Dames van AY Holland onbedreigd kampioen Outsider Serge Buitenzorg naar draftitel Troost prijzen hoogst haalbare voor roeiploegen ehaald' MAANDAG 5 SEPTEMBER 1983 ;eWel titel, geen ecord voor Reniers JORN Windkracht negen heeft boogschutter iny Reniers zaterdag op de eerste dag van de na- jnale titelstrijd afgehouden van een mogelijke erbetering van zijn nationale record. De 36-jarige rhutter uit Asten, die kortgeleden zijn record op 311 punten stelde en daarmee voldeed aan de li- ïiet (1255) voor de WK (17-23 oktober in Long Be- d sijch) en de Olympische Spelen, prolongeerde giste- bésjen in Doorn voor de vierde opeenvolgende keer lesse)et kampioenschap. Door de orkaankrachtige wind fleef zijn totaal steken op 1223 punten. Bij de da legde Jacqueline van Gerven uit Rosmalen be- _o op de titel. Zij had evenveel punten (1205) als je Olympische deelneemster in Moskou, Carrie van maar de laatste had één poedel meer op haar aanfaam' ^ames eindigde de Delftse Cobie van jergen Henegouwen als vierde met 1105 punten. Viermaal verlies volleybaldames RODEN!..L Het Neder lands damesvolleybalteam te gen de Westduitse dames niet eenmaal kunnen winnen. Vier oefenwedstrijden gingen ver loren. Na twee nederlagen in de voorafgaande duels ging oranje in Rödental voor 600 toeschouwers met 0-3 onder. De setstanden waren: 13-15, 5-15, 8-15. De laatste wedstrijd gistermorgen in Forchheim werd met groot verschil verlo ren. In drie sets kon oranje slechts zes punten bemachti gen. Het werd 0-3 na 3-15, 2-15, 1-15. Waterski-beker voor De Braasem ROELÖFARENDSVEEN De Braasem uit Roelofsarendsveen heeft gisteren op eigen water voor de vijfde achtereenvolgende keer de nationale waterski-beker gewonnen. Bij de senioren legde Berry Hendriks uit Tilburg in de combinatie beslag op de indivi duele beker. Zijn overwinning fundeerde hij op het onderdeel figuren, dat hij met overmacht won. Het schansspringen was voor Peter van der Meer uit Roe- lofarendsveen en Ronald Visser uit Rijswijk slalomde het beste over het woelige water van het Braasemermeer. Bokser overleden LOS ANGELES De 22-jari- ge beroepsbokser Francisco Bejines is gisteren in Los An geles overleden na drie dagen in coma te hebben gelegen. De Mexicaanse bantam-gewicht had in de twaalfde ronde van zijn partij tegen Alberto Davi- la (Vst) het bewustzijn verlo ren en bij het neergaan zwaar hersenletsel opgelopen. Hij werd onmiddelijk geopereerd, waarbij een team van drie neuro-chirurgen het voorste deel van de hersenpan verwij derde. Campomanes bevestigt beslissing GENEVE De voorzitter van de we reldschaakbond, de Philippijn Campo manes, heeft in Geneve de diskwalifi caties bevestigd van de Sovjets Garry Kasparov en Vassili Smislov. Beide spelers boycotten onlangs de halve fi nales van het kandidatentoernooi uit protest tegen de speelplaatsen Pasadena (Verenigde Staten) en Abu Dhabi (Ara bische Emiraten). Hun tegenstanders Kortsjnoj en Ribli werden tot winnaar uitgeroepen. Campomanes weigerde in te gaan op de eis uit de Sovjet-Unie de genomen maatregelen te herzien. ^mJ)e Graafschap Brbli jf t lan kop DEN HAAG De vijfde Speeldag in de eerste divi sie werd mager bezocht. De acht wedstrijden trok ken in totaal 27.000 toe schouwers. Er vielen 22 doelpunten en 7 gele kaarten. meeste doelpunten werden noteerd in het Zuiderpark Den Haag, waar de gedoodr 'erfde titelfavoriet FC Twente ja een schrikbarende competi- iestart aangaf op de weg terug e zijn door FC Den Haag met 1-2 te verslaan. De meeste gele jaarten werden uitgereikt loor arbiter De Schepper, die lens het duel tussen FC 'W en RBC viermaal het dleel uit de zak haalde. Het „hifiocht allemaal niet verhinde- n dat De Graafschap aan de aanleiding bleef door een over winning (2-1) op Eindhoven, de ]^e U'1 D°etinchem heeft *-og het meest te duchten van EC, dat weliswaar drie pun- n achter staat, maar een 'edstrijd minder heeft ge- Hekkesluiter werd BC. De "amateurs" uit Roo- indaal mochten opzienbarend iginnen door NAC af te hminken, na die zege heeft ploeg geen punt meer bin- Va)e karakteristieken zijn: erdajw - Telstar 1-1 (0-1): 35. '.iesdek 0-1, 87. Dijkstra 1-1. :heidsrechter: Draaisma. dertoeschouwers: 3000. ,ora,«- wv RBC J.J (1.1): 22. 'aihuttu 1-0 (strafschop), 28. "oets 1-1, 53. Brandts 2-1, 64. 'aihuttu 3-1 (strafschop). :heidsrechter: De Schepper, beschouwers: 2500. Geel: Cox 'C VVV), Klerx, Voets, Dijk- irs (RBC). Cambuur - Vitesse 1-1 0): 55. Boere 0-1, 71. Groote 1-1. Scheidsrechter: Verhoef. Toeschouwers: 5000. Geel: George (Vitesse). FC Den Haag - FC Twente dieJ-4 (0-3); 5. Ashcroft 0-1, 27. "tyreijsen 0-2, 32. Bleuming 0-3, tr%). Sörensen 0-4, 55. Zwart 1-4 n W( strafschop), 59. Tempelaar 2-4. istari ^heidsrechter: Hobee. Toe- chouwers: 3500. veds 6 er leracles - Veendam 0-0. Scheidsrechter: Bannet. Toe- »ndan chouwers: 3000. Geel: Korte Veendam) Veld -1 (0-0): 58. Van der Klift 1-0, Witty2. Boskma 1-1. Scheidsrech Blankenstein. Toeschou vers: 3200. Geel: Van Zanten Wageningen) )e Graafschap - Eindhoven •1 (1-1): 17. Galgenbeldt 1-0, 4. Jansen 1-1, 67. Wildenbeest -1. Scheidsrechter: Van Laar. beschouwers: 5500. JlEC - SVV 2-1 (1-1) in sdlommertz 1-0, 41. Derks 1-1, en I 1. Mommertz 2-1. Scheids- r (Ajechter: Dolstra. Toeschou- ïun fers: 1500. >eel: Wokke (SVV). HC contra C Den Haag in de beker IQEN HAAG FC Den Haag eeft in het KNVB-bekertoer- ooi, waarin dit jaar 29 ama- lurclubs uitkomen, voor de ;rste ronde geloot tegen het r )elftse DHC. De wedstrijd vordt gespeeld in het week einde van 8/9 oktober. resultaat van de loting: Cambuur - PSV Irachlsier Boys - DS '79, "IP - RBC. imen - AFC. loordwiik - Heracles, link wijk - Veendam, larendrecht - Xerxes, Vagen ngen - AZ '67, We Graafschap - SVV, iCV - RODA JC. IK - Caesar, Ihda Raalte - Sparta, Bic lerick - Eindhov( ieldrop - NAC, rfJHC - FC Den Haag, l'OV - Ajax. jiakenburg - FC Groningen, K»nga - PEC/Zwolle ^EC - Excelsior, Iranje Nassau - VVV, keskens - DWS, Utrecht - Volendam, Treffers - IJsselmeervogels, insburgse Boys - Willem II, DVO - Fortuna S, lick Boys - AWC. ihilles'29 - Go Ahead Eagles, Ifclmond Sport - Haarlem, leerenveen - Feyenoord, 'C Twente - Telstar, eui ïivv FC Den Bosch. - Vitesse EC honkbal gedevalueerd DEN HAAG Het toernooi om de Europese honkbalbeker, dat van woensdag tot en met zondag in Rotterdam en Haarlem wordt gehouden, telt slechts vijf deelnemende teams. Eén van de kandidaten voor de overwinning, Nettuno uit Italië, heeft te kennen geven om financiële redenen niet naar Nederland te zullen komen. De organisatoren, die eerder de Spaanse kam pioen Filadecans als reserve opriepen voor de Belgische titel houder, hebben dit weekeinde een alfternatief wedstrijdschema vervaardigd. De Europese honkbalbond zal Nettuno, dat in 1971 en 1972 de Europese beker veroverde, gedurende twee jaar voor internationale wedstrijden uitsluiten. Het deelnemersveld be staat nu uit: Haarlem Nicols, Neptunus (Nederland); Parma (Ita lië); Leksand (Zweden) en Filadecans (Spanje). WASSENAAR De ze venjarige draver Serge Buitenzorg was gistermid dag in het kampioenschap van Nederland niet meer dan een outsider, maar ze gevierde met de Hoofd dorper Jan van Dooye- weerd in de voortreffelij ke kilometertijd van 1.19.5. De twee vijfjarigen Uno Hazelaar, winnaar van de Gouden Zweep, met Wim Velis en Udo Quick (Arend de Wrede) waren in de wandelgan gen van de Nederlandse banen al wekenlang het gesprek van de dag. Udo Quick, derde in de Grote Prijs de Lage Landen, mocht op papier de over winning niet ontgaan, was de mening van de aan hang van eigenaar Wins- ser uit Haren. Maar de Limburgse hoop was Uno Hazelaar, in de Grote Prijs der Lage Landen vierde, maar zeker niet de minde re van Udo Quick. Maar zoals dikwijls in de paar- desport pakte het anders uit. Na de start van de koers over 2600 meter nam Chianti Pitt met Peter Koppejan de lei ding. Deze Deense import bouwde een grote voorsprong op. Udo Quick was de eerste, die in de achtervolging ging. Bij het indraaien van de laat ste bocht met nog zo'n zeshon derd meter voor de boeg ging Chianti Pitt aan de leiding voor Udo Quick, Ossian en Rieka Hanover. Met nog zo'n tweehonderd meter liet eerst Chianti Pitt het afweten. Ge heel buitenom kwam Serge Buitenzorg, die in het tweede gelid achter de startauto was vertrokken, enorm opzetten en greep de zege. De jacht op Chianti Pitt had voor Udo Quick te veel kracht gekost. Uno Hazelaar had in de eind strijd nog wat over en werd tweede voor Udo Quick en Rieka Hanover. Jan van Dooyeweerd: „Ik had niet gedacht met Serge Buiten zorg te winnen. In het tweede gelid achter de startauto te moeten beginnen is met zoveel goede paarden voor je neus natuurlijk een moeilijk zaak. Ik was was met de gedachte de koers ingegaan om te proberen iets mee te snoepen van het prijzengeld". Maar volgens de insiders bracht het koersin- zicht van Jan van Dooyeweerd de overwinning. Op het juiste moment ging hij met Serge Buitenzorg rijden en liet de hengst op de finish af geen meter te veel lopen. Aan de eindstreep wachtten de bloe men en de eerste prijs van twintigduizend gulden Ook de supertriodraverij werd een prooi voor Jan van Dooye weerd. Hij won met Varinsja na ontwikkeling van de fi- nishfoto. Udet Westlandia (Ge rard van Eykelenborg) werd tweede voor The Black Arden, die lang aan de leiding ging. Een derde en ditmaal ver wachte overwinning voor Jan van Dooyeweerd met Utahbon bleef uit. In de Mac Kinley- prijs moest hij genoegen ne men met een tweede plaats achter Walko B met Cees Wortel. SUPERTRIO In supertrio 37 van komende zondag op de Wassenaarse baan Duindigt komen zestien volbloeds over een afstand van 2000 meter aan de start. Het is de laatste supertrioren van het seizoen. Een uitgesproken fa voriet is er niet te vinden. Wij houden het op Happy Warrior. Onze favorieten: Happy War rior, Sacha en Longway. Onze outsiders: Green Galore, Sty lish Rascal en Blandor. ARTHUR VAN RIJSWIJK LEIDEN De dames van de atletiekvriendenkring Holland zijn geheel vol gens verwachting kam pioen geworden van de tweede klasse der lande lijke kompetitie. In hun kielzog verbeterde de Ba taven-Leiden dames zich en legden beslag op een uitstekende vijfde plaats. Eenzelfde resultaat was weggelegd voor de dames van AAV'36 in de finale van de èerste klasse, ter wijl de heren zich van de achtste naar de zesde plaats werkten. Bij de Spartaan en AAV'36 ook feest om het districtskam pioenschap van respectie velijk de jongens en de meisjes C. Het kampioenschap van Hol land kwam nauwelijks in ge vaar en kreeg door de goede verrichtingen van Yvonne van Dorp (12.1 en 56.4 secon den op de 100 en 400 meter) en Jenny Litjens (1.75 meter hoog en 58.1 seconden op de 400 meter) gestalte. De verwachtte „een-twee" overwinningen op de.800 meter en hoogspringen bleven uit doordat de andere verenigingen met enkele ver rassingen kwamen. Op de 800 meter kwamen Cathy van Loon, met 2.19.8 minuten, en Marion Komdeur, met 2.20.7 minuten, niet verder dan een derde en vierde plaats achter Wilma Rusman (die direct daarna ook de 3000 meter won) en Janneke Bosma. Ook Jacqueline Baljet voegde veel punten toe aan het kampioen stotaal met 15.3 seconden op de 100 meter horden en 1.55 meter hoogspringen. Na de winnende 49.5 seconden op de 4 x 100 meter estafette was alle spanning verdwenen en kon het feest beginnen. Met een puntentotaal van 28.008 werd de ploeg van de uitbundig aan moedigende trainer Eli Ver mond onbedreigd kampioen en kan zich opmaken voor een verblijf in de eerste klasse. Met Holland gaat ook de ploeg van Unitas, die op meer dan 1600 punten achterstand twee de werd, over. De Bataven dames deden het zeker niet slecht en al zat pro motie er niet, toch verbeter den zij zich naar een vijfde plaats. Marian van de Niet startte de wedstrijd voor de Bataven uitstekend door met 14.6 seconden op de 100 meter horden een flinke punten- winst te behalen. Haar 1.60 meter hoog was ook goed voor veel punten en werd gesteund door een wat fortuinlijke, maar terechte, 1.55 meter van Hella van de Graaf. Op de 800 meter werd Marian van Klink vijfde met 2.22.5 minuten wat een verbetering van haar jaar prestatie is. Yolanda Dorlas was een nuttige tweede loop ster door 2.27.1 minuten te no teren. Karin van de Berg zette haar voorbereiding op de ma rathon van Enschede aan de kant om zich op de 3000 meter voor de ploeg in te zetten. Met 10.57.3 werd zij derde en scoorde een flinke winst voor haar team. Femmy Jansen kwam tot een beste prestatie bij het discuswerpen (30.24 meter) en de estafette stopte na 51.4 seconden wat een vijf de plaats betekende. Ook in het eindklassement werd een vijfde plaats behaald met 25.067 punten. AAV'36 In Veldhoven waren bij de he ren van AAV Adrie Hartveld en Ed van Gemeren de uit blinkers. Hartveld liep op de 3000 meter steeple chase een nieuw Gouds record met een tijd van 9.10.9 minuten en Ed van Gemeren won met een tijd van 3.51.6 minuten de 1500 meter. Ruud van Maurik pak te uit met een 14.29 meter hinkstap, Aja van Gemeren met 15.2 op de 110 meter hor den en Paul Boere met 55.32 meter speer. Charles den Uijl was na de 110 meter horden (in 15.8 seconden) uitgeblust, maar zag Ger Egberts op de 400 meter wel 51.7 seconden noteren. Totaal 43.837 punten. De dames hadden in Ingrid Zuijdervliet een vertrekkende coryfee met een goede kogel stoot van 10.81 meter. Haar 36.70 meter speerwerpen kon Kim Nieuwland (44.46 meter) niet bedreigen. Trudy van Deuren (12.4 seconden op de 100 meter) zorgde verder voor een van de weinige hoogte punten in de ploeg, die met 27.561 punten op een vijfde plaats bleef staan. Spartaan De C-jongens van de Spartaan voldeden aan de verwachtin gen in de districtsfinale. De eerste winst was er bij de esta fette (47.5 seconden). Eric Op- gelder (15.8 seconden op de 100 meter horden en winnaar op de 800 meter), Thijs de DUISBURG Sjoerd Hoekstra en Joost Adema zijn er niet in geslaagd de wereldtitelstrijd roeien een voor Nederland bemoedigend slot te geven. De twee zonder stuurman van Aegir, die vorig jaar op de Rotsee van Luzern verraste met een bronzen medaille, had de voor Nederland teleurstellende titelstrijd op de Wedau- baan nog enige glans kunnen geven. Moesten Hoekstra en Adema in 1982 de Noren Magnus Greppe- rud en Sverre Loken, alsmede de Oostduitsers Carl Ertol en Ulf Sauerbrey laten voorgaan, in Duisburg lieten ook de Russen Viktor Pereverzev en Gennadi Krioetsjkin de Nederlanders achter zich. De vierde plaats bleek dit keer voor de enige Neder landse „zware" herenploeg die de finale haalde het hoogst be reikbare. De Groningers hadden een voortreffelijke start. Tot op de dui zend meter voeren zij achter Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie. De Noorse titelverdedigers sloegen ook nu op de tweede kilome ter toe. Tot vijfhonderd meter voor de finish scheen het verschil met het brons nog overbrugbaar. In de slotfase groeide die mar ge echter uit tot een volle lengte. Opnieuw werd aangetoond dat Nederland in internationale roei- kampioenschappen slechts kan strijden om de troostprijzen. Het enige positieve van de wedstrijden in West-Duitsland is dat de vaderlandse afvaardiging goed was voor drie finaleplaatsen. De chef de mission van de Nederlandse ploeg naar de Olympische Zomerspelen, Xjeerd van Wimersma-Greidanus, heeft al in een vroegtijdig stadium gesteld, dat een finaleplaats bij de wereld kampioenschappen roeien 1983 in principe uitzending naar Los Angeles betekent. Sterkste Oost-Duitsland toonde zich met zowel vier gouden medailles bij de dames als bij de heren de sterkste roeinatie. Opmerkelijk was het herstel van West-Duitsland met drie gouden, een zilveren en een bronzen plak. De grote verrassing was de nederlaag van Oost-Duitsland bij de vier-met-stuurman, sedert 1977 een vaste titel voor de DDR. De Nieuwzeelandse vier weerstond dit maal de Oostduitsers. Met een tempo van 42 slagen in de minuut werd Oost-Duitsland in de slotfase zelfs op meer dan een lengte gezet. De triomf van Nieuw-Zeeland werd compleet toen in de laatste wedstrijd van de kampioenschappen ook het goud bij de achten werd opgeeist. De tienduizenden enthousiaste Westduitsers op de volgepakte tribunes kregen de zege die zij zo begeerden. De Westduitser Pe ter-Michael Kolbe, die een jaar geleden met roeien was gestopt, heroverde met groot machtsvertoon de titel bij de skiffeurs. Ook de stuurmanloze vier leverde West-Duitsland goud op. Het totale beeld van het Nederlandse roeien was teleurstellend. Dat geldt nog het meest voor de „zware" heren. Dat de roeibond bij de uitzending naar de titelwedstrijden een ruime hand heeft gehad, werd het duidelijkst aangetoond door de Nereus/Orca vier-met-stuurman. Op een vierde plaats in de series volgde een zelfde in de herkansing en een laatste in de halve eindstrijd en de kleine finale. De Nederlandse boot toonde slechts aan, dat de ploeg sterker was dan Griekenland en Japan, de enige boten die niet tot tenminste de kleine finale doordrongen. Om dat te kun nen vaststellen was evenwel geen uitzending naar wereldkampi oenschappen noodzakelijk. hem De dames van AV Hol land bejube len de onbe dreigd en overtuigend binnenge haalde titel. Vries (12.1 seconden op de 100 meter) en Ard Stassen (34.34 meter diskus en 35.22 meter speerwerpen) scoorden indivi dueel ook erg veel punten. Met goede verrichtingen van Koen Rosdorff (5.43 meter ver en 1.55 hoog) en Jeroen Ragas (33.64 meter diskus) werd een totaal verwezenlijkt van 22.479 punten. Met het Zoetermeerse Ilion wordt op 17 september in Rotterdam om de landelijke ti tel gestreden. Daar zullen ook de meisjes C van AAV'36 aan het werk zijn, die in Karin Zandstra (1.50 meter hoog), Sandra Zierikzee (80 meter horden in 13.0 seconden) en Esther Koopmans (600 meter in 1.45.0 minuut) grote punten- vergaarders hadden. Ook Louise Stapper was erg snel op de 600 meter door in dezelfde tijd (1.46.1 mimnuut) als Jolan- da van de Weerdt (S) te fini shen. De tweede hordenloop ster (Margriet van de Nagel) liet ook een voortreffelijke techniek zien en werd met 13.3 seconde tweede. In totaal verbeterden zij zich nog on danks het slechte weer zodat er in Rotterdam heel wat te verwachten valt van deze jon ge meisjes. Sjoerd Hoekstra en Joost Adema reikten in de finale twee zonder naar de vierde plaats en konden daarmee hun bronzen prestatie niet evenaren. Dooyeweerd op weg naar de zege die

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11