Amerikanen kunnen naar hartelust Aeroflót-vliegtuigen neerschieten Moskou tegen YN-onderzoek Wat had zo n vliegtuig Jboven ons land te zoeken?" n Luchtaanval op Managua opgeëist door opstandelingen Nicaragua YS beschieten stellingen van druzen-militie n FABRIKANT COMPUTERSPEL PROFITEERT VAN ANTI-SOVJETRAGE n i8"SIJTHOFF PERS CeidbeSou/icmt VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 PAGINA 11 Oostduitse grenswachten vluchten naar het Westen 'O^WEST-BERLIJN Twee Oostduitse inswachten zijn woensdagavond van st- naar West-Berlijn gevlucht, zo heeft VVestduitse politie bekendgemaakt. De ?e verlieten hun uitkijkpost aan de ,wns en klommen over de muur naar de 120 m Amerikaanse sector van de stad. Zij ver klaarden al een jaar met de vluchtplan- nen rond te lopen, maar konden deze niet 26 m grder uitvoeren omdat zij tot woensdag ra niet samen nachtdienst hadden. De Oost- Ij® duitse dissident Rainer Baeurich (45) uit Visse jresden is woensdagnacht Oost-Duitsland 1 eitgezet en is nu in West-Duitsland. Hij was bekend geworden door zijn .Manifest Christen in het Socialisme'. •re k; de hiitaS. Verbod op abortus in Ierse grondwet DUBLIN De Ieren hebben in een referendum met een meerderheid van 2 tegen 1 gestemd voor opneming van een verbod op abortus provocatus in de grondwet. De opkomst voor de volksraadpleging was laag: maar on geveer de helft van het aantal kiesge rechtigden. De indienders van het voorstel wilden voorkomen dat abor tus op grond van rechterlijke uitspra ken langzaam aan zou worden gelega liseerd. Tegenstanders noemden het voorstel nutteloos, omdat geen oplos sing is gevonden voor de duizenden Ierse vrouwen, die elk jaar naar En geland reizen om abortus te laten ple gen. Verongelukte Nederlandse bus vertoonde gebreken NEURENBERG Bij het onderzoek naar het ongeluk met een Nederland se autobus op de snelweg München- -Neurenberg, waarbij woensdag vier Turkse Cyprioten omkwamen en 14 ernstig gewond raakten, is vastgesteld dat het Nederlandse voertuig diverse mankementen vertoonde. Er werden gebreken aan de banden en de contro- le-apparatuur geconstateerd. Het is nog niet duidelijk of de waarschu- wingslichten brandden, toen de bus na een klapband op de vluchtstrook werd gezet. De justitie in Nürnberg heeft een arrestatiebevel gevraagd te gen de chauffeur van de bus. Een Oostenrijke grens wacht toont de lege hete-luchtballon, waar mee gisteren een Tsje chisch gezin van vier mensen een geslaagde vlucht naar de vrijheid maakte. De ballon vloog op een hoogte van twee kilometer over de grens. Grens wachten openden nog wel het vuur op de bal lon, maar deze landde veilig bij het plaatsje Drasenhofen, waar het gezin bij de politie asiel aanvroeg. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De vernietiging vorige week van het Zuidkoreaanse ■ter V verkeersvliegtuig met 269 passagiers door de Russi sche luchtmacht heeft de Verenigde Staten in een algehele anti-Sovjetstem- de nie ming gebracht. De meest- L' al oprechte gevoelens van ijden o\ c-rb Jj woede en verontwaardi- da onder de Amerika- sdrijfs nen nemen hier en daar ook de vorm aan van een waaraan handige zakenlui harde dollars verdienen. ei gen met een nieuw videospel. Daarin kunnen spelers naar hartelust raketjes afvuren op Russische Aeroflot passagiers vliegtuigen. die per ongeluk het Amerikaanse luchtruim binnenvliegen. Regelmatig verschijnt op het scherm ook Sovjet-president Andropov, die eveneens kan worden ge torpedeerd. Voorts melden verschillende befaamde delicatessewinkels aan de Amerikaanse oostkust in advertenties, dat zij hun as sortiment Russische kaviaar hebben vervangen door Zuid koreaanse lekkernijen (even eens visprodukten). Ook komen er berichten uit het gehele land dat barkee pers, onafhankelijk van el kaar, onder luide toejuichin gen van de aanwezigen fles sen wodka door de spoelbak ^an A :gelen miljo gooien. In zeven Amerikaanse staten, waar de drankwinkels in handen zijn van de over heid, heeft de gouverneur voor onbepaalde tijd de ver koop van Russische wodka verboden. Intussen houden de demon straties in tal van Amerikaan se steden voor Russische ver tegenwoordigingen en Aerof- lotk'antoren nog altijd aan. Een Amerikaans tv-station becijferde gisteren dat de Rus sische leider Andropov bij di verse betogingen deze week al 34 maal in de vorm van een in berjzine gedrenkte pop in vlammen is opgegaan. De Washingtonse politieke so cioloog David Logan meent dat het Amerikaanse publiek al in de „derde fase" van zijn respons op de Russische actie tegen het burgervliegtuig zit. De eerste dagen werd af schuw getemperd door onge loof dat de Russen doelbewust hadden gehandeld, vervol gens overwoog het gevoel dat Amerikaanse spionage-activi- teit medeverantwoordelijk was voor een Russische ver gissing en pas thans sedert de publicatie van de geluids band van de Russische inter ceptie en de „heiligverkla ring" door minister Gromyko van de Sovjet-grenzen ne men gevoelens van woede en wraak de vrije loop. Politieke analisten in gezag hebbende bladen als de Was hington Post en de New York Times wijzen op de geweldige1 politieke winst die de Repu blikeins president Reagan „dank zij" het incident incas seert. Reagan's politieke con frontatie en wantrouwen je gens de Sovjets heeft nu ook in tal van Democratische op positie-ogen een rechtvaardi ging gekregen. Begin komen de week zullen de altijd actie ve enquetebureaus de eerste binnenlandse politieke gevol gen van het gebeuren kunnen melden. De tor George Will van de Was hington Post verwoordde deze week het plotseling onbelem merde Sovjetgevoel bij veel Democraten met de opmer king, dat het Sovjetregiem se dert zijn totstandkoming ruim 20 miljoen (eigen) burgers heeft vermoord. Als ze het vorige week woensdag bij 269 vliegtuigpassagiers hebben ge laten, zitten ze volgen Will nog royaal onder hun dagge middelde van 600 moorden. Will herinnerde verder nog eens bitter aan de voormalig president Carter, die pas na de Russische inval in Afgha nistan, eind 1979, verklaarde dat zijn ogen waren open ge gaan. Een staflid van president Reagan liet zich gisteren te genover verslaggevers ontval len dat de president zich er van bewust is dat hij de poli tieke winst alleen kan verspe len door een houding aan te nemen van „zie je wel, ik heb het altijd al gezegd!". Die hou ding zou oprechte kwaadheid onmogelijk maken en daar naast een verwijt inhouden aan goedwillende Amerikaan se burgers. De president moet het Sovjet gedrag zo veel mo gelijk voor zichzelf laten spre ken, aldus deze politieke stra teeg van het Witte Huis. at do oot d paring geli MOSKOU De inwoners van Moskou hechten in aa'meerderheid geloof aan de officiële lezing die de au- ge toriteiten van de Sovjet-Unie tot nu toe hebben gege ten van het lot van het Zuidkoreaanse passagiers vliegtuig. Dit ervaren westerse correspondenten, die de man in de straat in Moskou vragen naar zijn reac tie op het incident. .Waarom vraagt u het mij? Het staat toch allemaal in de kran- ;n kantoorbediende die op weg was naar zijn werk. op een markt in Moskou zei te denken, dat de Ver- inigde Staten het vliegtuig het Sovjet-luchtruim hebben inge- tuurd, bij wijze van provocatie. Een andere vrouw leek echt ngedaan. „Mensen zijn mensen, wij moeten een deel van de verantwoordelijkheid voor het gebeurde dragen" .Met zijn wandelstok zwaaiend zei een oude man: „Ik laat me niet in de politiek, maar wat had het vliegtuig boven ons land te oeken?". longere mensen leken beter op de hoogte te zijn van de woede m verontwaardiging die het incident in de westerse wereld ïeeft veroorzaakt. Een tiener zei dat hij via een buitenlandse adiozender had gehoord dat het om een burgervliegtuig ging. )ok wist hij hoeveel mensen bij de ramp betrokken waren, iets larvan de Russische media geen melding hebben gemaakt, laar het toestel had moeten landen op het dichtsbijzijnde egveld zoals verlangd werd", voegde hij er aan toe. onlast ?enteli e person In Moskou lezen voorbijgangers in de Pravda de officiële Russ- sische lezing van het gebeurde met het „Zuidkoreaanse spiona- gevliegtuig". Gespannen gezichten bij het begin van het gesprek tussen de Russische minister Gromyko (geheel links) en en zijn Ameri kaanse collega Shultz (geheel rechts), gistermiddag in de Ame rikaanse ambassade in Madrid. Naast de beide bewindslieden hun assistenten. itische Russen die frequent contact hebben met i t Westen zeiden niet verrast te zijn dat een Sovjet-vliegtuig in ongewapend toestel heeft neergeschoten. „Het was eenvou- een militair antwoord", zei een studente. Volgens een an- - voeren Sovjet-piloten opdrachten onverkort uit, wat ook gevolgen zijn. iet als in het Westen beheerst het incident dè conversatie op werk en in de huiselijke kring in de Sovjet-Unie. „Natuur- liepgaa jk praten wij allemaal over dit spionagevliegtuig", aldus de rouw op de markt. Een jonge vrouw zei: „Het is een afschu welijke zaak, die onze betrekkingen met het Westen zeer nade- beïnvloedt". (Vervolg van voorpagina) NEW YORK De Sov jet-Unie wil niets weten van een onderzoek onder leiding van de secretaris generaal van de Verenig de Naties naar de preciese toedracht van de ramp met het Zuidkoreaanse passagiersvliegtuig. Dat bleek vannacht in een zitting van de Veilig heidsraad van de Vere nigde Naties in New York, waar Nederland namens zeven andere landen een ontwerpreso lutie heeft ingediend waarin onder meer om zo'n onderzoek wordt ge vraagd. Veto De Sovjet-Unie zal, zo bleek, haar veto uitspreken over de resolutie. De Russische afgevaardigde, Oleg Troya- novsky, noemde haar „one venwichtig en onaanvaard baar". Hij zei dat zijn land vooral boos is over het feit dat de VS het incident ge bruiken voor een anti-Russi sche campagne, ofschoon nog steeds veel vragen over de kwestie onbeantwoord zijn. Boycot Vandaag zijn de Britse ver keersvliegers als eersten be gonnen met een boycot van 60 dagen van de vluchten op de Sovjet-Unie. De Scandi navische piloten vliegen met ingang van maandag niet meer, een dag later gevolgd door de piloten van „Air France", welke maatschap pij met uitzondering van woensdag dagelijks op Mos kou vliegt. Ook de Zwitserse piloten willen meedoen aan de boycot, maar moeten daarvoor wachten op toe stemming van de regering in Bern, die verre van zeker is. De Finse spoorwegen va ren intussen wel bij deze boycot-acties. Het aanbod van reizigers voor de trein verbinding Helsinki-Moskou is zo groot, dat inmiddels ex- tra-treinen zijn ingezet. Raketproef Een woordvoerder van het Witte Huis heeft gisteren ge zegd niet te twijfelen aan een bericht in de New York Times, dat Moskou op het punt stond een belangrijke raketproef te nemen toen de Zuidkoreaanse Boeing vori ge week het Sovjet-lucht ruim binnenvloog. Volgens het bericht van William Sa tire in de New York Times bevond het Amerikaanse RC-135 verkenningsvlieg tuig zich in de buurt van het Russische luchtruim om die raketproef gade te slaan. Toen het Koreaanse vlieg tuig het Sovjet-luchtruim binnendrong, werd de proef onmiddellijk afgelast. Wrakstukken De Sovjet-Unie heeft Japan gisteren laten weten dat in de Japanse Zee wrakstuk ken zijn gevonden van de neergeschoten Zuidkoreaan. Over de eventuele vondst van stoffelijke overschotten werd door Moskou niet ge sproken. Schadevergoeding Canada heeft de Sovjet-Unie gisteren officieel om schade vergoeding gevraagd voor de familieleden van de tien Canadezen, die bij het inci dent zijn omgekomen. Een diplomatieke nota met dit verzoek is per koerier naar de Russische ambassade in Ottawa gestuurd, nadat een Russische diplomaat de ont vangst had geweigerd. J USKE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN MANAGUA Tegenstanders van het Sandinistische bewind in Nicaragua hebben gisteren een kleine luchtaanval uitge voerd boven de hoofdsstad Managua. Van uit twee vlieg tuigjes werden raketten afge vuurd op het vliegveld van de hoofdstad en op de residentie van de minister van buiten landse zaken, Miguel D'escoto. Een tweemotorig vliegtuigje van het type Cessna werd neergehaald, terwijl het ande re waarschijnlijk is ontkomen. Beide piloten kwamen om het leven. De plaatsvervangend minister van binnenlandse zaken, Car rion, zei dat een van de piloten een voormalige piloot was van de Nicaraguaanse luchtvaart maatschappij Aeronica. Hij zou onlangs zijn gedeserteerd. De anti-Sandinistische „Revolu tionaire Democratische Allian tie" (ARDE) van Eden Pasto- ra, die opereert vanuit Costa Rica, heeft gezegd verant woordelijk te zijn voor de aan val. De actie was de eerste luchtaanval tegen doelen in Managua sinds het eind van de burgeroorlog in juli 1979, die een eind maakte aan de door de VS gesteunde rechtse dicta tuur van wijlen Somoza. Pas- tora was toen onder de naam van commandant Zero actief betrokken bij de verdrijving van Somoza. Nadat de Sandi nisten de macht hadden over genomen, ontstonden er span ningen tussen Pastora en de Sandinistische regering. Pasto ra verweet de Sandinisten on democratisch optreden en week uit naar Costa Rica van waar hij een guerrilla startte tegen de leiders in Managua. BEIROET/WASHINGTON De Verenigde Staten hebben gisteren voor het eerst be schietingen uitgevoerd op stel lingen van de druzen-militie bij Beiroet. Bij het vliegveld van Beiroet werden zes hou witsergranaten van 155 mm afgeschoten, terwijl voor de kust het Amerikaanse marine schip Bowen vier granaten af vuurde. De beschietingen volgden even nadat gisteroch tend opnieuw Amerikaanse posities in Beiroet onder vuur van de druzen-militie werden genomen. Eerder op de dag had de druzenleider Joemblatt gezegd niet meer op stellingen van de internationale vredes macht te zullen schieten. De Amerikaanse vice-presi dent, Bush, heeft gisteren ge ëist dat Syrië zijn troepen uit Libanon terugtrekt. Hij zei verder dat de in Beiroet gele gerde Amerikaanse mariniers bescherming zullen krijgen, als zij worden beschoten. Bush wilde niet zeggen welke be scherming de mariniers zou den krijgen. De vice-president omschreef de Syriërs als „bui tengewoon moeilijk" en „een sta-in-de-weg voor vrede in dat gebied". Zondag begint Bush aan een reis langs zeven Afrikaanse landen en Europa. De gevechten rond Beiroet zijn vandaag de zesde dag inge gaan. De door Syrië gesteunde druzen-milite staan klaar om het dorp Deir al-Qamar, dat zo'n 40 kilometer ten oosten van Beiroet ligt, op de rechtse christenen te veroveren. Israël heeft gisteren de druzen ge waarschuwd geen bloedbad aan te richten onder de ruim 40.000 christenen, die in Deir al-Qamar wonen. Saoedi-Arabië heeft gisteren besloten toch weer een poging te willen wagen om te bemid delen tussen Syrië en Libanon. Een dag eerder had de Saoedi- sche regering de bemidde lingspogingen opgegeven, om dat geen enkel resultaat was geboekt. Het Palestijnse pers bureau WAFA heeft gister avond bekendgemaakt, dat de rol van dé Palestijnse strijders in de Libanese oorlog zal wor den geïntensiveerd. De com mandant van de Palestijnse troepen en naaste medewerker van PLO-voorzitter Arafat, Aboe Jihad, verklaarde dat „de Palestijnse revolutie niet met de armen over elkaar zal blijven zitten in geval van Amerikaanse agressie tegen Syrië of patriottische groepe ringen in Libanon. Moedjahedien: „Duizenden geheime executies in Iran" PARIJS De grootste Iraanse oppositiebeweging Moedjahedien Khalq heeft gisteren een lijst gepubliceerd met de namen van 7.764 mensen die in Iran zijn geëxecuteerd. Volgens het hoofd kwartier van de beweging in Parijs zouden 3.671 van hen in het geheim zijn geëxecuteerd. Bij 13 percent van de terechtstellin gen ging het om vrouwen, waarvan er een aantal zwanger was. De Moedjahedien schat het aantal sinds 20 juni 1981 geëxecu teerde mensen in totaal op 30.000.De leider van de Moedjahe dien, Radjavi, heeft de lijst gestuurd naar de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar. Groenen willen harde acties tegen plaatsing kernraketten BONN pe Westduitse Groenen-partij heeft gisteren haar sympathisanten en leden opgeroepen om indien nodig de wet te breken. In verband met de demonstraties tegen de plaatsing van Amerikaanse kernraketten heeft deze partij aanbevolen in som mige gevallen Amerikaanse militaire bases en eigendommen te beschadigen. De Groenen zijn teleurgesteld over het verloop van de vreedzame protestactie van verleden week bij de Amerikaan se basis in Mutlangen. Volgens de Groenen had geen van de aanwezigen werkelijk uiting gegeven aan verzet tegen de kern- raketten. De enkele duizenden betogers hadden de hekken moe ten beklimmen en de basis bezetten, in plaats van gedurende drie dagen voor de ingang te gaan zitten, aldus partijsecretaris Beckmann. ADVERTENTIE Met uw krant: EEN GEZELLIG WEEKEND NAAR BRUSSEL, GENT EN BRUGGE traktiel weekend v wij op ZATERDAG 15 OKTOBER 1903 een 3 eigen gelegenheid c a Antwerpen naar BRUSSEL gereden Men k nlng Leopold II aangekochte, CHINESE PAVILJOEN hoofdstad van het Graafschap V ten van alle Belgische steden. H it beroemde, door Ko- e mogelijkheid om op eigen g t prachtig bewaard gebleven oude c r zijn we dan om 20.00/20.30 t 3 Zeeland brug. Na It gezellige weekend bedraagt s n tweepersoonskamer n 165.- Op basis van een tweepersoonskamer met volledige accommodatie en half- pension logies, ontbijt en 2x diner). Alle vervoer, alsmede de diensten van de stadsgids te Brussel zijn inbegrepen. De lunches, koffiestops en eventuele entrees zijn voor eigen rekening. De toeslag voor een eenpersoonskamer be draagt 32.50 en de collectieve gecombineerde reisverzekering kost 4.- per it 71. Den Haag (op d onder nr 070-19 08.82 (van maan- srsoonlijk in onze vestigingen Spul- it Spul) en Coolsingel 67, Rotterdam POSTBUS 16050 2500 AA s-GRAVENHAGE TEL. 070-19.08.82 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 en 13 UUR).

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11