TAFEL DPR discussieerde verder over priesterroeping t „Het zinloze geweld houdt nooit op" HP kerk wereld weer Joods leven ebt weg uit Nederland NOORSE KERK KRIJGT SYNODE Basisgemeenten Nicaragua voor dienstplicht £cidóe6otwa^° Rijksregeldrift DE TIJD dSENE E32SH; ACHTERGROND QeidóaOowiant DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1983PAGINfc Paus zou 10 nieuwe kardinalen kunnen benoemen telt het college van kardinalen nog 133 leden. Van hen zijn er 23 ouder dan 80 jaar. Krachtens een beschikking van paus Paulus VI kunnen zij niet meer deelnemen aan de procedure voor een pauskeuze. Op het ogenblik zijn daar toe 110 kardinalen bevoegd. Er is reeds een andere kardi naal door paus Johannes Paulus II „in pectore", dat wil zeggen zonder zijn naam uit te spreken, benoemd, maar die kan zijn rechten pas uitoefenen als de paus zijn naam be kend maakt. Volgens de beschikking van paus Paulus VI mag het aantal kardinalen dat een paus kiest niet hoger uitkomen dan 120, zodat paus Johannes Paulus II tien nieuwe kardinalen zou kunnen creëren. In de loop van dit jaar wordt het kiescollege nog kleiner, omdat de aartsbis schop van Algiers, kardinaal Leon-Etienne Duval, op 9 no vember 80 jaar hoopt te worden, waarna op 27 december de oud-bisschop van Mainz, kardinaal Hermann Volk, dat ook hoopt te beleven. Europese bisschoppen conferentie Voor de eerste maal in de geschiedenis zal de algemene vergadering van de Raad van Europese Bisschoppenconferenties (CCEE) buiten Rome worden gehouden, ditmaal van 18 tot 20 september in Zagreb in Joegoslavië. De leiding berust bij kardi naal Basil Hume, aartsbisschop van West- minster. De bisschoppen zullen onder meer spreken over de voorbereiding van de derde europese oecumenische ontmoe ting in de herfst van 1984. Uiteraard staat ook een ontmoeting op het programma met de Joegoslavische bisschoppenconfe rentie. Nederland zal op deze vergadering zijn vertegenwoordigd door mgr. dr. J. B. W. M. Möller, bisschop van Gronin gen. In Nederland blijkt het joodse leven steeds meer weg te ebben, is het oordeel van het Nieuw Israëlitisch Weekblad, dat met een bijzonder nummer is uitge komen tér gelegenheid van joods nieuw jaar, 5744. Naar het oordeel van het blad domineren externe en interne factoren het joodse leven: „Joods Nederland trekt zich op aan, en houdt zich bezig met wat anderen van en over joden en Israël zeg gen". Het blad noqmt als interne facto ren „kwalijke meningsverschillen na het verkeerde beleid van het Nederlands is- raëlitisch kerkgenootschap". Het signa leert wat de rabbijnen betreft dat die ge- woon vertrekken, „zowel bij de Neder lands israëlitische hoofdsynagoge te Am sterdam als bij het Portugees israëlitisch kerkgenootschap". Het NIW schrijft dat als het interne joodse leven door de me ningsverschillen wordt beheerst, als er weinig anders overblijft dan tijd en ener gie, „dan wordt het tijd de oorzaken fi naal op te lossen in het belang van de gemeenschap. Omdat anders de me ningsverschillen tot inertie leiden", al dus het blad. DELFT De Diocesane Pastorale Raad van het bis dom Rotterdam heeft de eer ste bijeenkomst na de vakan tie-onderbreking voor een groot deel besteed aan een te rugblik op het werk in de af gelopen twee jaren, op het functioneren van de DPR als geheel en van de leden af zonderlijk. De raad zette in deze vergadering ook de ge- dachtenwisseling voort over de priesterroeping aan de hand van de serie vragen die mgr. dr. A. J. Simonis had voorgelegd. Ditmaal over de vragen die konden worden samengevat met: Gaat er geen wervingskracht meer uit van het priesterschap en de priesters en wat zou daar van de oorzaak kunnen zijn Alle secties waren van me ning dat veel jongeren stellig nog denken over het pries terschap en het religieuze le ven. Er zijn echter veel oor zaken voor te noemen dat men er in tegenstelling tot vroeger geen vervolg aan geeft. De aanvankelijke affi niteit van jongeren tot het priesterschap of het religieu ze leven vindt thans onvol doende bedding in de gezin nen. op de scholen en in het verenigingsleven, waar de jeugd nauwelijks meer pries ters ontmoet. Een factor van betekenis voor de teruggang in het aantal roepingen noemde men ook de veran derde plaats van de kerk in de samenleving; de kerk is niet meer als vroeger de gro te trekker bij de aanpak van de maatschappelijke noden. Bij dat alles heeft men tegen woordig, in deze tijd waarin alles verandert, te maken met een algemene huiver on der de jeugd om zich voor goed te binden. Eerder besloot de raad een studiedag te wijden aan het roepingen vraagstuk. Deze wordt opgeschort tot er een nieuwe bisschop van Rotter dam is benoemd. Nog geen afronding De afgelopen twee jaar heeft de raad een aantal grote on derwerpen diepgaand behan deld, zoals: economie en ethiek, diakonie, ambten en diensten, de kernwapenpro- blematiek, vrouw en kerk, het LPO en de komende sy node „Verzoening en boete". Uit verschillende secties kwam de opmerking dat veel van deze zaken om uiteenlo pende, doch verklaarbare re denen nog niet tot een afron ding waren gekomen. In dui delijke adviezen aan het bis dombestuur bijvoorbeeld. Vanuit het diocesaan be stuurscollege werd daarover door hulpbisschop mgr. drs. R. Ph. Bar opgemerkt dat men daar niet al te zwaar aan moet tillen: De meeste van de genoemde onderwer pen zijn geen onderwerpen die zich lenen voor bespre king op één avond. Het DBK heeft al reeds veel aan de ontmoeting met de DPR als deze studieus bezig is. De op merkingen en enkele sugges ties die naar voren werden gebracht over het functione ren van de DPR gaat het da gelijks bestuur met de studie secretaris nader overwegen. Het dagelijks bestuur wil het resultaat van de interne eva luatie vervolgens mede be trekken bij een externe eva luatie: hoe wordt de DPR ge zien door de achterbannen van de leden en door de an dere organen van overleg en advies in het bisdom, zoals de priesterraad, de dekensver gadering, dekenale raden enz. Kernwapens De vergadering werd niet bijgewoond door mgr. Simo nis, die zijn werkzaamheden in het aartsbisdom reeds is begonnen. De DPR die hem na de benoeming geluk wen ste zal nu 2 oktober in Rotte- dam afscheid van hem ne men. Als nieuwe leden van de DPR werden welkom gehe ten zuster Marie José Ter- huurne uit Rotterdam en de heer H. Middelkoop uit Delft namens de bejaarden. Af scheid nam de heer P. Snoeks van de sectie Gouda, die de diakenopleiding gaat volgen. Naar aanleiding van de bis schoppelijke brief „Vrede en gerechtigheid" heeft Pax Christi een handeleiding op gesteld ter begeleiding van de tweede discussieronde over de kernbewapening en - ontwapening. De DPR zal hieraan een extra vergade ring wijden. De Noorse lutherse (staats- )kerk kende tot dusver geen geregeld bijeen komende sy node. De overheid maakte tot in details uit wat er moest ge beuren en de koning be noemt de bisschoppen. Het Noorse parlement krijgt nu een wetsontwerp voorgelegd om daarin verandering aan te brengen. De ontwerp-wet gaat uit van een veel groter zelfbestemmingsrecht voor de kerk. De verwachting is, dat in 1984 of in 1985, .na in werkingtreding van de nieu we kerkwet, de eerste alge mene synode van Noorwegen zal worden gevormd, die jaarlijks zal vergaderen. Lid zullen zijn vertegenwoordi gers van de elf bisdommen en alle bisschoppen, alsmede drie volksvertegenwoordi gers die ook kerklid zijn. In eerste instantie zal de synode zich bezighouden met ker krechtelijke vraagstukken, opleiding van predikanten en medewerkers en het diako- nale werk. In tegenstelling tot de rooms-katholieke bis schoppenconferentie van Nicaragua, hebben de basisgemeenten in dat land zich niet willen uit spreken tegen het invoe ren van de dienstplicht. De rooms-katholieke bis schoppen zien in invoe ring een uiting van tota litair denken en hande len. Sprekend namens de basisge meenten verklaarde de onder de armen van het platteland werkende priester Jose Arias Caldera, dat het bisschoppe lijke document kan leiden tot een conflict tussen bisschop pen en volk. Volgens deze priester is het onzinnig, de alfabetiseringscampagne, de hervorming van het grond bezit en de woningwet te rangschikken onder het be grip „totalitair denken". Het volk is bij de uitvoering van deze hervormingen immers zeer gebaat. Een lekenpredi ker uit het noordwesten van het land, Juan Pablo Ponce, die verscheidene familiele den heeft verloren door overvallen van voormalige gardisten, noemde de verkla ring van de bisschoppen „ontstellend". Bij de voorge nomen dienstplicht gaat het er volgens hem niet om de sandinistische partij te verde- Indoctrinatie De rooms-katholieke kerk in Nicaragua had eerder ernsti ge kritiek geleverd op het wetsontwerp van de sandi nistische regering inzake de invoering van de dienst plicht. In een communique van de bisschoppenconferen tie staat onder meer dat het wetsontwerp „gepolitiseerd" is en past in de algemene lijn van „wetgeving van een tota litair type". De bisschoppen beschuldigen de sandinisti sche regering ervan een leger voor de eigen politieke partij te willen vormen. „Niemand kan worden gedwongen de wapens op te nemen om een ideologie te verdedigen waar mee hij of zij het niet eens is, noch dienstplicht te vervul len die ten goede komt aan een politieke partij", zo staat in het document van de bis schoppen. Volgens de bis schoppen is het leger gewor den tot een „centrum van po litieke indoctrinatie". Vol gens het wetsontwerp, dat volgende maand moet wor den behandeld, moeten Nica- raguanen tussen de 18 en 21 jaar zich vanaf oktober laten registreren voor dienstplicht terwijl mannen van 21 tot 40 jaar zich later moeten laten inschrijven voor de reser ve-eenheden. [aar! Was het nog pas maandag dat minister Rietkerk (Binnj landse Zaken) de kamercommissie voor binnenlandse zalf garandeerde dat hij en zijn collega's heel loyaal meewerfcide aan het afstoten van rijkstaken ten behoeve van de gemeesta; ten? Met de ambtenaren op de ministeries lag het missehi wat moeilijk, maar in het kabinet was de goede wil zeer F' ker aanwezig, zo verzekerde hij kamerleden, die overrancj „goede wil" zo hun aarzelingen hadden. Twijfels die niet£ndl gegrond blijken te zijn. Want wat heeft minister Van denne (Economische Zaken) gisteren meegedeeld? Dat dr zelfde kabinet bezig is de toch al minimale vrijheden, j met name het ministerie van economische zaken de gen ten toestaat, in te perken. De gemeenten, zo ligt in de bedoeling, hebben straks n meer het recht geld te steken in bedrijven, waarvan het B in zijn wijsheid heeft beslist dat zij dat niet waard zijn. dus straks bijvoorbeeld een van de laatste bastions van[ Leidse industrie in nood komen te verkeren en het Rijk er geen heil in dat bedrijf te redden, dan kan Leiden er if| heel andere mening op na houden, maar de knip mag dat bedrijf niet worden opengetrokken. Nee, zegt het kabii bij monde van de minister, steunverlening is uitsluit» voorbehouden aan het Rijk en de gemeentelijke autonomi|l daarbij „een probleem" waarvoor een oplossing moet word gevonden. Dat het hoogste adviesorgaan van de minister \j binnenlandse zaken, de Raad voor het Binnenlands Bestu de aantasting van de gemeentelijke autonomie zeer fel f wijst, heeft kennelijk geen indruk gemaakt. De ministen werkt onverdroten voort aan richtlijnen die moeten voorf men dat Nederland straks „vervalt tot een republiek van 9 gemeenten", om de heer Van Aardenne te citeren. Kortom: minister Rietkerk van binnenlandse zaken weert het kabinet achter zich te hebben wanneer het erg gaat de gemeenteraden meer beleidsvrijheden te geven, 's gezien die immers beter kunnen beoordelen wat goed is hun stad dan een ambtenaar op een ministerie. En ven gens verkondigt minister Van Aardenne van economisij zaken (evenals Rietkerk een liberaal die te veel overheid! moeienis zegt af te wijzen), dat ook hij het kabinet achi zich heeft in een staaltje rijksregeldrift, dat geacht werd ij gestorven te zijn. Moor BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Johanna Christiena dv A Heems kerk en A. Doornbos. Joost zv. J. H. M. Olde Damink en S. M Sehoone Geertje Maria dv F. M. van der Valk en J. Kraaijenoord. Florentine Danu- ta dv. F. A. Versteeg en C. M. Boen der. Leendert Jacobus zv. W. Barn- hoorn en A. L. den Hollander. Jim my zv. F. J, M. Heineman en J. I w,er] Seijsener. Cornelia Theadora d\ Tegelaar en A. Varkevisser. Jsflal Marijke dv. W. L. van der Ko« W. A. van der Does. Cornelis z Ravensbergen en D. D. Jonker landa dv. J. van der Horn e van Duijn. Lars zv. J. A. Onos e H Horstman. Janine dv. J. B. Iterson en M. Ravensbergen. dv. M. Laaouaj en F. Lak rad 1 Gordon zv. H. Matters en M. H. 1 fert. Heiko Young zv. D. R. Jat en H. S. Kim. Angela Rishma dvj. R. Lachmansingh en J S. SimJ16 Philip zv. G. Koopman en A. ijen Dijk. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen en 15.00 uur. telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avif li nabezorgd. A/1 Visgoulash met sla en rijst custardpudding met pruimencompote Voor twee personen is no dig: 250 g kabeljauwfilet, zout, 25 g margarine, 2,5 dl heet water, 1 lepel ketjap, paprikapoeder, 1 tomaat, tijm, 10 g bloem; sla, 1 lepel slasaus, 1 lepel yoghurt, 1 lepel azijn, zout, peper, suiker, mosterd, bieslook, peterselie, 1 ei; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 4 dl melk, 35 g custard, 32 g suiker-250 g pruimen, 1 dl water, 60 g suiker. Spoel de kabeljauwfilet af met koud water en knip of snijd hem in kleinere stukken. Zout de stukjes vis en bak ze in hete margarine in een braadpan lichtbruin. Doe er het water bij met de ketjap, wat paprika poeder, de ontvelde en klein gesneden tomaat en wat tijm. Laat de vis in (zacht)kokend water verder gaar worden in circa vijf minuten. Schep de stukken vis met een schuim spaan uit de pan en houd ze in een schaal warm. Bind het vocht met de met koud water aangemengde bloem tot een dunne saus. maak de saus op smaak af met zout, ketjap en paprikapoeder en schenk haar over de vis. Maak een sausje voor de sla van slasaus, yoghurt, azijn, zout, peper, suiker, mosterd en fijngeknipte bieslook en peter selie. Garneer de sla met hard gekookt ei en bewaar een paar blaadjes sla voor zaterdag. Zet bijna alle melk op. meng custard, suiker en weinig kou de melk. Schenk bij dit papje wat van de hete melk en doe het al roerende in de pan. Laat de pudding even doorkoken en doe hem heet in een natge maakte vorm. Laat de pudding tenminste een halve dag koel staan en keer hem dan op een bord. Was de pruimen, halveer en ontpit ze Leg de pruimen in kokend water met suiker tot ze zacht zijn en laat ze koud worden. Leg de prui- mencomp' JEANNE Hervormd Nederland laat deze week de pleegouders aan het woord van de Antil liaanse jongen die in Amster dam werd vermoord. Ze zeg gen: er is geen beginnen aan; het racisme kan niet werke lijk worden aangepakt, want het zit bij mensen ingebak ken. Als ik vraag: waar kun nen we beginnen met iets te gen het racisme te doen, vra gen ze altijd: bent u lid van een politieke partij? Nee, zeg ik dan, ik wil alleen maar dat het zinloze geweld ophoudt. Dat houdt nooit op, zeggen ze". Bij de neergeschoten Zuidko- reaanse Boeing dit commen taar: „Daar had men twee uur de tijd om een beslissing te nemen en nog liep het uit de hand. Plaatsing van nieu* we kernraketten in Europa kan betekenen dat voor be slissingen die het voortbe staan van dit werelddeel be palen, slechts enkele minuten beschikbaar zijn. Er is alle aanleiding het verzet tegen confrontatiepolitiek en wa penwedloop te verhevigen". Een verhaal ook over de ex plosieve ontwikkelingen van het onderzoek naar slaap- moeilijkheden. „De meeste huisartsen gaan op de psy chologische toer als iemand bij hem komt. Problemen thuis? wordt er gevraagd, maar dat hoeft helemaal niet. We zijn nu bezig een nieuw diagnosesysteem te ontwik kelen waar huisartsen mee kunnen gaan werken. Daar mee willen we het vage van slaapklachten af halen, zodat ze net als andere klachten te behandelen zijn. Dat is het einde van de slaappil". Een gesprek ten slotte met de dichter van geestelijke liede ren Herman van Beek. „Vra gen is misschien wel de kern van wat men bidden noemt. Niet vragen: geef mij dit, en mag dat, maar vragen: wie, hoe, waarom? De goede vraag stellen is alleen zo'n moeilijke kunst. Waar de|_ vraag niet goed wordt ge steld, kan ook God onmoge lijk antwoord geven".. Journaal en de radionieuws dienst, waarschijnlijk. De AVRO heeft dan wel aange boden om het Capitool even tueel uit te zenden, maar daar geloof ik niets van; je kunt er geen leden mee wer ven". CDA-fractievoorziter Bert de Vries in de Haagse Post: „Ik denk dat het Nederlandse volk moeite heeft om in de politiek te geloven, omdat wij, als politici, het er niet altijd naar maken, met al die geweldige pretenties". In Elsevier acht oud-minister en oud-ÓGEM-directeur Udink de tijd gekomen om de beerput te openen. „Presi dent Fibbe dreigde dat hij mijn vertrek zou bewerkstel ligen als ik stijfhoofdig bleef. Dat zou met zoveel tumult gepaard gaan dat ik elke hoop om daarna nog een an dere werkkring te krijgen, zou moeten laten varen. Hij had in het verleden andere leden van de raad van be stuur tot heengaan gedwon gen en ook in mijn geval zou hij niet terugdeinzen". Bij de overval op een radio uitzending van de Centrum partij dit commentaar: „We willen de intelligentie van Centrumpartijleider Janmaat niet overschatten, maar als hij zelf achter deze inval had gezeten, zou er sprake zijn geweest van een meesterzet". NOS-voorzitter Jurgens praat uitvoerig over de consequen ties van de Medianota. „Met het oog op morgen, één van de meest beluisterde pro gramma's gaat er als eerste aan. En alle andere program ma's met enige luister- en kijkdichtheid, behalve het De Haagse Post interviewt CDA-fractievoorzitter Bert de Vries. „Ik denk dat het Nederlandse volk moeite heeft om in de politiek te ge loven, omdat wij, als politici, het er niet altijd naar maken, met al die geweldige preten ties. De mogelijkheden om vanuit de nationale politiek het -volk echt gelukkig te ma ken, zijn minimaal. Je kunt een aantal gebreken in het functioneren van de samen leving zo goed mogelijk pro beren te verhelpen. Maar de Het omslagartikel gaat over Freek de Jonge. „Onze be schaving staat krampachtig ten opzichte van de verande ring. Er worden demonstra ties gedoogd; in dat maat schappelijk vlak is het alle maal dik in orde. Maar je ziet hoe die demonstraties verwa terd zijn. Als het NOS Jour naal niet komt, gaat de de monstratie niet door. Een volledig ingekapseld spel van de democratie". Elders de vraag of de erken ning van alternatieve genees wijzen wel op wetenschappe lijke criteria berust. „Het .is gewoon allemaal een kwestie van geld. Zo gauw het inte ressant wordt, verdwijnen de bedenkingen. Hoeveel artsen zijn de laatste jaren geen ho meopathie, acupunctuur of manuele therapie gaan doen? Het is zelfs zo dat verschil lende alternatieve therapieën daar schade van ondervin den, dank zij prutsende huis artsen". Bij het neerschieten van de Zuidkoreaanse Boeing deze speculatie: „De coalitie van zich politiek bedreigd voe- Oud-OGEM-directeur Udink in Elsevier: „President Fibbe dreigde dat hij mijn vertrek zou bewerkstelligen als ik stijfhoofdig bleef. Dat zou met zoveel tumult gepaard gaan dat ik elke hoop om daarna nog een andere werkkring te krijgen, zou moeten laten varen". lende partij-apparatsjiks en op macht en aanzien uit zijn de militairen tegen de naar veranderingen strevende An- dropov-clan, waarvan de lei der met vakantie was, zou voor de straaljagerpiloot wei eens het sein op groen kun nen hebben gezet Vrij Nederland vraagt zich af of minister Rietkerk wel de onpartijdige onderzoeker van de affaire bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds is die hij behoort te zijn. „Als commissaris van een groot aannemingsbedrijf bedelde hij nog maar kort geleden bij APB-hoofddirecteur Van der Dussen om orders. En on langs solliciteerde broer Jos van minister Rietkerk bij het ABP naar een staffunctie". Ook nog de onthulling dat ABP-directeur Masson hele maal niet wrd gechanteerd, maar dat het gerucht werd gebruikt om andere transac ties te verdonkeremanen. Bij het neerhalen van de Zuidkoreaanse Boeing deze kanttekening: „Wat gebeurt er eigenlijk als een Russisch verkeersvliegtuig met be stemming New York van de koers afwijkt en twee uur lang boven geheim militair gebied vliegt? Wat doet een Amerikaanse piloot als het Russische vliegtuig op geen enkel sein reageert? Het is opmerkelijk dat geen enkele krant op die vraag tot nu toe een antwoord gaf". Aandacht ook voor de we reldkampioenschappen wiel rennen en de neergaande be weging in Nederland bij deze tak van sport. Hein Verbrug- gen van de Wielerunie: „Wat mij inderdaad grote zorgen baart voor de toekomst, is dat we na Raas een generatie hebben met renners zonder vedette-neigingen. We mis sen bij de nieuwe generatie kleurrijke figuren die het volk aanspreken". In de bij lage alles over eten bij de Chinees. „Het nasi- en bami- tiidperk is definitief voorbij. Het lijkt wel of de Chinezen er zelf geen zin meer in heb ben". In De Tijd aandacht voor het vluchtelingenbeleid. Hil- brand Nawijs die er op het ministerie van justitie ver antwoordelijk voor is: „Ik tart iedere hulpverlener aan te tonen dat vreemdelingen die door ons zijn geweigerd als asielzoeker, na terugkeer in eigen land het slachtoffer van vervolging zijn gewor den, of dat zoiets dreigt te ge beuren". Advocaat Rob Ha merslag echter: „Iedere land sadvocaat die een beetje ge haaid is, kan een op zichzelf integer relaas van een asiel zoeker onderuit halen. En ie dere marechaussee kan op ei gen houtje een vluchteling te grazen nemen". Een groot interview ook met de psychologe Marijke Höwe- ler die zich ontpopt heeft als schrijfster van een bestseller. „Psychoanalyse zie ik als een hartstikke leuk tijdverdrijf voor mensen die er van hou den in zichzelf te priegelen. Decadent. Zoiets als bridge of golf, of een ander spel dat erg langdradig is. Te veel luxe. Schandelijk tegenover arbeiders die niet zo verbaal bij de hand zijn". Een ge sprek verder met voorzitter Walter Maas van de Stichting Gaudeamus die zich inzet voor jonge componisten. ;,Er wordt in Nederland zeer veel gecomponeerd, vooral door jongeren. Maar ze kijken te weinig over de grenzen heen. Ze weten niet voldoende wat zich in de rest van de wereld afspeelt. Daardoor ontstaat er een inteelt die gevaarlijk voor hem kan zijn. Straks merken ze dat hun zeggings kracht weieens niet zo groot kan bliiken te zijn als ze dachten De Groene Amsterdammer over de pogingen om meer samenwerking bij links Ne derland: „Initiatieven die ui ting geven aan het inhoude lijk zoeken naar vernieuwing ontbreken. Van de oriënta tiepunten over vrede en vei ligheid, sociaal-economisch beleid, machtsverhouding tussen mannen en vrouwen en democratisering worden we niet koud of warm. Laat staan dat het nieuw links elan zou kunnen opwekken". Met de organisatiedeskundige Van Delden wordt gesproken over het nieuwe verschijnsel van de no-nonsense-bedrijf- sleiding. „De neiging bestaat het te zien als iets dat alles wegscheert, de stoomwals door de organisatie, het te rugdraaien van verworven heden in de democratische sfeer, terug naar de jaren vijftig. Dat vind ik te pesi- mistisch, en ik vind het ook geen recht doen aan de pro blemen die er vaak zijn". In een analyse van de ge beurtenissen rond de neerge schoten Zuidkoreaanse Boeing deze conclusie: „Nu van alle hoofdrolspelers in dit drama de resultaten ei genlijk alleen voor Ronald Reagan koren op de molen zijn, blijft niet alleen de Sov jet-Unie, maar ook Amerika de wereld een verklaring schuldig". va Wisselvallig DE BILT In de komenP nacht trekt een zone met vi bewolking en regen van w EII naar oost over ons land. In e la loop van morgenmiddag kla |>ric het weer van het westen ple op. Er moet echter rekeni en i worden gehouden met nieu edo buien die tot ontwikkeling tyiidc men. ann De regenzone hoort bij een dfoor pressie, die van het zeegebi akk in de omgeving van Ijslai naar Schotland trekt. Deze d pressie blijft ook na morg ons weer gedurende een pa^e dagen in minder gunstige z beheersen. c lala Weerrapporlen van vanmorgen 07 u Eelde Eindhoven Den Helder Vlisslngen »'bew! 17 5 o>roj< n l Bordeaux Frankfort Genève 26 14 0' Innsbruck h.bew. 19 5 0 Klagenfurt h.bew. 20 6 4 Kopenhagen onbew. 16 10 2 Lissabon onbew. 36 1"" Londen rw.bew. 21 1 Luxemburg onbew. Madrid onbew. 34 1 Malaga onbew. 29 17 0 «r.bew. 19 8 0 Stockholm l.bew. Zurich Casablanca Istanbul onbew. Las Palmas onbew. Tel Aviv onbew. Tunis h.bew. zw.bew. 27 20 NEDERLANDSE HERVORJkan DE KERK Beroepen te Molkwerum Warns (toezegging): G. Lang, kandidaat te Oegstgt 0' tam 2 'ng ng< S md o ner: «V - mg o est 'ak e ïi INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK L THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2