Leiden boekt zeer knappe oefenzege op Oostende Invaller eerste in profronde Computer bij schaken niet meer voor de poes Günthardt in topvorm Jack Middelburg Nederlands kampioen MAANDAG 29 AUGUSTUS 1983 PAGINA 11 2 f Dode bij Finse rally JYVAESKYLAE Bij de Dui zend Meren-rally in Finland is af gelopen weekeinde een dode geval len. De Fin Pekka Maïlinen raakte in het duister de macht over het P istuur kwijt en vloog van de weg af. Zijn bijrijder Reijo Nygren raakte daarbij zo ernstig gewond, dat hij S later in een ziekenhuis overleed, l Hannu Mikkola won met een Audi 'dstl Quattro de rally. De Fin nam door ,jivj deze zege de leiding in de stand om nrfl, het wereldkampioenschap over van de Westduitse titelverdediger Wal- ter Röhrl, die in Finland niet ddel- pla nam. 3 (0 -0, Protest tegen kiel ingetrokken NEWPORT De zeilclub van New York heeft aangekondigd het protest tegen de Australia II en Victoria 83 in te trekken. Aanvan kelijk waren er bezwaren gemaakt tegen de kiel van deze twee in de strijd om de America Cup deelne mende jachten. Deze zeilschepen konden daardoor hogere snelhei den bereiken. Volgens een controle van de internationale zeilorganisa- tie is hec ontwerp echter overeen komstig de reglementen. Hermes tegen Pogon Zabrze (Van onze handbalmedewerker) DEN HAAG De heren van Van Eijmeren Hermes spe len in hun voorbereiding op de komende zaalhandbal competitie een oefenwedstrijd tegen Het Poolse Pogon Zabrze. De ontmoeting zal woensdagavond in de sporthal aan de Gaslaan plaatsvinden en beginnen om 19.15 uur. Het team van Pogon lijkt top-handbal te zullen garande ren. Immers, men was dit jaar bekerfinalist in Polen en telt liefst zeven Poolse internationals in het team. Het Oosteuropese team werd in 1975 en 1979 kampioen van Polen. Hermes, dat aan het einde van het afgelopen sei zoen Fred Berendsen, Kees Meeuwisse en Nanne Prevo naar Hellas zag vertrekken, zal de eertijds met handbal gestopte Hans Beugel en Peter Barreveld weer in zijn ge ledingen hebben. Beugel vervult dit seizoen trouwens een dubbelrol, daar hij ook naast Dick Stam trainingen ver zorgt. Verder zijn enkele spelers van het opgeheven he renteam van het Amsterdamse Niloc naar Hermes geko men. LU chei ka*LEIDEN „Als ik maar (oieen redelijke uitslag rer l krijg", had Ruud Harre wijn voor aanvang van de oefenpartij tussen Elmex Leiden en Sunair Oosten de nog gezegd. Een op merking, waaruit weinig hoop op een goede afloop sprak. Dat er uiteindelijk een alleszins verdiende Leidse (76-74) zege uit de ;bus kwam, was dan ook verrassend. Maar niet al leen dat. Het was bovenal knap. aa Oostende is immers niet zo maar een team. De ploeg werd vorig jaar kampioen van Bel gië en is in eigen land onge- pr paakbaar. Tijdens het laatst gehouden Blitztoernooi kon Leiden (toen nog met dure r» Ha Amerikanen) al eens kennis- uits maken met de kracht van de n sterspeler Rick Samay cs. Die kennismaking leverde verlies op. Het feit dat Leiden dit sei zoen danig moest afslanken en èr in Oostende nauwelijks iets veranderde (slechts de Ameri- vfkaan John Heath werd inge ruild voor Rufus Harris) deed dan ook het ergste vermoeden. Maar het pakte anders uit. Leiden, met Bert Kragtwijk weer in de basis, speelde sterk. Vooral verdedigend. Het ge volg was dat beide ploegen el kaar goed in evenwicht hiel den getuige de tussenstanden: 10-10 na vijf minuten, 24-25 halverwege de eerste helft, de eerste Belgische voorsprong. Bij 34-34 kwam Don Cox in botsing met Rick Samay. De met een proefcontract in Lei den verblijvende Amerikaan blesseerde zijn pols en rug daarbij zodanig dat hij de wed strijd moest verlaten. Directe gevolgen in de score had dat .niet. Bij rust keek Leiden wel iswaar tegen een kleine 42-46 achterstand aan en kort na de hervatting groeide de marge tot acht punten, maar verder liep de Belgische kampioen nimmer weg. Integendeel, met Erik Paul van Weeren in het veld voor Hagens, met Jim van Dam als stand-in voor de weer op de bank verblijvende Kragtwijk en Frank Wessels als vervanger voor Cox kwam Leiden weer op gelijke hoogte (56-56) en dankzij Wiel zelfs weer aan de positieve kant van de score. Aan het slot leek het echter nog fout te gaan. Met nog anderhalve minuut te spelen en met 74-72 op het sco rebord miste Wessels twee maal en schoot vervolgens ook Wiel, die overigens uitstekend op dreef was en wederom 30 punten verzorgde, tegen de ring. Oostende profiteerde echter niet optimaal zodat Lei den de wedstrijd alsnog naar zich toe kon trekken: 76-74. En daarmee had Ruud Harre wijn meer dan „een redelijke uitslag" gekregen. Zonder geblesseerden Cox, Kragtwijk en na rust ook Ron Richel versloeg Leiden giste ren in Brussel ook Racing Me- chelen. De Belgische titelpre- tendent, die eerder al RZ en Weert op dikke nederlagen had getracteerd, kon Leiden alleen in de eerste helft in be dwang houden. Amerikaan Davis (20 van de eerste 36 punten) zette Mechelen op een 36-28 voorsprong. Coach Har rewijn besloot daarop Toon van Helfteren aan Davis te koppelen en die omzetting oogste succes. Davis zou pas aan het eind van de wedstrijd weer aan scoren toe komen. Randy Wiel (met 39 punten opnieuw topscorer) bracht Lei den halverwege op voorsprong (38-39). Van Dam, Van Helfte- ff Bert Kragtwijk (links) stond in de basisopstelling van Elmex Leiden in de oefenwed strijd tegen Sunair Oostende. ren, Hagens, Wiel en Wessels aanvallend spel aan een ruime équipe om kwart voor negen maakten de hele tweede helft 78-97 overwinning. in de Vijf Meihal tegen Merk- vol en hielpen Leiden aan Woensdag speelt de door bles- sem. dankzij sterk en uitgekiend sures getroffen Harrewijn- MAARTEN NOOTER LEIDEN De schaakcomputer anno 1983 is niet meer voor de poes. Je kunt hem, ook als je méér bent dan huis- tuin en keukenschaker, niet meer hard uitlachen. De microcomputers zijn erg voor uitgegaan en het Nederlands kampioenschap com puterschaak 1983, dat gisteren eindigde, leverde maar zelden blunders op. En dat is wel eens an ders geweest. „Chess 0.5Xwas in het kampioenschap, waaraan overigens geen micro's mee konden doen, veel te sterk voor de andere computers. Het programma kwam af en toe wel eens in een hachelijke situatie terecht, maar wist zich daar steeds uit te redden en scoorde 8 uit 8. „PK83" en de „PION", een programma van de TH Delft, volgden op eerbiedwaardige afstand. Zij behaalden 5'A punt. Gambiet 83", de kampioen van vorig jaar, kwam niet verder dan 5 punten, evenveel als „Nona". Dat de programma's steeds sterker worden, bewees „IGM". Dit programma was twee jaar terug nog een top per, maar bakte er nu helemaal niets van. Het eindigde met nul punten troosteloos als hekkesluiter. En dat terwijl Peter van Diepen zijn geesteskind quasi-pre tentieus Internationaal Grootmeester had genoemd. Ook „Nightmare" deed z'n naam overigens geen eer aan. Het was noch voor zichzelf, noch voor tegenstanders een nachtmerrie en finishte in de grijze middenmoot. Tijdens het zes dagen durende toernooi konden de toe schouwers tegen microcomputers spelen. Vooral deze mi cro's, die in de grote warenhuizen niet ten onrechte bij het speelgoed opgesteld werden, wekten vroeger de lachlust van de betere schaker op. Maar nu is er weinig reden tot lachen meer. De schakers in de B-groep yan het Haagse Moerwijktoernooi kunnen daat over meepraten. Eerst vonden ze het maar minderwaardig om.tegen een computer te moeten spelen. Een „eitje", niks voor ons. Maar na drie ronden ging de „Chess Challenger Prestige", met een 100score aan de leiding en ja, toen kwamen de protesten. De schakers voelden er nu nog maar bar weinig voor, om zich door „het ding" („het monsterte laten af slachten. Het waren natuurlijk vergeefse protesten. En de Prestige, die met 4950 overigens voor een gepeperde prijs wordt aangeboden, mocht doorgaan en won zijn groep. Echter: Sinds kort is er een nóg betere micro op de markt. Dat is de „Novag Constellation". Die heeft wel minder mogelijkheden, maar is ook veel goedkoper. Hij verwisselt voor zo'n600 van eigenaar. En verder zijn er ook nog robot-computers, die hun eigen zet ten zelf uitvoeren (dat gebeurt door óf een grijparm öf magneetjes onder het bord). Stuk voor stuk zijn dit computers die van meer dan 99% van de schakers winnen. Je moet nu wel een écht goede schaker zijn om de schaakcomputer te verslaan. Dat wil echter nog niet zeggen dat een schaakcomputer al het ni veau van een meester gehaald heeft. Een vergelijking tussen micro 's en de grotere programma 's is niet eenvoudig te maken, aldus S. Kooi van de actieve, bijna 1000 leden tellende Computerschaakvereniging, maar hij acht de Novag mogelijk zelfs sterker dan de Chess 0.5X. De publiciteitsbewuste wiskundige (en schaakjournalist) Jaap van den Herik voorspelde in zijn proefschrift onlangs dat de schaakcomputer in 1990 wereldkampioen zou zijn. Van den Herik is nu wat voorzichtiger" geworden. Of, anders gezegd: Hij geeft toe die voorspelling te optimistisch te hebben ingekleurd. Maar het is wél duidelijk dat de schaakcomputer inmiddels volwassen is geworden, met „het ding" valt niet meer te spotten. Een beetje jammer eigenlijk, want de bokken die de computers vroeger schoten waren om te rollebollen van het lachen. Helaas, het is nu uit met de pret. MARTIN VOORN Eindstand: 1. Chess 0.5X 8, 2/3. PION en PK 83 5'A. 4/5. Nona en Gambiet 8 3 5, 6. Pachera 4'A, 7/8. Nightmare en Cyborg 1.0, 4. 9/11 Rebel, Storm en Usurpator II 3'A, 12. Dappet 3, 13. GVNAD 1, 14. IGM 0. ia/nse Sportwereld Lee DEN HAAG Frank van Ra- vensberg (AV Haarlem) heeft (2 in Schoonhoven een nationale selectiewedstrijd snelwandelen over 30 kilometer in Schoon hoven gewonnen in 2.35,17 uur. De Leidenaar Dirk Maas- ,g r( sen van den Brink werd twee- de en is tevens geselecteerd voor de Nederlandse ploeg. NEDERHORST DEN BERG Op de Kortenhoefse plassen is de Vinkeveense zeiler Ver- kaik Nederlands kampioen in de Sharpyklasse geworden. HICKSTEAD John Whita- ker heeft bij de Britse spring- derby in Hickstead in de bara- met Ryans Son gewonnen, To Schockemöhle werd met Deister tweede. SANDORMIERZ Bij het wereldkampioenschap dam men voor dames hebben Alts joel en Levina na vijf ronden ff# de leiding. ^J.OSSENDRECHT Joop Zoe temelk heeft de Scheldewed- itrijd over 170 kilometer ge- ■onnen. EULEN De eerste schaak wedstrijd tussen wereldkam- iioen Anatoli Karpov en de "estduitser Robert Hubner, 'irect op de Westduitse televi- lie uitgezonden, is in rémise ëindigd. ELO HORIZONTE De 'oorzitter van de Braziliaanse oetbalclub Athletico Mineiro 'heeft toestemming geweigerd de transfer van interna- ional Eder naar Ajman uit de Verenigde Arabische Emira ten, dat voor de Braziliaan fTuim 20 miljoen over had. Eder verklaarde daarop dat hij weigert nog Athletico uit te 'komen. Hij zou in drie jaar tijd negen miljoen gulden hebben verdiend. BOURGES De Ier Sean Kelly heeft de tweede en laat ste etappe van de wegwed strijd Parijs-Bourges gewon- iet hlnen. Zijn landgenoot Stephen Roche won de wedstrijd. ASSEN De 26e Ronde van Nederland werd ge wonnen door een renner, die als invaller aan het deelnemersveld was toe gevoegd. Adri van Hou- welingen verving de ge blesseerde Jan Raas en ging met de oranje trui naar huis. Op weg naar eindpunt Assen bracht Van Houwelingen een ontsnapping op gang. Zijn enige doel was voorko men dat Jos Lammertink zich nog eens vijf secon den tijdvergoeding zou toeëigenen bij een tussen- sprint, waardoor Ooster bosch het risico liep deze ronde in zakformaat te verliezen tegen de gas- trenner uit de semi-prof- ploeg van Jacques de Goe de. Van Houwelingen kreeg de Belgische debutant Herman Frison plus Johnny Broers en Nico van Hest mee in vlucht, waar het peloton merkwaardi gerwijs niet op reageerde. Het peloton kreeg de kopgroep za terdag nog één keer te zien. Dat was op het moment dat de vier vluchters vier minuten en veertig seconden stonden te wachten voor gesloten spoor bomen. Wedstrijdleider Wim Roozenburg gaf, nadat de trein bij Ommen eindelijk gepas seerd, de kopgroep de voor sprong terug. Het gat werd na dien steeds groter en bedroeg vlak voor Assen elf minuten. Daar bleven er op vijf plaatse lijke omlopen ruim zeven van over. De Belg Frison, pas drie weken beroepsrenner, won de sprint. Hij had Van Houwelin gen, die veruit het meest met zijn neus in de wind had gere den, bij de tussensprints wijse lijk ongemoeid gelaten en was de snelste bij de eindstreep. Frison was in Assen als begin nend prof heel wat slimmer dan kort geleden als gerouti neerd amateur. Hij was op weg naar de titel na een machtige sprint. Hij begon meters voor de eindstreep al te juichen en werd nog gepasseerd door Rudy Dexters. Frison kreeg door één van de wedstrijdcommissarissen ook nog de oranje trui om de schouders. Het bleek een jam merlijke vergissing te zijn. Adri van Houwelingen protes teerde terecht en begon met vijf seconden voorsprong op Frison aan de afsluitende ploe gentijdrit, waarin hij zijn lei dende positie alleen door een ongeluk zou kunnen verliezen. In deze epiloog, geprogram meerd om te voorkomen dat renners vroegtijdig de strijd staken, waren alleen tijdver- goedingen te verdienen. Als veruit de sterkste ploeg, die bovendien nog compleet was, won de ploeg van Post heel gemakkelijk. Met Adri van Houwelingen werd de driedaagse Ronde van Nederland gewonnen door een renner in vorm. Hij wordt Adri van Houwelingen bewees in vorm te zijn, maar gaat niet naar het wereldtoernooi volgend weekeinde. echter niet afgevaardigd naar het wereldkampioenschap van volgende zondag. De wielre- nunie deklasseerde de nationa le profronde zelf tot een spor- tief-monster-zonder-waarde door de ploeg voor Altenrhein al weken geleden samen te stellen, inclusief de reserves. In de Ronde van Nederland bleek Van Houwelingen een bruikbare kracht voor de titel strijd, bruikbaarder in elk ge val dan bijvoorbeeld Kuiper, die door blessures als gevolg van een val, de Ronde van Ne derland niet uitreed en niets te zoeken heeft op het wereld kampioenschap. Als reserve wees de KNWU Jacques Ha- negraaf aan. Deze Brabander reed niet eens de Ronde van Nederland als voorbereiding. In Raamsdonksveer won Peter Hogervorst uit Pijnacker giste ren een amateurwielerkoers over 90 km in 2.05.42 voor zijn broer Jan en Harrie de Boer (Hilversum). Adri van Houwelingen bewees zijn goede vorm, maar mag niet naar de wereldtitelstrijd komend weekeinde. JERICHO Titelverdediger Gene Mayer (Vst) en de Zwit ser Heinz Günthardt hebben zich geplaatst voor de finale van het toernooi in Jericho, de generale voor de Open Amerikaanse kampioenschap pen van deze week. Mayer versloeg de Nieuwzeelander Chris Lewis, dit jaar finalist Patten had weinig in te bren- op Wimbledon, nnet 6-2, 6-4. gen tegen Günthardt (3-6, Mayers landgenoot Vince van 2-6), die op weg naar de eind strijd eerder al Mats Wilander (Zwe) en José Higueras (Spa) had verslagen. In Mahwah in de Amerikaan se staat New Jersey won de als zesde geplaatste Engelse Jo Durie het damesenkelspel. Durie versloeg in de eind strijd Hana Mandlikova (Tsj) met 2-6, 7-5, 6-4. Met het toer nooi was een prijzenbedrag van 360.000 gulden te verdie nen. Vitas Gerulatis bracht zaterdag een invitatietoernooi in Port Chester op zijn naam. De Amerikaan was in drie sets te sterk voor zijn landge noot Jimmy Arias: 6-3, 3-6, HEERLEN Motorcoureur Jack Middelburg uit Honse- lersdijk is gisteren nationaal kampioen geworden in de 500cc-klasse. De favoriet moest bij de voorlaatste NK- wegrace evenwel Rob Punt la ten voorgaan, mede doordat de wedstrijd in de koningsklasse werd ingekort tot tien ronden wegens een ernstige valpartij. Mar van Beek brak daarbij een enkel en de Hilversummer George Philipsen werd bewus- telos naar het ziekenhuis ge bracht. Hij heeft volgens de artsen in elk geval een zware hersenschudding opgelopen. De wegraces in Heerlen, waar 4000 mensen toekeken, had den een rommelig verloop door verschillende ongeluk ken. Bij één ervan brak Mar Schouten, reeds nationaal kampioen in de 350cc-klasse, een sleutelbeen. De overwin ning ging daardoor naar Wim Felen. In de kwartliter-catego rie, waar Gerard van der Wal zegevierde, mocht Van Iwaar- den ondanks een startweige ring van zijn collega's alleen buiten mededinging meedoen, omdat hij ook al in de 350cc- klasse had gereden. Anton Straver won bij de 125cc'ers en Theo Timmer was in de 80cc-klasse ditmaal Jos van Dongen te snel af. Het As ser zijspanduo Streuer/Schnie- ders kwam door koppelings problemen niet verder dan de derde plaats. Hein van Drie met Van Dis als passagier won nu bij de driewielers.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11