Meerderheid raadscommissie Voor afschaffing sollicitatieplicht Steeds meer ouderen krijgen maaltijd thuis Jverval op jenzinestation KETELHUIS STADSVERWARMING VOORZIEN VAN VIER SCHOORSTENEN HEIDEN EcidócSomont VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 PAGINA 3 /RAGEN OVER H GASMETERS EBR JIDEN Het raadslid R. van Lint (PPR) is inieuwd naar het aantal 4-cijferige telwerken an gasmeters die in het gebied van het Ener- ebedrijf Rijnland worden gebruikt. Het raads- j vraagt dit omdat hij is gewezen op conflic- n over en mogelijke defecten aan deze appa- ituur. ir oorbeeld is het telwerk van een inwoner van ijnsburg. Deze man ontving hoge gasrekenin- >n van het EBR omdat de meter telkens de 1 Sr zou zijn gepasseerd. De Rijnsburger u eent, dat het „nulpunt" niet is bereikt en aat ids jn verbruik derhalve aanzienlijk lager is. aarbij zouden de oude apparaten meer defec- vertonen. Het raadslid vraagt zich dan ook of deze problematiek niet te maken heeft iet het steeds weer optredende gastekort van gt EBR, waardoor het energiebedrijf meer gas ikoopt dan verkoopt aan de afnemers. Mr. Vrolijk opent nieuwbouw GDSW LEIDEN Commissaris van de koningin in deze provincie, mr. M. Vrolijk, opent maandag 12 september om half vier het nieuwe bedrijfs- complex van de Leidse Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening. Dè GSDW nam het complex al in april in ge bruik en verhuisde van het industrieterrein De Waard naar het industrieterrein De Baanderij in Leiderdorp. Het huidige complex is geheel afgestemd op de vele uiteenlopende werkzaam heden die er worden verricht. Het werkplaats gedeelte biedt plaats aan zestien produktiegroe- pen, die in totaal 300 werknemers passende ar beid verschaffen. In de kantoren werken 35 ambtelijke medewerkers. Met de bouw en de inrichting is een bedrag gemoeid van 13,5 mil joen gulden. Brandweer vast in het verkeer LEIDEN Een brandweerwagen heeft gister avond tien minuten vastgezeten in een file op de Lange Mare. De brandweer was op weg naar een brandje in een sigarenwinkel aldaar. Oorzaak van de file was een midden op de weg geparkeerde personenauto waarvan de bestuur der „even een boodschap was gaan doen". Bin nen de kortste tijd vormde zich achter de op de weg geparkeerde wagen een file waar in zich ook de brandweerwagen met gillende sirenes en zwaailichten meldde. De brand in de siga renwinkel bleek achteraf nogal mee te vallen. Het bleef bij wat rookontwikkeling afkomstig van een storing in het elektriciteitsnet. Het EBR heeft de zaak verholpen. Hoorzitting Omroep Rijnland LEIDEN De werkgroep die de oprichting van een „Omroep Rijnland" voorbereid, houdt woensdagavond 14 september een hoorzitting in de Leidse Stadsgehoorzaal, aanvang acht uur. De Omroep Rijnland zou een gebied moeten voorzien van lokale radio- en televisieuitzen dingen. Dit gebiecf omvat de gemeenten Hil- legom, Lisse, Sassenheim, Noordwijkerhout, Noordwijk, Voorhout, TCatwijk, Rijnsburg, Valkenburg, Oegstgeest, Leiderdorp. Leiden, Zoeterwoude, Voorschoten en Warmond. In eerste instantie denkt de werkgroep aan het verzorgen van radio-uitzendingen via het ka belnet. Dat zou de abonnees ongever een kwartje per jaar meer kosten. CIDEN De raadscom- issie voor maatschappe- je aangelegenheden, bec lksgezondheid, cultuur ,et sport wil bekijken wat Rus' gevolgen zullen zijn als sollicitatieplicht in Lei- ji voor iedereen of voor volc n groot deel zou worden >em< geschaft. Uit de gister- ond gehouden vergade- ng bleek dat een meer- irheid van de raadscom- be' issie eigenlijk wel voor afschaffing van de zoge naamde actieve sollicita tieplicht was. Het nuttelo ze verplicht solliciteren op banen waar men toch nie mand nodig heeft, werd voor een flink deel van de raadscommissie als onzin nig ervaren. Wel bleef men voor de passieve sol- liciatieplicht, die inhoudt dat een werkloze moet in geschreven staan bij het arbeidsbureau en op een aangeboden baan moet solliciteren. De VVD-fractie bleef voor de actieve sollicitatieplicht. De fractie van het CDA was ver deeld over dit standpunt. De door de sociale dienst gestelde criteria waarbij men niet meer hoeft te solliciteren werd door velen ook discutable genoemd. De sociale dienst stelt dat mensen boven de 45 jaar, ac tieven in het vrijwilligers werk, en zij die langer dan 12 maanden werkloos zijn, niet meer verplicht hoeven te solli citeren. De heer Biegstraten (CDA): „Het instellen van die grens is eigenlijk discrimine rend omdat het eigenlijk zegt dat mensen boven de 45 jaar toch geen kansen meer heb- ben Directeur van de sociale dienst, de heer Scheepbouwer stelde dat deze scheidslijn niet scherp getrokken is, maar dat het slechts een richtlijn is. „Ie mand van vijftig, die heel goed plaatsbaar is in het arbeidspro ces, moet weldegelijk sollicite ren. Maar een bouwvakker van 25 jaar, waarbij vaststaat dat er absoluut geen werk voor hem is hoeft niet te solli citeren. Dat zou onzinnig zijn", aldus de heer Scheepbouwer. Verder stelde "hij dat de ge meente nauwelijks iets te ver tellen heeft over haar beleid ten aanzien van de plicht tot solliciteren. Of het nu actief of passief is. „De overheid stelt de regels op. Als de sollicitatie plicht moet worden afgeschaft, is dat een landelijke aangele genheid. Het gaat erom dat we het begrip „redelijkerwijs ver wijtbaar" interpreteren. Dus wat nou ongeveer wel mag en wat niet". Om na te gaan wat de gemeente op haar niveau kan ondernemen op dit ge bied, zonder directe sanctie- maatregelen van de overheid te riskeren, wordt eerst nog eens juridisch bekeken. Als de gemeente te ver zou gaan zou dat kunen betekenen dat het rijk de geldkraan voor de uit keringen dichtdraait. In een volgende vergadering van de raadscommissie, eind septem ber wordt dit onderwerp ver der behandeld. DEN Twee over- lers hebben gister- fond een 23-jarige be- ;nde van de benzine- imp van Het Motorhuis de Plesmanlaan, on- ir bedreiging van een ;weer 1000 gulden af-, idig gemaakt. twee overvallers, naar «halting mannen van circa 25 pr, stormden rond half elf de bij de pomp binnen bar de bediende sigaretten ft te tellen. Beide overvallers nden een bivakmuts op, één n hen had een klein kaliber weer bij zich. De bediende het toilet geduwd irbij een waarschuwings schot in het plafond werd af gevuurd. De mannen haalden daarop de kassa leeg en ver dwenen in een auto, vermoe delijk in de richting van de A44. Dat de buit van de over val zo gering is, is te wijten aan het feit dat het 'grote' geld dat binnenkomt onmiddellijk in de kluis gaat. Er resteerde de overvallers alleen wat 'los' geld. De bediende van de pomp aan de overzijde van de weg de twee pompen staan met elkaar in verbinding na eerdere overvallen de afgelo pen jaren heeft niets van het avontuur van zijn collega gemerkt. v De politie verzoekt getuigen van de overval of personen die de auto hebbén zien rijden, zich te melden via tel. 149961. BURGERLIJKE STAND Geboren: ia Christfena dv. A. Heemskerk A. Doornbos. Joost zv. J. H. M. Damink en S. M. Schoone. Ije Maria dv. F. M. van der Valk I Kraaijenoord. Florentine Danuta F. A. Versteeg en C. M. Boender, "ïert Jacobus zv. W. Barnhoorn L. den Hollander. Jimmy zv. F. Heineman en J. P. M. Seijsener. lia Theadora dv. T. Tegelaar en isser. Jacoba Marijke dv, der Kooi en W. A. van der es. Cornells zv. C. Ravensbergen 0. D. Jonker. Jolanda dv. J. van r Horn en J. D. C. van Duljn. Lars J. A. Onos en M. H. Horstman. Ja- er I dv. J. B. van Iterson en M. Ra- bsbergen. Maria dv. M. Laaouaj en Daal -akrad. Lesley Gordon zv. H. Mat sen M. H. Haffert. Heiko Young zv. R. Janssen en H. S. Kim. Angela hma dv. S. R. Lachmansingh de t feer met 16i 3 met H. Nieuwenburg. H. Munts, geb. 7-6-1888 vrl. geh. gew. met J. Hom mes. M. W. van Sas. geb. 14-1-1920 vrl. M. Marks, geb. 28-9-1892 vrl. geh. gew. met J. J. Korswagen. G. R. Polinder, geb. 10-6-1981 vrl. M. Haak, geb. 29-6-1944 vrl. echtg. van J. Desaunois. C. E. Koning, geb. 21- 6-1910 vrl. echtg. van C. J. Koster. H. A. Verdegaal. geb. 11-7-1901 vrl. geh. gew. met T. C. Diemei. G. Lucas, geb. 15-4-1907 man. M. J. Duivenvoorden, geb. 23-3-1903 vrl. geh. gew. met J. Korsuize. T. van der Meijden, geb. 27-8-1938 man. L Visser, geb. 9-12- 1917 man. J. van Went. geb. 26-8- 1906 man. W. S. Stil. geb. 7-11-1919 man. J. Hollebeek. geb. 4-6-1898 Fakkeloptocht voor Chili Door de Leidse binnenstad had gisteravond een demon stratieve fakkeloptocht plaats ter ondersteuning van het streven van het Chileense volk naar democratie. Vrijwel alle in de raad vertegenwoor digde partijen (uitgezonderd VVD en SP) steunden de de monstratie, maar ook diverse studentenverenigingen, FNV en CNV en de derde wereld comités uit Leiden. Inzet van de demonstratieve optocht was: herstel van de democra tie in Chili, vrijlating van de politieke gevangen, ophelde ring over het lot van vermis ten en verkiezingen op korte termijn. De fakkeloptocht sloot aan bij de maandelijkse demonstraties die rond deze tijd in Chili plaats hebben. Prof. Schaberg Prof. dr. A. Schaberg neemt vandaag afscheid als hoog leraar in de algemene en bijzondere ziektekundige ont leedkunde aan de Leidse universiteit. In zijn afscheids college spreekt de hoogleraar over de noodzaak van het onderzoek van weefsels en cellen van patiënten om vroegtijdig bepaalde processen te volgen en therapeu tisch te beïnvloeden. Dit onderzoek is met name van belang bij de bestrijding en vroegtijdige behandeling van kankerpatiënten. Ter gelegenheid van het afscheid van prof. Schaberg wordt vandaag in de collegezaal van het Gorleuslaboratorium een symposium gehou den over de ontwikkelingen in het kankeronderzoek. Volkenkunde In het Rijksmuseum voor Volkenkunde draait zondag 11 september (vanaf drie uur) de film Agotee. het verhaal van een Inuit jongetje'. De film geeft een indringend beeld van het leven van een Eskimo-gezin in het hoge noorden van Canada. Geologie De kring Rijnland van de Stichting Geologische Akti- viteiten (GEA) organiseert ter viering van haar tien jarig bestaan op zondag 11 september een tentoonstel ling in het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralo gie. De expositie heeft het motto 'wat kunnen wij met stenen doenmeegekregen en behandelt de geologie in al haar facetten. Er zijn amateurcollecties te bezichti gen en middels films en dia's wordt duidelijk gemaakt hoe gesteenten, mineralen en fossielen gedetermineerd en geslepen kunnen worden en hoe de amateur-geoloog kan komen tot meer doelgericht en gespecialiseerd werk. De tentoonstelling is van elf tot vijf uur te be zichtigen, de toegangsprijs bedraagt een gulden per persoon en twee gulden vijftig per gezin. Voor inlich tingen over de GEA kan men bellen 02522-12698. Volksdansinstuif In het Leids Vrijetijdscentrum (Breestraat 66) heeft zondag 11 september een volksdansinstuif plaats onder leiding van Yvonne Knijnenburg. Deze happening begint om zeven uur, de toegangsprijs bedraagt drie gulden vijftig. Kantwerk In de Centrale Bibliotheek aan de Leidse Nieuwstraat (bij de Burcht) is een expositie ingericht met kant werk van de in Wassenaar wonende Maud Muller Mas- sis. De expositie is open tot en met 26 september, dage lijks van tien tot vijf uur, woensdagavond tot negen uur en zaterdag van tien tot een uur. Jonge dieren De Leidse Pluimvee en Konijnensportvereniging (LPKV) houdt morgen en overmorgen weer een zogenaamde jong- dierententoonstelling in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan. De tentoongestelde dieren zijn door de leden van de LPKV in 1983gefokt. De tentoonstelling is morgenavond van acht tot tien uur en zondag van tien tot vijf uur te bezichtigen. De toegangsprijs is twee gulden. Kinderen tot 14 jaar beta len vijftig cent. LEIDEN Het verstrek ken van warme maaltij den aan ouderen wordt per 1 januari 1984 uitge breid. Ook nu worden aan oudere mensen maaltijden verstrekt. Deze komen van „Tafeltje Dekje", dat door de Unie van Vrijwil ligers (UW) wordt ver zorgd. Per 1 januari wordt dit verstrekken van de maaltijden een zaak van de Stichting Dienstencen trum, de directies van de verschillende bejaardente huizen en de vrijwilligers van de UW. Voor het to tale project is een bedrag nodig van ruim 70.000 gulden. Door met ver schillende inkomsten en subsidies binnen het hui dige bejaardenwerk te schuiven wist men op 4500 gulden na, het benodigde bedrag bijeen te sprokke len. Voor deze resterende 4500 guldèn werd tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de raads commissie maatschappelij ke aangelegenheden, volksgezondheid, cultuur en sport een extra subsidie beschikbaar gesteld. Het uitbreiden van deze maal tijdvoorziening is bedoeld om de oudere mens van dienst te zijn, waardoor deze langer zelfstandig in zijn eigen wo ning kan blijven. De maaltij den gaan 6 gulden kosten. De speciale verpakking, waarin de maaltijden gemakkelijk vervoerd kunnen worden en goed warm blijven, kost 1,35 en moet eigenlijk bij de prijs van de maaltijd worden opge teld. Voor de ouderen die de dan onstane prijs van 7,35 per maaltijd niet kunnen opbren gen wordt met 6 gulden vol staan. De gemeente betaalt dit restbedrag dan, middels een subsidie. Er worden jaarlijks zo'n 55.000 maaltijden op deze wijze ver strekt. De verwachting is dat dit aantal nog behoorlijk zal toenemen. Het aantal bejaar den groeit, maar ook de ten dens dat de ouderen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen, maakt dat steeds meer mensen een beroep op de maaltijdvoorziening zullen gaan doen. Het uitbreiden van de voorziening maakt verder ook, dat er meer vrijwilligers nodig zullen zijn om het eten, dat door verschillende bejaar- denthuizen in de stad ver strekt wordt, rond te brengen. Maar een woordvoerder van de Stichting Dienstencentrum verwacht dat er ook dan wel weer voldoende vrijwilligers van de UW bereid zullen zijn de maaltijden rond te delen. iSelvfSimons. Philip zv. G. Koopman en van Dijk. Aagje Cornelia dv. J. nhoorn en C. W. Haasnoot. Pa ft Manuel zv. W. Sloos en E. M. ijer. Ruud zv. P. W. Bezemer en C. twiKf Bentvelzen. Pascal zv. H. Kralt en C. Jansen. Yvonne dv. H. W. Ver in en A. E. Kortenaar. Gert-Jan zv. -- Guijt en H. Ouwehand. Kari-anne t rtaiffiam J- H- Sl°1 en Rookhui- -jP- Mohammed zv. M. Dchirl en Y. ~M. Borst. Bas Joris zv. A. J. van 1 aa* Poel en I. H. J. van Gelder. Hiikia J. J. Larranaga en E. J. van tendel. Sara Pieternella dv. J. J. Vreugd en S. L. van Elten. Yas- Bn dv. A. Salhi en I. M. M. Schra- Michael zv. C. Sierat en M. M. F. Dijk. Maarten Johan Gerrit zv. R. A. van Dommelen en J. A. M. wwman. Catharina Wilhelmina dv. I. M. Averdieck en W. C. Grimber- 07 udft. Robert Jan zv. J. van der Plas en Beelen. Annie Marijke dv. R. '"PJlMinnee en A. Jonker. Arnoud Rut- zv. A. C. Hage en A. L. van der t. Jozef Leonardus zv. T. P. M. tewijn en J. H. Zantvoort. Alexan- Frederik v. C. J. Bouwman en J. 1| Sfder Meii- Egbert Timotheus zv. G. is ft imerman en C. J. G. M. de Jong. ®nda dv. A. van Leeuwen en A. N. 1 der Pias. Sandra Mathilde dv. F. 1J}M. Sluiter en R. van Oevern. Vivien J- M. N. van Wissen en H. C. A. 'merdam. Jozef Maria Bertus zv. C. M. Duindam en M. J. P. Bler- Michael Wilhelmus zv. J. T. G. lijnt an en L. J. M. Vogels. Michael nelis Johannes zv. C. J. van der en C. M. E. Nonkes. Dayenne F. van de Wijngaard en C. Disse- Jacobus zv. H. W. Sneljders en an Delft. Samara Janna AntorSia A. Gaasbeek en H. van Rooij. 13 opiderl Willem zv. W. Messemaker A. Varkevisser. Peter zv. R. J. knan en A. Borneman. Hüseyin zv. Basar en U. Ercan. Jessica dv. W. Jnderwater en H. Singerling. ►rieden: R. A. de Loos. geb. 8-10- 3 man. A. G. van Rouwendal, geb. 11-1907 vrl. echtg. van M. van W. G. van Schalk, geb. 18-6- l| 0 vrl. echtg. van T. S. Kraakman. E. van Tol, geb. 5-3-1917 vrl. J. «els. geb. 19-11-1911 man. M. der Zwan, geb. 1-6-1929 vrl. 'g. van S. Brinkman. A. G. Tubb, 29-6-1897 man. S. G. J. Hooge- JJ. geb. 26-2-1952 vrl. echtg. van L. Duivenvoorde. H. M. van der 18 9eb. 24-12-1902 vrl. geh. gew. VERKEER ONDERVINDT NAUWELIJKS HINDER VAN SPECIAAL VERVOER LEIDEN De vier ketels in het centraal ketelhuis voor de stadsverwarming in de Stevenshofjespolder, zijn gisteren elk voorzien van een dertig meter hoge schoorsteen. De pijpen, die zo'n 160.000 gulden per stuk kosten en 5000 kilo per stuk wegen, moesten met- twee hoogwerkers van de bijzonder langge rekte vrachtwagens getild worden. De vier pijpen zullen met elkaar verbon den worden om turbulen tie, te^en te gaan. Het plaatsen van de pijpen was reeds om elf uur gis termorgen gepland, maar om twee uur gistermiddag ging de eerste pas de lucht in. De schoorstenen zijn gemaakt van Cor-tentstaal, daarna geï soleerd en met aluminium af gewerkt. Het vervoer van der gelijke lange pijpen, heeft dankzij de bijzondere stuur mankunst van de vrachtwa genchauffeurs, niet tot langdu rige stremmingen in het ver keer geleid. De schoorstenen waren af komstig van DBM-schoorste- nenbouw in Maasland. Het vervoer van de meterslange pijpen, was door de Rijksdienst De bocht Churchilllaan-Haagweg. voor het wegverkeer door Lei den heen gepland- Deze dienst bepaalt het traject voor spe ciaal transport. En speciaal was het transport voor Leiden wel. Het langste transport dat ooit door de Sleutelstad heen kwam. De twee vrachtwagens met elk twee pijpen, werden geëscor teerd door de politie. Sommige bochten waren eigenlijk te nauw voor het lange-transport, zodat bijzondere staaltjes van stuurmanskunst verricht moesten worden om de draai te kunnen maken. Bij de afslag van rijksweg 4 naar de Europaweg, nabij Zoe terwoude, kwam eén gevaarte even vast te zitten. Maar geen nood. Het voorste deel en het achterste deel van de vracht wagens waren afzonderlijk te besturen. Met één vrachtwa genbestuurder voorop en één tje achter wrong de pijp zich tenslotte door de bocht. Op de hoek Churchilllaan/Haagweg was het ook even krap, maar toen kon één bestuurder het wel aan. De laatste proeve van bekwaamheid werd door de bestuurders afgelegd toen zij zo'n 150 meter achteruit wis ten te rijden over een smal weggetje naar het in de Ste venshof gelegen ketelhuis. Geen paaltje was geraakt, geen krasje was op een auto geko- De plaatsing van een van de 33 meter hoge schoorste nen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3