()ecentralisatienota schept nog geen duidelijkheid Er is meer dan stamppot, erwtensoep, zure haring en pannekoek Nederland staat juridisch sterk bij terugtrekken uit Kalkarproject [NNENLAND/BUITENLAND £eidóe<2ou/umt donderdag is september i983 pagina iT igen odem lecepten VEEL ONBEKENDE HEERLIJKHEDEN UIT DE NEDERLANDSE KEUKEN DEN HAAG Als Neder land zich eenzijdig zou terug trekken uit het snelle- kweekreactorprojeet in Kal kar zullen juristen een harde dobber hebben met het vast stellen van een mogelijke schadevergoeding die van Nederland kan worden ver langd. De hamvraag is of de Nederlandse verplichtingen aan West-Duitsland het ka rakter van een volkenrech telijke overeenkomst dragen. De voormalige Westduitse minister van wetenschappe lijk onderzoek, dr. A. von Bulow (SPD), betuigde giste ren op een hoorzitting van de vaste kamercommissie voor economische zaken in- stemming met de opvatting van minister Van Aardenne dat dit wel degelijk het geval is. De geraadpleegde volken rechtelijke deskundigen J.P. Wind en drs. Th.P.F. Haff- mans betoogden het tegen deel, omdat niet voldaan is aan de grondwettelijke eis dat het parlement de over eenkomst bij wet moet be krachtigen. De ontsnappings clausule waarbij de overeen komst aan de Kamer wordt „overlegd" opdat de Kamer het initiatief kan nemen te gen de afspraken bezwaar te maken, werd evenmin door de regering benut. „U hebt voor een groot ge deelte niet deelgenomen aan dekking van de kostenstij gingen van Kalkar", aldus ex-minister Von Bulow. Maar die excessieve kosten stijgingen bieden nu juist krachtens het deze week door de Kamer aangenomen Weense Verdrag over Ver dragenrecht de mogelijkheid om onder die schadeclaim uit te komen, aldus de volken rechtsdeskundigen. Er is im mers sprake van „fundamen tele, onvoorziene en essentië le" veranderingen in de uit gangssituatie waarin de kos ten van Kalkar miljarden te laag werden geraamd. In een zeer lijvig onder zoeksrapport dat Van Bulow de commissie gisteren aan bood, wordt er bij gebrek aan „harde" gegevens vanuit ge gaan dat de kans op een on geluk met de SNR-300 verge lijkbaar is met de kans op een ongeluk met de veel voorkomende lichtwaterre actor. Als het reactorhuis van een lichtwaterreactor in Kalkar het zou begeven, kost dat 7.000 tot 31.000 doden, af hankelijk van de metereolo- gische omstandigheden. De snelle kweekreactor zal bij een vergelijkbare calamiteit 52.000 tot zeven miljoen mensenlevens vergen. I kil HAAG Gemeen- tn provinvies krijgen taken en verant- delijkheden die nu an het Rijk zijn toe- jld. Dit stelt het ka- y in de eindversie van li decentralisatieplan minister Rietkerk ïnlandse zaken) dat ag gepresenteerd Alle voornemens betrekking tot de ëist leveling van rijksta nd naar de lagere over- n moeten nog verder en uitgewerkt, zo zei aewindsman bij de Di intatie. Onduidelijk- •et troef dus in dit gé P*an"' dat de ambte jaar 1 noS steeds in onze- Rotti eid laat over hun toe- wo t. eken iokk n tal van wetten nodig ihuaijt plan om te zetten in werkelijkheid. Een wer- leid die in het kader e deregulering (het sim peler maken van overheidsre gels), heroverwegingen (geld doelmatiger besteden) en het reorganiseren van de rijks dienst (de roemruchte commis sie- Vonhoff) al jaren hoog in het vaandel staat. Dit alles moet uiterlijk '89 zijn beslag hebben gekregen. Gebeten hond „De ministers zijn het einde lijk eens. Nu mogen de top ambtenaren vechten om het behoud van hun macht, want anders ligt het niet. Binnen landse Zaken is de gebeten hond; dat merk je iedere keer weer als we met andere depar tementen over deze zaak pro beren te praten", zei een woordvoerder van het minis terie na afloop van de perscon ferentie. Rietkerk beperkte zich tot nietszeggende antwoorden, die het ware probleem omzeilden. Hij ontkende niet dat het overhevelen van taken naar lagere overheden arbeidsplaat sen kan kosten (dat staat ook in het plan), maar weigerde zelfs bij benadering aantallen te noemen. Niettemin gaat het plan ervan uit dat de operatie budgettair neutraal verloopt; dat betekent dat de kosten en de opbrengsten ongeveer tegen elkaar weg zullen moeten val len. Geen parallel Maar dat houdt ook in dat er berekeningen en becijferingen gemaakt moeten zijn die dat aantonen. De dinsdag gepre senteerde nota zegt daar niets over. In grote lijnen zou de budgettair-neutrale opzet erop neer kunnen komen dat het rijk in gelijke mate afslankt als de provinciehuizen en ge meentehuizen „uitdijen". Maar een dergelijke parallel is er niet, blijkt uit het plan. Veelbetekenend is het in dit verband dat het plan wel ta melijk duidelijk is waar het gaat over wachtgeldregelingen voor ambtenaren. De nota houdt het op dit punt op „de gezamenlijke verantwoorde lijkheid van rijk, provincie en gemeenten", zonder verder aan te geven waaruit die geza menlijke verantwoordelijkheid precies bestaat. Rietkerk wei gerde echter hierop in te gaan. ,,U denkt alsmaar dat ik gehei me nota's met cijfers heb die ik nu doelbewust achterhoud. Ik kan u verzekeren dat dat niet het geval is", zei hij op de persconferentie toen hij daar bij herhaling op aangevallen werd. Overtuigend klonk dat niet voor wie weet dat nog niet zo lang geleden ramingen gedaan zijn van ongeveer tien duizend arbeidsplaatsen die het rijk met het overhevelen van een groot deel van haar taken zou prijsgeven. Hij geloofde niet dat zijn zwijgzaamheid de onrust, die bij sommige ambtenaren door de nu lopende bezuinigings rondes toch al een flinke om vang genomen heeft, nog ver der zou aanwakkeren. „Maar ik kan u wel zeggen dat dit plan geen volksverhuizingen tot gevolg zal hebben", voegde hij er glimlachend aan toe. Mentaliteit „Het is een weerbarstige mate rie. Met dit plan proberen we nieuwe ontwikkelingert op gang te brengen. We zijn er nog lang niet. Het is vooral een mentaliteitskwestie, want het betekent natuurlijk ook dat sommige ambtenaren een stuk van hun macht zullen moeten prijsgeven", zei Riet kerk. Dat het inderdaad een mentaliteitskwestie is, heeft het ministerie al vaak kunnen merken. Hoge ambtenaren van andere ministeries hebben afgelopen weken, toen de directie bin nenlands bestuur nog aan het plan sleutelde, herhaaldelijke malen gebeld om ervoor te zorgen dat hun (machts)positie zo veilig mogelijk bleef. Daar zaten, zoals een ingewijde ver telde, zelfs een secretaris-ge neraal bij (de hoogste ambtelij ke baas van een ministerie) en een paar directeuren-generaal. Minister Brinkman Alleen het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, dat geleid wordt door de jeugdige minister drs. L. Brinkman, kan zich in de de centralisatiegedachte heel wel vinden. Maar dat komt vooral bijscholen van personeel. Dat kan een stok achter de deur zijn om gemeenten en provin cies te pressen toch mee te werkén, maar dan wel over de rug van de ambtenaar heen. „Rekening" Een ander aspect: een Haagse ambtenaar die in het kader van de decentralisatie eenzelf de baan krijgt aangeboden el ders in het land bij een ge meente of provincie, kan grote tegenzin hebben om te verhui zen. Hij kan zelfs weigeren. Geldt dan ook de desastreuze werking van het begrip „pas sende arbeid"? De nota zegt- daarover: „In zo'n situatie zal bezien moeten worden of er sprake is van een zodanige weigering om andere passende werkzaamheden te aanvaar den, dat het recht op wacht geld moet vervallen Onze kerheid troef dus. Maar de boodschap is duidelijk: wie niet meewerkt krijgt de reke ning gepresenteerd. Decentra lisatie moet. En wie niet horen wil, moet maar voelen. ED FIGEE Het Delftse eethuisje De Dis aan de Beestenmarkt, waar een flink aantal Nederlandse gerechten te genieten valt. „Hé, ik wist niet dat zoiets be stond". Slecht imago „De Nederlander is niet ge wend Nederlands uit eten te gaan. Begrijpelijk, want hij denkt het eerst aan erwten soep, zuurkool en stamppotten. Van dat slechte imago willen wij af", zegt Marlies Lang, werkzaam bij het Nationaal Bureau voor Toerisme en se cretariaatsvoerster van de Slichting Neerlands Dis. „De reacties, die we tot dusver van de aangesloten bedrijven heb ben gekregen, variëren van positief tot wat minder succes vol. Maar het is ons duidelijk gebleken dat, als de restaura teur aandacht aan die Neder landse gerechten besteedt, het altijd een succes is. Hij heeft alle vrijheid evenals zijn kok om zich creatief uit te leven en zijn gasten iets bij zonder smakelijks en aantrek kelijks voor te zetten". De rond 200, over het hele land verspreid liggende mid denklasse-restaurants, die de vlag en het embleem van Neerlands Dis voeren, kunnen kiezen uit een basisreceptuur van 60 tot 70 gerechten: voor gerechten, soepen, vis- of vleesgerechten en nagerech ten. Met een groot gevoel voor authenticiteit, maar tegelijker tijd oog hebbend voor de te genwoordige smaak van de ge middelde Nederlander, zijn ze samengesteld door Henri Thijs, docent culinaire praktijken van de Hogere Hotel School in Scheveningen en voormalig chef-kok van de Belgische am bassade. Het .door hem ge maakte receptenregister is aangevuld met suggesties van chef-koks van bij Neerlands Dis aangesloten restaurants. Wie eigen ideeën heeft, kan zich daarop natuurlijk ook naar hartelust uitleven. Geen diepvries De Neerlands Dis-restaurants dienen minimaal twee puur Hollandse gerechten op hun menukaart te hebben. Maar als het even kan meer. „Een aantal restaurants heeft alleen Nederlandse gerechten, andere voeren ze als onderdeel van de totale kaart. Per kwartaal en per seizoen kan er gewisseld worden", aldus Marlies Lang, terwijl ze in eethuisje De Dis aan de Delftse Beestenmarkt achter een smakelijke stoofpot zit. De wisseling van gerech ten op de menukaart wordt voor een groot deel bepaald door de verse grondstoffen die op dat moment voorhanden zijn, want dat is toch wel één van de basisvoorwaarden voor de aangesloten restaurateurs. Ze moeten, als het even kan, echte Hollandse ingrediënten gebruiken. Een Frans speciali teitenrestaurant kan zich in het najaar of in de winter nog permitteren asperges uit de diepvries op tafel te toveren, terwijl in het voorjaar „pluk- verse" cantharellen voorge recht kunnen zijn. Wat men er van weet te ma ken, is grotendeels afhankelijk van de vakbekwaamheid en creativiteit van de restaura teur, dan wel van de chef-kok. Sommige restauranteigenaren zien de rood-wit-blauwe soep terrine van Neerlands Dis puur als een kwaliteitswaar- merk voor hun gasten, ande ren doen veel meer mee uit uitgeverij Spectrum is week het Neerlands ■boek verschenen. irin staan meer dan recepten van eigen lem en talloze histori- wetenswaardighe- over bijvoorbeeld de ■komst van deze ge- :hten. d 180 pagina 's tellende aao ek is ingedeeld naar de gelijkse pot, waarin de, 'est gebruikte lévens- ddelen en gerechten irden behandeld; hoog- iagen in het gezin (wat nkt of eet men bij een toorte, doop, verjaar- dyen, bruiloft, begrafe- feestvierend het jaar >r (carnaval, nieuw- r, driekoningen, he- Ivaartsdag e.d.); eten drinken buiten de ir en tenslotte allerlei tenswaardigheden ?r ontbijt, lunch, war- maaltijd, koffie- en tedrinken, borrel en Neerlands Dis-boek een schat aan t. ische streekgerechten alle delen van het Van de eilanden tot boek wordt verkocht Jde boekwinkels en in 4e*itaurantsdie zijn aan- uï\loten bij de Stichting te rlands Dis. Tot 15 no- aarjnber is de prijs29,90. Sri "-na/39.90. Onze kennis van de ty pisch Nederlandse gerech ten is gruwelijk slecht. De gemiddelde Nederlander weet waarschijnlijk niet meer op te noemen dan het eeuwige rijtje van erwtensoep, hutspot met klapstuk, boerenkool met worst, zure haring, panne- koek en misschien nog enkele streekgerechten uit het gebied waar hij vandaan komt. Meer lijkt onze oer-Hollandse keu ken niet voorhanden te hebben. Sober, voedzaam en vrijwel uitsluitend voor de koude wintermaanden geschikt. Nee, anders staat het met onze kennis van buitenlandse lek kernijen. De Italiaanse pizza's, de Spaanse paella's, de bami en nasi rames, de sateh, de tournedos, Ardenner ham, sa lade Ni?oise, de tako's uit Mexico en noem ze allemaal maar op. Daar ga je lekker voor zitten in een gezellig res taurant. Niet voor die Neder- ieur van De Dis, waar Maarten Schenk zijn Hollandse specialiteiten aan de gasten hotelt. landse hap of prak zo u wilt. Toch is die Hollandse keuken smakelijker en uitgebreider dan menigeen ooit heeft ver moed. En belangrijker nog, ze verdient aanzienlijk meer aan dacht. Wie zich een beetie in die culinaire materie verdiept, zal al snel tot de ontdekking komen dat enig chauvinisme zeker niet is misplaatst. Want wat dacht u van aardappel- soesjes, asperges in gewelde boter, cantharellen met papri kasaus, een heerlijke mossel maaltijd of een uitgebreide visschotel? Tientallen Nederlandse ge rechten, waarvan de ingre diënten in dit grotendeels- agrarisch ingestelde land rijke lijk voorhanden zijn, zijn he laas in de vergetelheid ge raakt. Vandaar dat het Bedrijfschap Horeca en het Nationaal Bu reau voor Toerisme een aantal jaren geleden de koppen bij el kaar staken, wat resulteerde in de oprichting van de Stichting Neerlands Dis. Dat was in sep tember 1980. Samen met op dat moment zo'n vijftig Neder- lands-eten-lievende restaura teurs stelden zij zich ten doel de Nederlandse keuken en grondstoffen van eigen bodem te gaan promoten. Het aantal aangesloten restaurants is in de drie jaar, die zijn verstre ken sinds de oprichting, opge lopen tot omstreeks 200. Óver het algemeen zijn het midden- klasse-eetgelegenheden, die pogen met smaak en culinaire creativiteit gerechten op tafel te brengen, die moeiteloos kunnen wedijveren met het beste en fijnzinnigste uit de Franse keuken. Gerechten, waarvan iedereen zal zeggen: idealisme. „Het niveau ver schilt van bedrijf tot bedrijf. In sommige eetgelegenheden zie je de meest fantastische scho tels, in andere wordt een tour nedos Stroganoff als een echt Hollandse maaltijd geserveerd. Nou, dat laatste kan ik toch echt niet zo geweldig geslaagd noemen", zegt Marlies Lang. Begrijpelijk, want in de Stro- ganoff-saus zit onder meer cognac en wodka. „De ene res tauranteigenaar zegt dat hij het gewoon prettig vindt om met puur Nederlandse ingre diënten te werken, voor de an der is het een doodgewone commerciële zaak: zorgen dat de tent vol zit; het Neerlands Dis-embleem ziet hij dan als een hulpmiddel". Iemand die veel werk maakt van die echte Nederlandse keuken, is Maarten Schenk van het al genoemde eethuis De Dis in Delft. Op zijn kaart prijken o.a. vijf voorgerechten, zoals boerenpaté, een viscock tail, huzarensalade met Hol landse ingrediënten en mosse len. Bij de soepen staan linzen soep, groentesoep en koningin nesoep. Zijn visgerechten zijn waterzooi, gebakken kabel jauw, gebakken mosselen en gestoofde kabeljauw. Als vleesgerechten vermeldt de menukaart Hollandse biefstuk, bloedworst, gebakken lever en een stoofpot. Bij de nagerech ten heeft men de keus uit o.a. watergruwel, griesmeel en boerenjongensijs. Maarten Schenk: „Ik ben echt hardstikke enthousiast. De zaak zit elke dag vol; iedere keer weer moet ik mensen te leurstellen. Je ziet echt dat men komt voor die Hollandse specialiteiten. Zeker weten. Niet alleen Nederlanders, maar ook buitenlandse toeris ten, die mijn bedrijf in een fol der van de VVV hebben zien staan". Niet zo aangeslagen Een andere aangeslotene bij de organisatie Neerlands Dis is hotel-restaurant De Zwaan in het Overijsselse Raalte. Eige naar B.J.M. Heetkamp geeft ronduit toe dat zijn verwach tingen over succes tot op he den eigenlijk nog niet zijn uit gekomen. „Wij krijgen hier nogal wat buitenlanders, die afkomen op het ANWB-bord (bondshotel) op onze gevel. Wij hoopten dat de vermel ding Neerlands Dis ook zo'n effect zou hebben. Zo van: we brengen een goed menu. Maar het is helaas toch niet zo aan geslagen als we hadden ge hoopt. Toen we een poos gele den begonnen met die Neer lands Dis-menu's hebben we echte Hollandse gerechten op de kaart gezet. Maar dat bleek hier totaal niet aan te slaan. We hebben een tijdlang bal- kenbrei, kruutmoes en bij voorbeeld bakbloedworst ge had. Maar dat liep niet. Mis schien elders in het land wel. Ik kan me voorstellen, dat dergelijke gerechten in het westen wel aftrek vinden Tot enkele weken geleden werd in hotel-restaurant De Zwaan onder het mom van Neerlands Dis daarom tourne dos Stroganoff aangeprezen, op dit moment zijn het lams koteletjes. De mening dat tournedos Stro ganoff wel heel ver afstaat van de basisgedachte alleen puur Nederlandse gerechten of minimaal echt Nederlandse grondstoffen op de diskaart te hebben, wordt niet door de heer Heetkamp gedeeld. „Ach, wat is puur Nederlands Zo ver hebben we het hier niet doorgevoerd. We proberen wel zoveel mogelijk die Neder landse gedachte te sturen, zet ten bijvoorbeeld geen kiwi's of ananas op het Nederlands Dis menu. Maar waar ligt de grens. Welbeschouwd zouden we dan ook geen koffie mogen serveren of ergens peper in kunnen doen. En ik moet zeg gen, de mensen maken er echt geen probleem van. Ik denk", aldus Heetkamp, „dat nog geen vijf procent zegt „We gaan eens lekker Nederlands eten". Ik geloof niet dat Neer lands Dis loopt omdat er „Ne derlands" op staat. Men be schouwt het waarschijnlijk veel meer als een kwaliteits waarborg. Zo van: daar kun nen we voor een redelijke prijs een lekker stukje eten „Maar ik geef toe, dat het fan tastisch is wat sommige colle ga's ervan maken. Daar neem ik mijn petje voor af. De basis gedachte van Neerlands Dis vind ik uitstekend. Er is daar binnen een heleboel mogelijk, wat ook voor de gast zeer aan trekkelijk is". HENDRI BELTMAN Foto's: CEES VERKERK Minister Rietkerk nietzeggende antwoorden... door Brinkman zelf die, voor dat hij minister werd, direc teur-generaal binnenlands be stuur op Binnenlandse Zaken was en aan de wieg van de in '80 uitgebrachte decentralisa tienota gestaan heeft. „Het is het enige departement waar we op dit punt geen moeilijk heden mee hebben", vertelde de zegsman op Binnenlandse Zaken. Twee punten sprongen er uit: de wachtgeldregeling voor ambtenaren die tussen wal en schip vallen en het feit dat ge meenten in de (verre) toe komst vooral een uitvoerende taak krijgen en de provincies een plannende taak. Of ge meenten daar genoegen mee zullen nemen, mag worden be twijfeld. Ze mogen in elk ge val zelf met voorstellen ko men. Hetzelfde geldt voor de 'op merkingen die in het plan ge maakt worden over de wacht geldregeling. Omdat het ver lies aan arbeidsplaatsen bij het Rijk niet even groot is als de toename aan arbeidsplaatsen bij lagere overheden, zijn wachtgeldregelingen nodig. Daarover is zoals gezegd het decentralisatieplan heel wat duidelijker: wachtgelden komen voor rekening van het Rijk tenzij blijkt dat lagere overheden niet mee willen werken in het om-, her- en Bulow (rechts) en dr. Benecke maken nog even een met elkaar voordat de hoorzitting over het Kalkarporject

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15