Van der Werf park ifgeladen oor popfestival Veel problemen of angsten vinden hun oorsprong in de kindertijd" Auto over de kop G.N.EIDEN Ceidae Soman! MAANDAG 29 AUGUSTUS 1983 PAGINA 3 tl *11 J^oongroepencafé in Leiden eculi aanlii ren n lei >ver aalse ;teun ter di sche EI DEN Binnenkort is Leiden een lieuw café rijker. Op 28 september r;nt het zogenaamde woongroepenka- aan het Rapenburg 100 zijn poorten. )it café is iedere woensdagavond van cht tot tien uur open voor iedereen die rragen heeft over woongroepen of op oek is naar een plaats in een woon- jroep. Het café is opgericht door de ereniging „Centraal wonen Leiden en )mstreken". Op de openingsavond tyordt een discussie georganiseerd over et leven in een woongroep. Een aantal rrass ersonen zal hierbij over zijn eigen er- •aringen vertellen. Informatie is ver- ;rijgbaar bij de Vereniging Centraal 'wonen, Postbus 730, 2300 AS in Lei en, tel. 134558 (tijdens openingstijden an het café). Caravan gestolen LEIDEN Van een parkeerterrein aan de Condorhorst in de Merenwijk is vorige week een caravan gestolen. De caravan lag met een ketting- slot vast. Vermoede lijk is de ketting doorgeknipt. De ca ravan zelf was niet meer zo jong, maar de voortent die erbij hoorde was nog vrij nieuw. Inbraak in woning LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Munniken- straat is in de nacht van zater dag op zondag voor meer dan duizend gulden gestolen. De dieven gingen er vandoor met twee portefeuilles met daarin Nederlands, Duits en Amerikaans geld. Verder ver dween een aantal girokaarten. De inbrekers kwamen binnen door een raampje in de voor deur van de woning open te maken. Vrouw gewond LEIDEN Een 86-jarige Leidse is vrijdag gewond ge raakt toen zij door een brom mer werd aangereden. De vrouw werd met een hoofd wond en een wond aan een been naar het Elizabethzie- kenhuis overgebracht. De vrouw reed op een fiets en kreeg op de kruising van de Boisotkade en de Doezastraat geen voorrang van een brom mer, die werd bestuurd door een 17-jarige jongen uit Val kenburg. Ruiten ingegooid LEIDEN In het afgelopen weekeinde zijn op een aantal plaat sen in de stad ruiten ingegooid. De totale schade loopt in de dui zenden guldens. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een ruit van een bak kerij aan de Morsweg ingegooid, van een pand aan de Verder- wier in de Merenwijk ging een ruit aan diggelen en op de Kaas markt sneuvelde ook een ruit. Op de Kaasmarkt kon de politie een groep van zes jongens van 16 tot 19 jaar oud aanhouden. Eén van hen, een 16-jarige Leidenaar bekende later de ruit van het pand op de Kaasmarkt te hebben ingegooid. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd door onbekenden nog een ruit van een winkel van een woninginrichter aan de Nieuwe Rijn ingegooid. Het ging hier om een ruit van drie bij drie meter. De schade bedraagt alleen hier al twee- a drieduizend gulden. De brand weer moest zeilen en balken van marktkramen gebruiken om het gat dicht te maken. In de nacht van zaterdag op zondag wer den nog twee ruiten vernield van het pand van de Stiching Huisvesting Werkenden Jongeren aan de Kaasmarkt. tngeij ,EIDEN Het popfesti- j/al VDWerfpop 1983, het uitiweede festival met die ;iek. fiaam is een groot succes :ono£eworden. Met name in macÊe avonduren bevolkten nig vluizenden bezoekers het de afoark. Er waren ook meer i toepezoekers dan op de eer- ite VDWerfpópfestival; ogelijk kwam dat door zich kt zachte weer, zij het :t, h£at zon z*ch n*et n. ±jc opzet van VDWerfpop 1983 indeverschilde weinig van die van gé het eerste festival. Nieuw was de film die aan het einde werd vertoond: de klassieker „Duck Soup" van de Marx Brothers. Hoewel voor deze film nog aardig wat publiek over bleef, waren de bezoekers toch in de eerste plaats voor de muziek gekomen. De topper van het festival, Lavvi Ebel uit België, bleek 's avonds dan ook de grote publiekstrekker te zijn. De Belgen moesten drie toegif ten geven. De jonge Noord- wijkse groep To-Lips, pas te rug uit Colombia, bleek eerder op de avond ook in de smaak te vallen. De vele bezoekers zorg den voor een gezellig sfeertje in het Van der Werf park. De middag stond min of meer in het teken van de reggae, met de Amsterdamse formatie It Lives en de veelzijdige Haarlemse groep Nexda. Nex- da beet het spits af van het festival, want de organisatie liet op het laatste moment deze groep als eerste optreden in plaats van de Katwijkse for matie Mimicry. De „minimal rock" van de Katwijkers, om sloten door de reggae-optre- dens bleek als afwisseling aan te slaan. Ferry Rigault, één van de or ganisatoren van VDWerfpop is tevreden over het tweede pop festival met die naam. „Toch willen we nog wat meer met dit festival. Niet zozeer aan toeschouwersaantallen, want het park leent zich nou een maal niet voor 10.000 of meer bezoekers. We willen voor vol gend jaar proberen nog wat meer bekendere groepen naar Leiden te halen. Daar is wel geld voor nodig, en daarom zullen we proberen een paar sponsors te krijgen, dan hoe ven we ook niet zoveel meer te hangen op de gemeente Lei den die een aanzienlijke subsi die heeft gegeven". Bij de organisatie van VDWerfpop zijn het Leids Vrijetijdscentrum en de Leidse Vereniging van Popmuzikan- tem betrokken. VVV-Periodiek Het VVV-periodiek heeft een nieuw aangezicht. Het handzame zwart-wit gedrukte periodiek op A5 formaat is vervangen door een wat frisser ogende kleurendruk (alleen de omslag) op A4. „Omdat de uitgever dat makkelijker vond", wordt van VVV-zijde beweerd. Ook de naam van het blaadje is gewijzigd: 'info' heet nu 'Uit'. De inhoud is hetzelfde gebleven: agenda's en informatieve verhalen, zoveel mogelijk in het Neder lands. Engels en Duits. De oplage is nog steeds 5500. Wel gewijzigd is de regelmaat waarin het blaadje zal verschijnen. In de oude vorm verscheen het periodiek twee maal per maand in de zomer en één maal per maand in de winter. Het nieuwe bulletin zal het hele jaar door slechts één maal per maand worden uitgege ven. Anesthesie De European Society of Regional Anaesthesia houdt vrij dag en zaterdag haar tweede jaarcongres over locale en re gionale anesthesie. Aan het congres wordt deelgenomen door 300 artsen uit Europa en Amerika. Het congres heeft plaats in de Stadsgehoorzaal. Tijdens het congres wordt ook aandacht besteed aan pijnloos bevallen. De Kooi In De Kooi zijn vandaag de langverwachte riolerings- en herbestratingswerkzaamheden van start gegaan. Deze bestaan uit het verwijderen van oude bestrating en riolering en de aanleg van een nieuw hoofdriool met huisaansluitingen en de herbestrating en herinde ling. Het totale karwei zal zonder vertraging ongeveer een half jaar in beslag nemen. Het gaat om de Formo- sastraat, de Borneostraat, de Driftstraat en de Java- straat Bahaï In het gebouw aan de Clarensteeg 29 wordt vandaag een gespreksavond van de Bahaï gehouden waarop de moge lijkheid wordt geboden om over diverse onderwerpen van gedachten te wisselen. De aanvang is kwart over acht. In lichtingen: 213490. ulleH-EIDEN Een 21-jarige Rijnsburger Is vannacht met zijn auto op de Oegstgeester- waaweg over de kop geslagen. Hij en zijn passagier werden niet gewond. De man reed midbp de Oegstgeesterweg in de richting van de Schipholweg. Hij zat met zijn passagier eerir Praten en verloor de macht over het stuur. De auto raakte in een slip, sloeg over de ruk f*°P en kwam op de andere weghelft tot stilstand, re 4— en j conomisch wel en wee |,„Gékó", aann. van grond-, weg- en waterbouwwerken aan de iijldonk 131 is verplaatst naar Haarlem, lani Het assurantie- en financieringskantoor Th. Weizenbach b.v. Zee aan de Haagweg 42 is verplaatst naar de Van Vollenhovenkade Alf Het modemagazijn „Esther" aan de Haarlemmerstraat 236 is :ze Opgeheven. wk Het algemeen bemiddelingsbureau J. Pison aan de Herenstraat f is verplaatst naar de Nieuwe Rijn 87. In een eerder leeggekomen winkelruimte aan de Haarlemmer straat 272 is de koffieshop „Saint-Tropez" (eig. W. S. Knol) ge vestigd. «Tentoonstelling «over kinder- Sboerderij JLEIDEN De kinder- opoerderij in de Merenwijk upegint het nieuwe seizoen Jbiet een kindertentoon- jtetelling. Ontworpen en sa- otnengesteld door twee stu denten van de Rhein- o okvardt-Academie geeft de 'oltentoonstelling een beeld o|van het leven op de boer- ojderij en vooral van dat op -een kinderboerderij. 0°|De tentoonstelling bestaat uit oyier delen. Het eerste deel °beeft een algemene indruk ó|van wat er allemaal op een ^Kinderboerderij gebeurt. Daar- Jna wordt duidelijk gemaakt ojwelke dieren en planten leven Jjjop de kinderboerderij en hoe ■jze daar leven. Het derde deel van de tentoonstelling is een vergelijking tussen een kin derboerderij, een oude- en een moderne boerderij. Tenslotte wordt er aandacht besteed aan het werk van de kinderboer derij voor de Leidse kleuter en lagere scholen. Er wordt af gesloten met een dia-serie over oud-Hollandse boerderijdieren. De tentoonstelling is zowel ontworpen voor volwassenen als voor kinderen. Ze is aange vuld met een levensgroot elec- trospel, een diorama over landbewerking, een kijkdoos van de stal en veel foto's. De tentoonstelling wordt officieel geopend door de wethouders C. Waal (ruimtelijke ordening) en J. Peters (onderwijs) op dinsdag 5 september om 12.30 uur. Tot donderdag 22 septem ber is de tentoonstelling ver volgens dagelijks geopend van 9 tot 5 uur en op zondagen van 12 tot 4 uur. In de loop van het jaar zal de expositie ook op an dere plaatsen in de stad te zien zijn. Bejaarde aangereden door motor VOORHOUT Een 79-jarige vrouw raakte zwaar gewond toen zij zaterdagmiddag in Voorhout door een motorfiets werd aangereden. De vrouw kwam uit het bejaardenhuis St. Agnes en stak de Heren straat over zonder goed uit te kijken. Een 19-jarige motorrij der uit Noordwijk kon haar niet meer ontwijken. Met een gebroken been, hoofdwond en inwendige kneuzingen is de vrouw in het AZL opgenomen. Duitse geschept door auto NOORDWIJKERHOUT Een 20-jarige Duitse vrouw is gistermidag zwaar gewond ge raakt toen zij met haar fiets werd geschept door een auto. De vrouw reed met haar man vanaf het fietspad Oosterdui nen ter hoogte van de Corneli- abrug een zijweg op. Een 54-ja- rige automobilist uit Lisse kon de vrouw niet meer ontwijken en schepte haar. De vrouw is met een schedelbasisfractuur en diverse botbreuken naar het ziekenhuis vervoerd. -RIEMELS SPEYER-THERAPEUT JAN VAN DEN OEVER: LEIDEN „De eerste vier a vijf jaar in je leven, zijn de ba sisjaren voor je emotionele vorming. Wanneer in die pe riode iets gebeurt of een situa tie ontstaat, die men niet kan verwerken, bestaat de kans dat zich dat op latere leeftijd wreekt. Dan kunnen angsten, depressies, sexuele moeilijkhe den, fobiën of psychosomati sche klachten ontstaan. Deze mensen vragen zich steeds af, waarom kan ik niet doen wat ik wil Waarom lukt mij dat niet Die vraag kan het hele leven gaan beheersen. In dat geval is er vaak sprake van een conflict tussen het bewust zijn (nadenken, conclusies trekken) en het onderbewust zijn (gevoelsleven en emoties). Veel normen en opvoedings patronen doen ons scheef groeien van ons echte ik en dat gaat dan botsen. In de Speyertherapie ga je terug naar de kindertijd om die op nieuw te beleven. Het weten alleen is niet genoeg. Men moet het weer meemaken. Het herbeleven van een traumati sche jeugdervaring heeft een sterke ontladende kracht en juist-deze kracht zorgt voor de genezing". Aan het woord is Speyer-the- rapeut Jan van den Oever. Hij brengt de therapie van dr. S. Speyer in de praktijk. Dr. Speyer heeft sinds de Tweede Wereldoorlog wetenschappe lijk onderzoek verricht naar Freud's ideeën. Hij heeft deze ideeën verder ontwikkeld, aangevuld en in de praktijk gebracht. In 1977 werd de Ne derlandse Vereniging voor Speyertherapie opgericht en werden de eerste Speyerthera- peuten opgeleid. De therapie, zoals die nu wordt uitgeoefend is een mengeling van psycho analyse, cybernetica, bio-ener- getica, hypnose-techniek en psychocatharsis. De vereniging beschikt over een tuchtraad, de therapeuten staan geregis treerd en kunnen in voorko mende gevallen op de vingers getikt worden. Dr. S. Speyer demonstreerde zijn behandelingsmethode in 1973 voor de Leidse universi teit en in de Jergershiakliniek. Professor Bastiaanse, verbon den aan de Jelgersmakliniek, meent dat de Speyertherapie zou moeten worden ingepast in de bestaande kaders en dat er door de officiële geestelijke gezondheidszorg meer aan dacht aan besteed zou moeten worden. Het feit dat de Spey- ertherapeuten kunnen worden opgeleid zonder universitaire vorming, vindt de professor wel een bezwaar. „Er zitten hele goede therapeuten bij, maar misschien ook minder goede. Ik had liever dat be voegde psychologen en psychi aters met de methode van dr. Speyer gingen werken", aldus professor Bastiaanse. Er bestaan natuurlijk veel me thoden om personen uit psy chische problemen te helpen, maar de Speyermethode sprak Jan van den Oever het meest aan. Hij volgde de opleiding tot Speyertherapeut in theorie en praktijk en moest zelf ook de therapie ondergaan om zichzelf te leren kennen. Hij is van mening dat men juist ook zonder een universitaire oplei ding een heel goed Speyerthe rapeut kan zijn. „De opleiding is een soort afvalrace, want in de tien jaar dat ze bestaat, zijn er nog maar 30 therapeuten in Nederland, terwijl het aanbod erg groot is. Belangrijkste vraag is of iemand geschikt is voor het vak". Daar staat Van den Oever helemaal achter en dat is ook wat hij tegen heeft op de zogenaamde gangbare universitaire opleidingen voor psychiater of psycholoog. „Of iemand nu geschikt is of niet, telt niet op de universiteit. Als je het papiertje hebt, kun je psycholoog worden. Zij wer ken veel met verklarende be handelingen. Er wordt de pa tiënt gezegd wat hij heeft en dan kan hij gaan. En het duurt soms tien jaar voor men er achter is wat een patiënt heeft. Bij de Speyertherapie is bin nen veertien dagen duidelijk waar de problemen liggen. Ik durf te beweren dat de gang bare psychologen niet zo ver komen met een patiënt als de Speyertherapeuten", aldus Van den Oever Jan van den Oever noemt een geval uit de praktijk van ie mand die angsten had. Ang sten die bij de patiënt de oor sprong hadden in de geboorte. „De geboorte is de grootste ge beurtenis in een mensenleven en het is duidelijk, dat als er dan iets misgaat, dit zijn spo ren kan nalaten. Er was een vrouw van 39 jaar die al gerui me tijd de deur niet meer uit durfde. Na wat ondervragin gen bleek ze wel de deur uit te willen, maar niet in auto of bus te durven. Op de vraag waarvoor ze dan bang was, kon ze geen antwoord geven. Ze besefte wel dat het niet zo gevaarlijk was, dat ze daar van in paniek moest raken. Later bleek dat ze bijvoorbeeld nog nooit in een lift was geweest. Na enkele dagen therapie was ze zover dat ze haar eigen ge boorte kon herbeleven. Voor die tijd reageerde ze vrij mid delmatig, maar nu beleefde ze zeer intensief hoe ze te laat ge boren was, hoe moeilijk de be valling was geweest en dat ze bijna dood geboren werd. Ze trilde van angst, wrong zich in allerlei bochten en transpi reerde hevig. Ze vocht om weer geboren te worden. Toen ze eindelijk „geboren" was, be gon ze te beseffen dat ze zo juist de oorspronkelijke angst van „het opgesloten zijn" en „niet meer weg kunnen" had beleefd. Ze ontdekte dat de nauwe ruimte in de de auto of bus, slechts een symbolische herhaling was geweest van haar geboortetrauma. Het on derbewuste reageert hierop met angst. Waar de patiënt dan eigenlijk angstig voor is, wordt niet duidelijk. De reden ligt in het onderbewuste", al dus Jan van den Oever. „Door de grondige, directe me thode zijn vrij snel resultaten te boeken. Het is eindelijk iets, waarbij in de eerste lijns hulp iets gedaan kan worden. Een patiënt hoeft niet eerst langs allerlei instellingen of ambte lijke molens te gaan voordat hij bij mij komt. Het is alle maal heel simpel en niemand hoeft het te weten te komen. Geheimhouding is een belang rijk punt. De therapie wordt bij mij thuis gegeven. De hui selijke sfeer geeft vertrouwen en een voordeel is dat men mij gewoon kan bellen. Geen moeilijk gedoe dus", aldus Van den Oever. Therapie De therapie duurt 14 dagen met elke dag een behandeling van zo'n twee uur in de wo ning van Van den Oever aan de Sperwerhorst 111 in Lei den. „Doordat de therapie elke dag plaats heeft, krijgt de pa tiënt geen kans om terug te vallen in het oude patroon. Ei genlijk onafgebroken wordt hij gedwongen op zoek te gaan naar de basis van de proble men. Een deel van de behan deling ligt de patiënt op een bank, waarbij hij een blind doek voor krijgt en hij door middel van ontspanningstech nieken terug gevoerd wordt naar zijn jeugd. In die toestand wordt de barrière tussen be wust en onderbewust makke lijker doorbroken en is het mogelijk zich echt in te leven in de kindertijd. Na het vin den en beleven van de zere plek in de jeugd is er nog een verwerkingsperiode van onge veer drie maanden, waarbij de patiënt nog minstens drie keer moet terug komen. De patiënt staat na twee weken intensie ve therapie namelijk plotseling weer alleen. Alles wordt zelf verder uitgewerkt en de bete kenis van de therapie wordt steeds duidelijker. Na onge veer twee weken ontstaat bij de patiënt meestal een soort protesthouding, waarbij men zich verzet tegen de genezing. Dit wordt vaak op kinderlijke wijze geuit. Na deze protest houding wisselen gevoelens zich steeds af. Deze periode duurt ongeveer vier weken. De goede gevoelens zullen dan meestal overheersen. Onge veer zes weken na de beëindi ging van de therapie volgt een tweede protesthouding, die vaak wordt ervaren als de pressie. De klachten van voor de therapie komen soms in he vige mate terug. De patiënt verzet zich tegen het loslaten van het probleem. Een pro bleem waardoor hij aandacht kreeg van zijn omgeving. Nu moet geleerd worden ook zon der het oude neurotische pro bleem, aandacht te vragen. Na deze tweede protestperiode gaat de patiënt zijn leven inde len naar zijn echte ik. Dat geeft wel eens moeilijkheden in de huidige vastomlijnde maatschappelijke structuur, maar omdat hij naar buiten treedt zoals hij is en dus een zekerder en veiliger gevoel heeft dan ooit, zal het hem lukken". Stiefkind Jan van den Oever vindt het onverteerbaar dat huisartsen, personen met telkens terugke rende klachten, waarbij ook na vele onderzoeken nooit iets werd gevonden, maar blijven afschepen met kalmerende middelen of placebo's. Thera peut Van den Oever: „Veelal komen lichamelijke klachten van een overspannen zenuw stelsel, ontstaan door onver werkte ervaringen. Je kan ge rust zeggen dat deze psycho somatische klachten door art sen als stiefkind worden be handeld. Ze weten er geen raad mee. Maar ze blijven die mensen maar afschepen met valium of andere middelen. De psychische kant van de mens wordt niet bekeken, ter wijl daar veelal de oorzaak ligt van al die klachten. Het is tra gisch dat er nauwelijks of geen samenwerking is tussen de huisartsen en therapeuten. Was die er wel, dan zou dat de patiënt ten goede kunnen ko men". SYLVIA VAN LEEUWEN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3