0OirUMlt VSjveerloos tegen Russische zeemijnen Horeca berekent te hoge prijzen te pletter tegen berg: vijf doden lUDEPRUS Margarineprijs flink omhoog Slachtoffer van sensatie-zucht TILBURGSCHE NU DEFINITIEF FAILLIET Uilgave Wes'erpers. behorende lot Si|thoff Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 -122244 Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Bunteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0.58 per mm, kleintjes I 0.40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsLaut.betaling).kwartaal 161.25. jaar f 233.50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. nummers f g gg DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 23 augustus 1983, 74e jaargang no. 22661 Gloria, nieuwe komische serie rond Archie Bunker's dochter op Ned. I om 18.55 uur. Om 20.28 uur film Krakatoa - East of Java. Ned. II om 20.05 uur 3 x M met gospelzanger Jessy Dixon. 21.40 Hungry To Paint over Indonesische kunstenaar Affandi. Duitsland 2 om 19.30 uur speelfilm The Thin Man. HET WEER Zonnig en droog. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Minimumtemperatuur rond 15, middagtemperatuur rond 24 graden. Eerst weinig, later matige noordwestelijke wind. Zon op: 06.37, zon onder: 20.47; hoog water Schev.: 04.17, 16.51, laag w.: 12.32 en 00.59. Antiquair uit Monaco hielp Gelli bij vlucht NICE De Franse politie heeft zaterdag een antiquair uit Monaco gearresteerd, die ervan wordt verdacht Licio Gelli, het hoofd van de Italiaanse vrijmetselaarsloge P-2, te hebben geholpen bij zijn vlucht uit een Zwitserse gevangenis. De 35-jarige Alain Deverini, die nog steeds door de po litie wordt verhoord, is nauw bevriend met de familie-Gelli. Op zijn naam was de helikopter gehuurd, waarmee Gelli na zijn verdwijning uit de gevangenis van Genève vanuit Oost-Frankrijk naar Mo naco werd overgevlogen. Daar is de poli tie zijn spoor kwijtgeraakt. Vermoed wordt dat Gelli aan boord van een jacht van vrienden de Middellandse zee is opge- REAGAN HOORT MINDER LOS ANGELES Hoe wel zijn algehele gezond heidstoestand volgens zijn artsen niets te wensen overlaat, is duidelijk dat het gehoor van de Ameri kaanse president Reagan slechter wordt. De huisarts van het Witte Huis ver klaarde gisteren dat het rechteroor van de inmid dels 72-jarige president achteruit gaat, maar dat dat op zich niets is om zich zorgen over te maken. Bank weigert storting van 54.000 kilo munten MEDELLIN Een bank in het noord-oosten van Colombia heeft de regionale telefoon maatschappij met een groot probleem opgeza deld. De maatschappij wilde de opbrengst van de openbare telefooncellen, bij elkaar zo'n acht miljoen pesos (300.000 gulden), veilig in een bankkluis opbergen. De bank leek daar eerst akkoord mee te gaan, maar zag er korte tijd later toch vanaf. De reden: het zou een geldstorting worden in de letterlijke zin van het woord. Het bedrag bestaat namelijk uit acht miljoen munten van één peso. In de kluis van de bank was geen ruimte voor deze geldberg, zodat de munten, met een gewicht van 54.000 kilo, voorlopig in de kelders van het kantoor van de telefoondienst blijven op geslagen. LONDEN De Verenig de Staten zijn zo kwets baar voor mijnen die de Sovjet-Unie op zee kan uitzetten met behulp van vliegtuigen, oorlogsbo dems en onderzeeërs dat zij in oorlogstijd slechts twee van haar tien be langrijkste havens kan open houden, als deze met Russische mijnen zouden worden bedreigd. De Amerikaanse vloot be schikt over onvoldoende mid delen voor het opsporen en op ruimen van mijnen, terwijl de Sovjet-Unie de grootste en rijkst geschakeerde voorraad mijnen in de wereld heeft. Het is wellicht „het grootste gat" in de Amerikaanse defensie. Dit concludeert de uitgever van het Britse standaardwerk op marinegebied, Jane's Figh ting Ships in de nieuwste edi tie. Tegenover 388 Sovjet-mijnen vegers, een derde meer dan alle landen tesamen, beschik ken de VS over in totaal slechts 21 vaartuigen, waarvan slechts drie in actieve dienst en achttien in reserve. Met de 38 nieuwe vaartuigen voor bestrijding van mijnen die de Amerikaanse marine er in de jaren negentig bij moet krijgen, zou zij vijf havens kunnen openhouden. De Sov jet-Unie kan op zeer veel ma nieren mijnen leggen, omdat al haar oppervlakteschepen mijnen kunnen leggen evenals alle onderzeeërs. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zestien procent van de onder nemers in de horeca heeft de prijzen tussen maart 1982 en juli 1983 met meer dan de toege stane 6,5 procent verhoogd. Tegen één procent van de bedrijven is proces verbaal opgemaakt, de rest kreeg een waarschuwing. Dit blijkt uit een onderzoek van de Economische Controle Dienst (ECD). Op het ministerie van economische zaken wordt momenteel bekeken of de prijzenbe- schikking voor de horeca kan vervallen. Het systeem van prijzenbeschikkingen is de horeca een doorn in het oog, maar de consumentenor ganisaties vrezen voor een prijsexplosie als de regering niet meer regulerend optreedt. Vol gens Konsumenten Kontakt zou nu al 30 pro cent van de horeca-ondernemers de prijzenwet overtreden. ADVERTENTIE in onz^con-espondent Fred Weer te pletter vloog te- laar, de 44-jarige mevr. M.L.F. gisterochtend benaderd door Het wrak en de stoffelijke res- op weg naar Bazel. Tijdens de PRIJZENSLAG OM KOFFIE DEN HAAG De prijzen van margarine zullen maan dag a.s, met 9 tot 12 cent per pakje stijgen. De prijzen van halvarine gaan 4,5 tot 6 cent omhoog. De prijsver hoging heeft te maken met de gestegen prijs van grond stoffen, zo heeft de bond van Nederlandse margarinefa brikanten meegedeeld. Vooral plantaardige vetten en oliën zijn duurder geworden. De verhoging geldt voor de prijzen af-fabriek. Winke liers zijn vrij in de prijzen die ze aan hun klanten in rekening brengen. Maar de ervaring leert dat de prijs verhoging met enige vertraging overal doorwerkt. Ook de prijzen van mayonaise en slasausen zullen omhoog gaan. De Consumentenbond heeft zich verbaasd getoond over de verhoging, die volgens de bond neerkomt op onge veer 20 procent. De Consumentenbond heeft over deze „enorme stijging" opheldering gevraagd aan het minis terie van Economische Zaken en aan de margarinefa brikanten. De Bond stelt dat de dollarkoers die van in vloed is op de grondstoffenprijzen, juist weer daalt. De voor morgen aangekondigde prijsverhoging voor koffie (14 c per pak), éveneens als gevolg van de geste gen dollarkoers, heeft geleid tot een tegenactie. De su- permarktgroep van Hermans (o.a. de Profimarkt) heeft laten weten de koffiesoorten onder eigen naam juist met zes cent per pak te verlagen. Nederlandse vredesactivist in Moskou verhoord DEN HAAG In Moskou is gisteren een Nederland se vredesactivist, Robert van Voren, korte tijd vastge houden door de Moskouse politie. Van Voren maakt deel uit van een Amsterdamse steungroep die contac ten onderhoudt met een onofficiële Russische vredes groep, Groeppa Doverya. De man werd op straat aan gehouden, terwijl hij een ontmoeting had met leden van de Moskouse vredesgroep. Groeppa Doverya staat constant bloot aan, vergeldingsmaatregelen, om dat zij een vertrouwensbasis wil scheppen tussen de Sovjet-Unie en de VS buiten de officiële kanalen om. Ook een lid van Groeppa Doverya werd door de poli tie opgepakt. Reuze-slagroomhoorn Inwoners en toeristen in het Oostenrijkse Kram- sach konden zich gisteren verbazen over 's we relds langste slagroomhoorn (foto). Een plaatse lijke bakkerij is bijna 24 uur bezig geweest met het maken van deze meer dan 56 meter lange hoorn, die volgens de makers een plaatsje in het Guinness recordboek meer dan waard is. in onze correspondent Fred Hoogezand) TERLAKEN In de igeving van het Zwit- se Interlaken zijn afge- dpen zaterdag drie Ne- snjrlanders en twee Duit- "j s om het leven geko- irmfcn, toen hun éénmotori- sportvliegtuig in zwaar weer te pletter vloog te gen een ongeveer 1300 meter hoge bergwand. Het wrak van het vlieg tuig en de vijf inzittenden zijn pas gisteren gevon den. Vier slachtoffers waren woon achtig in Amsterdam: de 37-ja- rige mevr. J.F.W. van Droffe- laar, de 44-jarige mevr. M.L.F. Smals, haar drie maanden oude baby H. Smals en de 49- jarige G.A. von Graevenitz, die de Duitse nationaliteit be zat. Het vijfde slachtoffer is de 26-jarige in Rotterdam woon achtige Duitse piloot M.H. Barkhuis, De dienst luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol werd gisterochtend benaderd door een ongerust geworden fami lielid van één van de slachtof fers, dat informeerde of er iets met het bewuste vliegtuig was gebeurd. De dienst zocht daar op contact met Zwitserse vliegvelden, waarna gister middag een intensieve zoekac tie op garig kwam met helicop ters. Het wrak en de stoffelijke res ten werden enige tijd later vonden in een vallei bij het dorpje Habkern .in de buurt van Interlaken in het Berner Oberland. Het vliegtuigje, een Piper Warrior II, van de Rotterdam se Aeroclub was vrijdag vanaf Schiphol naar Bern gevlogen. Zaterdag ging het van daaruit op weg naar Bazel. Tijdens de vlucht is het in zeer zwaar weer terechtgekomen. Er wa ren heftige onweersbuien, zware windstoten en een laag hangende bewolking. Het is nog volstrekt onduidelijk waarom het vliegtuigje is op gestegen terwijl men kon we ten in slecht weer terecht te zullen komen. De Britse koninklijke familie, die momenteel vakantie houdt op haar Schotse buitenverblijf Balmoral, heeft leedvermaak. Directe aanleiding is een enorme blun der van de Britse sensatiekranten, die gisteren bewe zen het met de waarheid niet altijd even nauw te ne men. Deze kranten brachten gisterenochtend op hun voor pagina's een foto van de 21-jarige Carolyn Herbert (foto), een vriendin van prinses Diana, die nogal eens bij de koninklijke familie te gast is. Een deel van Fleet Street verkeerde echter in de vaste overtuiging dat het hier de nieuwste vriendin van prins Andrew, Sop hie Birdwood, betrof. De blunder kwam aan het licht doordat de vader van Carolyn, die opperstalmeester is bij het koninklijk huis, een van de kranten onder ogen kreeg en zag dat de foto van zijn dochter van een verkeerde naam was voorzien. De echte Sophie Birdwood (19) keerde gisteren terug van een vakantie op de Bahama's. Zij zei prins An drew nog nooit te hebben ontmoet. BREDA De rechtbank in Breda heeft gisteren de Tilburgsche Hypotheekbank failliet verklaard. De be windvoerders kunnen nu de rest van de hypotheek portefeuille gaan verkopen en de eerste uitkeringen doen aan schuldeisers. Totaal staat de bank voor zo'n 625 min gulden in het krijt. De bank viel onder een noodregeling die was aange vraagd door de Nederlandsche Bank, vergelijkbaar met uitstel van betaling. Onlangs leenden de verzeke ringsmaatschappij Ennia en de Nederlandsche Bank totaal 100 miljoen gulden om een geleidelijke liquida tie van de Tilburegsche mogelijk te maken. De ondergang van de bank heeft nogal wat stof doen opwaaien. De Vereniging Effectenbescherming vreest dat pandbriefhouders van de bank niets van hun geïnvesteerde geld terug zullen zien. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiliiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VB Den Haag. ■S^Ccidóc Sou/ia/nt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1