1 Prost zet concurrent letterlijk opzij Roeiers naar herkansingen GEEN MEDAILLES JEUGDATLETEN Crosstitel voor Toon Karsmakers L Yollebregts niet meer bij elkaar Negen prijzen voor judoploeg :C SPORTTRIBUIME MAANDAG 29 AUGUSTUS 19 Wereldrecords in Keulen KEULEN Atletiekwedstrijden in Keu len leverden gisteren twee wereldrecords op. De Amerikaan van Zuidafrikaanse af komst Sydney Maree verbeterde het we reldrecord op de 1500 meter bracht het op 3 minuten 31,24 seconden. Maree was daarmee 0,12 seconden sneller dan de En gelsman Steve Ovett, die op 27 augustus 1980 in Koblenz het wereldrecord op 3.31,46 had gebracht. De Fransman Pierre Quinon verbeterde het wereldrecord pols stokhoogspringen tot 5,82 meter. Het we reldrecord stond sedert 26 juni 1981 op naam van de Vladimir Poljakov (Sov), die in Tblissi 5,81 meter had gesprongen. Sydney Maree is blij met zijn wereldrecord. Cricketteam wint nipt VUGHT De interlandwedstrijd tussen de cricketteams van Nederland en Belgie, voor de 28e keer gespeeld is zaterdag in Vught in een zege geëindigd voor Oranje. De Nederlandse ploeg, bestaande uit een B-selectie, besliste de wedstrijd pas in de laatste over. Belgie batte eerst en bereikte een totaal van 217 voor 9, waarvan topsco rer Beal 38. Gouka nam de meeste wic kets: 3-29. Het batten van Nederland ver liep daarna alles behalve voorspoedig, want op een stand van 77 (Kornet 21) wa ren al zes wickets gevallen. Lucassen (54, 6x4) en Gouka (56 n.o., 2x6, 3x4) brachten Nederland terug in de wedstrijd. De over winning werd tenslotte op de eerste bal van de laatste over binnengehaald: 221 voor 7. Invaller Heer bleef in de Oranje- ploeg met 21 niet uit, Europese titel voor softbaldames PARMA Het Nederlands softbalteam is zaterdag in Parma voor de derde keer Eu ropees kampioen geworden door een 1-0 overwinning op Italië. In de beslissend wedstrijd tegen de belangrijkste concur rent scoorden de Oranjedames pas in de verlenging. In de tiende innings kwam Marinka Stüvel binnen op een honkslag van Caroline Smit. Winnende werpster voor Nederland was Carolien de Vries met de cijfers 9-1-2-0. Overige uitslagen: San Marino - Belgie 1-18 (5 innings), Italië - San Marino 12-2 (5 innings), Nederland - Belgie 15-0 (5 innings), Belgie - San Mari no 17-7 (6 innings). Clerc snelste dammer op Dam AMSTERDAM Voor de vijfde keer in successie heeft nationaal damkam- pioen Rob Clerc het snel- damtoernooi op de Dam gewonnen. Clerc behaalde in dit eerste lustrumtour- nooi elf punten uit zeven partijen en had twee pun ten voorsprong op Auke Scholma die tweede werd. De eindstand is: 1. Clerc 11, 2. Scholma 9, 3. Hooij- berg 8, 4/5. Bastiaannet- /Vermin, 7, 6. Van Leeu wen 6,7/8. Bies/Luteyn 4. Mentink titel 25 kilometer HULST Henk Mentink (Dave tria) is zaterdag in Hulst Nederlai kampioen 25 kilometer hardlop geworden. De atleet uit Devent legde de afstand af in 1 u ten en 55 seconden. Met een achte stand van drie seconden werd Bar Kneppers tweede. Het brons voor Peter Rusman (Unitas), die tijd van 1.19.03 liep. Erik de Bru (Sparta, Den Haag) won zaterdag Roosendaal het kogelstoten cuswerpen met respectievelijk 17, en 52,42 meter. De Belg Jan Hocht sprong 5,25 meter met de pol stok hoog en veroverde daarmee Red Band-bokaal. Gijsbert de Ruit (VLTC, Den Haag) werd tweede ZANDVOORT Neder land zou gisteren al blij zijn geweest met een eigen deelnemer aan de Grand- Prix voor formule 1 wa gens op Zandvoort. Maar de Fransen kunnen zich zelfs de luxe veroorloven drie landgenoten op el kaar te laten jagen en dan niet voor een paar krui mels, maar voor het we reldkampioenschap. Titelfavoriet Alain Prost schoot er gisteren op het duin circuit dan ook niet veel mee op, toen hij de enige buiten landse concurrent, de Brazili aan Nelson Piquet (Brabham- turbo), met een door hem ver oorzaakte botsing in de Tar- zan-bocht aan de kant zette. Nog afgezien van het puntloze gevolg voor de ongeduldige Prost zelf, doordat zijn Re- nault-turbo enkele tellen na de crash ook stuurloos van de baan verdween, moest de Fransman ook nog tandenk narsend toezien hoe de gebla zen Ferrari's van René Ar- noux en Patrick Tambay zon der verdere tegenstand eerste en tweede werden. De Franse achtervolgers ste gen door dat resultaat flink in het WK-klassement. Arnoux (43 punten) is zijn niet zo be vriende ex-stalgenoot Prost nu op acht punten genaderd. Dat is met nog drie races voor de boeg niet eens een verschil van één zege, welke negen punten oplevert. En ook Pi quet en Tambay (beiden 37 punten) kunnen nog voor een verrassing zorgen. De spanning is door al dat ge- bots toegenomen, maar Piquet kon daar niet blij mee zijn. Tot twee keer toe was hij het afge lopen weekeinde betrokken bij een incident. Z*aterdag was hij tijdens de training door een boos remmende Patrese bijna van de baan geramd, om ver volgens in de pitsstraat ook nog een dreun op zijn helm te krijgen van de wraakzuchtige Italiaan die hem verweet een lastig obstakel te zijn geweest. En gisteren kreeg Piquet na een uur racen opnieuw de on verdiende straf der onschuldi- gen. Na de slechte start van Tambay, die de beste trai- ningstijd had laten afdrukken, had Nelson Piquet zijn tweede startplek resoluut omgezet in een leidende positie. Pas na een uur nam Alain Prost de aanvoerdersrol over aan het eind van het rechte stuk. Daarna slipte hij echter even in de greppel van de Tarzan- bocht, raakte de dicht naast hem scheurende Piquet en even later waren beiden uitge schakeld. De Braziliaan was vooral woedend. Prost met name teleurgesteld. René Arnoux was de lachende derde. De man die nota bene als tiende was gestart, kon na het wegvallen van de koplo pers rustig en zonder risico's te nemen de Grand-Prix uitrij den. Of, zoals hij na afloop vertelde: „Toen was het niet interessant meer. Het werd zelfs erg saai met zo'n grote voorsprong op de anderen. Steeds maar wacèiten, nog een rondje, nog een rondje, rondje, rondje, rondje brrrr". Het moge duidelijk zijn dat de Fransman opgelucht was toen hij na 1 uur 38 tninuten en ruim 41 seconden werd afge- vlagd, vóór zijn stalgenoot Tambay en de Britten John Watson (McLaren) en Derek Warwick (Toleman). „Ik heb wel een goede wagen", sprak de winnaar met zijn bekende pretoogjes. „Het is dezelfde als waarmee ik dit seizoen op Hockenheim won. Hier op Zandvoort heb ik 'm in de training slechts één keer ge bruikt, het meeste reed ik in de reserve-wagen". De dubb- bele zege van Ferrari was een aardige hommage aan de half- invalide stalgenoot Didier Pi- roni, die vorig jaar de snelste formule 1-coureur op Neder landse bodem was geweest. De volgende Grand-Prix is op Monza (Ita). „Maar", beweerde Arnoux, „dat betekent voor mij geen psychologische druk, eerder een stimulans. De Ita lianen zullen hun eigen stal zoals altijd hartstochtelijk toe juichen. Bij ons is Enzo Ferrari nog altijd de baas en met zijn ervaring zal hij op Monza on getwijfeld de juiste stalorders meegeven met het oog op de titelkansen die zowel Tambay als ik nog heb". Arnoux zal natuurlijk de meeste bescherming genieten net zoals Prost die krijgt bij Renault. Hoe ver die voor keursbehandeling kan gaan. Lammers naar grotere marge ZANDVOORT Jan Lammers zorgde zater dag voor het Nederland se tintje aan het Grand Prix-weekeinde. De Zandvoortse coureur won voor eigen publiek de negende race uit de Europese bekercompeti tie in de Renault tur bo-klasse. Voor Lam mers, die bij de start van zijn NOS-commentaarpo- sitie naar de gereed staande auto moest sprinten, was het zijn vierde seizoenzege. De Nederlander is dit jaar een klasse apart en zonder een afgepakte zege (Spa), een schor sing (Donington) en een verhindering (Hocken heim) had Lammefs de titel al op zak gehad. Zijn overwinning op Zandvoort deed zijn voorsprong in het klas sement op het achtervol gende viertal, Cigala, Snobeck, Gouhier en Schutz, groter worden. De twee stalgenoten Alain Prost (rechts) en Eddie Cheever (midden) zitten er wat l teuterd bij nadat ze beiden voortijdig uit de race waren geraakt. merkte Prosts stalgenoot Ed die Cheever gisteren toen hij voor een kleine reparatie de pits inrèed. Daar kreeg hij het toch wel uiterst bizarre bevel snel weer de baan op te gaan en zijn wagen maar ergens in het gras te parkeren. Kopman Prost kon elk moment binnen komen voor nieuwe banden en brandstof en men wilde de dubbele stalruimte graag voor de maïtre alleen gebruiken. En dus tufte de stomverbaasde Cheever naar buiten om te gaan grasduinen. Dat hij en- passant de overstekende ont werper van ATS, Gustaf Brunner, aanreed, drong niet eens meer tot de coureur door. Wel tot Brunner, die een lich te hersenschudding en hand letsel overhield aan zijn on- voorzichtiggheid. Maard die was mede ingegeven doordat ook Werner niet had geantici peerd dat Cheever ogenblik kelijk zou worden doorge- Op Zandvoort, waar over drie dagen ruim negentigduizend mensen voor een batig saldo van een half miljoen gulden zorgden, was voor Niki Lauda geen rol van betekenis wegge legd. De Oostenrijkse vedette kon zijn eerste turbo-ervaring met zijn McLaren-Tag Porsche als gevolg van kapotte rem men niet met het halen van finish bekronen. Wie de eir streep wel bijna haalde, m; zelfs geen recht van starts- had, was de Westduitser Wii kelhock. Pas vlak vc ging voor hem de zwarte vla maar de organisatie had vi zuimd hem al te diskwalifii ren toen hij na een te late o warmronde niet achter a het veld was gaan staan zo, reglementair is voorgeschi ven. Winkelhock had zijn A' bijna met succes stieke op zijn negende startplaats zet, nog vóór Arnoux... HERMAN JANS! HOORN Erik en Sjoerd Vollebregt waren de grote afwezigen tijdens de giste ren geëindigde strijd om de nationale zeiltitel in de Flying Dutchman-klasse. De Warmondse tweeling heeft na het kort geleden gehouden wereldkampi oenschap in Nieuw-Zee- land het besluit genomen niet meer samen een boot te bemannen. Zelfs het reele vooruitzicht op deelneming aan de Olympi sche regatta in Los Angeles kon het duo niet van mening doen veranderen. Erik wil ac tief blijven in de FD-klasse. Hij ambieert een partnership met Ed Huisman, die momen teel samen met zijn broer Rob vaart en in Hoorn gisteren als tweede eindigde. Sjoerd stapt vermoedelijk met broer Peter over naar de Soling-klasse en wil daarin een gooi doen naar Olympische uitzending. Op het IJsselmeer voor Hoorn waren Peter van Koppen met de Westduitser Binder een klasse apart. Zij werden kampioen met slechts drie punten achter hun naam. De Engelsman Keith Paul heeft aan de Adriatische kust bij Porto San Elpidio de Euro pese zeiltitel in de Contender- klasse veroverd. Paul zege vierde in vier van de vijf ra ces. De Italiaan Custofo won zaterdag de vierde wedstrijd. In de eindstand finishten de Nederlanders als volgt: 23. Rien van Zwienen (Ned); 33. Ab de Niet (Ned); 34. Tim Timmermans (Ned); 39. Rob Stoffers (Ned); 55. Ted Tolhui zen (Ned); 61. Felix de Vries (Ned); 62. Arjan Stoof (Ned). De Bluebell van schipper Jelle Koldijk uit Kampen heeft in de IOR-klasse de 24 uur zeilen op het IJsselmeer en de Wad denzee gewonnen. Koldijk kwam met zijn schip tot de af stand van 152,6 zeemijlen. Bij de ronde- en platbodems ging de eerste plaats naar de 'Platte Muyl' van schipper Zevenho ven, De Muidenaar legde met zijn bemanning 110,3 mijl af. In de Nederlandse Kruiser klasse (NKK) kwam Jacobs (Zeevang) met zijn Potvis het verst met 120,5 mijl. Van de 810 gestarte zeilschepen, die Üëteèï Het Westduitse duo Binder/Van Koppen In actie bij Hoorn tijdens de FD-race. zaterdag in veertien plaatsen rond het Ijsselmeer startten, kwamen er zondag 693 door de finish bij Medemblik. De Fransen Peponnet en Pillot wonnen gisteren de eerste race voor het Europees kampioen schap zeilen in de 470-klasse gewonnen. De beste Neder landse prestatie kwam op naam van Henk van Gent en Willy van Bladel. Ze werden negende. Naast de elfde plaats van Duetz/Bos werden John Staveriuiter en Guido Alkema de gediskwalificeerd. DUISBURG Alleen Sjoerd Hoekstra en Joost Adema hebben zich gis termorgen in Duisburg geplaatst voor de halve fi nales van de wereldkam pioenschappen roeien. De overige vier Nederlandse boten bij de „zware" he ren werden verwezen naar de herkansingen. Een overigens allerminst dra matisch gegeven. Ook ditmaal zal de eerste ware selectie bij de titelwedstrijden voor da mes, heren en lichte roeiers in vrijwel alle gevallen pas plaatsvinden bij de halve fina les. Voor de enige Nederlandse inschrijving bij de lichte ploe gen, de vier zonder stuurn geldt zelfs dat maar één' de dertien deelnemende ren de halve eindstrijd niet zal halen. Bij de „zware" heren komen in de vier met stuur man, de twee zonder stuurman en de dubbel vieren slechts twee boten niet in de halve eindstrijden. Alleen in het skiffnummer is sprake van een eerste ware schifting. In series en herkansingen wor den in het eenzaamste num mer dat de roeisport kent ze ven scullers uitgeschakeld. In de vier zonder stuurman wordt, met twaalf inschrijvin gen, direct gestreden om fina leplaatsen. Hoekstra en Adema, goed voor brons tijdens de wereldkampi oenschappen 1982 in Luzern, moesten tenminste derde wor den in een veld van vijf boten. Frankrijk bleef in de serie van de Groningers al snel achter. De Amerikaanse twee werd halverwege de race gepas seerd. De Aegir-ploeg roeide vervolgens rustig de race uit. Aanmerkelijk slechter verging het op de Wedau-baan de Ne- reus-Orca vier met stuurman. De Nederlandse coalitie, die vorige maand bij verrassing de nationale titel miste, voer aan vankelijk in vijfde en laatste positie. Hongarije werd op de tweede kilometer gepasseerd. Toen dat gebeurde waren de leidende Tsjechoslowaken, Ita lianen en Amerikanen, die wél overgingen naar de halve finales, al ruimschoots buiten bereik van de Nederlandse boot. Skiffeur Ronald Florijn werd in een race, waarin alleen de winnaar overging naar de vol gende ronde, vijfde en laatste. Ook de Leidenaar moet alsnog trachten via een eerste of tweede plaats in de herkans gen de halve finales te ber ken. De verrassende winn; van de Holland-beker lag snel in laatste positie met mi dan een lengte achterstand de leidende Tsjechoslowa; Vladek Lacina, die overttf gend won. Voor de Aegir-Orca vier zc der stuurman was de vier plaats in een veld van zes 1 ten het hoogst bereikbare, dit stuurmanloze nummer t de overigens ook slechts eerste plaats. De winn< plaatste zich namelijk dirt voor de finale van komeni zondag. In een voorwedstrijd waar verder alleen maar potentie finalekandidaten warer deeld werd tenslotte de I Hoop/De Zwolsche-RIC du bel vier, vijfde en laatste. LEONDING De Nederlandse judoka's hebben tijdens een ju dotoernooi in Leonding (Oos) negen prijzen veroverd. Nadat op de openingsdag Marjolein van Unen en Irene de Kok al voor overwinningen hadden gezorgd, kwamen daar zaterdag nog fi naleplaatsen van Rob Henneveld (tot 78 kilogram), en Chita Gross (tot 56 kilogram) bij. Vooral het optreden van Henneveld overtuigde. Hem werd de pas naar de toernooizege afgesneden door de Engelse wereld kampioen Neil Adams, die met koka won. Derde plaatsen waren in het Oostenrijkse plaatsje voor Bert Verhoeven (tot 86 kilo gram), Ge van den Elshout (tot 78 kilogram), Hans Hoogendijk (tot 71 kilogram), Chantal Han (tot 61 kilogram) en Marieke Blauw (tot 72 kilogram). Marjolein van Unen en Irene de Kok zegevierden respectievelijk in de finale van de klasse boven 72 kilogram (zwaargewicht) over de Oostenrijkse Teibauer en de eindstrijd in de categroie tot 66 kilogram de Belgische Lie kens. Jo Gevers (tot 65 kilogram) en Wil Wilhelm (boven 95 kilograri verloren in de strijd om het brons. Jan Rapmund en Leo Oosten (tot 95 kilogram) werden al in een eerder stadium uitgi schakeld. De Nederlandse ploeg voor de wereldkampioenschappen won gevormd door: Jo Gevers (Rosmalen, tot 65 kilogram), Rob Her neveld (Maassluis, tot 78 kilogram), Bert Verhoeven (Udenhou tot 86 kilogram), Leo van Oosten (Vlaardingen, tot 95 kilogram Wil Wilhelm (Den Bosch, boven 95 kilogram) en Jan Rapmun (Den Haag, alle categorieën). ARNHEM Motorcrosser Toon Karsmakers is giste ren in Arnhem Neder lands kampioen geworden in de 500cc-klasse. Met al leen, de wedstrijd op 25 september in Budel nog op het programma is hij onbereikbaar geworden voor de concurrenten. In Arnhem eindigde Karsma kers in de eerste manche als tweede en in de volgende kwam hij als achtste binnen. De crosser uit Waalre verza melde daarmee voldoende punten om de titel binnen te halen. De dagprijs in Arnhem, waar Gerard Rond wegens een bij een val in de Amsterdamse stadioncross opgelopen kuit beenbreuk ontbrak, was voor Sjaak Verwaayen. Hij won de eerste heat en werd derde in de tweede. Hetzelfde resultaat boekte Peter Herlings. Zijn to- taaltijd was echter minder goed. August Muller en Cor van der Bijl zijn nog één zesde plaats verwijderd van de Nederland se titel in de zijspancross. Waarschijnlijk verzekert het duo uit Holten zich over drie weken van het kampioenschap als op het circuit van St. Isido- rushoeve bij Haaksbergen de voorlaatste wedstrijd wordt gereden. Voor vierduizend kij kers wonnen Muller en Van der Bijl zondag beide manches in Anloo. In de eerste omloop werd de winnende zijspan gevolgd door de gebroeders Jack en Ton Maersen uit IJsselsteijn, die ook in de algemene rangschik king de tweede plaats inne men. In de tweede manche werden de titelhouders Rijn van Gastel en Eric Hurkmans tweede. Ton van Heugten en Jaap van Vliet, in de eerste manche vierde en in de twee de derde, bezetten in het eind klassement de derde plaats. Pech was er voor Wil van der Laan en Kees Hoogervorst, die in de eerste manche de finish niet haalden. Ook Van Gastel en Hurkmans, overigens al uitgeschakeld voor prolongatie van het kampioenschap, vol tooiden de eerste tocht over psgggff»" £gg Toon Karsmakers op weg naar zijn Nederlandse titel. het zandcircuit door het Knip- theoretische kans Muller en horstbos niet. Slechts Jack en Van der Bijl van de titel af te Ton Maersen hebben nog een houden. WENEN De Sovjet-Unie en Oost-Duitsland hebben de Eu ropese jeugd atletiekkampi- oenschappen in Wenen be heerst. Beide landen verover den dertien gouden medailles, maar de Russische afvaardi ging behaalde toch het meeste eremetaal met zestien zilveren en zes bronzen medailles. De Oostduitsers behaalden zes tweede en zes derde plaatsen. Voor Nederland was er niet zoals twee jaar geleden in Utrecht (Erik de Bruin, discus, brons) een medaille. Het best kwam Nederland op de laatste dag van de titelstrijd voor de dag met een vierde plaats voor hoogspringster Ella Wijnants. De Haagse die vori ge week zaterdag in Sittard bij de B-finale van de strijd om de Europese beker het jeugdre- cord hoogspringen met 1,84 m evenaarde, een prestatie die Maijon Wijnsma in de zeven kamp in Wenen egaliseerde, bracht het record op 1,85 me ter. Zij haalde die hoogte in haar tweede poging. Op 1,88 meter miste de Haagse die over haar dieptepunt heen is, drie maal. Het was niet het enige natio nale jeugdrecord, dat in We nen sneuvelde. Marjon Wijns ma (Lionitas) was zaterdag de zevenkamp begonnen met een jeugdrecord op de 100 meter horden (13,95 sec) en evenaar de daarna het jeugdrecord hoogspringen (1,84 m). De Friezin sloot de zevenkamp, die van zeer hoog gehalte was af met een fraaie zesde plaats en een nieuw Nederlands jeug drecord van 5773 punten. Bi- anca Citteur (PEC) maakte haar uitzending volledig wa< i met een negende plaats e persoonlijk record van 55-ff punten. Johan Kuijpers (Festina) gre< op de 3000 meter bij de jorf gens naast de medailles. H^] Limburgse talent eindigde vijfde in 8.06,89 waarmee iets meer dan een seconde b< ven zijn nationale jeugdrecor bleef. De gedetailleerde prestal» van de Nederlandse deelneen sters in de zevenkamp waren Marjon Wijnsma: 13,95 (100 borden)) - 1,84 m (hoog) - 10,1 m (kogel) - 25,12 (200 m) - 5.1 m (ver) - 30,86 m (speer) 2.14,71 (800 m) 5773 punte (NR jeugd) Bianca Citteur: 14,13 - 1,72 10,15 - 25,33 - 5,75 - 38,74 2.25,23 5543 punten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12