Peter Ustinov: tekenaar in vliegtuigen en op filmset EEN IJZERSTERK NISSAN DUO. COMPACT DISC OVER TWEE JAAR IN DE AUTO Druk seizoen voor Nationale Ballet IN DIESEL EN BENZINE. URVAN VANETTE NISSAN BEDRUFSWAGENS. BU UW NISSAN/DAISUN DEALER. NISSAN AUTO HEEMSKERK KUNST Ccidóc Qowicunt ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1983 PAGINA II Televizierring Regisseur/schrijver Willy van Hemert (tweede van links) en KRO-producent Warry van Kampen (tweede van rechts) vergelijken de Televizierringen die zij gisteren ontvingen voor de KRO-produk- tie ,,De Weg", die door de kijkers als beste programma werd ge waardeerd. Anne-Wil Blankers (links) en Je anne Verstraete, die in de serie optraden, kij ken toe. Opdracht nieuwe Parijse opera PARIJS President Francois Mit terrand heeft drie architecten op dracht gegeven hun ontwerpen voor een nieuwe opera in Parijs na der uit te werken. Het zijn Carlos Ott uit Toronto, Sen Kee Rocco Yim uit Hongkong en de Fransman Dan Muneau. Het Franse staatshoofd maakte zijn keuze uit zes ontwerpen die een in ternationale jury van 20 leden had uitgezocht uit de plannen van ruim 750 architecten uit de gehele we reld. Het omstreden complex moet naar schatting twee miljard frank (ongeveer f 750 miljoen) gaan kos ten. Met de bouw moet in 1985 worden begonnen. Rotterdamse in finale vocalistenconcours DEN BOSCH De uit Rotter dam afkomstige sopraan Nellie van der Zijde is door de inter nationale jury toegelaten tot de finale van het 30e interna tionaal vocalisten concours dat in Den Bosch wordt gehouden. Zij wordt vergezeld van vier buitenlandse sopranen en daarmee heeft de bijzonder streng selecterende jury van de 13 oorspronkelijk aange melde halve finalisten bij de dames er slechts vijf toegela ten tot de finale, die vandaag is begonnen. Freek de Jonge prolongeert „De mythe" AMSTERDAM Het succes dat Freek de Jonge had met zijn „De Mythe" in het Amsterdamse theater Carré, heeft geresulteerd in een pro longatie. Van 26 april tot 5 juni trok Freek avond aan avond volle zalen en hij hoopt dat nog eens zeven keer te kunnen doen: van 19 t/m 25 sep tember in Carré. Deze prolongatie is kort voor Freek zijn speelfilm „De illusionist" uit brengt, een „vlekkeloos beeldver haal", geschreven en bedacht door Freek en geregisseerd door Jos Stel ling. Zilveren plak van Amsterdam voor Guus Oster AMSTERDAM Burgemeester Van Thijn van Amsterdam heeft gisteren de zilveren medaille van de stad Am sterdam uitgereikt aan Guus Oster bij zijn afscheid als directeur van theater Carré. Oster was sinds 1973 directeur van Carré en van het Nederlands Theater Centrum. Van 1950 tot 1970 was hij directeur van de Nederlandse Comedie. Daarnaast heeft hij volgens de gemeente Amsterdam een belang rijke rol gespeeld bij de voorberei ding van het stadhuis-muziektheater als adviseur voor theatertechniek en exploitatie. Oude muziek in PePijn DEN HAAG In het kornet de seizoen presenteert Stichting Oude Muziek Theater in het Haagse theate PePijn een serie concerted onder de naam "Oude muzieT in PePijn". De concerten staal in het teken van de muzie rond Europese vorsten, van t middeleeuwen tot en met t barok. Met acht concerte] geeft de serie een beeld van d muzikale cultus, die ontston! rond vorsten als Maximiliaaf' van Oostenrijk, Due de Berrjr Frederik de Groote, Isabellf d'Este, Willem van OranjfJ1 Francois I en Lodewijk XIV. XTC XTC Mummer, Virgin. De muzikale groei, die de Engelse groep XTC heeft door gemaakt, dwingt bewondering af. Na vier elpee's vol stij loefeningen, die telkens weer imponeerden, werd vorig jaar een voorlopig hoogtepunt bereikt met de dubbelelpee English Settlement, een historisch document. Zo'n langspe- ler naar de kroon steken, is geen gemakkelijke taak. Met Mummer laat XTC echter horen dat het kan. Het album, vol muzikale hoogstandjes, is in een woord briljant. De langspeler straalt een Beatles-achtige sfeer uit en heeft ook qua opzet iets van het beroemde viertal. Het muzikaal zwa re Human Alchemy dat wordt gevolgd door het vederlich te Lady Bird bijvoorbeeld ofwel John Lennon versus Paul McCartney. De muziek zit zo vol sfeer dat bijpassende beelden gemakkelijk bij het luisteren bij je opkomen. Be langrijk in de composities, waarvan het merendeel werd geschreven door Andy Partridge (Colin Moulding leverde deze keer maar drie bijdragen), zijn de drums. Waarschijn lijk werd daarom Steve Nye (bekend als producer van Ja pan) ingehuurd. Hij geeft de drums feilloos het benodigde accent zonder ze er echt uit te laten springen. Bovendien hebben Beating Of Hearts en Wonderland een oosterse klank en daarmee weet hij raad, gezien zijn ervaringen met de groep Japan. Alex Sadkin (bekend als producer van The Thompson Twins, Grace Jones) werd gevraagd een aantal nummers opnieuw te mixen. Alex is een kei in het stoeien met een overvloed aan geluiden. Deze weet hij hel der op de plaat te zetten. Op Mummers is daar een aantal fanastisch klinkende staaltjes van terug te horen. De mu ziek, vol vloeiende tempowisselingen en achtergrondzang, wordt niet alleen opgebouwd uit drums, gitaar en basgi taar. De piano speelt met de synthesizer en mellotron een belangrijke rol. Er is ook mondharpspel, akoestische gitaar en een „verloren" dwarsfluit terug te horen. De songs, die scherp achter elkaar zijn gesneden, variëren van up-tempo tot ballads. Mummers verdient een Edison. Nina Hagen Nina Hagen Angstlos, CBS. Nina Hagen mag dan excentriek zijn, de muziek, die ze op Angstlos maakt staat als een huis. Na de tegenvallende el pee Nunsexmonkrock, komt ze dit keer sterk voor de dag. Haar verblijf in Amerika doet haar hoorbaar goed. Artis tiek verwerkt ze alles wat ze (waarschijnlijk dagelijks) op de radio hoort en op de televisie ziet in haar muziek en teksten. Muzikaal, maar vooral vocaal is Angstlos een zeer boeiende plaat. Tekstueel stelt het weinig voor. In Lorelei bijvoorbeeld zingt ze „Neue Deutsche Welle ist ein Neue Deutsche Helle" en vertelt in hetzelfde nummer dat ze moed put uit de bijbel. Vaak zijn de teksten fragmentarisch van opbouw zonder veel samenhang. Ze vraagt in Frühling In Paris de luisteraar niet alleen of het hem niet heerlijk lijkt om met Brigitte Bardot naar bed te gaan, maar ook verzint ze Frans-klinkende woorden. De teksten lijken vooral geschreven om er haar flexibele stem op uit te le ven. Met een ongekende soepelheid verhuist ze van so praan-hoogte naar bas-laagte en weer terug. De muziek, die geproduceerd werd door Giorgio Moroder, is een men geling van disco en rap, op de Duitse smartlap Zarah na. Ondersteund door een fantastische groep laat Nina op Angstlos horen weer in topvorm te zijn. HANS PIET MUNSTER Negentig, negenhonderd en driedui zend D.Mark: dat zijn de bedragen die moeten wor den neergeteld voor een litho, een tekening dan wel een olieverfschilderij van het internationaal tot de verbeelding sprekende fenomeen Peter Ustinov. Bij de Mtlnsterse galerie houder Claus Steinrötter aan de Königstrasze, die de nu 62-jarige in Londen geboren Ustinov twee jaar geleden nabij het Zwitser se Lausanne opzocht, han gen ze aan de wand. „Hij beschouwt het als een vorm van ontspanning zoe ken", zegt Steinrötter over de conterfeitsels van de man, die net als de Amerikaanse ko miek Danny Kay als Unicef- ambassadeur de gehele wereld rondtrekt. Soms wordt zo'n te kening geboren in een vlieg- tuigstoel. Dan weer op een filmset wanneer Ustinov moet wachten. „Hij neemt ze niet echt se rieus", zegt Steinrötter over de tekeningen al sluit hij niet uit dat er ooit nog eens een twee de tentoonstelling zal worden samengesteld van dit soort werk, waarvan niemand ei genlijk wist dat Ustinov zich er mee bezig hield. Dertig tekeningen heeft Stein rötter van Ustinov opgehan gen, die per stuk 900 D.Mark moeten kosten. Van vier zijn litho's gemaakt (elk in een op lage van 120 stuks), die a rai- son van 90 D.Mark te koop zijn. De drie olieverven - Usti nov had en heeft er niet meer - moeten elk drieduizend D.Mark opbrengen. Kwalita tief zijn de schilderijen het minst, maar wellicht dat sno bistische gevoelens een rol spelen bij eventuele aankoop ervan. Trouwens, datzelfde geldt voor een aantal tekenin gen. Steinrötters assistente heeft gelijk wanneer ze zegt dat „er heel slechte bij zijn". Het fijnzinnige werk van Steinrötters vrouw Antja Vo gel, illustratrice van kinder boeken, heeft in de meeste ge vallen meer inhoud. Toch was het een hele happe ning toen Peter Ustinov medio augustus in eigen persoon in Münster arriveerde om de opening van zijn expositie mee te maken. Veertig journalisten en drie tv-ploegen waren op de been om verslag te doen van deze artistieke wereldbur ger, die een min of meer vaste stek heeft in het zuiden van Zwitserland, waar hij zich o.a. uitgeeft voor wijnboer. Hoewel de kwaliteit van zijn teken werk heel wisselvallig is, schroomt Claus Steinrötter niet om Ustinov „een begaafd portrettist" te noemen. „De man had net zo goed kunst schilder of schrijver kunnen worden in plaats van acteur", vertelt hij. „Wat vooral zo'n indruk op mij heeft gemaakt, is zijn energie, zijn inzet en zijn concentratievermogen. Als hij op de filmset is, kan hij zich tijdens het wachten bij de opnamen zeer intensief met iets bezighouden ondanks de enorme chaos rondom hem. Kortom, het is een man met heel veel diepgang". Dat Ustinov een man is met een overdaad aan artistieke bagage is zonneklaar. Op zijn twintigste had hij zich reeds een naam verworven als to neelschrijver en schouwburg- direkteur. In 1941 maakte hij zijn filmdebuut met „The goo se steps out" en in 1960 won hij een aantal internationale filmprijzen met zijn indruk wekkende vertolking in „Spartacus". Behalve dat hij een begaafd acteur is, schrijft Ustionov eveneens filmscena rio's en toneelstukken, waarbij hij zichzelf ook doorgaans een (hoofd)rol toebedeelt. Binnen kort gaat hij met zijn gezel van Düsseldorf naar Munster^, waarhij hij Ustinov vervoerde^ „Onderweg begon Peter me d^j. hele uitvoering van Beethof vens Tiende te citeren", gaa([, hij verder. „Normaal doe een uur over die afstand, maa£ deze keer werd het vier uur, omdat ik hem niet wilde stoi ren. In het stuk keert Beetho vens geest terug op aardej waarbij deze zich laat informe ren over allerlei situaties op» cultureel gebied. Ook de muf ziek komt ter sprake, evenals^ Beethovens eigen werk en interpretaties, die daarvai' worden gegeven. Na verlooL van tijd keert Beethoven! geest op last van een m kriticus terug naar gene zijdefj echter niet nadat hij heeft lal ten weten veel vraagtekens 1 zetten bij de hedendaags! kunst en de werkwijze kunstenaars anno 1983. Op h©SL moment dat de geest vertrektL, begint de piano plotseling ui) zichzelf te spelen: Beethoven^ nieuwe tiende symphoniej waarmee het stuk eindigt".' Peter Ustinov, zoals de hele wereld hem kent: Unicef- ambassadeur en toneelspeler met daarnaast „hobbies" als schrijven en tekenen. schap voor een negen maan den durende trip naar de Ver enigde Staten, waar hij het stuk Beethovens Tiende op voert. In Engeland werd deze produktie - Ustinov schreef „Daarbij verkeert hij steeds onder de politieke kopstukken van de wereld, waardoor hij alle informatie uit de eerste hand krijgt", zegt Steinrötter. Hij herinnert er aan dat deze zelf de tekst, terwijl hij ook de regie in handen neeft - een groot succes; in Frankrijk daarentegen waren de reacties matig. Het cosmopolitische leven dat Ustinov leidt, betekent dat hij voortdurend onderweg is. Unicef-ambassadeur moeite loos zes talen spreekt en ver telt vervolgens van de autorit Igor Behalve dat op dit ogenblik te keningen van Ustinov in gale rie Steinrötter te zien zijn (tot 20 september) ziet het er naa: uit, dat begin volgend jaai diens zoon Igor Ustinov (27)] die als beeldhouwer in Parijs werkzaam is, werk in de Mü.n- sterse Königstrasze exposeert. Want Claus Steinrötter is er d< man niet na een zo belangrij] contact te verontachtzamen, Dat hij daarvoor (telefonisch! dagenlang op reis moet, ten einde Ustinov te pakken t< krijgen, deert hem niet. W Zo ziet Ustinov zichzelf wanneer hij de figuur van Lud- wig van Beethoven speelt in het stuk Beethovens Tien de, waarmee hij binnenkort naar Amerika trekt. Het is. één van de 30 tekeningen, die op dit ogenblik in de Münsterse galerie te zien zijn. DEN HAAG Het Nationale Ballet komt dit seizoen met een van de drukste programma's van de afgelopen 22 jaar: 136 voor stellingen in 13 steden en tien verschillende programma's. Deze programma's omvatten 26 balletten, waaronder vijf wereldpre mières en twee landelijke premières. Het Nederlands Balletor kest begeleidt het merendeel van de voorstellingen. Om dit seizoen met een gelijkblijvend budget een groter aantal voorstellingen te kunnen geven, zijn twee kostenbesparende maatregelen genomen. Het gezelschap gaat de programma's in blokvorm presenteren; in een korte periode van één maand wordt een programma zo intensief mogelijk gespeeld. Bovendien vinden veel voorstellingen in serie plaats. De samenstelling van het repertoire van dit seizoen steunt op vier peilers; hoogtepunten uit het romantisch-klassieke repertoi re, belangrijke werken vanaf 1900, werken van George Balan- chine en eigentijds repertoire. Van de huischoreografen, Van Dantzig, Van Manen en Van Schayk, staat zowel oud als nieuw werk op het programma. In het tableau de la troupe van Het Nationale Ballet trad weinig verandering op. De solisten Monique Sand en Maria Aradi na men afscheid. Maria Aradi blijft echter als assistent-balletmees- ter aan het gezelschap verbonden. Judith James besloot haar dans-carrière te beëindigen. Daarnaast verlieten Sarit Beker, Li- liane Kuyer en Daniel Reily het gezelschap. Negen nieuwe dan sers en danseressen zijn geëngageerd. Voormalig soliste Sonja Marchiolli, al enige jaren assistent-balletmeester, is aangesteld tot balletmeester. Door het drukke programma zal Het Nationale Ballet dit jaar waarschijnlijk geen buitenlandse tournees maken. DEN HAAG Na de intro ductie van het compact disc systeem in de eerste helft van dit jaar, toont Philips tijdens de Funkausstellung '83, die gisteren in Berlijn is begonnen en voortduurt tot 11 septem ber. een prototype compact disc-speler voor in de auto. De CD in de auto wordt door Phi lips, die bij de ontwikkeling van het systeem een grote rol heeft gespeeld, een wezenlijke ontwikkeling, waartoe thans de eerste stap is gezet. Philips verwacht de auto-CD-speler binnen twee a drie jaar te kunnen maken. De specificaties van het CD- systeem kunnen in hoge mate bijdragen tot een verbetering van de geluidskwaliteit in de auto, meent Philips. Uit diver se tests is gebleken dat de ver betering duidelijk hoorbaar is in de akoestische omstandig heden van een rijdende auto. Verwacht wordt dat de co- mapet disc in de auto vooral om die reden een goede ont vangst krijgt. Cijfers tonen aan dat de auto mobilist er op uit is de geluids kwaliteit van zijn audio-instal- latie in de auto waar mogelijk te verbeteren, waarbij zijn ap paratuur in de huiskamer als basis dient. Het model dat Philips in Ber lijn toont, zal op tal van pun ten worden verbeterd, met name worden verkleind. Ook het bedieningsgemak zal de nodige aandacht krijgen in verband met de verkeersvei ligheid. Philips denkt onder meer ook aan tekstverwerking op het plaatje, waarbij de CD de plaats kan innemen van kaarten en gidsen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur. telefoonnr. 071-122248 en i nabezorgd. -NISSAN- Nissan bedrijfswagens hebben in de loop der jaren een iizersterke reputatie opgebouwd van hoogstaande produktkwaliteit en bewezen betrouwbaarheid. Van de 700.000 bedrijfswagens die Nissan per jaar produceert, is ruim driekwart uitgerust met een dieselmotor. Een bijna 50-jarige ervaring in het bouwen van Diesels is daarbij een vertrouwenwekkende gedachte. En goed om in uw overwegingen mee te nemen, als vervanging van uw huidige bedrijfswagen aan de orde is. Want de bedrijfszekere Urvan en de nieuwe Vanette Diesel in vele varianten beantwoorden optimaal aan de wensen van het bedrijfsleven. Met lange levensduur, hoog laad-en motorvermogen en lage rijkosten. Varianten - gesloten bestelwagen - 5/8-persoons dubbele cabine - 5-persoons combi - 8/9-persoons minibus - 9-persoons taxi Specificaties - 2.3 liter diesel- of 2.0 liter benzinemotor - laadvermogen Diesel 1265 kg (benzine 1j25 kg) - laadvolume 6,2 m3 - laad lengte max. 3.07 m - vijfversnellingsbak met overdrive - zijlaaddeur palletbreed - verhoogd dak leverbaar Prijzen Diesel: 19.800,- excl. BTW Benzine: v.a. 17.000,- excl. BTW Varianten - gesloten bestelwagen - 5-persoons dubbele cabine - 5-persoons combi - 8-persoons minibus - 8-persoons taxi Specificaties - 2.0 liter diesel- of 1.5 liter benzinemotor - laadvermogen Diesel 800 kg (benzine 860 kg) - laadvolume 4,3 m3 - laadlengte max. 2.25 m - vijfversnellingsbak met overdrive op Diesel - 2 schuivende zijlaaddeuren - verhoogd dak standaard Prijzen Diesel: v.a. 15.800,-excl. BTW Benzine: v.a.!3«45C^e: Alkemadelaan 1, Roelofarendsveen - Tel. 01713-2866 Herengracht 79, Leiden - Tel. 071-133861 I KENNISMAKING Het Vrije Leven S.O.R. bemid- delt het beste voor ALLE vriendschappen. Bel voor eer afspr. Nnes Govaerts, 070 609510 of br. met antw.z. naar postbus 13471, 2501 EL 's-Gra venhage. EENZAAM? Prot. Interkerk hulpdienst heeft of zoekt con tact voor allen. Bel 070-648176 of schrijf vrijbl. uw wensen Postbus 61223. Den Haag. Ab- sol, geheimh. Opger. 1938. Vitale dame. 64 jr.. zoekt een besch. VRIEND, zelfde leeftijd voor vakantie en vriendschap Br. bur, bl. 90454. Men vindt mij (VROUW, 32 jr 1.72 m.) aardig, aantr. mod maar ook een tikje te zelfverze kerd. te rap in de mond en te zelfstandig, als je dit een uitda ging vindt en net als ik op zoek bent naar een lat-relatie (voor lopig), reageer dan graag m, foto o.nr. 90449 bur, v.d.bl. Ongeb. J.MAN, 42 jr., zelfst. be roep zkt. si. huiselijke vriendin voor fijne lat-relatie, die ook uitgaan, koken, vrijen en ei goed gesprek houdt, beslist goed nivo. Br. m. foto o.nr 90450 bur. v.d. bl. PARTNER? Goedkoop, lande lijk, succesv. comp. syst. Alle rel. Gratis Inf.: Kommunlka, Postbus 162, 9300 AD Roden, (Erkend RvT). KENNISMAKING, samenwo-! nen, huwelijk, alle relaties. Vraag brochurel Telefoon 04160-40483. Jongeman 37 jr.. serieuze kennismaklnt met jonge vrouw tussen 25-40, jr., 1 kind geen bezw. Lieve brlet met foto en tel.nr. aan nr. 8505, v.d. blad. Welke lieve jonge vrouw wil kennlsm. met jongem. 40+, om op basis v. wederz. gene-' genh. en resp. te proberen eei nwe. rel. op te bouwen. Kindje- ren) geen bezw. Br. met fotol o.e.r. o. nr. 8506 bur. v.d. blad. Zakenman met eig. bedrijf (da mesmode), wonend in Apel doorn, 50 jr.. gesch.. 1.80 lang, rechtsdenkend, wil graag $enj zinvolle relatie aangaan charm, hartelijke VROUW enig nlvo. Ser. bedoelde reac ties (evt. m. foto o.e.r.)gaarne o. nr. 43923 bur. bl.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10