Hans Gal jé houdt Ajax in de race Mentaliteit geeft doorslag Feyenoord slechts kwartier op dreef AMSTERDAM Ajax en PEC Zwolle hebben gis termiddag in De Meer in de eerste plaats de 15.000 toeschouwers een dienst willen bewijzen. Uitslui tend aanvallend voetbal predikten beide trainers en in zo'n geval blijkt dat ondanks de nodige schoonheidsfoutjes de ga rantie voor een echte top per gegeven is. Dat Ajax na negentig minuten met een verdiende overwin ning de kleedkamers op zocht was terecht. De landskampioenen loopt ondanks het vertrek van een aantal routiniers nog steeds over van klasse. Schrijvers, verwelkomd in de Meer alsof hij nog steeds het Ajax-shirt droeg, kreeg in de eerste minuut al de gelegen heid zijn vorm te tonen op een afstandsschot van Koeman. Het was het startschot voor een verwoed Ajax-offensief. Met Olsen als smaakmaker kwam het gevaar voor PEC Zwolle keer op keer van de linkervleugel. Gasselich kon een kansrijke positie nog net door Weggelaar worden afge stopt, Olsen raakte slechts de paal maar in de negende mi nuut was het toch raak toen Boeve van uiterst links in schoot, Vreemd genoeg gaf de voor sprong Ajax niet het nodige zelfvertrouwen. De Amster dammers verzuimden door te drukken al bleven ze wel het beste van het spel houden. Vooral individuele acties van Olsen en Van Basten zorgden ervoor dat de eerste helft als kijkspel zeer acceptabel bleef. Bij PEC was Rep voor rust on zichtbaar. De attënt spelende Ajax-defensie met Koeman in de hoofdrol liet weinig ruimte voor offensieve daden van PEC Zwolle. De beste kansen waren eigenlijk al voor Ajax. Van Basten verzuimde alleen voor Schrijvers de bal in de touwen te koppen en Gasse lich toonde zich herhaalde ma len te langzaam om de PEC- -defensie te verontrusten. Amper vijf minuten na de rust bleek Ajax de wedstrijd toch vroegtijdig te beslissen toen Van Basten bij een twee-tege n-een-situatie de bal achter. Schrijvers tikte. Amper dertig seconden later waren de Zwol lenaren weer in de race toen Van der Hengst attent rea geerde op een door Van Koo- ten gewonnen kopduel en Gal- jé kansloos liet. Het doelpunt gaf de Zwollenaren vleugels en Ajax moest ver terug. Pro paganda voor aanvallend voet bal maakte trainer Brom van de Zwollenaren door na amper twintig minuten in de tweede helft libero Drost en midden velder Booy te wisselen voor Van Moorst en Van Roon. Hij gokte en verloor. De belang rijkste reden was Galjé. De Ajax-doelman greep de hoofd rol in een boeiende tweede helft door achtereenvolgens schoten van Van der Hengst, Booy en Visser onschadelijk te maken. Ajax moest zich beperken tot schaarse uitvallen maar was met deze rol beslist niet onge lukkig. Rep vloerde in hoogste nood de doorgebroken Boeve en was daarmee na Drost de tweede PEC'er die door de goed leidende scheidsrechter Bosman geel kreeg. Tot een kwartier voor het einde bleef PEC geloven in een beter re sultaat. De druk op het Ajax- -doel werd groter en in deze fase was de gelijkmaker beslist niet onverdiend geweest. Schoenaker en Vanenburg dachten daar echter anders over. Vooral de wijze waarop Vanenburg de Amsterdam mers op 4-1 bracht met een subtiele lob over de uitkomen de Schrijvers onderstreepte nogmaals de individuele klasse van Ajax. Als pleister op de wonde kon Visser op aange ven van Van Kooten de stand voor PEC nog een iets redelij ker aanzien geven al zal deze treffer het lichte gevoel van een kater bij PEC Zwolle niet wegnemen. Ajax - PEC Zwolle 4-2 (1-0): -9. Boeve 1-0, 49. Van Basten-2-0, 50. Van der Hengst 2-1, 76. Schoenaker 3-1, 82. Vanenburg 4-1. 87. Visser 4-2. Scheidsrechter Bosman Toeschou wers: 15.000. Geel voor Rep en Drost (beinden PEC). Ajax: Galjé; Molenaar, Ophof, Boeve, Koeman; Vanenburg, Schoenaker (Gasselich) Mölby, Silooy; Van Bas ten. Olsen (Van 't Schip). PEC Zwolle: Schrijvers; Weggelaar. Van Roon (Drost), Kamstra, IJzer man; Van der Hengst, Van Moorst (Booy), Visser; Pelleboer, Van Koo ten, Rep. Schorsing wacht Nielsen en Salm DEN HAAG Ivan Nielsen van Feyenoord en Dick Salm van FC Den Bosch kunnen een schorsing van enkele wed strijden tegemoet zien. Beide spelers liepen gisteren tegen hun derde gele kaart op. Veiligheid naast de deur. Sloten, kluizen, elektronische beveiligings systemen. van Blijswijk heeft alles in huis voor een veilig thuis. En zit plezierig dichtbij. Jupiterkade 10, 070-471791 Hogewal 1-9, Neptunusstraat 60. 'gen )ois da| - het in AMSTELVEEN De irto- ergelijking was even ^reffend als logisch. Pre- ies tien jaar geleden be- iaalde het Nederlands iockeyelftal voor het Deaatst goud tijdens een of- het icieel titeltoernooi. Via trafballen en een goed van doelman J.gfóaarten Sikking werd ng'e-oen (in 1973) de wei;eldti- el behaald. Gisteren, op zijn lezelfde plek in het Wa- enerstadion, stond Pierre lermans in het doel. En Snede dank zij zijn sterke iptreden mocht een Oran- vol veerkracht, de Eu- opese titel voor zich opei- en. Eindelijk weer eens en groot succes voor het lederlands elftal, dat in e finale tegen de Sovjet- Inie na een eindstand 'an 2-2 en een verlenging -4) via de beslissende trafpushes dan toch kon ,so Joeslaan. lm nu maar gelijk te stellen at Nederland een overtui- was, gaat te a Vant daarvoor heeft het posi- eve eindresultaat te veelvul- ig aan een superdun draadje ehangen. Allereerst was er n pover optreden in de pou- -wedstrijden, vervolgens een iet zonder fortuin gewonnen alve eindstrijd tegen West- >uitsland en dan gisteren de 'inst op het nippertje. 'om van 't Hek, die ondanks feestvreugde meestal al "^veer snel de realiteit goed on- r oeen ziet, zei het zo: „We latuurlijk geen toer- met briljante Daar hadden we niet voor. Maar er mentali- in de groep te bespeuren, hebben heel wat keertjes gestaan, maar toch ble- we er telkens in geloven kwamen we op gelijke Zélfs bij de tweede van de verlenging, toch iedereen dacht dat het niet meer zouden red- stander in die 'middelste linie, en bovendien beschikte Oranje over te veel offensief ingestel de spelers. Omdat Jan-Hidde Kruize moest invallen voor zijn broer Ties was het aantal aanvallers tot vijf opgelopen, van wie dus naast Van 't Hek ook Doyer op het middenveld werd geposteerd. Strafbal Van 't Hek was ook nog eens uiterst ongelukkig, door bij een stand van 1-1 vlak voor de rust een strafbal naast te slaan. Maarten van Grimbergen, die bij zijn club Klein Zwitserland altijd de strafpushes inslaat, dacht aanvankelijk dat hij Ne derland op een voorsprong kon zetten. Maar Van Heumen gaf de voorkeur aan Van 't Hek, waardoor trouwens Van Grimbergen vol desillusie de wedstrijd uitspeelde. Van 't Hek: „Waardoor ik mis te? Ik weet het niet. Misschien lette ik te veel op de Russische doelman. Bovendien was de druk met dat volle stadion nogal groot. Daarom durfde ik bij de beslissende strafballen ook niet meer". In zijn plaats deed Marc Schaeffers, die als bankspeler gerechtigd was vanaf de stip in te slaan, het prima. Hij had ook totaal geen last van zenuwen. „Daar heb ik veel te weinig ervaring voor", oordeelde de man, die uiteindelijk ook de beslissing in de strafballenreeks op zijn naam schreef. „Geen moment dus, al weet ik wel dat als ik had gemist, mijn moeder een hartaanval had gekregen". Pech Daar zal bondscoach Wim van Heumen op de bank trouwens ook dicht tegen aan hebben gezeten, want al zag hij zijn ploeg in het EK niet eenmaal van t Hek was trouwens een belangrijke speler het elftal van coach Wim Heumen, die liefst vijftien - alleen reSè;rvedoel- Lex Bos kwam niet in ac- moest gebruiken. Immers, Ties Kruize, die dit beneden zijn gebrui- niveau speelde, moest afhaken in de finale, linkerspits Van 't naar het middenveld vér en hij enige, lijn in het moest brengen, lukte maar ten dele. Ten had de Utrechter in Zagorodnev eigenlijk een persoonlijke tegen- overheersend spelen, péch was hij de afgelopen dagen rege- matig tegengekomen. Door blessures was een groot aantal plannen misgelopen. Spits Ro- derik Bouwman trad in de eindstrijd wel aan, maar was behoudens een daad waardoor de openingstreffer ontstond, niet in de wedstrijd. Verder viel dus Ties Kruize uit, en liep de strafcorner niet goed. Dat was logisch, want alle spe cialisten zaten passief aan de rand van het veld, waardoor het kon gebeuren dat Van 't Hek de korte corners in de verlenging van tweemaal een kwartier moest inslaan. Van Heumen, die eindelijk eens een titeltoernooi met zijn ploeg kon winnen en kon door die opluchting zijn blijdschap am per onder woorden brengen: „Kijk, wat wil ik nog meer? Veel blessures. Een strafcorner die de mist in gaat, de beste mensen voor een strafbal zit ten geblesseerd langs de lijn. En dan toch kampioen wor den? Dat is geweldig". Het meest tevreden zal onge twijfeld Tim Steens zijn ge weest. Hij werd na afloop tot beste speler van het toernooi uitgeroepen. Een verkiezing waaraan vaak niet veel waar de aan hoeft te worden ge hecht, maar in het geval van Steens, die zijn 150e interland afwerkte, toch wél. Als linker vleugelverdediger was hij de meest constante pion in Oran je. Zowel in aanvallend als verdedigend opzicht was hij van grote waarde. Defensief was zijn aanwezigheid trou wens uiterst gewenst, want ook in de eindstrijd leverde laatste verdediger Job van der Have een allesbehalve overtui gend optreden af. Hij was de zwakste plek in het Neder lands elftal. Maar iedereen is 17.iSEE-:r777 er van overtuigd dat Van der Have toch in Oranje thuis hoort. Omdat er in de Neder landse competitie geen alter natief te vinden is. DENNIS MULKENS Nederland-Sovjet-Unie 4-4 (1-1, 2-2, 3-4). Nederland wint na strafballen met 8-6: 11. Bouwman 1-0, 17. Zaga- rodnev 1-1, 54. Sigangirov 1-2 (straf bal), 65. Doyer 2-2, 72. Jan-Hidde Kruize 3-2, 73 Misjoernov 3-3 (straf corner), 76. Misjoernov 3-4 (strafcor ner), 91. Steens 4-4. Toeschouwers: 8000. Scheidsrechters: Renaud (Fra), Stelter (Wdl). Nederland: Hermans; Van der Have; Steens, Van Asbeck, Pierik; Doyer, Ties Kruize (12. Jan-Hidde Kruize), Diepeveen, Van Grimbergen, Bouw man (71. Den Hartog), Van 't Hek. Sovjet-Unie: Valeri Plesjakov; De- boetatkov; Arjapedjan, Valeri Belja- kov I (96. Antakov), Sigangirov; Ser gei Plesjakov, Zagarodnev, Valeri Beljakov II; Gontsjarov (45. Misjoer nov), Klevtsov, Mitsjepoerenko. t Schrijvers verwierf zich de sympathie van de aanhang van Ajax door de (niet *:-j gewonde Jesper Olsen naar de zijlijn te dragen. Bouwman toch riaar Karats ji (AMSTELVEEN Roderik Bouwman is ondanks zijn dijbeenblessure, die hem noopte tijdens de finale van het üuropees kampioenschap uit te vallen, ,'andaag toch naar Karatsji vertrokken im daar op 1 september te spelen in :en wereldelftal tegen Pakistan ten >ate van oud-international Sammi Chan. Bouwman reist in het gezelschap ran Ewout van Asbeck en Tim Steens. )p 5 november, direct na het toernooi im de Champions Trophy, treedt op- lieuw een wereldelftal aan in Karatsji egen Pakistan ter gelegenheid van de egendarische linksbuiten Samiullah. Australië wint in Koeala Loempoer KOEALA LOEMPOER Het Australische he ren hockeyteam heeft het vijflandentoernooi in Koeala Loempoer ge wonnen. In de wedstrijd tegen Pakistan zorgde Terry Walsh gisteren in de achttiende minuut voor 1-0, een stand die tot het einde toe op het scorebord bleef staan. In het duel om de derde plaats versloeg India Ma leisië met 5-0. Nieuw- -Zeeland werd vijfde. Onderscheidingen Kruize en Bouma AMSTELVEEN Het Franse ministe rie van jeugd- en sportzaken heeft Ties Kruize, aanvoerder van het Nederlanse hockeyteam, en Sjoerd Bouma, bonds* voorzitter, onderscheiden. De Franse ambassadeur in Nederland, Claude de Kemoularia, reikte zaterdagavond in Amstelveen een gouden medaille uit aan Bouma. De voorzitter van de Euro pese hockey federatie (FEH), Alain Danmet, spelde Kruize een zilveren medaille op. Vorig jaar had het Franse ministerie van jeugd- en sportzaken ook een aantal Nederlandse wielren ners, onder wie Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper, met medailles bedacht. ROTTERDAM Slechts in het eerste kwartier van de tweede helft heeft Feyenoord het publiek aan zich kunnen verplichten. De formatie, die in de eerste 45 minuten moeizaam en ongeinspireerd over het veld ging, zette Fortuna S. toen in een tijdsbestek van acht minuten op een achterstand van 4-1. De Limburgers waren verslagen en Feyenoord drong daarna niet meer aan. Een kwartier voor het einde liet trainer Thijs Libregts Cruijff, die zaterdag tijdens de training door een val een pijnlijke hals had opgelopen, naar de kleedkamer gaan. Feyenoord moet, dat bleek opnieuw, nog duidelijk aan Cruijff wennen al dient te worden gezegd dat de vedette in de eerste helft geen indruk kon maken. Het felle Fortuna nam in de 21e minuut de leiding uit een vrije trap van Smeets, die bal over het muurtje bekwaam naar de lin ker bovenhoek stuurde. Feyenoord schrok, maar kon zich in de rommelige wedstrijd, waarin scheidsrechter Draaisma aanvan kelijk te veel toeliet en daarna driemaal het geel trok, niet her stellen. In de blessuretijd van de eerste helft maakte Hoekstra na goed aangeven van Gullit de gelijkmaker. Daarna kwam het kwartier waarin Feyenoord blijk gaf echt wel te kunnen voetballen en dat bekroonde met treffers van Jeliaz- kov, Vermeulen en Gullit. Smeets had de wedstrijd nog wat spanning kunnen geven wanneer hij alleen voor Hiele een hoekschop niet met het hoofd had gemist en Hoekstra stond even later in de baan van het schot van de lange Limburgse spits. Kort nadat de voor Cruijff ingevallen Been de paal had geraakt, schoot Smeets wel raak. Drie minuten later herstelde Been het verschil van drie treffers door Hanssen met een listige lob te passeren. Feyenoord - Fortuna S. 5-2 (1-1): 21. Smeets 0-1, 45. Hoekstra 1-1, 52. Jeliaz- kov 2-1, 56. Vermeulen 3-1, 60. Gullit 4-1, 85. Smeets 4-2, 88. Been 5-2. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 24.090. Gele kaarten Suvrijn en Ele- veld (beiden Fortuna S) en Nielsen (Feyenoord). Feyenoord: Hiele, Hoekstra, Duut, Nielsen, Wijnstekers. Gullit, Cruijff' (Been), Stafleu (Van Til), Jeliazkov, Houtman, Vermeulen. Fortuna S: Hanssen, Maessen, Schrijnemakers, Koevermans, Dekker, Hoyer (Bux), Evers (Eleveld), Suvrijn, Van Well, Smeets, Ruys. Mario Been maakt een fraaie treffer voor Feyenoord door doelman Hanssen van Fortuna S. met een boogbal te passeren. Jan Hidde Kruize scoort de derde treffer in de finale tegen Rusland.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9