Leidse koren geschrokken van komst Bachvereniging Werk op Koudenhoorn stoort broedende vogels Hoorzitting bezuinigingen: een nutteloze exercitie ^.leiden Mr. Vrolijk opent nieuw raadhuis Lisse CDA praat over Leidse Vochtige opening van sportcomplex Zegersloot Wassenaar wijzigt verordening voor parkeerproblemen CeidaeOounant ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1983 PAGINA 3 Badhuis W assenaar wordt woonruimte WASSENAAR Het voormalige badhuis aan het Havenplein wordt verbouwd tot woonruimte. De Q twee bovenwoningen zullen gelijktijdig worden gerenoveerd. Met deze verbouwing is een bedrag van 360.000 gulden gemoeid, zodat de huur waar schijnlijk 400 gulden per maand zal gaan bedra- legtgen. In 1934 werd de begane grond (toen nog woonruimte) omgebouwd tot badruimte. Al gerui me tijd is het badhuis echter buiten gebruik en n' ^verkeren de bovenwoningen in slechte staat. In de ïn ^badruimte worden twee woningen voor één - en bintweepersoonshuishoudens gebouwd. Aardige bij komstigheid is dat een kolenopslagplaats in het pand omgebouwd kan worden tot atelier. De ge meente zal zelf ongeveer 100.000 gulden moeten mee rutbijdi Iragen aan de verbouwing. Kleedkamers officieel in gebruik LEIDEN De Leidse voetbalver enigingen Oranje Groen en Leidse Boys zijn sinds gisteren officieel zes fraaie kleedkamers rijker. De kleedkamers van beide verenigin gen aan de Boshuizerkade werden 'gebouwd door gebruik te maken van werklozen in het kader van de zogenaamde WVM-regeling. Met de Heidemij als verantwoordelijke uitvoerder, zijn overigens niet al leen de zes kleedkamers, maar ook een scheidsrechtersruimte, een scholenberging, een personeelsver- blijf en een ruime berging voor materieel gerealiseerd. Bromfietsster breekt been LISSE Een 18-jarige brom fietsster uit Lisse heeft gistermid dag bij een aanrijding op het fietspad langs de Heereweg haar linkerbeen gebroken. Een 57-jari- ge inwoner van Lisse reed op het fietspad en wilde naar links af slaan. Het slachtoffer haalde de man rechts in, maar raakte zijn arm en kwam ten val. Vervol gens werd zij aangereden door een achteropkomende bromfiets ster, eveneens 18 jaar en afkom stig uit Lisse. Het slachtoffer is overgebracht naar de Maria Stichting in Haarlem. LISSE Met het onthullen van een profiel van koningin Beatrix zal commisaris van de koningin in Zuid Holland mr. M. Vrolijk woensdag 14 september het nieuwe gemeentehuis van Lisse offi cieel openen. Met het zichtbaar maken van de door beeldhouwster Wendela Gevers uit Amsterdam vervaardigde sculptuur wordt een punt gezet achter een jarenlang durende geschiedenis, die de bouw van het nieuwe raadhuis vooraf ging. Het raadhuis heeft dan ruim 12 miljoen gekost, 1,2 miljoen minder dan geraamd. De openingshandeling heeft plaats om drie uur. Daarna gaat het raadhuis open voor alle belangstellenden en begint een serie activi teiten zoals het optreden van de rijkspolitiekapel, een sterwandel tocht de uitgifte van een boekwerkje over de geschiedenis van het raadhuis die aan alle bezoekers wordt overhandigd en een exposi tie in de kelder van het gemeentehuis over Lisse en de bollen streek in vroeger jaren. dat roori jn ft tarisLEIDEN De drie grote Leidse koren Ex Animo, [je .Toonkunst en Con Amore et j°hebben geschrokken ge reageerd op de mogelijk- ,.f„heid dat een deel van de J,'Nederlandse Bachvereni- tste'.B'ng 'lf; L«dsc; Pieters- dat juist die drie werken, die traditiegetrouw worden uitgevoerd door de drie Leidse koren. van zijn koor, is men daar thans druk doende een nieuw koor op te richten. De „oude" Nederlandse Bachvereniging met Charles de Wolff in de r>voorste gelederen, is thans De mogelijke komst van de t RachvprpniPinP is veroorzaakt of meer op drift geraakt kerk als thuisbasis wil k _6aan beschouwen. Die on rust wordt met name ver oorzaakt, doordat de Bachvereniging onder lei ding van dirigent Charles tot het ontslag van Charles de de Wolff van plan is jaar- Wolff, waardoor de jaarlijkse Bachvereniging is veroorzaakt door moeilijkheden tussen di rigent Charles de Wolff en het bestuur van de Nederlandse Bachvereniging, die van ouds her domicili houdt in Naarden en een grote muzikale reputa tie geniet. De moeilijkheden binnen de vereniging leidden uitvoering van Bach's Mat- thëus Passion in de Naardense Grote Kerk op de helling dreigde te komen. Omdat niet „Weihnachtsoratorium te alleen de dirigent, vertrok «liiks in de Pieterskerk de S' ;.„Mattheus Passion", „Die hohe Messe" en het gaan uitvoeren. Het zijn maar ook het grootste gedeelte en zoekt een nieuwe stand plaats waar men de traditie kan voortzetten. Door toedoen van Rene Ver- hoeff, voorzitter van de Leidse „orgelcommissie" en public-re lations ambtenaar van de ge meente Leiden Hein van Woerden zijn er contacten ge legd om de traditie van de Bachvereniging nu in de Pie terskerk voort te zetten. Het ligt in de bedoeling behalve de „Mattheus Passion" ook „Die hohe Messe" en het „Weih nachtsoratorium" uit te voe ren. Juist over deze program makeuze is consternatie ont staan. Want uitgerekend deze drie werken zijn sinds jaren tradidie van de drie grote Leidse koren: Ex Animo, Toonkunst en Con Amore. De Leidse koren menen dat hurt belangen door de „organisato ren" zijn genegeerd, terwijl Charles de Wolff al uitvoerig over deze traditie was inge licht en zich bereid had ge toond geen „dwarsligger" te zijn. Inmiddels heeft de gemeente Leiden zich moeten beraden over een subsidie-verzoek van de Bachvereniging. Men stond daarbij voor de moeilijke be slissing graag een evenement met een landelijk karakter in schermd moeten worden. Ook de Pieterskerk te willen zien, K&O stelde aan medewerking terwijl men toch de belangen de voorwaarde, dat er met de van de Leidse koren niet wil de ondergraven. Wethouder Schouten stelde daarom als voorwaarde, dat er eerst over- De wijze van handelen van de leg diende te komen, én over- Bachvereniging wordt door de eenstemming, met de Leidse koren op zijn minst als „wei- koren. Bovendien moest er nig elegant" ervaren. Als ook overleg komen met K&O. voorbeeld daarvan wordt ge steld, dat Ex Animo de jaar- Het overleg met Ex Animo is Üjkse uitvoering van de „Mat- inmiddels mislukt en het ge- theus Passion" al had vastge- meentebestuur heeft besloten legd voor 17 en 18 april in de de subsidie te weigeren. K&O, Stadsgehoorzaal. De Neder- die de belangen van Leiden in landse Bachvereniging heeft een zo breed mogelijk perspec- de twee daaropvolgende da tief dient, stond aanvankelijk gen, dus 19 en 20 april (Goede zeer positief tegenover de Vrijdag) geclaimd in de Pie- gen van de Leidse koren be- BEP RIJNDERS Recreatieschap belooft beterschap OEGSTGEEST Het Recre atieschap Noord- en Zuidhol lands Plassengebied wil het in de afgelopen verloren gegane terrein weer terugwinnen. In IWfde loop der jaren heeft een aantal gemeenten zich terug getrokken uit het recreatie- *schap, omdat men zich niet kon verenigen met de groots opgezette en kostbare plannen Ivan het schap. |Thans is men bezig de ge meenten weer te interesseren Riji in toetreding om het recreatie- K.a! schap veilig te stellen. In jj[, plaats van te streven naar in drukwekkende projecten wil Spi men zich nu gaan richten op- innen de uitvoering van kleinschali- af 36l £e voorzieningen, zoals fiets- en voetpadvoorzieningen en rskwa het ontwerpen van picknick- opaasen visplaatsen. Men vraagt bij "1 t°etre<*ing tot bet schap van de gemeenten een bijdrage van v»twee gulden per inwoner. De ma. li gemeente Oegstgeest stelt zich 30u.lnog afwachtend op. De leden il. 325 van de commissie algemene IEDI6 bestuurlijke aangelegenheden Tel'stelden onlangs meer informa- tie te willen hebben omtrent bedoelingen van het recrea- elke i tieschap alvorens te beslissen. 'ordt mog» 9.00-1 JersM LEIDEN Het CDA, afdeling K Leiden houdt dinsdag 6 sep- dins^tember een bijeenkomst over 3 u. k de economische situatie in Lei- 2. Le( den. Tijdens de vrijblijvende gedachtenwisseling kunnen de specifieke moeilijkheden, ver- urend kmgens en opvattingen van de deelnemende personen of or- —I ganisaties tot uitdrukking ii 123 worden gebracht. Vervolgens - Infoi zouc*en suggest'es gedaan kun- ,l< var| nen worden voor een geza- nsweg menlijke benadering van de d: maj Leidse economische problema- tiek. zwan '15. Het CDA meent, dat de plaat- Sticiselijke economische situatie j niet geheel afhankelijk is van 1| macro-economische ontwikke- if kini hngen, maar voor een belang- chap.l rijk deel bepaald wordt door de aktiviteiten van plaatselijke N groeperingen. Het CDA, aide Voof ling Leiden, stelt dat zij in het verleden voortdurend heeft u^|j getracht het economisch kli- i maat voor alle betrokkenen zo 4-i5.ioptimaal mogelijk te beïnvloe- RS —I den. Het CDA wil dit beleid zo -Niemi voortzetten en hoopt dit aan ede hand van de resultaten van aphias de bijeenkomst te kunnen 325. Q doen. dag 11 UWEN V°or de bijeenkomst heeft het iwen i CDA uitgenodigd het KNOV, l HuitLVI, CNV. FNV. LCC, WASP, b LVC, CCB, juniorkamer, RIO, ent b« Studentenecclesia, de heer B. IDERJ van Dam van het WAC, en, A* Werklozeninitiatief Leiden en tel 0' de Stichting Welzijn. De bij- Stille Mare (ingang terras) in Leiden en begint om 20.00 uur. Lustrumfeest Oranje Nassauschool De Oranje Nassau Mavo aan de Asserstraat bestaat 30 jaar. Reden voor leerkrachten en leerlingen om een bescheiden feestje te vieren. De afgelopen twee dagen vonden in en rond het schoolgebouw diverse fes tiviteiten plaats. Op 1 september dertig jaar ge leden ging de Oranje Nassau school van start in de Pasteur straat als dependance van de ULO aan het Noordeinde. In '56, de school was inmiddels zelfstandig, werd onder leiding van directeur S. Koopmans met 98 leerlingen het huidige gebouw aan de Asserstraat betrokken. Een volgend ge denkwaardig moment in de korte geschiedenis van de school was de fusie met de in dezelfde straat gelegen mavo tot éèn protestant-christelijke mavo die de naam Oranje Nas sau school meekreeg. Door de jaren heen is de school immer bescheiden in omvang geble ven, met de huidige 150 leer lingen valt ze in 't niet bij de kolossale scholengemeen schappen die Leiden kent. „Geef water", commandeert burgemeester Paats in de kantine van ARC, waarop de installatie in werking treedt. ALPHEN A/D RIJN Burgemeester Paats heeft gister middag het nieuwe sportcomplex Zegersloot geopend, zo dat de voetbalvereniging ARC en de handbalvereniging Rijnstreek hun moderne sportaccommodaties officieel in gebruik konden nemen. Nadat de burgemeester het com mando „Geef water" had geroepen en zo de ingebouwde automatische beregeningsinstallatie van de voetbalvelden in beweging had gezet, was het nieuwe complex geopend. Aansluitend werden ook de kantines van ARC en Rijn streek in gebruik genomen. De plannen voor de nieuwe velden werden door de raad in februari '81 goedgekeurd. Daarna was het wachten op de goedkeuring van Gedeputeerde Staten, die in maart '82 af kwam. De totale kosten van het complex zouden 8,2 mil joen bedragen, maar door forse bezuinigingen onder ande re op de bouw van het aantal kleedkamers en het aanleg gen van grasoefenvelden in plaats van verharde trainings velden kon 1,2 miloeh bespaard worden. Dit bedrag kwam ten goede aan de aanleg van een tweetal soft- en handbal- velden, de verbetering van atletiekbanen en de aankoop van de oude Alphia-kantine. De voetbalvereniging ARC heeft nu vijf speel- en twee trainingsvelden ter beschik king. Het lijkt veel, maar de 27-jarige vereniging met haar 890 leden, zou eigenlijk nog twee extra velden kunnen ge bruiken. Voor de handbalvereniging Rijnstreek, die in haar 13-jarig bestaan nog nooit een eigen onderkomen heeft gehad, is de nieuwe behuizing een uitkomst. De ongeveer 200 leden kunnen nu gebruik maken van twee verharde speelvelden. Ook met de kantine is Rijnstreek erg blij. Volgens voorzit ter Olders zal een eigen home de saamhorigheid binnen de vereniging alleen maar versterken. Het is de bedoeling in de kantine nevenactiviteiten voor de jeugd te ontwikkelen. „Met de opening van het nieuwe complex staat", aldus wethouder Goedhart, „het niveau van de sportvoorzienin- gen in Alphen op een behoorlijk peil". Hij gaf tevens aan. dat dit complex nog net op tijd was gebouwd. „Want in de komende jaren zullen er geen investeringen van belang meer worden gedaan op sportgebied. Nu Alphen zo krap bij kas zit, zou de provincie dat nooit meer goedkeuren". WARMOND Enkele Warmondse natuurlief hebbers maken zich ern stig zorgen over het effect dat de werkzaamheden op het eiland Koudenhoorn op de broedende weidevo gels zal hebben. Onlangs verstrekte de gemeente raad een krediet voor de inrichting van het recrea tiegebied en een deel van het overgangsgebied op Koudenhoorn. Gedurende de wintermaanden 1983- 1984 zullen de grond werkzaamheden zullen worden verricht en in het voorjaar zal met de aanleg van de paden worden be gonnen. Het stuk Koudenhoorn dat nu wordt bewerkt, is door een groot aantal weidevogels tot broedgebied gekozen. Vorig voorjaar werden zij op die plaats al verjaagd door graaf machines die sloten en grep pels groeven en voor het ko mende broedseizoen ziet het er niet veel gunstiger uit. Het vo rig voorjaar is men met het werk begonnen toen de weide vogels al aan het nestelen wa ren. Sommige vogels hebben de eigenschap vast te houden aan een eenmaal gekozen broedplaats. Ook al wordt het nest- keer op keer vernield, steeds zal de vogel proberen daar weer te nestelen. Tureluur Op die manier komt er van het broedsel weinig terecht en dat is jammer want in het ge bied broeden verschillende vo gelsoorten die zeldzaam zijn in deze omgeving zoals de ture luur, de kluut, de scholekster en de grutto. Vogelliefhebbers als de heren Warmerdam en Van den Berg, doen er alles aan om de vogels en hun nes ten te beschermen. Zij tekenen de nesten op een kaart aan en plaatsen nestbeschermers op het moment dat dat nodig is, bijvoorbeeld als de koeien naar het land worden gebracht en als de hooibouw begint. Zo'n nestbeschermer bestaat uit een construktie van stevig betonijzer die voldoende ruim te vrijlaat voor de broedende vogel maar voorkomt dat koei en of machines de nesten be schadigen. Na het plaatsen van een be schermer worden de nesten nauwlettend in het oog gehou den om te zien of de broeden de vogel terugkeert naar het nest zonder angst voor de me- taalconstruktie. Gelukkig is dat bijna altijd het geval, en kan de vogel veilig verder werken aan het nageslacht. De vogelvrienden begrijpen wel dat het recreatiegebied opgeof ferd zal moeten worden aan de mens, maar zij willen toch proberen daaronder zo weinig mogelijk vogels te laten lijden. Verkassen „Als al voor half februari met het werk wordt begonnen en er geen stilte valt tussen half februari en half april zullen de vogels waarschijnlijk een an der, rustiger, broedgebied kie zen. Zij moeten dus het ko mend voorjaar geen kans krij gen om in het te bewerken ge bied een nest te gaan maken want als zij éénmaal gekozen hebben blijven ze hardnekkig aan hun stekkie vasthouden", aldus molenaar Van den Berg. Wellicht zullen de vogels bij veel onrust op Koudenhoorn uitwijken naar de polder Zwanburg en niet naar het stiltegebied op het eiland Kou denhoorn want dat is volgens de weidevogelkenners niet zo geschikt als broedplaats voor weidevogels: te veel opgaand hout en te hoog riet. „Weide vogels willen altijd de ruimte om zich heen. Hopelijk kan de verhuizing van de oorspronke lijke bewoners van Kouden hoorn dan zonder al te veel leed plaatsvinden dankzij de medewerking van de toekom stige gebruikers", stellen de vogelliefhebbers. WASSENAAR De gemeente Wassenaar gaat de poli tieverordening zo wijzigen dat parkeren in groenstro ken verboden wordt. Dit om de parkeeroverlast aan de Storm van 's-Gravezandeweg, ter hoogte van Duinrell,. te beperken. Onlangs wijdde deze krant een uitgebreid artikel aan de overlast die bewoners van deze weg on dervinden van auto's van bezoekers van Duinrell. De politie vertelde daarin niet te kunnen optreden, omdat de groenstroken waarop geparkeerd wordt geen onderdeel uitma ken van de weg. Bonnen uitdelen zou wettelijk geen basis heb ben. Door het parkeren in groenstroken wel strafbaar te stellen in de plaatselijke politieverordening, kunnen de foutparkeert- ders wel beboet worden. Inmiddels zijn er paaltjes geplaatst aan de Storm van 's-Gravezandeweg. Overigens gaat de gemeente overleggen met de exploitant van Duinrell over diens onlangs gewijzigde parkeertarieven. Daardoor wijkt iedereen uit naar de Storm van s'-Gravezandeweg. LEIDEN Het was alsof zij zich reeds bij de „bezuini gingsdrift" van het stadsbe stuur hadden neergelegd. De dertien sprekers, die gister avond in het St. Antonius- clubhuis ten overstaan van wethouders en raadsleden hun grieven konden uiten over de bezuinigingen, deden dat ongeïnspireerd. De bij eenkomst droeg de sfeer die moet heersen in een groep makke schapen die naar de slachtbank wordt gevoerd. De klagers lieten achterwege het bijna voltallige college (alleen de beide VVD-wet- houders ontbraken) aan de tand te voelen over bijvoor beeld welk beleid het college met de bezuinigingen na streefde. Een vraag, die ook echter bij voorbaat kansloos zou zijn geweest, daar de hoorzitting min of meer deel uitmaakt van de inspraak ronde en het college nog geen definitief standpunt heeft bepaald. Maar wellicht had een dergelijke vraag de nu welwillend toeluisterende wethouders een beetje uit hun tent kunnen lokken. Eigenlijk had iedereen van tevoren al kunnen weten dat deze, op intiatief van klein links gehouden, hoorzitting nauwelijks resultaat op kon leveren. 'Struggle for life' in gesubsidieerd Leiden, in wel ke strijd de politici Leiden zich slechts de rol van toe schouwer behoeven aan te meten zolang de tegenstan ders zich niet weten te bun delen. Slechts wanneer de gedupeerden zich als één blok tegenover het stadsbe stuur hadden opgesteld, had er sprake kunnen zijn van een dialoog met dat stadsbe stuur. Nu beperkte de hoor zitting zich tot een reeks van monologen, waarin de spre kers zich er op toelegden hun eigen begroting te verdedi gen met de onuitgesproken suggestie het geld maar bij een 'bevriende' instelling weg te halen. Iets wat zij ver moedelijk de afgelopen we ken reeds schriftelijk aan het college hebben laten weten. Wethouder P. Bordewijk, de uiteindelijk verantwoordelij ke wethouder voor de bezui nigingen, kan terug kijken op een rustige avond. Hem werd niets gevraagd en hij vroeg niets. Op de enkele op geworpen discussiepunten „waarom niet meer aktie in Den Haag" of „deze bezuini gingen leiden tot meer discri minatie" werd door nie mand ingegaan. En toen de 'onafhankelijkevoorzitter, oud-wethouder H. van Dam, plots de bijeenkomst als ge ëindigd aankondigde, keek ook niemand daar van op. Wellicht houden de sprekers er de illusie aan over. het ge meentebestuur „nu eindelijk" duidelijk gemaakt te hebben dat hun reeds nijpende finan ciële situatie geen verder be zuinigingen toelaat. En mis schien heeft een enkel raads lid. die in de vakantie geen tijd heeft gehad zijn stukken door te lezen, nog een enkel nieuw feit gehoord. Maar voor het overige was deze, door klein links zo goed be doelde, hoorzitting, een nut teloze exercitie. GERT VISSER Nieuw bouwplan Hoogmadeseweg LEIDERDORP Er komt een nieuw woningbouwplan voor het voormalige terrein van Bloemendaal's tuincen trum aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp. Het aantal wo ningen is verminderd van 77 naar 72 stuks in twee verschil lende types. Van hét type A zullen er 40 aan de kant van het Essenpa'rk kunnen worden gebouwd. Aan de zijde van de Hoogmadese weg wordt nu gerekend met 32 woningen van het type B. De woningen worden ge bouwd in de vrije sector. De prijzen liggen tussen de 200.000 en 250.000 gulden. In het vorige bouwplan was nog een aantal premiewoningen opgenomen overeenkomstig de eis van de gemeenteraad. Daar is nu geen sprake meer van, omdat de contingenten in de premiesfeer maar mondjes maat afkomen en Leiderdorp deze liever reserveert voor de uitbreidingsplannen in Buiten hof. De gewijzigde woning bouwplannen aan de Hoogma deseweg worden maandag be sproken in de raadscommissie ruimtelijke ordening en open bare werken.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3