Kamerth^mostaat van de stookkosten In de natuur BON: Gromyko: Luchtruim Sovjet-Unie is heilig TNObesj>aart25% Eenheden van druzen rukken op naar Beiroet abinet wil meer laten werken met uitkering Schadereparatiesaan alle merken t Alleen nog examenvakken n hoogste klassen SGP stoort zich aan blote vrijpartij te Willemschool blijft dicht Makkelijke voetbalzege op pover IJsland £eidóc 6ou*a/nt Uitgave Weslerpere, behorendelolSijlhotlPers. Apolhekersdi|k34.2312DDLeiden.Poslbus 11,230DAA.tel.D7l-122244. Giro ]03003Bank;Amro- bank N.V.Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J Hallewas. Chef redacteur Wim Buijleweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0.58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW)per maand f 20.41 (uitsl.auf.betaling),kwartaal f 61,25. jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uurtel. 071-122248. non i nummers t U.öu. Donderdag 8 september 1983,74e jaargang no. 22675 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Derde deel „Wild west op z'n best" op Ned. I om 19.25 uur. Op Ned. II om 19.12 uur slot „Dagboek van een planters dochter" en om 20.50 uur laat ste deel „Van boeken beze ten". Op België 2 om 21.10 uur speelfilm „Turkse aarde, Hol landse bodem". Duitsland 2 om 22.35 uur tv-film in zwart- /wit „Schwestern". Eerst regen, in de loop van de dag opklaringen, afgewisseld door enkele buien. Minimum temperatuur 14 graden, mid- dagtemperatuur omstreeks 18. Aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. Zon op: 07.03, onder: 20.11; hoog water Schev.: 05.06, 17.41; laag water: 1.08, 13.18. (EN HAAG Minister Deetman van Onderwijs wil in de oogste klassen van het voortgezet onderwijs alleen nog maar •s laten geven in examenvakken. Godsdienstonderwijs, licha- lelijke opvoeding, maatschappijleer, tekenen e.d. zouden moe- »n vervallen om aldus enkele honderden arbeidsplaatsen te unnen opheffen en veel geld te besparen. Naar verluidt zal de linister hierover voorstellen doen in zijn begroting op Prinsjes- ag. De bewindsman wil ook flink snoeien in het aantal arbeids- laatsen van niet-onderwijsgevenden: schoonmakers, concierges, manuenses e.d. In het hoger beroepsonderwijs zullen de klassen roter worden gemaakt om ook hier met minder leerkrachten te unnen volstaan. Eveneens is het de bedoeling om arbeidsplaat- ;n te schrappen in de sector van directies, decanen e.d. Dit al ts, zo redeneert men op het ministerie van O.en W„ maakt het og nauwelijks aantrekkelijk om een baan in het onderwijs te jeken, reden waarom er ook in de lerarenopleiding wel ar- eidsplaatsen kunnen verdwijnen. Haags adviesbureau betrokken bij Duits bouwschandaal (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Duitse justitie is een groot bouw schandaal op het spoor gekomen, dat ook ver takkingen naar Nederland heeft. Duitse bouw bedrijven hebben jarenlang het adviesbureau Teppema in Den Haag benut voor onderlinge prijsafspraken. Daarmee hebben zij de kosten voor een aantal waterbouwkundige werken in Duitsland kunstmatig met vele miljoenen opge schroefd. De Nederlandse politie zou op Duits verzoek een inval hebben gedaan in het onder komen van Teppema. De Haagse politie kon dit vanmorgen niet bevestigen. Pagina 13: Ook Nederlandse bouwbedrijven betrokken. Doden bij protesten in Chili SANTIAGO Aan de vooravond van de vijfde nationale protestdag, die vandaag in Chili plaatsvindt, hebben Chileense veiligheidstroepen vijf personen doodge schoten die ervan werden verdacht be trokken te zijn geweest bij de moord op de gouverneur van Santiago, generaal Carol Urzua. Volgens de Chileense politie zijn vier mannen en een vrouw gisteravond om het leven gekomen bij twee schietpar tijen. Eerst werden drie personen gedood in een vuurgevecht bij een huis in een buitenwijk van Santiago, waar de gouver neur vorige week werd doodgeschoten. Volgens de politie waren de slachtoffers lid van de linkse revolutionaire beweging MIR, waaraan de moord op de gouver neur wordt toegeschreven. Melkprijs drie cent omlaag RIJSWIJK De minimum consumentenprijs van volle en half volle melk gaat met ingang van 13 september drie cent omlaag. Het productschap van de zuivel heeft dit gistermiddag mee gedeeld. Rijkspolitie tevreden met dienstf iets in plaats van toelage UTRECHT Als het aan de leiding van de rijkspolitie ligt krijgen de agenten die per fiets moeten surveilleren, volgend jaar geen rijwieltoelage meer, maar een dienstfiets. Die maatregel zou per jaar ongeveer een miljoen gulden opleveren, zo meldt het blad van de christelijke politiebond ACP. De toelage is momenteel 140 gulden de man per jaar. De bonden gaan akkoord met een proef met de dienstfietsen maar stellen wel als voorwaarde dat de fietsen een versnel ling moeten hebben, omdat zij dit niet als een overbodige luxe zien. In sommige ge vallen zullen negen agenten het met twee fietsen moeten stellen. rijke plaatsen over de hele wereld, met name in Zuid-Korea, Japan en de VS, worden voortdu- anti-Russische demonstraties gehouden. In Washington werd gisteren een pop die de Russi sche leider Andropov voorstelde in brand gestoken, waarna een demonstrant zijn woede er op VSv MADRID Het neer- ^schieten van het Zuidko- '«aanse verkeersvliegtuig (oor de Sovjet-Unie, vori- e week, beheerst de gis ten geopende slotbijeen- »mst van de Europese tiligheidsconferentie in idrid. De westerse mi- listers die gisteren het oord voerden veroor- •lden in scherpe be woordingen het Russische itreden. De Russische nister van buitenlandse gesteund door de «teuropese landen, ver- reet het Westen een las- ïrcampgane en een oor- jpsychose tegen de •vjet-Unie. romyko, die vandaag zijn imerikaanse collega Shultz ntmoet, noemde het Kore aanse vliegtuig overigens pas aan het einde van zijn rede. Hij sprak van een „criminele spionage-actie", waarvoor de Verenigde Staten „volledig verantwoordelijk zijn. Waar om was het vliegtuig daar?". Verontwaardiging ontstond binnen de westerse delegaties toen Gromyko het had over het recht van de Sovjet-Unie om zijn grenzen en luchtruim te beschermen tegen indrin gers. „De grenzen en het luchtruim van de Sovjet-Unie zijn heilig". Dat de vlucht van een vreemd vliegtuig werd af gebroken (hij sprak niet over neerschieten) is volgens Gro myko in overeenstemming met het internationale recht. Minister Shultz zei het teleur stellend te vinden, dat hij „op een bijeenkomst die in het te ken staat van de menselijke waarden, naar valse verkla ringen moet luisteren". Vol gens hem is de consequentie van Gromykos uitspraken, dat een ieder die verdwaalt in het Sovjet-luchtruim kennelijk zo maar geliquideerd mag worden. De verschillende wes terse ministers die gisteren in Madrid het woord voerden be nadrukten echter ook, dat het gebeurde geen invloed mag hebben op de ontwapeningsbe sprekingen. Ook in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties werd gis teren opnieuw over het vlieg tuigincident gesproken. Net als in Madrid stelden de Oosteu- ropese landen zich op achter de lezing van de Sovjet-Unie. Een aantal leden van de Vei ligheidsraad is bezig met het opstellen van een resolutie, waarin het Russische doen en laten wordt veroordeeld. Het is vrijwel zeker dat een derge lijke resolutie door een Rus sisch veto zal worden getrof fen. Pagina 11: Okinawa steeds belangrijker steunpunt VS. DEN HAAG Het SGP-kamerlid Van der Vlies heeft zich eraan gestoord dat vorige maand in Zierikzee in het openbaar filmopnamen zijn gemaakt van, wat hij noemt, „gedragingen die in strijd zijn met artikel 92 van de Algemene Politie Verordening van Zierikzee". Het betrof een aantal pikante scènes voor een film over re laties, waarvan wandelaars vrijelijk kennis konden ne men. De film wordt vervaardigd in opdracht van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Van der Vlies minister Brinkman gevraagd of deze het eens is met de kwalificatie van de burgemeester van Zierikzee, dat hier sprake was van een „schandelijke vertoning." Zo ja, dan kan het SGP-kamerlid zich voor stellen dat de minister de subsidie ten behoeve van deze produktie intrekt. Gewonde bij steekpartij in Oegstgeest OEGSTGEEST Bij een steekpartij in een flatwoning in de Oegstgeestse Bloemen- buurt is een Vietnamese man gewond geraakt. De dader is nog voortvluchtig. De steekpartij zou zijn voort gekomen uit onenigheid bin nen de zeer gesloten Vietna mese gemeenschap in Oegst geest. Juist die geslotenheid, alsmede de taalbarrière, be lemmert het justitiële onder zoek. De identiteit van de da der is overigens bij de politie bekend. De Oegstgeestse poli tie wil nog geen mededelingen doen over de precieze oorzaak van de ruzie. De neergestoken man is opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis. Zijn ver wondingen zouden niet le vensgevaarlijk zijn. De vecht partij brak rond middernacht uit. DEN HAAG TNO heeft een nieuwe ka merthermostaat voor cv-ketels ontwikkeld, waarmee zeker vijftien procent energie wordt bespaard. De thermos taat, die over ongeveer drie weken op de markt komt, gaat tussen de 400 en 500 gulden kos ten. Het wordt onder de naam Data-term-opti- mizer op de markt ge bracht, door het Wasse- naarse bedrijf Werner Electronics. Doordat de thermostaat werkt op een microproces sor en in het bezit is van een geheugen kan hij de temperatuurs-regeling opti maal laten verlopen. Hij onthoudt Onder meer hoe het opwarmen en afkoelen verloopt en stemt zijn wer king daarna af op die we tenschap. Zo wordt de tem peratuur overdag 's nachts constant gehou den, zonder dat er schom melingen optreden, die nor maal veel energie gebrui ken. Bovendien wordt bij het opstarten van de cv-ke- tel voorkomen dat de tem peratuur tijdelijk boven de ingestelde thermostaats hoogte komt, wat wel het geval is bij de huidige con ventionele thermostaten. De data-term-optimizer stopt op grond van zijn, in elke individuele kamer opgeda ne ervaring, al voor de tem peratuur met het opwarmen bereikt is. Met het apparaat kan tot zes keer per dag een bepaalde temperatuur van tevoren worden ingesteld. TNO heeft de thermostaat in drie bewoonde eensge zinswoningen langdurig en onder steeds wisselende om standigheden beproefd. Bij die test bleek dat minimaal vijftien procent energiebe sparing gehaald kan wor den. Dit betekent dat het apparaat zich bij de huidige energieprijzen in twee a drie jaar terug verdient. De op de TNO-vinding ontwikkelde nieuwe thermostaat. Overigens meent TNO dat het Nationaal Programma een hogere energiebespa- Energieonderzoek Hij kan ring mogelijk is, als alle ei genschappen optimaal wor den benut. Een test op gro tere schaal, in zo'n twee honderd woningen, volgt binnenkort. De data-optimizer is ont wikkeld in het kader van zonder problemen op de plaats van de huidige ther mostaat worden gemon teerd. Pag.5: Met deze uitvin ding lopen we in de hele wereld voorop. SCHEVENINGEN De openbare Prins Willemschool in Scheveningen blijft voorlo pig dicht. Dit heeft de presi dent van de rechtbank in Den Haag mr. M.R. Wijnholt giste ren bepaald in het kort geding van de oudercommissie van de school tegen de Staat. De ou ders wilden met het kort ge ding bewerkstelligen dat de school open blijft. Zoals be kend kregen de ouders met kinderen op de Prins Willem school tijdens de vakantie de beslissing van minister Deet man te horen om de school met ingang van het nieuwe schooljaar te sluiten. De school had te weinig leerlingen. De ouders dringen aan op het voortbestaan van deze openba re school wegens de bijzonder functie in de oude Scheve- ningse dorpskern. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA BEIROET Eenheden van de progressieve druzen zijn vanochtend begonnen met hun opmars naar de Li banese hoofdstad. Vanuit twee richtingen rukken zij op naar Beiroet. De artillerie- en raketbeschietingen op die delen van de hoofdstad, waar troepen van de mul tinationale vredesmacht zijn gelegerd, zijn gestaakt. Volgens vanochtend in Beiroet ontvangen berichten opereren de troepen van de druzen langs de hoofdweg Damascus-Beiroet en aan de kust vlak ten zuiden van de hoofdstad. Libanese rege ringstroepen en eenheden van de rechtse christenen verklaar den dat zij de druzen enkele kilometers buiten Beiroet na felle gevechten hadden teruggeslagen. Het Libanese leger meldde dat net ook tegenaanvallen had uitgevoerd, maar geen van de partij en zou vorderingen hebben gemaakt. Mochten de druzen erin slagen door te stoten naar Beiroet, dan kunnen zij contact ma ken met de milities van de progressieve Libanese partijen en de sji'itische Amal-beweging. Een woordvoerder van de Amerikaanse mariniers deelde mee dat het zeer rustig was in de omgeving van het internationale vliegveld. Het besluit van de druzen om de beschietingen op de Amerikaanse en andere eenheden van de internationale vredes macht te staken, viel samen met de besprekingen die de druzen- leider Joemblatt en de Amerikaanse afgezant McFarlane gister avond laat in Damascus voerden. McFarlane heeft ook overlege gevoerd met de Syrische president Hafez Assad. Pagina 11: Saoedi-Arabië geeft bemiddelingspoging op >EN HAAG Het kabi- iet wil in de kwartaire lector (gezondheidszorg, velzijn, spoorwegen) extra arbeidsplaatsen scheppen 'aarin langdurig werklo on met behoud van uit kering aan de slag kun nen. Die gedachte wordt geuit in de werkgelegen- heidsnota 1983-1984, die het kabinet op Prinsjesdag presenteert. Er komen niet meer betaalde ar beidsplaatsen, gezien de nadelen die dit in de jaren zeventig heeft opgeleverd. Het idee om extra arbeids plaatsen te creëren gaat verder dan de opvatting, die het Kabi net tot nu heeft gehuldigd over werken met behoud van uitkering. Dat mag op het mo ment alleen als het geen gere geld werk is. Het kabinet zegt in de nota de gevaren van con currentievervalsing te onder kennen. Zorgvuldige toetsing moet dat voorkomen. Tot nu toe is volgens het kabi net op de arbeidsmarkt onvol doende tot uiting gekomen dat bij een ruim aanbod van ar beid de prijs ervan (de lonen) zou moeten dalen. Ook de overheidsinkomens moeten gematigd worden, vooral ook omdat steeds meer mensen die geen werk hebben zijn opge leid voor de kwartaire sector. Overigens zal bekeken moeten worden of ook in de kwartaire sector een gedifferentieerde loonmatiging mogelijk is. Ruud Gullit (7) wordt om helsd door Gerald Vanen burg na het tweede Neder landse doelpunt tegen IJs land. DEN HAAG Het Ne derlands voetbalelftal is gisteravond het nieuwe internationale seizoen welvarend begonnen. De kwalificatiewedstrijd te gen IJsland, meetellend voor groep 4 in de voor ronden van het Europees kampioenschap, werd met 3-0 gewonnen. De drie doelpunten, ge scoord door Ronald Koe man, Ruud Gullit en Pe ter Houtman, vielen in Groningen tussen de 17e en 22e minuut van de eerste helft. Al te veel conclusies mogen echter niet aan dit resultaat worden verbonden. Daarvoor was de tegen stand van de IJslanders eenvoudig te pover. De nog te verwachten, op papier heel wat zwaarde re ontmoetingen met Spanje en Ierland zal Oranje eveneens moeten winnen om zich voor de eindronde, die volgend jaar in Frankrijk wordt gehouden, te plaatsen. Pag.l5:Oranje maar vijf minuten slagvaar dig Rooseveltstraat 61. Leiden 071-764800 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 ei en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en l nabezorgd. De meeste mensen, die hun vertier m de bos- en natuurgebieden zoeken blijken zich keurig rietjes aan de daar geldende regels te houden. Heel weinig mensen, negen van de honderd, zijn wel eens in overtreding door te roken, hun hond los te laten lopen of door zich buiten de paden te bevinden. Dat blijkt uit een onderzoek, waarvan nu het rapport is gepubliceerd. Ongetwijfeld hebben velen in de bossen een krant zitten lezen. Maar dat ze de Leidse Courant daarna ergens hebben laten slingeren staat nergens in het rapport. Geen wonder, want dat is een krant die je niet zomaar weggooit. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Grabs en geheel vrijblijvend ïl opsturen naar: want, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. JSr CctcLc (Soutant

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1