Moskou blijft ontkennen DUBBEL GRATIS. Shamir volgt Begin op Geen uitstel plaatsing nieuwe atoomraketten Kantoor innovatie 8311 Kinderspel BON: hLEVY met ruime „meerderheid verslagen Extra Bokser in kritieke toestand DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Wes'erpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro- bank N.V. Leiden. J Directeur-hooldredacteur: IJ.Hallewas, Chel-redacleur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW)f 0,58 per mm, kleintjes! 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Vrijdag 2 september 1983, 74e jaargang no. 22670 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Op Ned. I om 21.28 uur „Ach ter het nieuws" of komische samenvatting van mislukte tv- opnamen, dit afhankelijk van een uitspraak vanmiddag in een kort geding tegen de VARA, zie ook pag. 13. Op Ned. II om 19.25 uur de „KRO-zomeravondshow" en om 23.15 uur „Pinkpop". Half tot zwaar bewolkt met i._ en dan regen. Middagtempera- tuur 18 graden. Krachtige tot stormachtige wind. Zon op: 06.54; onder: 20.25. Schev. hoog water: 12.18 en 00.36; laag water: 7.28 en 20.09. ■■TEL AVIV In Israël is vannacht de minister van buitenlandse zaken, Yitzhak Shamir, gekozen als kandidaat-opvolger van de aftredende premier Be gin. Hij kreeg van zijn He- roeth-partij duidelijk de voorkeur boven vice-pre- mier David Levy. Shamir zei na zijn verkiezing dat hij vandaag nog onder handelingen over de vor ming van een nieuwe re gering te zullen beginnen. Van *de 745 stemmen, die het centrale comité van de He- roeth-partij uitbracht, vero verde Shamir er 436 tegen Levy 302. Zeven stembriefjes werden ongeldig verklaard. Levy, die zichtbaar teleurge steld was, beloofde Shamir zijn .volledige trouw". Shamirs overwinning betekent dat hij behalve leider van de Heroeth-partij ook het rege rende Likoed-blok aanvoert. Als Shamir erin een slaagt een nieuwe regering te vormen dan krijgt Sharon waarschijn lijk een belangrijke post, om dat hij de nieuwe Heroet-lei- der heeft gesteund bij diens verkiezing. Sharon moest in "ebruari aftreden, omdat hij nede verantwoordelijk was voor de massamoorden in de Palestijnse vluchtelingenkam- >en Sabra en Chatila. n zijn eerste toespraak zei Shamir dat hij het omstreden nederzettingenbeleid op de 1 westelijke Jordaanoever van zijn voorganger zou voortzet- !en. Op felle wijze verdedigde 1 ij Begins beleid. „Onze rege- ing heeft de veiligheid van sraël versterkt, vrede bereikt iet onze grote zuiderbuur Egypte), de nucleaire dreiging anuit het oosten vernietigd de vernietiging van de Iraak- y kernreactor in juli 1981), het oorlogsgevaar vanuit het noor- len weggenomen (de Libanese nvasie) en de oude grens van 1967 in Cisjordanie uitge- I". Dit laatste zou kunnen oetekenen dat Shamir er al ranuit gaat dat de bezette wes- ilijke Jordaanoever een geïn- egreerd ondei'deel vormt van Ie staat Israël. Pagina 10: Havik Shamir was tegen teruggave van Si nai aan Egypte Yitzak Shamir „Hasj" blijkt witte kalk VLIELAND Nadat tijdêns het weekeinde een partij van 66 kilo verdovende middelen was aangespoeld op het strand van Vlieland, dacht de politie 'van het Friese waddeneiland woensdag opnieuw beet te hebben; op vrijwel dezelfde plek, een kilometer ten westen van het Strandhotel, werden vier kleine zakjes wit poeder gevonden. Maar na diep gaand onderzoek" moest de politie gisteren erkennen dat de vondst wat minder specta culair was. De zakjes bleken slechts witte stucadoorskalk te bevatten. Benzinetrein ontploft: tientallen doden SALVADOR DE BAHIA Een in het noorden van Brazi lië ontspoorde trein, die benzi ne vervoerde, is gisteren ont ploft. Een gedeelte van het Noordbraziliaanse stadje Poju- ca werd hierdoor in lichter laaie gezet. Enkele tientallen mensen kwamen om het leven en meer dan honderd raakten ernstig gewond. Drie wagons vatten woensdagavond vlam nadat een trein in Pojuca uit de rails liep. Onder de slacht offers zouden zich veel kinde ren bevinden, die met kannen de uit de wagons stromende benzine probeerden op te van gen. Lid Roemeense ambassade wordt land uitgezet DEN HAAG Een lid van de Roemeen se ambassade in Den Haag is vorige week persona non grata verklaard in Neder land. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van morgen bevestigd. Het gevolg hiervan is dat dit ambassade-lid ons land moet verla ten. Om wie het gaat wilde de woordvoer der niet zeggen. Hij ontkende evenwel „geruchten dat het de tweede man van de ambassade Leontin Micu betreft". Of de uitwijzing verband houdt met spionage wil het ministerie noch bevestigen noch ontkennen. „Dat is niet gebruikelijk in dit soort zaken", aldus de woordvoerder. V::ETBALKRANT Tradities zijn er om in stand te houden. Van daar ook dat de Leidse Courant aan de voor avond van de amateurcompetitie weer een voetbalbijlage uitbrengt. Een krant waarin vol op vooruitgeblikt wordt op de verwachtingen die er binnen de verenigingen ten aanzien van het nieuwe seizoen leven. Bij de clubs in de afdeling Leiden, voor wie de competitie dit weekeinde begint, maar ook bij de KNVB- teams die nog een weekje moeten wachten. Botsing na uitwijken VOORHOUT Twee inwo- ïers van 's Gravenzande zijn ;istermiddag aan het hoofd ge- vond geraakt na een frontale jotsing op de Rijnsburgerweg n Voorhout. De 28-jarige be- ituurder week uit voor een te genligger, een 29-jarige man lit Utrecht, maar deze maakte vermoedelijk een uitwijkbe- veging in dezelfde richting vaarna de botsing volgde. De Utrechter bleef ongedeerd, de 'Gravenzander en zijn passa gier zijn overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei- len. De auto's werden zwaar jeschadigd. INFORMATIE OVER FILMS MUZIFk THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA REAGAN WIL SANCTIES NA NEERSCHIETEN KOREAANS PASSAGIERSVLIEGTUIG DEN HAAG WASHINGTON SEOEL De Vere nigde Staten nemen het neerschieten van een Zuidko- reaans passagiersvliegtuig door Russische gevechts vliegtuigen zeer hoog op. Namens Zuid-Korea heeft Washington om een spoedzitting van de Veiligheids raad gevraagd. Verwacht wordt dat de raad later van daag bijeen zal komen. President Reagan is vervroegd van vakantie in Californië naar Washington terugge keerd om met zijn adviseurs sancties tegen de Sovjet- Unie te bespreken. Intussen wordt aangenomen dat alle 269 inzittenden van het toestel zijn omgekomen. De Sovjet-Unie blijft ontkennen dat het op het Kore aanse vliegtuig heeft geschoten. Er is alleen melding gemaakt van het neerstorten van een onbekend vlieg tuig. Op verzoeken van Japan en de Verenigde Staten met een reddingsoperatie te mogen beginnen, is in Moskou niet gereageerd. In de hele wereld is geschokt gereageerd op het nieuws over het neerschieten van het Zuid- koreaanse vliegtuig, dat van New York via Anchorage in Alaska op weg was naar de Zuidkoreanen nu met grote boog om Sovjet-Unie SEOEL (AFP) De Zuidko- reaanse luchtvaartmaatschap pij (KAL) heeft besloten vlieg tuigen op de route Anchorage- -Seoel voortaan met een grote boog om de Sovjet-Unie te la ten vliegen. De vliegtuigen zullen tenminste 208 kilometer van Russisch grondgebied blij ven. De maatregel is genomen in overleg met Amerikaanse luchtvaartautoriteiten. Het neergeschoten toestel had de zogenoemde „corridor 20" ge bruikt op 85 kilometer van Russisch grondgebied. Deze route is de kortste en meest economische. Zuidkoreaanse hoofdstad Se oel. Het toestel zou zijn neer gestort in zee in de buurt van het eiland Sachalin, waarop een geheime Russische militai re basis is gevestigd. In ons land zullen de fractie leiders van CDA, VVD en PvdA dit weekeinde beslissen of hun voorgenomen bezoek aan Moskou, begin volgende week, onder de huidige om standigheden door kan gaan. Zeer emotionele taferelen op het vliegveld van Seoel. Wachtende familieiden krégen eerst te horen dat het toestel was vermist, De fractieleiders zouden in de daarna dat het tot landen was gedwongen vervolgens het afschuwelijke nieuws, dat het was neergeschoten. Onder de 240 passagiers Russische hoofdstad overleg bevonden zich 81 Koreanen, 22 Japanners, 34 Taiwanezen en 103 passagiers van verschillende andere nationaliteiten, onder wie zo'n voeren over de kernbewape- 30 Amerikanen. Of zich ook Nederlanders aan boord bevonden, was vanmorgen niet bekend. ning. Vooral in Zuid-Korea, Japan en de VS heeft het neerschie ten van het vliegtuig de ge moederen verhit. Minstens 30 van de gedode passagiers zijn A- erikaanse burgers, onder wie het ultra-conservatieve Congreslid Larry McDonald. In de VS hangen alle vlaggen op presidentieel verzoek half stok. De Amerikaanse rege ring heeft Japan alle hulp toe gezegd bij mogelijke reddings acties. Daarvoor zijn een Awacs-radarvliegtuig, vijf F-15-jachtvliegtuigen en twee speciale reddingsvliegtuigen Verwacht wordt dat president Genève en het opzeggen van van de basis op het eiland Oki- Reagan zal proberen zoveel het onlangs vernieuwde leve- nawa naar de basis Misawa in mogelijk internationale steun ringsakkoord voor Ameri- het noorden van Japan ge- te krijgen voor sancties tegen kaans graan, de Amerikaanse stuurd. Een Amerikaanse Rusland. „Dit is geen Ameri- belangen zou schaden. Waar- woordvoerder liet echter in kaans-Russisch conflict, dit is schijnlijker is een Amerikaan- het midden wat de taak van Rusland tegën de wereld", al- se oproep aan alle landen om het Awacs-toestel en de vijf dus een woordvoerder van de Russische Aeroflot-burger- F-15-escortevliegtuigen is. Mi- president. Toch zullen volgens vliegtuigen te boycotten. Ook sawa ligt op het noordelijke waarnemers de represailles be- een versterkt embargo op de eiland Honshu, waar de VS perkt blijven. Twee onder-mi- levering van Westerse techno- beschikken over een groot;-ra- nisters van buitenlandse zaken logie aan de USSR is in over- darstation. „Alles wat boven of hebben al te verstaan gegeven, weging. in de buurt van Sachalin dat het afbreken van bijvoor- In de Amerikaanse hoofdstad vliegt wordt daar geregis- beeld de ontwapeningsge- is het de hele nacht onrustig teerd". sprekken met de Russen in geweest. Groepjes demonstran ten raakten slaags met de poli tie toen ze de Russische am bassade en het Witte Huis wil den benaderen. Voor het ko mend weekeinde worden mas salere betogingen verwacht. Ook in de Japanse hoofdstad Tokio werden demonstranten, die de Russische ambassade probeerden binnen te gaan, door de politie tegengehouden. Pagina 7: Neergeschoten Boeing honderden kilomer ters uit koers. „Moord in koelen bloede". LOS ANGELES De Mexi caanse bokser Kiko Bejines is in kritieke toestand in het zie kenhuis opgenomen, nadat hij gisteravond in de twaalfde ronde van het gevecht om de vacante wereldtitel in het ban- tamgewicht in Los Angeles knock-out was geslagen door de Amerikaan Alberto Davila. De bokser uit Guadelajara werd ijlings naar het zieken huis vervoerd, nadat de rin- garts een diepe bewusteloos heid had geconstateerd. Dok ter Bernard Schwartz oordeel de Bejines' toestand kritiek. „Op dit moment is absoluut geen voorspelling te doen over zijn kansen". Bejines stond voor het eerst sinds een jaar weer in de ring. In augustus 1982 liep hij een schouderbles sure op in het verloren ge vecht tegen Edgar Roman uit Venezuela. Wao'ers aan Beatrix: Geen gouden koets maar zwarte auto VORMER In een gisteren aan koningin Beatrix verstuurde >rief vragen wao-ers uit Wormer haar op Prinsjesdag geen ge- >ruik te maken van de gouden koets maar van een zwarte hof- uto ten teken van rouw. Zo kan zij, vinden de wao-ers, getui- >rief is ondertekend door vertegenwoordigers van NBA, de or- [anisatie van niet-beroeps-actieven. De koningin wordt voorts 'evraagd geen genoegen te nemen met soldaten in gala-uniform. )e dag dat de troonrede wordt uitgesproken is volgens de brief foor de NBA geen feestdag maar een treurdag. De NBA zou [raag zien dat de koningin daarmee rekening houdt. (Van parlementaire redactie) DEN HAAG De regeringspartijen CDA en VVD vinden het juist dat minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) geen uit stel wil bepleiten van de plaatsing van nieuwe atoomraketten in West-Europa. Volgens het schema van de NAVO beginnen West-Duitsland, Groot-Brittannië en Italië in december met het stationeren van de nieuwe (Amerikaanse) wapens. Alleen als er een akkoord bereikt wordt in Genève, gaat die plaatsing niet door of worden er minder raketten neergezet. De CDA'er Frinking en de VVD'er Voorhoeve zijn het eens met Van den Broek dat een poging tot uitstel „een risico zou vormen voor de onderhandelingen in Genève". Volgens de minister kunnen de gesprekken daar alleen succes opleveren, als Sovjet- Unie en de Verenigde Staten onder zoveel mogelijk druk wor den gezet. De Tweede Kamer had de bewindsman voor een spoeddebat uitgenodigd, omdat PvdA en D'66 verontwaardigd waren over het afwijzen door de regering van een Grieks voor stel voor uitstel van plaatsing. Van den Broek voerde ook nog aan dat zo'n besluit alleeen mogelijk is, als alle zestien lidstaten van de NAVO dat wenselijk achten. ADVERTENTIE 5tlm 8 september T dagelijks van 10-20 uur. aonaeraag 0 sepiemDer van 10-17 uur, toegang f 10j- AMSTERDAM Veil J Vier keer een bezoek aan een deel nemend BP-station en u krijgt er in een keer twee stuks serviesgoed bij. Het ene kunt u gebruiken voor whisky. Het andere voor sherry of iets dergelijks. Alle twee zijn ze gemaakt van sfeervol rookglas, door de bekende Verrerie d'Arques. Attente jongens, daarbij BP Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Joemblatt verklaart oorlog aan Libanese regering BEIROET De leider van het pro gressieve Libanese oppositiefront. Wa- lid Joemblatt, heeft gisteravond de oor log verklaard aan de regering van Li banon. Hij waar schuwde tegelijker tijd de Internationa le Vredesmacht, die bestaat uit Ameri kaanse, Franse, Ita liaanse en Britse militairen, neutraal te blijven. Joemblatt, die in de Syrische hoofdstad Damascus verblijft, beschuldigde presi dent Gemayel van „bedrog" en zei dat „er geen plaats meer is voor een di aloog". „Wij be schouwen ons in staat van oorlog met Gemayel", al dus Joemblatt. Woensdag drong het Libanese leger West-Beiroet bin nen om daar de strijdende groepe ringen van progres sieve Libanezen en sji'iten uit te scha kelen. Na de zware gevechten van woensdag bleef het gisteren en vanoch tend betrekkelijk rustig in Beiroet. Tijdens een van de korte vuurgevech ten van gisteren is opnieuw een Franse militair van de In ternationale Vre desmacht omgeko men. De Libanese politie maakte gis teren bekend, dat de druzen in het ten oosten van Beiroet gelegen berggebied 24 inwoners van het christelijke dorpje Bmariam hebben vermoorcj en hun huizen in brand hebben ge stoken. De moorden zouden een wraak actie zijn geweest voor het optreden van het Libanese leger in Beiroet. Pagina 2: Beiroet in greep van nooit voltooide burger oorlog Het bestaande speelgoed mag wel uitkijken, want het videospel wordt door de deskundigen gezien als een potentiële concurrent. Alleen moet er nog wel iemand worden gevonden, die de spelletjes-op-het-scherm zó maakt, dat de kinderen er ookietsaan hebben. Wantin Amerika is de verkoop van deze spelletjes al weer aan het teruglopen, omdat ze de kinderen snel gaan vervelen. Elk nieuwigheidje is dus nog niet altijd een blijvertje. Nee, dan de krant. Al sinds de uitvinding van de boekdrukkunst wordt er door jong en oud dagelijks naar uitgekeken. Vandaag de dag nog steeds. Vraag dat maar eens aan de lezers van de Leidse Courant. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend mant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 'Ccidóc (Bouto/nt I

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1