Ajax wonderschoon Haarlem mist afmaker PSY doet denken aan vorig seizoen Olsen stelt operatie uit u ^MAANDAG 5 SEPTEMBER 1983 2INDHOVEN Alles jing zaterdagavond fout >ij PSV in de derby tegen Willem II. Kansen wer- len niet benut, het „sy- iteem-Reker" werkte niet, xeativiteit en agressie in iet spel ontbraken en selfs een strafschop kon liet worden benut. Terecht vertrokken de Tilbur- gers met een verrassende overwinning van 2-1 uit Eind hoven. Vijf punten uit vijf wedstrijden heeft de ploeg van trainer Notermans gehaald, één punt minder dan de dure formatie uit Eindhoven. En dan te bedenken dat Noter mans slechts dertien contract- spelers heeft en in Eindhoven o.a. een amateur op de reser vebank had. Mogelijk hebben de positieve resultaten invloed op het oplossen van de finan ciële problemen van de Til- burgers, waarover deze week beslist wordt. De situatie bij PSV lijkt veel op die van het vorig seizoen, toen trainer Libregts er niet in slaagde een goed draaiend elf tal in het veld te brengen. De overwinningen op Excelsior en het zwakke DS '79 en de moeizame zege op Sparta ga ven enige hoop op een „ander" PSV. De vertoningen tegen FC Utrecht en Willem II ge ven daar maar weinig aanlei ding toe. PSV moet het hebben van zijn snelle spitsen Thoresen en Koolhof. Vooral in uitwedstrij den zijn deze spelers levensge vaarlijk. In eigen stadion, waar de tegenstanders over het algemeen voorzichtiger en meer behoudend spelen, lukt het de PSV'ers niet om ruimte te scheppen en op een creatie ve manier de tegenstanders op te rollen. Prima passes Om wat lijn in het spel te brengen, werden Haan en Val- ke naar Eindhoven gehaald. Beiden zijn in staat prima pas ses te geven, maar voor ver rassende situaties hebben bei de middenvelders nog niet kunnen zorgen. Vooral Haan, uitstekend in bedwang gehou den door de 17-jarige John Feskens, liep zaterdag tè na drukkelijk naar zijn vorm te zoeken. Hij werkte hard, maar deelde even hard in de malaise als de andere PSV'ers. „We zijn te weinig geweest en verliezen in het be gin acht van de tien duels. Het lijkt hier wel twee keer per week Sinterklaas. Hierover is het laatste woord nog niet ge sproken. We zullen er deze week intern verder over pra ten. Dit kan niet", aldus trai ner Reker van PSV. „Ver wacht overigens geen paleisre volutie. Daarvan is geen spra ke", voegde hij daar meteen aan toe. Jan Notermans had voor een concept gekozen, waarmee PSV geen raad wist. De Til- burgers speelden met vier middenvelders, gaven zeven a acht spelers mandekking en lieten de ruimte voor acties zo klein mogelijk. Notermans nam daarbij op de koop toe dat PSV's rechtsachter Van Aerle geen directe tegenstander had. Deze wist echter niet wat hem overkwam, ging zwerven over het hele veld en zorgde alleen maar voor nog meer drukte op het middenveld. Bovendien was Willem II gevaarlijk bij uitvallen van de snelle Go- zems en Van Gils, gesteund door de uitgekookt spelende Nelemans. Een achterstand is voor PSV bijna dodelijk, zeker op eigen terrein. Al na vijf minuten was het zaterdag zover. Lands bergen pakte Van Gils in het strafschopgebied bij de benen en Nelemans liet Doesburg van elf meter kansloos. De verkrampt spelende PSV'ers kregen de kans op de gelijk maker op een presenteerblaad je aangeboden. Doelman For- mannoy maakte een fout, pro beerde zich te herstellen, maar haalde Koolhof onderuit: strafschop. Koolhof is de eer ste man om deze te nemen, maar zowel in de voorberei ding op het seizoen als in de- competitie tegen DS '79 faalde hij al een keer, zodat aanvoer der Thoresen deze klus over nam. Hij schoot echter naast. Met Lokhoff na rust in de ploeg voor Poortvliet werd het er allemaal niet beter op. PSV had bovendien weinig geluk bij schoten van Haan, Van Aerle en Thoresen en bij een kopbal van Braam op zijn ei gen doelpaal. Willem II sloeg echter bij een uitval nogmaals koelbloedig toe. Op een lange gass stormden Nelemans en astiaansen op het doel van Doesburg af. Nelemans lokte de uitlopende Doesburg han dig naar zich toe, gaf op tijd af aan Bastiaansen, die de bal maar voor het inschieten had: 0-2. Eén minuut later was de span ning terug door een fraai af standsschot van Wildschut. Hoewel Koolhof en Thoresen buitenspel stonden, kende scheidsrechter Bakker, na overleg met grensrechter Se- verein, het doelpunt toch toe. Met veel werklust, maar zon der snelheid en zonder ideeën lukte het PSV niet meer om de leeg gespeelde Tilburgers op de knieën te krijgen. Zelfs Doesburg mengde zich in het strijdgewoel en ging daarbij zover, dat hij een keer afgeflo ten werd voor buitenspel. Ver makelijk voor de 15.000 toe schouwers, die al lang de zijde van Willem II gekozen had den. Met gebogen hoofd en on der een snerpend fluitconcert verlieten de PSV'ers het veld. Niet voor de laatste maal dit seizoen moet worden gevreesd. PETER DAALDER PSV - Willem II 1-2 (0-1): 6. Nele mans 0-1 (strafschop), 66. Bastiaansen 0-2, 69 Wildschut 1-2. Scheidsrech ter: Bakker. Toeschouwers 15.000. PSV: Doesburg; Van Aerle, Lands bergen (Van de Bogaard), Van de Kerkhof, Brandts, Poortvliet (Lok hoff); Haan, Wildschut en Valke; Koolhof, Thoresen. Willem II: Formannoy; Van der Ven, Stijard, Huybregts, Braam, Fes kens, Bastiaansen, Soffers; Gozems, Van Gils, Nelemans (Donders). AMSTERDAM Vóór de wedstrijd Ajax - Helmond Sport deelde de Amster damse dokter Groot mee, dat Jesper Olsen vandaag geopereerd zou worden aan de vorige week tegen PEC Zwolle geblesseerde linkerenkel. Er was in de enkelband een scheurtje geconstateerd. Na de wed strijd zei Ajax' voorzitter Harmsen dat de operatie niet doorging. „De enkel van Olsen wordt twee we ken stevig ingepakt. Da gelijks wordt bekeken hoe het met de blessure staat. Over twee weken kan er altijd nog operatief wor den ingegrepen". Het uitstellen van de medische ingreep kwam op dringend verzoek van de linkerspits zelf. Hij wil op 21 september dolgraag op Wembley met De nemarken tegen Engeland voor het Europees kampioen schap spelen. Zelf gelooft hij stellig, dat de blessure tegen die tijd verdwenen is. De Deen won daarover bij een andere arts dan Groot advies in. De blessure van Olsen dreigde binnen de Ajax-kring een rel te veroorzaken. Harmsen heeft gistermiddag geprobeerd die de kop in te drukken. De voorzitter: „Bij Ajax staat de patient op de eerste plaats. Hij heeft ook de vrijheid naar ie mand anders toe te stappen. Als ze het maar weten. Daar naast komen de medische staf en het bestuur pas. In goed overleg met iedereen is beslo ten de enkel twee weken in tape te verpakken. Het is een gok. Als de blessure niet weg is, heeft Olsen twee weken #c- tra trainingsachterstand opge lopen. Dat risico nemen we". ?nYan Ede op reservebank !U'groningen Bondscoach Kees Rijvers heeft iomaiJan-Willem van Ede, de doelman van FC 3 [Utrecht en Jong Oranje, voor het Nederlands jA-team geselecteerd als vervanger van de ge blesseerd geraakte Edward Metgod. De Haarlem- tdoelman hield aan een botsing met zijn oude plubgenoot Ruud Gullit (Feyenoord) een gebro ken rechterarm over. Haarlem is nu op zoek naar een doelman, die voor een paar maanden kan worden gehuurd. Van Ede. die morgen in Venlo bij Jong Oranje zou spelen tegen Jong IJsland, wordt vervangen door Rik Laurs (Eindhoven). De plaats van Laurs op de reservebank wordt ingenomen door Oönyrheo Snelders (FC Twente). Snelders' clubgenoot Fred Rutten meldde zich isteren bij Bert van Lingen, de coach van Jong Jranje, af met een blessure. Voor hem wordt geen nieuwe speler opgeroepen. De Mos niet in Griekenland AMSTERDAM Trainer Aad de Mos van Ajax heeft op de valreep afgezien van een trip naar Griekenland, omdat hij geen duidelijk antwoord kon krijgen op de vraag waar Olympiakos Piraeus afgelopen weekeinde zijn eerste competitiewedstrijd moest afwerken. De Mos: „Noem het maar een koude oorlog van de Grieken. Nie mand in Griekenland kon ons een duidelijk antwoord geven. De een zei: „Ze spelen in Athene", de ander noemde weer een andere plaats. Dus heb ik besloten thuis te blijven. Volgend weekeinde gaat iemand van Ajax alsnog een kijkje nemen. Nee, ik niet. Ik denk dat het Tonnie Pronk wordt". Volgens Aad de Mos is Ajax er nog niet in geslaagd een (in het kader van de Europa Cup) normale briefwisseling met Olympiakos tot stand te brengen. „Zelfs de Griekse voetbalbond laat ons tot op heden in het ongewisse", aldus de oefenmeester. Frans Coumans overleden KERKRADE Op 66-jarige leeftijd is za terdagmiddag bandagist Frans Coumans plotse ling overleden. Frans Coumans, die part-time in dienst was van Roda JC, genoot tot ver over onze grenzen een repu tatie als bandagist. Tal loze voetballers onder wie Cruijff, Mulder en Jean-Marie Pfaff, maar ook sportlieden uit an dere takken van sport (motocrossers) lieten zich behandelen door Coumans. Charlton wil Ashcroft van FC Twente ENSCHEDE De Engelse tweede divisieclub Charlton Athletic stelt pogingen in het werk om Billy Ashcroft van FC Twente over te nemen. Het dagelijks bestuur van de Enschedese club zal zich vanavond over de moge lijkheid de Engelse spits voor een redelijke prijs van de hand te doen buigen, maar acht de kans dat Ashcroft in derdaad binnenkort naar de Londense vereniging ver trekt, op voorhand niet al te groot, mede omdat trainer Fritz Korbach zich al nadrukkelijk heeft uitgesproken voor het aanblijven van de Brit, die met drie treffers voorlopig clubtopscorer is. Voorzitter Ferry Fransen: „Er zullen zware redenen moeten zijn om hem tussentijds te laten vertrekken. Onze basis is immers smal en met vijf spelers die twee gele kaarten achter hun naam hebben staan kunnen we in feite geen enkel risico nemen. De vraag is daarom ook niet of de belangstellende club geld heeft, maar of het verstandig is een speler als Ashcroft te laten gaan. En als je het me persoonlijk vraagt, denk ik, dat de kans dat Ashcroft vertrekt aanzienlijk minder dan 50 procent is". —'AMSTERDAM Bij Ajax ger toegestoken. Molenaar sol- ,MSTERDAM Bij Ajax piaakt het allemaal niet ^jneer uit. Of Cruijff, Ler- fey en Kieft zijn opgekrast naar betere betaalheren. Of Rijkaard en Olsen ge- plesseerd zijn, of de pro- ïzegduktie van nationaal top- ^er^corer Van Basten stokt. in- Of de internationals Koe- ger toegestoken. Molenaar sol liciteerde met twee handsbal len en een gemene overtre ding naar zijn derde gele kaart, nota bene een week voor er op zijn strafkaart geel geschrapt zou worden. Trainer De Mos wisselde hem voor Ophof; de meest verdedigende middenvelder werd opgeof ferd om zo aanvallend moge lijk te spelen. Van 't Schip man en Vanenburg onge- maakte voor het eerst zijn op- ""lirkkig zijn in de afwer- wachting in de basis. De Mos ing. Het maakt allemaal wilde zo proefdraaien voor het -n! iet uit. Ajax speelt toch (wonderschoon voetbal en fecoort hoe dan ook veel vuldig. )e wegbijvers bleven gisteren verstoken van de smakelijkste ïap uit de vijfde competitie- jnde. In De Meer leidde zo- zeel lekkers tot snelle verzadi Europese bekertreffen tegen Olympiakos over tien dagen. Dat werd een succes. Alle mogelijke aanvallende variaties mondden uit in schit terende doelpunten. De eerste en de derde waren van Gasse- lich. De Oostenrijker had eindeijk zijn draai gevonden. Misschien door de gewonnen conditie speelde hij, tot op- ,ing. De show duurde slechts luchting van zijn trainer en zijftig minuten. De resterende anderen, een uitstekende par- tijd was Ajax - Helmond Sport tij. Boeve, Schoenaker (twee), (7-2) niet om aan te zien. De Mölby en Van 't Schip teken zevenduizend kijkers bleven den voor de rest van de pro- niettemin op hun plaats langdurig na te genieten. Zelfs trainer Aad de Mos zat duktie, waar topscorer Van Basten buiten bleef. Hij trof twee keer de paal en dat over- met open mond te kijken. Na kwam de laconieke technicus afloop stelde hij: „Ik begin Vanenburg eveneens, terwijl uitblinker Koeman met zijn weergaloze afstandschoten tel kens op Versfeld strandde. De tegendoelpunten van Lub- se en Cramer waren cadeau tjes van Ajax. De ploeg voelde niets voor verdedigen. Een landskampioen kan zich dat soms best permitteren. Eigen lijk stelde deze overwinning niet zoveel voor. In De Meer praatte gisteren nog niemand over een nieuwe titel. In te genstelling tot Ajax hebben PSV en Feyenoord moeite met ploegen als Helmond Sport en Willem II. De kansen van Ajax lijken dan ook behoorlijk te stijgen. feteeds meer vertrouwen in Ajax te krijgen". Niet eeuwig Het feest kan natuurlijk niet eeuwig duren. Ajax krijgt on getwijfeld nog te maken met tegenstanders, die minder lief voor De Mos' technici zijn dan Helmond Sport. De Braban- pers lieten zich braafjes plat- jvalsen. Alleen De Wert toon de iets van onverzettelijkheid. De voorstopper beet zich vast ban Van Basten. Hij hield hem relfs, met enig geluk, van sco ren af. De duels leidden tot ir ritatie, die beiden een gele kaart opleverde. Eerst trapte van Basten, ook al geprikkeld floordat hij niet scoorde, na, vervolgens gaf De Wert de woensdag tegen IJsland als in ternational debuterende acht tienjarige een draai om de oren. Arbiter Keizer was cou lant. Dat kwam wellicht door aanvankelijk zo vriend schappelijke stemming. Pas in slotfase werd iedereen wat grimmiger. Volendamse fluitist had -feerder zijn dorpsgenoot Mole naar een waarschuwende vin- Ajax - Helmond Sport 7-2 (5-1): 13. Gasselich 1-0, 24. Boeve 2-0, 30. Gas- selich 3-0, 34. Schoenaker 4-0, 37. Lubse 4-1, 41. Molby 5-1, 46. Van t Schip 6-1, 49. Schoenaker 7-1, 58. Cramer 7-2. Scheidsrechter Keizer. Toeschouwers 7.000. Gele kaarten: Van Basten (Ajax) en De Wert (Hel mond Sport) Ajax: Galjé; Molenaar (Ophof), Si- looy, Koeman. Boeve; Vanenburg, Mölby. Gasselich, Schoenaker; Van t Schip. Van Basten (Godee). Helmond Sport: Versfeld; Vincent, De Wert, Lacroix (Meeuwsen), Roos- sen; Edelbloedt, Andries, Van der Hooft; Cramer, Lubse, Corbijn (Dijk- HAARLEM Thijs Libregts, de oefenmeester van Feyenoord, stond zaterdag in de matige wedstrijd tegen Haarlem al met het bordje met het rugnummer van Peter Houtman in de hand. Hij aarzelde echter net lang genoeg om ermee naar de zijlijn te stappen. Want toch weer Houtman zorgde op dat moment voor de eerste en uiteindelijk enige treffer. De spits van Feye noord, gekozen voor het Nederlands elftal dat woens dag tegen IJsland speelt, liet zich vervolgens licht ge blesseerd vervangen door Jeliazkov, om wie al enige tijd door de aanhang werd geroepen. Houtman, knap bewaakt door Huyg, bracht Feyenoord dan wel de magere overwinning op het minstens gelijkwaardige Hatr- lem, bondscoach Kees Rijvers moet het optreden van de Rotter damse aanvallers met bange vermoedens gade hebben geslagen. De eveneens geselecteerde Vermeulen kwam er helemaal niet aan te pas tegen de felle verdediger Masefield en ook Gullit liet het op de andere vleugel bij incidentele acties tegen zijn oude clubmakker Verkaik afweten. Wel stelde Gullit Houtman in staat het winnende doelpunt te produceren. Haarlem had een gelijkspel zeker verdiend. Trainer Hans van Doorneveld maakte een goede keijs door Nijholt aan Cruijff te koppelen. De Rotterdamse spelbepaler werd slechts enkele ke ren gegund zijn klasse te tonen. En dan nog alleen met een sub tiele pass. Van Doorneveld ontbeerde evenwel een koele afma ker. „Ik haat vergelijkingen in de trant van „de gulden tegen het dubbeltje". Ik moet het nu eenmaal doen met deze selectie, al had ik graag Holverda er bij gehad. Tegen Feyenoord is er goed en agressief gespeeld. Helaas maar tot aan het strafschop gebied. Het is nu daarom zaak de aanvallers zoveel vertrouwen te geven dat ze er een paar inschoppen", luidde zijn commen taar. Geen hoogtepunten Vooral in de tweede helft - het duel kende voor de pauze op een knal van Hoekstra tegen de lat na geen hoogtepunten - kreeg de thuisclub voldoende mogelijkheden. Aanvoerder Balm, de voor Leysner ingevallen Keur en Böckling misten echter de juiste richting of de kalmte. Bovendien stuitten zij vaak op de voor treffelijk door Van de Korput georganiseerde Rotterdamse de fensie. Dat gedeelte van het elftal zal Rijvers zeker hebben be koord. Edward Metgod, de Haarlemse doelman, die erg weinig te doen kreeg, brak in de laatste minuut van de wedstrijd een onderarm bij een geslaagde poging Gullit het scoren te beletten, nadat Jeli azkov tegen de paal had gekopt. Been had al eerder het karwei af moeten maken, maar hij schoot in vrije positie hoog over. Haarlem - Feyenoord 0-1 (0-0): 68. Houtman 0-1. Scheidsrechter: Van Etteko- ven. Toeschouwers: 7500 Haarlem: Metgod; Masefield, Verschoor, Huyg, Verkaik; Kleton, Nijholt, Balm; Böckling, Van der Waart, Leysner (Keur). Feyenoord: Hiele; Troost. Van de Korput. Duut, Wijnstekers; Hoekstra, Cruijff. Stafleu; Gullit, Houtman (Jeliazkov), Vermeulen (Been). a d| Op een buitengewoon fraai parkoers werd afgelopen weekein- Nederlandse wielerafvaardiging niet te stimuleren tot toppres- de in het Zwitserse Altenrhein de strijd om de regenboogtitels taties. Adri van der Poel werd tweede bij de profs, maar daar op de weg afgewerkt- Vlak tegen het Bodenmeer lag het tra- mee was de koek op. ject aangeplakt, maar deze imposante omgeving vermocht de Zie voor uitgebreide berichtgeving elders in de sportbijlage. zij De Helmonders Meeuwsen, Vincent en Andries brengen (Ajax' tweevoudige schutter Felix Gasselich in het nauw.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9