Mogeli ik toch icties militairen n Leeuwarden berichten =f koningshuis allemaal mzm „Nederland moet hulp aan Sri Lanka herzien Eerste varkensraces in sfeer van protest Koffie duurder r>r> Philips tracht markthuis computers binnen te dringen NNENLAND CeidaeSou/iant MAANDAG 22 AUGUSTUS 1983 PAGINA 7 ■edesmonument' Woensdrecht a<d> king lENSDRECHT Bij de is Woensdrecht, lOgelijk kruisraket- worden geplaatst, is za ag een monument voor rede neergezet. Het mo- lent, twee plaatsnaam- len met America en Si- verbonden door een bolische knoop, werd aatst bij het hek van de gbasis. Bij de hoofdin- van de vliegbasis werd vredeswake gehouden, n raan een kleine 100 n meededen, het ligt de bedoeling volgende bij de basis een vre- iamp in te richten. Vlaggen- fabriek uitgebrand APELDOORN De Veluwse Vlaggenfa- briek in Apeldoorn is in de nacht van zaterdag op zondag uitgebrand. De brandweer voor kwam dat het vuur oversloeg naar hui zen in de omgeving maar kon het be drijfspand en de in ventaris niet meer redden. Schade en oorzaak zijn nog niet bekend. Kleine spaarders Tilburgsche krijgen helemaal niets AMSTERDAM Kleine spaarders van de Tilburgsche Hypotheekbank krijgen niets. Dat zegt de Vereniging van Effec tenbescherming (VEB) in een gisteren uit gegeven verklaring over de Tilburgsche Hypotheekbank. Over een faillissements aanvraag van de Tilburgsche wordt van daag beslist door de de rechtbank in Bre da. In de verklaring zegt de VEB zich te heb ben geërgerd aan de berichten, dat de kleine beleggers geen schade zouden lij den door het faillissement van de Tilburg sche. Volgens de VEB vallen de pand briefhouders niet onder de collectieve ga rantieregeling van het bankwezen. „Al leen de grote institutionele beleggers heb ben 30.000 gulden vergoed gekregen", al dus de VEB. Hasjvangst in Meerkerk MEERKERK In een loods te Meerkerk (Zuid-Holland) heeft de Rijkspolitie vrijdag nacht een partij hasj in beslag genomen van 4000 kilogram met een geschatte waarde van 12 a 15 miljoen gulden. Daarbij zijn drie Nederlan ders en twee Belgen aange houden. De hasj, die was ver borgen tussen een partij rijst in balen, is vrijwel zeker af komstig uit Libanon. Op de balen stond vermeld dat deze waren geschonken door de Italiaanse regering ten be hoeve van de derde wereld. Wijsmuller licht booreiland IJMUIDEN Het IJmuiden- se bergingsbedrijf Wijsmuller Salvage BV is er deze week in het booreiland „Oce- Ranger", dat vorig jaar voor de kust van New Found- land is gezonken, weer naar de oppervlakte te krijgen. Het eiland drijft nu ondersteboven en zal in de loop van volgende week naar dieper water wor den gesleept. Het gevaarte moest van de oorspronkelijke plek worden verwijderd omdat het daar het scheepvaartverkeer belem merde, aldus een woordvoer der van Wijsmuller. Vlam in de pan, boerderij in de as RUINEN In Stuif- zand, gemeente Ruinen (Dr.), is zaterdagmiddag een verbouwde woon boerderij tot de grond toe afgebrand. De brand ontstond toen tijdens het koken de vlam in de pan sloeg. Het 'vuur ver spreidde zich via een af zuigkap boven het for nuis zo snel dat in nog geen uur tijd de boerde rij geheel in as lag. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het schadebedrag is de poli tie nog niet bekend. Politie waakt over besmeurde lichtkap VLAARDINGEN Politie- agenten uit Vlaardingen heb ben gisternacht bij toerbeurt urenlang gewaakt over een lichtkap van een oude lan taarnpaal. De metalen lichtkap was door kinderen uit een vijver gevist. Ouders uit de omgeving dach ten dat er een landmijn uit de Tweede Wereldoorlog boven water was gekomen. De hele nacht heeft de politie onder grote publieke belang stelling gesurveilleerd bij het modderige voorwerp. Pas de volgende ochtend konden ex perts van de Explosieven Op ruimingsdienst opheldering geven. DEN HAAG Een half pond koffie wordt woensdag 14 cent duurder. Dit heeft de Neder landse Vereniging van Koffie- branders bekend gemaakt. De forse prijsverhoging wordt volgens de Vereniging veroor zaakt door de stijging van de wereldmarktprijzen. De kof- fie-produktie is de laatste maanden sterk teruggelopen. In sommige koffie-produce- rende landen zijn dit seizoen de oogsten mislukt. prj t/ g vp den iibistfel igt Tsjg van en istei 'ofds rivee steil er HAAG De belan- iverenigingen voor mi- liren VMTB en Ons Be- g hebben verontwaar- gereageerd op de uit- lak van staatssecretaris tkzema van defensie eventuele acties tegen wijziging van de ziek- istenregeling onaan- irdbaar zijn. A van van de Vereniging militair technisch- ïcialistisch beroepsper- eel zei dat zijn vereni- niet voor „deze ini- tmidatie" zal bezwijken en zich volledig achter even tuele acties op zal stellen. De onafhankelijke vereniging van militairen Ons Belang noemde het verbazingwek kend dat de staatssecretaris le gitieme acties tegen wil gaan. Woordvoerder Heckers zei evenals Van Twigt dat de ac ties volledig binnen de regels en voorschriften zullen vallen en op een correcte wijze zullen worden uitgevoerd. Vandaag praten vier belangenvereni gingen op de vliegbasis Leeu warden met het personeel over acties. Het vliegbasisper- beslis- beslist echt door- soneel zal daarna sing nemen. Daar worden of de gaan. Staatssecretaris Hoekzema vindt eventuele acties van mi litairen onaanvaardbaar. Komt het tot acties, dan zal beraad op korte termijn in de defen sieleiding moeten uitwijzen welke maatregelen er tegen genomen moeten worden, al dus de bewindsman zondag voor de AVRO-radio. In het donderdag gehouden overleg tussen de staatssecretaris en de belangenorganisaties liet Hoekzema weten, dat hij een beslissing over de wijziging van de ziektekostenregeling militairen heeft opgeschort. Die wijziging houdt in, dat de militair voortaan zelf de ziek tekostenverzekering van zijn gezinsleden voor zijn rekening moet nemen. Ondanks de opschorting van die beslissing willen de afde lingen Leeuwarden van ver scheidene belangenorganisa ties voorgenomen modelacties op de vliegbasis Leeuwarden toch laten doorgaan. Die afde lingen stellen, dat de bonden in hun overleg met de staatsse cretaris hadden moeten vast houden aan de eis van intrek king van de wijziging. On-Nederlandse taferelen speelden se rodeo met heuse stieren werd ge- val en ook de paarden die meede- zich zaterdag af in Lelystad, waar tij- houden. Er deden zich nogal wat on- den, hadden het soms zwaar te ver- dens de All American Days, een heu- gevallen voor; Cowboys kwamen ten duren. Zwaar gewond werd echter niemand. VD: (Vervolg van de voorpagina) c regering oefende destijds zoveel druk uit op de be ffende tijdschriftenimporteur dat het gewraakte o nmer van Der Spiegel niet in Nederland werd ver- id. Later bleek dat de informatie van het Duitse d grotendeels juist was geweest. Volgens de Rijks- rlichtingsdienst kan dat waarschijnlijk niet gezegd den van het verhaal, dat Der Spiegel deze week willen publiceren. De RVD-woordvoerder, die be is met de voorlichting over het Koninklijk Huis, ak het vermoeden uit dat het blad hetzelfde soort S1 formatie" zou hebben als nu al een half jaar lang Vdt gepubliceerd door met name de Duitse boule- dpers. „Allemaal onzin," aldus de RVD-woordvoer- Je rechtse boulevardpers in Duitsland wordt al dagenlang ilijk gespeculeerd 'over een definitief vertrek van prins is uit Nederland. Volgens het blad „Bild am Sonntag" is er lederland een groep „ultra-linkse journalisten" actief, die de :e van de prins aan wil grijpen om het Nederlandse konings ten val te brengen. Het blad noemt in dat verband namen Willem Oltmans en van een zekere Jan Pijper. Laatstge- mde „biedt al weken een manuscript aan over prins Claus, volstaat van monstrueuze beweringen", aldus Bild am Sonn- gens de Rijksvoorlichtingsdienst is er.„niets nieuws" te mel- prins Claus. De prins, die zaterdag met zijn gezin van antie uit Italië terugkeerde, lijdt nog altijd aan verschijnse- depressieve aard en is nog onder behandeling van de neegse psychiater, professor Nijdam. Volgens ingewijden is oestand van de prins niet stabiel. De ene dag zou hij zich een beter voelen dan de andere. Volgens de RVD-woord voer- is hij nog niet in staat zijn werk te hervatten. Momenteel )lijft prins Claus op Huis ten Bosch. Of hij terugkeert naar Driburg in West-Duitsland, waar hij een aantal maanden :t gekuurd, kon de RVD-woordvoerder niet meedelen. s tussen 14.00 NOVIB-SECRETARIS DR. SJEF THEUNIS: Sjef Theunis: „Erg pessimistisch over toekomst Sri Lan ka". SCHIPHOL Nederland kan niet op de huidige manier ontwikkelingshulp blijven geven aan Sri Lan ka, nu in dat land de mensenrechten zo duide lijk worden geschonden. Dat zei dr. Sjef Theunis, algemeen secretaris van de ontwikkelingsorganisa tie Novib, zaterdag op Schiphol na terugkeer uit Sri Lanka. Hij heeft daar gedurende enkele dagen een onderzoek ingesteld naar de gevolgen van het recente geweld tegen de Tamil-minderheid. „On der de Tamils heerst ver bittering en angst. Dat is een slechte voedingsbo dem voor verzoening. Ik ben erg pessimistisch over de toekomst", aldus Theu nis. Sri Lanka is voor de Neder landse ontwikkelingshulp een zogenoemd concentratieland. Dat betekent dat het land kan rekenen op een extra groot be drag aan hulp. Over 1982 en 1983 is dat een totaal van 100 miljoen gulden (regering en particuliere organisaties). Zo'n concentratieland moet echter ook aan bepaalde voorwaar den voldoen. Een daarvan heeft betrekking op de nale ving van de mensenrechten. Daar is het, zo benadrukte Theunis andermaal, op Sri Lanka momenteel erg slecht mee gesteld. wikkelingssamenwerking bin nen het samenwerkingsver band van veertien westerse landen die Sri Lanka hulp verlenen, de zaak van de men senrechten aan de orde stellen. Verder zal (nationaal en inter nationaal) moeten worden be keken hoe de hulp het beste aan de vervolgde Tamils ten goede kan komen. Volgens Theunis heeft de regering in Colombo er namelijk een handje van het geld naar eigen goeddunken te besteden. „Je loopt het gevaar dat de hulp niet terecht komt bij de mensen die 't het hardste no dig hebben, de Tamils en de armste Singhalezen (de groot ste bevolkingsgroep). In de huidige omstandigheden is het gewoon niet mogelijk geld te besteden aan grote, langlopen de projecten. Wat er beschik baar is, dient vooral noodhulp te zijn", aldus Theunis. Daarbij kunnen volgens hem de parti culiere hulporganisaties (Cebe- mo, Novib, ICCO en Hivos) een belangrijke rol spelen en mogelijk een deel van de rege ringshulp overnemen. De Novib-secretaris heeft op Sri Lanka bezoeken gebracht aan het noorden, waar duizen den Tamils naar toe zijn ge bracht, gesproken met voor aanstaande Tamils en een aan tal vluchtelingenkampen be zocht. Uit gesprekken is hem duidelijk geworden dat het do dental veel hoger moet liggen dan het door de regering ge noemde aantal van driehon derd. „Tussen de duizend en tweeduizend is veel realisti scher". Het aantal mensen dat dakloos is geraakt, loopt tegen de 100.000. HARDLOPERS ZIJN DOODLOPERS' AMBT DELDEN Ongeveer achtduizend mensen hebben gistermiddag in Bentelo (ge meente Ambt Delden) geke ken naar de eerste officiële varkensraces in Nederland. Direnbeschermers, die in de afgelopen maanden vergeefs hadden geprobeerd de organi satie van dit evenement te verhinderen, protesteerden bij het begin van de wedstrijd. De dierenbeschermers vinden dat varkens worden verne derd door ze hard te laten lo pen. Tijdens de races overhan digde het landelijk bestuur van de dierenbescherming 14.000 handtekeningen van te genstanders van de varkensra ces aan de Katholieke Platte lands Jongeren en burgemees ter Van der Vegt van Ambt Delden. De Plattelands Jonge ren hadden de races georgani seerd en daarvoor een vergun ning gekregen van Van der Vegt. Hoofdbestuurslid H. Smit van de Vereniging tot Dierenbe scherming werd uitgefloten toen hij zijn principiële kritiek op de varkensraces via de ge luidsinstallatie kenbaar maak te. Boven het wedstrijdterrein liet de vereniging een vlieg tuigje circelen met een sleep met het opschrift „varkensra ces, dierenleed". Lang niet alle varkens voel den er overigens voor om in het snikhete Bentelo te ren nen, ook niet als hun begelei ders hen bakken met voer voorhielden, op een trommel sloegen, een saxofoon bespeel den of andere capriolen uit haalden. Om na te gaan of de varkens volgens de wettelijke voor schriften werden behandeld volgde de rijkspolitie de races met drie t.v.-camera's. De beelden werden vastgelegd op videotape. Voor het geval moest worden ingegrepen wa ren onder andere de inspectie dienst dierenbescherming en de officier van justitie aanwe zig. Zij stelden na afloop van de wedstrijden met de dieren beschermers vast dat zich mede dankzij een goede orga nisatie geen excessen had den voorgedaan. De varkens die zondag aan de wedstrijden in Bentelo deelnai- men, gaan vandaag naar het slachthuis, wat iemand de op merking ontlokte dat het spreekwoord „hardlopers, zijn doodlopers" hier wel zeer let terlijk IIIEMELS CPN wil steun leden voor Waarheid AMSTERDAM Het CPN-partijbestuur heeft zaterdag in een spoedzitting in Amsterdam alle leden van de partij opgeroepen om tot nieuwe initiatieven te komen tot behoud en versterking van het dagblad de Waarheid. Reden voor die oproep was een gesprek over het plotselinge aftreden van Bart Schmidt als hoofdredacteur van de Waarheid, die tevens lid is van het par tijbestuur. Het partijbestuur zei het te betreuren dat Schmidt is opgestapt als gevolg van de kritiek op zijn krant, die zich volgens het laat ste partijcongres zou moeten ontwikkelen tot „krant voor heel links". Het bestuur ontkende dat er fundamentele politieke te genstellingen zouden zijn tussen partijbestuur en redactie over de koers van de krant. „De Waarheid verdient in de ontwikke ling die ze nu volgt de volle steun van de hele partij", aldus het bestuur. Maar: „Dat is iets anders dan dat de CPN kritiekloos ten opzichte van de inhoud zou hoeven te staan. Die (opbouwen de) kritiek is, in tegendeel, gewenst". Ikea komt geheel naar Nederland STOCKHOLM Het Zweedse woonwarenhuis Ikea (meeneemmeubelen en woningtextiel), met drie vestigingen in Neder land, zal geheel naar Ne derland verhuizen, zo heeft de eigenaar van het concern Ingvar Kamprad bekend gemaakt. Het be sluit is al enige tijd in voorbereiding, maar het is vrijdag onverwacht naar buiten gekomen na een besloten bijeenkomst in Stockholm over bedrijfs winsten, die werd bijge woond door de Zweedse minister van financien Feldt, aldus een corres pondent van het Alge meen Dagblad. Het besluit van de 62-jarige Kamprad, oprichter van hét concern en enige eigenaar, heeft te maken met de politiek van de regering-Palme. Kam prad wil dat de concernleiding ongehinderd zijn gang kan gaan en kan groeien zonder inmenging van de staat in winstdelingsfondsen voor de werknemers. Ikea heeft in Nederland vesti gingen in Sliedrecht, Amster dam en Duiven bij Arnhem. Voor het personeel van Ikea. 5000 man, zou de verhuizing naar Nederland geen gevolgen hebben. De Nederlandse direc tie van Ikea was vanmorgen niet voor commentaar bereik baar. EINDHOVEN Philips gaat proberen om greep te krijgen op de huiscomputermarkt. De relatief oude zakencomputer P2000, die in kleine bedrij ven vooral voor tekstverwerking werd gebruikt, heeft een enkele tientjes goedkopere geheugen chip meegekregen en het laboratorium heeft er wat goedkopere programma's voor gemaakt. Zo ontstond huiscomputer P2000T. De gezinsboek houding, recepten, adressen, alles is in één pro gramma te verkrijgen. Prijs: een kleine 1500. Voor een goede gebruiksvriendelijke computer met deze mogelijkheden is dit weinig geld. In feite betekent deze ontwikkeling dat Philips de boot en kele jaren geleden heeft gemist. De Amerikanen begonnen onze markt te overstromen, samen met de Japanners. Phi lips bleef het antwoord schuldig, in dié zin, dat de thuis computer in feite in de kleine kantoren stond. De compu ter was dan ook alleen maar te koop in zaken, gespeciali seerd in kantoorbenodigdheden. De starre Philips-ver- kooporganisatie liet niet toe dat het produkt „onder de mensen" kwam. De huiscomputer van Philips gaat één van de nieuwtjes worden op de Funk Aausstellung van Berlijn de komende maand, met nóg een aantal vernieuwingen en veranderingen aan bestaande apparatuur. Op audio- en videogebied gaat het Philips overigens niet slecht. Vooral de ontwikkeling van de compact disc gaat stormachtig. Een compact-discspeler voor de auto staat al op het programma. Hij zal in Berlijn worden getoond, maar zal pas over enkele jaren in produktie worden genomen. De kleuren-tv markt lijkt bijna verzadigd. Op de honderd gezinnen staan negentig toestellen. Tóch heeft Philips voor het komende seizoen elegante nieuwe modellen uitge bracht. waarbij het accent komt te liggen op bruikbaarheid en compactheid. Hetzelfde geldt voor de videorecorders. Vaak gaat het slechts om kleine veranderingen, die toch een heel ander beeld geven. Maar desalniettemin, of het om een herhaling van oude ontwerpen gaat, die uit Japan se bron komen, óf dat het gaat om nieuwe ontwerpen uit Nederlandse bron, het is belangrijk dat Nederland bij blijft. En dat lukt met de nieuwe ontwerpen. GERARD CRONE

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7