rezondheidswinkel vraagbaak voor bewoners Morskwartier Hondenpoepprobleem lijkt onoplosbaar Zicht op Uitzicht" onderwerp derde symposium Veer Stichting 'ac üIDEN Ccidac Sou/tont 1t Autodieven op heterdaad betrapt Croonberoep chemici tegen bezuinigingen afgewezen OVER CRISIS, TOEKOMST EN UITDAGING VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1983 PAGINA 3 rijdt na nrijding ?rs| IDEN Een 50-ja Leidenaar is van- om half twee jr de politie aange- iden nadat hij en e uren eerder was irgereden na een Korevaar- '°g tat geparkeerde de o te hebben aange- r |en De man bleek reel gedronken "V >ben. De schade aan de wagens is aan bel nlijk. van LEIDEN Twee mannen uit Tilburg (19 en 21 jaar) zijn gisteravond rond zes uur op heterdaad betrapt bij een poging tot het ste len van een auto aan de Brandts Buyskade. De twee waren nog bezig zich een toegang tot de auto te verschaffen, toen de door een voorbijganger ge waarschuwde politie arri veerde. Fietser geslagen LEIDEN Een automobilist heeft gistermiddag een fietser enkele rake klappen verkocht omdat opmerkin gen over zijn gedrag in het verkeer hem niet zinde. De fietser, een 30-jarige inwoner van Leiderdorp, reed op de Lammer markt toen hij zijn doorgang ver sperd zag door de wagen van de auto mobilist. Toen hij de man daarop at tent maakte, verplaatste deze de auto. Even later ging hij echter achter de fietser aan, sneed hem de weg af en verkocht hem drie vuistslagen. Het kenteken van de automobilist is bij de politie bekend. Fietsendief per ongeluk gepakt LEIDEN Een 14-jarige inwoner van de Merenwijk is gistermiddag door de politie aangehouden, omdat hij een week tevoren in Noordwijk een fiets gestolen had. Twee agenten van een surveillancewagen hadden van een bewoner van de Merenwijk de klacht gekregen dat zijn fiets enkele mi nuten tevoren was gestolen. Aan de hand van 's mans beschrijving hield de politie even la ter de 14-jarige op zijn fiets aan. Zijn fiets leek overeen te komen met de beschrijving van de gestolen fiets alleen het framenum mer klopte niet. De jongeman echter, was in middels zo zenuwachtig geworden, dat hij vrijwillig bekende de fiets een week tevoren in Noordwijk te hebben gestolen. Slingerende aanhanger gevaar op rijksweg LEIDEN Een slingerende aanhanger heeft gis terochtend voor enige paniek gezorgd op Rijksweg A4. De automobilist kon zijn wagen met aanhan ger echter aan de kant zetten voordat er ongeluk ken gebeurden. De automobilist reed in de rich ting Leidschendam ter hoogte van het viaduct over de spoorweg Leiden - Utrect toen zijn aan hanger begon te slingeren en daarbij de vangrail verschillende keren raakte. Zonder ongelukken wist de bestuurder zijn combinatie echter naar de berm te manouvreren. Onderzoek wees uit dat de remmen van de aanhanger niet functioneerden en dat deze volstrekt verkeerd beladen was. Volgens een woordvoerder van de politie mag de automo bilist van geluk spreken dat er zich geen ernstig ongeluk heeft voorgedaan. De man krijgt een pro ces verbaal wegens technische mankementen aan de combinatie. liet ijsk af fpi IDEN Bewoners uit Morskwartier die met hel indende vragen over ka ondheid of gezond- dszorg zitten, kunnen 0U( laf zaterdag 3 septem- terecht in de nieuwe lba< zondheidswinkel. Deze e'nkel is gevestigd in het ^ltuingebouw aan de bu'ge Morsweg 14a en is eer ;e zaterdagmorgen van 00 tot 12.00 uur geo- id. De Gezondheids- Haankel in de Mors is de eeede in Leiden en een reg tiatief van de buurtver- gaaiging. „Winkeliers" zijn i ee geneeskunde studen- ki i, twee artsen, een fy- die therapeut, een maat- z ïappelijk werkster ■ïeein apotheker. land zijn al verschillen Gezondheidswinkels, bijn resultaat van initiatiever maatschappelijk geënga irde studenten in de genees- ide. In het Morskwartier is anders. Hier is het een ini- ief van de buurt. Door al gezeur over het Gezond - idscentrum dat toen wel of t in de buurt zou komen en nu waarschijnlijk niet meer >mt, was de belangstelling de gezondheidszorg even jgeJaaid in de buurt. Na ver- ;rj| Óp vervaagde de discussie '•er het gezondheidscentrum a kwam het idee van de Ge- ndheidswinkel boven drij- n bij de buurtvereniging, it leek iedereen wel wat en het buurtblaadje „Het Mui- derslot" werd een oproep ge plaatst voor „winkeliers". Dat er voor het merendeel afgestu deerde mensen in de gezond heidszorg zich aanmelden, maakt dat de vragen van de buurtbewoners, straks wel heel deskundig beantwoord kunnen gaan worden. Het is de bedoeling dat er steeds twee winkeliers, die het werk geheel zonder betaling verrichten, op zaterdagmorgen aanwezig zijn. Eén beant woordt de telefoontjes die op nummer 071-761494 binnen komen en de ander houdt spreekuur. „Wat we gaan doen in de Gezondheidswinkel is mensen vooral de weg wijzen. In een goed gesprek probeer je je op de hoogte stellen van de problemen, om daarna sugges ties te doen over de mogelijk heden. We zouden bijvoor beeld een vrouw iri de over gang met allerlei problemen, op de hoogte kunnen stellen van het bestaan van een VIDO-groep, waar allemaal vrouwen met dezelfde proble men in zitten en waar dit be sproken wordt. We gaan dus niet zelf proberen die proble men op te lossen. Dat moeten de mensen zelf doen. Wij wij zen ze alleen de weg",, aldus Arno Konijnendijk. Hij is be halve winkelier in de Gezond heidswinkel afgestudeerd apo theker. Hij werkt in Leiden bij het RIGO (Rijks Instituut Ge neesmiddelen Onderzoek). Arno vervolgt: „Ook is het mogelijk dat mensen met heel eenvoudige vragen even langs wippen. Bijvoorbeeld als ie mand na het ophalen van een recept niet meer weet of hij het nu voor of na het eten moest innemen. Nou dan kun nen wij dat even zeggen. Daar hoeft die man niet meer voor terug naar zijn dokter of de apotheek. Een ander voor beeld is dat wij informatie kunnen geven over de bijver schijnselen van medicijnen. Groepen kunnen ook langs komen. Als er bijvoorbeeld een collectief belang is. Dan kunnen we kijken wat er voor hen aan te doen is", aldus Arno Konijnendijk. Het is niet de bedoeling dat de Gezondheidswinkel het werk van de artsen en andere eerste lijnswerkers uit handen gaat nemen. De Gezondheidswin kel is er om zomaar even bin nen te lopen zonder drempel vrees of moeilijk gedoe. Behal ve het geven van informatie en het houden van spreekuur, zullen de winkeliers van de Gezondheidswinkel regelmatig een onderwerp behandelen in de buurtkrant „Het Muiders- lot" en willen ze thema-avon den gaan organiseren. Zo'n ar tikel in de buurtkrant of het thema dat wordt behandeld, moet aansluiten op wat leeft bij de mensen uit de buurt. Uit een onlangs gehouden enquete bleek dat veel mensen geïnte resseerd zijn in het onderwerp „Kind in het Ziekenhuis". Daarom wordt op de eerste thema-avond van de Gezond heidswinkel, eind september, dit onderwerp besproken. Er is een affiche gemaakt waarop een ieder met vragen over gezondheid of gezond heidszorg wordt opgeroepen toch vooral naar de winkel te komen. Dit affiche wordt in de buurt opgehangen. Emin De Emin-organisatie houdt de komende weken enkele introductiebijeenkomsten om meer bekendheid aan haar werk en filosofie te geven. Deze organisatie richt zich op het heil der mensen door hen inzicht te geven in persoonlijke situatie en leefwereld. Alle bijeenkom sten hebben plaats aan het Rapenburg 48, beginnen om acht uur 's avonds en kosten vijf gulden. Vanavond en 9 september staat 's mens aura centraal. Op 30 augus tus en 14 september wordt gesproken over astrologie. Op 2 september en 16 september is het onderwerp 'na tuurlijke geneeswijzen' terwijl 7 september gesproken wordt over de kracht van de geest. Inlichtingen: 01751- 13497. Kruisraketten Het Leids Platform 'Kruisraketten Nee' is op zoek naar mensen die zich actief in willen zetten bij de mobilisatie van zoveel mogelijk Leidenaren naar de grote vredesde monstratie op 29 oktober in Den Haag. Geïnteresseerden kunnen zich vervoegen op de eerstvolgende vergadering van het Platform, maandagavond 29 augustus op Plantage 16 vanaf acht uur 's avonds. Inlichtingen via tel. nrs. 071- 154428 of 141617. Fellini Na een korte sluiting van twee weken opent het Film huis LVC aan de Breestraat 66 het nieuwe seizoen met een serie films van de Italiaanse regisseurs Frederico Fellini en Pier Paolo Pasolini. „II Bidone" uit 1959 van Fellini wordt woensdag 31 augustus gedraaid. Het is de vierde film van Fellini. De film gaat over de „hel dendaden van drie kleine zwendelaars die de goedge lovigheid en hebzucht van hun medemensen uitbuiten en gebruiken. Verkleed als drie geestelijken weten ze op allerlei manieren mensen geld af te troggelen. Alles gaat goed totdat één van hen als een oplichter wordt herkend en in de cel belandt. Donderdag 1 september is Romauit 1972 van Fellini te zien. In deze film geeft de regisseur zijn visie op Rome. Hij vertelt van zijn eerste bezoek als een provinciaal aan Rome. Be roemd is de scène, waarvoor Fellini een kilometerslan ge verkeersopstopping in de studio ensceneerde. De films worden op beide avonden twee maal gedraaid: om acht uur een om kwart over tien. Praatgroep De werkgroep VIDO Vrouwen in de overganggaat een nieuwe praatgroep opstarten voor vrouwen tussen 40 en 60 jaar. De praatgroep komt een keer per week bijeen gedu rende ongeveer twee uur in het Vrouwenhuis aan de Hooi gracht en in Op Eigen Wieken in de Merenwijk. De kosten per bijeenkomst bedragen een gulden. Tijdens de bijeen komsten wordt gesproken over de problemen die specifiek met de overgang te maken hebben. Voor inlichtingen: tel. 071-892114. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Gehuwd: L. J. van Zuiden en J. G. van Beusekom; E. J. Eggink en C. M Maguire; R. Velthuijzen en T. M. van Delft, A. Engel en J. Velthuij- zen; I. Verstraaten en M. Kooreman; H. P. Wagner en E van Zijp; C. B. de Kleijn en H. C. M. Kok; B. van Helden en M. Neuteboom; R F. Meiburg en M. J. Bezemer; J. G. W. van Emmerik en M. J. Zwikker; J. H. M. Poels en M. A. Broekaart. LEIDEN De hond is Ivoor de één de trouwste huisvriend, maar voor de ander een bron van overmatige ergenis. Met honden kan je rennen, een beetje hond haalt de krant uit de brievenbus maar helaas, echt leuk zo zal het met al die vier- n *\voeters nooit worden zo lang een groot deel de onsmakelijke en irritante ze gewoonte van hét ver- li vuilen van stoep, straat en gazon niet echt wordt JJfP afgeleerd. Vooral de bep voetganger wordt geteis terd door de restanten van de ongetwijfeld overheerlijke hapklare brokken. Ook bij de ge meente is men maar weer eens op de honden gedoken in een poging om aan de overlast een eind te maken. Vooral de gemeentelijke plantsoe nendienst is niet echt blij met hondenpoep. Het maaien van de gazons „is bijna een hondebaan ge worden heet het Deze zomer werd de Werk groep Hondenpoepprobleem opgericht. In die werkgroep namen vertegenwoordigers van een groot aantal gemeen telijke afdelingen plaats om over mogelijke oplossingen te brainstormen. Oplossingen, die in de praktijk uitvoerbaar moeten zijn, want in theorie is het met de hondenpoep al lemaal prachtig en zeer cons ciëntieus in de APV (algeme ne politieverordening) gere geld. Honden hun behoefte laten doen. mag eigenlijk alleen maar in de goot. Iedereen is verplicht ervoor te zorgen dat zijn hond zich niet van zijn uitwerpselen ontdoet op de weg, op gazons, op speel- gelegenheden en op elke plek in de stad die kennelijk is in gericht om te worden ge bruikt door de voetganger. Wie zich niet aan die bepa lingen houdt en het lijkt erop dat er meer hondenlief hebbers zijn die dat niet dan wel doen loopt de kans tot maximaal twee maanden ge vangenisstraf of 300 gulden boete veroordeeld te worden. Tenminste wanneer de hon debaas door de politie wordt betrapt, geverbaliseerd en de officier van justitie besluit om tot vervolging over te. gaan. Op dat alles is echter bitter weinig kans. De hon deliefhebber kan het bees ongestraft zijn gang later gaan; de politie heeft wel wa, beter te doen dan het opspo ren van honden naast de gooi en zes jaar geleden deelde dt reinigingscontrole de laatste bon uit voor dit vergrijp Praten met de in overtreding zijnde hondebezitter schijni ook niet te helpen. Chemisch De gemeentelijke werkgroep van hondenpoepdeskundiger. •s tot dusver één maal bij el kaar geweest. Die bijeen komst heeft men gebruikt om alles nog eens op een rij tje te zetten. Al in 1978 heeft de gemeente alle hondenei genaren (voor zover bij dt gemeente bekend) een brier gestuurd waarin werd be toogd dat het uit de hano loopt met de hondenpoep en alle regeltjes werden nog eens opgesomd. Die circulaire hielp niets, één van de leden van de werkgroep (eigenaar van een hond) heeft het ge schrift zelfs nooit gezien, melden de notulen van de werkgroep. Een chemische oplossing ziet de werkgroep ook niet zitten. De plantsoe nen kunnen bespoten wor den met een of ander-goedje, dat honden zou afschrikken maar dat spul kost dertig cent per vierkante meter. Dat gaat de draagkracht van de gemeente ver te boven en het is nog maar de vraag ol dat spul voor mens en diei wel zo gezond is. ,,Dan is er nog het probleem van de zandbakken", staat verder in de notulen. Bijna alle zandbakken zijn opge doekt. omdat het er krioelde van ongedierte, doordat hon den (en katten) de bakken als toilet gebruikten. De ellende hierbij is dat dergelijk onge dierte ook in de duinen voor komt (oorzaak onbekend) en dat het argument „gevaarlijk voor de volksgezondheid" dus niet opgaat. Als mogelij ke oplossing werden nog voorgesteld: hogere boetes 100 gulden bijvoorbeeld en gerichte controle op het doen en laten van de (4.600 in Lei den geregistreerde, men schat het werkelijke aantal op het dubbele) honden, een lagere hondenbelasting voor degene die het netjes houdt en zijn hond een gedragscur sus laat volgen of het ver plicht stellen van een hon denschepje. Maar tot concrete voorstellen kwam het in de werkgroep nog niet en over de personele en financiële consequenties heeft men het nog niet eens gehad. Misschien dat de werkgroep tijdens een vol gende bijeenkomst het ei van Columbus alsnog vindt en de hond met zijn baas de goot in helpt. De honden en de ei genaars zijn gewaar schuwd. SIDEN Het beroep dat le- n van de Vakgroep Organi- he Chemie bij de Kroon te- n het profileringsplan had ingetekend, is afgewezen, et ging om een beroep tegen besluiten van de betreffen- universitaire raden over et toekomstige profiel van de bfaculteit scheikunde. Bij tvoering van dit profile- a ngsplan zullen zes banen xdwijnen en voornamelijk i vakgroep Organische Che- 'ie wordt zwaar getroffen >or de voorgestelde bezuini- ngen. leden van de vakgroep hebben overigens de afwijzing van hun beroep bij de Kroon zelf nog niet officieel verno men. De brief van de Kroon, in de persoon van onderwijs minister Deetman, ligt nu bij de advocaat van de vakgroep. Hij zal er eerst commentaar bij leveren. De leden van de vak groep weten nog niet wat een eventuele volgende stap zal zijn. Een woordvoerder. „We willen eerst de argumentatie van de minister afwachten. We zijn bang dat zijn afwijzing niet uitsluitend is gebaseerd op de gebruikelijke juridische gronden, maar op politieke. Ook willen we in deze zaak het advies afwachten van de onderzoekscomissie Slagter. Deze heeft zich eerder al ach ter de kern van ons Kroonbe- roep geschaard. Pas dan bekij ken we verdere stappen we nemen. We denken bijvoor beeld aan een procedure bij de Raad van State". Het beroep bij de Kroon volg de na twee vergeefse beroepen bij de ambtenarenrechter in Den Haag. Deze beroepen strandden, omdat de rechter het moment waarop de betrok kenen hun baan zouden ver liezen, nog niet aangebroken achtte. De ontslagen, die wor den voorgesteld in het profile ringsplan, vallen pas over en kele jaren. Een uitspraak in de door de chemici aanhangig gemaakte zaak is van belang, omdat het gevolgen kan hebben voor de profileringsoperatie die op de hele Leidse universiteit in vol le gang is gezet vorige zomer. Deze manier van opereren is vorig jaar door minister Deet man welwillend bejegend. In dit licht bezien kon worden verwacht, dat de minister het Kroonberoep zou afwijzen. LEIDEN De VeerStichting, in 1978 opgericht door Leidse studenten, houdt op 31 augus tus en 1 september haar vierde symposium, getiteld „Zicht op Uitzicht". Het thema van het symposium is dit keer crisis, toekomst en uitdaging. De VeerStichting houdt elk jaar een symposium, waarbij verschillende kopstukken uit binnen en buitenland zich over een bepaald probleem buigen. Aan het symposium wordt over het algemeen deel genomen door mensen uit de politiek, vakbonden, media, wetenschap en het bedrijfsle ven. Een onderwerp wordt zo van allerlei kanten belicht en de stichting hoopt dat men op die manier tot een meer over wogen visie komt, die in de toekomst van nut kan zijn. Het thema „Zicht op Uitzicht" is gekozen naar aanleiding van de dagelijkse confrontatie met het sombere beeld van de hui dige economische en maat schappelijke situatie. „Dat het „anders" moet is een veel ge hoorde kreet, maar „anders" op zichzelf biedt geen uitzicht. Het geeft geen richting aan en bevat zeker niets wat het brengen van eventuele offers de moeite waard maakt. Een positieve instelling is een ver eiste om uit het dieptepunt te geraken en het hebben van uitzicht is daarbij van wezen lijk belang. Alle aktiviteit ge richt op verbetering van de toestand, zal in dienst moeten staan van een praktisch beeld van de gewenste toekomst. Daarbij kan, door te kijken naar „overmorgen", de relati viteit van het huidige pessi misme worden blootgelegd", aldus te stichting. Om deze zienswijze kracht bij te zetten heeft de VeerStichting haar vierde symposium het thema Zicht op Uitzicht gegeven. Het symposium wordt voor een deel in het Gorlaeus Labo ratorium en in het Witte Sin gel/Doelencomplex gehouden. Onderwerpen van gesprek zullen onder andere zijn: Wel ke stappen moet men onderne Commissaris van de koningin in Groningen H.J.L. Vonhoff en prof. drs. V. Halberstadt zijn enkele van de deelnemers aan het symposium. men om tot een gewenst toe komstbeeld te komen Hoe moet die toekomst er uit zien en wat is haalbaar? De Veer Stichting is van mening dat bij het inrichten van de toekomst, nu keuzes gemaakt moeten worden, om te voorkomen dat straks belangrijke beslissingen zonder echte visie genomen gaan worden. Tegenstellingen, zoals bijvoorbeeld grootscha ligheid of kleinschaligheid, herstel van de bedrijvigheid of juist niet, meer of minder overheidsbemoeienis enz. moe ten bekeken worden. Maar misschien zijn er ook prakti sche synthesen te vormen die uitstijgen boven deze tegen stellingen. Centraal thema blijft echter, volgens de Veer Stichting, de vraag, welk ge wenst uitzicht (toekomstbeeld) tegelijkertijd een uitkomst (praktische oplossing) biedt voor de huidige problemen. De VeerStichting wil met haar symposium een bijdrage leve ren aan het verschaffen van dit uitzicht. Door het gemê leerde gezelschap dat deel neemt aan het symposium (ou deren brengen hun ervaring mee, de jongeren hun onbe vangen kijk) hoopt de stich ting dat men tot een nieuwe kijk op de huidige situatie kan ADVERTENTIE Frans... met 'n vleugje romantiek In de Wassenaarse duinen, richting strand. Doen! sfeervol a la carte restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc (haal ol bel even voor map/e Menu-Suggesties Hotel-Restaurant DUINOORD" komen. Vele verschillende vi sies op gemeenschappelijke vraagstukken kunnen tenslot te een bijdrage leveren aan de noodzakelijke vernieuwing en integratie van ieders denken en leiden tot een inzicht dat uitzicht kan bieden. De VeerStichting is met derge lijke symposia begonnen om het contact tussen studenten en allerlei organisaties te be vorderen. Zij gaat van het standpunt uit, dat studenten te weinig weten van van wat de verschillende maatschappelij ke organisaties in de toekomst van hen verwachten. Ander zijds weten genoemde organi saties niet of nauwelijks wat er bij studenten leeft. De Veer Stichting werkt geheel onaf hankelijk van de universiteit of enig andere organisatie. Fi nancieel wordt zij ondersteund door een groot aantal bedrij ven en de overheid. Op het be stuur (elk jaar bestaande uit vier studenten) wordt toege zien door de Raad van Toe zicht. De Commissie van Bij stand staat het bestuur gedu rende het jaar met raad en daad terzijde.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3