„Taakverdelingsplan in het algemeen aanvaardbaar Minder kansen voor jongere genera tie Pieterskerk moet allure van vroeger terugkrijgen Veel belangstelling voor VEBO M LEIDEN Ccidae Sou/tont MAANDAG 5 SEPTEMBER 1983 PAGINA 3 'Onderwijsmarkt in het water gevallen LEIDEN De onderwijs- —■«markt, die afgelopen za terdag op het Stadhuis plein zou plaats vinden, is letterlijk in het water ge vallen. De hemeldouche en de harde windstoten maakten het uitstallen van •folders, affiches en ander makkelijk wegwaaibaar spul, onmogelijk. De markt zou waarschijnlijk ïf-giorider de gegeven weers- [egaomstandigheden toch niet .veel belangstelling hebben i,gekregen. Of de onder- 1STwijsmarkt nu nog op een h»andere dag wordt gehou- le Iiden is niet duidelijk. lbat__ Twee gewonden Twee inzittenden van een personenauto raakten zon dagmiddag om half vijf ge wond op de kruising Voor- schoterweg en Brahmslaan. Het ongeval ontstond toen een personenauto, bestuurd door een 22-jarige man uit Zevenhuizen van de Voor- schoterweg de Brahmslaan wilde inrijden. Hij zag daarbij een tegenligger, bestuurd door een 68-jarige man uit Rijswijk over het hoofd. Beide auto's raakten bij de botsing onherstelbaar beschadigd. De man uit Rijswijk en een 65-jarige inzittende vrouw werden met diverse kneuzin gen opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis. Man valt van dak LEIDEN Een 31-jarige man is zondag kort voor het middaguur van het dak van zijn woning aan de Hugo van Woerdenstraat geval len. Hij was het dak opge klommen om een pan recht te leggen, die door de wind van zijn plaats was geraakt. Op het dak verloor hij zijn evenwicht en viel tien me ter. Hij kwam via het keu kendak terecht op het tegel pad. Met schaafwonden en vermoedelijk borstletsel is hij opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis in Lei den. Nieuw LAK-theater open LEIDEN Het nieuwe onderko men voor het LAK-theater wordt vrijdag 16 september officieel in gebruik genomen. Deze officiële opening wordt verricht door scheidend barman Wim Boer in aanwezigheid van wethouder P.H. Schouten en dr. K. Cath, voorzit ter van het College van Bestuur van de Leidse universiteit. De eerste voorstelling in het nieu we LAK-theater wordt gegeven door dansgroep Rosas onder lei ding van Anna Theresa de Keers- maker. Vrijdag 16 september is te vens de start van een grote mani festatie van vijf weken, waarin alle facetten van het LAK be knopt worden gepresenteerd. CATH BIJ OPENING ACADEMISCH JAAR: iif ™ILÈIDEN „Het is niet n „.juist dat universiteitsbe- sturen alleen maar nega- snj6tief reageren op wat Den Vft Haag voorstelt. Binnen de ^gegeven omstandigheden j jjen beperkingen is een gch^taakverdelings-voorstel gepresenteerd dat in het algemeen aanvaardbaar is, ook na de wijzigingen die \^4de minister heeft aange- ïbietbracht. Belangrijk is thans Seeidat regering en parlement n ^de juiste waardering we- jten op te brengen voor 2eNdéze krachtproef bij het .nemen van eigen verant- 'laalwoordelijkheid. Zij kun nen dit doen door zich niet te laten verleiden on- -Ab^der invloed van allerlei see-krachten aan het plan te gaan sleutelen en door de besturen van de instellin gen ook in de uitvoering jd itde volle ruimte te geven", i zul posiDit zei mr. K.J. Cath, voorzit- n ^ter van het College van Be- ^stuur van de Leidse universi teit, vanmiddag bij de opening e ^van het academisch jaar. In de -rintstorm van kritiek op het taak- *t (^verdelingsplan van minister B. fronD^t"130 van Onderwijs liet abi®Cath zich opvallend gematigd uit. Hij meende dat er alle re iden is om kritiek te hebben op ^Junderdelen van het plan maar ^Wiij verweet eventuele fouten ■■aan bestuurlijke keuzes en de werkwijze en het hoge tempo waarin de operatie zich vol trok. „Het is de vraag of bij ?en zorgvuldige en dus ook langzamer aanpak dergelijk kritiek zou zijn vermeden, en iao- of wij dan niet andere negatie ve gevolgen zouden hebben opgeroepen: de onduidelijk heid en onzekerheid had lan ger geduurd". Cath gaf blijk in de verdere uitvoering van het ilan het volste vertrouwen te lebben: „Waarom zouden wij niet in staat zijn die uitvoering tot een goed einde te brengen, als wij een aanvaardbaar plan op tijd konden maken"? Pressiegroepen Als er fouten zijn gemaakt, is dat de voorgaande periode ge beurd, zo meende Cath. „Ik moet vaststellen dat de instel lingen van wetenschappelijk onderwijs nu de rekening ge presenteerd krijgen van een LEIDEN De generatie die geboren is tussen '55 en '60 moet veel meer onderwijs vol gen dan de generatie van '40- '45 om voor een bepaalde maatschappelijke positie in aanmerking te komen. Daarbij is de generatie van de oorlogs jaren tijdens de beroepsuitoe fening zo ongeveer omhoog gevallen, omdat tussen 1965 en 1975 het aantal hoog gekwali ficeerde banen sterk toenam en veel topposities vacant kwamen, terwijl tussen 1980 en 1990 precies het omgekeer de het geval zal zijn. Dit stelde vanmiddag ir. In 't Veld tijdens de opening van het academisch jaar. Hij kop pelde aan deze vaststelling het vermoeden, dat de sociale in tegratie door zo'n opvallende ongelijkheid wordt bemoei lijkt, terwijl de zorg over de effecten van deze ongelijkheid voor toekomstige ontwikkelin gen nog nauwelijks wordt aan getroffen. beleid, dat met steun van de overheid kon worden gevoerd in de zestiger en zeventiger ja4- ren. Daarbij is van verkeerde veronderstellingen over de toekomstige ontwikkelingen uitgegaan. Onder de invloed van pressiegroepen, die de parlementaire besluitvorming in toenemende mate beïnvloe den, hebben oneigenlijke ele menten als werkgelegenheid- spolitiek en spreidingsbeleid een veel te grote invloed op het beleid van de overheid bij het wetenschappelijk onder wijs geha'd. Was het destijds lo gisch en begrijpelijk om bij een toen reeds voorspelbaar over schot aan artsen een achtste faculteit der geneeskunde uit de grond te stampen omdat de mijnen dicht zijn gegaan? Of om twee academische zieken huizen op een steenworp af stand vanelkaar te bouwen, omdat Abraham Kuyper een eeuw geleden Amsterdam ver koos als vestigingsplaats voor een universiteit voor zijn ge loofsgenoten. Of om nu extra bezuinigingen te vragen in het dicht bevolkte westen van het land, waar de onderwijsvraag het grootst is", aldus Cath: „Het heeft echter geen zin in een democratische samenle ving, waarin een dergelijke besluitvorming kennelijk on vermijdelijk is, hierover na te kaarten". Volgens Cath is het competi tie-element door de invoering van de twee-fasen structuur toegenomen. Een positieve ontwikkeling, zo meende hij „daar wij in ons land, dat zo internationaal verweven is, re kening moeten houden met de systemen elders die veelal aanzienlijk meer competitie kennen". In dit licht vroeg Cath zich af of in Nederland niet meer ruimte geschapen dient te worden voor elitevor ming. „Essentieel is de vraag of mensen met talent en bij zondere capaciteiten ook steun en bescherming moeten krij gen en niet alleen personen in achterstandssituaties. Elke sa menleving heeft behoefte aan elite en dit behoeft geen enke le afbreuk te doen aan haar democratisch gehalte. Als de maatschappij de consequenties daarvan niet wil aanvaarden voor de universiteit, dan zul len wij naar mijn overtuiging de positie van Nederland in internationaal verband en de instandhouding van onze wel- vaarts- en welzijns-maatschap- pij onherroepelijk schaden". In volledige tegenspraak met de ontwikkelingen op de uni versiteit zag Cath de ontwik keling rond de Middenschool. „Het grote probleem lijkt mij in deze plannen dat deze een te uniform schoolsysteem voorstaan, dat te eenzijdig ge richt lijkt op de intellectueel minder begaafde leerlingen en op het vermijden van een ech te selectie. Dit sluit niet aan op een universiteit die juist com petitiever en selectiever is ge worden". Cath: „Het antwoord op de vraag of wij het ideaal van gelijke kansen laten lei den tot nivellering die ongelij ke resultaten afremt, of dat wij die grotere gelijkheid niet zo ver doortrekken, omdat zij de kwealiteit van ons bestaan we zenlijk gaat benadelen, is een politieke keuze". Tot slot stelde Cath dat de be oogde bezuiniging op het we tenschappelijk onderwijs „voor de kwaliteit van het onderwijs en de ontwikkeling van de wetenschap niet schadelijk be hoeft te zijn". Wanneer ten minste aan één voorwaarde worcjt voldaan: „Maar dan moeten wij ook drastisch be zuinigen op de regelzucht van bestuurders en overheid". En dat betekent volgens Cath: „Meer globale regelgeving en vermindering van de bureau cratie; meer instructies vooraf en minder controle achteraf, bijvoorbeeld door een weten schappelijke rekenkamer. Doelmatigheidsverhoging door middel van eenvoudige finan ciële modellen". Ook de directeur-generaal dr. R.J. in 't Veld voor het hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek van het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen sprak een rede uit in de Pieterskerk. Hij stelde vast dat de toekomstperspectieven voor het onderwijs nog onvol doende ontwikkeld zijn en achtte de dialoog tussen de Ne derlandse universiteiten en de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid een uitda ging. Hij zei daarbij, dat de universiteiten de belangrijkste geïnstitutionaliseerde critici van en in de samenleving zijn. „In het verlengde van maat schappelijke kritiek zou ont wikkeling van onafhankelijk universitair onderzoek naar toekomstig beleid een noodza kelijke voorwaarde kunnen vervullen voor aanvaardbare maatschappelijke ontwikke ling", aldus ir. In 't Veld, die concludeerde dat ondanks de ellende van alle herschikkin gen op dit ogenblik er minder reden dan ooit is om te twijfe len aan de vitaliteit van die weerbarstige institutie die de universiteit is en behoort te Pag 5: Universiteiten klagen over regelzucht van de over heid. Een gerestaureerde glazen kast In de Pieterskerk. BURGEMEESTER C.H. GOEKOOP: 9? LEIDEN „De Pieterskerk moet weer de allure krijgen van vroeger", zei burgemees ter C.H. Goekoop afgelopen zaterdag ter gelegenheid van het bereiken van weer een mijlpaal bij de restauratie van de Pieterskerk. De laatste fase is met de restauratie van de kerkhuisjes en het zuiderlijk bijgebouw, met daarin de con sistorie en de commissiekamer, afgerond. De restauratie van de huisjes en het bijgebouw, verricht onder de verantwoor delijkheid van de architecten A. Peetoom en C.M. Verboon heeft ruim twee miljoen gul den gekost. Helemaal klaar is gen. Daarom wil de gemeente de kerk echter nog niet. Als ook geen selectief verhuurbe- meer het „Tien geboden bord", dat momenteel nog in restau ratie is. Aan het herstel van de Pie terskerk, dat al sinds 1976 in volle gang is, hebben vele in stellingen en overheden, een financieel steentje bijgedragen. „De Pieterskerk is geen ge meentelijk monument, maar een nationaal monument. Niet alleen verschillende ministe ries, maar ook de provincie heeft ondanks de subsidiestop, aan dit monument mee betaald en behalve deze overheden nog tal van andere instellin- het vocht in het vooijaar beetje uit de muren van de kooromgang is verdwenen, moeten deze nog gepleisterd worden. De ramen moeten worden geïsoleerd. Er moeten nog verschillende kronen wor- leid voeren. Zolang er respect is voor de omgeving kan er van alles in de kerk plaats vinden. Ik vind het fijn om te weten dat de Pieterskerk bin nenkort misschien weer zon dags als kerk dienst gaat doen, den opgehangen. Tevens maar ook de Dolly Dots moe- wacht de kerk op wat histori- A L* terecht kunnen", aldus EK 0 LEIDEN De 47-ste Fokvee- I, Mestvee- annex Zuivelten- toonstelling trok afgelopen za- irdag veel belangstelling. rwijl buiten het water met kken naar beneden kwam er bijna een luifel aan de wind ten prooi viel, ging het -Wr in de Leidse Groenoordhal- 'fcfllpn gemoedelijk aan toe. Uit 'teel het land waren boeren de manifestatie van '.E.B.O. gekomen om hun ""[koeien, geiten, schapen en po- lys aan het publiek te tonen. Niet alleen de beestenboel taoest er piekfijn uitzien, ook jde veehouders zelf wilden op tin best te voorschijn komen. scheerkwast en het scheer- esje werden daarom vroeg, nog voordat het publiek bin nenstroomde, ter hand geno men en er kwamen nette broe ken en overhemden uit de tas om plaats te maken voor de werkkleding. Ruim 1200 dieren van meer dan 300 inzenders namen deel aan de verschilende onderde len. Behalve veekeuringen, waren er ook zuivelkeuringen waar allerlei soorten kaas ge test werden. De Shetlandponys kregen veel aandacht van vooral het jeugdige publiek. Ook voor de prachtige dikbil- len op de tentoonstelling, was veel belangstelling. Op de ma nifestatie werden wedstrijden voor plattelandsjongeren ge houden zoals behendigneid- sproeven, koekslaan, bloem- Drle ponys met hun begeleiders. schikken enz. Natuurlijk ont braken de vele sfeerbepalende stands met allerhande agrari sche artikelen niet. tssas1 DfE WCCHT HET ICHWEQiMÊE'N vAMTjeVAN iBN IW7 NAAIEN/ AF&EMAAKr? De heer Nasselder werd zater dagmorgen even in het zonne tje gezet omdat hij al 31 jaar lid is van de Zuivelcommissie. Clubhuis aan puin geslagen ALPHEN AAN DEN RIJN Het clubhuis van de f ietscross ver eniging Avanti is afgelopen week totaal vernield. Onbekenden hebben voor 10.000 gulden schade aan de stacaravan van de ver eniging aangebracht. De caravan aan de Heymans Wetering was in gebruik als kantine en verenigingsgebouw. Waarschijnlijk is de caravan tussen dinsdag en vrijdag vernield. - sche verfraaiingen, zoals onder burgemeester Goekoop, tevens voorzitter van de Stichting Pieterskerk Leiden, in zijn openingstoespraak zaterdag tot de genodigden. Dankzij geldelijke steun van Monumentenzorg zijn de hu ren van de gereed gekomen kerkhuisjes, rond de Pieters kerk, vrij laag gebleven. „Als we de restauratie van die huis jes zelf hadden moeten beta len. hadden de huren zo'n 2200 gulden per maand moeten be dragen. Door overleg met de ministeries werd een eenvou diger restauratieplan opgesteld en kwam men op ongeveer 750 gulden per maand aan huur. Dankzij een bijdrage van Mo numentenzorg zijn de huren nu na de restauratie gemid deld op zo'n 390 gulden per maand uit gekomen", aldus voorzitter Goekoop. In de wo ningen zijn grotendeels de oor spronkelijke bewoners terug gekeerd. Behalve het aanzien van de Pieterskerk zelf moet nu nog de omgeving van de kerk wor den aangepast. „Ook het plein moet weer de allure van vroe ger krijgen". Voor het Pieters kerkplein is een wedstrijd uit geschreven voor de meest aar dige indeling. De viering van het afronden van de laatste fase van de res tauratie gebeurde zaterdag vrij informeel. De lezingen van prof. ir. J.J. Terwen, hoogle raar architectuurgeschiedenis aan de universiteit van Leiden en die van architect A. Pee toom en voorzitter van de Stichting Vrienden van de Pieterskerk, mr. F. Portheine, werden muzikaal omlijst door het muziekgezelschap „Ghe- selscap Goet ende fyn", het William Byrd vocaal ensem ble, het Leids Kamerkoor en de orgelmuziek van Joop Brons en Han Kapaan op hobo. Ter gelegenheid van het berei ken van deze mijlpaal werd hij tot erelid van de V.E.B.O. be noemd. Openingsweek Groenoord Buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23 houdt deze week, ter gelegenheid van het begin van het nieu we seizoen, een aantal min of meer feestelijke bijeen komsten. Zo is er gisteren een viswedstrijd gehouden. Vandaag is er in het buurthuis een culturele familie dag. Vanmiddag werden er allerlei films vertoond. Vanavond treedt een Turkse, een Nederlandse en een Marokkaanse volksdansgroep op vanaf half acht. Mor genmiddag is er bingo en sjoelen voor vrouwen vanaf twee uur. Morgenavond wordt er vanaf acht uur een vrouwenfeest gehouden met medewerking van het ac cordeonistenduo „The Whitebreads". Voor de kinderen staat er woensdagmiddag vanaf twee uur een optreden van twee clowns op het programma. Woensdagavond vanaf half acht is er een informatieshow waar Sjef van Oekel vanaf negen uur optreedt. De toegangsprijs is twee gulden. Donderdag wordt er vanaf half twee een 55-plus middag gehouden, waar het accordeonisten- duo „the Whitebreads" wederom acte de presence geeft. Donderdagavond is vanaf acht uur de jeugd welkom in het buurthuis. Dan is er disco. Vrijdag presenteert de speeltuinvereniging zich in het buurthuis. Vanaf half negen kan men er dan kaarten en biljarten en er aller lei informatie krijgen over de speeltuin. De openings week wordt zaterdagavond afgesloten met een groot buurtfeest vanaf negen uur. Het dansorkest „Surprise" verleent hieraan zijn medewerking. Lezen en schrijven Buurt- en clubhuis „De Rollemanaan het Trekvaartplein is van plan het komend seizoen weer lees- en schrijfcursus sen te geven. Daartoe worden medewerkers gezocht, die de woonwagenbewoners in het lezen en schrijven willen on derrichten. Voor de voorbereiding van de cursussen wordt iemand gezocht, die ai enige ervaring heeft in het alfabeti- seringswerk. Voor de overige kandidaten geldt dat zij zich met het uitgangspunt van werken, het ervarend leren, kunnen verenigen en dat zij enthousiast twillen meewer ken er iets van te maken. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Bruno van Veen, Trekvaartplein 69, tel. 154647. Gesprekscursussen In het Olgacomplex is sindskort een bureau gevestigd, dat zich bezighoudt met het geven van cursussen ge- sprektechniek. De cursussen zijn bestemd voor perso nen die wat meer vaardigheid willen opdoen in het ef fectief vergaderen of het houden van toespraken. De cursussen kosten tweehonderd gulden per persoon. Ze gaan de laatste week van september van start. Er is een cursus vergaderen en discussiëren, een cursus spre ken voor een groep en een cursus gespreksvoering. Cursussen Bij een aantal cursussen die het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat houdt zijn nog plaatsen vrij. Het gaat om gitaarles voor beginners, jazzballet, dansexpressie, tekenen en schilderen, zeefdrukken, mime en clowning. Al deze cursussen duren 15 weken. Voor inlichtingen: tel. 14fidJo Economisch wel en wee De handel in gebruikte automobielen (niet vanuit een inrich ting) van H. Dural aan de Driftstraat 15a is opgeheven. „Advago b.v.", bemidd. bij verzekeringen en verhuur, beheer van onr. goed enz., aan de Oude Singel 116 is verplaatst naar Scheveningen. Aan de Adm. Helfrichweg 11 is een vestiging geopend van het Delftse slopersbedrijf van Eijk b.v. In een eerder leeggekomen winkelruimte aan de Rosmolen 28 is Mac Foto, foto-ontwikkelingsbedrijf, gevestigd. Aan de Hoge Rijndijk 61 is het assurantie- en financieringsbu reau J. Schouten gevestigd. Het interieurmontagebedrijf Intriall Montage aan de Havik- horst 54 is overgenomen en als eenmanszaak voortgezet door J. du Pau. Aan de Du Rieustraat 13 is het aann.bedrijf van metsel- en tegelwerk H. C. Seijn, gevestigd. Het cafébedrijf „Sociëteit Pink Panda" aan het Wagnerplein 1- 3 is opheven. De Leidse Antiekmarkt, handel in (boeren) meubelen, boeken en curiosa is verplaatst van de Nieuwe Mare 29 naar het Harte- veltcomplex aan de Langegracht 61. De winkel in kunstartikelen en aardewerk „De Leidsche Fles" aan de Breestraat 3 is opgeheven. De winkel (afdeling) luxe- en huish. artikelen van Oudshoorn aan de Haarlemmerstraat 158 is begonnen met de opheffingsuit verkoop. Het glazenwassersbedrijf van Ch. B. A. Ahrens gevestigd aan de Trompstraat 12 (daarvoor aan de Arendshorst 137) is in staat van faillissement verklaard. Het timmer- en aann.bedrijf Fa. J. van Iterson aan de Oude Singel 188 is opgeheven. De groothandel in cons.ijs en diepvriesprod. van D. Durieux aan de le Binnenvestgracht 15 is opgeheven. De cafetaria „De Morspoort" aan de Morsstraat 18 is overgeno men door N. Elazab Aly en wordt onder dezelfde handelsnaam voortgezet. T.C.N.-Telecommunicatie Nederland aan de Binnenoostsingel 20 is uit Leiden naar elders verplaatst. De groothandel, kleinhandel, im- en export in/van vlees enz „De Vleeschmeesters Slagerijen b.v." aan de Rooseveltstraat 12a is uit Leiden naar elders verplaatst. 3 M International Trading b.v. aan de Rooseveltstraat 55 is verplaatst naar Breda. Aan de Jos. Haydnlaan 18 is het schoonmaakbedrijf „Sipo b.v." gevestigd. Aan de Calandstraat 29 is de handel (niet vanuit een inrich ting) in gebruikte automobielen en de expl. van een autosloperij van J. C. Op den Dreest gevestigd. Aan de J. Luykenlaan 263 is het bedrijf van R. Favier, expl. van een rijdende snackbar met vaste standplaats, gevestigd Aan de Arendshorst 65 is het vertaalbureau van K. Kawabata gevestigd. Het „Algemeen Vertaalbureau Muiderkring" aan het Wolle gras 10 is verplaatst naar Leiderdorp. In een eerder leeggekomen winkelruimte aan de Haarlemmer straat 213 is de winkel in eleetr. apparaten „Elektrorama" geves tigd. Het accountantskantoor Heynen aan de Hogewoerd 124 is ver plaatst naar Wassenaar. De amb. handel in bloemen en planten van P. C. Hansen in de Celebesstraat 15 is opheven. De zelfbedieningswasserij „Wassalon H. K. Ph. v.d. Heijden" aan het Wagnerplein 5-7 is opheven. Aan de Agaatlaan 143 is de handel aan grootverbruikers in sportprijzen van J. R. de Jong, gevestigd. Aan de Morssingel 63 is het beleggingsadviesbureau op het ge bied van onr. goed drs. J. Bakker gevestigd. Het bestratingsbedrijf F. K. Grootenboer aan het Trekvaart- plein 59 is in staat van faillissement verklaard. In de eerder leeggekomen winkelruimte aan de Oude Heren gracht 19 is de speciaalzaak in Italiaanse jeugd- en sportmode „Senso Unico" (eig. G. Zarra) gevestigd. De muziekopnamestudio „J.P.S. Studio's b.v." van J. Pieëte aan het Dwergwier 11 is opgeheven. Aan de Rijndijk 120 is de „Leidse Auto Centrale" verkoop van 2e handsauto's (eig. J. Brouwer) gevestigd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3