Nieuwe beweging bindt in Zuid-Afrika strijd tegen de apartheid aan B Walesa: deze week begin langzaam-aan-acties Blinde ziet weer na tik met emmer Franse vliegtuigen in Tsjaad gearriveer lm 91 Chinese piloot wendde brand voor tijdens ontsnappingsvlucht BUITENLAND £eicUc0otuant MAANDAG 22 AUGUSTUS 1983 PAGIN ■jrede Wc ENSI Buit bij overval op Cartier 15 miljoen CANNES Het bedrag dat eind vorige week bij de juwe lier Cartier in Cannes aan sie raden en juwelen werd buitge maakt, beloopt bijna 15 mil joen gulden. Volgens de politie zijn de daders een in sieraden- diefstallen gespecialiseerde bende Joegoslaviërs, die in het afgelopen jaar al voor onge veer 25 miljoen gulden aan sieraden en juwelen ben geroofd. heb- De blinde Engelsman Kevin Willis (28) is zeer blij dat hij weer kan zien, nadat zijn vrouw hem met een emmer per ongeluk op zijn hoofd had geslagen. Al op driejarige leeftijd had hij het licht uit zijn linkeroog verloren toen een pijlkje hem had getroffen. Vo rig jaar werd Kevin ook aan zijn andere oog blind. Volgens zijn artsen heeft de emmer waarschijnlijk een beknelde zenuw losgemaakt. Nieuw gesprek tussen VS en verzet El Salvador SANTA BARBARA De speciale Amerikaanse afgezant voor Midden-Amerika, Richard Stone, is van plan deze maand opnieuw besprekingen te voeren met de Salvadoraanse guerrillabeweging. Op 31 juli had hij ook al een gesprek met guerril laleider Ruben Zamora. Overigens zal Stone niet onderhandelen over de eis van de guerrillastrij ders, dat ze een rol krijgen krijgen toebedeeld in de Salvadoraanse regering. De VS menen dat de verkiezingen moeten uitmaken wat de bevolking van El Salvador wil. Het verzet moet dan ook ge woon aan de voor volgend jaar geplande verkie zingen deelnemen, aldus Washington. HOGE PLO- FUN CTION ARIS IN ATHENE DOODGESCHOTEN ATHENE Een van de naaste medewerkers van Aboe Jihad, de plaatsvervangend opper bevelhebber van de Palestijnse strijdkrach ten, is zaterdag in Athene vermoord. Het slachtoffer is Mamoen Mreish, een hoge func tionaris van El Fatah, de belangrijkste groe pering binnen de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie. De tot dusverre onbekende „correctieve Be weging", een oppositionele groepering binnen Fatah, heeft zich verantwoordelijhk gesteld voor de moordaanslag op Mreish. De PLO be schuldigde eerder Israël ervan achter de aan slag te zitten. Moebarak: Israël moet als eerste uit Libanon KAIRO De Egyptische president Moebarak gisteren na een ontmoeting met de Amerikaanse gezant voor het Midden-Oosten, McFarlane. klaard dat Israël zich als eerste eenzijdig uit Liba j| ...wet terugtrekken. „Wij vertrouwen erop dat de rische troepen daarna hun eigen terugtrekking len overwegen", aldus Moebarak Na het in mei gesloten akkoord tussen Israël banon stond de Egyptische president nog op standpunt, dat de Israëlische en Syrische troepen ra; lijktijdig uit Libanon zouden moeten worden te getrokken. Volgens McFarlane is de gedeeltelijk! rugtrekking van de Israëlische troepen, die bini bij kort zal beginnen, een stap in de richting van K algehele aftocht uit Libanon. Israël heeft echter totale vertrek uit Libanon afhankelijk gesteld een gelijktijdige Syrische terugtrekking. camp KAAPSTAD Tijdens een massa-bijeenkomst in Kaapstad is dit weekeinde een nieuwe overkoepelen de beweging tegen de apartheid opgericht, waar in alle rassen van Zuid-A- frika vertegenwoordigd zijn. Rond 8.000 mensen waren uit alle delen van het land naar Kaapstad gereisd voor de oprichting van het Verenigd Demo cratisch Front UDF. Het UDF is een verbond van zo'n 400 religieuze, vak- bonds-, sport- en andere verenigingen, die geza menlijk ongeveer een mil joen leden zou tellen. Daarmee is het UDF de grootste anti-apartheidsor ganisatie in Zuid-Afrika geworden, sinds het Afri can National Congress ANC in 1960 tot verboden beweging werd verklaard. organisatie wil zich inzetten voor een staat zonder rassenonderscheid. Tot de prioriteiten behoort het orga niseren van een campagne te gen de regeringsvoorstellen voor een beperkte deling van de politieke macht met kleur lingen en Indiërs. In die her vormingsvoorstellen blijft de zwarte meerderheid uitgeslo ten van de politieke macht. Het UDF verzet zich ook te gen andere apartheidswetten, die de bewegingsvrijheid van zwarten in stedelijke gebieden verder aan banden willen leg gen. Een van de sprekers op de op richtingsvergadering was do minee Allan Boesak. de voor zitter van het wereldverbond van gereformeerde kerken. Hij waarschuwde de regering dat de burgers bereid zijn op elk niveau het kwalijke sy steem van apartheid te bestrij den. Wij zullen niet tevreden zijn totdat Zuid-Afrika op nieuw een ongedeeld land is, een democratie waar alle men sen zinvol kunnen deelnemen in de regering, aldus Boesak. a m*- X- m Flatgebouw ingestort In Kairo werden zaterdag zeker 21 mensen gedood en tien gewond, toen een flatgébouw van vier verdiepingen neerstortte. De eigenaar had zonder vergunning verdiepingen op zijn huis gebouwd en was juist bezig met de bouw van een vijfde verdieping voor zijn zoon die ging trouwen. De eigenaar, zijn vrouw en drie kinderen zijn onder de slachtoffers. In Alexandrië stortte een dag later een gebouw van zeven verdiepingen in. Daarbij kwamen negen man om het leven. Illegale bouwac tiviteiten komen in Egypte veelvuldig voor door huiseigenaren die de slepende bureaucratie willen vermijden en hun huurinkomsten willen vergroten. WARSCHAU Lech Walesa heeft gisteren ge zegd dat de verboden vakbond Solidariteit deze week in heel Polen zal beginnen met langzaam- -aan-acties. Als zich daar bij ongeregeldheden voor doen, zal dat de schuld zijn van de communisti sche autoriteiten, aldus de leider van Solidariteit. Walesa, in de tegenaanval na de recente aanvallen op zijn persoon in de Poolse pers, oe fende scherpe kritiek uit op de regering wegens het negeren van de verjaardag van de sta kingen in 1980 op de Lenin- -werf in Gdansk waaruit de vrije vakbond Solidariteit voortvloeide. Volgens Walesa eist Solidariteit nog steeds be sprekingen met de autoriteiten over de regeringsbelofte van drie jaar geleden dat vrije vak bonden zouden zijn toegestaan te opereren in Polen. „De in structies zijn duidelijk: vanaf 23 augustus zullen er lang zaam-aan-acties zijn in de fa brieken. Op 31 augustus volgt er een boycot van het open baar vervoer en de pers", al dus Walesa. De Poolse autoriteiten hebben afgelopen week de onafhanke lijke bond van Poolse schrij vers ontbonden. De maatregel komt niet onverwachts en vol tooit de afbraak van vakorga- ;s, die na de oprichting Solidariteit waren ont- De belangrijkste woordvoer der van het Kremlin, Leonid Zamyatin, heeft dit weekeinde gezegd in de eerste officiële reactie op het pauselijk bezoek dat de kerkelijke oppositie te gen het communisme in Polen is versterkt na het bezoek van paus Johannes Paulus II aan zijn geboorteland. In sommige steden, aldus Zamyatin, wor den kerken gebruikt als bases voor „een of ander strijd- RÜITENHEER Moskou wil VN-verdrag tegen militair gebruik ruimte MOSKOU De Sovjet-Unie heeft voor de komende zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde naties een ontwerp-verdrag ingediend dat elk militair gebruik van de ruimte wil verbieden. Het voorstel tot demilitarisering van de ruimte is uiteengezet in buitenlandse zaken Andrei Gromyko aan VN-secretaris- -generaal Perez de Cuellar. Het ontwerp-verdrag sluit aan bij het voorstel dat partijleider Joeri Andropov vorige week deed aan bezoekende Ameri kaanse senatoren voor een stop op anti-satellietwapens. Een dergelijk verdrag zou be perkingen kunnen opleggen aan het Amerikaanse ruimte veerprogramma, waarvan de Russen vrezen dat het voor militaire doieleinden wordt gebruikt. De Sovjet-Unie heeft overigens al wapens die in de ruimte kunnen worden ge bruikt. Tweeling voor tot levenslang veroordeelde terroriste TURIJN Giulia Borelli, een tot levenslange gevangenis straf veroordeeld Italiaanse terroriste, is zaterdag in een ziekenhuis in Turijn bevallen van een tweeling, een meisje en een jongen. De vader, de 32-jarige Enrico Galmo2zi, zit wegens terrorisme een gevan genisstraf van 15 jaar uit. De zwangerschap van de 30-jarige Giulia heeft in Italië veel op zien gebaard omdat vaststaat dat de bevruchting moet heb ben plaatsgevonden in de rechtszaal, tijdens het langdu rige massaproces tegen 135 ex- treem-linkse verdachten. Te genover journalisten zei Giu lia: „Het was geen ongelukje, maar mijn vaste wil. Ik ben met bereid af te zien van het onvervreemdbare recht op moederschap". Fillippijnse militairen staan met automatische geweren in de aanslag, terwijl vlak voor hen de zo juist vermoorde oppositieleider Aquino (rechts) ligt. Linsk van Aguino ligt de doodgeschoten man, die de moord op Aquino zou hebben gepleegd. Marcos wil Amerikaans en Japans persbureau vervolgen (Vervolg van de voorpagina) MANILLA De Filip pijnse autoriteiten gaan het Amerikaanse persbu reau UPI en het Japanse persagentschap Kyodo vervolgen wegens laster, omdat zij berichten van ooggetuigen verspreidden die zeiden dat Aquino door militairen was dood geschoten. Dit heeft de Fi lippijnse minister van in formatie, Cendana, gister avond bekend gemaakt. UPI heeft al laten weten dat het zijn verslag van de gebeur tenissen handhaaft. Een ver slaggever van het Amerikaan se persbureau beroept zich op twee verklaringen van perso- V Het lichaam van de Filip pijnse oppo- i, die zich aan boord van het toestel bevonden. Van het Japanse persbureau is nog geen commentaar verkregen. De Filippijnse president Mar cos heeft gisteren de moord aanslag scherp veroordeeld., maar legde er de nadruk op dat hij Aquino had gewaar schuwd niet terug te keren omdat politieke tegenstanders hem wilden vermoorden. De rooms-katholieke kardinaal truck gedra gen. Aquino werd even daarvoor op het vliegveld van manilla doodgescho- van Manilla, Sin, een ver klaard tegenstander van Mar cos, maande de volgelingen van Aquino tot kalmte en zei: „Als wij toelaten dat de dood de vlammen van het geweld kan aanwakkeren, dan is hij tevergeefs gestorven". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de moord op Aquino gisteravond veroordeeld als „een laffe en verfoeilijke daad". N'DJAMENA Franse vliegtuigen van Franse luchtmacht en tankvliegtuig zijn gistei in de Tsjadische hoofds b N'Djamena gearrivee De gevechtstoestell vier Jaguars en vier IV N H gae F-l jachtbommenw vere pers, hebben de taak 2.000 Franse militairen g he Tsjaad bescherming v;dge: uit de lucht te bieden aak gen eventuele Libistpkze aanvallen. zo'n 500 kilometer ten van N'Djamena hebben worpen. Franse troepen den onlangs op verzoek president Habré naar T gezonden, omdat deze een dere opmars van de door L gesteunde Tsjadische rebe verwacht. Zolang de Frai hun huidige strategie vol om verdere Libische winst tegen te gaan zonde) tieve steun te verlenen een mogelijke tegenaanval het Tsjadische regeringslej verwachten militaire wa mers niet dat het tot Frans-Libische treffen zal icial eel >jg ni VSenSovjeljCi Unie werken aan betere hot liner Aquino was symbool van verzet tegen Marcos MANILLA De Filip pijnse 'oppositieleider Be- nigno Aquino, die gisteren op 50-jarige leeftijd,werd vermoord, leek voorbe stemd om eens president te worden. Aquino bleef ondanks gevangenisstraf en bedreigingen tegen zijn leven het dictatoriale be wind van Marcos bestrij den en werd door velen gezien als een alternatief voor de huidige president. Na drie jaar zelfgekozen bal lingschap in de Verenigde Sta ten besloot hij naar de Filippij nen terug te gaan om campag ne te voeren voor de parle mentsverkiezingen van vol gend jaar. Toen hij de plannen voor zijn terugkomst eerder deze maand bekendmaakte, weigerden de Filippijnse auto riteiten hem een paspoort te geven en zeiden dat zijn leven in gevaar zou komen. Aquino, die deze waarschuwingen als belachelijk van de hand wees. stelde zijn reis toch twee we ken uit, maar was vastbesloten daarna naar Manilla te gaan. Hij wilde op niet-gewelddadi- ge wijze oppositie voeren tegen Marcos. „Ik moet de president ervan overtuigen dat hij mij moet helpen de democratie te rug te brengen in ons land", zo zei hij. Aquino heeft voortdu rend campagne gevoerd voor herstel van de democratische wetten, die van kracht waren voor de afkondiging van de staat van beleg in 1972. In bre de kring werd aangenomen dat Aquino de presidentsver kiezingen van 1973 zou hebben gewonnen als Marcos het jaar daarvoor de staat van beleg niet had afgekondigd. Aqui de onder de noodtoestand werd gevangengezet. Hierdoor werd hij een symbool van het verzet tegen de dictatuur van presi dent Marcos. Het régime-Mar- cos beschuldigde hem van sa menwerking met de Commu nistische Partij op de Filippij nen, terwijl de communisten meenden dat hij een te pro- Amerikaanse koers volgde. Een jaar voor het opheffen van de staat van beleg, in 1980, kreeg Aquino toestemming naar de Verenigde Staten te gaan voor een hartoperatie. Dit op voorwaarde dat hij zou terugkomen om zijn straf uit te zitten. Eenmaal in de VS besloot hij te blijven en zei hierover: „Een verbond met de duivel is helemaal geen verbond". Na zijn hartoperatie studeerde hij aan de Harvard Universiteit en werkte vervol gens als onderzoeksmedewer ker op het technologisch insti tuut van Massachusetts. Gedurende zijn lange en suc cesvolle politieke carriere werd Na zijn arrestatie in 1972 zat hij ruim zeven jaa'r vast in een militair kamp. Hier wei gerde hij het met de Filippijn se autoriteiten op een ak koordje te gooien en zo zijn vrijheid te herwinnen. Hij bleef zijn kritiek aan het adres van Marcos spuien. Kort voor zijn terugkeer naar zijn land verklaarde Aquino: „De enige moordenaars voor wie ik bang ben zijn de vuurpelotons van Marcos. Ik ga terug terwijl ik weet dat mijn leven kan eindi gen voor een vuurpeloton". WASHINGTON In Mosf vorige week een gehei Amerikaans-Sovjetrussischi bijeenkomst gehouden on verbindingen tussen beide den, in het bijzonder de z naamde hot line, te verbete de risico's te verminde het bij vergissing u ken van een conflict. De stellen bestaan uit een zienlijke versnelling vs het de mogelijkheid tot overbrengen van grafieken kaarten en die Moskou Washington zouden kunr helpen direct beter de ont keling van een of andere in geval begrijpen crisis., Jfferi' ofcime d gi :1 rlic :der SEOEL Een Chinese testpiloot heeft dit week einde verteld hoe hij een brand in zijn (Russische) Mig-21 voorwendde om naar Zuid-Korea te kun nen vluchten. De 46-jari- ge Sun Tien-Chin zei dat hij op 7 augustus op een radar-testvlucht boven de Chinese kust op een hoogte van 8.000 meter vloog, toen hij besloot zich te ontdoen van een meevliegende Mig. Met behulp van een tolk ver telde hij: „Ik daalde tot 1.500 meter na plotseling gedraaid te hebben en meldde dat er brand was in de cockpit. Toen zakte ik tot 100 meter en meldde de controletoren over de radio: ,Ik ga mijn schiet stoel gebruiken'". De piloot, die voor het eerst in het open baar verscheen nadat hij zijn toestel aan de grond had gezet op een niet genoemde basis van de Zuidkoreaanse lucht macht, zei dat hij toen recht streeks koers had gezet naar Zuid-Korea. De autoriteiten in Seoel heb ben tegen Sun gezegd dat hij naar Taiwan mag om daar po litieke asiel te vragen. Hij vertrekt waarschijnlijk één dezer dagen. De regering in Taipei heeft verklaard dat Sun ruim 10 miljoen gulden in goud krijgt als hij zich in Taiwan vestigt. Een andere Chinese piloot, kapitein Wu Yung-Ken, die vorig jaar ok tober naar Zuid-Korea vloog en vervolgens naar Taiwan ging, kreeg 7,5 miljoen gulden in goud. Hij is nu majoor in de luchtmacht van nationalis tisch China. Sun, die de rang had van ko lonel, zei dat hij zijn moeder, vrouw en twee kinderen in China heeft achtergelaten. Hij verklaarde het communisti sche systeem te zijn gaan ha ten tijdens de culturele revo lutie die vanaf 1966 op het vasteland woedde. Sun zei dat zijn vader, een partijfunctio naris, weggezuiverd werd na dat enkele mensen het tegen hem hadden opgenomen en naar een werkkamp werd ge stuurd, waar hij na een maand stierf vanwege slechte behandeling. „Mijn hart was gebroken. De culturele revo lutie was tragisch", aldus Sun. Hij zei dat hij op de zwarte lijst kwam en verscheidene jaren niet mocht vliegen.Va naf 1976 werd hij in zijn rech ten hersteld, maar hij moest constateren dat de mensen die zijn vader hadden wegge werkt, hoge posities hadden gekregen. Mede hierdoor De overgelopen Chinese piloot Sun Pien-Ching. bleef hij ontsticht over het Chinese systeem.„Ik besloot lange tijd geleden naar de vrije wereld te vluchten, maar pas kort geleden kreeg| ik de kans toen ik overge plaatst werd naar Liaoning ii Noordoost-China", aldus Sun

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6