Ziiitl-Korea eist schadevergoeding VARA-bestuur moet bemiddelen in conflict „Achter het Nieuws" Zomer '83 «§"£cidóe Soutont grieks specialiteiten restaurant IXLp'HI geopend Kabinet aarzelt nog met dekkings plan DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Wes'erpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdi jk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244Giro 103003 Bank;Amro- bank N.V. Leiden. ;j Directeur-hooidredacleur:I.I.Hallewas,Chei-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (exc).BTW) f 0,58 per mm, kleintjes! 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand I 20.41 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. ij Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f Zaterdag 3 september 1983,74e jaargang no. 22671 Ned. I 20.28 uur blokletters. 23.10 uur nachtfilm „Berlijn tunnel 21'\ Ned. II 21.37 uur tv-spel „Stel dat er iets ge beurt". 22.45 uur „Voetbal '80". Morgen Ned. I 20.45 uur film „Moord op de Nijl" naar Agat ha Christie. Ned. II 22.20 uur „De derde wereldoorlog" met Jeroen Krabbé. Wisselvallig weer met nu en dan regen. Middagtempera- tuur 18 graden. Harde wind. Zon op: 06.56; onder: 20.22. Schev hoog water: 13.42; laag water 8.52 en 21.30 uur. de Koninklijke HFC uit Haarlem. Beide clubs lieten zich door de wat oudere garde vertegen woordigen, die zich voor deze gelegen heid in ouderwetse kledij had gehuld, po waarbij ook de co plaksnor niet was -O vergeten. Na afloop 0 van het duel (4-4) 3 trok het gehele ge ef zeischap richting -i het veld van HVV. 'Maar voor het zo ver was, stuurde w jonze fotograaf Erik |van der Tak de he ren nog even naar jhet „Vliegende Ta pijt" waar zij gewil- ig poseerden. Hebben we nu echt een tropische zomer achter de rug? Duurt het mooie weer nog voort tot ver in oktober of heb ben we deze maand de kachel al aan? En krijgen we een strenge winter of niet? Vragen, waarover verslaggever Aad Schouten filosofeerde met de weerkundige Hans de Jong uit Gorredijk. Over de afgelopen zomer zegt De Jong zijn zegje op de voorpagina van onze bijlage Finale. Wan neer hij met cijfers op tafel komt, blijkt dat de zomers van 1959 en 1976 warmer waren. Maar waar velen moeite mee zullen hebben is het feit, dat de afgelopen zomer het tot dusver toch moet afleggen tegen die van vorig jaar. Toen leek het weliswaar minder zomers, maar dat kwam omdat de regendagen gelijkmatiger waren verdeeld over het hele seizoen. Van tropische hitte is dit jaar feitelijk geen sprake geweest. Meteorologisch gezien kan het nog een hele tijd duren voordat.de winter of ook zelfs maar de herfst in het land komt. En mocht u het soms vergeten zijn: in het roemruch te jaar 1959 stonden half oktober de grachten nog droog Wie weet wat ons nog aan nazomerse dagen te wachten staat. VERDER IN FINALE: Adèle Bloemendaal: „Ik ben een type dat zich m met grissen en bissen B fi - 0 I een weg baant door het g g£| 'T'-s - - 1 Madame Florette, de on misbare verkoopster van Courrèges. Video, van sociale mededeling tot kunst. Van 6 t/m 11 september festival in Haags Kijkhuis. Roel Faassens tv, die net niet in het water valt. Lou Landré als paspop met mensenhoofd. Peter van Straaten, winnaar van de Stripschapprijs 1983: „Mijn zwijnsoren horen alles". Medische rubriek: Zwart schaap „Valium". Jan Wauters van BRT en Langs de Lijn: „Ik ben m'n eigen voorstopper". Hoe hasj zijn weg vindt van Azië naar Europa. Diamant heeft imitatie als concurrent: cubic zirkonia. Visrubriek: vissen met „Mister Twister" Lang leve de opera! Dat moet president Franpois Mitterand gedacht hebben toen hij drie architecten de opdracht gaf een nieuwe opera in Parijs te ontwerpen. mei burgemeester Chirac voorop, verdenken hem ervan het gebouw, nota bene op de Place de la Bastille, te willen laten neerzetten ter meerdere eer en glorie van zichzelf en dat nog wel in een tijd van bezuinigingen. En zo meldt de Leidse Courant vandaag weer een bloedserieuze prestigezaak in de Franse top, die op afstand meer weg heeft van een operette. De Leidse Courant wil ik bed 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. LET OP!!! VANAF WOENSDAG 7 SEPTEMBER A.S. Nu kunt u ook in Leiden Grieks eten GRATIS OUZO U bent van harte welkom elke avond v.a. 17.00 uur Nieuwe Rijn 52, Leiden, tel. 071-141778 Treinramp in Birma eist 46 doden RANGOON Een treinramp in het noorden van Birma heeft gis terochtend aan 46 mensen het le- ven gekost. Tweehonderdvijftig mensen raakten gewond, aldus een officiële bekendmaking in de Bir mese hoofdstad Rangoon. Het onge luk gebeurde toen de trein een stei le afdaling van het op 915 meter hoogte gelegen station van May- j myo naar Mandalay door zijn rem- imen ging en uit de rails liep. Acht van de tien wagons sloegen om. Minstens 41 mensen zijn donderdag li verdronken toen in een kanaal in het zuiden van India een overbela- den veerboot omsloeg. Zestig passa- ;j giers worden nog vermist. DC-2 in sluis Bij de Volkeraksluizen in Willemstad passeerde gis termiddag per schip een historische Douglas DC-2 op weg van Antwerpen naar Schiphol. Het vlieg tuig is door de Amerikaan se eigenaar beschikbaar gesteld voor een docu mentaire over „De Uiver", de Nederlandse DC-2 die in 1934 de vliegrace Lon- den-Melbourne won. De originele „Uiver" bestaat niet meer. Het Amerikaan se toestel zal in de han gars van Schiphol worden opgeknapt voor een herha ling van de beroemde luchtrace. Pleidooi voor peutertandpasta UTRECHT Het adviescolle ge preventie mond- en tand- ziekten vindt dat er een spe ciale „fluoride-peutertandpas ta" moet komen. Deze tand pasta zou een lager fluoridege halte moeten hebben dan de gangbare pasta's, ze zou niet zoet of zuurtjesachtig mogen smaken en de tube zou een kleinere opening moeten heb ben. Tot dusver geldt de regel dat kinderen beneden de vier jaar geen fluor-tandpasta moe ten gebruiken. De kinderen slikken te veel pasta in en krijgen daardoor ook te veel fluoride binnen. EO-directeur poogt uitzending van Veronica te verhinderen HILVERSUM Evangelische Omroepdi- recteur drs. L. Dorenbos heeft laten weten actie te zullen ondernemen tegen de VOO, die van plan is het cabaretprogramma „Tot hiertoe heeft de Here ons geholpen" van Leen Jongewaard en Robert Long op de buis te brengen. Eerder werd de beschuldi ging van godslastering in dit oorspronkelj- ke zaalprogramma door de rechter van de hand gewezen. Directeur Dorenbos vertel de er niet bij hoe hij het aanpakt om de VOO de uitzending te beletten. Uit de krin gen rond Rob Out liet men desgevraagd weten, dat men de stappen van de heer Do renbos rustig afwacht, dat we in een vrij land leven en dat men verschillende kan ten van het menselijke mag laten zien. ■■■HE EERSTE SLACHTOFFERS NEERGESCHOTEN BOEING GEVONDEN NEW YORK/MOSKOU Bij Russische zoekacties zijn de stoffelijke over schotten gevonden van in zittenden van het veron gelukte Zuidkoreaanse vliegtuig. Dit is in officië le kringen in Washington vernomen. De VS zijn te weten gekomen dat de Russische reddingsploe gen lijken hebben ont dekt, aldus functionaris sen die anoniem wilden blijven. Nadere bijzonder heden, zoals het aantal ge vonden lijken, wisten ze niet. Zuid-Korea heeft gisteravond tijdens een speciale zitting van de Veiligheidsraad in New York geëist dat de Sovjet-Unie zijn „ernstig gemeende veront schuldigingen" zal aanbieden voor het neerschieten van de Zuidkoreaanse Boeing 747 in het Russische luchtruim afge lopen woensdagavond. Tevens eist Seoel „volledige schade loosstelling" voor de nabe staanden van de 269 inzitten den. Ook moet Moskou de verant woordelijke personen voor „deze barbaarse daad" straffen en internationale organisaties toestaan in de Russische terri toriale wateren om naar de overblijfselen van het vlieg tuig te kunnen zoeken. Tot nog toe heeft Moskou Ameri kaanse, Japanse en Zuidkore aanse vliegtuigen en schepen die toegang ontzegd. De Zuidkoreaanse ambassa deur werd bijgevallen door de Amerikaanse ambassadeur Charles Lichtenstein die de Sovjet-Unie beschuldigde van „koelbloedige, berekende moord met voorbedachten rade". „Moskou heeft schande lijke leugens over het gebeur de verspreid. De wereld wacht op het moment dat de Sovjet- Unie de waarheid vertelt". De Russische ambassadeur Ovinnikov noemde de bijeen komst van de Veiligheidsraad „een propagandastunt om de Sovjet-Unie in een kwaad dag licht te stellen en om een nieuw voorwendsel voor het militaire beleid van de VS te creeëren". Daarna las hij de officiële verklaring voor die het Russische persbureau Tass eerder op de avond had uitge geven. Daarin werd gezegd dat Russische jagers lichtspoormu nitie in de richting van het vliegtuig afgeschoten hebben, waarna het toestel het Russi sche luchtruim heeft verlaten. Tass negeerde de Amerikaanse beschuldiging dat het Zuidko reaanse toestel door een raket uit de lucht geschoten zou zijn. Volgens de verklaring verliet het toestel na de waarschu wingsschoten het Russische luchtruim richting Japanse zee. Na tien minuten werd het radiocontact verloren. Tass suggereerde verder dat het toestel een spionagevlucht uit voerde. Een hoge functionaris van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft dit gisteren als „absoluut belachelijk" van de hand ge wezen. Hij voegde er aan toe dat uit gesprekken tussen de Russische piloot en de luchtlei- ding nergens blijkt, dat met lichtspoorkogels geschoten is. Het bezoek van landbouw-mi- nister Braks aanstaande woensdag aan de Sovjet-Unie gaat niet door, tenzij de Russi sche autoriteiten alsnog met een bevredigende verklaring komen over het vliegtuiginci dent. Dit heeft de ministerraad gisteren besloten. Volgens onze speciale corres pondent in Brussel is de kans dat een Nederlandse parle mentaire delegatie maandag afreist naar Moskou, erg klein geworden. De delegatieleden willen tot morgenochtend af wachten of Moskou nog met een bevredigende verklaring komt. Pagina 5: Als in ijzigste da gen van de koude oorlog. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minis terraad heeft gisteravond nog geen besluit genomen wat betreft het zogenaam de dekkingsplan voor de rijksbegroting van 1984. De bewindslieden werden het wel onderling eens over een plan nadat zij een aantal correcties had den aangebracht in een ontwerp van minister Ru- ding van Financiën, waar mee laatstgenoemde ook kon instemmen. Enkele ministers waren -er echter nog niet zeker van of hun politieke achterban er ook mee zou kunnen instem men. Zij wilden eerst nog wat consultaties. Premier Lubbers wilde gister avond niet mededelen welke onderdelen nog hete hangij zers kunnen blijken te zijn. In politieke kringen wordt even wel aangenomen dat de kwes tie van de inflatiecorrectie in de loon- en inkomstenbelas ting nog een probleem kan vormen. Lubbers zei echter, dat de consultaties over het hele dekkingsplan zullen gaan. „De ministerraad wist geen beter plan te verzinnen", zei hij om de eenstemmigheid van de ministers te demonstreren. Nieuwe belastingmaatregelen zullen circa drie miljard gul den moeten opbrengen, waar zoals eerder gemeld een daling van de sociale premie druk tegenover zal staan. De totale belastingdruk, macro ge zien dus, zal ongeveer gelijk blijven doordat het bedrijfsle ven lastenverlichting krijgt. De burger zal derhalve meer moeten betalen. Ondanks de overeengekomen bezuinigin gen zijn er namelijk voor de staat nog kostenstijgingen (vooral rente), terwijl het ka binet ook nog het financie ringstekort wil verminderen. HILVERSUM Het be stuur van de VARA heeft gisteren van het College van Raad van Toezicht (op w^ de Verenigingsraad na het X hoogste orgaan binnen de X* VARA) opdracht gekre- Q„ gen om te bemiddelen in het conflict met de redac- tie van „Achter het Nieuws". Dit heeft colle- X gelid P.Stoffelen gisteren jS desgevraagd meegedeeld. 2 Het VARA-bestuur be- Sk sloot woensdag wegens S een dreigende staking het programma op te heffen Eerder op de dag had de presi dent van de rechtbank in Am sterdam, mr. W.J. Borgerhof Mulder, de eis van de bonden en de redactie van het betref fende programma de ophef fing pngedaan te maken, ver oordeeld. Het bestuur moet op korte ter mijn met inspraak van de re dactie een uitgewerkte pro grammaformule en noodzake lijke werkafspraken op papier zetten, aldus Stoffelen. Deze taken waren aan Jan Nagel opgedragen, maar volgèns het college is het de verantwoor delijkheid van het bestuur om deze zaken te regelen. Daarna moeten de redactieleden hun handtekening onder program maformule en werkafspraken zetten en wordt onmiddellijk de werving van een nieuwe eindredacteur in gang gezet. Tot slot moet er worden ge zocht naar een tijdelijke eind redactie waarmee zowel be stuur als redactie kunnen in stemmen. Tot die tijd blijft Na gel de tijdelijke eindredacteur van het programma. Als be stuur en redactie het over al deze zaken eens zijn, kan het opheffingsbesluit ongedaan worden gemaakt en „Achter het Nieuws" weer op het scherm verschijnen, aldus Stoffelen. Hij zei goede hoop te hebben dat de affaire „in heel korte tijd uit de wereld zal zijn". De redactieleden van de VA- RA-rubriek zijn het in hoofd lijnen eens met de bemidde lingsvoorstellen van de Raad van Toezicht van de VARA. Dit heeft een woordvoerder van de redactie vannacht na een vergadering met de vak bonden, bekendgemaakt. „Nu er uitzicht is op de werving van een definitieve eindredac teur van „Achter het Nieuws", acht de redactie het mogelijk op zeer korte termijn uit de problemen te raken", aldus de woordvoerder.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1