Conny van Bentum met zes plakken recordhoudster ZILVER VOOR KUNSTZWEMSTERS Baanwielrenners moeten weer een stap terugdoen Zestiende geval vaan gebruik doping W ater poloteam handhaaft zich MAANDAG 29 AUGUSTUS 1983 Tsjecho- slowaakse vraagt asiel ROME De jonge Tsje choslo waakse schoon- springster Alena Niederlo- va, die heeft meegedaan aan de Europese kampi oenschappen in Rome, is vrijdagavond niet met de nationale ploeg naar huis teruggekeerd. De perschef van de kampioenschappen achtte de kans erg groot dat Niederlova in het wes ten wil blijven. Ze heeft zich evenwel nog niet bij de vreemdelingenpolitie gemeld met een verzoek tot asiel. AMERIKANEN DOMINEREN TOKIO Tijdens de zwemwedstrijden van het afgelopen weekeinde in Tokio heeft de Amerikaanse afvaardiging gedomineerd. De estafetteploeg op 4x200 meter vrije slag slaag de echter niet in de opzet het wereldrecord op dat onderdeel, dat afgelopen dinsdag werd gevestigd door de Westduitse ploeg (7.20,40), te verbeteren. Rowdy Gaines. Richard Sae- ger, David Larson en Bruce Hayes kwamen in Tokio tot 7.21,41. Over het algemeen bleven de prestaties in de Japanse hoofdstad achter bij de tijden die in Rome werden neergezet. De enige uitzonde ring werd gevormd door Steve Lundqvist die met 1.02,45 op de 100 meter schoolslag zijn ei gen wereldrecord op 0,17 seconde miste. Zon dag won hij ook de dubbele afstand in 2.18,47. De medaille verdeling ROME De verdeling van de medailles bij de Europese kampioenschappen zwemmen, waterpolo, kunstzwemmen en schoonspringen per land was: goud zilver brons 1. Oost-Duitsland 17 17 6 2. Sovjet-Unie 8 6 8 3. West-Duitsland 4 3 8 4. Groot-Brittannie 4 1 1 5. Italië 2 -3 6. Zweden 1 1 7. Bulgarije 1-1 8. Nederland - 3 6 9. Hongarije - 2 10. Joegoslavië - 2 1 CARACAS Een zestiende deelnemer aan de Panamerikaanse Spelen in Cara cas is afgelopen weekeinde betrapt op doping. Het is de Dominicaanse atleet Juan Nunez, die zilver behaalde op de 100 meter en vijfde werd op de 200 me ter. Hij moest zijn zilveren plak inleve- Vrijdag werden opnieuw drie atleten betrapt op dopinggebruik. Na de elf ge- wichtheffers en wielrenner Fernando Vera, bij wie het gebruik van spierver- sterkende middelen werd aangetoond, bleek nu de urine van de Cubaanse de- genschermer Mario Durruthy Wilson en de kogelstoter Juan de la Cruz uit de Dominicaanse Republiek positief. Zij werden betrapt op het gebruik van efe drine, een verboden stimulerend mid del. In de urine van de Cubaanse vol leyballer Lazaro Beltran Rizo werd eveneens sporen van efedrine aange troffen. Hij kreeg echter geen straf, om dat zijn teamarts verklaarde een hoest- drankje te hebben voorgeschreven waarin het omstreden middel zit. ROME Niet superman Michael Gross, ook niet één van de ongenaakbare Oostduitse dames, maar de Nederlandse Conny van Bentum heeft zich op de Europese zwemkampioen- schappen de meest com plete van alle deelnemers getoond. Liefst zes keer (keurig verdeeld over per soonlijke nummers en de estafettes) stond de 18-ja- rige Barneveldse in Rome op het erepodium om een medaille in ontvangst te nemen. Tweemaal zilver, viermaal brons gekleurd. Slechts de welhaast onge zond sterke krachtvrou wen uit de DDR waren haar telkens te snel af. Elke dag kwam Van Ben tum in aktie en steeds met succes. Zo ook voegde de toekomstige studente me dicijnen zaterdag op de valreep nog een onder scheiding aan haar impo nerende totaal toe. Op de 200 meter vlinderslag werd ze maar weer eens derde, in een Nederlands record: 2.12,87. Waarmee het halve dozijn medailles werd volgemaakt. Vanochtend bij het opstaan heb ik me wel even afge vraagd waar ik nu eigenlijk mee bezig was", aldus Van Bentum kort na haar laatste wedstrijd in de Italiaanse hoofdstad. „Ik ben nu dan ook blij dat het allemaal achter de rug is. Iedereen was zich lek ker aan het ontspannen, een beetje van die toren afsprin gen en zo. Ik moest me alweer concentreren op een race. Ja, dan moet je je wel even van de rest van de groep afzonderen. Maar nu heb ik toch een heer lijk voldaan gevoel. Misschien dat een eerste plaats nog leu ker zou zijn geweest, maar dit had ik al nooit durven dro men. Ik ben oorspronkelijk naar Rome toegekomen om één persoonlijke medaille te pakken. Dat worden er dan tenslotte drie. Echt ongeloof lijk". Met de geslaagde jacht op zo veel eremetaal heeft Conny van Bentum zich voorgoed uit de schaduw van de in Rome achter de coulissen verdwenen landgenote Annemarie Ver stappen losgewerkt. Een type rende uitspraak van eerstge noemde daarbij: „Ik ben niet meer de altijd verslagene". Waar haar grootste concurren te faalde, beleefde de carrière van de blonde Gelderse, die tijdens de vorige EK in Split 1981 driemaal brons verover de, een hernieuwde stimulans. De WK in Guayaquil eindig den vorig jaar in een teleur stelling, maar die inzinking is geheel overwonnen. Van Ben tum: „Ik wilde hier laten dat ik het nog steeds kan. Dat wist ik ook best van mezelf. Wilskracht en doorzettings vermogen zijn nu eenmaal mijn sterkste kanten. Proble men zijn er om opgelost te worden". Mogelijk kunnen de zoete her inneringen aan Rome volgend jaar worden herhaald tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles. Vooralsnog begint Van Bentum binnenkort in Utrecht aan haar eerste jaar medicijnen en zal er een nieu we combinatie tussen studie en zwemmen gezocht moeten worden. „Voorlopig beleef ik nog veel plezier aan het zwemmen. Daar komt nor maal gesproken de eerste jaren ook nog geen verandering in. De sfeer en vriendschap in de ploeg, daar op dat schavotje te mogen staan. Dat doet me wel wat. Of bijvoorbeeld toen ik steeds naar de start liep, die gillende ploeggenoten en die heen en weer zwaaiende rood- witblauwe vlag. Dan gaat er echt wel iets door je heen. Nee, ik zou echt niets op kunnen noemen dat ik stierlijk verve lend vind aan deze sport". De slotdag van de Europese kampioenschappen leverde be halve de zesde medaille voor Conny van Bentum ook nog een tweede succes voor gast land Italië op. Giovanni Fran- ceschi, eerder winnaar van de 400 meter wisselslag, zegevier de ook op de halve afstand, (met een Europees record nog wel: 2.02,48) voor de Oostduit ser Jens-Peter Berndt. Diens verloofde Cornelia Polit schreef vervolgens de 200 me ter vlinderslag op haar naam. Zij won voor haar landgenote Ines Geissler die bovendien haar Europese record (2.08,03) uit de boeken zag verdwijnen: 2.07.82 voor Polit. Voor Jolanda de Rover eindig de de finale 200 meter rugslag in een teleurstelling. De Am- stelveense lag na 50 meter nog derde, maar viel uiteindelijk behoorlijk ver terug en werd zevende in 2.15,71. Het Oost duitse solo-festival (op alle da-- mesnummers eindigden de vertegenwoordigsters uit de DDR als één en twee) werd besloten met een zege van Cornelia Sirch in 2.02,52. DICK KIERS Vooral Conny van Bentum (rechts) hield de eer van het Nederlandse zwemmen hoog in Rome. (Van onze verslaggever) ROME Het Nederlands waterpoloteam heeft zich za terdag door een overwinning (6-5) op Roemenië ge handhaafd in de A-groep van de Europese kampioen schappen. De formatie van bondscoach Denes Pocsil eindigde met vijf punten uit zeven wedstrijden op d zesde plaats. In punten gelijk met gastheer Italië, maa het onderlinge resultaat gaf Nederland de voorkeui Daarmee plaatste Oranje zich direkt voor de volgend titelstrijd, in 1985 in de Bulgaarse hoofdstad Sofia, Met echt veel voldoening kan Nederland evenwel niet op he toernooi in Rome terugkijken. Een verdienstelijk gelijkspel te gen Hongarije en de overwinningen op de twee zwakke tegen standers Italië en Roemenië vormen het positieve gedeelte vai de slotbalans. Aan de andere kant echter werd aanvankelijk tweemaal met erbarmelijk spel ruimschoots verloren en werd vrijdag tegen Spanje een onnodige nederlaag geleden. Denes Pocsik getuigde na afloop dan ook van een nuchtere kijl op de toekomst. De aimabele Hongaar realiseert zich als geet ander dat de huidige selectie voor de toekomst (de Olympisch Spelen 1984) te veel onzekerheden biedt: „We hebben meer got de spelers nodig. Namen noemen heeft zo weinig zin. De basis gewoon te beperkt. Gelukkig heeft vooral Ton Buunk een fai tastisch toernooi gespeeld. Hij heeft onze ploeg op kritieke mo menten overeind weten te houden. Nederland heeft zich goe van die zwakke start kunnen herstellen. Dat wijst op flexibili teit, op een goede mentaliteit. Hopelijk kunnen we daar straks ook het nodige profijt van trekken". Ook de slotwedstrijd tegen Roemenië kon het Nederlands tean nauwelijks imponeren. Johan Aantjes, die zich in Rome meer malen een bekwaam verdediger toonde, bleef met rugklachtei op de kant en de toch vrij ongevaarlijke Oosteuropeanen i ten het Nederland soms knap lastig. Al met al werd het eei matige vertoning waarin voor Nederlandse kant alleen de winning telde. Die kwam wederom tot stand dank zij met aanvoerder Ton Buunk. De kennelijk onvermoeibare Amster dammer leidde het spel voortreffelijk, al kwam hij ditmaal tot slechts één doelpunt. Met een totaal van vijftien treffers (gedeel de vierde op de topscorerslijst) is zijn onschatbare waarde het nationale waterpolozevental wel duidelijk aangetoond. (Van onze verslaggever) ROME Ditmaal kon de tweede plaats Nederland niet meer worden ont vreemd. Op de Europese kampioenschappen sp-rk iedereen vrijdagavond schande van de manier waarop het kunstzwem- duet Marijke Engelen en Catrien Eijken door een subjectief Westduits jury lid ten faveure van de ei gen landgenotes naar de derde plaats werd terug gezet. Zaterdag kregen de Oranje-vertegenwoordig sters in Rome toch nog hun verdiende zilver. In de teamuitvoering werd Nederland (bovenge noemd duo plus Marjolein Philipsen, Margo Siebel, Judith van den Berg, Es ther Theisen, Petri Engels en Annette van Tol) ver diende tweede achter het superieure Groot-Brittan- nië, maar ditmaal voor West-Duitsland. echt heel weinig van, was ik toch wel een beetje bang ge worden. Vooral toen het van morgen tijdens een demonstra tie helemaal niet liep", aldus een zichtbaar opgeluchte Wil Roos achteraf. Ook nu konden de Nederlanders bij een op merkelijk van de overigen af wijkend jurylid (nu uit Frank rijk) weinig goeds doen, maar de zilveren plak kwam nu toch niet meer in gevaar. „Je zou bijna gaan denken waar om Nederland toch altijd zelf zo eerlijk moet zijn". Het gat met de een spectacu laire uitvoering tonende Britse ploeg werd in het fraaie Ro meinse zwembad tenslotte schrikbarend groot. Maar dat mag geen wonder zijn wan neer de trainings-mogelijkhe- den eens worden vergeleken. „In Groot-Brittannië wordt dagelijks drie uur in clubverr band getraind. Wij komen niet eens aan één uurtje. WL beschikken per jaar over tien! trainingsweekeinden. Veel tè weinig natuurlijk. Volgend) jaar neemt het duet deel de Olympische Spelen in Angeles. Daar willen we erg graag wat meer ru voor vrij gaan maken. D; moet toch gemakkelijk te ver-I wezenlijken zijn". ZURICH Met pijn en moeite heeft de Neder landse ploeg bij de we reldkampioenschappen wielrennen op de baan in Zürich twee zilveren en een bronzen medaille be haald. Een duidelijk ver lies ten opzichte van vorig jaar toen de stayers zowel bij de amateurs (Minne- boo) als bij de profs (Ve- nix) goud veroverden en Pieters/Vrolijk gebronsd van de tandem stapten. Ook in Leicester lagen de on derscheidingen klaar op de' niet-Olympische nummers, waar de grote medailleklanten de Sovjet-Unie en Oost-Duits land geen interesse voor to nen. Maar Nederland deed ten minste nog mee op de sprint en de tijdrit, die met de ach tervolgingen het Olympische baanprogramma vormen. De sprinters werden thuis gelaten, de kilometer paste niet in het programma van kampioen Pe ter Pieters. De achtervolgers presteerden zowel individueel als als ploeg minder dan een jaar eerder. In het voor-Olym pische jaar is het perspectief Kuiper stelt beslissing uit DEN HAAG Hennie Kuiper heeft nog niet beslist of hij ko mende zondag lid zal zijn van de Nederlandse wielerploeg tij dens het wereldkampioenschap op de weg voor profs in Altenr- hein (Zwitserland). Kuiper ondervindt nog steeds hinder van een nekblessure, waardoor hij zaterdag in de laatste etappe van de Ronde van Nederland genoodzaakt was de strijd te staken. Een dag later echter eindigde hij als vijfde in eën lange prof- koers te Ossendrecht. Op advies van Hein Verbruggen, de voor zitter van de profsectie van de KNWU, heeft de voormalige we reldkampioen zijn beslissing tot woensdag uitgesteld. Na een cri terium in Mechelen (Belgie) laat Kuiper Verbruggen weten of hij deelneemt in Altenrhein. dus somberder geworden, al zou op basis van van de uitsla gen op de snelle baan van Oerlikon gezegd kunnen wor den, dat zowel Pieters als de Nederlandse ploeg een kans hebben in Los Angeles de laat ste acht te bereiken. Waar andere landen in Zürich hun winst telden, rekenden de Nederlanders met verlies. Zelfs in het stayerstoernooi. Ook René Kos en Bruno Wal- rave voelden zich verliezers met hun zilveren medailles. Kos was begonnen in de over tuiging winnaar te worden, maar beet zijn tanden stuk op de Italianen van wie met name Perani ongeoorloofde diensten verleende om Vicino kampioen te maken. Kos was daarover verontwaardigd, maar werd in wezen verslagen door middelen die de Neder landers ook nimmer hebben geschuwd. Dit keer was er echter geen sprake van over eenstemming - en dus hulp verlening - bij de Nederlan ders. Voor zowel Kos als Ve- nix, een kansloze vijfde zonder een moment in de wedstrijd te zijn geweest, was in dit kampi oenschap het zijn of niet-zijn als wielrenner de inzet. Beiden hadden een titel nodig om te kunnen overleven als beroeps renner. Kos hield in ieder ge val de troost over nog enige kans te hebben in het gebeu ren op de winterbanen omdat hij in de stayersfinale aanmer kelijk beter had gepresteerd dan de wereldkampioen van 1982. Ook tandem In het beeld van de teleurstel lende Nederlandse uitslagen paste het resultaat van de tan dem. Ook Sjaak Pieters en Ton Vrolijk bleven buiten de medailles. Het tweetal dat werkelijk serieus met zijn sport bezig is, kan echter ver ontschuldigingen aanvoeren die hout snijden. Het materiaal waarin zij rotsvast geloofden, liet hen op het beslissende mo ment in de steek. Ook onder de best denkbare omstandig heden zou een verbetering van de bronzen plakken van vorig jaar er echter niet hebben in gezeten. De Fransen Depine en Vernet hielden hen uit de finale. Frank Depine, met Cahard al wereldkampioen in 1979 (Am sterdam) en zijn maat maakten tijden, die uniek zijn op de tandem. In de eerste rit 10.07 over de laatste twee honderd meter, de tweede keer zelfs 9.99, Pieters en Vrolijk hebben geen snelheid van 72 kilome ter per uur in de benen, zoals die nieuwe wereldkampioe nen. In de tweede rit tegen de Fransen bleek dat de nieuwe tandem de krachtsexplosie van de twee sprinters niet kon ver werken. De pedaalarmen wer den scheef getrapt, de ketting brak. Er werd opnieuw ge start, maar het zelfvertrou wen, toch al verminderd na het eerste verlies, slonk ver der. De overtuiging verdween volledig in de eerste rit met de Westduitsers Schmidtke en Giebken om brons. Weer vloog de ketting er af en toen was er geen reparatie meer mogelijk. De zes kilo zwaarde re "mottenballentandem" moest te voorschijn worden gehaald en daarop werd de se rie tegenvallers voltooid. Ten onrechte De KNWU heeft ten onrechte geld gestoken in de afvaardi ging van Leo van Vliet naar Oerlikon. Hij was een naamlo ze meerijder in de klasse mentswedstrijd voor profs en eindigde als elfde van de zes tien mannen die aan de finish kwamen. Van Vliet had niets te zoeken op de baan, maar le verde in elk geval niet zo op zichtig als de Deen Kim René Kos, die had teleurgesteld in de finale van de profstayers, zoekt troost bij zijn moeder. melde wat punten en moest toen wegens een lekke band uit het zadel. Hij ging verder op de achtervolgingsfiets, maar werd definitief uit de strijd gehaald door een grote valpartij, vlak Svendsen hand en spandien sten aan de wereldkampioen Urs Freuler, die ook al goud had gepakt op het andere va- rietenummer, keirin. Marco van der Hulst heeft zich in de puntenwedstrijd van de ama- valpartij, vlak voor de eerste teurs meer, maar korter laten klassementssprint met dubbele zien dan Leo van Vliet. De telling. i het Fons de Wolf naar winst MILAAN De Belg Fons de Wolf heeft afgelopen weekein de nogmaals zijn kandidatuur gesteld voor het wereldkampi oenschap wielrennen op de. weg van volgende week zon dag. De Wolf won in Italië de Coppa Agostoni, een. zware se- mi-klassieker over 209 kilome ter. Wereldkampioen Giusep pe Saronni staakte na 163 kilo meter de strijd Michael Marcussen voltooide in dit kampioenschap een op merkelijke trilogie: derde in Brno 1981, tweede in Leicester '82 en wereldkampioen in Zü rich '83. Hij bleef de kampioen van het vorig jaar Pohl en Ro manov, die met Marcussen een ronde voorsprong op het veld hadden genomen, voor. De Ja panner Koichi Nakano werd voor de zevende keer in suc cessie wereldkampioen bij de profsprinters. Een positie van absolute oppermacht, waaraan ook Yave Cahard (Fra) zijn laatste tegenstander in het :s kon veranderen. Halve gouden ploeg over ZURICH De helft gouden 100 kilometerploeg van Goodwood zal woensdag ook starten in de ploegentijdrit voor het wereldkampioen schap van Sankt Gallen. Geer Schipper, die in de Omloop van Krimpenerwaard tamelijk ernstig viel, heeft tijdens de 'training van het viertal, dat dinsdag al in Zwitserland is aangekomen, bewezen dat hij weer volledig fit is. Kampioen Gerrit Solleveld is de tweede man uit de ploeg van vorig jaar. Van de andere twee werd Frits van Bindsbergen profes sional en Maarten Ducrot is niet geselecteerd voor de 100 kilometer. Hun plaatsen den nu ingenomen door Hen Boeve en Jean-Paul van Pop- pel. Jos Alberts is Zevenduizend gulden boete voor Venix ZURICH Martin Venix i! met minder van de Oerlikon' baan vertrokken dan hij ei was gekomen. Hij raakte zijn wereldtitel kwijt aan de 30-ja- rige Florentijn Bruno Vicino en kreeg bovendien een boete van 5000 franken, 7000 gulden,' omdat hij met ongeoorloofde reclame op zijn trui reed. Gangmaker Joop Zijlaard kreeg in totaal 2000 franken,

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16