NAVO wil duizend kernkoppen uit West Europa weghalen Aeroflot neemt wraak Belgische staking wordt grimmiger VRIJBRIEF VOOR EEN HOOG RENDEMENT. (1 Druzen beschieten opnieuw Beiroet „Marianella Villas is niet omgekomen, maar vermoordt QaidóaOowumt DE NMB DENKT MET II Ml VN-commissaris verwerpt asielbeleid in West-Duitsland Zaak-Negri verdeelt Italiaans parlement Nederland onder „morele druk kruisraketten te plaatsen PAX CHRISTI INTERNATIONAAL BUITENLAND DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1983PAG1N) Salvado Spaarbrieven/ Bankbrieven. Spaarbrieven en Bankbrieven (vanaf f 1.000,-) zorgen niet alleen voor hoog rendement op uw spaargeld, de NMB kan ze wanneer u maar voor u verkopen via de beurs. En dan zit er misschien zelfs nog een koerswinst aan vast. Houdt u vi*ë die vrijheid, ga dan snel praten met de NMB. NMB BAN Amerikaanse Senaat stemt in met defensiebegroting WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met grote meer derheid ingestemd met de defensiebe groting voor 1984, die 188 miljard dol lar beloopt. Voor het ontwerp, dat is opgesteld door een gemengde commi- sie van senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden, stemden 83 senatoren. Slechts acht, onder wie Ro bert Kennedy en democratisch presi dentskandidaat Ernest Hollings, stem den tegen. In het Huis van Afgevaar digden, waar de democraten een roya le meerderheid hebben, zal de rege ring meer moeite hebben haar begro ting aanvaard te krijgen. Mis voor prinses Gracia Prinses Stephanie en prinses Caroline van Monaco staarden gistermiddag droef voor zich uit, toen er een mis werd opgedragen ter intentie van hun moeder, prinses Gracia, die een jaar geleden bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Vredesactviste zet hongerstaking voort BONN Van de drie vre desactivisten, die sinds 6 augustus in West-Duits- land in hongerstaking zijn, is er nog één die de actie wil voortzetten. De 39-jari- ge Amerikaanse ex-poli tieagente Andrea Eluko- vich is vandaag in Bad Godesberg aan de 40e dag van haar hongerstaking begonnen. Elukovich neemt sinds 6 augustus de dag waarop de atoom bom op Hiroshima wordt herdacht niets anders tot zich dan mineraalwa ter. Haar toestand is kri tiek. BONN Tussen de Westduitse minister van binnenlandse zaken, Zimmermann, en de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties, de Deen Hartling, is het tot een confrontatie gekomen. Zimmermann heeft geweigerd Hartling in Bonn te ontvangen. Daarop heeft de Hoge Commissaris besloten van zijn bezoek af te zien. Achtergrond van dit conflict is het vluchtelingen- en asielbeleid in West-Duitsland. Sinds de christendemocraat Zimmermann aan de macht is, wordt het voor asielaanvragers steeds moeilijker om een ver blijfsvergunning te krijgen. Verder worden buitenlanders, sneller dan in het verleden, uit gewezen als de eigen regering daarom vraagt. RUITENHEER BEIROET Eenheden van het geregelde Libane se leger zijn vanochtend in de even ten zuiden van Beiroet gelegen kustplaats Khalde opnieuw onder hevig artillerievuur van druzenmilities komen te liggen. Tevens hebben Li banese jagers vanochtend voor het eerst sinds het begin van de oorlog in het Shoef-gebied verken ningsvluchten boven Bei roet en omgeving ge maakt. Dit heeft een rege ringswoordvoerder mee gedeeld. De Libanese gevechtstoestel len hebben geen doelen aange vallen, aldus de woordvoerder. Het Libanese leger heeft de af gelopen dagen diverse aanval len afgeslagen van de door Sy rië gesteunde druzenmilities. De gevechten concentreren zich al dagenlang op de strate gisch belangrijke plaats Soek el Gharb. Er bestaat onduidelijkheid of het Saoedische bemiddelings plan door de Libanese rege ring alsnog aanvaard zal wor den. De Libanese minister van buitenlandse zaken, Salem, heeft gisteravond in een tele visie-interview het bemidde lingsplan, dat door Syrië en de druzenleider Joemblatt is goedgekeurd, afgewezen. Sa lem benadrukte dat Libanon niet zal instemmen met de Sy rische eis, dat in het het Shoef-gebied geen Libanese militairen mogen worden ge stationeerd. Zeven jaar geëist tegen Nederland!"1 drugsmokkelaar HELSINGBORG Dl nl cier van justitie in het zweedse stad Helsi heeft deze week een g< nisstraf van zeven jaar tegen de 44-jarige Rotti mer Willem V. Deze wo t. van verdacht betrokken geweest bij de smokki n veertig kilo marihuai »t meer dan honderd kil jiesj. he (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het Italiaanse parlement moet vandaag of morgei! slissen of de ex-terrorist Toni Negri, als parlementslid mag| blijven of terug moet naar de gevangenis. Professor Antonioj gri, geestelijk vader van het links-terrorisme in Italië, zat jJ vier jaar in voorarrest op verdenking van het plegen van s gevaarlijke activiteiten, toen hij in juni van dit jaar in het ment werd gekozen en du^ moest worden, vrijgelaten. Het'sj proces dat tegen hem liep moest daarop worden verdaagd e worden hervat zo gauw als het parlement de daarvoor ben de toestemming geeft. Criminaliteit komt onder de Italiaanse parlementariërs v voor. Momenteel liggen er bij het parlement in Rome justi verzoeken om acht a negen volksvertegenwoordigers te kut vervolgen. Corruptie is het meest ingeburgerd, maar nu gaa J.an om terrorisme, want Negri is de eerste „terrorist" die ooit ir Italiaanse parlement is gekozen. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De staking in België gaat een grimmiger ka rakter krijgen. Als het aan de Christelijke Bond voor Over heidspersoneel ligt zal de amb- tenarenstaking, die vandaag vrijwel algemeen is, blijven voortduren tot er resultaat ge boekt wordt. En dat betekent, dat de regering de ambtenaren niet verder moet laten inleve ren en een bedrag op de be groting van een half miljard gulden elders vandaan moet halen. Nadat eerst de minister van Verkeer, Herman de Croo, zei zijn poot stijf te zul- len houden ten aanzien van het eindresultaat van de bezui nigingen, zei ook waarnemend eerste minister Jean Gól (pre mier Martens is herstellende van een hartoperatie), dat de regering wel wil praten met de bonden, maar dat hij vindt dat ook van ambtenaren extra inspanningen voor de gezond making van de economie ge ëist kunnen worden. Hij dreig de met maatregelen als de zaak uit de hand zou lopen. Vrijdagmiddag zal de regering met de bonden om de tafel gaan zitten. Volgens plan lag het treinver keer gisteren in België bijna geheel plat. Slechts in de Ant werpse Kempen reed zo nu en dan nog een trein. Ook de streekbussen ~"in het gehele land reden niet of zeer onre gelmatig. Ook de post functio neerde niet. Enkele postdis- tricten lieten weten het werk neer te hebben gelegd, maar ook elders werkte men niet onder het mom dat er door de spoorstaking weinig postaan- voer was. De veerdiensten van Oostende naar Dover kwamen gisterochtend ook tot stilstand. De schepen uit Engeland wer den wel gelost, maar gingen daarna aan de ketting. Vandaag ligt het gehele open bare leven stil en dat zal waar schijnlijk ook morgen nog zo zijn. Er zullen dus geen trei nen lopen, er wordt geen post bezorgd, de luchthaven ligt stil, in de havens wordt niet gewerkt en ook de telefoon centrales gaan plat. Alle over heidsgebouwen gaan dicht en ook radio en televisie doen aan de staking mee. Zo zond de ra dio vanochtend van tien tot twaalf niet uit en wordt de rest van de dag een vervan gend programma uitgezonden. De nieuwsuitzendingen blijven doorgaan. Op de televisie worden alleen de journaals uitgezonden en het oorspronkelijke program ma van de BRT en RTB wordt vervangen door een western. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Als Nederland in het kader van de studie van de NAVO naar het verschui ven van kernwapens in de diverse landen (de zoge naamde shiftstudie) een aantal bestaande kernwa pens c.q. atoomtaken mag afstoten, dan staat daar voor ons land de „morele verplichting" tegenover om kruisraketten te plaat sen. Dat hebben de vijf Nederland se parlementsleden die giste ren na drie dagen van bespre kingen in Washington naar Bonn zijn afgereisd, te horen -gekregen op het Pentagon van de Amerikaanse onderminister van Defensie Richard Perle. Perle is voorzitter van de NA- VO-„high level group", een commissie die is opgericht na het dubbelbesluit van decem ber 1979, en de opdracht heeft te onderzoeken welke kern wapens in West-Europa kun nen verdwijnen wanneer de nieuwe1 Pershing-II en kruis raketten worden geplaatst. Volgens de Amerikaanse on derminister zal het shiftrap- port voorstellen minstens dui zend kernkoppen uit West-Eu ropa weg te halen als de nieu we Euro-raketten worden op gesteld. De terugtrekking zal een eenzijdige NAVO-stap zijn, zodat er geen „tegenzet" van de kant van het Warschau Pakt voor wordt verwacht. In zijn gesprek met de Neder landse parlementaire delega tie, verzekerde de Amerikaan se onderminister dat het eind rapport van de shiftstudie in oktober aanstaande zal ver schijnen en dat de NAVO-mi- nistersconferentie daarover diezelfde maand in Ottawa kan vergaderen. Onderminis ter Perle liet overigens weten dat het shiftrapport niet erg gedetailleerd zal aangeven welke Westeuropese landen welke en hoeveel bestaande nucleaire korte afstandswa pens mogen inleveren in ruil voor de Pershing-II en kruis raketten. Het concreet invul len van de algehele shift-(ver- schuif)operatie is meer een taak voor het geïntegreerde militaire NAVO-commando van generaal Rogers. De Ne derlandse Kamerleden kregen van Perle dan ook geen ant woord op de vraag of Neder land bijvoorbeeld zijn nucleai re landmijnen (ADM's) zal mo gen afstoten. Perle bevestigde tegenover zijn Nederlandse gesprekspart ners, onder wie de fractievoor zitter Den Uyl (PvdA), De Vries (CDA) en Nijpels (VVD) dat „Nederlandse verlangens worden weerspiegeld in het shiftrapport" en dat daar „een zekere morele verplichting" voor ons land ten aanzien van de plaatsing van kruisraketten tegenover staat. Gevraagd wat hij van die „verplichting" vond, zei CDA- -leider De Vries dat hij zich die Amerikaanse redenering wel kon voorstellen. Maar De Vries meende dat geen auto matische koppeling, in de zin dat vermindering van bestaan de kernkoppen verplicht tot plaatsing van kruisraketten, mag worden aangebracht. „Voor het CDA zitten er meer elementen aan de plaatsings beslissing. Met name het ver loop van de Genève-onder- handelingen met de Russen en de accentverschuiving van korte- naar middenafstands- wapens". In een voorlopige eindindruk van het bezoek aan Washington waren de Ne derlandse Kamerleden het er over eens dat zowel binnen de Amerikaanse regering als in het Congres (parlement) de overtuiging heerst dat voor de cember aanstaande geen on derhandelingsresultaat in Ge neve te verwachten is waar door plaatsing van Pershing- en kruisraketten overbodig of uitgesteld zou kunnen worden. CDA-voorman De Vries gaf te verstaan dat hij zich had laten beïnvloeden door de praktisch unanieme argumenten waar mee de Amerikanen deze hou ding onderbouwen. „Ik ben hier naar toe gekomen met de bereidheid om de opvattingen hier te verdisconteren in mijn eigen opvattingen", aldus De Vries, die eraan toevoegde dat een bezoek aan Moskou nog ontbreekt in de totale oriënta tie. Over het al dan niet door gaan van dat bezoek is in Was hington opnieuw wrevel ont staan tussen De Vries en Nij pels, nadat de laatste had ver klaard niet voor en niet korte tijd na de oktober-vredesde- monstratie in Den Haag naar Moskou te willen reizen. Die verklaring wordt in strijd ge acht met de afspraak binnen de parlementaire delegatie om over „Moskou" pas eind deze week een gezamelijk besluit te nemen en mee te delen. Later, in kleinere kring, lucht te Den Uyl nog zijn hart over het gesprek met Kenneth Adelman, die begin dit jaar na een politieke storm door presi dent Reagan is benoemd tot hoofd van diens ontwape ningsbureau, en die verant woordelijk is voor het uitwer ken van wapenbeheersings- voorstellen welke de Ameri kaanse onderhandelaars in Genève aan de Russen voor leggen. Den Uyl zei dat Adel man hem' „razend" had ge maakt met zijn benadering van het ontwapeningsvraag- stuk en dat een Oost-Westak koord ondenkbaar is „als het van zulk soort mensen moet komen". MOSKOU De Russische staatsluchtvaartmaatschap pij Aeroflot weigert sinds gisteren vliegtickets te accep teren die door Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen zijn uitgegeven. Biljetten van andere maatschappijen worden wel aanvaard, aldus een woordvoerder van de maatschappij. Een Amerikaan die zich met vrouw en kind, voorzien van Amerikaanse tickets op het Mos- kouse vliegveld Sjeremetevo meldde, werd gisteren de toegang tot een vlucht naar Zurich ontzegd. Hij moest 1200 dollar (3600 gulden) neertellen voor nieuwe biljet ten van Aeroflot. Vertegenwoordigers van westerse luchtvaartmaatschappijen in Moskou zeiden dat Aeroflot niet werkelijk wordt getrof fen door de boycotactie en dat zij zelfs extra geld verdient met aanvullende chartervluchten naar Oost-Europa vanwaar zij verder kunnen vliegen. Na eerder eisen van de Amerikanen en de Engelsen te heb ben afgewezen voor schadevergoeding, heeft de Sovjet-Unie nu ook een Japanse eis voor compensatie afgewezen. De Amerikaanse marine is in de Japanse zee op zoek naar de zwarte doos, waarop de vlieggegevens van de Zuidkoreaanse Boeing staan geregistreerd. Een marineschip heeft de be schikking over een apparaat, uitgerust met ^rote grijparmen waarmee tot op grote diepte kleinere voorwerpen kunnen worden opgehaald. Bus stort in diep ravijn: 33 doden Een bus met Hongaarse toeristen is gisteren in de buurt van de Oostenrijkse stad Graz in een diep ravijn gestort. Van de 46 inzittenden zijn er 33 omgekomen. Volgens overlevenden is het ongeluk veroorzaakt doordat bij een sterke afdaling de remmen niet werkten. De chauffeur probeerde nog tevergeefs door terug te schakelen de snelheid te verminderen. El DEN HAAG „De voorzit ter van de Commissie Men senrechten in El Salvador, mevrouw Marianella Garcia Villas, is op 14 maart van dit jaar vermoord na urenlang in de militaire academie in San Salvador te zijn gemarteld". Dit is de conclusie uit het on derzoek dat Pax Christi In ternationaal heeft ingesteld naar de toedracht van de dood van Marianella Villas. Zij is enkele malen in Neder land geweest en genoot inter nationale waardering. In het onderzoek wordt de versie van de Salvadoraanse autori teiten weerlegd, als zou Mari anella tijdens een vuurge vecht tussen Salvadoraanse guerrillstrijders en het leger zijn omgekomen. Het rapport van het onder zoek werd gistermiddag door de coördinator van Pax Christi Internationaal, A. Zöller, tijdens een persconfe rentie in Den Haag overhan digd. Pax Christi Nederland heeft het rapport naar minis ter Van den Broek van Bui tenlandse Zaken gestuurd en hem verzocht de conclusies onder de aandacht te bren gen bij de Commissie Rech ten van de Mens van de Ver enigde Naties. Op deze ma nier wil Pax Christi bereiken dat de nog openstaande vra gen rond de moord op Maria nella Villas worden opgehel derd. Tevens hoopt Pax Christi dat de Nederlandse regering bereid is contact op te nemen met de Salvado raanse regering en er bij haar op aan te dringen dat zij een nieuw onderzoek instelt naar de moord op Marianella. Verschillende lezingen De Salvadoraanse autoritei ten hebben diverse lezingen gegeven over de wijze waar op Marianella Villas is ge dood,- maar deze spreken el kaar op essentiële onderdelen tegen, aldus Zöller. Volgens de officiële lezing voerde Ma rianella Villas een groep guerrillastrijders aan, die in de vroege ochtend van de veertiende maart de door het Salvadoraanse leger beleger de stad La Bermuda wilde verlaten. Even buiten buiten La Bermuda zou de groep guerrillastrijders op een ba taljon van het Salvadoraanse leger zijn gestuit. Tijdens het hierna ontstane vuurgevecht zou zij zijn omgekomen. Deze lezing is weinig geloof waardig, omdat Marianella Villas zich altijd uitsluitend met humane zaken in het bijzonder de mensenrechten heeft beziggehouden en zich nooit heeft ingelaten met gewelddadig verzet te lgen de onderdrukking in El Salvador, zo stelt Zöller. Na 'een intensief onderzoek, dat maanden heeft geduurd waarbij diverse getuigen zijn gehoord en de toestand in La Bermuda rond de veertiende maart is bestudeerd, komt Pax Christi tot een geheel andere lezing. Volgens het rapport werd La Bermuda op 14 maart door Salvadoraanse militairen aangevallen zonder dat er guerrillastrijders in die stad waren. Tijdens de massa moord, die de militairen daar begingen, werd Marianella Villas herkend en opgepakt. Getuigen uit kerkelijke en Marianella Villas, de voormalige voorzitter van de Commissie Mensenrechten in i J irr' militairen kringen heb! verteld dat Marianella v volgens levend is over bracht naar de militaire a ?J demie in de Salvadoraai' hoofdstad. De Salvadoraai autoriteiten hebben altijd !Pe- weerd dat Marianella al di f f was, toen zij naar de hot rbe. stad werd overgebracht. 1 «se gens de officiële lezing het stoffelijk overschot n de militaire academie i ba vervoerd om daar geïdent ceerd te worden. Maar het onderzoek is geblekf^ dat de academie niet is uitj]0t rust om identificaties te arj. richten. Foto's van haar^' chaam tonen bovendien dat zij zwaar is gemarteldf' In het rapport wordt tev opgemerkt dat de situ; van de mensenrechten in Salvador gedurende het afl lopen halve jaar geenszinf verbeterd. Hierover bestq overigens weinig omdat met Marianella Vil als voorzitster van Comnj sie Mensenrechten een langrijke informatiebron verdwenen. Volgens A. Zöller is de do. van Marianella illustraf voor de wijze waarop de 5 vadoraanse autoriteiten treden tegen humanitaire Or ganisaties. Zöller: „Deze L, ganisaties, waaronder ffl Rode en het Groene Kr Ir zijn nu vrijwel niet meer&| staat hun werk te doen. |f verstrekken van voedsel mensen in de armenwijlf wordt door de autoritei! gezien als hulp aan opstan] lingen". RICK KERS,

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14