Velotype lijkt kip met gouden ei Rietkerk: verzet van Woensdrecht nutteloos Geen automatische prijscompensatie in nieuwe CAO Shell Rotterdam zoekt oplossing voor betaalproblemen bij woonlasten MISLUKT GESPREK OVERGASPRUS Minister zet mes in subsidie regeling voor bedrijven t De uitvinding van de eeuw nü in het Boek van de Maand voor slechts f 14,90. Antiekbeurs Gouda 9 10 11 BINNENLAND VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 PAGING DEN HAAG Een eerste gesprek tussen minister Van Aardenne (Economische Zaken), de Gasunie (gasprodu- cent) en de VEGIN (vereniging van gasbedrijven) over de gasprijs voor kleinverbruikers in 1984 is gisteren mislukt. De delegatie van de Gasunie bepleitte een verhoging van de gasprijs op 1 januari van 4,1 cent per kubieke meter (in- .clusief BTW), de VEGIN-delegatie zei tegen een prijsver hoging te zijn. Minister Van Aardenne heeft beide partijen in net gesprek opgeroepen nog eens met elkaar te proberen overeenstemming te bereiken. Het hoofdbestuur van de VEGIN zal komende week besluiten of men dat wil doen. Friese, Groningse, Overijsselse en Noordhollandse gasbe drijven hebben laten weten hun contracten met de Gasu nie wat betreft de levering van Fries aardgas per 1 januari 1984 niet te verlengen. Dit gas voldoet namelijk niet aan de landelijke Giveg-normen. De bedrijven willen voortaan al leen nog maar schoon gas uit Slochteren. Hoofdbestuur D'66 niet meer tegen plaatsing kernraket DEN HAAG Het hoofdbestuur van D'66 vindt dat de partij zich momenteel niet definitief tegen de plaatsing van nieuwe middellange afstands-kernraketten moet uit spreken. De partij moet vasthou den aan het eerder ingenomen standpunt waarin plaatsing alleen „onder de huidige omstandighe den" wordt afgewezen. Dat staat in een nota over vrede en veilig heid die het hoofdbestuur gisteren heeft uitgebracht. Het standpunt van het hoofdbestuur gaat in tegen een uitspraak van het D'66-con- gres in mei dit jaar. Nieuwe wet Openbaarheid van Bestuur DEN HAAG Het kabinet is van plan de be staande Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB) te vervangen door een nieuwe wet. Halverwege vol gend jaar hoopt de regering bij het parlement een nieuw wetsontwerp in te dienen, waarin vele aan bevelingen van de evaluatiecommissie van de WOB worden opgenomen. Premier Lubbers schet ste gisteren de uitgangspunten van de nieuwe wet en de grenzen die aan openbaarheid van ambtelij ke stukken zullen worden gesteld. „De stelregel, de geest is, dat als er geen goede reden is om iets geheim te houden, het openbaar moet worden ge maakt", aldus de premier tijdens een overleg met de kamercommissie voor binnenlandse zaken. Lubbers en ziin collega Rietkerk (Binnenlandse Zaken) wezen het openbaar maken stukken die in de pers zijn uitgelekt van de hand. Treinkaartje niet duurder UTRECHT In te- genstelling tot wat de laatste jaren ge bruikelijk was, wordt het spoor kaartje op 1 oktober aanstaande niet duurder. Op 1 april is er al een prijsver hoging van acht pro cent doorgevoerd. Ook bij het overige openbaar vervoer blijven de prijzen ongewijzigd. IKV welkom in Moskou DEN HAAG Vertegenwoordigers van de internationale vredesbeweging, waar onder het IKV, zijn welkom in Moskou. Volgens IKV-secretaris Mient Jan Faber zullen vertegenwoordigers van de vredes beweging uit de vijf landen die in aan merking komen voor plaatsing van kern- raketten en de VS op hun verzoek in Moskou worden ontvangen door minister Gromyko van buitenlandse zaken. Een datum voor het gesprek is nog niet vastge steld. De vredesbeweging zal er volgens Faber tijdens het bezoek bij de regering van de Sowjet-Unie op aandringen vast een begin te maken met het ontmantelen van de SS-20 raketten. Men gelooft dat het westen door deze stap gedwongen zal worden tot uitstel van plaatsing van de kruisraketten in Europa. Overheid gaat TNO anders financieren DEN HAAG De overheid g TNO anders financieren. Daarbij het bedrag dat TNO nu als een sa $ES basissubsidie van de overheid kri verlaagd worden van 156 naar miljoen gulden. Van de andere ki gaan subsisdies van de verschillen ,ft-ee ministeries aan TNO voor gericht,rens derzoek omhoog van 44 naar 120 m ^mei joen gulden. Van het bedrag van 1 |(iaar miljoen gulden komt 56 miljoen gi pen den van Economische Zaken, 26 m joen gulden van WVC, vijftien m pjet joen gulden van VROM, tien miljo ^jts gulden van Landbouw en Visse pres. negen miljoen gulden van Sociale 1 ujtge ken en vier miljoen gulden van Vi wa5 keer en Waterstaat. AMSTERDAM Nie mand hoeft in de Amster damse RAI te zoeken naar de stand waar de Velotype, de revolutio naire nieuwe typemachi ne, wordt gepresenteerd. Waar de meeste mensen staan, daar is het. Terwijl de beurs voor kantoorin novatie, zoals het chique heet, het gebruikelijke beeld vertoont van veel computer-geglitter met hier en daar wat belang stellenden, kan het Rijs- wijkse bedrijf Special Systems Industry (SSI) zich iedere dag verheu gen in een overweldigend aantal toeschouwers. De kleine ruimte die het jon ge bedrijf heeft afge huurd om de supersnelle Velotype te promoten, blijkt veel en veel te klein voor het succes dat de puur Nederlandse uit vinding teweeg heeft ge bracht. Met de nieuwe typemachine is drie keer zo snel te werken als met de tot nu toe gebrui kelijke systemen en een goe- fend typist(e) kan een snelle spreker er zelfs op bijhouden. Als proef op de som vroeg SSI een jongen die 180 uur prak tijkervaring met het apparaat had, een lange, wanordelijke De uitvinders: N. Berkelmans (links) en M. den Outer (Nun- speet). discussie woordelijk mee te tikken. Dertig seconden na afloop had iedereen de letter lijke tekst van de discussie op papier. Zo'n supersnel en dus econo misch interessant produkt, moet natuurlijk wel de inte resse van diverse bedrijven opwekken. Hetgeen gebeurde. SSI is al met verschillende or ders verblijd, waaronder een aantrekkelijke van Philips. Waaruit mag blijken, dat ge renommeerde bedrijven de vinding niet als speelgoed zien. Al heeft mogelijk mee gespeeld, dat de overheid er wel iets in zag, want het mi nisterie van economische za ken verstrekte een ontwikke lingskrediet. dat SSI met de Velotype de kip met het gouden ei in huis heeft gehaald. „Dat zou ik nog niet zo hard durven stellen", zegt ir. H. Schweigman, met ir. R. Nitzsche directeur (Ma- naging Director zegt het visi tekaartje) van SSI. „Ik heb wel het gevoel dat de locomo tief nu rijdt en dat die niet meer gestopt kan worden. Anderen geloven echter nu al dat het een enorm commer cieel succes wordt". In een poging de enorme inte resse te verklaren, wijst Schweigman erop, dat typen een achtergebleven gebied is. „De elektronika heeft ervoor gezorgd, dat alles duizenden keren sneller gaat dan in het begin van deze eeuw. Maar zo snel als er er toen werd ge tikt, wordt er nu nóg getikt. Er is niets veranderd". Waar elders sprake is geweest van evolutie, kwam op dit gebied de Velotype dus als een com plete verrassing. Medeklinkers Met weglating van veel tech nische gegevens, komt het erop neer, dat op de Velotype letters niet meer stuk voor stuk na elkaar worden aange slagen, maar tegelijk. Er is een linkerblok met medeklin kers, een middenblok met klinkers en een rechterblok met medeklinkers. De handen liggen vrij stil en met de muis van de hand kunnen de toet sen voor hoofdletters en spa ties worden ingedrukt. De computer zorgt ervoor dat letters die gelijktijdig worden ingedrukt in de goede volgor de komen. Als de s, c, en h te gelijk worden aangeslagen zal er altijd sch verschijnen om dat de computer geen andere constructie kent. Met de wijs vinger kan dan (bijvoorbeeld) een e worden getikt en met de rechterhand tegelijk p en 1. De computer maakt er dan automatisch schelp van en niet schepl, omdat dat woord voor hem niet bestaat. De Ve lotype construeert dus letter groepen, maar het is een mis verstand dat het apparaat in staat is lettergrepen te tikken. Opleidingen Het werken met de Velotype Het toestenbord van de Velotype. is betrekkelijk snel te leren, omdat er slechts een kwart van de tijd mee gemoeid is vergeleken met hët huidige systeem. Opleidingen in de typesector met name de se cretaresse-opleiding, zouden daardoor aan kwaliteit kun nen winnen, omdat er niet meer zoveel uren aan typeles besteed hoeven te worden. Ondanks die voordelen ge looft Schweigman niet, dat de huidige systemen er volledig door verdrongen zullen wor den. „Ik vergelijk het met de vulpen en de balpen; er zijn nog altijd mensen die met een vulpen schrijven. Het kan al lemaal heel goed naast elkaar bestaan; overschakeling van het ene op het andere systeem kost maar een paar secon den". In de praktijk zal de vinding van de Nunspeter Den Outer en de Apeldoorner Berkel mans (die er zelfs al vanaf 1939 mee bezig is geweest) hoofdzakelijk worden ge bruikt door secretaresses en in typekamers. Schweigman: „Secretaresses moeten mo menteel de meeste tijd pan ty pen besteden. Dat is met de Velotype niet meer nodig en dus zijn ze beschikbaar voor andere dingen. Ze kunnen functies overnemen van ma nagers en stafleden, waardoor ze waardevoller worden. Het heeft volgens mij een enorme opwaardering van de functie tot gevolg, in die sector zal de invoering van nieuwe appara tuur dan ook geen ontslagen tot gevolg hebben. Anders ligt dat in wat ik de ouderwetse typekamer noem. Daar zal ongeveer de helft van het personeel overbodig worden. Dat is dan pech gehad. Een typekamer is toch een onding, het is lopende-bandwerk. En het domste werk moet je het eerste aanpakken". Gezondheid Een ander aspect van deze ontwikkeling, is dat de ge zondheid ermee gediend kan worden. Schweigman: „Di verse leraren hebben twee jaar met de Velotype gewerkt en die stellen dat ze het zowel lichamelijk als geestelijk min der vermoeiend vonden dan anders. Op dat punt zie ik nog wel meer ontwikkelingen. Machines waarbij je je handen volledig stil kunt houden bij voorbeeld". Gezien de over weldigende reacties op de Ve lotype, die nu nog f 4500,- kost, maar minder naarmate de produktie massaler kan worden, zal voor nieuwe ont wikkelingen zeker belangstel ling bestaan. Schweigman: „Het is gek, maar we hadden vooraf veel meer een houding verwacht verwacht in de trant van: ja, maarDie te rughoudendheid is er nauwe lijks. Het is bijna een volledi ge acceptatie". In de schaduw van de Veloty pe is er in de RAI een nieuw apparaatje te zien, dat even eens met de tumultueuze ont wikkeling op typegebied te maken heeft. Het is een Mi cro-writer ter grootte van een walkman, die met één hand bediend kan worden. Er zijn vijf knopjes, die in bepaalde combinaties allemaal een let ter geven. Hoewel het moei lijk lijkt, kost het maar een paar uur om het „typen" on der de knie te krijgen. Het ap paraat, dat op een tekstver werker kan worden aangeslo ten, heeft een geheugen waar in maximaal zes velletjes A4- formaat kunnen worden op geslagen en kost ongeveer 1200,-. DICK HOFLAND (Van onze parlementaire dactie) DEN HAAG Minister V Aardenne (Economische W/ ver Vei al c gelingen voor het bedrijfs ven. Van de 46 bestaande i al_ gelingen zullen er in de nie mil we opzet nog maar 25 overb! ven. Via de operatie wil 1 kabinet de regelingen bei v. hanteerbaar maken, de da &in zichtigheid voor het bedrijfs ner ven vergroten en de eigen nanciële lasten verlichten, i ook zak Dit blijkt uit een brief die 1 Aardenne mede namens staatssecretarissen Bolken! en Van Zeil en zijn collega' ding (Financiën) aan de mer heeft gezonden. De mil ter heeft bij de snoeiopen vrij nauwkeurig een adv van de commissie Wagner volgd. Volgens insiders zal Van A denne via zijn maatregelen 1984 tien tot twintig miljo gulden op de steun aan bedi ven besparen. Dit bedrag geleidelijk oplopen tot rond 100 miljoen gulden. Omdat overblijvende regelingen - mer van opzet zijn en j1 zichtiger, valt te verwa< dat het bedrijfsleven er groter beroep op gaat do Daarmee zou een groot d van de gedachte besparing kunnen wegvallen. De WIR (premies op inves ringen) blijft bestaan. De bai premies zullen worden geliMO getrokken, evenal een aar bepalingen, ook op het geb. van de toeslagen. y nd 't m *DVERT£NTI£ (Met kans op IBM personal computer!) 'Kijk, automatisering', verplichte lectuur voor iedereen die in de ban is van de computer. In 146 pagina's alles over de automatiseringsgeschiedenis en de ontwikkelingen die voor de deur staan. Rijk geïllustreerd. Met bovendien gratis kans op IBM personal computer. Op naar de boekwinkel dus! 2o.a„gdevoorraads,rektNa|oktober:f26>5() (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Juridi sche middelen voor ge meenten, om zich met succes tegen de eventuele opslag van kernwapens op gemeentelijk grondgebied te verzetten, zijn hun niet gegeven". Met deze woorden maakte mi nister Rietkerk van Binnen landse Zaken gisteren op een bijeenkomst van de Atlanti sche Commissie in Amstelveen nog eens duidelijk, dat het voor de gemeente Woens drecht geen zin heeft, zich nog langer te verzetten tegen de beslissing van het kabinet om die plaats aan te wijzen als lo catie voor de eventuele opslag van kruisraketten. „Een gemeente heeft een aan tal mogelijkheden om zich eni ge tijd te verzetten tegen het regeringsbeleid, maar in zaken als deze kan een gemeente via procedures een dergelijk be sluit eventueel wel vertragen, maar zeker niet tegenhouden", aldus de minister. Rietkerk zei heel goed te kunnen begrijpen dat gemeenteraden uitspraken doen over onderwerpen die sterk bij de burgers leven. Op die manier kunnen zij zich volgens hem met vredespoli tiek bezighouden. „Maar het voeren van een veiligheidsbe leid is voorbehouden aan het Rijk", zo gaf de bewindsman zijn toehoorders een lesje staatsrecht. ADVERTENTIE Schouwburgcomplex Boelekade RUITENHEER 4cSs!gV /V\ ss"< f Primeur: wethouder achter regeringstafel De Amsterdamse wethouder gen. Nypels wil gemeenten het Wolffensperger zorgde giste- recht geven het splitsen van ren voor een primeur door als woningen tegen te gaan. niet-Kamerlid achter de rege ringstafel te gaan zitten. Hij Er Is een gewijzigd reglement deed dat om zijn partijgenoot van orde van de Kamer, waarin Nypels van D'66 bij te staan in deskundigen van buiten de Ka de verdedinging van diens mer achter de regeringstafel voorstel de Woningwet te wijzi- mogen plaatsnemen. Dat re- glement was gisteren welis waar nog niet van kracht is, maar vooruitlopend daarop gaf de Kamer Wolffensperger toch toestemming als eerste buiten staander de plaats van een mi nister in te nemen. De zitplaats althans. ROTTERDAM De le den van de Industriebond FNV bij Shell Raffinaderij in Pernis en Shell Chemie in Moerdijk (totaal zesdui zend werknemers) zijn in meerderheid akkoord ge gaan met het laatste aan bod van de Shell-directie voor een nieuwe éénjarige CAO (1 april 1983 - 1 april 1984). Daarmee hebben de FNV-leden, zij het zeer aarzelend, ook ingestemd met de wens van Shell dat het systeem van automati sche prijscompensatie uit de CAO moet. Er is afgesproken dat in de toekomst bij de CAO-onder- handelingen wel het stijgings percentage van de prijsindex cijfers zal worden betrokken, maar dat niet bij voorbaat vast staat hoe en tot welke hoogte dit stijgingspercentage wordt aangewend. De nieuwe Shell- -CAO voorziet verder in een loonstijging van een half pro cent per 1 januari. De vakan tietoeslag komt weer op 8 pro cent, terwijl de 13e maand wordt verhoogd met 0,3 pro cent. FN V-bestuurder Scheele zegt dat de bond en zijn leden zich toch steeds meer zorgen begin nen te maken over de werkge legenheid bij Shell, nu uit een brief van minister van Aar denne aan de Tweede Kamer over de uitvoering van het „herenakkoord" blijkt dat niet alleen de bouw van een kolen- vergasser in Moerdijk van de baan is, maar dat ook het zoge noemde Hycon-project in Per- nis^is uitgesteld. vlie ROTTERDAM De ge meente Rotterdam gaat een aantal maatregelen nemen om de problemen die steeds meer mensen ondervinden bij het beta len van hun woonlasten te verzachten. Uit een on derzoek is gebleken, dat bij het GEB de betalings achterstand in twee jaar meer dan verdrievoudigd is, bij het Gemeentelijk Woningbedrijf is de ach terstand de afgelopen vijf jaar verdubbeld. Voorstellen van een gemeen telijke werkgroep om de pro blemen aan te pakken, zijn in middels door B en W goedge keurd. Uitgangspunt daarbij is dat mensen met betalingspro blemen zo veel mogelijk per soonlijk moeten worden bena derd. Het beleid van de ge meentelijke diensten en van de woningbouwcorporaties moet zo op elkaar worden af gestemd dat mensen met beta lingsproblemen niet tussen wal en schip vallen. Zij zullen in contact worden gebracht met de hulpverlenende instanties. De gemeente wil dat nieuwe huurders een volledige opga j^a krijgen van de woonlast jje Hierin moeten ook de sto< kosten en eventuele belastfrit gen worden vermeld, men precies weet waar m|en i aan toe is. Om het toenemei ig aantal klanten te kunnen her pen, zal de Gemeentel? e g Kredietbank meer person krijgen. pet Daarnaast zal een diepgaa'jk onderzoek worden verrir~ naar de achtergronden van schulden. Meer dan de h( 'g b van de gevallen heeft betri king op een schuld bij f bank of een postorderbedi Sinds januari van dit jaar is het GEB een ambtenaar 1 de Gemeentelijke Soci Dienst werkzaam die m proberen voor de probleem 'zll vallen een oplossing te vind Alleen in gevallen waa sprake is van wanbetaling nog worden overgegaan tot sluiting van gas en licht. De ambtenaar kreeg tot 1 s. 445 gevallen te behandelen, verreweg de meeste ging om een inkomen rond hetl ciale minimum, 86,5 proct had een sociale uitkering. schuld aan het GEB lag mee al tussen de 1000 en 2000 g den. is U Frans... met 'n vleugje romantiek. In de Wassenaarse duinen, richting strand. Doen! sfeervol la carte restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc. (haal of bel even voor mapje Menu-Suggesties) Hotel-Restaurant „DUINOORD"

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10