Hiërogliefen drukken is or ons geen probleem r' 'ETENSCHAPPELUKE DRUKKERIJ VIERT300-JARIG BESTAAN lil LEIDEN EeidóCÖotvumt MAANDAG 22 AUGUSTUS 1983 PAGINA 3 utomobilist rijdt op voetganger in IIDEN Een 39-jarige Leidenaar is zaterdagmiddag t zijn auto op een 41-jarige Leidenaar ingereden, iaar de voetganger kon tijdig wegspringen. De man zou zijn daad zijn gekomen omdat hij in de voetganger Leidenaar had herkend, die hem een dag eerder een intal klappen zou hebben verkocht. Zaterdag verliet de moskee aan de Rembrandtstraat, stapte in zijn a en zag zijn slachtoffer lopen. Volgens de politie ;ft de voetganger vermoedelijk niets te maken met de dag eerder. Er wordt een onderzoek inge- re auto gestolen EIDEN Van de parkeerplaats van het hotel Holiday in aan de Plesmanlaan is in de nacht van vrijdag op jterdag een BMW met een waarde van 65.000 gulden i 44-jarige Duitser. Brandje achter woning LEIDEN De brand- weer heeft zaterdag morgen een brandje achter een woning aan de Breestraat geblust. Volgens de politie was de brand aangestoken. De schade was zeer gering. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Om wonenden hebben al meerdere malen ge klaagd over het stoken van een vuurtje door studenten. Minister bedreigt vrijheid van onderwijs LEIDEN Het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft ernstige bezwaren te gen het ontwerp van de wet taakverdeling we tenschappelijk onderwijs. De wet zou het de minister mogelijk maken de vrijheid van on derwijs en onderzoek aan te tasten. De universiteit beroept zich in het bezwaar op de Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs en de WUB, waarin de eigen verantwoordelijkheid voor de inhoud van onderwijs en onderzoek op de basis- en faculteitsniveau is verankerd. De ontwerp-wet wordt gezien als een ongewenste verdere stap op de weg van gedetailleerde be moeienis van de overheid met het wetenschap pelijk onderwijs. Dit heeft de Leidse universi teit de vaste commissie voor onderwijs en we tenschappen van de Tweede Kamer meege- Geld voor restauratie van Boerhaavezalen LEIDEN De restauratie van de Boerhaavezalen in de Camp kan mogelijk nog dit jaar beginnen. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft de gemeente laten weten dat nog in de begroting van het ministerie voor dit jaar geld wordt vrijgemaakt om het complex op te knappen. De restauratie kost 18 miljoen gulden. De toestemming voor de restauratie komt zeer onverwachts. De gemeente probeert al jaren om geld te krijgen voor het restaura tie van het gedeelte van Leiden dat officieel Caeciliacomplex wordt genoemd. Begin dit jaar liet het ministerie nog weten dat de restauratie van het complex opnieuw zou worden uitgesteld en op zijn vroegst in 1985 zou kunnen beginnen. Niet alleen het college van B en W heeft onder meer met boze brieven gepro beerd de restauratie van het in zeer slechte staat verkerende complex voor elkaar te krijgen, ook CD A-fractie voorzitter J. Walenkamp heeft het ministerie onder druk gezet. Wanneer de restauratie is voltooid, wordt het museum Boerhaave nu nog aan de Steenstraat in het complex ondergebracht. Jazzgymnastiek De christelijke gymnastiekvereniging Jahn verzorgt lessen jazzgymnastiek. De lessen beginnen op donder dag 1 september. Jongeren van 12 tot 16 jaar kunnen van kwart over zeven tot kwart over acht in de gym nastiekzaal van de school „De Manse" aan het Kiïjan- pad 2 in Zuid-West terecht en vanaf 16 jaar van kwart over acht tot kwart over negen. Informatie over de les sen is telefonisch verkrijgbaar onder de 894489215995 of 763061. Verpleegkundigen In het Academisch Ziekenhuis Leiden zijn geslaagd voor het diploma A-verpleegkundige: de dames M.A.E. Balvers. M.L. Blekkingh. L. van den Brink, Y. den Hoed. G M. Hoogervorst. M.M.E. Lambregts, F.G.A. Mak. J. Mak, M.A.Y. Pannebakker, L.P. Riethoven en de heren M.H.G. Brand, P.C.H. van Lieshout, J.G.A. Mistrate Haarhuis en J.K.A.S. Steenbergen. Kijkhuis Onder de titel „Een kwestie van oorlog en vrede" wor den in het Kijkhuis (Vrouwenkerkkoorstraat 17) drie films vertoond. Maandag 29 augustus draait „Dr. Strangelove" van Stanley Kubrick, een film die laat zien hoe ongewild een atoomoorlog uit kan breken. Drie personages worden gespeeld door Peter Sellers. Dinsdag 30 en woensdag 31 augustus draait „The ato mic Cafe" van Kevin Rafferty. Deze film is samenge steld uit propagandafilms van de Amerikaanse over heid die de gevolgen van een atoomoorlog afdoen als een onbelangrijk ongemak. Donderdag 1 september wordt „Krieg und Frieden" van Heinrich Böll, Volker Schlöndorff en Alexander Kluge gedraaid. Deze film is zowel documentaire als speelfilm en bestaat uit di verse hoofdstukken die de angst voor oorlog laten zien in het licht van de toenemende atoombewapening. De films worden twee maal per avond vertoond. De voor stellingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. Wiskunde In de Rembrandtscholengemeenschap aan de Noachstraat start woensdag 14 september een cursus ..Moderne wiskun de voor ouders". De cursus is bedoeld voor ouders die hun kinderen met wiskunde willen helpen. Informatie over de cursus is verkrijgbaar bij K&O. Oude Vest 45, telefoon nummer 141141. Repelsteel Het ecologisch vegetarisch eethuis Repelsteel aan de Breestraat 19 zoekt vrijwilliggers. Mensen met enige ervaring genieten de voorkeur. Van de vrijwilligers wordt verwacht dat zij één dag in de week actief zijn en op langere termijn grotere verantwoordelijkheid voor het eethuis gaan dragen. Inlichtingen zijn van maandag tot en met vrijdagmiddag bij Repelsteel ver krijgbaar of telefonisch onder nummer 121296. De heer C. van Veen (links) en de schilder Roeland Ko ning bij het portret dat laatstgenoemde van de werkge versvoorzitter maakte. -.Razende1" Roeland Koning exposeert in Ars studio LEIDEN ..Ondanks zijn leeftijd van 85 jaar, schil dert hij nog steeds als een razende Roeland". Dit zei C. van Veen, voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Ondernemenin- gen (VNO) afgelopen za terdag bij de opening van een tentoonstelling van werken van de schilder Roeland Koning. De Was- senaarse kunstschilder, een persoonlijk vriend van de werkgeversvoor zitter, exposeert tot en met zondag 11 september in het gebouw van de Leidse teken- en schilders academie. Ars Aemula Naturae. Voornamelijk is er werk te zien dat de schilder de afgelopen vijf jaar maakte. Eén van die werken is een zeer fraai portret van C. van Veen. Koning werd 1898 in Amster dam geboren. Hij is beeldend kunstenaar uit de protestant christelijke kring. Behalve on der meer bijbelse taferelen, heeft hij ook veel portretten van bekende Nederlanders ge maakt. Zo vereeuwigde hij dr. Colijn en professor Bavinck. Uit de tentoonstelling blijkt dat Roeland Koning zich de afgelopen vijf jaar erg veel met het schilderen van bloe men heeft bezig gehouden Van Veen sprak zich tijdens de opening van de tentoonstel ling bewonderend uit over het ondernemersschap van de schilder. ,.Ik kan echter maar één punt van kritiek op zijn werk hebben: en dat zijn de te lage prijzen van zijn schilderij en". aldus Van Veen. De expo sitie aan de Pieterskerkgracht is dagelijks te zien van één tot gifmniWifKS 'Ï'IMiii^<=>lïïTii/i - J. w A."-L bracht en het tijdrovende (met de hand of met een zogenaam de monotype) letter voor letter zetten, bestaat in veel grafi sche bedrijven niet meer. Drukken kan daarmee veel sneller en efficiënter worden gedaan, maar daar zijn wel grote investeringen voor no- Backhuys legt uit waarom fotografisch zetten bij het werk dat door Brill wordt gemaakt, vaak niet mogelijk is en er nog steeds veel met de hand of met oude zetmachines (die bij andere drukkerijen al lang niet meer in gebruik zijn) wordt vervaardigd: „Zetten met behulp van computers kan je alleen maar doen wan neer er een grote oplage is. Het moet lonend zijn om een computer zodanig te maken, dat je er bijvoorbeeld Sans kriet of Arabisch mee kan zet ten en dat is gezien de oplagen 300 a 1000 maar soms 200 en soms 5.000 stuks waar wij mee werken nauwelijks het geval. Je hebt ook te maken met allerlei mengvormen, een in het Engelse geschreven boek met hier en daar Ara bisch schrift. Dat kan je niet zomaar door een computer la ten zetten, want Engels wordt van links naar rechts en Ara bisch van rechts naar links ge schreven. Een computer raakt daar hopeloos van in de war. Drukwerk dat bij ons vandaan komt, kost dan ook 5 a 6 gul den per vel en die prijs is al leen mogelijk door subsidië ring door allerlei instanties. Zonder die subsidies zouden we al gauw op 30 a 40 gulden per vel komen en dan kopen zelfs universitaire bibliothe ken ons drukwerk niet meer. Die hoge prijs wordt veroor zaakt door de vele manuren, die in het (met de hand) zetten van onze uitgaven gaat zitten en door die kleine oplagen. Er werkt hier bijvoorbeeld mand die in staat is Chinese lettertekens te zetten hij kan de 16.000 karakters elkaar onderscheiden zonder overigens in staat te zijn Chi nees te lezen en is dus we ken aan een Chinees boekje bezig. Zo gaat het ook bij an dere lettertypes, soms wordt aan een uitgave jaren ge werkt". Duurste Het 300-jarig bestaan van de firma Brill wordt 16 september in stijl gevierd in de Hoog- landsekerk. Er is een receptie, mr. J.L. Heldring houdt een voordracht en minister W. Deetman van Onderwijs en Wetenschappen zal daarbij aanwezig zijn. In het Gemeen tearchief aan de Boisotkade is van 1 september tot 1 oktober een tentoonstelling over het werk van Brill te zien. Voor de firma Brill gaat het werk gewoon door en men is al weer op weg naar het volgende jubile um. Het pand aan de Oude Rijn wordt binnen kort verlaten, de firma concentreert zich in het gebouw aan de Plantijn- straat met nog een maga zijn in Zoeterwoude. Backhuys: „Ook wij heb ben wel wat te leiden on der de economische reces sie en het aantal talen en lettertypes neemt door de verbeterde communicatie tussen de werelddelen al leen maar af, maar ik zie de toekomst zonnig tege moet. Ik zie niet in waar om Brill niet nog eens 300 jaar als wetenschappelijke drukkerij zal bestaan. Want we zijn op ons ge bied niet alleen één van de duurste maar ook één van de beste drukkerijen ter wereld". MARCEL GELAUFF In 1848 hield Jan Brill er mee op. De zaak werd aan zoon Evert Jan verkocht. Onder de naam E.J. Brill werd de druk kerij voortgezet en tot op de dag van vandaag gebruikt de nu naamloze vennootschap de naam van Evert Jan. Onder zijn leiding breidde het bedrijf zich verder uit en werden in verre streken klanten gevon den. Het werd mogelijk om te drukken met lettertekens uit Sanskriet. Arabisch. Chinees. Georgisch, Japans, oud en mo dern Grieks, Spijkerschrift en Ethiopische lettertypes te zet ten en te drukken. Alleen zeer weinig voorkomende letterty pes uit bijvoorbeeld het Viet namees en Thais en nog een „Het meest van dit bedrijf misschien wel dat we op eever de hele wereld be- und ijend zijn, dat er in biblio- over de hele we- werk ligt dat door is gedrukt, maar dat Leiden bijna niemand wat Brill is of doet", het woord is dr. W. de directeur aan de Oude Rijn Plantijnstraat gevestig- drukkerij en uitgeverij Brill. Het bedrijf viert jaar een opvallend ju- het is 300 jaar ge- dat de drukkerij opgericht en in al jaren groeide het uit een eenmansbedrijfje vermaarde weten- drukkerij en met in Leiden 90 werknemers en --jitct vestigingen in Lon- a K°en en Keulen. te vi aSrill komt voort uit de rijke geschiedenis van gaanfe'den en werd in 1683 opge licht door Jordaan Lucht- nans. Dat was in een tijd dat Ir in Leiden al drukkerijen [aren van Elsevier en Plan tin. De zaak van Luchtmans preerde, wat mogelijk was oo en is?01" behoefte die er op de pidse universiteit bestond ,fn het laten zetten en druk- an wetenschapplijk rk. De familie Luchtmans goede contacten met zowel Leidse universiteit als met grafische wereld en dat had gevolg dat de drukkerij in jaren 1730-1740 de officiële ikkerij van de Leidse uni- ïrsiteit werd. In die tijd wer- al zaken gedaan met de eeste Westeuropese landen, uchtmans publiceerde boe- i voor vrijwel alle discipli- die toen aan de universi- iten bestonden. Beroemde erken van onder meer Boer- Leusden en Grotius erden bij Luchtmans ge- aakt. 1760 groeide de drukkerij Luchtmans en ook zijn re- itatie, maar daarna ging het ider invloed van onder meer ;n economische recessie berg- Iwaarts. De erven van Lucht- ans hadden weinig interesse i de drukkerij en aan begin in de 18e eeuw nam Jan rill, een drukker' die bij uchtmans in dienst was. de ak over. Hij slaagde erin het drijf weer rendabel te ma- ann pa jro inn *nrr jKirnK xm -iman -inx jxsrrnx urm -nrr ij -irran mx ]Kxn-nK anri nn-Va xm ss ■pö pD imn •nip nna pran-n» xiw nnssK na >k Hebreeuws kan door Brill worden geleverd. het Midden en Verre Oosten. In de jaren daarna groeiden de mogelijkheden en contacten van Brill verder. Evert Jan Brill overleed in 1871 en sinsdien is de firma onder leiding van mensen als Van Oordt, Stoppelaar, Pelten- burg en Wieder en nu de bio loog Backhuys verder ge groeid. Dat moge een merk waardige combinatie lijken, een bioloog die aan het hoofd staat van een drukkerij met een internationale reputatie, maar deze twee volstrekt ver schillende specialiteiten blij ken al langer in de directeur samen te gaan. Backhuys lijkt net zo makke lijk te praten over lettertypes als de atlas, de studio, het ara- bisch schrift en Chinese karak ters als over de principes van de leer van Darwin. Niet dat hij in staat is al die talen te le zen en te begrijpen, maar hij weet wat zijn bedrijf kan drukken en wat niet. Back huys had als bioloog al een kleine eigen uitgeverij en hij gaf zijn eigen proefschrift uit. „Als een geïnteresseerde ama teur ben ik in de wereld van het drukken en zetten ge groeid en nu heb ik een heer lijke baan, die me ook nog in staat stelt goed op de hoogte te blijven van ontwikkelingen op wetenschappelijk gebied", merkt hij op. Veelzijdigheid De veelzijdigheid van Brill is door de eeuwen heen de kracht van de firma gebleken. Directeur Backhuys: „Begin deze eeuw was het zo ver dat we bijna alle lettertypes kon den zetten en drukken die je je maar voor kunt stellen. Brill is bijvoorbeeld in staat Koptisch, paar andere weinig voorko mende talen, kunnen we ge loof ik niet leveren, maar daar houdt het wel mee op. Ook Hiërogliefen drukken is voor ons geen probleem". Brill is dan ook één van de zeer weinige drukkerijen in de wereld, die dergelijk zeer ge specialiseerd werk kan leve ren en dat leidt er weer toe dat werk van Brill zijn weg over de hele wereld vindt. Zo zijn er zeer wetenschappelijke naslagwerken bij Brill gedrukt als een Duits-Chinees-Sans- kriet woordenboek en een en cyclopedie van de Islam. Geen werken waar de wereld op zit te wachten, maar wel uitgaven waar een (beperkte) markt 'voor is en die voor weten schappers veel waarde kunnen hebben. „Onze klanten zijn vaak me dewerkers van universiteiten, die op hun vakgebied belang rijk werk doen door oude ge schriften, bijvoorbeeld papy rusrollen uit Egypte weer in omloop te brengen en oude of nog gebruikte talen te bestude ren en daarover te publiceren. Dat publiceren maakt het wel noodzakelijk dat er een druk kerij is die in staat is al die voor Nederland vreemde let tertypes, te kunnnen verwer ken", aldus Backhuys. „En dat is juist vaak het probleem. Brill is een zeer gespecialiseer de drukkerij, we drukken geen kasteelromans met een enome oplage en daarom is het ook logisch, dat we in Leiden buiten de universiteit nauwelijks bekendheid genie ten. We zijn vooral op de vak gebieden van de alpha-weten- schappen, de biologie en de pa leontologie werkzaam, maar we drukken bijvoorbeeld ook etiketten voor jampotjes die naar China worden geëxpor teerd". Fotozetten Zetten en drukken in veel in de westerse wereld nauwelijks gebruikte lettertypes vereist een enorme specialisatie en vakkennis. In de grafische we reld is de laatste jaren steeds meer overgeschakeld op foto grafisch zetten. Met behulp van computers wordt de tekst via positieven en negatieven en een drukpers uiteindelijk een krant of een boek. De tekst wordt met een beeld scherm in de computer ge- Hiëroaliefen, één van de lettertypes die bij Brill worden gebruikt. Brill-directeur Backhuys: „Het is bij ons heel gewoon dat we nog uitgaven in het fonds hebben, die tientallen jaren geleden zijn gedrukt".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3