Ruimtependel staat klaar voor eerste nachtelijke lancering „Solidariteit blijft hoop Polen Aanbod Andropov is niet opzienbarend Marcos heeft problemen met onderzoekscommissie BUITENLAND CcidóG Qowiant MAANDAG 29 AUGUSTUS 1983 PAGINA Inbrekers zijn modernste alarmsystemen de baas LONDEN Bij een van de grootste juwelenroven in de Britse geschiedenis is zaterdagnacht in een stoeterij in Rogate in het Zuidengelse graafschap Sussex voor ongeveer 4,5 miljoen gulden aan juwelen ontvreemd. De eigenaar van de stoeterij is de Jor daanse zakenman Taj Hajjar, naaste familie en meermalen gast heer van koning Hoessein van Jordanië. Hajjar lag met zijn gezin te slapen, toen de inbraak werd ge pleegd. De inbrekers slaagden er in vernuftige beveiligingssys teem onklaar te maken en het huis binnen te dringen. Vervol gens werd de kluis met de juwelen geopend, zonder dat ook maar een van de vele moderne alarmsystemen in werking trad. Volgens de politie heeft de inbreker zeker een medeplichtige in het huis gehad, zo niet geprofiteerd van de loslippigheid van ie mand. Hajjar heeft het landgoed zes jaar geleden aangekocht en er voor 36 miljoen gulden aan laten verbouwen. Het zou vooral bedoeld zijn als Brist onderkomen voor de Jordaanse koning Hoessein. Kissinger mogelijk naar Nicaragua MANAGUA Henry Kissinger, de voormalige Amewrikaanse minister van buitenlandse zaken, gaat waarschijnlijk de ko mende maand naar Nica ragua. Kissinger, voorzit ter van de onlangs door president Reagan ingestel de speciale commissie voor Midden-Amerika, zal er, aldus de Amerikaanse am bassadeur in Nicaragua, ,,de problemen bespreken die Midden-Amerika be dreigen". „Kernkoppen voor kruisraket zijn al in Engeland" LONDEN Volgens de Britse Daily Mail zijn de eerste kern koppen voor de Amerikaanse kruisraketten, die aan het eind van het jaar in Engeland gesta tioneerd zullen worden, inmid dels in Groot-Brittannië aange komen. Het zou gaan om twee kernkoppen, die zouden zijn overgebracht naar een opslag plaats in de buurt van de basis van Greenham Common, waar de 160 voor Engeland bestemde kruisraketten komen te staan als de onderhandelingen in Genève geen resultaat opleveren. Bouterse: 35.000 mensen lid van de volksmilitie PORT OF SPAIN De Suri- naamse legerleider Desi Bouterse heeft in een radio-toespraak ver klaard dat 35.000 mensen (tien procent van de bevolking van Su riname) zich heeft aangemeld als lid van de volksmilitie. Maar voordat alle recruten hun opleiding kunnen krijgen, moeten eerst de mogelijkheden daarvoor worden uitgebreid, aldus Bouterse. Doel van de uitbreiding van de militie is huurlingen die een inval zouden willen doen te ontmoedi gen. Bouterse noemde in dat ver band oud-premier Henk Chin A Sen, die bezig zou zijn eem inva sieleger op te bouwen. Amnesty in actie voor dissidente nieuwslezer AMSTERDAM Amnesty International is een actie begonnen voor vrijlating van de 35-jarige Vladimir Dantsjev, voormalig nieuwslezer bij de engelstalige afdeling van radio-Moskou. De nieuwslezer kwam eerder dit jaar in het westelijke nieuws, toen hij tij dens uitzendingen van officiële teksten was afgeweken en kritische commentaren had geleverd op het Sovjet-beleid in Afghanis tan. Nadat in het buitenland uitgebreide pu bliciteit aan Dantsjevs opmerkingen was ge geven, werd hij ontslagen en naar zijn ge boorteplaats Tasjkent in de zuidelijke repu bliek Oezbekistan gestuurd. Volgens Am nesty is hij daar, tegen zijn zin, opgenomen in een psychiatrische inrichting. Aanslagen Parijs PARIJS De anarchistische groepering Ac tion Directe heeft de verantwoordelijkheii opgeëist voor twee bomaanslagen die gister morgen in de wijk Saint-Germain-des-Prés Parijs grote materiële schade hebben veroi zaakt. De twee explosies waren dicht in buurt van het ministerie van defensie. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. een brief aan het Franse persbureau AFP Action Directe, dat de Franse troepen Tsjaad onmiddellijk worden teruggetrokker Ook wordt de directe invrijheidstelling geëis van alle militante revolutionairen van nationaliteit, die vastzitten omdat ze voc recht van hun volk op een waardig bestaai zijn opgekomen. Deze mededeling lijkt ti slaan op Armeniërs, die wegens aanslagen ii Parijs gevangen zitten. CAPE CANAVERAL Op de Amerikaanse basis Cape Canaveral worden momenteel de laatste voorbereidingen getroffen voor de eerste nachtelijke lancering van ruimtepen del Challenger (vlucht nummer STS-8), morgen ochtend vroeg Nederland se tijd. Het is de bedoeling dat de Challenger met aan boord onder andere 1 de eerste Amerikaanse neger-astronaut na een vlucht van ruim zes dagen ook in het donker op aar de terugkeert. Dat gaat dan gebeuren op de lucht machtbasis Edwards in Californië. De ongetwijfeld zeer spectacu laire nachtelijke start van de Challenger (de eerste nachte lijke lancering van een be mand ruimtschip sinds de maan-experditie van Apollo- 17 in december 1972) staat op het programma voor dinsdag aanstaande 02.15 uur plaatselij ke tijd; in Nederland is het dan 08.15 uur in de morgen. Het gaat daarbij niet om „zo maar een stuntje" terwille van de publiciteit, maar om een re gelrechte noodzaak; die houdt verband met het op de juiste plaats in de ruimte deponeren van een Indiase kunstmaan, de Insat-1B, die zowel voor communicatie- doeleinden als voor meteorologische observa ties zal worden gebruikt. Aanvankelijk was het de be doeling dat tijdens deze missie De bemanning van ruimteveer nr. 8: van links naar rechts piloot Daniel Brandenstein, wetenschapper Dale Gardner, commandant Richard Truly, en de overige twee weten schappers William Thornton en Guion Bluford. drukcabine van de ruimtepen del bediend. Het toestel blijft daarbij overigens wel aan de arm bevestigd zitten. Oudste astronaut De bemanning van de Chal lenger bestaat ditmaal uit ge zagvoerder Richard Truly (45), ook nog een TDRS-verbin- dingskunstmaan zou worden meegenomen, maar dat gebeu ren is door NASA uitgesteld na de problemen rond TDRS-1 en zijn aangekoppelde raket systeem in april j.l. Daardoor kwam er nu in het vrachtruim van de Challenger, die sinds zijn vorige vlucht van 76 nieu we hittebestendige tegels en een nieuwe ruit in de cockpit werd voorzien, ruimte vrij voor een circa 3,5 ton wegend toestel, dat zal worden ge bruikt voor het op bijna maxi maal vermogen uitproberen van de 15 meter lange grij parm. Die grijparm wordt door de bemanningsleden vanuit de piloot Daniel Brandenstein (40) en de vluchtspecialisten Dale Gardner (34), Guion Blu ford (40) en dr.William Thorn ton (54). Truly is de enige van het team die al eerder in de ruimte is geweest. In novem ber 1981 deed hij mee aan de tweede vlucht van de ruimte- pendel. Dr.Thornton pas in een later stadium aan het team van STS-8 toegevoegd voor medisch-biologisch onder zoek is niet alleen de oud ste van de vijf, maar zelfs de oudste ruimtevaarder ter we reld tot nog toe. Guion Bluford is de eerste Amerikaanse ne ger die de ruimte in gaat; een Cubaanse neger, Arnaldo Ta- mayo Mendez, ging hem in 1980 voor, als gast-kosmonaut tijdens een Russische ruimte- vlucht van ruim een week. Daar staat dan weer tegenover dat een tweede Amerikaanse neger, Ronald Mc Nair zijn collega Bluford al in januari aanstaande zal volgen (STS-11) en dat een derde, Frederick Gregory, in september of okto ber 1984 de ruimte in gaat (Spacelab-3). Bluford (vader van twee zoons) is zich er van bewust, .dat hij misschien wat meer in de belangstelling zal staan dan zijn (blanke) collega's, maar dat doet hem weinig. „Een van ons moest toch de eerste zijn, net zoals Sally Ride als eerste Amerikaanse vrouw omhoog ging. Voor de rest gaat het mij alleen maar om het gebeuren zelf", zegt Bluford, die als luchtmachtvlieger onder meer 144 gevechtsvluchten boven Vietnam uitvoerde en die er als kind van droomde om vliegtuigontwerper te worden. Tijdens de komende vlucht zullen Bluford en Gardner zich onder andere bezighou den met het in de ruimte par keren van de Insat-kunst- maan, het testen van de grij parm en het controleren een aantal andere experimen ten, zoals proeven die een aan zet kunnen geven tot de aan maak van zeer zuivere medi cijnen onder gewichtloze om standigheden. Dergelijke elec- troforese-activiteiten, waarvan men vooral grote mogeljkhe- den verwacht bij de behande ling van suikerpatiënten, von den weliswaar ook al plaats tij dens de missies van STS-4, STS-6 'en STS-7, maar ditmaal wordt er voor het eerst gewe- rekt met levende cellen. De duur van de nu voor de deur staande missie van de Challenger zou aanvankelijk tot vijf dagen beperkt blijven, maar is inmiddels met een et maal uitgebreid om extra tijd te krijgen voor communicatie experimenten via de op 36.000 kilometer hoogte boven de evenaar hangende kunstmaan TDRS-1. Deze satelliet moet namelijk de hoofdrol gaan spe len bij de verbindingen tussen ruimteschip en aarde tijdens de voor eind oktober en begin november aanstaande geplam de vlucht tedoop var Spacelab. De enorme hoeveelheid tech nologische en wetenschappelij ke gegevens, die met het uit gebreide instrumentarium van het Europese ruimtelab wor den verzameld, moeten via TDRS-1 naar de aarde worden overgeseind. Als gevolg van de raketproblemen, Het ruimteveer Challenger klaar voor de start van eert nieuwe ruimtereis. TDRS-1 in april kort na zijn lancering werd geconfron teerd, ging zoveel tijd verlo ren, dat dit systeem nog steeds niet volledig is uitgeprobeerd. Nachtelijke landing Voor de landing van het ruim teveer wordt opnieuw gebruik gemaakt van de basis Ed wards, omdat de banen daar een veilige uitloop in de woes tijn hebben en men bij de eer ste nachtelijke terugkeer toch afg« liever het zekere voor het onzekere neemt. „Maar"! zegt gezagvoerder Truly, „alj~ de weersomstandigheden Edwards niet goed genoeg zijif' ze moeten ditmaal zelfs uit zonderlijk goed zijn zullen Pv we naar White Sands (Newpu Mexico) uitwijken en desnoods— zelfs naar Cape Canaveral",» Vandaar dat ook op die baset al grote lichtbakens zijn gein! stalleerd om de nachteljke lanÜ ding van de Challenger z pel mogelijk te laten verlopen! WARSCHAU Bijna 10.000 mensen hebben gis teravond in Warschau een mis bijgewoond, waarin werd gebeden voor het verboden vakverbond So lidariteit. In zijn preek zei de priester, dat Solidari teit de hoop blijft van mil joenen Polen. „De kruin van de boom van Solidari teit is wel afgesneden, maar de wortel blijft in de harten van de mensen en zal nieuwe twijgen voort brengen". Na afloop van de mis deden zich geen ongeregeldheden voor. Wel verspreidde de op roerpolitie een menigte van enkele honderden mensen, die zich in het centrum van de stad bij een bloemenkruis had den verzameld. Het oude cen trum was door de politie afge grendeld Eerder op de dag had de Pool se leider generaal Jaruzelski gewaarschuwd dat de autori teiten niet zullen aarzelen ge weld te gebruiken tegen dege nen, die de sociale vrede in Polen verstoren. Waarnemers geloven dat de waarschuwing met name gericht was tot die genen, die hebben opgeroepen aanstaande woensdag de straat op te gaan ter gelegenheid van de derde verjaardag van de akkoorden van Gdansk. Zaterdag werden de Polen verrast, toen via radio en kranten de volledige tekst werd gepubliceerd van het be toog dat Lech Walesa afgelo pen donderdag hield op de Le- nin-scheepswerf in Gdanks, tijdens het bezoek van vice- -premier Mieczyslaw Rakows- ki. Walesa zelf was met stom heid geslagen door de publici teit in de media, die normaal nooit verklaringen van politie ke tegenstanders van het regi me van generaal Wojcieck Ja ruzelski bekendmaken. Bo vendien zijn de afgelopen we ken in de pers felle aanvallen op Walesa gedaan. Vermoed wordt dat de autoriteiten met de publicatie van zijn toe spraak hebben getracht de spanning in het land wat te verminderen. Gromyko naar Frankrijk MOSKOU De Russische mi nister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, zal begin volgende maand voor bespre kingen naar Parijs gaan. Het wordt zijn eerste bezoek aan Frankrijk sinds drie jaar. Vol gens diplomatèn is het doel van zijn bezoek de betrekkin gen met Frankrijk te verbete ren. Niet bekend is of hij ook een onderhoud zal hebben met president Mitterrand. Deze heeft eens gezegd dat hij geen Russische leider wil ontmoe ten zolang er Russische troe pen in Afghanistan zijn. EN EEN COMPLETE AGENDA SUSKE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN Meer dan 200.000 vooral zwarten maar ook tal rijke blanken hebben zater dag .in Washington deelgeno men aan een grote manifesta tie, ter herdenking van de his torische „Mars naar Washing ton" van ds. Martin Luther King 20 jaar geleden (foto rechts). Op de plaats waar King in 1963 zijn beroemde rede hield („I have a dream") maakten zij duidelijk dat de af gelopen jaren veel zwarten is verbeterd, er nog veel meer moet ren voordat de droom van de in 1968 vermoorde King wer kelijkheid wordt. De sprekers, onder wie Jesse Jackson, de mogelijke zwarte presidentskandidaat (foto bo ven, geheel rechts) en Coretta King, de weduwe van Martin Luther King (foto boven, mid den) uitten felle kritiek op de regering Reagan, die bezig zou zijn de zo moeizaam verworven positie van de zwarten af te breken. „Mijn broeders en zusters, wij hebben nog een droom en wij zijn vandaag hier gekomen om onze belofte te bevestigen jegens de droom van gerechtigheid, vrede, broederschap en gelijkheid", zei Coretta King. MINISTER VAN DEN BROEK: DEN HAAG Minister Van den Broek vindt het aanbod 1 de Russische partijleider Andropov, dat de Sovjets eventueel bel reid zijn SS-20-raketten te vernietigen, wel verheugend maari niet opzienbarend. Andropov bood aan een deel van de Russi-I sche raketten te vernietigen als onderdeel van een wapenak-l koord tussen Oost en West. De Sovjet-Unie zou dan evenveel raketten willen overhouden als Engeland en Frankrijk (162)F terwijl het Westen zou moeten afzien van de plaatsing kruisraketten en de Pershing li-raketten. Volgens minister Van den Broek is de eis van de Sovjets dat dd Britse en Franse kernraketten worden meegeteld een struikel-1 blok bij de besprekingen in Genève. Aan de ander kant, aldus! de bewindsman, is de uitspraak van Andropov in zoverre eeng stap vooruit, dat de Russen nu te kennen hebben gegeven ondeil vermindering ook vernietiging te willen verstaan. De bewinds-1 man sprak de hoop uit, dat Andropov niet slechts de publieke! mening heeft willen bespelen en dat zijn uitspraak zal doorwer-l ken naar de onderhandelingstafel. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken noemdeL het aanbod een „positief teken". President Reagan verklaarde®: p op zijn vakantieverblijf in Santa Barbara dat Andropov met zijn^_ jongste aanbod lijkt op te schuiven in de richting van het Ame rikaanse standpunt. „Dat is wat we proberen van hen te berei-i-28 ken", aldus de president in een haastig gesprek met een aantal'er'r journalisten. na Ook elders in de westerse wereld is voorzichtig positief op het°Pc aanbod van Andropov gereageerd. De Westduitse minister van 1 I buitenlandse zaken, Genscher, sprak van „een zeer welkomë!°ed stap", maar het voorstel in de huidige vorm „is onaanvaardbaar, n 9 omdat het de Sovjet-Unie een monopolie zou geven ten aanzien dra van de op het land gestationeerde middellange-afstandsraket-^. ten". par In Brussel verklaarde een woordvoerder van de NAVO dat An-'9ev dropovs voorstel „ernstig zal worden bestudeerd. In Parijs wei-[ °l gerden Franse functionarissen commentaar. Frankrijk wenste)- namelijk niet dat zijn kernwapens worden meegeteld op het ont-|0'd wapeningsoverleg in Genève. pzar jhei Is di Versoepeling in Paraguay ASUCION De staat van beleg, die sinds zeker dertig jaar Paraguay van kracht is, zal in het hele land behalve de hoofd-nIir stad worden opgeheven. Tot dusver heeft dictator generaal! Stroessner, die al sinds 1954 aan de macht is, telkens de staatf,^ de drie maanden verlengd. li nst MANILLA President Marcos van de Filippijnen heeft problemen bij de sa menstelling van een com-, missie die de moord op oppositieleider Benigno Aquino moet onderzoe ken. De voormalige presi dent van het hoogge rechtshof Roberto Con- cepcion, wilde „om ge zondheidsredenen" geen zitting in de commissie nemen. De aartsbisschop van Manilla, Jaime Sin, bleek dit weekeinde evenmin zitting te willen nemen in de onderzoeks commissie. genstanders van de president waren van mening dat de 80- jarige Concepcion de enige ob jectieve persoon was in de commissie. De kardinaal, die Concepcion zou moeten ver vangen, had eveneens hun vertrouwen. Kort nadat de be noeming van de primaat be kend werd gemaakt, liet een woordvoerder echter weten dat de kardinaal niet aan het onderzoek wilde meewerken. Kort daarop verklaarde de kardinaal in een rede in Ma nilla: „Het is een niet te loo chenen feit dat Aquino zich tijdens de aanslag in de macht van veiligheidsbeambten van de regering bevond. De rege ring kan in geen geval haar handen in onschuld wassen en de verantwoordelijkheid voor de moord geheel afschuiven", aldus Jaime Sin. Tienduizenden mensen heb ben emotioneel afscheid geno-J men van Aquino, toen de met diens lijk vanmorgen opJJJ weg naar Manilla in zij boorteplaats Tarlac halt hield.T Aquino wordt woensdag Manilla begraven. OngeveerL 3000 politiemannen hebben'" gisteren in Manilla oefeningenF gehouden om zich voor 1 reiden op de verwachte pro-1,25 testen bij de begrafenis van de|een oppositieleider. (bot

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6