£ekUe6omo/ntlB BEGIN TREEDT AF ANDIJVIE EN KIP Opkijken BON BELEID VEILIG, VERKEER STUURLOOS Kapers Franse Boeing ten prooi aan verwarring Ballonvaart over ijzeren gordijn Shamir mogelijke opvolger Uitgave Wes'erpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Giro 103003 Bank;Amro bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur- IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling).kwartaal 161,25, jaar f 233,50. W Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0 80 Maandag 29 augustus 1983, 74e jaargang no. 22666 Anna en de koning van Siam op Ned. I om 19.20 uur. In „Brandpunt" om 22.00 uur het opstappen van Begin. Op Ned. II om 19.25 uur komische ope ra „De barbier van Sevilla". Om 23.00 uur op Duitsland 1 Franse speelfilm „Une si jolie petite plage" met Gérard Phi- lipe. Perioden met zon en droog. Minima rond elf, middagtem- peratuur rond 23 graden. Mati ge oostenwind. Zon op 06.47, onder 20.34. Scheveningen hoogwater 07.40 en 20.00 uur, laagwater 03.39, en 15.47 uur. 'aus voldoet aan eis uitvoerders Emanuela ASTELGANDOLFO Italië wacht in span ing op een teken van leven van het al meer an twee maanden verdwenen Vaticaanse ieisje Emanuela Orlandi, nu paus Johannes aulus II aan de eis van haar ontvoerders heeft oldaan. e paus verklaarde gisteren in het openbaar at de Turkse terrorist Agca, die in mei 1981 en aanslag op hem pleegde, net zo goed een ïens is als Emanuela Orlandi. Aanvankelijk adden de ontvoerders de vrijlating geëist van gca. Maar in hun laatste boodschappen ver- laarden de ontvoerders, dat zij Emanuela zou- en vrijlaten, als de paus zou verklaren dat gca evenveel mens is als Emanuela, van wie verigens al wekenlang niets meer is verno- Twee leden van de milieu-organisatie Greenpeace zijn gistermiddag per bal lon in Berlijn over het „ijzeren gordijn" gevlogen. Doel van de actie was „het militaire luchtruim boven Berlijn voor een paar uur in vreedzaam luchtruim veranderen". Onder de mand hing een spandoek met de tekst: „Vrede. Stop kernproeven". De ballonvaarders, een Brit en een Westduitser; werden na een kort ver hoor weer naar West-Berlijn gestuurd. De ballon werd in beslag genomen. Greenpeace had de actie tevoren bij de Oostduitse autoriteiten aangekon digd. Op de foto de landing van de ballon in Oost Berlijn. Meer klachten bij de medische tuchtcolleges DEN HAAG Het aantal zaken waarin beroep tegen besluiten van medische tuchtcolleges werd inge steld, is vorig jaar gestegen met meer dan 30%. Van ruim 90 zaken in 1981 steeg dit aantal vorig jaar tot 137. De achterstand bij de behandeling groei de daardoor. Eind vorig jaar waren 53 zaken nog niet behandeld, terwijl in 114 zaken uitspraak werd gedaan. Dit blijkt uit het jaarverslag dat het centraal medisch tuchtcollege zater dag bekend heeft gemaakt. De vorig jaar behandelde beroepen leidden in slechts zeven gevallen tot bekendma king van de beslissing. Dijkman wil in de CDA-fractie blijven DEN HAAG Mr. Stef Dijkman wil lid blijven van de CDA-fractie in de Tweede Kamer. Of dit mogelijk is, zal afhangen van de fractievergadering van morgen. Het kamerlid wilde zelf geruchten over zijn aanblijven „bevestigen noch ontkennen". Dijk- man's functioneren werd eerder dit jaar omstreden, doordat hij in het open baar (felle) kritiek leverde op het beleid van de rege ring, ook van CDA-minis- ters, en het beleid van de CDA-fractie. -• ■>- De Israëlische premier Begin wuift met gebogen hoofd naar enkele aanhangers, die vanochtend voor zijn wo ning stonden en hem probeerden te overreden om zijn besluit tot aftreden te herzien. JERUZALEM De Is raëlische premier Begin heeft gisteren geheel on verwacht aangekondigd te willen aftreden. Op aan dringen van zijn ministers stemde Begin er gisteren tijdens het kabinetsberaad mee in een definitief be sluit met 24-uur uit te stellen. Vanochtend zijn de leiders van de politieke partijen van de regerings coalitie bijeengekomen om zich te beraden op Be- gin's aankondiging. Politieke geloven dat Begin zijn geno men besluit zal doorzetten en dat hij uit de politiek zal stap pen. Begins zoon, Benyamin Ze'ev heeft laten weten dat zijn vader zich aan zijn besluit zal houden. Aanhangers van Begin zijn gisteren direct na het bekend worden van diens voorgeno men aftreden de straat opge gaan en hebben hem via een petitie gevraagd om aan te blijven. Afgelopen nacht heeft een groep Likoed-aanhangers een wake gehouden voor het huis van de premier. Even verderop demonstreerden le den van de Vrede-Nu bewe ging, die het vertrek van Be gin eisten. Door het vertrek van de pre mier ontstaat de mogelijkheid dat er vervroegde verkiezin gen worden uitgeschreven, maar ook is de kans groot dat de huidige regering een plaats vervanger voor Begin aan wijst. De Israëlische radio meldde dat binnen het regé- rende Likoedblok een meer derheid is ontstaan voor de be noeming van de minister van buitenlandse zaken, Shamir, tot opvolger van Begin. Beide politici hebben nauwe contac ten onderhouden sinds de tijd, dat zij in de ondergrondse sa men tegen de Britten en Ara bieren streden voor de Israëli sche onafhankelijkheid. Vol gens sommige politieke waar- is Shamir in veel poli tieke kwesties radicaler dan Begin. Zo keerde Shamir zich tegen Begin toen deze in sep tember 1978 de Akkoorden van Camp David onderteken den, die de basis legden voor het vredesverdrag met Egypte. Hij was het niet eens met de teruggave van de tijdens de oorlog van 1967 veroverde Si nai aan dat land. Als andere mogelijke kandidaten voor de opvolging van Begin worden de namen genoemd van de mi nister van defensie, Arens, de oud-minister van defensie, Weizman, en vice-premier Levy. Pagina 6: Besluit van Begin sloeg in als bom. °ieter van Vollenhoven vaarschuwt: DOKKUM „De aanpak van ie onveiligheid in het verkeer ireigt stuurloos te worden en eloor te gaan in de stroom van véle maatschappelijke zor- ;en". Deze waarschuwing uitte nr Pieter van Vollenhoven vanmorgen bij de opening van le verkeersveiligheidsweek in )okkum. Volgens Van Vollenhoven, bij de opening aanwezig in de hoedanigheid van voorzitter van de raad voor de verkeers veiligheid, bevindt de ver keersveiligheid zich in een kritieke fase. „Het aantal on gevallen en jaarlijks aantal verkeersslachtoffers is nog al tijd onaanvaarbaar hoog". De aandacht voor deze problema tiek zou evenwel „ziendero gen" afnemen. „Veel verlies kunnen we ons al niet veroor loven omdat dit onderwerp van oudsher al nimmer onze grote belangstelling heeft ge kend", aldus de voorzitter. De politiek laat de veiligheid volgens Van Vollenhoven aan de individuele verkeersdeel nemer over, die op zijn beurt de eerste verantwoordelijk heid bij de overheid zou leg gen. „We moeten ervoor op passen dat we niet terugglijden in het moeras der onverschil ligheid", aldus Van Vollenho ven. Hij wees er op dat het na tionaal plan voor de verkeers veiligheid na tien jaar afwach ten onlangs door het kabinet is terugverwezen. Een nationaal plan is, zo meent Van Vollen hoven, evenwel van het groot ste belang om het verkeersbe leid te kunnen stroomlijnen. Onder het motto „Je zult maar klein zijn" start Veilig Ver keer Nederland deze week een campagne om ouders van schoolgaande kinderen te wij zen op de mogelijkheden om de route tussen huis en school veiliger te maken. Vernielingen tan zwembad Jassenheim [JASSENHEIM Twee jon- jens uit Sassenheim hebben ifgelopen weekeinde voor .0.000 gulden schade aange- icht aan het zwembad in hun voonplaats. Toen een werk neemster van het zwembad ondagmorgen om half tien choon wilde gaan maken in iet bad, zag zij twee jongens lie de boel kort en klein sloe- ;en. Zo hadden zij plantenbak- een in het water gegooid, vuil- lisbakken geleegd in het wa- er en een waterpolo-doel ver- ïield. De snel gewaarschuwde ïolitie kon niet voorkomen lat het duo in eerste instantie mtkwam. Toen de twee echter n de sloot achter sporthal Vasbeek doken om in de rich- ing van de A44 te zwemmen, :on er één worden achter- ïaald door een politieman die r achteraan dook. De 18-jari- |e bekende de vernielingen en ven later kon zijn 16-jarige riend ook worden aangehou- len. Tegen de twee is proces 'erbaal opgemaakt. Waar- chijnlijk moet een miljoen li er water uit het zwembad vorden ververst. Brand in chemisch sedrijf SASSENHEIM Een brand n een chemisch bedrijf aan de ndustriekade gisteravond jing gepaard met een enorme ookontwikkeling. De brand- veer rukte ongeveer om zes mr uit voor de brand. Omdat evreesd werd voor een gif- yolk door de brand, trok de jolitie de wijk in met mega- oons waarin geadviseerd yerd de ramen gesloten te jouden. In het bedrijf worden iamelijk vaten met chemische lesten schoongemaakt. De rees bleek later ongegrond jant de vlammen bleven bin- len het gebouw en het vuur vas snel onder controle. De »randweer moest echter om- tireeks negen uur 's avonds kën tweede maal uitrukken 5jti de nog nasmeulende resten te blussen. Het schadebedrag is onbekend. 36 Doden bij noodweer in Baskenland Als gevolg van overstromin gen door zware regenval zijn tot nu toe in Spaans en Frans Baskenland minstens 36 men sen om het leven gekomen. Alleen al in Galdacano bij Bil bao werden acht lijken geteld. 60% Van de mensen in Bilbao zit zonder elektriciteit. In Frans Baskenland vielen vier doden, terwijl nog zes mensen worden vermist. In Llodio, in de provincie Alava, werd een jeep met vijf leden van de Guardia Civil door het water meegesleurd, toen de agenten probeerden een jongen te red den. Van de gardisten is nie mand teruggevonden. De overstromingen begonnen vrijdag. De zwaarst getroffen provincie is Viczaya, waar tot dusver 35 centimeter regen is gevallen. Veel plaatsen zijn door het water, dat soms wel l'/a meter hoog staat, van de buitenwereld afgesneden. Het is nog steeds slecht weer in Baskenland. Een triest beeld van de straten van Bilbao. PARIJS/TEHERAN De vier Arabisch spreken de mannen, die zaterdag een toestel van Air France met 111 mensen aan boord kaapten gedurende een vlucht van Wenen naar Parijs, en het toestel na vele omwegen zondag in Teheran tegen de wil van de Iraanse autoritei ten aan de grond lieten zetten, blijken ten prooi aan grote verwarring. Lieten zij gisteravond nog we ten dat zij het toestel zouden opblazen als zij voor dinsdag avond geen antwoord van de Franse regering zouden krij gen op hun ultimatum, van morgen eisten zij onmiddellijk antwoord, anders zouden zij met onbekende bestemming uit Teheran vertrekken. Over het opblazen van het toestel werd niet meer gesproken. Parijs zou zijn verontschuldi gingen moeten aanbieden voor zijn beleid inzake Tsjaad, Liba non en Irak. Ook moet de Franse wapenhulp aan de ge noemde landen worden stop gezet en wordt de vrijlating geëist van een onbekend aan tal in Frankrijk gevangen Li- banezen. De Iraanse staatsra dio, die in Londen werd opge vangen, meldde gisteren dat de kapers het toestel anders zouden opblazen. Dit bericht werd in Parijs noch in Tehe ran bevestigd. De vier piraten beschikken volgens radio-Teheran over geweren en granaten. Over hun identiteit bestaat onduide lijkheid. Volgens het Iraanse persbureau Irna zijn het Liba- nezen, maar volgens de Franse autoriteiten mogelijk Palestij- nen. De Oostenijkse politie zei dat de vier Tunesische pas poorten hadden. Tunesië liet daarop weten dat ze vervalst waren. Volgens de luchtha- venpolitie in Wenen is het zo goed als onmogelijk dat de ka pers met de wapens bij zich dpor de controle zijn gekomen. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, kilo uïoHCle k,^5.98 a'bertheijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Hockeytitel hoogtepunt DEN HAAG De Europese titel, die de Nederlandse hockeyploeg gisteren in Am stelveen veroverde in een veelbewogen eindstrijd te gen Rusland, was het onbet wiste hoogtepunt van een zeer druk sportweekeinde. Lang zag het er naar uit dat de Oosteuropeanen op sensa tionele wijze Europa's sterk ste zouden worden, maar kort voor het einde van de officiële speeltijd kwam oranje langszij. In de verlen ging hielden beide ploegen elkaar in evenwicht, waar door strafballen de beslissing moesten brengen. Nederland was daarin gelukkiger. In de eredivisie van het be taalde voetbal wordt topposi tie gedeeld door de favorie ten Feyenoord en PSV, op één punt gevolgd door titel verdediger Ajax en runne- r-up FC Groningen. De drie eerste ploegen boekten rui me zeges op respectievelijk Fortuna S, DS "79 en PEC Zwolle. Aan de staart bunge len nu al de als degradatie kandidaten afgeschilderde ploegen FC Den Bosch, Hel mond Sport, Volendam en DS'79. Een doelpuntenfestival werd het in Deventer, waar Go Ahead zich danig verslikte in Willem II: 4-6. Coach Wim van Heumen deelt zijn vreugde over het behalen van de Europese titel met torn van 't Hek. Verder onder meer in Sporttribune: Mentaliteit geeft doorslag PSV profiteert van snelheid Chaotisch FC Den Haag beperkt schade Frans Blom schittert op 400 meter Roodenburg hervindt zich tegen RCL Conny van Bentum met zes plakken record- houdster Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. WD WIL MEER ZENDTIJD VOOR „SUPEROMROEPEN" DEN HAAG CDA en VVD zijn het in het kabinet nog steeds niet eens over het te voeren mediabeleid. Belangrijkste geschil punt is hoeveel zendtijd AVRO en TROS moeten hebben. De VVD-ministers eisen dat deze beide „superomroepen", die aan zienlijk meer leden hebben dar» NCRV, KRO en VARA, meer zenduren krijgen. De CDA-mini&ters zijn daartegen, vooral om dat zo'n uitbreiding ten koste zóu gaan van de zendtijd van de andere omroepen. Wel overeenstemming is er ove&het maken van reclame via de omroep. De VVD is,ermee akkoord dat de regionale of locale omroepen geen reclamespots mogen uitzenden. Een overwin ning voor de VVD is dét hét kabinet het bedrijfsleven (uitgeve- ren, bioscoopbedrijven) toe wil laten op de kabel, door middel van abonneetelevisie. Op Schiphol kijken ze nergens meer van op. Wal daar allemaal uil de lucht komt vallen haalt dikwijls de krant al niet eens meer. De personen, die er arriveren moeten wel heel zwaarwichtig zijn willen ze nog belangstelling van de kranten trekken. Logisch dat zaterdagavond niemand om de veertig baby-olifanten heen kon, die met een DC-8 kwamen aanvliegen. Het ging dan ook waarschijnlijk om het grootste olifantentransport in de geschiedenis en dat nog wel door de lucht (en door de slurf?Het hoe en waarom staat vandaag weer te lezen in de Leidse Courant. En wie weet morgen misschien het antwoord op de vraag: hoe krijg je veertig olifanten in een lelijke eend. De Leidse Courant wil ik best 1 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. «■S'CekióC (Sowuvnt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1