TAFEL „Koude sanering verzorgings staat leidt tot brokken" Rome houdt voet bij stuk: mis alleen door priester fiTïïTl £eidóe@outti/rf „Schillebeeckx is godsgeschenk' kerk wereld Pastoraal werkenden willen ander beleid in bisdom Roermond Rome vermaant Nederlandse bisschoppen Eensgezindheid vereis brieuen lezers ACHTERGROND ZeidóaOowiant vrijdag 9 september 1983 pagih j Buddha geprogrammeerd Drommen nieuwsgierigen heeft in de stad-staat Singa pore de computer getrokken, waarin de leer van Budd ha heet te zijn opgeslagen. Een 34-jarige monnik heeft de leer van Buddha opgedeeld in 26 hoofdstukken en ingevoerd in de computer. Als volgende stap wil Vene rable Mahinda een robot construeren, die na een druk op de knop antwoord zal geven op elke vraag, die aan gaande die leer kan worden gesteld. Eenvoudig zal dat alles niet zijn, want Buddha zelf heeft, hoewel verlicht, geen geschriften nagelaten. Daarom heeft de monnik moeten aanknopen bij Sans- kritteksten uit de tweede eeuw na Christus en wellicht ook bij Pali-teksten. Maar algemeen bekend is dat le genden de historische feiten goeddeels hebben verduis terd. Bovendien bestaan er vele sekten in het Buddhis- me. Door zijn vele scholen en grote tolerantie vormt de leer ook geen eenheid zodat het de vraag is, of de be trokken monnik hier geen propagandistisch kunststuk voor zichzelf uithaalt. Ds. Jesse Jackson spreekt op Vrije Universiteit Bij een eendaags bezoek aan Nederland zal de (zwarte) Amerikaanse predikant ds. Jesse Jackson dinsdagmid dag 13 september een rede houden op de Vrije Univer siteit. De titel luidt :„Western responsibilities at the tur ning point of modern civilization". Hij zal daarin onder meer aandacht vragen voor een nieuwe anti-apartheid spolitiek. In de VS is een van de belangrijkste organisa ties, die het streven voortzet waarvoor ds. Martin Lu ther King zijn leven heeft gegeven, de „Operation P.U.S.H.". Voorzitter daarvan is ds. Jackson, die voorts door velen wordt gezien als de belangrijkste democrati sche kandidaat voor de presidentsverkiezingen 1984. P.U.S.H. staat voor :„people united to serve humanity" en komt op voor de rechten van de zwarte bevolking. Ds. Jackson wordt vergezeld door zijn echtgenote, en kele congresleden en medestanders van zijn organisatie. „Theologen, voortgekomen uit de rijen van de dominicanen als Ed ward Schillebeeckx, Ives Congar en Marie-Dominique Chenu zijn ware godsgeschenken". Deze uitspraak heeft de nieuw gekozen generaal- overste van de dominicanen, de Ier Damian Aloysius Byrne, gedaan te genover journalisten te Home. Hij is vastbesloten theologen uit zijn orde, die door de Romeinse curie als „te progressief" worden beschouwd, een steun in de rug te geven. Byrne verklaarde: „Ik beschouw het als een eer als ik Schillebeeckx zou kunnen ontmoeten". De laatste maal zag hij hem in februari 1980. Toen sprak prof. Schillebeeckx in Nederland een vergadering van provincialen der orde uit Noord-Eu ropa toe en behandelde hij de rech ten van de priesters en het onderr wijsambt. „Dat deed hij fantastisch goed", vond Byrne. In de rooms-katholieke kerk mag alleen een ge wijd priester de mis op dragen. De mening dat daarvoor geen gewijd priester meer nodig is, is „absoluut niet te vereni gen met het katholiek geloof". Dit staat in een brief die de Congretatie van de Geloofs leer (waarvan kardinaal Wil- lebrands bestuurslid is) giste ren in het Vaticaan heeft ge publiceerd. aldus meldt onze correspondent Cees Manders. Volgens de Duitse kardinaal Ratzinger, die als congrega tieprefect voor de presentatie zorgde, houdt het document niets nieuws in, maar zet nog eens uiteen wat de roomse regels zijn met betrekking tot de priesterwijding in de eu- charistie-viering. Het is het Vaticaan bekend op basis van „inlichtingen af komstig van lokale bisschop pen" en uit geschriften die over het onderwerp zijn ge publiceerd, dat geloofsge meenschappen in verschil lende landen de leiding van de eucharistie-viering heb ben toevertrouwd aan ie mand uit hun eigen midden en. zodoende voorbijgaan aan priesters die daarvoor krach tens hun wijding de bevoegd heid hebben gekregen. Vol gens het document sluiten deze gelovigen zich zodoende uit van „de deelneming en de eenheid van het enige li chaam van de Heer". Het do cument geeft ook de redene ring weer die deze dwalende geloofsgemeenschappen han teren om hun bemoeienis met de leiding van de eucha ristie-viering te rechtvaardi gen. Die gelovigen menen dat ook zij als gedoopten op volgers zijn van de apostelen, en als zodanig van de uitoe fening van het priesterschap niet geheel kunnen worden uitgesloten. Tussen het gewij de en het gemene priester schap (dat dus van de gewo ne gelovige) zou geen ver schil bestaan waar het gaat om het toedienen van het sa crament van de eucharistie of het opdragen van de Heili ge Mis. Deze redenering gaat volgens de brief van De Con gregatie van de Geloofsleer voorbij aan het feit dat in de hiërarchisch opgebouwde christelijke gemeenschap het opdragen van de mis uitslui tend is toevertrouwd aan de opvolgers van de apostelen, te weten de bisschoppen en degenen die van hen hun priesterwijding hebben ont vangen. Het document noemt de ge loofsgemeenschappen die de regels overtreden niet met name, maar het is geen ge heim dat enige Westeuropese landen (waaronder Neder land) en de Verenigde Staten worden bedoeld. Kardinaal Ratzinger heeft de bisschop pen in die landen opgedragen elke overtreding van de offi ciële eucharistieregels aan te geven en te veroordelen. Het is niet de eerste keer deze week dat het Vaticaan de geloofsgemeenschap tot de orde roept. Maandag greep de paus zelf de gelegenheid van het ad limina-bezoek van en kele Amerikaanse bisschop pen aan om de puntjes op de i te zetten. Hij veroordeelde de pil, sex voor het huwelijk,, abortus, echtscheiding en ho- mosexualiteit. Voorts wees hij er opnieuw op dat de mis alleen .mag worden opgedra gen door gewijde priesters, ongehuwd en van het man nelijk geslacht. In het docu ment dat gisteren door de Congregatie van de Geloofs leer is vrijgegeven, wordt dat dus nog eens impliciet her haald. De Vereniging van Pastoraal Werkenden in het bisdom Roer mond, waarbij 180 pastores zijn aangesloten (ruim 30 procent van het totaal) gaat op een nog nader te bepalen dag in no vember een nota bespreken over het huidige beleid in het bisdom. De nota „Steunpunt als strijdpunt" is grotendeels sa mengesteld door de Limburgse pastoor B. Heijnens. Als de le denvergadering de nota goedkeurt zullen een of meer vrijge stelden aan het werk gaan om middelen te bedenken ten ein de tegenwicht te bieden aan het beleid dat bisschop dr. J.M. Gijsen sinds zijn benoeming in 1972 voert. Volgens de nota is dit beleid voor velen, zeker de progressie ve rooms-katholieken in Limburg, frustrerend. „Zij voelen zich geïsoleerd, raken vervreemd van de Kerk en lijden on der polarisatie en verstarring". Volgens de nota wil bisschop Gijsen de priesters terugdringen tot de sacristie en tot een binnenkerkelijke functie, terwijl de pastoraal werkenden juist midden tussen de gelovigen willen staan om de problemen van deze tijd beter te begrijpen. De bij de vereniging aangesloten leden zouden graag een ge sprek hebben met bisschop Gijsen, 'maar op verzoeken daar toe heeft hij nooit gereageerd. Bisschop Gijsen heeft van meet af aan de Vereniging van Pastoraal Werkenden in zijn bis- geweigerd te erke kennen en haar straal genegeerd. Een beroep op kardinaal Willebrands, aartsbisschop van Utrecht, om te bemiddelen is op niets uitgelopen omdat hij liet weten zich niet met interne aangelegenheden van het bis dom Roermond te mogen bemoeien. Het Nederlandse bisschop pencollege heeft uit Rome een brief ontvangen waarin op duidelijke wijze wordt uit eengezet, dat de situatie met de pastorale werkers in Ne derland zo niet kan voortdu- Dit heeft het KRO-radiopro- gramma „Kruispunt"' ge meld. De brief is afkomstig van kardinaal Silvio Oddi, prefect van de Romeinse congregatie voor de clerus en is gestuurd naar kardinaal j. Willebrands. De brief stelt, dat in de Der de Wereld wel sprake is van een situatie waarin leken ta ken van priesters kunnen overnemen, maar in Neder land nie't. Er dient volgens de congregatie in Nederland een duidelijk onderscheid te zijn tussen priesters en leken. Kardinaal Oddi herinnert aan de besluiten van de bij zondere bisschoppensynode, waarin werd afgesproken dat er in Nederland 'geen ver warring zou ontstaan tussen taken van priesters en die van pastorale werkers. De brief van kardinaal Oddi is een antwoord op het rap port van een bisschoppelijke commissie over de pastorale werkers. Deze commissie be stond uit de bisschoppen drs. J.W.M. Bluyssen van Den Bosch, dr. A.J. Simonis, toen nog van Rotterdam, en drs. Th.H.J. Zwartkruis van Haarlem. De commissie krijgt hiermee te horen, dat haar uiteenzetting niet acceptabel is voor het Vaticaan. Verwacht wordt, dat op de bisschoppenvergadering van 11 oktober een antwoord aan kardinaal Oddi zal worden geformuleerd.In een eerste reactie blijken de secretaris generaal van de Nederland se kerkprovincie, dr. H.A. van Munster, en de voorzit ter van de Vereniging van pastoraal werkenden, G. Zuidberg, niet erg onder de indruk te zijn. Naar hun me ning functioneert in Neder land alles goed en behoeft het Vaticaan zich geenszins ongerust te maken. Sneetje peer met kaas-eiergehakt met gemengde sla en gebakken aardappelen of patates frites vegetarisch Voor twee personen is no dig: 2 sneetjes wit of bruin brood, 10 g boter of marga rine, 2 rijpe handperen of vier halve peren uit blik, 4 plakken jonge goudse kaas; 3 eieren, uitje, 10 g boter of margarine, 1 gekookte aardappel, peper, nootmus kaat, zout, 1 losgeklopt ei, paneermeel, 15 g boter of margarine; stukje komkommer, 1 to maat, 1 paprika, paar blaadjes sla, 3 lepels azijn, zout, peper, suiker, 1 lepel olie. 0,5 1 kg aardappelen, olie en margarine of fri tuurvet, zout. Rooster de sneetjes brood en besmeer ze met boter of mar garine. Schil en halveer de verse peer (of laat de peren uit blik uitlekken) en leg ze met de bolle kant boven op het brood. Bedek alles met kaas en laat deze smelten onder een hete grill of in een hapjespan. Kook de eieren hard in tien minuten, laat ze koud worden en pel ze. fruit het kleingesne den uitje goudgeel in de boter of margarine. Prak ei en aard appelen fijn en meng ze met ui, peper, nootmuskaat, 'zout en zo veel losgeklopt ei dat al les aan elkaar plakt. Vorm er per persoon een tartaarvormi- ge koek van en haal die door losgeklopt ei en paneermeel. Laat het eiergehakt een uurtje koel liggen en bak het daarna in de tweede portie boter of margarine bruin en warm. Meng plakjes komkommer, stukjes tomaat en paprika. Leg dit mengsel op wat sla en sprenkel er een sausje over van azijn, zout, peper, suiker en olie. Bak voor patates frites de aardappelstaafjes eerst gaar in niet te warm vet. Laat ze ge heel afkoelen en bak ze ver volgens in heet vet bruin. JEANNE nadat de Russen in de afgelopen zeven dagen over c neerschieten van het Zuidkoreaanse passagiersvliegtuig ijn klaringen hadden afgelegd, die geleidelijk aan steeds de waarheid benaderden, is daar nu een abrupt einde aai komen. De uitlatingen van de minister van buitenlandsi ken, Andrei Gromyko, zijn nog erger dan de pertinente gens die Moskou onmiddellijk na het incident verkond n Ze zijn niet alleen stuitend door hun brutale onoprecht! maar vooral door de dreiging die er van uitgaat. Gron f.1 heeft de wereld onverbloemd te verstaan gegeven, ,:Ck. Sovjet-Unie van mening is het volste recht te hebben g^ een in het Russisch luchtruim terecht gekomen passag vliegtuig neer te schieten en dat zonodig weer te zullen Dit standpunt, niet alleen strijdig met de normale g< lens van, menselijkheid maar ook met internationale dragsregels, is onaanvaardbaar. De rest van de wereld Moskou duidelijk maken, dat die houding niet wordt cepteerd. Het is niet verwonderlijk dat de meest din trokkenen, verkeersvliegers verenigd in hun internatii organisatie, zonder aarzelen tot boycotmaatregelen hi opgeroepen. In sommige landen zijn die acties al begoi maar daarnaast valt er een opmerkelijke tegenstelling te stateren tussen de krachtige taal van vele politici en de el tieve maatregelen die zij aankondigen. De verontwaardj is groot, maar de actiebereidheid zeer bescheiden. ^1; iss MINISTER Van den Broek van buitenlandse zaken hee [jj in dat verband overigens terecht opgewezen, dat het s landen, die zelf geen vliegverbinding hebben met Rusl g makkelijk praten is als zij tot boycotacties oproepen, g, heeft ook gelijk als hij aandringt op gemeenschappelijk) n niet op individuele maatregelen. En we sluiten ons voln n dig aan bij PvdA-fractieleider Den Uyl die heeft opgemi ge dat het neerschieten van een passagiersvliegtuig een voor de hele wereld is. Daarom is het beschamend dat ei wel onder de landen van de Europese Gemeenschap als 5 nen de NAVO nog steeds geen overeenstemming is be; over eensgezinde en vastberaden strafmaatregelen. Grom heeft tegenover een verslaggever al schouderophalend merkt, dat de opwinding over het incident over een paar to ken wel zal zijn overgewaaid. In het belang van de ve heid van de burgerluchtvaart mag hij daarin geen gelijk gen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De 'redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten. Mozart-serie Nadat ik in de tv-terugblik „Gekleurd gezien" de kritiek had gelezen op de Mozart-se- GRONINGEN Er wordt tegenwoordig nog al vaak beweerd, dat in de jaren zestig en zeven tig men het geld maar over de balk gooide en dat we deden alsof de bomen tot in de hemel groeiden. Dergelijke mo dieuze beweringen ver hinderen een onderzoek naar de groei van de overheidsuitgaven in die tijd. We moeten verkla ren hoe veel van de soci ale voorzieningen tot stand zijn gekomen. Dat is broodnodig. Want als je je niet verdiept in het ontstaan van de verzor gingsstaat, maak je grote brokken, wanneer je veel van de verworven heden zonder meer wil afschaffen. Dit is de mening van dr. W.S.P. Fortuyn, wetenschap pelijk medewerker bij het Sociologisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Gronin gen. Hij is een van de organi satoren van een congres, ge wijd aan de op- en uitbouw van de Nederlandse verzor gingsstaat tussen 1960 en 1970. Dit congres wordt donderdag 15 en vrijdag 16 september in Groningen gehouden en zal worden geopend door staats secretaris L. de Graaf van Sociale Zaken en Werkgele genheid, met een rede die de congresgangers ongetwijfeld stof tot nadenken zal geven. De heer De Graaf zal spre ken over de structuurwijzi gingen in het stelsel van soci ale zekerheid. Een zeer actu eel thema omdat hij onlangs een adviesaanvrage bij de So ciaal Economische Raad (SER) heeft ingediend, waar in hij ingrijpende hervormin gen van het stelsel van socia le zekerheid voorstelt. Er ko men op het congres mensen, die een verschillende kijk hebben op zijn hervormings voorstellen. Tot de sprekers behoren o.a. prof.dr. W. Driehuis, een in vloedrijke Amsterdamse PvdA-econoom en prof.dr. W. Albeda, oud-minister van Sociale Zaken en lid van het CDA. Aan het eind van het congres is er een forumdiscussie, waaraan de voorzitters van vier politieke partijen mee zullen doen. Dat zijn M. van den Berg (PvdA), P. Bukman (CDA), J. Kamminga (VVD) en mevrouw Isebout (CPN). Dr. W.S.P. Fortuyn: „De staat moet men niet vergelijken met een huisgezin Zij zullen discussiëren over de vraag, hoe we de Neder landse verzorgingsstaat in de jaren tachtig overeind kun nen houden. Vastgelopen Wat verwacht de heer For tuyn van het congres? „De discussie over de verzor gingsstaat in Nederland is in Nederland vastgelopen. De tegenstanders hebben zich in loopgraven ingegraven en zijn bezig met een ideologi sche oorlogvoering. Het zou mooi zijn wanneer het con gres ertoe kan bijdragen, dat de mensen uit de loopgraven komen en dat er weer zake lijke discussies kunnen wor den gevoerd over hoe we verder moeten met de ver zorgingsstaat", aldus de heer Fortuyn. Hij is vorig jaar gepromo veerd op een onderzoek naar de sociaal-economische poli tiek van de verschillende re geringen né de Tweede We reldoorlog. Binnenkort ver schijnt er een boek van hem, gewijd aan de sociaal-econo mische ontwikkelingen in Nederland tussen 1945 en 1983. Hij is dus thuis in het onderwerp dat tijdens het congres aan de orde komt. „Het ontstaan van de verzor gingsstaat in de jaren zestig is een gevolg geweest van een combinatie van factoren. In het begin van de jaren zestig veranderde de Nederlandse economie zeer ingrijpend. Deze veranderingen werden door de overheid niet bege leid: er was sprake van een koude sanering, waardoor bedrijven en bedrijfstakken verloren gingen, die anders mogelijk behouden hadden kunnen blijven. Deze koude sanering, gevolg van het los laten van de geleide loonpoli tiek van de jaren vijftig, die een loonexplosie tot gevolg had, leidde tot een uitstort van arbeidskrachten, bijvoor beeld uit de textielindustrie en de metaalindustrie. Voor deze mensen die op straat kwamen te staan, moesten regelingen worden getroffen. Dat is een van de motieven geweest voor de totstandko ming van sociale wetten", meent de heer Fortuyn. Er waren nog meer argu menten voor het invoeren van nieuwe sociale wetten, zo is de heer Fortuyn uit zijn onderzoek gebleken. Bij de sociale wetgeving werden groepen mensen in staat ge steld om meer goederen te kopen dan ze gewend waren, hetgeen de produktie stimu leerde. Sociale wetgeving dus voor het stimuleren van de koopkracht, naar een recept van de Engelse econoom Keynes. Ook dit aspect heeft bij het totstandkomen van de sociale voorzieningen een grote rol gespeeld, aldus For tuyn. Ook waren grote groe pen mensen als gevolg van de emancipatie zelf eisen gaan stellen. Ook zij wensten te profiteren van de nieuwe welvaart. Nog een motief voor de invoering van sociale wetten. „Er waren dus hele rationele overwegingen voor de komst van de verzorgings staat. Het is niet zo, dat deze onverwacht uit de lucht kwam vallen", meent For tuyn. Grote spanning Wat betekent dit voor "deze tijd, nu de verzorgingsstaat volop in discussie is? „De op bouw van de verzorgingsstaat was voor een deel dus een gevolg van de koude sane ring van de economie, omdat de overheid zich had terug getrokken. We moeten er voor oppassen dat de over heid zich nu alleen maar con centreert op het terugdringen van het financieringstekort. Dat kan tot gevolg hebben dat op een willekeurige ma- nier het mes moet worden gezet in de verzorgingsstaat. Opnieuw een koude sanering dus, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien", aldus Fortuyn. Volgens hem is door de bezuinigingen, die in 1979 werden doorgevoerd, de verzorgingsstaat al onder grote spanning komen te staan. De eerste oliecrisis in 1973 was een grote schok voor de economie. Maar vol gens Fortuyn werden die problemen nog tamelijk soe pel opgelost. Het nationaal inkomen bleef na 1973 groeien en de inves teringen bleven op peil. „Na 1979, toen in het kader van Bestek '81 werd bezuinigd op de overheidsuitgaven en de lonen en uitkeringstrekkers pas op de plaats maakten, lie pen de investeringen terug en ging het snel bergaf waarts. De bezuinigingen hebben een zeer grote rem op de ontwikkelingen gezet, vanwege een enorme afname van de binnenlandse markt. Dat is volgens mij de grootste verklaring voor de stagnatie van de groei", meent hij. Vraaguitval voorkomen Maar de overheid heeft enor me tekorten. Die kunnen toch niet onbeperkt blijven doorgroeien? „Dat is waar. Ik zeg ook niet dat er geen her schikking mag komen van de overheidsuitgaven. Alleen het huidige beleid, waarin uitsluitend wordt gekort en bezuinigd, heeft verlies van koopkracht tot gevolg. Daar wordt dan ook tegen gewaar schuwd door mensen als de econoom Tinbergen en Hen ry Kissinger. Zelfs Albert Heyn heeft het erover. We moeten dus weliswaar her structureren, maar de over heid moet dat goed begelei den, waardoor vraaguitval kan worden voorkomen", al dus Fortuyn. Maar wanneer de staat steeds meer geld uitgeeft dan bin nenkomt, moet dat toch pro blemen geven, net als in een huishouding waar meer wordt uitgegeven dan er wordt verdiend? „Dat is een groot misver stand. Je kunt de staat niet vergelijken met een huisge zin. Want wanneer de staat van sommige Nederlanders geld moet lenen om de tekor ten te dekken, dan'is dat geld niet verloren, integendeel. Dat geld wordt in Nederland aangewend en blijft in de economie. Wanneer het niet zou worden geleend door de regering, zou dat geld waar schijnlijk naar het buitenland verdwijnen. De mensen zou den het bijvoorbeeld in Ame rika kunnen beleggen van wege de hoge rente. Nu blijft het in Nederland", aldus For tuyn. De heer Fortuyn noemt zich zelf een Keynesiaan, dat wil zeggen, iemand die vindt dat de koopkracht op peil moet worden gehouden. De „mo- netaristen" zijn de mensen die vinden, dat het financie ringstekort en de inflatie moeten worden bestreden, ook al gaat dat aanvankelijk ten koste van de koopkracht. „Het is een van de belangrij ke kenmerken van de huidi ge tijd, de onenigheid in eco nomisch Nederland. In de ja ren vijftig, zestig en zeventig was er in grote lijnen over eenstemming over de aard van de economische politiek van de overheid. Die over eenstemming is voorbij. Alle partijen hebben stellingen betrokkerj en hebben zich in gegraven. Laten we hopen dat het congres kan bijdragen dat de partijen weer met el kaar in gesprek komen, zodat er zinvol kan worden gedis cussieerd over de vraag, hoe we de verzorgingsstaat, ook in de jaren tachtig, overeind kunnen houden", aldus de heer Fortuyn. rie, realiseerde ik me dJ ook bij mij vreemd over dat er in deze serie Fra sproken wordt. Er zijn naast nog enkele dingei niet helemaal overeen t. men met de werkelijk^j Maar desondanks is h( mooie serie. Zelf kijk ik 111 nooit naar films, omdator meestal om moorden of Bil gaat; men wil toch ook m eens iets beters zien. Voor n hebbers van mooie muziel dat zullen er velen met zijn, is het een waardevoll w rie. En mogen er meer UN zulke volgen. Ik geniet ei C. Odijk, WASSEN e hal Amateurvoetbal "'s Gedurende enige weken ar er voor amateurs midwev.1 voetbalwedstrijden va steld. De trainer van Duin SV heeft naar aanleiding Vj van mijns inziens terechl gemerkt, dat door diverse ar standigheden zoals werkzq heden, studie of i dienst elftallen niet zullen kunnen verschijnel daardoor misschien kwijtraken, die in de 1 de competitie gevolgen nen hebben. Daarom vrai mij af of voor amateurs I midweekse wedstrijden I juist zijn. C. Niemans, DEN 1 BUIEN DE BILT Het ziet er j', uit dat er morgen nogal *sb buien zullen vallen. DaaiP1 sen door laat de zon zich I en toe zien, maar het blijft de koele kant. Dit wisselv Sir ge weer hangt samen met va depressie die zich gisteren ven het zeegebied tussen land en Groenland ontwik de. Vanmorgen bedroeg de t in de kern iets minder dan 9" Mbar. Verwacht wordt dal,® lagedrukgebied morgenmid boven de Noordzee zal men. Aan onze kust kal wind daardoor tot hard t men. Zondag zal het weer niet veel verbeteren en die dag blijft het koel met middagtemperatuur van streeks 17 graden. Weerrapporten van vanmorgen 07 u Amsterdam Eindhoven Bordeaux Brussel Frankfort Genóve w.bew. 20 13 w.bew. 20 14 onbew. 16 13 .0' 0 13 M. 13 0 j Innsbruck Klagenfurt nist Kopenhagen regen Mallorca Malta München geh.bew. 22 15 Stockholm h.bew. Casablanca Las Palmas onbew. 30 18

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2