Als in de ijzigste dagen van de koude oorlog tal Geduld. Tsjadische regering meldt overwinning la £eidae öouia/nt 350.< aS'SIJTHOFF PERS Wie is er bang voor de hongerige duizendpoot? JM. Shamir bereikt regeerakkoord in recordtijd Bezwaren brengen installatie werkgroep onderwijs in gevaar Rukwind werd turbine te veel TNNENLAND/BUITENLAND" CeidaeSoma/nt ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1983 PAGINA 5 INjt ■Parlementaire elegatie noemt liegtuigincident bedrijfsongeval (Van onze speciale (erslaggever Rik in 't Hout) SUSSEL VVD-leider Nij- is alleen bereid maandag iar Moskou af te reizen, als Sovjet-Unie snel met een jrklaring komt óver het lerschieten van de Koreaan- Boeing en als zij daarvoor „ar excuus aanbiedt. Als Nij- ls afhaakt, is het zo goed als ker dat ook de fractieleiders en Uyl en De Vries besluiten uis te blijven. Zij voelen er de ets voor met een verkleinde ier. «legatie naar Moskou te gaan, en,, bleek gisteren in Brussel, ee-aar de delegatie het NAVO- >er-)ofdkwartier bezocht. Overi- on-»ns staat nu reeds vast, dat de [legatie in elk geval wèl (vol- lke>nde week vrijdag) naar ingfashington gaat en vervol- en >ns naar Bonn. •uk cht jeen van de drie leden van de de elegatie gelooft vooralsnog at de opdracht tot het neer- er-alen van het Zuidkoreaanse erkeersvliegtuig uit het jremlin gekomen is. „Als dat zou zijn, zou dat een wijzi- an-|ng betekenen van de we- ,In Apolitieke situatie", aldus datien Uyl. Hij voegde eraan toe: Qnder die omstandigheden de ju het niet verstandig zijn op ew jt ogenblik met een kamerde- ge- igatie in Moskou op bezoek te tak aan". De Vries en Nijpels slo- tot in zich volmondig bij dit landpunt aan. log ioorlopig menen alle drie po- zal |ïci dat het gebeuren met de Deing een „bedrijfsongeval" éweest is. Dat zou ook blijken de jt de informatie, die zij giste- in het NAVO-hoofdkwar- te er kregen. Nijpels vertelde, at de delegatie inzage had ge- de; hd in de gesprekken, die de 'en bmmandant van het Russi- jy- che eskader jachtvliegtuigen 'ÜP leeft gevoerd met zijn basis, et- v [e Amerikaanse inlichtingen- fienst heeft deze conversatie p de band opgenomen. Vol- fens Nijpels wordt daarmee et bewijs geleverd, dat er van !e „grond" bevel is gegeven te thieten. De gesprekken be- ^tten géén aanwijzingen dat N e opdracht oorspronkelijk uit 4 foskou is gekomen, aldus Nij- pls. Nijpels ziet de zaak zoals 2gd tamelijk simpel. „Als situatie onduidelijk blijft - [jvoorbeeld doordat de Rus- ;n volharden in hun zwijgen dan kunnen wij maandag ch niet vrolijk zwaaiend op ;t vliegveld van Moskou ar- Jveren en dinsdag met me- Andropov gaan zitten Nijpels benadrukte, it hij de reis niet wil afstel- ,Dit moment is niet ge- tor [hikt. We kunnen altijd later io- j ,e- Vastgestelde boeken prijs is bindend DEN HAAG Textielhandel Zeeman mag niet langer Prisma-schoolwoorden- boeken in ons land verkopen beneden de prijs die de uitgever heeft vastgesteld. Dit heeft de president van de rechtbank in Den Haag gisteren bepaald in een kort geding dat was aangespannen door de Vereeniging ter Behartiging van de Be langen des Boekhandels. Voor elk exem plaar dat Zeeman nog beneden de vastge stelde prijs verkoopt zal een dwangsom van 50.000 gulden moeten worden be taald. Het bedrijf verkoopt de pockets sinds begin juli voor een prijs die een gul den lager is dan de door de uitgever vast gestelde prijs van 7,90. De president acht dit in strijd met het reglement voor het handelsverkeer. Hoofdverdachten Slavenburg affaire voorlopig nog vast ROTTERDAM De twee hoofdverdach ten in de Slavenburg-affaire, het 60-jarige ex-lid van de Raad van Bestuur Ruud Sla venburg en de 62-jarige ex-directeur M.C.V. worden voorlopig nog vastgehou den. De rechter-commissaris in Rotterdam heeft gistermiddag de bewaring bevolen van de twee voormalige topfunctionarissen, die maandag werden gearresteerd. De offi cier van justitie kan de twee daardoor nog zes dagen vasthouden. Daarna'moet hij de raadkamer van de rechtbank vragen om gevangenhouding. Dit beloopt een periode van 30 dagen, die door de rechtbank kan worden verlengd. De twee voormalige top functionarissen worden ervan verdacht lei ding te hebben gegeven aan de zwart geld- -transacties van de bank. Tweede hoofdredacteur bij Elseviers Magazine AMSTERDAM Het conflict rond het hoofdredacteurschap van Else viers Magazine lijkt ten einde. Pierre Huyskens (52) is sinds 1 sep tember niet alleen adjunct-hoofdre dacteur, maar ook tijdelijk hoofdre dacteur naast hoofdredacteur Ferry Hoogendijk. Beiden hebben gelijk waardige bevoegdheden. Hoofdre dacteur-buitenland Daan van Ros malen (62) is in goed overleg met ontslag gegaan, maar blijft aan de krant verbonden als vaste buiten landcommentator, zei Huyskens gisteravond. Hij is tot tijdelijk hoofdredacteur aangesteld in af wachting van de benoeming van een kandidaat van buiten. Half miljoen voor Tamils Sri Lanka DEN HAAG Minister Schoo van ontwikkelingssamenwer king heeft aan drie hulporga nisaties een bedrag van in to taal 500.000 gulden toegezegd, bestemd voor hulp aan de Ta mils, de minderheidsbevolking op Sri Lanka. Dit heeft het ministerie van ontwikkelings samenwerking gisteren mee gedeeld. Na de onlusten op dit eiland ten zuiden van India raakten tienduizenden Tamils ontheemd en verblijven nu in opvangkampen. Nederland gaf al eerder voor een bedrag varj 100.000 gulden directe hulp aan de Tamil-bevolking. AMERIKAANSE VOLK UNANIEM ACHTER REAGAN (Van onze correspondent) WASHINGTON De al gehele woede in de Vere nigde Staten over het neerschieten door de Sov jetluchtmacht van de Zuidkoreaanse Boeing 747 met 269 mensen aan boord, verhevigde giste ren nog naarmate een Russische officiële uitleg van het gebeurde langer uitbleef. President Reagan wist zich voor het eerst in zijn ambtstermijn verze kerd van vrijwel unanie me instemming vanuit de bevolking en het Congres, toen hij in Californië bij zijn vertrek naar Was hington de hardste woor den aan het Kremlin richtte, die ooit door een Amerikaans staatshoofd zijn gesproken. Geen enkele volksvertegen woordiger, ook niet in de De mocratische (oppositie-) Partij, nam in reacties op de korte presidentiële toespraak, waar in Reagan de Russen uitmaak te voor onder meer barbaren, terroristen en flagrante leuge naars, afstand van woordkeus en toon van het Amerikaanse staatshoofd. De politieke com mentaren werden op de Ame rikaanse televisiestations als in de ijzigste dagen van de Koude Oorlog telkens afgewisseld met beelden van woedende demonstranten iri" Washington en bij de Verenigde Naties in New York, die op spandoeken onder meer de uitwijzing van alle Russen uit de VS en „Amerika blijft kwaad" eisten. Terwijl president Reagan blijkbaar geen overhaaste sanctiemaatregelen jegens de Sovjet-Unie wil afkondigen een van de mogelijkheden is opschorting van de onderhan delingen in Genève over ver mindering van de kernbewa pening achtten woordvoer ders van de ministeries van buitenlandse zaken en defen sie gisteren in Washington de kansen op spoedige nieuwe ontwapeningsovereenkomsten met Moskou nihil, ook als de Genève-gesprekken gewoon zouden worden voortgezet. Gewezen werd op de directe verwijzing door president Reagan in diens bittere woor den tot Moskou, naar het ont- wapeningsstreven. „Wat te denken van een regime dat zijn visie op vrede en ontwa pening zo luid uittrompetten en tegelijk zo meedogenloos en snel een terroristische actie op onschuldige mensen uitvoert", aldus de VS-president. De po litieke krachten in Amerika die altijd al gekant waren te gen wapenakkoorden met de Sovjet-Unie, hebben met de Russische vernietigingsactie tegen het Koreaanse burger- vliegtuig de wind volop in de zeilen gekregen. Twijfel werd gisteren in rege ringskring in Washington ook geuit over het doorgaan van Zuidkoreanen koelen hun woede op een Sovjet vlag. Dat gebeur de gisteren tijdens een demonstratie tegen het neerhalen van het Zuidkoreaanse passagiersvliegtuig door Russische gevechtsvlieg tuigen. Enkele honderden Zuidkoreanen namen gisteren deel aan deze demonstratie voor het gebouw van de VN in New York. de afgesproken ontmoeting, volgende week in Madrid, tus sen Amerikaans minister van Buitenlandse Zaken Shultz en zijn Russische collega Gromy- ko. Shultz wil de afspraak nog wel nakomen (om uitleg te vragen over het Boeing-dra ma) maar de vraag is of Gro- myko na Reagans „scheldpar tij" het diplomatiek nog kan maken om op te draven. Uit gesloten is in elk geval dat Shultz en Gromyko, zoals in overwogen topontmoeting tus- presaillemaatregelen jegens de Sovjet-Unie werd gisteren in Washington opgemerkt dat de Amerikaanse regering herha ling wil voorkomen van de ru zie met binnenlandse belan gengroepen en met bevriende buitenlandse naties over vroe ger boycotmaatregelen (naar aanleiding van de kwesties Polen en Afghanistan). Het is daarom onzeker of de presi dent bijvoorbeeld een graan- -embargo dat Amerikaanse boeren zou duperen of een verbod op export van techno logie naar Warschau-Paktlan- den zou willen afkondigen. Andere opties zijn een boycot van Russische vliegtuigen en schepen, terugschroeven van diplomatieke contacten en be vriezen van culturele verdra gen. Naar verwachting zal Reagan proberen om zoveel mogelijk andere landen mee te sen Reagan en Sovjetpresident krijgen in de represailles, ten- Andropov. einde de Sovjets internationaal te isoleren en er zo min moge- „Die hele top lijkt onmogelijk lijk een puur Amerikaans- geworden. Reagan heeft het Sovjetsysteem barbaars -Russische controverse van te maken. President Reagan is de bedoeling lag, voorberei- Buitenlandse Zaken in Was- dende besprekingen zullen hington. voeren voor een volgend jaar Aangaande alle mogelijke re- noemd. Hij kan nu moeilijk afgelopen nacht om twaalf uur gaan werken aan verbetering met zijn Nationale Veiligheids van de betrekkingen met de raad in het Witte Huis in ver- Sovjet-Unie en aan de bezege- gadering gegaan om mogelijke ling daarvan middels een ont- sanctiemaatregelen te bespre- moeting met de hoogste bar- ken. In de loop van vandaag baar", aldus een zegsman op zal de president over een en ander ook overleg voeren met leiders van het Congres (volksvertegenwoordiging). Verkeersvliegers overwegen boycot Russisch luchtruim Extra voordaliga vakantieaanbieding van uw krant: 10 DAGEN COSTABRAVA op basis van een 2-persoonskamer met douche, toilet en balkon en VOLPENSION vanaf het ontbijt op de 2e dag t/m het lunchpakket op de dag van terugreis. U verblijft in MALGRAT DE MAR, een gezellige, gemoedelijke badplaats, welke nog niet door het massatoerisme is aangetast. Het hotel SORRA D'OR (met zonneterras, zwembad, lounge, T.V., lift en internationale keuken) ligt 25 meter van het strand aan een ca. 2 km lange boulevard, waaraan de meeste hotels, bars. restaurants, nachtclubs en winkels liggen en waar het 's avonds gezellig druk is. Malgrat heeft een mooi zandstrand met verspreide groepjes pijnbomen. U kunt er vele takken van watersport beoefenen. Het station ligt nabij het hotel zodat ook bijv. een bezoek aan Blanes (tropische tuinen) en BARCELONA (de op èén na grootste stad van Spanje) tot de mogelijkheden behoort. Onze doorlopend ter plaatse aanwezige Nederlandse hostess zal u daarover gaarne alle gewenste inlichtingen verstrekken. U vertrekt per super de luxe touringcar van MAASKANT REIZEN (voorzien van toilet, bar. t v. en video) rond het middaguur uit Den Haag en Rotterdam. Aankomst in Malgrat de andere dag omstreeks 9 uur v.m. Tijdens de reis wordt gedurende de nacht doorgereden. De vertrekdata zijn maandag 12, 19 en 26 september 1983. De toeslag voor een 1- persoonskamer bedraagt 60.- per week. Reisverzekering: 20.- 5.- kosten. Annnuleringsverzekerlng: 12.25 6.- kosten. Deze reis is eveneens mogelijk met een overnachting op de heen- en terug reis en een dagtocht naar Barcelona en Montserat, een middagtocht naar Blanes voor bezoek aan de botanische tuinen alsmede een zondagmorgen- bezoek aan de markt In Tordera. Vertrek op dinsdag 6. 13, 20 en 27 sep tember a.s. De prijs bedraagt 475,- per persoon. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-19.08.82 (van maan dag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spul straat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67, Rotterdam (t.o. stadhuis). LONDEN De internationale federatie van verkeersvliegers komt dinsdag in Londen bij een om te praten over een boycot van het Russische luchtruim. Uit alle delen van de wereld bleven gisteren verontwaar digde tot woedende reacties komen op het neerschieten van het burgerluchtvaarttoes- tel. In enkele steden kwam het tot anti-Sovjetdemonstraties. In Bonn, Parijs en Londen' werden de Sovjet-abassadeurs op het matje geroepen. Minis ter Van den Broek van buiten landse zaken heeft de Russi sche zaakgelastigde in ons land gisteren op het ministerie ge zegd dat de Nederlandse rege ring „diep geschokt" is door Paus Johannes Paulus II heeft het vliegtuigincident. Verder in een boodschap aan de bis- werd meegedeeld dat de rege- schop van Seoel verklaard ring de verklaring van de Sov- „diep getroffen" te zijn. Het jet-Unie als „volstrekt onvol- vliegtuigincident heeft tot gro- doende" beschouwd en nadere te bezorgdheid geleid op de uitleg verwacht. Europese veiligheidsconferen- De zaakgelas- tie in Madrid. Een westelijke tigde haalde daarop het giste- diplomaat zei: „Dit was het ren verspreide Tass-bericht slechtste wat ons kon overko- aan. men". NATIONAAL KAMPIOENSCHAP VIDEO-SPELLETJES: AMSTERDAM Een duizendpoot kruipt vraatzuchtig door een champignonveld, dat eeh groene gloed uitstraalt. Een toverstaf, die opgewekt door dit decor danst, houdt de rups maar met moeite op afstand. Het gevecht tussen toverstaf en duizendpoot wordt helemaal grimmig als er plotseling insecten, spinnen, vlooien en schorpioenen opduiken. Videospelletjes stellen de doorgewinterde kruiswoordpuzzelaar of ganzeborder voor verrassingen. Gewend aan meer wereldse spelelementen zoals „de put" en „terug naar start" staat hij raar te kijken als opeens abstracte cirkeltjes opduiken die koortsach tig een uitweg zoeken uit een doolhof met hindernissen. En toen was het allemaal nog vrij eenvoudig. De spelletjes die nu uit de koker van ludieke programmeurs komen, hebben soms meer weg van een carnaval in de hel. De grootste spelletjes fabrikant ter wereld, Atari (die naam klinkt af bijna zo vertrouwd als een waspoedermerk), heeft niet temin alle vertrouwen in zijn rups met toverstaf. Volgens Atari kan de rups, in de volksmond „Centipede", het zelfs gaan opne men tegen de genoemde zoekende cirkel: „Pacman". In Ameri ka loopt de verkoop van „Centipede" zo gesmeerd, dat binnen kort de verkoopcijfers van Pacman overtroffen worden, zo voorzien de verkoopmanagers van Atari. Hoe het ook zij: de spelletjesmakers van Atari nemen hun nieuwste „topper" serieus genoeg om er een wereldkampioen schap in te organiseren. Vandaag nemen vijftig Nederlandse vi deo-bollebozen het op tegen de centipede-rupsen en andere kwaadwillende insecten. In het Hilton Hotel te Amsterdam strij den zij, aangevuurd door Ron Brandsteder, om de Nederlandse titel „kampioen champignonbewaken". Het afgelopen jaar zijn al op verschillende plaatsen in Nederland voorronden gehouden en daar zijn deze vijftig „vidioten" als besten uitgekomen. Ze hanteren hun joystick (een beweegbaar knuppeltje waarmee op het beeldscherm de „toverstaf" gemani puleerd wordt) dan ook met de precisie van een neurochirurg en de snelheid van een stenotypiste. Uiteindelijk worden in Am sterdam twee winnaars bepaald: één in de categorie tot en met 18 jaar, en één in de categorie vanaf 19 jaar. Woensdag 14 september worden in München de wereldkampi oenschappen gehouden. Hier zullen deelnemers uit 27 verschil lende landen elkaar ontmoeten. De wereldkampioenen in beide categorieën krijgen een reis voor twee personen aangeboden naar de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles. Die Olym pische Spelen worden voorlopig nog niet op een beeldschermpje en met joysticks uitgevochten. Maar wie weet brengt de Olympi sche krachtpatserij Atari nog op ideeën. PAUL KOOPMAN NDJAMENA Na een gevechtspauze van drie weken is de strijd in Tsjaad gisterén weer opgelaaid. De Tsja dische regering van president Hissene zegt een grote overwinning behaald te hebben op drieduizend door Libië gesteunde rebellen onder leiding van de voorma lige Tsjadische president Goukounu Oueddei. Volgens een communiqué van het opperbevel werden bij de aanval ook Libische tanks en pantserwagens ingezet. De aanval lers moesten echter terugtrekken met achterlating van een groot aantal doden en gewonden, aldus het communiqué. Volgens de bekendmaking zijn achthonderd aanvallers gedood en zeshon derd gevangen genomen. Volgens een vooraanstaand lid van de rebellen hebben Franse gevechtstoestellen gisteren bombarde menten uitgevoerd op de posities van de opstandelingen in het noorden van Tsjaad. Hoewel Parijs niets wil meedelen, is uit goed ingelichte bron vernomen dat noch de Franse vliegtuigen, noch de grondtroepen bij het gevecht betrokken waren. De Ja guars vliegen wel dagelijks boven het gebied, maar van bombar dementen zou geen sprake zijn. Examen in trein Marcel de Graaf (23) toont het door hem ontworpen Intercity- spel, een onderdeel van het examen dat hij 16 september in de trein van Deventer naar Enschede aflegt. Drie kwartier heeft hij de tijd om de rijksge committeerde en een aantal le raren ervan te overtuigen, dat hij het einddiploma van de AKI (kunstacademie Enschede) heeft verdiend. In die tijd speelt hij met zijn medereizi gers het spel, een soort mono poly op treingebied, waarbij geluk een belangrijke rol speelt. Voor het examen maakte hij verder een reclame spot van een minuut over het FRIEMELS IK Hee HENKie METEEN vies ECÊKJE t&Rfipr, TVfol IS IE IN MI]N VBUfiEAU 6ÉUEEST' Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll JERUZALEM Na de verkiezing van minister van buitenlandse zaken Yitzhak Shamir tot leider van de Cheroetpartij heb ben de deelnemende par tijen in het Israëlische ka binet besloten tot voort zetting van de coalitie. „Binnen twee of drie da gen hoop ik premier te zijn", zei een stralende Shamir na het onverwacht voorspoedig verlopen overleg met de coalitie partners. Verwacht wordt dat premier Begin mogelijk morgen al, for meel zijn ontslag zal aanbieden aan president Herzog. Dan zal de president Shamir benoe men tot kabinetsformateur. Volgens de Israëlische grond wet moet de president de lei der van de grootste partij en dat is de oppositionele Ar beiderspartij het eerst belas ten met een kabinetsformatie. Maar als zich al een parlemen taire meerderheid heeft ge vormd achter een kandidaat- -premier, is de president ver plicht deze kandidaat opdracht te geven tot de vorming van een nieuwe regering. Van deze parlementaire meerderheid heeft Shamir zich gisteren we ten te verzekeren. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. DEN HAAG Een meerderheid van de door minister Deetman van onderwijs en wetenschappen beoogde centrale werkgroep 2 (CW2) heeft gisteren het overleg met de bewindsman opgeschort. Deetman dient eerst serieus in te gaan op de bezwaren die 45 toekomstige leden van elf organisatie van schoolbesturen, onder wijspersoneel en ouders hebben. Hun organisaties opperden de bezwaren eerder in de Centrale Commissie voor Onderwijsoverleg (CCOO). Is de reactie van de bewindsman niet naar genoegen, dan zullen de 45 woensdag^niet van de partij zijn als Deetman de CW2 installeert. In de werkgroep zou worden overlegd tussen de onderwijsorga nisaties en de minister over de toekomstige inrichting van de tweede fase van het voortgezet onderwijs, na de middenschool. De CW1 had zich over de eerste fase gebogen. De CW2 zou be staan uit vertegenwoordigers van dezelfde organisaties als in de CW1 zaten, plus afgevaardigden van specifieke categorale orga nisaties. Daar waren alle koepelorganisaties in de CCOO, zij het om verschillende redenen, tegen. Minister Deetman hoorde de meningen maar legde het oordeel van het onderwijs naast zich DEN HAAG De 300 kilo watt windturbine PEP-2 van de Zeeuwse Electriciteitsmaat- schappij (PZEM) in Borssele is vrijdagmiddag door een hevige rukwind vernield. De 25 me ter lange propellor vloog van de windturbine af. Brokstuk ken werden tot honderd meter in de omtrek verspreid. Gis teravond werd met hulp van de brandweer de rest van de wiek van de as afgezaagd. Vernieuwing van de propellor kost veel tijd en vele tiendui zenden guldens, zegt de PZEM. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Geduld hebl u nodig om dit spel tot een goed einde te brengen. Graag belonen wij de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel. van de Leidse Courant _als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode/Plaats I Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een 'labyrinth'-spel naar: Naam I Adres Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5