wordt bevroren «|£de in misere na mislukte integratie van zigeuners i lietkerk: Inkomens jij overheid en edri jven kunnen iet gelijk op gaan )uindigtvrijentreg joed idee! Het verzet moest enkele joodse onderduikers nood gedwongen doden „Explosie' in A dam blijft mysterie Minister Deetman wil wetenschaps winkels versterken 350.-, ^KNENLAND* Ecidóe6omcmt VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1983 PAGINA 9 Jifpoppen" apverwekkend TERDAM De babypop- met tolueen en xyleen, die je maand bij een braderie oek van Holland zijn ver- t, blijken na onderzoek de Rotterdamse Keu- idienst van Waren niet lerverwekkend te zijn. De en hebben wel een licht irelmende werking. Er zijn it Spanje in Nederland 14.000 „besmette" poppen mloop gebracht. De Keu- dienst heeft tot nu toe poppen in beslag geno- Bij de produktie van de Jen is in Spanje een fout am «kt, aldu de Keurings- Mavo's schrappen sex uit boek KAMPEN Twee christelijke mavo's in Kampen en in IJssel- muiden hebben uit biologieboek voor het nieuwe cursusjaar, en kele bladzijden over sexuele voorlichting verwijderd. De ge wraakte passages staan in het boek „Biologie voor jou" van uit gever Malmberg. Daarin wordt de sexualiteit zó beschreven, dat de afdelingen biologie, mede op verzoek van enkele ouders, hebben besloten, deze pagina's uit het boek te ver wijderen. De twee scholen die deze maatregel hebben genomen zijn de Willem de Zwijger-mavo en de Prins Willem Alexander- Directeur J. Schuur van de Prins Willem Alexander-mavo: „Dit onderdeel is in de boeken ge schrapt omdat wij sexuele voor lichting primair een zaak van de ouders vinden en niet van de school. Wanneer ouders er prijs op stellen dat er door ons sexuele voorlichting wordt gegeven, kun nen ze dat op de ouderavond la ten weten. Bovendien werden in het boek illustraties gebruikt, die op zijn zachtst gezegd niets-ver hullend waren". De heer Verschuur merkte te vens op, dat deze stof ook niet in het examenpakket voorkomt. Duphar mag nog eens lozen in Noordzee DEN HAAG De chemische fabriek Duphar in Amsterdam mag tot maart 1985 nog eens 6.000 kubieke meter per jaar aan giftige zuren lozen in de Noordzee. Volgens een woordvoer der van Verkeer en Waterstaat zijn de lozingen toegestaan omdat Duphar plannen heeft haar afvallozingen in de Noordzee „drastisch te sa neren". Duphar heeft aangekondigd dat, wan neer alles volgens plan verloopt, tegen eind volgend jaar 95 procent van de huidige veront reinigingen ongedaan zijn gemaakt. De milieu organisatie 'Natuur en Milieu' vindt dat Duphar tot die tijd de zuren moet opslaan en deze pas mag lozen wanneer ze in de te bouwen zuive ringsinstallatie zijn geneutraliseerd. Natuur en Milieu overweegt dan ook in beroep te gaan te gen de beschikking. De organisatie wijst op de aanwezigheid van o.a. dioxine. Protest tegen 'legalisering'' Waff en SS AMSTERDAM Het centraal orgaan voormalig verzet en slachtoffers, een overkoepe lende organisatie van 18 ver zetsorganisaties en kampcomi tés, heeft gisteren diep veront waardigd gereageerd op het plan van de Westduitse rege ring de voormalige Waffen-SS HIAG te schrappen van de lijst van extremistische groe peringen. Het centraal orgaan vindt dat hierdoor deze „mis dadige organisatie van oud-S- S'ers" gelegaliseerd wordt. Hartreanimatiezelden in praktijkgebracht ROTTERDAM Mensen die een cursus hartreanimatie hebben ge volgd, brengen de leerstof relatief weinig in de praktijk. Uit een onder zoek onder 8.000 ex-cursisten in Rot terdam is gebleken, dat zo iemand slechts eens in de 50 jaar een patiënt met een hartaanval helpt door mon d-op-mond-beademing en hartmas sage. Dr H.N. Hart, secretaris van de Stichting Eerste Hulp bij Hartsto- ring, pleit ervoor dat de cursussen meer gericht aan bepaalde bevol kingsgroepen gegeven worden, om dat daar betere resultaten van te verwachten zijn. Hij denkt daarbij vooral aan politie- en brandweer mensen en aan mensen uit de directe omgeving van hartpatiënten. „Automaatrijder wordt gedupeerd' DEN HAAG Staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Water staat) wil automaatrijders vanaf 1 ja nuari niet meer het recht geven om na een jaar in een handgeschakelde auto te rijden. Volgens de ANWB is die maatregel uit oogpunt van ver keersveiligheid niet nodig. De bond zegt dat vele toekomstige automaat- rijders zich gedupeerd zullen voelen als duidelijk is dat ze met hun rijbe wijs niet meer in alle auto's mogen rijden. De ANWB heeft geprotes teerd tegen het plan van Scherpen huizen. Vorig jaar legden 12,1% van de vrouwen en 5,3% van de mannen het examen in een automaat af. EMEENTE BETAALT VERHUIZING OMWONENDEN Vijf jaar geleden ig televisiekijkend Ne land schrijnende beel- in de huiskamer van e vrieskou kreperende uners op een dagcam- tussen Hilversum en en. De groep verkeer- in ermbarmelijke om- idigheden en om hier- een einde te maken eg de Vereniging van lerlandse Gemeenten r leden om de zigeu- te huisvesten. Uitein- jk drie gemeenten rea- rden positief en dat en Veendam, Nieuwe- en Ede. foute beslissing", zegt nu emeester M.K.van Dijke Ede. „Het spijt ons enorm het toenmalige gemeente- uur op volstrekt ideële iden heeft gezegd: laat ze komen". Van Dijke, in nog niet eerste burger Ede, zegt dat het opnemen de zigeuners erg is tegen- allen In totaal zeven ge en betrokken huizen in gemeente, maar de pro- len doen zich vooral voor twee families in de wijk ndereng. Zij leveren daar zoveel hinder en overlast op, dat deze week het college besloot dat twee beroepsmilitairen met hun ge zinnen op kosten van de ge meente mogen verhuizen. Om dat zij, aldus Van Dijke, knet tergek werden van het gedrag van de zigeuners. Bovendien heeft Ede de gedupeerde ge zinnen een tegemoetkomning van 3.000,- in de inrichtings kosten gegeven. „Het was de enige mogelijk heid om voor die mensen een eind aan de onhoudbare siutu- atie te maken", zegt de burge meester. „De twee zigeunerfa milies terroriseren de hele buurt. We hebben meermalen geprobeerd hen elders onder te brengen, maar dat mislukte steeds omdat ze de nieuwe woonruimte niet accepteerden of eisen dat er eerst voor tien duizenden guldens aan de hui zen moest worden vertim merd. En omdat ook deze mensen huurbescherming- ge nieten kunnen we ze niet zon der meer de buurt uit zetten". Dat de integratie van de twee zigeunergezinnen is mislukt wijdt de burgemeester voor een deel aan de rijksoverheid. „Er waren allerlei toezeggin gen over begeleiding door het ministerie van binnenlandse zaken, maar na een paar jaar werd daarmee gestopt en kwam alles op de gemeente neer. Het is trouwens niet on gebruikelijk dat het rijk pro blemen op de nek van ge meenten schuift, dat zie je wel op meer terreinen. Maar het stoppen van de begeleiding leidde er wel toe dat deze twee gezinnen gingen leven met een criminele inslag". Volgens zowel de burgemees ter als wethouder P.Aalbers, die de zigeuners „in zijn porte feuille" heeft, was de overlast inderdaad om gek van te wor den. „Lawaai, stank van het slachten van dieren en het doen van behoeftes in de tui nen, diefstal, vernieling, be dreiging en overbewoning. Het kwam voor dat 25 tot 30 zigeu ners wekenlang in één huis verbleven. Ik geef het je te doen", aldus beide leden van het college. De vraag duikt op, waarom de politie dan niet ingreep. Van Dijke: „We konden er niets aan doen. De betrokken gezin nen durfden niet precies te zeggen wat er loos was. Ze wa ren bang, echt bang, voor re presailles en ik kan me dat wel een beetje voorstellen. Maar omdat er geen aangifte werd gedaan kon de politie geen proces verbaal opma ken". Die machteloosheid bleek deze week ook tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor algemeen bestuurlijke aangelegenheden. Burgemees ter Van Dijke bezigde tijdens deze vergadering krasse taal aan het adres van de zigeuner families. „Alles wat we voor hen doen is boter aan de galg. In Ede hebben we gezien dat van integratie nooit iets te recht zal komen". Hij kriti seerde het beleid van de rijks overheid: „in een dicht be volkt land, waar te veel bui tenlanders naar toe zijn ge haald waarmee je vroeg of laat problemen krijgt". Desgevraagd zegt hij nog steeds achter deze opmerkin gen te staan. „Maar", aldus Van Dijke, „als men zegt dat ik discrimineer dan wijs ik dat volstrekt af. Ik heb het over bepaalde vreemdelingen, die twee gezinnen, die er de oor zaak van zijn dat de leefsitua tie in Maandereng voor de twee gedupeerde gezinnen volstrekt onhoudbaar is ge worden. En wie mij daarover kritiseert nodig ik bij deze uit om een paar maanden naast die zigeuners te gaan wonen". i onze sociaal-economische redactie) IN HAAG De inkomensontwikkeling van het Theidspersoneel moet zo gelijkwaardig mogelijk zijn i die van werknemers in het bedrijfsleven, meent lister Rietkerk van Binnenlandse Zaken. Gezien de jende situatie van de overheidsfinanciën behoort volstrekt gelijke ontwikkeling thans niet tot de jelijkheden, zo voegt hij eraan toe in antwoord op igen van de kamercommissie voor ambtenarenza- tkerk stelt nog eens, dat een aanzienlijke inkomensmatiging werknemers in de collectieve sector in de komende jaren ntkoombaar is. Dit mag echter niet leiden tot een onverant- urd uiteenlopen van de arbeidsvoorwaarden in de collectieve particuliere sector, aldus de bewindsman. Niet alleen uit een punt van solidariteit maar ook om een voldoende niveau van overheidsapparaat te kunnen handhaven is dit volgens Riet- k ongewenst. De minister toont zich nog steeds voorstander een meerjarenbeleid wat de arbeidsvoorwaarden bij de rheid betreft, „maar het valt niet te ontkennen dat de onze- e economische vooruitzichten een meerjarenbeleid ernstig loeilijken". beperktheid van de overheidsfinanciën maakt het ook nodig iomen tot inkrimping van het personeelsbestand. Die beper- g wordt geplaatst tegen de achtergrond van mogelijkheden r deregulering, vermindering van overheidsbemoeienis en bevorderen van efficiëntie. Op dit moment weet de minister niet, met hoeveel ambtenaren minder men aldus toekan, lar op korte termijn verwacht Rietkerk meer inzicht te heb- als iedere minister afzonderlijk zijn reductieplan bij hem in- derland en Australië delen schatten VOC STH/AMSTERDAM stralië en Nederland heb- in Perth de vondsten ver- ld van de wrakken van schipbreuk hebben geleden. De vondsten bestaan uit mun ten, scheepskannonen, ankers en persoonlijke bezittingen VOC-schepen, waarvan van de opvarenden. Een deel lading in de afgelopen ntig jaar geborgen is. Het de wrakken van de van de vondsten gaat binnen kort naar Amsterdam, waar de stukken vanaf oktober vol- avia, de Vergulde Draeck, gend jaar worden tentoonge- Zuytwyck en de Zeewyck steld in het Scheepvaartmu- seum. DE JONG: De Friese verzetsman Pie- ter Wybenga AMSTERDAM Oud-di recteur Lou de Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie RIOD weerspreekt de be schuldiging van het NIW dat over executies van joodse onderduikers altijd is gezwegen. In het in 1976 deel 7 van zijn serie 'Het Koninkrijk der Ne derlanden in de Tweede Wereldoorlog' brengt De Jong ter sprake dat er in een aantal gevallen joodse onderduikers noodge dwongen zijn geliqui deerd. „Er waren er ook die, als hun iets niet beviel, dreigden zich zelf te zullen aangeven en dan tegelijk het 'gastgezin' te ver raden. Dergelijke dreigemen ten hebben er wel toe geleid dat men de betrokkenen nood gedwongen liquideerde...". In een voetnoot schrijft De Jong: „Er zijn -in Friesland vijf van dergelijke liquidaties uit gevoerd wellicht zijn er dus in het gehele land enkele tien tallen uitgevoerd". Tegenover het ANP wees De Jong er donderdag op dat er in de Tweede Wereldoorlog in Ne derland totaal ongeveer 25.000 joden ondergedoken zijn ge weest. Daaronder zijn er uiter aard geweest die niet tegen de spanning bestand waren, een aantal gevallen is 'met be zwaard hart' besloten die on derduikers uit de weg te rui men, aldus de oud-directeur van het RIOD. De grafsteen van het echtpaar Herz, waarop staat vermeld dat zij door de nazi's zijn gedood. AMSTERDAM De Amster damse politie staat na meldin gen over „een geweldige dreun" nog steeds voor een raadsel. Er zou zich gistermor gen om tien over tien een ex plosie hebben voorgedaan, maar niemand weet waar. De politie houdt het er nu maar op dat een niet-geïdentificeerd vliegtuig op grote hoogte door de geluidsbarrière is gegaan. Bij de politie kwamen 15 tot 20 explosie-meldingen binnen. De klap is zelfs in Huizen, Hil versum, Oostzaan en Uithoorn gehoord. Even was er de vrees, dat zich bij de kruitfa briek in Muiden weer een ramp had voorgedaan, maar daar bleek dit keer niets aan de hand. Het werd ook moge lijk geacht dat er op het IJssel- meer een schip is geëxplo deerd. Gezocht werd naar een wrak op l'/2 mijl ten noordoosten van de jachthaven van Mui den. Het wrak dat daar dreef, bleek echter een ton te zijn. Er zijn in de omgeving ook geen wrakstukken of een olievlek aangetroffen. Er worden ook geen vliegtuigen vermist. De rijkspolitie heeft het zoeken inmiddels gestaakt. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19 00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur. teiefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De kin derbijslag wordt niet lan ger ontzien bij de bezuini gingen op de overheids uitgaven. Het kabinet heeft gisteren besloten dat de bijslag per 1 januari wordt bevroren op het huidige niveau. Aangezien de prijzen wel stijgen be tekent deze bevriezing in feite een verlaging. De maatregel, die de schatkist 150 miljoen gulden oplevert, is een compromis tussen de mi nisters van CDA en VVD. De christen-democraten hadden de kinderbijslag onaangetast willen laten, terwijl de libera len een korting hadden geëist. Zij wezen daarbij op de verla ging (met 3,5%) van de sociale uitkeringen. Vorig jaar nog ging de kinder bijslag met 6% omhoog en per 1 januari van dit jaar steeg deze toeslag nog eens met 1%. De huidige bevriezing maakt onderdeel uit van de elf mil jard gulden, die het kabinet volgend jaar op de overheids uitgaven wil besparen. Premier Lubbers voelt er voor een deel van die ruimte te ge bruiken om de druk van belas tingen en sociale premies iets te verlagen, zo zegt hij in een interview met Elseviers Weekblad. Een voorwaarde is voor Lubbers dat het bedrijfs leven door die stijging van koopkracht van de consument een impuls krijgt. „In zo'n si tuatie acht ik het verant woord". Volgens ingewijden heeft mi nister Ruding (Financiën) voorstellen gedaan voor ver hoging van enkele belastingen, met name de btw. Hij zou het laagste tarief, dat nu 4% be draagt, willen verhogen tot vijf of zes. Elke procent levert de overheid een half miljard gulden op. BOEKHANDEL A.HOUTSCHILD iPaye&mat13 ||j| 's~(jravenfïagt5 Voor adêfraaie, interessante en noodzakelijke loc ken DEN HAAG Minister Deetman van onderwijs en weten schappen wil dat het kansarme groeperingen in de samenleving makkelijker wordt gemaakt om wetenschappelijk onderzoek te laten verrichten. Om dat te bereiken moeten de wetenschapswinkels van univer siteiten en hogescholen en de instituten voor maatschappelijk gericht onderzoek (IMGO's) samengaan. De financiering moet komen uit de universitaire budgetten, aldus de bewindsman. De plannen staan in het regeringsstandpunt over wetenschapswin kels en IMGO's, dat onlangs naar de Tweede Kamer is gestuurd. Het plan komt voort uit de overweging van de overheid dat kennis uit wetenschappelijk onderzoek te weinig maatschappe lijk benut wordt. Klanten zouden een symbolische „drempel- prijs" moeten betalen voor de diensten van de winkel. De minis ter denkt aan minimaal twee tot vijf arbeidsplaatsen als norm voor de versterking van de wetenschapswinkels nieuwe stijl. ADVERTENTIE Extra roorxtalfg* rskantfaaanblading r. 10 DAGEN COSTA BRAVA per persoon op basis van een 2-persoonsKamer met douche, tollet en balkon en VOLPENSION vanal het ontbijt op de 2e dag t/m het lunchpakket op de dag van terugreis. U verblijft In MALQRAT DE MAR, een gezellige, gemoedelijke badplaats, welke nog niet door het massatoerisme is aangetast. Het hotel SORRA D'OR (met zonneterras, zwembad, lounge. T V., lift en internationale keuken) ligt 25 meter van het strand aan een ca. 2 km lange boulevard, waaraan de meeste hotels, bars. restaurants, nachtclubs en winkels liggen en waar het "s avonds gezellig druk is. Malgrat heeft een mooi zandstrand met verspreide groepjes pijnbomen. U kunt er vele takken van watersport beoefenen. Het station ligt nabl| het hotel zodat ook bijv. een bezoek aan Blanes (tropische tuinen) en BARCELONA (de op één na grootste stad van Spanje) tot de mogelijkheden behoort. Onze doorlopend ter plaatse aanwezige Nederlandse hostess zal u daarover gaarne alle gewenste inlichtingen verstrekken. U vertrekt per super de luxe touringcar van MAASKANT REIZEN (voorzien van tollet, bar. t.v. en video) rond het middaguur uit Oen Haag en 1 Rotterdam. Aankomst In Malgrat de andere dag omstreeks 9 uur v.m. Tijdens de reis wordt gedurende de nacht doorgereden. De vertrekdata zijn maandag 12, 19 en 28 september 1963. De toeeleg voor een 1- persoonskamer bedraagt 60.- per week. Reisverzekering: 20.- 5.- kosten. Annnulerlngsverzekerlng: 12.25 6 - kosten. Deze reis Is eveneens mogelijk met een overnachting op de heen- en terug reis en een dagtocht naar Barcelona en Montserat. een mlddagtocht naar Blanes voor bezoek aan de botanische tuinen alsmede een zondagmorgen- bezoek aan de markt In Tordera. Vertrek op dinsdag 6, 13. 20 en 27 sep tember a.s. De prijs bedraagt 475,- per persoon. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-19.08.82 (van maan dag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) ot persoonlijk In onze vestigingen Spul straat 71Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolslngel 67, Rotterdam (t.o. stadhuis). aS-SIJTHOFFPERS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9