ER IS NU AL EEN NEUWE FIAT PANDA VANAF F9.999,- Omroep trend mits niet langer trendvolger wordt gevolgd Economisch herstel is nog broos TNO: Golden Ten is behendigheidsspel %h unen hebben werkgevers en werknemers yciale zekerheid onbetaalbaar gemaakt Kamer keurt extra uitkering voor „echte goed Minister Smit-Kroes blijft zwijgen over ruzie met topambtenaar Ontgroening soldaten vaak groepsterreur" MINISTER GEEFT GEEN KRIMP minima YAN VEEN: GA'M BEKIJKEN BIJ DE FIAT DEALER. ÏNENLAND CckUcSotvtcmt DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1983 PAGINA 13 loosheid in |id-Holland 3% omhoog HAAG De werkloosheid in Zuid-Hol- Jis de afgelopen maand, toegenomen met ilind augustus telde de provincie 160.733 jzen. Dat is 14,7% van de beroepsbevol- rEind juli waren er 155.699 mensen werk- [14,2%) en eind augustus vorig jaar 119.278 Van de ruim 160.000 werklozen zijn er rïger dan 23. Onder mannen nam ferkloosheid in augustus toe met 2,6%, on- Wwen met 4,7%. Van de mannelijke be- ievolking is nu 14,3% werkloos, van de [elijke 15,6%. De stijging trad op in alle Jjsgroepen. maar vooral in de sectoren tor, handel, onderwijs en metaalbewer- rRotterdam 1924), Den Haag 1126) |i in Zuid-Holland de koplopers. Alleen in jn was de ontwikkeling minder ongunstig, ging de werkloosheid vrijwel niet omhoog. DEN HAAG Leden van de kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat hebben gister avond vertrouwelijk overleg met minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) gevoerd over de opvolging van de di recteur-generaal van de PTT. Ir. P. de Man, secretaris-gene raal op het betrokken ministe rie werd door Smit-Kroes af gewezen voor de topfunctie bij de PTT. Eerder had zij hem al ontheven van zijn functie als regeringscommissaris bij de KLM. Beiden hebben al enige tijd ruzie en spreken niet meer met elkaar. In plaats van De Man wordt nu ir. C.Wit, hoofddirecteur van de PTT, directeur-generaal van het staatsbedrijf. De minister wilde de kamer commissie ook achter gesloten deuren niet meer zeggen dan dat haar beslissing van per soonlijke aard is, die zich niet leent voor een openbare dis cussie. Over het gesprek wen ste geen van de gesprekspart ners mededelingen doen. Er werd slechts gezegd, dat het vooraf niet aangekondigde overleg „informatief van aard" was. Een plenair debat in de Kamer over de opvol ging binnen de PTT wordt „niet waarschijnlijk" geacht. Het overleg werd gehouden op verzoek van de socialist Cas- tricum. Aanleiding tot het ver zoek was het antwoord van de bewindsvrouwe op eerder ge stelde schriftelijke vragen. ARNHEM Ontgroening of het om een of andere reden te pakken nemen van dienstplichtige soldaten door hun collega's ontaardt steeds vaker in onaanvaarbare groepsterreur. Het gaat daarbij soms om stuitende taferelen als het sexueel terroriseren van andere soldaten. Dat heeft de auditeur-militair mr. E. van den Boezem gisteren voor de Krijgsraad in Arnhem gezegd. Daar stonden vier 19-jarige soldaten terecht wegens het „afknij pen" van een collega. Zij hadden hem gedeeltelijk uitgekleed, aan zijn bed gebonden en daarna betast. De Krijgsraad legde hen f 1000 boete de man op. Van den Boezem had drie weken cel geëist. Zijn collega mr. E. Visser signaleerde enige tijd terug ook al een toenemende kazerneterreur. Volgens hem vindt het mili taire kader dat het te pakken nemen van soldaten „er nu een maal bijhoort". CNV doet niet mee aan vredesmanifestatie UTRECHT Het Christelijk Nationaal Vak verbond (CNV) doet niet mee aan de vredesma nifestatie op 29 oktober in Den Haag. De ver deeldheid binnen de achterban van 330.000 le den ligt mede aan die beslissing ten grondslag. We zijn vakbeweging en geen vredesbeweging of politieke instelling. Schoenmaker blijf bij je leest. Het staat onze leden natuurlijk vrij al dan niet mee te doen in Den Haag, aldus CNV-be- stuurslid Dick van de Kamp. Hij voegt daaraan toe: „Onze leden zijn mans genoeg om zelf een beslissing te nemen. Het is een negatief ver schijnsel dat je meteen in een bepaalde hoek wordt gedrukt als je je niet positief uitspreekt over de vredesdemonstratie. Alsof al die Neder landers die op 29 oktober niet mee demonstre ren niet bezorgd zouden zijn over vrede en vei ligheid". vol king lfinna 68 4 J )00met 3 vart ruglopen onze parlementaire re- plan dactie) 3 14 am HAAG De bevol- ord' zal tussen de jaren en 2030 met een itse t dalen als er in de 50 mde jaren net zo wei- ^,1 tinderen worden ge- een i als nu. Tussen nu ou 100 zal de bevolkings- mg stabiel blijven, de leeft minister Deetman nschapsbeleid) gisteren d naar aanleiding van te, iota waarin het kabinet aar zoek aankondigt naar de en van afnemende be- igsgroei. 'M®- ns de laatste ramingen In" it aantal mensen in ons ond 2000 op 15.6 m.ljoen met Nu is dat 14,4 miljoen, antal geboorten ligt nu onder het niveau om volking is de toekomst te houden. abinet vindt dat de be- ig in Nederland niet te- ag lopen. En als het zo aat zal de bevolking wél open. De regering wil wat aan doen, vooral voorlichting. [amercommissie vindt Kdat het kabinet hier een loudend beleid moet zich er niet te veel «moeien. „Het is de ei- •antwoordelijkheid van ;n zelf om kinderen te ïinister wees erop dat tr kinderen en een da- bevolkingsomvang grote en zal hebben op vrijwel rreinen, bijvoorbeeld het Vijs en de sociale zeker- L (de beroepsbevolking af terwijl het aantal ou- stijgt). an zei dat ook bestaande invloed heeft op beslui- burgers kinderen te Hij denkt daarbij aan steem van kinderbijslag, ïbrek aan kinderopvang oeder ook" wil werken), nigratiebeleid, de wo uw en arbeidstijdver- nister keerde zich ook het beperken van het buitenlanders dat zich land vestigt of het sti- n van het vertrek van anders. DEN HAAG Minister De Koning van Sociale Zaken heeft gisteren nau welijks krimp gegeven toen vrijwel alle politieke partijen tijdens een com missievergadering van de Tweede Kamer van hem verlangden dat hij zijn be sluit om personeel van de omroep, de ziekenfondsen en de bedrijfsverenigin gen trendvolgers te ma ken, zou herroepen. De bewindsman bleek hiertoe alleen bereid als de ge noemde sectoren alsnog vrijwillig de matiging in hun cao's aanbrengen, die De Koning verlangt. De Koning had de drie groe peringen al eerder aange maand om bij het vaststellen van de arbeidsvoorwaarden zo dicht mogelijk in de buurt te blijven van die bij de over heid. Toen zij naar de mening van de minister toch over de schreef gingen, maakte hij hen trendvolgers. Een storm van verontwaardiging en acties gisteren was het gevolg. De Tweede Kamer sloot zich daar gisteren in feite bij aan. Men vond, dat men in de drie secto ren helemaal niet wezenlijk is afgeweken van de ontwikke ling van de arbeidsvoorwaar den bij de overheid. De minis ter daarentegen zei, dat er on voldoende van de prijscom pensatie is ingeleverd voor rendementsherstel en dat ook de vakantietoeslag te hoog is. De CDA'er Gerritse wist de minister zover te krijgen, dat deze met werkgevers en vak bonden in de drie bedrijfstak ken zal nagaan of alsnog aan de ministeriële voorwaarden kan worden voldaan. Is dat het geval dan wil hij de aan- ties op een andere wijze zou- wijzing tot trendvolgerschap den worden aangewend. Hij wel opschorten. Maar hij blijft vond zelfs, dat in de drie be- erbij, dat omroep, ziekenfond- drijfstakken aan dat akkoord sen en bedrijfsverenigingen nog strakker de hand is ge- j iw-i- houden dan elders, met name wat betreft de herbezetting als consequentie van arbeidstijd verkorting. Gèrritse vond, dat de minister wel erg minutieus heeft gemeten en daardoor de eigen verantwoordelijkheid van de contractspartners heeft dezelfde lijn moeten volgen als de collectieve sector. Vandaar dan ook, dat Buurmeijer (PvdA) en De Korte (VVD) weinig optimistisch waren over het gesprek omdat zij geen andere uitkomst ver wachtten. Tijdens de discussie zei De gefrustreerd. Een extra pro- Korte onder meer, dat in de bleem is volgens Gerritse, dat betreffende cao's niets voor- het om cao's van twee jaar komt, dat in strijd is met het gaat terwijl het overheidsbe- akkoord in de Stichting van de leid voor 1984, dat gevolgd Arbeid waarbij werd afgespro- J~ ken, dat de de prijscompensa- Nadat de zoge noemde „platte pet"-methode had gefaald moest de ME zich gisteren met geweld toegang verschaffen tot het de dag tevo ren gekraakte pand in de Gra venstraat in het hartje van Am sterdam. Daar kwamen uit voor zorg kogevrije vesten en kara bijnen aan te pas. De veertig krakers verlieten uiteindelijk vrij willig hun kraak- huis, terwijl de politie al doende was de barrica de-materiaal op te ruimen. 4A TSSECRETARIS DE GRAAF: nze parlementaire redac tie) ÏINGEN Werkge- ïn werknemers heb- tmen de kosten van iciale zekerheid zo ►gejaagd, dat die nu emmering vormen economisch herstel, stelling heeft staats- aris L. de Graaf (So- Zaken) vanochtend eerd in Groningen symposium over de 'gingsstaat. De Graaf uit, waarom de re- J naar haar mening tale kosten van de uitkeringen wel verlagen. windsman illustreerde zijn uitspraak met een voor beeld. Een werknemer met het minimumloon krijgt nu netto 18.470. Bruto is zijn inkomen echter heel wat hoger: 25,507 en zijn werkgever betaalt nog veel meer: 31.598. Het ver schil zit hem erin dat er een i groot bedrag aan belastingen en een nog groter bedrag' aan f sociale premies betaald moet worden. Volgens De Graaf mag wel worden aangenomen dat de werkgeverspremies geheel of gedeeltelijk ten laste zijn ge bracht van de winsten van de bedrijven. Deze afwenteling heeft zijns inziens veel onder nemingen in gevaar gebracht en daardoor de werkgelegen heid geschaad. Een neerwaart se spiraal ontstond, doordat de verminderde werkgelegenheid leidde tot een groter beroep op de sociale zekerheid, waardoor de sociale lasten weer hoger werden en de winsten dus weer lager. De Graaf vervyeet de 'onderne mers in ons land dat zij „wel licht door te optimistische to ekomstverwachtingen te lichtvaardig op de te hoge looneisen zijn ingegaan". De ondernemers zouden de daling van hun winsten niet tijdig als waarschuwing hebben opge vat. Ook hebben zij teveel vooral oudere werknemers laten af vloeien naar "de wao. Dat le verde aan individuele bedrij ven wel voordeel op, maar was schadelijk voor het bedrijfsle ven in zijn totaliteit; de wao wordt immers betaald door werknemers èn werkgevers. De vakbeweging heeft te laat ingezien, aldus De Graaf, die zelf lange tijd in het bestuur heeft, gezeten van het Christe lijk Nationaal Vakverbond, „dat zij door te hoge looneisen in feite de eigen ruiten ingooi de, zodat een groot stuk werk gelegenheid voor haar leden verloren is gegaan". De staatssecretaris zei te hopen dat de vakbeweging meer in zicht krijgt in dit soort verban den. „Meer inzicht is een voor waarde voor meer verant woord handelen". Naast financiële en sociale problemen levert de sociale ze kerheid ook moeilijkheden op van juridische aard op, aldus De Graaf. Nu is het bijvoorbeeld nog zo aat een werkloze een baan mag weigeren, als deze vol gens hem geen „passende ar beid" is. Op het gevaar af te worden beticht van onvol doende eerbied voor verwor ven rechten, meent De Graaf toch dat door de veranderde omstandigheden een redelijke verruiming yan dit begrip „voor de hand ligt". Soortgelij ke problemen doen zich voor bij begrippen als onvrijwillig heid van werkloosheid, ziekte en arbeidsongeschiktheid. Bij dit laatste gaat het er vooral om dat nu nog de mate van ongeschiktheid en dus de hoogte van de uitkering mede wordt bepaald door de invloed van de handicap op het verkrijgen van arbeid. Volgens De Graaf zou bij het vaststellen van de wao-uitke- ring alleen moeten worden be keken in hoeverre iemand li chamelijk en-of geestelijk in staat is te werken. Minder rund- en kalfsvlees genuttigd RIJSWIJK De Nederlan ders hebben in het eerste half jaar van 1983 vijf procent min der rund- en kalfsvlees gege ten dan in voorgaande jaren. Een tijd lang was het goedko pere varkensvlees meer in trek dan rundvlees, maar dat is inmiddels niet meer het ge val. De prijzen van slachtvar- kens zijn de laatste vier weken aanzienlijk gestegen, mede en vooral door een gunstiger marktontwikkeling in de part- nerlanden van de Gemeen schap. Momenteel bedraagt de weekaanvoer circa 355 stuks, waarvan éénzevende gedeelte levend wordt uitgevoerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gisteren unaniem akkoord verklaard met het toekennen van een éénmalige uitkering, eind dit jaar, aan mensen die alleen of met meerderen van een minimum-inkomen moeten leven. Het zal de derde keer zijn dat zo'n extra uitkering, bedoeld om het verlies aan koopkracht enigszins te compenseren, wordt uitbetaald. De uitkering, die vanaf 1 november bij de gemeente moet wor den aangevraagd, geldt alleen voor mensen die in Nederland wonen. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken en Werkgele genheid) wilde niet ingaan op de wens van de linkse oppositie partijen om de uitkering ook te laten gelden voor kinderen van gastarbeiders, die in het buitenland wonen. Volgens de voorstanders hiervan zou dat logisch en rechtvaardig zijn, omdat de kinderbijslag voor in het buitenland wonende kinderen omlaag is gegaan. Aanvankelijk was het CDA die me ning ook toegedaan, maar de fractie zwichtte uiteindelijk voor het argument van de staatssecretaris, dat de eenmalige uitkering is gebaseerd op de Algemene Bijstandswet, die alleen geldt voor mensen die in Nederland wonen. De Graaf bleek evenmin van plan, aan studenten een extra uit kering te geven, zoals de PSP had gevraagd. Ook verzette hij zich tegen een voorstel van CDA en PvdA om de uitkering toe te kennen aan Nederlandse grensarbeiders met een minimum inkomen, dus aan mensen die in Nederland wonen en in Duits land of België een baan hebben tegen een salaris, dat gelijk staat aan het Nederlandse minimum-inkomen. Volgens De Graaf heeft het salaris van deze grensarbeiders veel minder te lijden van de bezuinigingsoperaties van de Nederland se regering (zoals belasting- en premieverzwaringen) dan de mensen die in Nederland in loondienst zijn. De vastgestelde bedragen voor de eenmalige uitkering aan de echte minima zijn: - f 400 voor een ongehuwde zonder kinderen, die vanaf 1 janua ri 1983 een eigen huishouding heeft gevoerd; - f 525 voor een ongehuwde met één of meer kinderen, die van af 1 januari een eigen 'huishouding heeft gevoerd; - f 575 voor gehuwden of samenwonenden, die vanaf 1 januari een gezamenlijke huishouding hebben gevoerd; - f 25 extra voor elk kind. Voor kleine zelfstandigen met een minimum-inkomen wordt binnenkort een aparte-regeling getroffen. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Onderne mend Nederland vindt, dat het kabinet op de goe de weg is. Het jaar 1984' kan dan ook het begin in luiden van een econo misch herstel. „Maar het is nog wel een broos begin dat gevoelig is voor tegen wind", zei voorzitter mr. C.van Veen van de onder nemersorganisatie VNO gisteren. Men mag nu niet gaan den ken, dat het bedrijfsleven het verder wel zal rooien, zo waarschuwde Van Veen, want het moet zich eerst herstellen van eerdere financiële klap pen voordat aan nieuwe inves teringen kan worden gedacht. Het bedrijfsleven heeft echter vertrouwen in het kabinet want de plannen zijn in de ogen van Van Veen goed. Ze moeten dan wel uitgevoerd worden en niet het lot onder gaan als de één-procent-om buigingsplannen van het kabi net-Den Uyl en Bestekkortin gen van Van Agt beschoren was. „Ik leef wat dat betreft tussen hoop en vrees". Van Veen toonde zich vooral tevreden over het zakken van het financieringstekort van de overheid en de verlaging van de collectieve lastendruk, wel iswaar geen grote ombuigin gen maar toch een hoopvolle start. Minder te spreken was hij over de verhoging van de btw, de accijnzen en de loon- en inkomstenbelasting. ADVERTENTIE HAT. UNIEKIN PRUS EN PRESTATIE. BDOB EMELS «OH jZ NEEF VWDMeUÖEl- Nier DEN HAAG De uit komst bij het „Golden Ten "-spel is beter voor spelbaar dan bij het zuive re kansspel. De voorspel baarheid verschilt van persoon tot persoon. Daar de kans op succes groter is dan bij het zuivere kans spel is Golden Ten een behendigheidsspel Derksen van het instituut TNO voor wiskunde, informa tieverwerking en statistiek. Zij hebben twee jaar geleden in Brussel een onderzoek inge steld. Golden Ten, dat over eenkomsten vertoont met rou lette, mag vanaf vrijdag niet meer in Nederland worden ge speeld. Met het TNO-onderzoek in de hand hoopt de Nederlandse Associatie in Behendigheids spelen (NAB) te bewijzen dat Golden Ten een behendig heidsspel is en geen kansspel. De president van de rechtbank in Almelo achtte in mei het niet bewezen dat Golden Ten een kansspel is. Op 25 oktober dient voor het gerechtshof in Arnhem het hoger beroep dat de officier van justitie in Al melo tegen dat besluit heeft aangetekend. H.T.E. Schuller, woordvoerder van de NAB: „Ik begrijp niet waarom we, vooruitlopend op het resultaat van het hoger beroep, nu in eens onze deuren moeten slui ten. Deze houding van de he ren officieren duidt op machtswellust. Waarom wordt het hoger beroep niet gewoon afgewacht alvorens te beslui ten ons tot stoppen te dwin gen? Schuller realiseert zich dat vermoedelijk ook eind oktober bij het gerechtshof in Arnhem nog geen definitieve uitspraak valt te verwachten op de vraag of Golden Ten nu een behendigheidsspel is of een kansspel. Het ligt voor de hand dat, wie er ook gelijk krijgt in Arnhem, de zaak uit eindelijk toch voor de Hoge Raad komt, meent Schuller.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13