m Jullie hebben slechts biuppels voor ons" Liechtenstein in alle rust naar aflossing van de wacht Gemayel: Libanon in groot gevaar -WALESA TOT RAKOWSKI: FRANS CONSULAAT IN BERLIJN DOOR ARMENIËRS VERWOEST «fSIJTHOFF PERS AGI iUITENLAND Eeidóe Qowuvnt VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1983 PAGINA 11 Iran achter islag op ibassade in Beiroet \V YORK Iran zit achter de naanslag op de ambassade van de renigde Staten in Beiroet, waarbij ,vj april van dit jaar 46 mensen om het en kwamen. Dit heeft het Ameri- inse televisiestation CBS gemeld. 38; de weken na de aanslag in Beiroet 146.( dekte Amerikaanse inlichtingen- 27" nsten al dat de sporen naar Iran se! Iden. Nieuwe gegevens zouden de moedens nu hebben bevestigd. 3oe! n zou ook plannen hebben gehad de Amerikaanse vertegenwoordi- 190 g in Koeweit op te blazen, maar '2. komplot is nooit ten uitvoer ge- 36; Ook Uruguay protesteert tegen militair bewind MONTEVIDEO In Uruguay is giste ren op grote schaal geprotesteerd tegen het militaire bewind. De bevolking bleef twee uur binnen shuis, liet al die tijd het licht uit en sloeg op pannen en potten. Later werd in de hoofdstad Montevi deo een spontane be toging gehouden, waarbij zeker 150 mensen door de poli tie werden opgepakt. ,Horb, Chin A Sen en CIA beraamden coup in Suriname' PARAMARIBO De voormalige Surinaamse garnizoenscommandant Roy Horb zou samen met ex-president Chin A Sen en de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA plannen hebben gesmeed voor een staatsgreep in Suriname. Dat heeft de Surinaamse oud-minister John Hard- joprajitno verklaard voor de krijgsraad in Para maribo, waar vier militairen terecht staan in verband met coupplannen van Horb en Chin A Sen. Hardjoprajitno wordt in deze zaak even eens verdacht en wacht al langer dan een half jaar in een cel op zijn proces. Volgens de getuigenis van Hardjoprajitno heeft Horb (die zich eind januari in zijn cel zou heb ben opgehangen) eind vorig jaar tijdens een be zoek aan de toen in de VS wonende Chin A Sen in Washington gesproken met een agent van de CIA. Daar werd Horb overgehaald een coup te plegen. Na terugkomst in Suriname zou hij met een aantal militairen schietoefeningen hebben gehouden, om te kijken wie het meest geschikt was Bouterse te doden. In februari 1980 waren Horb en Bouterse de leiders van de coup, die de regering Arron ten val bracht. Maar eind vorig jaar waren er grote meningsverschillen ontstaan, vooral over de politieke toekomst van Suriname. Hardjoprajit no besloot volgens eigen zeggen aan het com plot mee te doen, in de hoop dat hij Horb en Bouterse zou kunnen verzoenen. Het proces tegen de vier militairen, die lijf wachten waren van Horb, wordt vandaag voortgezet. Hardjoprajitno zal op een later tijd stip voor de burgerrechter moeten verschijnen. Ook Franse geheime dienst gebruikte ex-nazi's PARIJS Niet alleen de Amerikaanse, maar ook de Franse geheime dienst (DST) heeft na de Tweede Wereldoorlog ten minste in één ge val gebruik gemaakt van een voormalige offi cier van de Duitse geheime staatspolitie (Gesta po). Dit blijkt uit gegevens van de advocaat Serge Klarsfeld en zijn vrouw Beate, die van daag zijn gepubliceerd in het gezaghebbende Franse blad „Le Monde". Volgens het echtpaar, dat zich bezighoudt met het opsporen van nazi-misdadigers, ging het in het Franse geval om Ernst Misselwitz, die als Gestapo-officier in Parijs Franse verzetsstrij ders zou hebben gefolterd. Een Franse recht bank veroordeelde de oud-Gestapo-officier daarvoor op 4 maart 1952 bij verstek tot vijf jaar gevangenisstraf. Volgens de Klarfelds zou dit milde vonnis een gevolg zijn van een ingrij pen van de Franse geheime dienst. Deze dienst zou Misselwitz na diens gevangenneming in Berlijn (oktober 1945) al in januari 1946 als agent hebben aangeworven, omdat hij wegens zijn kennis van het Franse verzet „zeer nuttig" werd geacht. Hoelang en onder welke voor waarden Misselwitz voor de DST heeft ge werkt, kunnen de Klarfelds niet zeggen. Wel was hen gebleken dat de functionarissen van de DST die rechtstreeks met de oud-Gesta po-officier samenwerkten, diens achtergrond kenden. Een Amerikaanse commissie van onderzoek heeft onlangs vastgesteld, dat nazi-misdadiger Klaus Barbie na de oorlog voor de Amerikaan se geheime dienst heeft gewerkt. Na deze be kendmaking bood de Amerikaanse regering de Franse autoriteiten officieel haar verontschul digingen aan. «volg van de voorpagina) meer met rakowski te )ANSK Rakowski willen spreken, op om zijn !53j -ak Walesa aan met kritiek op het bewind te 256Ü ijnheer Schildpad', luchten. Hij :hildpadactie' is de j wise term voor lang- !i am-aan-actie. Walesa 2 ageerde niet, ook al ,Wij hebben nooit gevochten met vuisten of tanks', zo zei -t- hij, ,en wij zijn ook niet van I® breeuwden vele colle- plan dit ooit te doen, maar jul- !o 's in een stampvolle lie hebben altijd kritiek, jullie 5 al: ,Lech, doe je mond ontbinden alles en hebben al- leen maar knuppels en tanks voor ons. Wij willen het socia- - Wij willen de macht niet overne men'. ,Laat alstublieft die ■J en'. Maar na de aanval- voor ons. wij wiiien nei t op Solidariteit door lisme niet Vernietigen. ;Jj tkowski rees Walesa, die jjrder had gezegd nooit arme mensen vrij uit de ge vangenis', namelijk diegenen die nog geen amnestie hebben gekregen op grond van het pardon dat bij de opheffing van de staat van beleg vorige maand werd aangekondigd. ,Het zijn geen contrarevolutio nairen. Zij zijn geen vijanden van het systeem. Zij zijn vijan den van de methode', aldus Walesa. Rakowski, die toen hij werd uitgejouwd diverse ma len zijn zelfbeheersing scheen te zullen verliezen, trok zijn colbert uit en deed zijn das af om uiteindelijk met opgerolde mouwen met de arbeiders te spreken. Op een bepaald mo ment naar Walesa starend zei hij duidelijk zeer geïrriteerd door een uitbarsting van de zaal ,U heeft mij het bewijs ge leverd van de anarchie die er nog steeds is in Polen'. Tot de mensen die blijk hadden gege ven van hun ongenoegen zei Rakowski ,Ik denk dat U erg ongelukkig bent, omdat U heeft verloren. Na afloop werd Walesa op de schouders de werf uitgedragen naar het mo nument voor de poort. Men zong het lied: „God, maak Po len weer vrij". in< iREZAAK" VOOR ijl; ÏITSE ZEELIEDEN: Nederlandse -hepen 143. is eren >28.: ffan vaart op IFalklanden Sfjj>EN HAAG De Engelse i3ieeliedenbond NUS wil in de lekomst Nederlandse en an- 5o«re niet-Engelse schepen we ll van de route op de Falk- nd Eilanden. De vakbond 23) ;eft de Engelse regering ge- Nj aagd hiervoor te zorgen. >'n maatregel zou volgens de nd een erkenning beteke- n van de inspanningen van Britse koopvaardij tijdens Falkland-oorlog. Een aantal n de zeelieden die toen hun ren hebben gewaagd, zijn nu rkloos. Dat vindt de bond •eurs aanvaardbaar. Het is „voor c 01 s een erezaak" staat in de ief aan de regering Thatcher ga.® route naar de Falkland Ei senden wordt door zeker raalf niet Britse rederijen be- 92,41 iren. Daaronder zijn rederij 3^)dewes uit Hoogezand en 9371 nits in Rotterdam. Zij ver- ®|-j* jeren voornamelijk bouwma- 93^34 rialen voor de grote militaire 93.3J sis, die de Britten op de ^gilkland Eilanden bouwen. J3.'a Dlgens een woordvoerder Bodewes zou een boycot isiain buitenlandse schepen op route een gevoelig verlies )9;0( tekenen. Een vertegenwoor- M.ooiger van Smits neemt de zaak j^gjihter op. Schepen van Smits >3i40!bben inmiddels driemaal de landen bezocht en volgens de 13I20 oordvoerder is er wel weer [2.°0idere lading te vinden, als de i6;90ritse regering, die nog'niet •3.40 :eft gereageerd, het vak- [2$ tndsverzoek zou honoreren. oares en Craxi jjjjsns over fSJjlaatsing raketten OME De socialistische urtugese premier Mario Soa- s heeft gisteren na bespre ngen met zijn Italiaanse nbtegenoot en politieke «stverwant Bettino Craxi in b,40 ome gezegd dat hij de Ita- TOianse beslissing onderschrijft n kernraketten van de AVO op Italiaans grondge bied toe te laten, wanneer de i',30 merikaans-Russische onder- indelingen hierover misluk- [too en. „Het Portugese standpunt fijkt niet af van het Italiaan- Wij zijn voor ontwapening, aar die kan niet eenzijdig jn. Daarover zijn wij het vol umen eens", aldus Soares. ortugal plaatst overigens fen nieuwe raketten. BEIROET De Libanese president Gemayel heeft gisteren verklaard, dat zijn land wordt bedreigd door een „reusachtig ge vaar". Hij riep in zijn tele visierede alle Libanezen op zich te verenigen in een poging het land te verlossen van de buiten landse legers. Gemayel, die een vermoeide en gespannen indruk maakte, vroeg zijn landgenoten hun privé-legertjes te ontbinden en het zojuist gevormde Libanese leger te aanvaarden als de eni ge macht die hun rechten en vrijheid kan waarborgen. Ge mayel zei verder dat de Liba nezen de op handen zijnde te rugtrekking van de Israëlische troepen uit het Shoef-gebergte moeten aangrijpen als een een kans om „een nieuwe bladzijde van solidariteit om te slaan". In het Shoef-gebergte woedt al een jaar een verbeten strijd tussen rechtse christenen en linkse druzen. Gisteren werd uit Libanese bron vernomen, dat de gedeeltelijke Israëlische terugtrekking enige dagen is uitgesteld. Het uitstel is be doeld om het Libanese leger meer tijd te geven de controle in het Shoef-gebergte over te kunnen nemen. Hoewel de Libanese president eerder de vrees heeft geuit dat een gedeeltelijke Israëlische terugtrekking tot posities in Zuid-Libanon zou leiden tot een feitelijke verdeling van Libanon in een Israëlisch en Syrisch deel, zei hij nu: „Jullie is voorgehouden dat Libanon achtervolgd wordt door de mogelijkheid van een verde ling, maar een feit is dat Liba non in zichzelf verdeeld is. De tijd is aangebroken om samen te werken teneinde Libanon te herenigen". Gemayel kondigde geen nieu we initiatieven aan om te be reiken dat alle vreemde troe pen uit zijn land verdwijnen, last van een bezetting". Met nadruk zei de president dat de Libanezen met hun problemen naar hem stappen en niet naar Syrië of Israël. Deze opmer king was kennelijk niet alleen bestemd voor zijn pro-Syrische tegenstanders, in het bijzonder de progressieve druzen-leider Joemblatt. Maar ook lijkt Ge mayel daarmee de rechtse christelijke leiders, onder wie zijn vader Pierre Gemayel, te waarschuwen. Vorige week werd de Israëlische minister van defensie, Arens, in Beiroet hartelijk ontvangen door rechts-christelijke leiders, het geen bij de moslimsleiders kwaad bloed zette. De Libane se premier Wazzan dreigde toen met aftreden. Het zwaarbeschadigde Maison de France In West-Berlijn. WEST-BERLIJN Bij een zijn voor de aanslag, explosie in het „Maison de Door de explosie zijn de twee France" in West-Berlijn, waar- bovenste verdiepingen van het in het consulaat en het cultu- gebouw aan de drukke Kur- reel centrum van Frankrijk furstendamm volledig inge- zijn ondergebracht, zijn giste- stort. Delen van het dak en ren twee doden gevallen' en 23 een steiger werden op straat gewonden. De materiele scha- geworpen. Volgens de politie de is enorm. Het Armeense was de bom op de hoogste éta- Geheime Armeense Leger ge van het vier verdiepingen (Asala) heeft in telefoontje la- tellende gebouw geplaatst, ten weten verantwoordelijk te Daar bevonden zich de confe- ERFPRINS HANS ADAM MAG HET IN84 VOORZICHTIG PROBEREN VADUZ Op kasteel Va duz in het vorstendom Liechtenstein is na 45 jaar een aflossing van de wacht op komst. Abrupt gebeurt dat niet. De 77-ja- rige vorst, prins Franz Jo sef II, heeft bekendge maakt dat hij de actieve kant van het ambt in de lente van 1984 overdraagt aan zijn oudste zoon, de 38-jarige erfprins Hans Adam. Hoewel Franz Josef daarna of ficieel staatshoofd blijft, bete kent de overdracht in de prak tijk zijn aftreden. De gekozen formule maakt van Hans Adam een wat men in de rooms-katholieke kerk zou noemen „coadjutor met recht van opvolging", een regent, de duur van wiens regentschap tot volledige troonopvolging niet te schatten is. Om zich op zijn regentschap voor te berei den heeft de erfprins met on middellijke ingang zijn func ties als vermogensbeheerder van de vorsten van Liechten stein neergelegd. De toekomstige prins, die op 14 februari 1945 het levens licht aanschouwde, kan bogen op een doctoraat economie. Uit zijn huwelijk in 1W7 met gra vin Marie Kinsky von Wchi- nitz und Tettau zijn vier kin deren geboren. De troonopvolging zat er voor de eerstgeboren zoon van Franz Josef van het begin af aan in. Dat hij zich in eerste aanleg interesseert voor de economische en financiële za ken van Liechtenstein, geldt als een goed uitgangspunt. Veranderingen zullen zich hoogstens op het terrein van de stijl voltrekken, omdat de zaken in Liechtenstein er zo goed voorstaan dat verande ringen waarschijnlijk geen verbeteringen zouden zijn. Onder Franz Josef expo nent van de laatst overgeble ven dynastie van het „Heilige Roomse Rijk van de Duitse Natie" is het 160 vierkante kilometer grote Liechtenstein (op San Marino, Vaticaanstad en Andorra na kleinste land van Europa) van een arm land van boeren een moderne indu striestaat geworden. Vandaag de dag gaat het vorstendom gemeten naar zijn inwonertal van 26.000 zielen, door voor het hoogst-geïndustrialiseerde land van de wereld, met het dichtste telefoon- en telexnet. Zijn aantrekkingskracht houdt onverminderd aan. Ongeveer elke derde inwoner is buitenlander en van hen is meer dan de helft Zwitser. Als er kritiek is op het groeiende aantal buitenlanders, dan be treft zij de „Verzwitsering". Liechtenstein is en niet in zijn nadeel nauw met het aangrenzende Zwitserland verbonden. Sinds 1924 is de Zwitserse frank de munt van het vorstendom. En twee jaar geleden werd bij verdrag de Zwitserse geld-, krediet- en valutapolitiek die van Liech tenstein. Voorwaarde voor aansluiting op dit gebied bij Zwitserland was dat orde zou worden geschapen in de wild groei van buitenlandse vesti gingen en holdingmaatschap pijen en van „instellingen" en postbusfirma's van allerlei aard, waardoor het vorsten dom in een wat louche licht dreigde te komen staan. De hervormers vermeden ech ter een radicale koers, die ge leid zou kunnen hebben tot verdrijving van buitenlandse vestigingen. Ook de toekomsti ge „Landesfïlrst" Hans Adam zal ze in ere houden. In febru ari van dit jaar zei hij in Bazel dat de rijks- en gemeentebe grotingen gebaseerd zouden blijven niet alleen op de in komsten uit frankeerzegels maar ook op de belastingin komsten uit de holding-sector- .De erfprins zei daarnaast dat de belastingvoordelen die het vorstendom biedt, voortvloei en uit het feit dat het geen de fensiebegroting en geen tekor ten oplopende openbare be drijven heeft. KENNEDY: REAGAN MOET NIET NAAR DE FILIPPIJNEN GAAN WASHINGTON Senator Edward Kennedy heeft de Amerikaanse president Ronald Reagan dringend opgeroepen af te zien van zijn reis naar de Filippijnen, die voor novem ber op het programma staat. Hij zei dat het ondenkbaar moet zijn dat de reis doorgaat, zo lang de moord op de opposi tieleider Benigno Aquino niet is opgelost. „Het geven van morele en politieke steun aan de regering van Marcos op dit kritieke moment zal worden uitgelegd als een teken, dat Amerika onverschillig staat te genover de moord en schen ding van de mensenrechten in de Filippijnen toestaat", aldus Kennedy in een brief aan de president. Het Witte Huis heeft eerder deze week ver klaard dat de moord op Aqui no geen wijziging heeft ge bracht in Reagans plan Manil la le bezoeken tijdens diens reis naar Azië. rentie- en receptieruimtes. Daaronder lagen de kantoren van het consulaat-generaal. De man, die in Londen meld de dat de aanslag in Berlijn het werk van het ASALA was, zei dat hij lid was van de Orly- -groep. Deze groep is genoemd naar het Parijse vliegveld Orly waar op 15 juli een bom explo deerde voor de balie van de Turkse luchtvaartmaatschap pij. Daarbij vielen acht doden en ruim 50 gewonden. Mitterrand pleit voor federatie in Tsjaad PARIJS Een deling van Tsjaad is niet aanvaardbaar, maar een federatieve staats vorm zou meer in overeen stemming kunnen zijn met de Tsjadische werkelijkheid dan een formele eenheid die toch steeds uiteenvalt. Dit opperde de Franse president Mitter rand in een interview, dat het dagblad Le Monde gisteren publiceerde. Het was de eerste keer dat Mitterrand zich open lijk uitliet over de oorlog in Tsjaad, sinds de door Libië ge steunde rebellen twee maan den geleden een offensief be gonnen in dat land. In het interview waarschuwt Mitterrand de Libische presi dent Khadaffi, dat de Franse troepen in Tsjaad zich niet zul len beperken tot zuiver defen sieve acties als zij worden aan gevallen. Mitterrand zei verder te hopen dat de oorlog middels onder handelingen kan worden be ëindigd. Maar hij voegde er aan toe dat de tegenstellingen op dit moment zo scherp zijn, dat deze oplossing voor het ogenblik niet realistisch lijkt. Het streven naar een vreedza me regeling dient uit te gaan van de eenheid, de souvereini- teit en de onafhankelijkheid van Tsjaad. De president be klemtoonde opnieuw dat Frankrijk hoopt op een rege ling voor Tsjaad in het kader van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid. De woordvoerder van de lei der van de Tsjadische opstan delingen, Oueddei, heeft gis teravond in het algemeen posi tief gereageerd op de uitspra ken van Mitterrand. Wel zei de woordvoerder het te be treuren, dat Frankrijk ver strikt dreigt te raken in de burgeroorlog in zijn voormali ge Afrikaanse kolonie. Op de vraag of Tsjaad een federatie ve staatsvorm moet krijgen, zoals Mitterrand suggereerde, antwoordde de woordvoerder van Oueddei, dat het volk daarover moet beslissen als dit vraagstuk aan de orde komt. Hoge functionarissen in de Tsjadische regering hebben hun misnoegen uitgesproken over de uitlatingen van Mitte- rand. De Tsjadische regering voelt weinig voor de vorming van een federatie. De rege- ring-Habré wilde zelf echter geen commentaar geven het interview van Mitterrand met Le Monde. ADVERTENTIE 17-Daagse cruise naar de landen in de ORIËNT VERTREK WOENSDAG 28 SEPTEMBER A.S. Het speciaal voor luxe zeereizen ingerichte 13.800 ton metende MS. MERMOZ van Paquet Croisieres vertrekt op 30 september a s. uit Toulon voor een schit terende tocht naar de landen in de Oriënt. Op 13 oktober is men weer in de vertrekhaven terug. Behalve 7 dagen cruisen op zee worden Turkije, de Sow- jet-Unie en Griekenland aangedaan. Bezocht worden ISTANBUL, de poort van Azië aan de Bosporus met z'n bekende blauwe moskee en beroemde Galata- brug; ODESSA, de parel van de Zwarte Zee en de schilderachtige Griekse kuststadjes VATOPEDI, VOLOS en DELOS. Vanuit Nederland vertrekken we woensdag 28 september a.s. per luxe touring car naar Beaune voor overnachting en een bezoek aan een wijnproeverij. De volgende dag wordt doorgereden naar TOULON en Ingescheept aan boord van het MS. MERMOZ. De terugreis wordt gemaakt met een hotel-overnach ting en een stadsrondrit te Parijs. Vrijdag 14 oktober is men dan weer thuis. In elke aanloophaven worden Inte ressante excursies georganiseerd. De prijzen voor deze prachtige cruise zijn als volgt: Batteriedek: 4-pers. binnenhut 1850.- 3-pers. buitenhut 2150.- 2-pers. buitenhut 2550.- 2-pers. binnenhut 2400.- Informatiedek: 2-pers. binnenhut 2475.- 2-pers. buitenhut 2675.- INBEGREPEN: Transfers per luxe touringcar Overnachtingen In goede hotels Wijnproe verij Stadsrondrit Parijs Volledig verzorgde cruise Maaltijden la carte Drie soorten wijn bij de maaltijden Roomservice Welkomstchampagne op de hut Cocktallpartles Galadiners Captains diners Mlddernachtsbuflet- ten Mogelijkheden voor schoonheldsbehandeling Massage Gebruik van twee zwembaden - sporthal - sauna - dekspelen Amusement Int. artiesten - shows - films - discotheek - concerten - bingo - diapresentaties over de ex cursies Nederlandstalige omroepen Nederl.talige boordkrant Neder landse rels/crulselelding Havengeiden AKKOMMODATIE: Bedden naast elkaar Gro mer met badjassen Radio e Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spul) en Coolsingel 67. Rotterdam (t.o. Stadhms). POSTBUS 16050 2500 AA 'a-GRAVENHAGE TEL. 070-190082

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11