Stormachtig weekeinde Universiteiten klagen over regelzucht van overheid De nieuwe loten liggen klaar. Alle voetjes van de vloer. Zegge schrijve. ila CDA bereid te praten over belastingplannen Zr Ccidsc Soutont m Oude soldaten sterven nooit, maar hebben het er moeilijk mee ÈÊêk: I mÊ Onderwijzer steekt eigen school in brand BINNENLAND £etdóc Commit winst Heineken AMSTERDAM Het gaat goed met Nederlands grootste bierbrouwer, Heineken. Hei neken heeft in de eerste zes meer verdiend dan in dezelfde periode van vorig jaar. De fen' bierverkopen waren in Neder- snland belangrijk hoger, zo ier meldt het bedrijf. un De totaalomzet van het con- of cern is gestegen van 1,94 en miljard tot 2,28 miljard. Op sp. de buitenlandse markten nam vj. de omzet vooral toe in Indone er- sië en Griekenland. Belangrijk lagere rentelasten en kosten besparingen zorgden ervoor dat het bedrijfsresultaat bijna 35 procent kon verbeteren tot aar f 174'7 mln' Weggedoken onder paraplu's kijken slechts een paar mensen naar het Aalsmeerse bloemencorso In Amster dam. DEN HAAG Regenbuien en krachti ge windstoten hebben het afgelopen weekeinde niet alleen een aantal eve nementen in het water doen vallen, maar ook de windenergie zelf in dis krediet gebracht. De eerste commerciële windmolen in Nederland, de 300 kilowatt sterke PEP- 2, ging in het Zeeuwse Borssele aan flarden. Brokstukken van de propellors werden tot op 100 meter afstand van de molen weggeslingerd. De molen was nog geen jaar oud. In Amsterdam trok het Aalsmeerse bloemencorso slechts enkele honderden mensen die, wegge doken onder paraplu's, naar de verre gende bloemenstoet keken. Het verkeer heeft dit weekeinde wei nig hinder ondervonden van de eerste stormachtige wind van september. Vol gens de verkeerscentrale in Driebergen zijn slechts enkele meldingen binnen gekomen van omgewaaide caravans, bestelbusjes, bomen en borden. De harde wind verraste op de Noordzee voor de kust van Terschelling wel een aantal schepen. Zo kwam daar zater dagochtend het jacht Woeling in de problemen. De opvarenden zijn met een helicopter naar het Westduitse eiland Borkum gebracht. Volgens het KNMI werden het afgelopen weekein de windstoten tot ktacht 9 gemeten. De storm heeft gisteren wel zwaar huisgehouden in Zuid-Engeland en Ier land. In Zuid-Engeland kwamen min stens drie personen om het leven, ter wijl in de Ierse republiek twee mensen verdronken toen zij op een pier door een hoge golf in zee werden geslagen. Vredeslied moet landelijke demonstratie opluisteren DEN HAAG Om de landelijke de- monstratie tegen de plaatsing van kruisraketten, op 29 oktober in Den Haag, luister iij te zetten heeft Gili- us van Bergeijk, docent aan het Haags conservatorium, een speciaal „Vredeslied" gecomponeerd. Het is de bedoeling dat alle muziekgezel schappen die meedemonstreren dit lied op hun repertoire zetten, zo meldt het comité „Muziek tegen Kernwapens". Het comité, dat is op gericht door vier Haagse musici, hoopt zo „het grootste live-concert aller tijden" te verwezenlijken. Om massale uitvoering mogelijk te ma ken zijn er arrangementen geschre ven voor harmonie, fanfare, blaas- kwintet en koor. DEN HAAG De recto- res-magnifici, die in 1982 bij de opening van het academisch jaar nog uitge breide klaagzangen lieten horen over de bezuinigin gen, blijken zich dit jaar te hebben neergelegd bij de noodzaak tot beperking van de overheidsmidde len. Nu echter klagen zij over de vergaande bemoeizucht van de overheid, die huns inziens te véél aanzijzigingen, voor schriften, richtlijnen en derge lijke geeft. In een gezamenlij ke verklaring doen de recto- res-magifici een dringend be roep op de overheid de auto nomie van de universitaire in stellingen te eerbiedigen. De overheid dient zich verre te houden van de invulling van het onderwijs en het weten schappelijk onderzoek. Zij mag alleen algemene regels stellen en globaal toezicht houden. Minister Deetman (Onderwijs) heeft onmiddellijk gereageerd. In een uitzending van de NCRV-radio vanochtend, wees hij de kritiek van de universi teiten van de hand. Volgens hem is is de regelzucht van „Den Haag" het het laatste jaar verminderd en zal die blijven verminderen. Hij zei dat de rectores-magnifici hun kritiek niet moeten verwarren met bezwaren tegen het strak ke financiële beleid vanuit Den Haag, dat gezien de pro blemen van de overheid nood zakelijk is. Hij ontkende ten stelligste dat de vrijheid van het onderwijs, en de autono mie daarin van de instellin gen, op de tocht zou staan en benadrukte dat de bezuinigin gen doorgang zullen vinden. Tilburg Prof.dr. R. de Moor, rector- -magnificus van de Katholieke Hogeschool in Tilburg, ging vanmiddag in zijn toespraak nog wat nader in op algemeen geuite bezorgdheid om de overheidsbemoeienis. Het kost volgens hem allemaal te veel tijd en de doelmatigheid is ge ring. „De overheid zou er goed aan doen zich vooral te richten op het vaststellen van het fi nanciële kader voor het we tenschappelijk onderwijs. Daar binnen moeten de instellingen een ruime vrijheid hebben. Nijmegen Aan de Katholieke Universi teit in Nijmegen sprak ir. W. van Lieshout, voorzitter van het college van bestuur, de openingsrede in soortgelijke bewoordingen uit. De rector- -magnificus van de Erasmus- universiteit in Rotterdam, prof.dr. J. Sperna Weiland, ging nog een stapje verder en zei dat het kabinet krachtig meewerkt aan de onbestuur baarheid van de wetenschap pelijke instellingen. Hij voor spelde zelfs dat het bestel van daag of morgen bezwijkt. „Ik denk dat het moment waarop het systeem stuk gaat dichter bij is dan sommigen lijken te denken", aldus de rector-mag nificus. Amsterdam Rector-magnificus H. Verheul van de Vrije Universiteit in Amsterdam zei dat het nieuwe programma (tweefasen-struc tuur) te zwaar is gebleken. Meerdere faculteiten consta teerden in het afgelopen stu diejaar dat de helft of zelfs meer van hun eerstejaars het propaedeutisch examen niet binnen de gestelde termijn hebben gehaald. „Dan klopt er iets niet", aldus Verheul, „er is iets grondig mis". Eindhoven Samen met andere collega's had prof.dr. S. Akkermans, rector-magnificus van de Technische Hogeschool in Eindhoven, stevige kritiek op de voorwaardelijke financie ring. Sperna Weiland van de Erasmusuniversiteit stelde zelfs voor het bestaande stelsel van voorwaardelijke financie ring af te schaffen, omdat dat dan een heel stuk bureaucratie kan verdwijnen. Leiden Mr. K. Cath van de Rijksuni versiteit in Leiden meent dat 'de bureaucratische rompslomp van de voorwaardelijke finan ciering niet doelmatig is en te veel onderzoekers van hun ei genlijke werk afhoudt. Vol gens prof.dr. C. Oosterlee, rec tor-magnificus van de Land bouwhogeschool in Wagenin- gen, zal nog moeten blijken of deze vorm van financiering leidt tot verbetering van de kwaliteit van het gehele on derzoek. Delft Een geheel ander probleem sneed de rector-magnificus van de Technische Hogeschool in Delft, prof.ir. B. Veltman, aan. Hij zei dat er buitenge woon onbehaaglijke situatie is ontstaan door de moeizame vervanging van voor het on derwijs en onderzoek benodig de apparatuur. Er is een syste matisch tekort aan beschikba re middelen. Dit veroorzaakt volgens hem een sluipende uitholling van het onderzoeks- niveau. Omdat de kosten van apparatuur relatief klein zijn ten opzichte van de perso neelslasten meent hij dat de Technische Hogeschool met iets minder personeel toe kan in ruil voor veel betere appa ratuur. „Betere apparatuur geeft aanleiding tot meer ex terne opdrachten en daardoor weer uitbreiding van de werk gelegenheid, zodat het voorstel sociaal aanvaardbaar is", aldus de rector. Wrak „VOC-schip" blijkt vissersboot DEN HAAG Het scheepswrak dat voor de zuidkust van IJs land ligt, blijkt niet van de in 1667 vergane Oost-Indiëvaarder „Het Wapen van Amsterdam" te zijn, maar van de Duitse treiler „Friedrich Alberts" uit Getsemunde, die in 1903 is vergaan. Daarmee is de illusie van een groep IJslanders die al meer dan twintig jaar lang bezig is het wrak van het VOC-schip „Het Wa pen van Amsterdam" te vinden en te bergen, voorlopig de grond ingeboord. De Nederlandse en IJslandse regering hebben de laatste weken herhaaldelijk ruzie gehad over de eigendomsrech ten van het wrak. Er zou een grote schat aan waardevolle goe deren, zoals parels en edelstenen, aan boord zijn. Aan die twist is door de vondst een einde gekomen. CDA is tegen uitspraken gemeenten over kernwapens DEN HAAG Gemeenten of provincies moeten zich niet nu al kernwapenvrij verklaren of zich voor plaatsing van kruis raketten uitspreken. Dat schrijft de Vereniging van Christen-Democratische ge meente- en provinciebestuur ders in de brochure „Vrede en veiligheid de gemeente en het kernwapenvraagstuk". In de brochure wordt betoogd dat gemeente- en provinciebe stuurders van CDA-huize „moreel verplicht" zijn het be leid van hun partij te onder schrijven en te propageren. „En het CDA heeft immers gekozen voor een beleid waar bij door onderhandelingen tweezijdige ontwapening wordt afgedwongen". Man in brand gestoken AMSTERDAM De recherche is op zoek «naar enkele mannen, die vrijdag een 33-jarige man in Amsterdam met spiritus hebben besprenkeld en in brand gestoken. 'Het slachtoffer dat uit zijn woonplaats Roosendaal was ontvoerd, liep ernstige brandwon den op. In het Amsterdamse huis bevond zich ook een 37-jarige Turk die een dag eerder door dezelfde verdachten tegen zijn wil was meegenomen en vastgehouden. Ook hij zou brandwonden hebben opgelopen en de ontvoerders zouden brandende sigaret- tepeuken op zijn lichaam hebben uitgedrukt. De recherche denkt dat het hier om een wraakoefening gaat. Volgens de poli tie houden de ontvoeringen verband met een schietpartij. De ontvoerde mannen wisten vrijdag uit het huis te ontsnappen. ADVERTENTIE Ze zijn er weer. Staatsloten, met een kans van één op twee. Gemiddeld natuurlijk. Een prachtkans op een prachtprijs. Van een tientje tot 't half miljoen. .Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per giro mee? Dat kan ook Bel voor inlichtingen de Staatsloterij. 070-47 7484. De meeste kans in de Staatsloterij. HAARLEM „Voor wèèèsterling en vaaader- land strijdt iedere jongen mee", schalde het zater dag brood- of anderszins dronken door de kantine van de Hogere Techni sche School te Haarlem. Precies zo moet het in 1946 door de tropennacht van Zuid-Celebes heb ben gegalmd, waar kapi tein Raymond Pierre Westerling, bijgenaamd de Turk, met zijn be ruchte Corps Speciale Troepen wet en orde diende te herstellen. „Alle Koreanen komen in de hemel als er in de hel geen plaats meer is", schalde het ook, zoals het in 1950 over de bevroren heuvels van Zuid- Korea geschald moet hebben. Toegegeven: daar was Wes terling niet meer aanwezig om leiding te geven aan de Nederlandse vrijwilligers die onder de vlag van de Vere nigde Naties de Chinese hor den probeerden te stuiten. „Maar hij had erbij moeten zijn", riep één van de reünis ten zaterdag verhit. „En hij had in Vietnam moeten zijn. Als de Amerikanen in Viet nam dezelfde tactiek hadden gevolgd als wij op Zuid-Cele bes de jungle-oorlog dan zouden ze gewonnen hebben". Uit alle hoeken van Neder land waren zij, 400 man sterk, naar Haarlem gereisd om nog éénmaal aan de voe ten van hun kapitein te mo gen verkeren. Westerling, de Indische sabelsleper, de bloeddorstige wreedaard, die 40.000 vrijheidsstrijders zou hebben geslachtofferd ter meerdere glorie van het Ne derlandse kolonialisme. Zelfs zijn jeugdvriend Du Perron, de bekende literator, keerde zich van hem af toen de ver meende feiten aan het licht kwamen, en noteerde vol walging: „Hij zou een pracht van een SA-leider zijn ge weest". Voor de rehabilitatie van hun commandant echter waren de reünisten baret ten vers uit de stomerij; me dailles oogverblindend opge wreven niet samenge stroomd. Die had al eerder plaatsgevonden, in 1977 toen de Indonesische autoriteiten zijdelings toegaven dat het dodencijfer op Celebes uit propagandistische overwe gingen schromelijk overdre ven was, en dat het dichter bij de 2000 dan bij de 40.000 had gelegen. Waarom was de oude hap dan wel verzameld? „De ka pitein viert zijn 64e veijaar- dag. De 65e zou logischer zijn geweest, maar wie zal zeggen of hij dat haalt? De kapitein heeft suiker en zijn oorlogs wonden spelen weer op. Daarom vonden wij dat wij dit laatste huldebetoon beter zo snel mogelijk konden or ganiseren". De blik van ex- sergeant Harry Leeners wordt vochtig. Hij is de man die het anachronistische ka binet van „Ouwe Sobats" voor deze dag heeft opge trommeld. Met hem is een kledinghoes meegereisd waarin een nachtblauw kol- bert met een "melkweg aan onderscheidingen mot- en kreukvrij zit opgeborgen. Hij opent het zoals een violist de kist van zijn stradivarius opent respectvol, teder. Als ze op een reünie in de garderobe deze hoes zien, zeggen ze: Aha, Harry is er weer. „Ik heb het kolbert vanmorgen heel even aange had, tijdens het dodenappèl. En U mag weten dat ik heb staan trillen als een rietje. Het was alsof ik de gesneu velde jongens langs zag mar cheren". IJselijke verhalen Ondanks een zekere mate van onofficieel eerherstel blijft vaststaan dat Wester ling met zijn methode van contraterreur op Celebes het nodigg of onnodige bloed heeft vergoten. Eigenhandig, Ex-kapitein Westerling (I) onderhoudt zich met een van zijn oude strijdmakkers, terwijl de Joseph Lam Jazzband voor de achtergrond muziek zorgt. zo geeft hij toe, heeft hij 200 tot 220 eilandbewoners stan drechtelijk doodgeschoten. „Maar dat waren geen natio nalisten die een gerechtvaar digde vrijheidsstrijd tegen het Nederlandse koloniale bewind voerden. Het waren criminelen die de bevolking terroriseerden door de bui ken van zwangere vrouwen open te snijden en babies te spiesen op bamboestokken. Daarover deden ook tijdens de reünie weer de meest ijse- lijke verhalen de ronde. Met steeds ditzelfde refrein: „de kapitein was geen moorde naar. Door een paar misdadi gers te executeren, heeft hij tienduizenden levens gered. Hij heeft tienduizenden vrienden achtergelaten. Op Celebes spreken ze nog steeds vol lof over hem". De kapitein was een volko men rechtvaardig mens. Ook deze verzekering keerde plechtiger terug naarmate bier, jenever en whisky on the rocks rijkelijker stroom den. „Weet je dat geintje nog met die verkrachte vrouw? Zijn eigen ordonnance had het gedaan en vervolgens drie kinderen vermoord die getuige van de verkrachting waren geweest. De kapitein heeft niet gerust voordat hij de dader te pakken had. Ver volgens heeft hij hem laten executeren en het lijk aan de bevolking getoond. Zijn eigen ordonnance. Wreed? Welnee: je moest de bevolking laten zien dat er gerechtigheid wad geschied. De kapitein paste gewoon het Islamitisch recht toe. Daarop berustte zijn me thode. Natuurlijk waren wij allemaal door hem opgeleid tot specialisten in het doden. En natuurlijk loop je het ge vaar dat je dan een stelletje moordenaars krijgt, wanneer ze niet door een ijzeren hand in het gareel worden gehou den. Dat is ook gebeurd toen ene overste Van Beek het commando van de kapitein overnam. Zodra de ijzeren hand van Westerling ver dwenen was, werden wij los ser. En los zijn is niet goed voor een soldaat". Terwijl de hoofdpersoon zelf, groene baret op waakzame saterskop, rondedansjes maakte met vrouw Ada, keerde de benevelde herin nering echter meer en meer terug naar Korea. „Zuid-Ce- lebes? Man, vergeleken bij Korea was dat vakantie. Wij dachten in Korea ook zon der de gedemobiliseerde Westerling een soort Zuid- Celebes te krijgen. Mooie meiden, weetje wel. Een tro- penland. Goedkope drank. Avontuur. Wij deden ons zo- meruniform in de plunjezak. Als we naar Korea gaan jenevertje, jenevertje, oh heerlijke dromen. Dat zon gen wij. Wij hadden op de landkaart niet eens gekeken waar Korea lag. Nou, dat liep anders. Wist U dat er in Ko rea drie keer zoveel munitie verschoten is als in heel de Tweede Wereldoorlog? 72 Uur lang hebben wij onder een barrage van 100.000 stuks Chinees geschut gelegen. Door 20.000 lijken hebben we moeten waden om er uit te komen". Helden? „Old soldiers never die" werd er vanaf het podium ten afscheid geschetterd door de Joseph Lam Jazzband die was gehuurd om de reünie leven in te blazen. Wester ling, nog eenmaal held van de dag, meesmuilde min zaam. „Helden?", snoof ex- sergeant Leeners terzijde. „De echte helden zijn dood. Als ik het woord held hoor, moet ik om een teiltje vragen zodat ik kan kotsen. Ik sta hier. Wij staan hier omdat wij bijtijds hebben gebukt, maar de kapitein is een held. Nooit heeft hij ons iets laten doen wat hij niet eerst zelf had gedaan. Als hij zei: ga daar Jappen weghalen want die zaten er nog op Ce lebes wist je dat hij eerst zelf 20, 30 Jappen had weg gehaald. Hij heeft nu een pensioentje van 485 gulden in de maand. Hij heeft een drukkerijtje waarvan ik ver wacht dat hij binnenkort weer een ton schuld zal heb ben. Nou: als het zover komt. verkoop ik mijn auto om hem te helpen. Zo ziet U hoe keiharde militairen op zijn tijd ook sentimentele goed zakken kunnen zijn". Ter ad structie begint een belenden de reünist aan de bar warme tranen in zijn pils te schreien. Inderdaad: Old soldiers ne ver die. Maar ze hebben het er wel moeilijk mee. PIET SNOEREN (Vervolg van de voorpagina) CD A-fractieleider De Vries betreurt het dat Nijpels „vech tend over straat wil rollen" over een nog niet eens hele maal afgerond belastingplan. Hij doelde erop dat de VVD- ministers weliswaar zelf wel akkoord waren met het belas tingplan maar dat zij eerst nog overleg wilden plegen met hun fractie. Dat gebeurde vrij dagavond na het kabinetsbe raad, bij welke gelegenheid vice-fractieleider De Korte een „veto" uitsprak. Bij het CDA is men volop be reid nogmaals over de zaak te praten. Volgens fractievoorzit ter De Vries gaat het erom hoe kan worden bereikt dat er vol gend jaar een eerlijke lasten verdeling komt met het accent op de hoogste inkomens. Hij verwees naar een motie hier over die hij eerder dit jaar sa men met Nijpels had inge- diend. Als dit streven niet mag worden verwezenlijkt door be perking van de inflatiecorrec tie, dan maar langs „andere wegen". Inflatiecorrectie houdt in dat alle tariefschijven van de loon- en inkomstenbelasting worden- verlengd, om te voorkomen dat iemand meer belasting moet betalen, ook al is zijn in komen uitsluitend gestegen door prijscompensatie die het gevolg is van inflatie. In het plan-Lubbers wordt de infla tiecorrectie volledig achterwe ge gelaten, in ruil voor een be lastingverlaging, die vooral ten goede zou komen van de laagstbetaalden. De lasten ko men in het plan-Lubbers voor al op de schouders van de mensen met een inkomen van meer dan" modaal (35.000 gul den bruto per jaar). De. chris ten-democraten zijn bereid de inflatiecorrectie te ruilen voor een verhoging van de tarie ven, zodanig dat alleen de ho gere inkomens meer gaan be talen. Premier Lubbers bevestigde dit weekeinde dat het kabinet de aardgasprijs voor kleinver bruikers per 1 januari „enigs zins" wil verhogen. Hoeveel precies wilde de minister-pre sident niets zeggen. Volgens ingerwijden gaat het om een „paar cent, wellicht vier, per kubieke meter". RUITENHEER 0 1 ROTTERDAM Een 32-jarige onderwijzer blijkt de brand te hebben aangestoken die op 18 juli vén dit jaar het schoolgebouw voor voortgezet buitengewoon onderwijs in Rotterdam-Over- schie bijna helemaal verwoestte. De Rotterdamse politie heeft destijds niet gemeld dat de dader zelf les gaf op de school, maar de afdeling onderwijs van de gemeente Rotterdam heeft dat nu wel gedaan in een brief aan de ouders van de leerlingen. Als gevolg van een serie persoonlijke problemen is de onderwijzer tot zijn daad gekomen, zo zei hij de Rotterdamse politie. De man kwam zich kort na de brand zelf aangeven. Mogelijk minder ontslagen bibliotheken PAPENDRECHT Minister Brinkman (WVC) ziet moge lijkheden om het aantal ont slagen bij het bibliotheekwe zen beperkt te houden. Aan inkrimpen van de rijksbijdra gen (ongeveer 70 miljoen gul den) is volgens hem weliswaar niet te ontkomen, maar die verlaging hoeft niet alleen te leiden tot de gevreesde 1000 tot 1200 ontslagen. De be windsman zei dit zaterdag in Papendrecht bij de opening van de openbare bibliotheek. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen 1 _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Naam Adres Postcode/Plaats. Betaald wordt l_ per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een luxe Parker balpen naar: Naam Ad res Postcode/Plaats. Telefoon I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, L2500 VG Den Haag __________J

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5