'elftse moordzaak levert uniek proces op Medezeggenschap in onderwijs komt slecht van grond SER: Overheid moet van lonen in de kwartaire sector afblijven riNNENLAND* „Lasten verlichting fok and- voor en tuinbouw" g; nternationale elangstelling Wellicht acties bij Heineken „Koud vuur' met succes bestreden 11 SEPTEMBER NATIONALE ZIEKENDAG. Minister heeft alleen „neen" voor ambtenaren CeidóeSotiAont DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1983 PAGINA 9 Sterke stijging liefstal vuurwapens £N HAAG De diefstal van vuurwa- is het afgelopen jaar toegenomen, t risico om daarbij gearresteerd te wor- Vi. neemt men op de koop toe. Dat con- fcteert de Centrale Recherche Informa- jdienst (CRI) in het jaarverslag 1982. Het [ntal gestolen vuurwapens steeg vorig |ar van 302 naar 533. Oorzaak van die ring is, dat bij diverse diefstallen meer Kpens tegelijk werden gestolen, onder Idere bij wapenhandelaren. Die diefstal- In werden vergemakkelijkt doordat het k de handelaren nogal eens ontbrak aan hldoende maatregelen, aldus de CRI. Het Jtaal aantal in beslag genomen wapens lalde in vergelijking met 1981 van 4.905 |ar 4.843 stuks. Uitvinder snorkelsysteem onderzeeboten overleden WASSENAAR De uitvinder van het snorkelsysteem voor onderzeeboten, de ka pitein-luitenant ter zee bd. J. Wichers, is afgelopen dinsdag in zijn woonplaats Was senaar op 89-jarige overleden. Op 39-jarige leeftijd, toen hij als officier diende bij de onderzeedienst van de Koninklijke Marine, deed Wichers in 1933 zijn uitvinding, die heden ten dage nog wordt toegepast op alle onderzeeboten ter wereld. Door het snor kelsysteem kunnen onderzeeboten op peris coophoogte onder water varen met gebruik van hun dieselmotoren omdat via een pijp lucht wordt aangevoerd en uitlaatgassen af gevoerd. Wichers wordt zaterdag op de Haagse begraafplaats Eyk en Duynen met versoberde militaire eer begraven Kaptitein-luitenant ter zee bd. J. Wichers bij zijn pensionering vlak na de oorlog. „Postduiven moeten worden ingeënt UTRECHT De organisatie van postdui- venhouders (NPO) heeft terecht de Kam- pense postduivenhouder K. Zwanepol een vliegverbodopgelegd zolang hij zijn dui ven niet laat inenten tegen paramixo. een op vogelpest lijkende ziekte. Dit bepaalde vice-president mr. L. Schuman van de rechtbank in Utrecht gisteren in een kort geding dat Zwanepol tegen de NPO had aangespannen. In tegenstelling tot Zwane pol vond de rechter dat inenten absoluut noodzakelijk was. Hij wees er op dat talloze duiven al van de ziekte het slachtoffer zijn geworden. Bovendien werden niet alleen de duiven bedreigd maar ook de hele pluim veestapel. Dat zou catastrofale gevolgen kunnen hebben voor de export. Ook een be roep op principieel religieuze gronden wees mr. Schuman af. Record aantal bezoekers voor Anne Frankhuis AMSTERDAM Als de huidige bezoe kersstroom blijft aanhouden zal het Anne Frankhuis in Amsterdam dit jaar voor het eerst meer dan 450.000 bezoekers trekken. Dat vertelde voorzitter Dick Houwaart van de Anne Frankstichting gisteren op een receptie ter gelegenheid van het af scheid van Bauco van de Wal, die zes jaar directeur van de stichting is geweest. De groeiende bezoekersstroom en de veelheid van activiteiten op het gebied van de be strijding van fascisme, racisme en anti-se- mitisme heeft geleid tot nijpend ruimtege brek. Het bestuur van de Anne Frank stichting heeft hiervoor een oplossing ge vonden door de aankoop van een pand aan de Keizersgracht, vlak achter het Anne Frankhuis. VVDM EN AVNM positief over variable diensttijd DEN HAAG De beide dienstplichtigenorgani saties AVNM en VVDM staan in principe posi tief tegenover het onderzoek naar een variabele diensttijd. Zij reageren daarmee op een door staatssecretaris Hoekzema van defensie ingestel de stuurgroep ingesteld, die gaat onderzoeken of het mogelijk is de dienstplicht voor een aantal functies met enkele maanden te verlengen. Het gaat hierbij om hogere technische functies. Daar tegenover moet de stuurgroep ..aanpassing diensttijden" gaan bekijken of de diensttijd voor dienstplichtigen in eenvoudiger functies kan worden verkort. De AVNM is er voorstander van om de „basisdiensttijd" van 14 naar 12 maanden terug te brengen, en dienstplichtigen die in hogere technische functies zitten vrijwillig te laten nadienen. De VVDM wijst er op dat voor eenvoudig werk wel compensatie moet worden gegeven voor vuil en onaangenaam werk. 5CHTBANK MOET BEHANDELING MOGELIJK UITSTELLEN ministerie in Den houdt er rekening iee dat de Haagse recht- EN HAAG Het open- justitie, mr. J Suyver, is het rapport van de psychiatrische observatiekliniek (POK) in Utrecht nog niet binnen. Bij - i het psychiatrisch onderzoek ank volgende week niet zoucjen enkele hersenafwijkin- lekomt aan een volledige gen aan het licht zijn geko men. Het onderzoek dat hier naar wordt ingesteld in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht zou nog niet zijn afge rond. Waar dat precies aan ehandeling van de straf- »ak tegen C.Y., die wordt ?rdacht van de moord op fs mensen in het Delftse ifé 't Koetsiertje op 5 kening mee, dat de zaak dins dag geheel of gedeeltelijk wordt aangehouden. De advocaat van Y., mevrouw mr. C. van de Puttelaar uit Rotterdam, zal in ieder geval om aanhouding vragen, zo liet zij gisteren weten. Naar haar zeggen kan de verdediging zich onvoldoende voorberei den als het gerechtelijk onder ligt. kon mr. Suyver gister- «en ais nei gerecnieiijK onaer- zwk in een zo laat stadium wordt afgesloten. Zij verwacht )ril van dit jaar. Het pro- avond niet zeggen. Normaal tegen de 27-jarige gesproken moet de psychiatri I elftenaar zou dinsdag leginnen voor de Haagse fehtbank. Het oponthoud sche rapportage enkele wéken het POK-rapport niet eerder tevoren bij dl rechtbank zijn, ?a!\ haar bezit te al komt het vaker voor dat het rapport op het laatste nippertje irdt veroorzaakt door wordt ingediend. Vooral in :t uitblijven van psychi- deze zaak zal de rechtbank rische rapportage over naar uiterste zorgvuldigheid streven, zo is de verwachting van het openbaar ministerie. Het O.M. houdt er daarom re- verdachte. .lgens de Haagse officier van hebben. De president van de strafka mer van de Haagse rechtbank, mr. S. Kootte, gaat er voorals nog van uit dat de zaak dins dag behandeld kan worden. De rechtbank kan het proces De zaak tegen Y. mag met recht een voor Nederland uniek proces worden ge noemd. Volgens het ministerie van justitie kreeg de rechterlij ke macht in Nederland nooit eerder te maken met een ver dachte van een zesvoudige moord. Op moord staat vol gens het Nederlandse straf recht levenslange gevangenis straf of een gevangenisstraf van ten hoogste twintig jaar. Voor doodslag, die Y. subsi diair ten laste is gelegd, geldt een maximum straf van vijf tien jaar cel. Het Delftse drama voltrok zich op 5 april van dit jaar. Om nog steeds onduidelijke redenen bestookte Y. de klandizie van café 't Koetsiertje die avond met een 9 millimeter pi stool van het type FH Highpo- wer. Hét eerste slachtoffer was de 31-jarige A. Smits. Met hem zou de verdachte volgens som mige getuigenverklaringen al in een eerder stadium ruzie hebben gehad. Na Smits vielen nog vijf doden; de 50-jarige W. van Baarle, de 41-jarige W. Janssen, de 47-jarige J. van Drongelen, de 38-jarige me vrouw A. Sneekes en haar twaalfjarige dochtertje. Alle slachtoffers kwamen uit Delft. Na de schietpartij, die een on voorstelbare ravage aanrichtte, sloeg de verdachte op de vlucht. Twee dagen later werd hij na een grootscheepse klop jacht in Zaandam aangehou den. Daarvoor gaf de politie de identiteit van de verdachte prijs, wat in Nederland een bijzonder ongebruikelijke maatregel is. Na de arrestatie van de verdachte werd justitie heel wat minder mededeel zaam. „Over de voortgang van het opsporingsonderzoek en het gerechtelijk vooronder zoek zullen geen verdere me- dedëlingen worden gedaan", zo liet het Openbaar Ministerie weten toen Y. op 11 april werd voorgeleid aan de officier van justitie. Ruzie Sindsdien is eigenlijk alleen nog bekend geworden dat Y. ongeveer twee weken voor de bloedige schietpartij de aanwe zigen in een ander Delfts café bij een ruzie zou hebben be dreigd. De Delftse politie meldde op 18 april de aanhou ding van een tweede verdach te, een 41-jarige Delftenaar. Na enkele dagen liet de politie de man echter weer lopen om dat van enige medeplichtig heid niets was gebleken. Eind april werd de schietpartij in 't Koetsiertje gerecon strueerd. De film- en vide o-opnamen die toen zijn ge maakt zullen mogelijk worden vertoond in de rechtszaal. De officier van justitie die de zaak dinsdag zal aanbrengeji is mr. H. den Os. President van de rechtbank is mr. S.Kootte. Hij zat ook de strafkamer van de Haagse rechtbank voor die de Haagse nachtclubportier Koos H. eind 1981 wegens drievou dige moord veroordeelde tot levenslange gevangenisstraf. De twee andere leden van het rechtscollege zullen zijn mr. N. Schipper en mevrouw mr. J. Fasseur-van Santen. LEEUWARDEN De ïstenverlichting voor het drijfsleven moet door- an, en wel zodanig dat [fstandigen in de land- tuinbouw daar evenre- g van profiteren. Tot nu e is er van de door het ibinet-Lubbers beloofde stenverlichting nog niets rechtgekomen. Voorzit- r J. van der Veen van e Nederlandse Christelij- i Boeren- en Tuinders- md (NCBTB) zei dit indaag in zijn jaarrede -blgens hemis het nog een xl en vraag of boeren en tuin- rs kunnen profiteren van de 1/ itenverlichting die het kabi- t thans in voorbereiding lijnt te hebben. Van der en meende dat ons land de inomische crisis te laat heeft ngepakt. waardoor er nu on- Idoende financiële ruimte is i profijt te trekken uit de leving van de Amerikaanse Dnomie. Er zal daarom nog rder moeten worden bezui- De NCBTB wil daar vol- ns zijn voorzitter wel aan k1 «werken, maar dan moet de i lering duidelijk laten blij- n ernst te maken met het ornemen de lasten voor het Irijfsleven te verlichten. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Ook in de niet op winst gerichte sector, de zogenaamde kwartaire sector die geheel of voorna melijk drijft op subsidies of premies, moet de overheid zich niet bemoeien met de arbeidsvoorwaarden, zo meent de SociaalEconomische Raad. Net als in het bedrijfsleven is het vaststellen van die voorwaarden een zaak van werkgevers en vakbonden. Langs een omweg via de hoogte van subsidie of premie heeft de overheid al invloed genoeg, aldus de SER in een advies aan minister De Koning van Sociale Zaken. In de kwartaire sector werken ongeveer een half miljoen men sen met de ziekenhuizen (185.000 werknemers) en het welzijns werk (130.000) als grootste sectoren en voorts behoren ertoe de ziekenfondsen, bedrijfsverenigingen, spoorwegen en omroep. Het advies van de SER is daarom zo interessant omdat de minis ter nog slechts kort geleden ingreep in de contracten van o.m. omroep, ziekenfondsen en bedrijfsverenigingen door deze secto ren tot trendvolgers uit te roepen. Deze ingreep wordt hem te meer verweten omdat hij ongetwijfeld al op de hoogte was van wat de SER hem enkele weken later zou adviseren. De SER rea geert op een adviesaanvrage van het kabinet van precies vijf jaar geleden. In die aanvrage stelde het kabinet, dat het uit gaande van zijn verantwoordelijkheid voor de collectieve uitga ven behoefte had aan een wettelijk instrumentarium om de arbeidsvoorwaarden in de kwartaire sector te kunnen beïnvloe den. De Koning heeft zich dat instrumentarium intussen al ver schaft vis de Tijdelijke wet arbeidsvoorwaarden collectieve sec- De bemanning van het Nederlandse marineschip Piet Heyn had maar liefst zestig fietsen meegenomen om tijdens het bezoek aan Groenland het reusachtige eiland „op zijn Nederlands" te kunnen verkennen. Groenland is voor de Nederlandse marine onbekend gebied. De Piet Heyn, die het aandoet in het kader van een NAVO-oefening, is het eerste Nederlandse marineschip dat er een bezoek brengt. Man zat 35 jaar onterecht in gesticht LIVERPOOL In Engeland mag een man, die 35 jaar in di verse psychiatrische inrichtin gen heeft doorgebracht, wor den vrijgelaten nadat was ge constateerd'dat hij nooit gees tesziek is geweest. ,Ik wilde eruit voordat ik dood ga" ver klaarde de 51-jarigi Wilson nadat een tribunaal zijn vrijla ting had gelast. Op 15-jarige leeftijd liep Wil son Weg van huis. Hij stal een fiets en pleegde een inbraak in een strandtent. sn stampvolle zaal gisteren bij Christie's Amsterdam bij het veilen van de col- I :tie kunst en antiek van huizenhande- ir H. Fennis, de Rotterdamse „krotten- ning". Volgens Christie's was er veel ernationale belangstelling voor de vei- g. Er werd onder meer (per telefoon) boden uit Amerika, Canada, Italië en ïitserland. Fennis week twee jaar gele- n met achterlating van een miljoenen- huid uit naar het buitenland. De verza ding werd geveild in opdracht van de tvanger der directe belastingen in Den lag. De opbrengst van de veiling was na 2,7 miljoen. ARNHEM De eerste re sultaten van de in augus tus 1982 in werking getre den Wet Medezeggen schap Onderwijs zijn nog weinig bemoedigend. De belangstelling is slechts gering, van werkelijke de mocratische procedures bij de totstandkoming van medezeggenschapsraden op scholen is nauwelijks sprake, de bevoegdheden van de raden zijn overwe gend adviserend, en in de samenstelling van de ra den neemt de „elite" de plaats van andere groepe ringen (arbeiderskringen, culturele minderheden, e.d.) in. Dat zei prof.dr. J. van Keme- nade, hoogleraar aan de uni versiteit van Amsterdam en Tweede Kamerlid voor de PvdA, gisteren in Arnhem bij de presentatie van twee onder zoeken, die door de Amster damse en Groningse universi teit zijn gehouden. Volgens Van Kemenade blijkt uit de onderzoeken, dat de be langstelling voor lidmaatschap zeer gering is. Op verreweg de meeste scholen hoefden niet eens verkiezingen te worden gehouden, omdat het aantal beschikbare kandidaten even groot was als het aantal plaat sen. De bevoegdheden van de meeste raden zijn nog voorna melijk adviserend. Slechts bij enkele beslissingen is instem ming van de raad vereist, maar dat recht geldt doorgaans alleen voor uitzonderlijke be slissingen, zoals veranderingen van de grondslag of doelstel lingen van de school. Over be slissingen inzake het feitelijk functioneren van de school (vaststelling werkplannen, aanstelling of ontslag van de leiding, nieuwbouw) heeft de medezeggenschapsraad slechts hoogstzelden iets te vertellen. Een en ander zal er toe leiden dat de medezeggenschapsraad op de meeste scholen niet meer zal zijn dan een geregele- menteerde adviescommissie, die de beslissingsbevoegdheid van het schoolbestuur nauwe lijks aantast. DEN BOSCH Bestuur der Jacques Kirkels van de Industriebond FNV, sluit niet uit dat binnen kort acties worden ge voerd bij Heineken in Den Bosch. Vanaf begin dit jaar wordt bij Heine ken op centraal niveau onderhandeld over een nieuwe cao. In de voorstellen van de In dustriebond FNV is arbeids tijdverkorting volgens Kirkels het belangrijkste element. De Industriebond wil daarvoor de prijscompensatie inleveren. „Heineken wil ook van de prijscompensatie af maar eist bovendien dat bij arbeidstijd verkorting een evenredig per centage van het loon wordt in geleverd. Bovendien wil Hei neken een aantal verworven heden aantasten. Zo wil het bedrijf via de invoering van een nieuw ploegensysteem gaan werken op zaterdag. Dat nemen we niet", aldus Kirkels. AMSTERDAM Het Wilhel- mina Gasthuis (WG) in Am sterdam heeft de afgelopen twintig jaar veel succes ge boekt met de behandeling van gangreen (het afsterven van weefsels ten gevolge van afge sloten of onvoldoende bloeds omloop) ook wel „koud vuur" genoemd. Door deze behande ling, het toedienen van zuur stof onder hoge druk, daalde de sterfte onder patiënten met gangreen van 75 tot 15 pro cent. Dit heeft het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam gisteren meege deeld naar aanleiding van een congres over de zogenaamde hyperbare geneeskunde, dat van 7 tot en met 9 september in dat ziekenhuis gehouden wordt. Het toedienen van zuurstof onder hoge druk ge beurt meestal in een speciaal daarvoor ontworpen tank. Het WG was het eerste ziekenhuis ter wereld dat onderzoek heeft gedaan naar de hyperbare ge neeskunde en het enige in Ne- ADVERTENT1ES EEN ZIEKE VERWEN JE MET 'N BLOEMETJE. NATUURLIJK DOEN MAAKT FLEURIG EN GROEN RIEMELS (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Minister Rietkerk van Binnenland se Zaken heeft gisteren in het periodieke overleg met de ambtenarencentra- les alleen maar negatief gereageerd op verzoeken van de vakbonden. Zijn enige motief was: Er is geen geld. Overleg was niet mogelijk. De centra les willen thans tot ver rassing van de minister de problemen voorleggen aan de kersverse geschil lencommissie. Er is overi gens slechts (bindende) arbitrage mogelijk als alle partijen ermee instem men. De centrales vroegen om uit betaling van de zogenaamde nacalculatie over 1982 (0.24 pet), de prijscompensatie per 1 juli 1983 (0.44 pet) en herstel van de vakantietoeslag van 7,5 naar 8 pet. Rietkerk wees al deze uit het trendbeleid voort vloeiende verlangens af, maar ontkende desgevraagd dat hij dat trendbeleid wil opgeven; de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren moeten zoveel mogelijk gelijke tred blijven houden met die in het bedrijfs leven. Hij voegde er echter aan toe, dat hem de financiële ruimte ontbreekt om dat be ginsel na te leven en hij wees er ook op, dat begin 1983 al was medegedeeld, dat er dit jaar verder niets meer zou kunnen gebeuren. Hij liet uit komen, dat de ambtenaren blij mogen zijn, dat de voorgeno men korting van twee procent per 1 oktober niet doorgaat.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9