie in de avond in de Stadsdoe- len. lapwandelaartje nacht bij politie OLLE Een vierjarig jongetje heeft de afgelopen nacht rgebracht in het politiebureau van Zwolle. Het kind was rmoedelijk slaapwandelend op straat aangetroffen en kon t zeggen waar hij woonde. Wel vertelde hij dat hij Basje heet- De politie nam hem mee naar het bureau, waar hij in bed "J gestopt. Vanmorgen kwam de politie bij navraag in de achter zijn adres. Zijn moeder had hem toen nog niet ge- Vader opgepakt NOOTDORP Woedende au tomobilisten meldden zich gis termiddag op het raadhuis in Nootdorp om daar verhaal te halen voor de schade die hun auto's hebben opgelopen op de verbindingsweg tussen Noot dorp en Pijnacker. De daar eergisteren neergelegde dek laag had door de regen losgela ten, zodat teer, grint en asfalt tot in het diepste van de wa gens konden doordringen. Met name de banden, de remtrom- mels en de lak moesten het daarbij ontgelden. De weg is momenteel nog steeds door de politie afgezet. Op het gemeen tehuis in Nootdorp kwamen 45 meldingen van schade binnen. De weggebruikers die schade opliepen, worden allen schade loos gesteld door de verzeke ringsmaatschappij van de we genbouwer. zo verzekerde burgemeester drs. J. Waals van Nootdorp vanmorgen. Pagina 19: Banden auto's veranderen in teerklompen SCHIPHOL De Neder landse parlementaire de legatie heeft vannacht bij de terugreis vanuit de Verenigde Staten met zo veel vertraging'te kampen gehad, dat het tweedaagse bezoek aan de Westduitse hoofdstad Bonn in plaats van vanmorgen pas in de namiddag is begonnen. Ontmoetingen met de Westduitse minister van buitenlandse zaken Gen- scher en de buitenland- commissie van de Bonds dag die voor vanmiddag waren vastgesteld, zijn on zeker geworden. De vertraging is ontstaan doordat het toestel uit Was hington al een uur te laat ver trok. Op Kennedy Airport in New York duurde het door een stiptheidsactie van lucht havenpersoneel een half uur voor het toestel op een passa- giersbrug werd aangesloten. Een sprintje van de vijf parle mentariërs en de hun begelei dende journalisten naar de KLM-balie mocht niet meer baten: het KLM-toestel was twee minuten tevoren ver trokken. Het volgende KLM- toestel vertrok ruim zes uur later, rond middernacht. De parlementariërs Ter Beek, Den Uyl, De Vries, Nijpels en De Boer arriveerden tegen half een op Schiphol. Na twee uur oponthoud konden ze met de NLM naar Düsseldorf door reizen, vanwaar ze naar Bonn werden gebracht PITTBURGH Een medische on derzoeksteam in Pittsburgh heeft ont dekt dat inenting voor de geboorte mogelijk is. Dat zal een grote hulp zijn bij het bestrijden van infectieziekten bij kinderen, vooral in de ontwikke lingslanden, aldus de patholoog dr. Thomas Gill. Het team ontdekte dat het Vvaccin tegen tetanus, toegediend aan zwangere vrouwen, via de pla centa de foetus bereikt, die dan zijn eigen afweerstoffen opbouwt. Prena tale inenting tegen tetanus zou een hulp zijn voor vrouwen in de Derde Wereld, waar de navelstreng soms on der onhygiënische omstandigheden wordt afgebonden, waardoor de baby meer kans op tetanus heeft. Het was al bekend dat de natuurlijke afweer stoffen van de vrouw via de placenta bij het ongeboren kind komen, maar het was niet zeker of dat ook gold voor ingeente stoffen. Dr. Thomas Gill ent hier Annette Parry Bush in. „Demonstrerende" honden in Pakistan worden afgeschoten ISLAMABAD De Paki- staanse regering heeft op dracht gegeven om in.het ka der van de staat van beleg alle straathonden af te schieten. Dit is uit oppositiekringen ver nomen. Reden voor het rege ringsbesluit is dat honden ac tief betrokken zijn bij de acties van de oppositiebeweging. Af gelopen zondag zijn honderden honden, beschilderd met de leuze „Zia is een hond", losge laten toen president Zia oel- Haq een bezoek bracht aan Dadoe, een stad in de provin cie Sind waar het verzet tegen het Pakistaanse regime sterk is. In toekomst kunsthart met motor COLUMBUS In de toe- komst komen er kunstharten met een zeer kleine motor die in het lichaam kan worden ge plaatst. Dat heeft Dr. Robert Jarvik, de uitvinder van een kunsthart waarmee onlangs een man 3'/2 maand in leven is gehouden, voorspeld. Op een conferentie over medische technologie te Columbus, in de staat Ohio, zei hij dat in de ko mende eeuw kunstharten wor den aangedreven met een hy draulisch systeem ter grootte van een kogel. De stroom daarvoor zal afkomstig zijn van batterijen die de patiënt makkelijk in een soort vest kan dragen. Marco van Basten (Ajax) in duel met een tweetal Griekse verdedigers. DEN HAAG Ajax heeft gisteravond in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup voor lands kampioenen een niet al te gunstige uitgangspositie verworyen. De Amster dammers speelden voor ei gen publiek met 0-0 gelijk tegen Olympiakos Piraeus. In het toernooi der beker winnaars kan eerste-divi- sieclub NEC evenmin over al te goede perspectieven beschikken na de 1-1 te gen Brann Bergen. In het toernooi om de UEFA-Cup presteerden de Nederland se deelnemers heel wat positiever. FC Groningen gaf weliswaar in de slotfa se onfortuinlijk een voor sprong uit handen, maar de nederlaag (2-1) bij Atle- tico Madrid houdt de noor delijke hoop in ieder geval levend. Voor de twee deel nemende Rotterdamse ploegen lijkt er geen vuil tje aan de lucht. Feye- noord keerde uit Schot land terug met een zege (1-0) op St. Mirren, terwijl Sparta voor slechts 4000 kijkers het Noordierse Co- leraine afdroogde: 4-0. PSV won in Eindhoven met 4-2 van Ferencvaros. ADVERTENTIE Let op! vandaag onze maandelijkse auto occasion pagina. zie pagina 20 Geen eerste prijs. Dat mag het nogal verrassende resultaat worden genoemd van een wedstrijd voor violisten in Wenen. Die werd daar voor de tweede keer gehoudenEn hoewel er 58 kandidaten' aan meededen kwam. Misschien geen wonder, want de wedstrijd werd gehouden ter nagedachtenis van Fritz Kreisler, de beroemde vioolvirtuoos, die in 1962 in de Verenigde Staten overleed. En om die te evenaren. Het gezegde „één kan maar de beste wezen" ging dus duidelijk hier niet op. Of dat bij kranten wel het geval is, wordt nietbepaalddooreenof andere jury. Hier bent u het gelukkig zelf die uitmaakt, dat de Leidse Courant i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vn jbiijvend irant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe Mniening beslaal kan een venoet j wS^CcidoeSouoatit i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1