Italiaanse ambtenaren willen massaal vervroegd met pensioen Ruding: Beleggingsraad heeft de juiste deskundigheid IJslanders hadden over VOC-schip geen zekerheid Kamer akkoord met beperking van splitsing huurwoningen Weersomstandigheden zorgen voor sterk wisselende melkaanvoer Ramsey Clark kandidaat voor Witte Huis van linkse partij Unita meldt grote acties in Angola Recreant in natuur houdt zich meestal aan regels REGERING GAAT PENSIOENREGELING AANPAKKEN IA BINNENLAND/BUITENLAND CcidócSotuuvnt DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1983 PAGINA 13 IOok Nederlandse bedrijven doen mee in bouwschandaal (Vervolg van voorpagina) BONN Omdat prijsafspra ken in Nederland niet straf baar zijn, hoopten Duitse be drijven de netten van de justi tie in eigen land te kunnen omzeilen door gebruik te ma ken van adviesbureau Teppe- ma, een dochteronderneming van het befaamde accoun tantskantoor Moret Lim- erg. Het leverde „servicepak- ;etten" voor prijsafspraken „an. onjier meer ook op het terrein van het internationale baggerbedrijf. De justitie in Frankfort zegt over bewijzen te beschikken dat bij werken aan vaargeulen en sluizen van Rijn, Main en Moezel de bouwprijzen jaren- kunstmatig opgevoerd zijn". De via Teppema opere rende „belangengemeenschap" zorgde ervoor dat elk van de deelnemende bedrijven op zijn tijd aan de beurt kwam. Zo werd bij 18 grote projecten in Duitsland het concurrentie- irincipe geheel uitgeschakeld. Je zeven Duitse bouwbedrij ven moeten rekening houden met een totale boete van meer dan 10 miljoen van het bonds- bureau in Berlijn dat toezicht houdt op kartelvorming. Tot het kartel behoorden enkele van de meest gerenommeerde Duitse bouwbedrijven. De Frankfurter justitie heeft een onderzoek lopen tegen de 64-jarige directeur van Teppe ma en tegen de directeuren van de betrokken Duitse be drijven. Zij worden ervan ver dacht de staat voor miljoenen te hebben opgelicht. Uit mate riaal dat inbeslag werd geno men bij de inval bij Teppema is gebleken dat de „belangen gemeenschap" in 1979 werd opgericht. De partners ver plichtten zich tot uiterste ge heimhouding. De leden, meestal vertegenwoordigd door hun directeuren, ont moetten elkaar op steeds wis selende plaatsen, vaak ir luchthavenhotels. Welke Ne derlandse bouwbedrijven in Teppema meededen is nog niet bekend. LISSABON De guerrilla-organisatie Unita, die de linkse regering van Angola omver wil werpen, heeft gisteren bekend gemaakt dat bij een recente actie 27 Span jaarden, Brazilianen en Portugezen ge vangen zijn genomen. In het door Unita in Lissabon uitgegeven communiqué werd tevens gemeld, dat de afgelopen twee weken 315 regeringssolda ten, 17 Cubaanse militairen en drie Russi sche adviseurs zijn gedood. De acties zijn uitgevoerd in het zuidwesten noordoosten van Angola, aldus het communiqué. De identiteit van de gevangenen zouden „te zijner tijd" worden doorgegeven aan het Rode Kruis. DEN HAAG De meeste recreanten in bos- en na tuurgebieden respecteren de daar geldende regels. Negen procent van hen blijkt de regels wel eens te overtreden. De meest voorkomende overtredingen zijn roken, het laten loslopen van honden en het zich buiten de paden begeven op verboden plaatsen. Fiet sers en natuurliefhebbers begaan slechts weinig overtredingen. Dit is het resultaat van een recreatie- -onderzoek in bos- en natuurgebieden dat twee jaar geleden is verricht en waarvan de uitkomsten zijn neergelegd in het rapport „Recreatie Zonering". Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft dit giste ren meegedeeld. Algemene conclusie van de onder zoekers is dat het gedrag van recreanten in bos- en natuurgebieden voor een groot deel is te beïnvloe den. WEST-TERSCHELLING - Conservator A. Flonk van het museum ,,'t Behouden Huys" in West-Terschelling heeft vo rig jaar de IJslandse bergers gezegd niet te kunnen vaststel len dat door hem onderzochte monsters afkomstig waren van een VOC-schip. „Ik heb ge zegd dat die monsters afkom stig kunnen zijn van een schip uit zowel de vorige als de 17e eeuw, en dat ik moet beschik ken over kleine stukjes kera miek, wil ik tot de conclusie kunnen komen dat het om een VOC-schip gaat. Daarna heb ik niets meer vernomen". De monsters werden Flonk toegespeeld door een Neder lander die bij de bergings plaats op de kust voor het zui den van IJsland was geweest, waar de IJslanders op zoek waren naar het wrak van het VOC-schip „Het Wapen van Amsterdam". Het gevonden wrak is gebleken van een Duitse trawler uit de vorige eeuw te zijn. Archeologisch medewerker Van Gortel van het Scheep vaartmuseum in Amsterdam heeft het afgelopen weekeinde in Reykjavik de rapporten on der ogen gekregen waarop de IJslanders hun oordeel over de plaats van het wrak hadden gebaseerd. Daaruit blijkt dat de IJslanders een reeks bron nen, zowel nationaal als inter nationaal, hadde'n benaderd voor informatie. „Een rapport van een Zweeds onderzoeks bureau was van zeer hoog we tenschappelijk niveau en was het beste onderzoeksmateriaal waar de IJslanders over be-, schikten. Maar het is door de bergers blijkbaar niet hele- maS begrepen. Toch kun je niet zeggen dat ze over een nacht ijs zijn gegaan", aldus Van Gortel. (Van onze correspondent Cees half jaar en één dag. De amb- Manders) ROME Tienduizenden (en volgens sommige schattingen zelfs honderd duizenden) ambtenaren bij de Italiaanse centrale overheid hebben de afge lopen weken vervroegde pensionering aange vraagd. Ze zijn bang dat de regering, die het gehe le pensioensysteem voor het overheidspersoneel wil saneren, hun privile ges zal aantasten. Op het ogenblik mogen de mannelijke ambtenaren, werkzaam op de Romeinse mi nisteries, al met pensioen als ze negentien en aan half iaar en één dag dag onafgebroken hebben gewerkt. Voor de vrouwen is die termijn zelfs nog korter: veertien en een tenaren die nu dus massaal met pensioen willen, hebben die termijn er al op zitten, en willen de reorganisatieplannen van de overheid een stap voor zijn. De Italiaanse ambtenaren zijn de meest geprivilegeerde over heidsdienaren die er in West- Europa te vinden zijn. Stel mevrouw Rossi treedt op 19-ja- rige leeftijd in dienst van het ministerie van landbouw. Weet zij huwelijk en moeder schap met haar functie te com bineren, dan mag ze al op 34- jarige leeftijd met pensioen. Haar collega bij de lagere overheid (gemeente, provincie, gezondheidszorg etcetera) moet vijf jaar langer werken, maar als zij 39 jaar oud is, wacht ook haar het Otium Cum Dignitate, inclusief een waardevast pensioen van schoon ongeveer 1450 gulden schoon per maand. Maar deze regel van pensione ring na veertien en een half jaar is geen wet van Meden en Perzen, want in bepaalde ge vallen kunnen de moeders on der de staatswerknemers en kele jaren bonificatie krijgen, en nog eerder met pensioen. Dit zijn de zogenaamde baby pensioenen, en hun record ligt rond de leeftijd van 27 jaar. Deze gepensioneerde jongelui hoeven echt niet thuis op een houtje te gaan zitten bijten, want als zij nog de kracht heb ben kunnen ze in de particu liere sector elk baantje nemen dat hen wordt aangeboden, ui teraard van behoud van hun volledig overheidspensioen. Aan deze misstanden zou al lang een eind zijn gemaakt, als een Italiaanse regering er ten minste het lef toe zou hebben gehad. Want Italianen hechten sterk aan verkregen rechten, hun 65e laten doorwerken, als en een politicus die een her- dat voor de opbouw van hun verkiezing nastreeft heeft daar pensioenrechten noodzakelijk maar rekening mee te houden, is. Want het Italiaanse ambte- Dat de regering Craxi nu toch narenpensioen mag volgens de regering niet meer gezien wor den als een beloning voor en kele jaren arbeid, maar als een recht dat slechts wordt ver kregen indien gedurende in voldoende aantal jaren premie is betaald. Voor de Italiaanse ambtenaren is dit idee volslagen nieuw, te nieuw zo blijkt nu, want velen dreigen de overheid de rug toe te keren (uiteraard met mee neming van hun pensioen). een balletje heeft opgegooid over het aanpakken van al die privileges, komt omdat er geen uitweg meer is. De Italiaanse overheid is bankroet, en een van de belangrijkste schuldi gen daaraan is de INPS, het failliete Nationaal Instituut voor Sociale Zakerheid, dat dit jaar een tekort zal registreren van 25 miljard gulden. De regering heeft de INPS voorgesteld om de pensioenge rechtigde leeftijd voor over- Voor de Italiaanse overheid, heidsambtenaren drastisch te verhogen en in elk geval ge lijk te trekken met die in de toch al een van de meest inef ficiënte van West-Europa, zal dat moeilijk te verwerken zijn, particuliere sector, waar de om nog maar te zwijgen van mannen niet voor hun 60e en problemen die de leegloop op de vrouwen niet voor haar 55e overheidsscholen en in publie- (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG Gemeentebesturen kunnen in de na- )ije toekomst het splitsen van huurwoningen in etages loor woningspeculanten verbieden. Vooral in grote teden komt het geregeld voor, dat huurwoningen vorden opgedeeld in etages, die daarna te koop wor- len aangeboden. Door een wijziging van de Woning- vet kan een gemeentebestuur binnenkort een split- ingsvergunning op verschillende gronden weigeren, lijvoorbeeld als er een te klein aanbod aan goedkope iuurwoningen dreigt te ontstaan. Een vergunning tot ivoningsplitsing kan zelfs worden afgewezen als een ;emeente vindt dat zo'n splitsing „niet in het belang is ran de volkshuisvesting". )it is de kern van een initiatief-wetsontwerp van het D*66- Tweede Kamerlid Nypels, dat gisteren de steun van een ruime Camermeerderheid kreeg. Alleen de VVD-fractie verklaarde ich tegen het wetsontwerp, omdat men in liberale kring geen inkel bezwaar heeft tegen de verkoop van huurwoningen of ge- ieelten daarvan. Bovendien verzet de VVD zich tegen de moge- ijkheid om vergunningen tot woningsplitsing te weigeren, lou- er op grond van het algemene begrip „belang van de volkshuis- resting". „Hiermee kunnen gemeenten zeer willekeurig te werk !aan". aldus VVD-woordvoerder De Beer. l-DA-woordvoerder Van Vlijmen benadrukte dat zijn fractie, tvenals de VVD, in principe geen bezwaar heeft tegen het split sen en te koop aanbieden van huurhuizen. Het CDA vindt het echter wel nodig dat wordt opgetreden tegen uitwassen op dit jebied. „Maar het kan in onze ogen geenszins de bedoeling zijn lat met dit wettelijk instrument op ruime schaal appartementss plitsing wordt tegengegaan". Hij bepleitte daarom een terughou- lend gebruik van de regeling. Anti-militaristen hebben gisteren het portaal van het ministerie van defensie aan de Lange Poten voor korte tijd bezet. Nadat zij er waren verwijderd, namen de demonstranten plaats op de stoep van het gebouw. De actie was om aandacht te vragen voor een totaalweigeraar die zich gisteren in de kazerne moest melden. RIJSWIJK De mel kaanvoer in ons land heeft tot nu toe dit jaar en sterk wisselend verloop gehad. Na de toch al hoge aanvoer in '82 was er tot en met augustus sprake van een 4,2 procent hoge re aanvoer. Drs H. Schel haas, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel heeft dit gistermiddag meegedeeld. Tot mei dit jaar lag de aanvoer van melk zelfs ongeveer acht procent hoger dat in '82, maar deze daalde als gevolg van de voor de melkproduktie bijzon der ongunstige weersomstan digheden tot het niveau van vorig jaar of zakte daar zelfs Het warme zomerweer heeft de consumptie van melk en melkprodukten echter wel ge stimuleerd. De consumptie lag in de eerste acht maanden van dit jaar 0,6 procent boven die van vorig jaar, toen tijdens het warme zomerweer ook al spra ke was van een hoge con sumptie. De zuivelexport vertoont voor het eerst sinds enkele jaren een kleine daling in de op brengsten, aldus Schelhaas. In de eerste zes maanden van dit jaar bedroeg de opbrengst 3,8 miljard gulden, tegen vier mil jard in de eerste zes maanden van '82. De export binnen de EG steeg nog licht, maar de uitvoer naar derde landen daalde van 1,96 miljard naar 1,6 miljard gulden. SAN FRANCISCO Tot verbazing van veel Ameri kaanse politieke waarnemers gaat de Citizens Party, een in 1979 opgerichte gematigd linkse partij, deelne men aan de volgend jaar te houden presidentsverkie zingen. De partij slechts weinigen wisten dat hij nog bestond heeft in elk geval een landelijk bekende kandidaat: Ramsey Clark, minister van justitie onder president Johnson en de laatste jaren bekend als voor vechter van de mensenrechten. De Citizens Party is op het moment Amerika's derde serieuze partij, na de Republikeinen en de Democraten, en volgens velen de enige mogelijkheid voor gematigd linkse kiezers. Sinds de op richting in 1979 heeft de Citizens Party (indertijd heeft men of ficieel besloten de apostrof in Citizens weg te laten) een storm achtige groei doorgemaakt. In 1980 had de partij nog 80 kandi daten, volgend jaar hoopt men er meer dan 200 te hebben. Toch verwacht men niet dat de partij op landelijk niveau een rol van betekenis kan spelen. Aan de andere kant vermoedt men wel dat het optreden van deze linkse partij voor spanning kan zor gen in de Democratische partij. Mogelijk gevolg daarvan is dat de linkervleugel van de Democraten, in een poging een breuk te voorkomen, meer invloed krijgt. Er zijn ook stromingen binnen, de Citizens Party die steun willen geven aan een eventuele kan didatuur van Jesse Jackson, de zwarte negerleider. Met Ramsey Clark heeft Amerika's derde partij een nationaal bekende kandidaat. Zijn voornaamste handicap zou kunnen zijn, dat hij als man de leider zou zijn van Amerika's meest feminiti- sche partij. Zijn belangrijkste rivaal is Sonia Johnson, een vrouw die nationale bekendheid kreeg toen zij in hongerstaking ging voor het Witte Huis en zichzelf aan het hek vastketende. Ook de „Libertijnse" partij, een groepering die streeft naar het onbelemmerd gebruik van drugs en alcohol, heeft een kandidaat aangewezen: de 48-jarige advocaat David Bergland. Zijn partij pleit behalve voor het vrijgeven van alcohol en drugs voor het afschaffen van de meeste ministeries, van sociale premies en be lastingen, voor het terugtreden uit de NAVO, het IMF en de Wereldbank. CHRISTOPHER REED Copyright The Guardian SUSKE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ruding van Financiën vindt, dat de centrale be leggingsraad op de juiste wijze is samengesteld. Hij zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van de linkse partijen, die me nen dat in de raad de fi nanciële deskundigheid over- en de deskundig heid terzake onroerend goed ondervertegenwoor digd is. De centrale beleg gingsraad beoordeelt of het vermogen van instel lingen als het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, de Rijkspostspaarbank en de Sociale Verzekerings bank op de juiste wordt belegd. Uit Rudings antwoord op de vragen van de kamerleden Beckers (PPR), Brouwer (CPN), Kombrink (PvdA) en Willems (PSP), welke vragen verband hielden met de ABP- affaire, blijkt weliswaar, dat in de raad slechts weinig speci fiek deskundigen op het ge bied van onroerend goed zit ten, maar de minister wijst er ook op, dat er slechts weinig onroerend-goedbeleggingen te beoordelen vallen, vijf procent van de belegginsportefeuille van het ABP en drie procent van alle beleggingen, waaro ver de raad zeggenschap heeft Het verwijt, dat te veel aan een kleine commissie uit de raad wordt overgelaten, wijst minister Ruding af. Die kleine commissie treedt alleen in zeer spoedeisende gevallen op en dat is maar zelden; wat de ABP-objecten betreft was dat slechts één keer. Doorgaans worden de zaken door de hele raad behandeld, ook als om het oordeel van de kleine com missie was gevraagd. Ruding vindt het dan ook niet nodig het werk van die commissie te beperken, zoals de vragenstel lers wilden. Wel erkent de be windsman, dat er wat schort aan de gegevensverstrekking vah het ABP aan de beleg gingsraad. Daarvoor zullen nieuwe procedures worden op gesteld. De vragenstellende Kamerle den wilden voorts een einde gemaakt zien aan een belan genverstrengeling van de raadsleden: beleggingen beoor delen bij ondernemingen waarin zij belangen hebben. Volgens Ruding zijn er geen deskundigen voor de raad te vinden, die geen enkel ander belang hebben. Daarom be staat er het voorschrift dat een raadslid zich van stemmen onthoudt, in geval hij ook per soonlijk op enigerlei wijze bij een zaak betrokken is. Tenslotte deelt de minister van Financiën nog mede, dat de centrale beleggingsraad een onafhankelijke instantie is, die zich bij haar oordeel over be leggingen laat leiden door overwegingen van rentabili teit, soliditeit en liquiditeit Ruding ontkent dat de over heid het ABP en de centrale beleggingsraad ooit heeft ge vraagd in moeilijkheden ge raakte financiële instellingen behulpzaam te zijn door het overnemen van onroerend goed, iets wat de vragenstel lers hadden gesuggereerd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13