Ruilharten volgend jaar in Nederland joen ilippijnen )p de been voor Aquino Schepen op een hoop Meer paargeld ngelegd lan >pgevraagd ACADEMISCH ZIEKENHUIS LEIDEN EEN VAN DE KANDIDATEN Komkommertijd Donderdag 25 augustus 1983, 74e jaargang no. 22663 Uitgave Wes'erpers, behorende tot Siilhotf Pers Apothekersdiik 34.2312DD Leiden. Postbu; 112300 AA. tel.071 -122244 Giro 103003 Bank. Amro- bank NV Leiden Directeur-hoofdredacteur; I I.Hallewas, Chef-redacteur Wim Bunteweg. Advertenties (excl.BTW)f 0,58 per mm kleintiesf 0,40 pier mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20,41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50 Klachten bezorging: maandag 1/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Hier en Nu praat met Tsjechi sche dissidenten op Ned. I om 21.20 uur. Om 19.00 uur deel 1 jeugdserie De schat van ..De gouden valk", om 19.25 uur Wild west op z'n best en om 20.28 uur eerste aflevering over ex-nazi Kessler. Ned. II om 19.55 uur Elliott Gould in de spionage-satire S.P.Y.S. Perioden met zon en droog weer. Minimumtemperatuur rond 15. middagtemperatuur 26 graden. Aan de kust af en toe krachtige noordoosten wind. Ook zaterdag warm. Zon op: 06.51. onder: 20.42; hoog water Schev.: 05.27 en 18.04; laag water 01.33 en 13.35. In de Amerikaanse staat Texas is men nog steeds bezig orde te scheppen in de rava ge, die daar eind vorige week werd aangericht door de orkaan Alicia. Op de foto een indruk van de schade in de jachthaven van La Porte. De talrijke kostbare schepen werden door de vloedgolven die met de orkaan gepaard gingen op elkaar gesmeten. De mevrouw op de voorgrond heeft dan ook alle reden om zich vertwijfeld op het achterhoofd te krabben. Men ziet haar denken: Waar ligt mijn boot en hoe krijgen we deze berg van masten, kabels, touwen en schepen ooit ontward? CM) Het Motorhuis vondellaan80 Leiden Tel 071 769515 Feyenoord enPSV aan kop eredivisie DEN HAAG Feye noord en PSV, de fa vorieten voor het landskampioenschap, wonnen gisteravond hun midweekse wed strijd. Beide ploegen hebben vier punten uit twee duels. Op grond van betere doelcijfers voert Feyenoord de ranglijst aan. De ande re clubs hebben alle al één of meer punten moeten afstaan. De ne gen wedstrijden trok ken ruim 91.000 toe schouwers, die in to taal 29 doelpunten za gen. De manier waarop Feye noord en PSV aan hun overwinning kwamen was overigens niet bepaald overtuigend. Ajax speelde in de eerste thuiswedstrijd tegen het door het faillissement be dreigde Willem II vrijuit en zegevierde met 5-0. In het eivolle Oosterparksta- dion hielden FC Gronin gen en PEC Zwolle elkaar in evenwicht: 1-1. FC Den Haag verraste in Venlo door FC VVV met 2-1 te verslaan, waarmee de Hagenaars zich herstel den van hun slechte com petitiestart tegen SC Cam- buur van afgelopen zon dag. SC Cambuur zelf ver loor gisteren verrassend met 3-2 thuis van Telstar. De Deventer politie heeft gisteravond bij de wed strijd Go Ahead Eagles FC Utrecht negen mensen aangehouden wegens openlijke geweldpleging of wangedrag. Bij ongere geldheden na de wedstrijd raakten drie mensen licht gewond. Zie verder de sportpagi na's. EN HAAG In het 2e vartaai van dit jaar is 300 iljoen meer op spaarrekenin- in en spaarbankboekjes inge- gd dan er is opgevraagd. In it le kwartaal werd nog 1,9 ïljard meer opgevraagd dan erd ingelegd. In het 2e kwar- al werd 14,7 miljard aan aargelden terugbetaald te il 17,5 miljard in het eerste vartaai. Over het le halfjaar erd 30,6 miljard gulden inge- ;d tegen 31,9 miljard in de lfde periode vorig jaar. De rugbetalingen bedroegen in le 6 maanden van dit jaar ,2 miljard gulden tegen 28,9 iljard in de eerste helft van irig jaar. Toen werd dus 3 iljard gulden meer ingelegd in terugbetaald. In het le ilfjaar van 1983 werd 1,6 mil- rd gulden meer opgenomen ingelegd. Dank zij bij- ij ving van rente steeg het rtegoed met 0,7% van ar 135,5 miljard gul- Andere haan gevraagd MADRID De Bask Ant- xon Arrieta uit het dorp Matiena-Abadiano bij Bil bao wil zijn haan „Kiriko" kwijt, omdat het dier hem met zijn gekraai van een stukje nachtrust berooft. Ifij plaatste in een krant ge volgende advertentie: JVil mijn haan, die om zes uur kraait, ruilen voor een 1baan die om zeven uur kraait". Arrieta heeft al diverse aanbiedingen ge kregen. onder andere van iemand die verklaarde een doofstomme haan te heb ben. Ontvoerde Argentijn Kelly ongedeerd vrij BUENOS AIRES Patricio Kelly, de Argentijnse politicus die de afgelopen nacht in Bue nos Aires werd ontvoerd, is te recht. Hij stapte vanmorgen een gebouw in een buitenwijk van de hoofdstad binnen en zei: „Ik ben Kelly, waarschuw de politie". De politicus werd op enkele straten van zijn huis overvallen, geslagen en weg gevoerd in een auto, waarin geüniformeerde mannen za ten. Eerst werd gemeld dat zijn lijk was gevonden, maar dat werd spoedig door de poli tie tegengesproken. Kelly heeft naam gemaakt als onder zoeker van de massale schen dingen van de mensenrechten in de periode 1976-1979. Hij onderzocht het lot van de ver miste Argentijnen en heeft herhaaldelijk de voormalige marinebevelhebber Emilio Massera beschuldigd van ver grijpen tegen de mensenrech- Man beroofd van/100.000 EINDHOVEN Twee onbe- kende mannen hebben een 44-jarige Eindhovenaar giste ren in zijn woonplaats 100.000 afhandig gemaakt. Het slachtoffer is eigenaar van vijf tabakszaken in Venlo. De overval vond plaats toen de man op het punt stond zijn woning binnen te gaart. De overvallers bedreigden het slachtoffer met een vuistvuur wapen en sloegen hem daar mee op het hoofd. Na de over val verdwenen ze op een mo tor. De Eindhovenaar moest zich in een ziekenhuis laten behandelen. Bom-droom ISTANBOEL Een DC-10 van de Turkse luchtvaartmaatschap pij is eergisteren kort na het ver trek uit Is tan boel naar het vlieg veld terugkeerd, omdat een pas sagier had gedroomd dat er een bom in zijn koffer zat. De West duitser Wolfgang Stroppe gaf zijn bom-alarm. toen hij uit een diepe slaap ontwaakte Het vliegtuig, met meer dan 100 passagiers aan boord, loosde zijn brandstof in zee en keerde terug naar Istan- boel. Daar ontdekte de veilig heidsdienst in de koffer van Stroppe slechts een fles drank. De bom-dromer is aangehouden en de overige passagiers zijn met een volgende vlucht naar Mün- chen gevlogen. Anti-Russisch protest in Tsjechoslowakije PRAAG In Tsjechoslowakije is de vijf tiende verjaardag van het Russische ingrij pen, dat op 21 augustus 1968 een einde maak te aan de „Praagse Lente" niet helemaal zonder demonstraties voorbij gegaan. Vol gens dissidenten is afgelopen maandag in de stad Pisek, 100 kilometer ten zuiden van Praag, door naar schatting 60 mensen een korte betoging gehouden tegen de Russische aanwezigheid. De jonge betogers riepen leu zen als „Weg met de Russen" en „Leve Dub- cek", de leider van de communistische partij tijdens de Praagse Lente. De politie ver scheen al gauw ten tonele en hield alle aan wezigen aan voor ondervraging, ook mensen die niets met de betoging te maken hadden. in de weer bij de puinhoop, die overbleef van de aula van de school van school stort in: zeker 27 kinderen gedood Zeker 27 leerlin- een middelbare school Taipeh. de hoofdstad van zijn gisteren om het gekomen toen het dak de aula van hun school in- Verwacht wordt dat dodental verder zal stijgen. omdat zich onder de puinho pen nog bijna tientallen slacht offers moeten bevinden. Zeker 100 gewonden zijn naar zie kenhuizen gebracht. Op het moment van de ramp waren zo'n 600 leerlingen, voor het grootste deel meisjes, in de aula aanwezig. Zij woonden een introductiedag bij voor nieuwe leerlingen. Volgens de politie van Taipeh is de ramp waarschijnlijk veroorzaakt door zeer hevige regenval. IANILLA Bijna een miljoen Filippijnen waren vandaag op e been, toen de kist van de zondag vermoorde oppositieleider enigno Aquino werd overgebracht van zijn huis in Quezon ity naar de kerk, waar hij voorlopig ligt opgebaard. De optocht ;p uit op de grootste en indrukwekkendste demonstratie tegen ?t bewind van president Marcos, maar incidenten bleven uit. belangstelling langs de vier kilometer lange route en bij de rk was zo groot, dat de kist alleen met veel moeite in de kerk h worden neergezet. Op borden langs de weg stonden leuzen „Wie heeft onze held gedood?" en „Benigno, je bent niet al- »n". Aan het eind van de week zal Aquino's lijk eerst naar zijn iboorteplaats Tarlac, 160 kilometer ten noorden van Manilla, orden gebracht. Daarna komt de kist terug naar de hoofdstad, r waarschijnlijk volgende week de begrafenis volgt. Twaalf jaar voor ontvoerders Van der Valk DEN BOSCH De rechtbank in Den Bosch heeft vanmor gen twee Italianen die vorig jaar betrokken zijn geweest bij de ontvoering van mevrouw Toos van der Valk, echtgenote van de eigenaar van het res taurantconcern, conform de eis van de officier van justitie/ veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf. Beide verdach- wordt afpersing en mede van mensenroof ver- De ontvoering duurde van 27 november tot 17 de cember Voor haar vrijlating werd 12 miljoen gulden geëist en betaald. Daarvan zijn slechts 2 miljoen teruggevon den. Een derde verdachte, die het contact onderhield met de familie, werd tot acht jaar ver oordeeld. De eis tegen hem luidde tien jaar. UTRECHT In 1984 zal voor het eerst in een Nederlands ziekenhuis een hart worden ge transplanteerd. Dit is de stellige overtuiging van drs. J. F. Hitchcock, hoofd van de hartchi- rurgische afdeling van het Academisch Zieken huis in Utrecht (AZU). Het is alleen nog de vraag welk ziekenhuis dit paradepaardje van de „ruilharten" zal bin nenhalen. De voorbereidingen zijn in volle gang, zo meldt drs. Hitchcock die Zuidafrikaan is en zes jaar geleden naar Nederland kwam. Er staan vijf ziekenhuizen klaar om harttransplantaties te gaan uitvoeren, maar volgens het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur (WVC) is één hart transplantatie-centrum in Nederland voldoende. Tot de gegadigden voor het ver richten van deze ingreep behoort ook het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Daarnaast zijn in de markt: de academische ziekenhui zen van Utrecht, Rotterdam en Groningen en het St. Antoniusziekenhuis in Utrecht. Op dit moment is er een commissie aan het werk die de vijf ziekenhui zen bezoekt om te kijken of ze de juiste deskundigheid en voorzieningen hebben. Overigens blijkt de behoefte aan vooral open hartopera ties in ons land de afgelo pen vijf jaar gestadig te zijn toegenomen. In 1976 dacht de Gezondheidsraad aan in totaal 6.500 operaties per jaar genoeg te hebben. In middels is die capaciteit be reikt, maar nog steeds moe ten jaarlijks honderden Ne derlandse hartpatiënten naar Engeland, Zwitserland of de Verenigde Staten de vaak levensreddende open hartoperatie. De Ge zondheidsraad heeft prognoses dan ook bijge steld en streeft capaciteit van twaalfduizend operaties jaar. Zwendel met valse obligaties DEN HAAG Het ministerie van financiën is een zwendelaf- faire met vervalste staatsobligaties op het spoor gekomen. Een nog onbekende man heeft onlangs in het buitenland een aantal rentecoupons bij een bank verzilverd. Volgens Financiën han delt het om K-schuldbewijzen aan toonder, van 10.000 gulden per stuk. Het zou gaan om zeer professionele vervalsingen. De officier van justitie heeft inmiddels een onderzoek ingesteld. Het minis- terie'sluit niet uit dat er nog meer vervalste obligaties in omloop worden gebracht. Herstel Britse economie tijdelijk LONDEN De politiek van de rege ring Thatcher leidt niet tot een blij vend economisch herstel. De hoop dat het herstel dit jaar zal doorzetten is misplaatst, zo meent het National In stitute of Economie and Social Re search, een onafhankelijke instelling in Londen. Volgens het onderzoeksin stituut zal de industriële produktie in Groot-Brittannië dit jaar weliswaar met twee procent toenemen, maar blijft de werkloosheid zich toch op re cordniveaus bewegen. Volgend jaar zal de produktiegroei slechts een pro cent bedragen, aldus het instituut. De inflatie zal, zo wordt voorspeld, vol gend jaar weer 7 of 8 procent bedra gen tegen 4 procent nu. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leid* Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. mSrOeidóe. <2owuvnt Ook in de komkommertijd heelt de Leidse Courant u iets te bieden. Aldus abonnee I. van Marwijk. De Leid* Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vnjbb)vend

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1