„Wie wil ontwapenen moet zelf eerste stap zetten D'66-congres doet in november uitspraak over kernwapens RVD: „kletsverhaal DA wil belasting sverhoging beperken Schreuders (CPN) -verlaat de Kamer Remington schiet BSI te hulp 3INNENLAND £eidóc(Sotvuvntmaandag 29 augustus i9s3 pagina 5 Paleis Het Loo krijgt twee kostbare wandtapijten APELDOORN De Vereniging Rem- brandt heeft in het kader van haar 100- jarig bestaan zaterdag twee kostbare wandtapijten geschonken aan het rijks museum Paleis het Loo. De tapijten met het wapen van koning Willem III werden onthuld door prinses Margriet, die de kle den vervolgens aanbood aan minister Brinkman van wvc. De Vereniging Rem brandt maakt zich sterk voor de aankoop van belangrijke stukken voor Nederland se musea. Vele daarvan, hebben de afgelo pen jaren hun bezit dank zij het initiatief van de vereniging kunnen uitbreiden. Mi nister Brinkman waardeerde in een toe spraak het werk van de vereniging en zegde een bedrag van ƒ50.000 toe voor promotie-activiteiten van de vereniging. "UTRECHT „Wie de ternontwapening werke- |jk wil, moet bereid zijn laartoe zelf de eerste ver- rouwenwekkende stap ten te zetten". Met onder Ineer deze oproep gaf bis- Jchop H. Ernst van Breda Afgelopen zaterdag in lltrecht het startsein voor en tweede bezinnings- onde onder de Neder landse katholieken over problematiek van ikernbewapening. bisschop, die voorzitter is ^an de katholieke vredesbe weging Pax Christi, sprak op ;en studiedag ter inleiding van lie komende bezinning. Aan peze samenkomst nam ook de Nederlandse legerbisschop mgr. R. Bar deel en hij ver pond aan de oproep van mgr. Crnst de klemmende waar schuwing om in het „kerkelijk Spreken' over kernwapens ihiet al te zeer af te wijken van ile standpunten die de hoogste katholieke instanties hierover Aan de tot nu toe 4edane uitspraken van het leergezag zijn geen argumen ten voor eenzijdige ontwape ning te ontlenen, zo beklem toonde mgr. Bar. Niettemin wilde ook hij „een eerste ver trouwenwekkende stap niet onder alle omstandigheden uitsluiten". De Nijmeegse moraaltheoloog dr. J. A. van de Ven haalde op de Utrechtse bijeenkomst fel uit naar de Nederlandse bis schoppen. Hij verweet hen dat ze geen keuze durven maken tussen het radicale pacifisme dat de Christelijke kerk in de begintijd kenmerkte en de la- ter gegroeide leer van de „rechtvaardige oorlog". Vol gens dr. Van de Ven hebben de Nederlandse kerkleiders een heldere positiekeuze ten onrechte opgeofferd aan het behoud van de eenheid in de kerk. „De bisschoppen moeten een nieuwe brief schrijven over de kernbewapening. Daarin moeten ze de huidige politiek van maximale af schrikking van de hand wijzen en uitleggen hoe we de kern bewapening kwijtraken", al dus de moraaltheoloog. De bijeenkomst in Utrecht was belegd door de Nederlandse vredesbeweging Pax Christi. Het is ook Pax Christi dat door de bisschoppen is belast met de organisatie van de nu komen de bezinningsronde. De eerste is gehouden in 1981 en vormde de aanzet tot de brief die de Nederlandse kerkleiders in mei van dit jaar over de kern bewapening hebben uitgege ven. Hierin wijzen ze zowel het gebruik als het bezit van nucleaire wapens in beginsel van de hand, maar doen geen uitspraak over de vraag welke initiatieven er concreet geno men moeten worden om het beginsel tot werkelijkheid te maken. In de eerste bezinningsronde sprak ongeveer de helft van de circa 40.000 deelnemers zich uit voor het privé-stand- punt van mgr. Ernst om te kiezen voor voorzichtige, een zijdige stappen in de ontwape ning. De Bredase voorzitter van Pax Christi nodigde giste ren individuele katholieken zowel als parochies en kerke lijke organisaties uit ook nu weer deel te nemen aan de discussie. De bedoeling is dat deze wordt gehouden aan de hand van een een discussie stuk dat Pax Christi heeft sa mengesteld aan de hand van de bisschoppelijke brief over de kernwapens. Mgr. Ernst hoopt dat ook in de komende bezinning door ethische argu mentatie getracht wordt men sen te winnen voor de strate gie van de voorzichtige, eenzij dige stappen. Daarbij pleit hij er wel uitdrukkelijk voor om ruimte te laten voor geweten sovertuigingen die tot een an dere stellingname leiden. Sprekend over heel de kerk zei hij gisteren dat zij, door eerbiediging van ieders gewe ten, voor zichzelf de mogelijk heid schept tot „besliste stel lingname zonder daarmee de gemeenschap der gelovigen te breken of gewetensvolle gelo vigen van haar gemeenschap "uit te sluiten". Legerbisschop Bar, die zelf vindt dat eenzijdige stappen alleen mogen worden overwo gen als ze het afschrikkingse- venwicht niet in gevaar bren gen, ging in Utrecht uitvoe ring in op de „hartelijke ver bondenheid die tot het wezen van het katholieke geloof be hoort". Deze verbondenheid kan in gevaar komen, aldus mgr. Bar, als hiërachisch lage re organisaties in een kwestie als de kernwapens standpun ten innemen die niet overeen komen met de „hogere" in stanties. „Heel concreet bete kent dit", zei bisschop Bar, „dat het voor sprekenden bin nen de geloofsgemeenschap, zowel gewijden als ongëwij- den, van belang is niet verder te gaan dan de Romeinse tek sten aangeven". Waaraan hij toevoegde: „In de teksten van het Tweede Vaticaans Concilie en in die van de post-conciliai- re pausen vinden wij geen veroordeling van het bezit van kernwapens, noch ook van ie der gebruik in absolute zin". Zonder dit met zoveel woor den te zeggen liet mgr. Bër blijken dat hij de, ook door hem ondertekende, kernwa pen-brief van de Nederlandse bisschoppen als het uiterste standpunt ziet dat zij thans kunnen innemen zonder de loyaliteit met „Rome" in ge vaar te brengen. De legerbisschop, tevens hulp bisschop van Rotterdam, druk te kerkelijke organisaties als bijvoorbeeld Pax Christi op het hart om ook in de opinie vorming over kernwapens in voortdurend overleg te blijven met de vertegenwoordigers van het officiële leergezag. Daarbij gaat het volgens hem absoluut niet om „gehoor zaamheid" of „blinde volg zaamheid", maar om „luiste ren van beide kanten". „Ook de paus heeft altijd ge luisterd voordat hij sprak!", al dus bisschop Bar. WILLEM SCHEER Tijdens de theologische studiedag van Pax Christi een gesprek tussen (v.l.n.r.) ds. J.van Veen van de Nederlands Hervormde Kerk, hulpbisschop R. Bar van Rotterdam, bisschop H. Ernst van Breda en hoogleraar pastorale theologie Van der Ven. re Ier (Van onze parlementaire redactie) ,DEN HAAG CDA-fractieleider De Vries meent dat (de belastingen volgend jaar met maximaal drie miljard [gulden mogen worden verhoogd. „Bij dat bedrag ligt voor mij zeker de grens," aldus De Vries vanochtend voor de NCRV-radio. Minister Rüding (financiën), eveneens van het CDA, heeft.een plan ingediend bij het kabinet voor een verhoging van de belastingen met 3,8 miljard gulden. De minister heeft dit bedrag voorgesteld om het financiële te kort van de overheid terug te dringen. De Vries vindt dat er niet een „te zwaar accent" op deze doelstelling gelegd moet wor den. Hij acht het belangrijker dat de bestedingen gestimuleerd Ivorden. Dat is mogelijk door de belastingen „aanzienlijk min der" te verhogen dan de sociale premies omlaag gaan. De Vries schaart zich daarmee aan de zijde van premier Lub bers.- Deze heeft de afgelopen dagen steeds verklaard dat nu poor wijzigingen van het stelsel van de sociale zekerheid de pre mies omlaag kunnen, niet de gehele vrijkomende ruimte opge vuld moet worden door belastingverhogingen. Minister Ruding S pn alle VVD-ministers hebben hier moeite mee; zij hechten de >n meeste prioriteit aan het verkleinen van het tekort in de schat- kist. Vj|nflatiecorectie oct)e VVD heeft nog grotere bezwaren tegen een aantasting van sope inflatiecorrectie. CDA-voorman De Vries meent dat deze correctie, die moet voorkomen dat men alleen door prijsstijgingen in een hoger belastingtarief komt, nog slechts wfoor de helft doorgevoerd moet worden. Volgens hem is dat Noodzakelijk om te bewerkstelligen dat de hogere inkomens in h1984 niet bevoordeeld worden ten opzichte van de lagere, zoals .njiit jaar is gebeurd. Het liefst zou De Vries de inflatiecorrectie ss^volledig afschaft zien, maar hij acht dat met de VVD als coalitie partner onmogelijk. De liberalen betitelen morrelen aan de in flatiecorrectie als „stiekeme diefstal". t. DEN HAAG Het CPN-kamerlid Gijs Schreuders (iojtapt uit de politiek. In een brief aan het partijbestuur 'el aat hij weten zijn functies in en voor de partij neer te im|eggen. Dat houdt in dat Schreuders niet langer deel ^Jneer wil uitmaken van het partijbestuur en de Tweede Hij was sinds vorig jaar lid van de Kamer, Schreuder heeft een opeenstapeling van conflicten, ver- jrouwensbreuken en soortgelijke crisissituaties binnen de CPN iem tot deze stap gebracht. Hij is het onder meer niet eens met verklaring van het dagelijks bestuur van zijn partij waarin r~ buiten de rest van de partij om CPN-opvattingen over vre- k je en ontwapening werden geformuleerd. Hij vindt deze strijdig net het CPN-verkiezingsprogramma. Verder is hij er op tegen fat fractievoorzitter Ina Brouwer en bestuurslid Jaap Wolff 'eneens zonder voorkenhis van het algemeen bestuur met >ze verklaring van het dagelijks bestuur naar de Sowjet-Unie >g<j.jn vertrokken om daar besprekingen te voeren. Demonstratie tegen racisme Vijfduizend mensen hebben zaterdag in Amsterdam gede monstreerd naar aanleiding van de moord op de vijf tienjarige Antilliaan se jongen Kerwin, die op 20 augustus werd doodgesto ken, „omdat hij zwart was". De Su rinaamse belangen organisatie LOSON protesteerde nader hand bij de Suri naamse ambassa deur Herrenberg te gen de pogingen van leden van de Liga van Surinaam se Patriotten, om tijdens de anti-ra- cisme demonstratie Surinaamse demon stranten te filmen en te fotograferen. Volgens de LOSON heeft deze organisa tie banden met de Surinaamse ambas sade in Den Haag. Prof. Carp overleden LEIDEN De oud-hoogle raar in de psychiatrie prof. dr. E.A.D.E. Carp (88) is naar eerst nu bekend is geworden op 20 augustus overleden. Hij is afgelopen donderdag in be sloten kring begraven. Van 1923 tot 1963 was hij verbon den aan de Leidse psychiatri sche universiteitskliniek, van af 1930 als hoogleraar. Carp was een leerling van Jel- gersma aan wie hij later een boek wijdde. Als blijk van dankbaarheid heeft Carp de kliniek in Oegstgeest herdoopt in Jelgersmakliniek. Op zijn 34ste jaar was Carp destijds één der jongste hoogleraren. Carp kende Freud en onder hield nauwe betrekkingen met Jung en Adler die bij hem thuis logeerden. Adler bracht zelfs de laatste avond van zijn leven bij Carp in Oegstgeest door. BUITENHEER DEN BOSCH Remington Rand is bereid voor ruim een miljoen gulden aan typmachines af te nemen van de noodlijdende BSI-fabriek in Den Bosch. Daardoor krijgt BSI wat speelruimte om de onderhandelingen met de Amerikanen voort te zetten. Dat heeft directeur A. Maurits gisteravond verklaard na terugkomst uit de VS. BSI was oorspronkelijk eigendom van Remington Rand. Twee jaar geleden werd de fabriek overgenomen door twee Arabische beleggers. BSI, met ruim 400 werknemers, maakt nog steeds Re mington-machines, echter zonder daarvoor licentierechten te betalen. Vorige week kreeg het bedrijf uitstel van betaling.. De rechtzaak over de licentiekwestie loopt nog. Daarover heeft Maurits met Remington geen afspraken kunnen maken. Wel is nu duidelijk geworden dat Remington er niet op uit is BSI fail liet te laten gaan, zo zei Maurits. Remington zou zelfs bereid zijn leveringscontracten voor de lange termijn af te sluiten. Een be zwaar hierbij is echter, dat de „moederfirma" geen interesse heeft in de bij BSI nieuw ontwikkelde elektronische typmachi- TOCH ARTIKEL OVER KONINKIJK HUIS IN DER SPIEGEL DEN HAAG De Rijks voorlichtingsdienst (RVD) betitelt het artikel over het koninklijk huis in de vandaag uitgekomen edi tie van het Duitse week blad Der Spiegel als een „kletsverhaal". Vorige week besloot Der Spiegel de plaatsing van het arti kel om juridische redenen uit te stellen. Volgens RVD-hoofddirecteur Van der Voet is het artikel op tal van punten onjuist. Dat zou zeker gelden voor de bewerin gen dat er een commissie van drie man bestaat, die kroon prins Willem-Alexander moet voorbereiden op het koning schap, en dat prins Claus over weegt een huis te kopen in Bad Driburg. „Beide zaken zijn volledig uit de lucht ge grepen", aldus de RVD-hoofd directeur. Van der Voet noemde het jam mer dat Der Spiegel, „dat toch een blad van standing wil zijn", niet één keer met zijn dienst contact heeft opgeno men. Op die manier zouden sommige onjuiste beweringen achterwege hebben kunnen blijven. Volgens Der Spiegel is prins Claus direct na de va kantie met zijn gezin in Italië doorgereisd naar Bad Driburg. „Hij vertoeft nog steeds in Wat prins Claus wel van plan is, daarover kan nog niets met zekerheid gezegd worden. Hij is nog steeds onder behande ling van de Nijmeegse psychi ater, prof. Nijdam, aldus Van der Voet. Deze toont zich niet ontevreden over Claus' ge zondheid, maar voegt er wel aan toe dat hij „nog niet beter" is. Prof. Nijdam is ook degene, die prins Claus heeft geadvi seerd niet aan Prinsjesdag deel te nemen. De prins heeft daar over formeel nog geen beslis sing genomen, maar niemand verwacht dat hij wel van de partij zal willen zijn. Als hij er niet is. zal koningin Beatrix bij het uitspreken van de troonre de niemand naast zich hebben. De stoel naast haar troon, zal dan worden weggehaald. (Van onze parlementaire re dactie) UTRECHT Het D'66- congres zal in november een duidelijke uitspraak doen over de plaatsing van nieuwe kernwapens voor de middellange af stand. Het congres kan dan kiezen tussen „nee" (zonder voorbehoud) en „nee, onder de huidige omstandigheden". Partijvoorzitter Jacob Kohn- stamm herinnerde er zaterdag tijdens een vergadering van de adviesraad aan, dat het vorige congres van de democraten dat zo heeft "gewild en dat daaraan gevolg moet worden gegeven. Volgens Kohnstamm echter is de zaak van de plaat sing van kernwapens nog vol op in beweging en is het bepa len van een definitief stand punt dus voorbarig. De Limburgse D'66'ers wilden het liefst binnen drie maanden een speciaal aan de plaatsings- problematiek gewijd congres. Zij lieten die gedachte even wel varen toen bleek, dat de meerderheid van de advies raad (het partijbestuur) plaat sing van het onderwerp op de agenda van het gebruikelijke najaarscongres voldoende vond. Kohnstamm kondigde aan, dat het hoofdbestuur van D'66 de zer dagen zijn standpunt be kend zal maken over het PPR-voorstel om met de klei ne linkse partijen en de EVP met een gezamenlijke lijst uit te komen bij de verkiezingen voor het Europees parlement van juni 1984. Ook daarover zal het congres zich dan uit kunnen spreken. Op dat congres zal verder een uitspraak gedaan moeten wor den over het omroepbestel. De adviesraad stelde daarover za terdag een ontwerp-resolutie op. Hij wil het huidig bestel met zijn omroepverenigingen wel handhaven, maar daaruit „verouderde" elementen ver wijderen. De omroepvereni gingen hoeven bijvoorbeeld niet meer representatief te zijn voor maatschappelijke, cultu rele of godsdienstige stromin gen. Er moet geen koppeling meer zijn tussen het abonnement op een omroepblad en het lid maatschap, de grote verschil len in zendtijdtoedeling moe ten de wereld uit, aldus de ad viesraad. Ook het voorschrift dat een omróepvereniging niet alleen verstrooiende, maar ook culturele, informatieve en educatieve programma's moet brengen wil de Adviesraad af schaffen. De adviesraad van D'66 is een voorstander van lokale om roep, maar dan moet de bevol king wel bijdragen in de kos ten, die ook kunnen worden bestreden met opbrengsten van reclame. Verder moeten volgens D'66 kabelexploitan ten elk buitenlands tv-pro- gramma kunnen doorgeven, ook programma's met speci fiek op Nederland gerichte reklame. Eerder had Kohnstamm ge steld, dat D'66 zich te princi pieel opstelt. De partij zal de zaken ouderwets pragmatisch moeten benaderen om heilige huisjes af te breken. De partij voorzitter noemde als voor beelden de heilig verklaarde koppeling van uitkeringen en minimumloon aan de cao-lo nen en het partijstandpunt dat de laagste inkomens zoveel mogelijk moeten worden ont zien bij bezuinigingen. VOORZITTER MGR. ERNST VAN PAX CHRISTI GEEFT STARTSEIN NIEUWE BEZINNINGS RONDE: Ï'olitiebond tegen maandgeld oor leerling agenten (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De politiebonden hebben jich eind vorige week, tijdens overleg met 5innenlandse Zaken en Justitie, fel verzet egen het plan om leerlingen van de pri- naire opleidingsscholen voor de rijks- en peu jemeentepolitie vanaf 1 oktober niet meer iet aspirantensalaris maar een maandgeld {J"a ran ƒ700 te geven. De leerlingen van de Politiescholen krijgen geen aspiranten-sa- nar's meer orr,dat de opleiding zal worden r* litgebreid tot 22 maanden en omdat ze Y1 >ok in de stageperiode nog als leerlingen Vorden beschouwd. Eén van de belang bezwaren van de politiebonden is, "aalat een laag maandgeld niet past bij het vej,oornemen om ouderen in politiedienst te Lemen. tiei Jongen bekent moord op 15-jarig meisje HOORN De politic heeft in het week einde de moord opgelost die vrijdagavond is gepleegd op de 15-jarige Carmen van het Groenewoud uit Hoorn. Een kennis van het meisje, de 18-jarige R.J.K. uit Hoorn, heeft inmiddels een volledige be kentenis afgelegd, aldus de politie. Het meisje bezocht vrijdagavond een dancing in het naburige Blokker. Toen zij zaterdag niet thuis kwam werd de politie ingescha keld. Uit het onderzoek en uit de verkla ring van de verdachte heeft de politie op gemaakt dat het meisje vrijwillig met K. uit de dancing is weggegaan. In het por tiek is het later tot intimiteiten gekomen, die leidden tot een ruzie. K. zou het meisje vervolgens met haar eigen ceintuur heb ben gewurgd. Stoep- schaak Tegenover het Eindhovens sta tion wordt dezer dagen het Neder lands record Openlucht Simul taan schaken ge houden. Op de foto: Peter Scheeren (I) in ternationaal meester, schaakt tegen het derde team van Schaakvereni ging Eindhoven. Baby-olifanten aangekomen SCHIPHOL Op Schip hol is zaterdag een DC-8 met 40 baby-olifantjes aan gekomen. De dieren zijn bestemd voor dierentuinen in Europa. Het is waar schijnlijk het grootste oli fantentransport in de ge schiedenis geweest. De oli fanten zijn gevangen we gens de grote droogte in Zimbabwe, waardoor ze onvoldoende voedsel kun nen vinden. 30 Olifantjes zijn met vrachtwagens naar Duitsland vervoerd, de rest is naar een Neder landse handelaar gegaan.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5