Russische straf corner verbaast hockeyploeg 0. /Jr'A Waterpoloploeg slechts speelbal Smislov eist halve finale tegen Ribli Grapje wordt werkelijkheid Edwin Jonge jan bij springelite MAANDAG 22 AUGUSTUS 1983 MOSKOU grootmees ter Vassili Smislov heeft in een telegram aan Flo- rencio Campomanes, de voorzitter van de Interna tionale Schaak Federatie, geëist dat zijn halve finale uit de kandidaten twee kampen tegen Zoltan Ri bli alsnog wordt gespeeld. In het telegram, zaterdag ge publiceerd in het dagblad Sovjetski Sport, zegt Smislov zijn diskwalificatie in de hal ve finale te betreuren en stelt dat hij nog steeds klaar is om de tweekamp met Ribli te beginnen. De Philippijnse voorzitter van de FIDE verklaarde Smislov op 9 augustus tot verliezer in de tweekamp met de Hongaarse groot meester omdat hij niet was verschenen in Aboe Dhabi, waar de strijd zou worden gehouden. Smislov had eer der verklaard niet in de Ara bische Emiraten te willen spelen, omdat de klimatolo gische omstandigheden hem daar te uitzonderlijk waren. In zijn telegram van zaterdag echter benadrukt Smislov dat er geen enkele grond is voor de behandeling die hem door de voorzitter van de FIDE ten deel is gevallen. „In werkelijkheid", zegt Smislov, „heb ik niet gewei gerd de wedstrijd te spelen. Op 31 juli heeft Aboe Dhabi afgezien van de organisatie van de wedstrijd, die op 5 au gustus had moeten beginnen. Daarom heeft, anders dan in het geval van Kortsjnoi en Kasparov, geen van de twee spelers zich daar gemeld" De schaakbond van de Sovjet Unie heeft op 10 augustus ernstig geprotesteerd bij Campomanes tegen de dis kwalificatie van Smislov en het persbureau Tass beschul digde de Philippijn ervan dat hij sjoemelde met het we reldkampioenschap schaken. Het lijkt dat het protest van Smislov niet kansloos is bij Campomanes. De voorzitter namelijk heeft laten door schemeren dat hij zijn beslis sing ten aanzien van Smislov zou willen herzien, wanneer de Hongaarse schaakbond zou verzoeken de halve fina le alsnog op het programma te plaatsen. „Wanneer Ribli werkelijk zou willen spelen, bijvoorbeeld in Boedapest", stelde Campomanes, „dan zou ik mijn standpunt kun nen wijzigen". Tom van 't pass van Maarten van Grimbergen voor de eerste treffer van Ne derland in de lar It t had Ikatj AMSTELVEEN Nadat de eerste dagen van het toernooi om het Euro pees kampioenschap hoc key in Amstelveen lou ter eenzijdige wedstrij den en de daarmee ge paarde gaande hoge uit slagen hadden opgele verd werd het gisteren eindelijk spannend. Ze ker voor het het Neder lands elftal, dat in een goede wedstrijd de Sov jet-Unie niet van zich af kon schudden: 2-2. Oran je, dat zaterdag Schot land met 2-1 had geklopt in een matige vertoning, blijft echter toch de grootste kanshebber voor de eerste plaats in de poule, waardoor in de kruisfinale kan worden aangetreden tegen de nummer twee van groep A. Waarin trouwens West-Duitsland aan kop staat, mede dank zij een onterechte winst van 3-2 op Engeland. De discussies na afloop van het duel met de Russen, die in een technisch en tactisch hoog peil staande wedstrijd knap overeind waren geble ven, gingen vooral over de strafcorner. De Sovjet-Unie had er vier gekregen, waar van er één direct werd benut en één een scorende strafbal opleverde en Nederland, dat in Ties Kruize toch een spe cialist bezit, verprutste er liefst negen. Niet alleen dat voor Neder land negatieve percentage kwam uitvoerig ter sprake, maar vooral de wijze waarop Alexander Goncharov de korte corner achter doelman Pierre Hermans werkte, bleek verrassend. In plaats van keihard te slaan, of de bal af te schuiven, gaf de Rus de voorkeur aan een push. Waardoor de bal bij de eerste corner in de rechter boven hoek belandde en bij de der de korte hoekslag door Tom van 't Hek slechts dank zij „sticks" kon worden gekeerd. „Wij", sprak bondscoach Wim van Heumen na afloop, „wilden het ook op die ma nier doen. Ties Kruize had er speciaal op getraind. Maar tot onze verbazing kwam onze tegenstander er plotseling eerder mee voor de dag". Van Heumen wist overigens niet dat Carsten Fisher van West-Duitsland, vrijdag in de krachtmeting tegen Frank rijk, ook al op die manier succesvol was geweest. „Dit is dus een nieuwe ont wikkeling, waarin de regle menten, naar mijn mening, niet voorzien", aldus Van Heumen. „Een push is met een uitlopende doelman niet op reglementaire wijze te stoppen. De lijnverdedigers kunnen de bal alleen met de hand, of met een stick die hoger dan de schouder reikt, tegenhouden. En dat is dus verboden". Dat de reglementen nu niet meer voldoen is trouwens een wat boude veronderstel ling. Want de bal is altijd te stoppen, indien de doelman op de lijn blijft staan. Om het gevaar van de strafcorner in te dammen, lopen de meeste sluitposten tegenwoordig uit. Een Westduitse doelman, Schweiz, deed dat een vijftal jaren geleden bij een toernooi in Amstelveen voor het eerst, maar zijn ontdekking lijkt door de nieuwste ontwikke lingen toch te worden achter haald. De komende dagen zijn daarom voor doelman nen en coaches toch extra in teressant geworden. Ontwikkeling Zulk een ontwikkeling heeft, het EK trouwens hard nodig, want sportief bezien blijft het gehele gebeuren voor een be perkt aantal deelnemers inte ressant. Nederland, West- Duitsland, de Sovjet-Unie, Engeland en Spanje zijn tot aantrekkelijk hockey in staat, maar de rest bakt er niet al te veel van. Daarom wordt er in Amstel veen driftig gefilosofeerd over een andere opzet van het toernooi. Een deelname van zes laïiden zou de aan trekkelijkheid van het toer nooi bijna zeker kunnen ver groten. Wim van Heumen, die met zijn ploeg in Ierland en Schotland zeer defensief ingestelde tegenstrevers trof, is daar toch niet zo'n voor stander van. „Door dit soort toernooien geraakt een aan tal landep enthousiast. De Fransen bijvoorbeeld, zijn hier uiteraard niet om te winnen, maar tóch doen ze ervaring op, waardoor ze la ter misschien wat kunnen gaan voorstellen. Indien je dat soort landen niet meer toelaat, wordt het kringetje wel erg beperkt", aldus, de man, die meldde wel teleur gesteld te zijn in de negatieve opstelling van een land als Schotland. Blessures Het Nederlands elftal, dat te gen de Sovjet-Unie in Maar ten van Grimbergen en Tim Steens de uitblinkers bezat, wordt trouwens geplaagd door blessures. Ties Kruize zegt te zijn hersteld van een slepende rugkwetsuur, maar voorlopig heeft hij nog niet kunnen imponeren. Spits Ro' derik Bouwman bleef giste> ren in burgerkledij, omdat hij| tegen Schotland een spier-f blessure opliep. GisterenT moest linkervleugelaanvalleil Tom van 't Hek, die de eerstel treffer tegen de Sovjet-Unie! op schitterde wijze maakte,! voortijdig afhaken door eenf voetblessure. „We moeten er nu niet tel veel meer krijgen", zei Wirr van Heumen. „Bouwman had] kunnen spelen, maar ik hebl hem bewust rust gegeven,! met het oog op het komendef weekeinde". Vanaf vrijdagl gaat het voor Nederland in-1 derdaad allemaal echt be-| langrijk worden. Want als al-| les normaal verloopt, zal dan de kruisfinale moeten wor-| den afgewerkt en bij een i sitieve uitslag volgt zondag] de eindstrijd. „En ik denk",! zegt Van Heumen, „dat wel die Russen nog wel een keer-] tje tegen komen". DENNIS MULKENS Nederland-Schotland 2-1 (1-0): Bouwman 1-0, 43. Ties Kruize 2-0j| 67. Donald Hay 2-1. Scheidsrech-Ï ters: Benito (Spa) en Dale (Wal)f Toeschouwers: 3000. Nederland: Hermans; Van Have; Steens, Van Asbeck, Pierik (Van Grimbergen); Jenniskens,! Ties Kruize, Diepeveen; DoyerJI Bouwman, Van 't Hek. Schotland: Papping; Middleton; Leiper, Rowlands, McPherson;! McLean, Potter, Yellowlees (Ben-| zies); Menzies, Donald Hay. Toi •Hay (Buchan). Nederland - Sowjet-Unie 2-2 (1-1)1 5. Gontsjarov 0-1, 26. Van 't Heil 1-1. 47. Doyer 2-1, 51. Zigangirovl 2-2. Scheidsrechters: Kentwell] (VSt) en Todd (Eng). Toeschouwers 6500. Nederland: Hermans; Van derl Have; Steens, Van Asbeck, Pierik;^ Jenniskens, T. Kruize, Diepeveen; Van Grimbergen, Doyer, Van Hek (J.H. Kruize). Sowjet-Unie: V. PLesjakov; Depoe-1 tatov; Airapetjan, V. Beljakov 1, Zi-i gangirov; S. Plesjakov, Mijasnikov, V. Beljakov 2 (Antakov); Gontsja-| rov, Zagorodnev, Nitsjepoerenko I (Sitsjev). Ii( Vertegenwoordigers van de deelnemende landen aan het Euro pees kampioenschap zwemmen te Rome waren dit weekeinde op bezoek bij de Paus. ROME Voor Kitty Oude Nijeweme kunnen de Europese zwemkampioenschappen al niet meer kapot. Weliswaar heeft de 16-jarige Denekampse als reserve aangewezen voor de school slag op de vier maal honderd meter wisselslagestaffette) in Rome tot nu toe slechts wat trainingsbaantjes kunnen trekken, een bezoek aan paus Johannes Paulus II vormde voor haar gis teren al een onvergetelijke belevenis. Samen met nog andere zes Nederlanders maakte Oude Nijewe me deel uit van een uitgebreide zwemmersdelegatie, die een be zoek mocht brengen aan het buitenverblijf Castel Gandolfo. De zwemsters van de vereniging De Din kei kreeg zelfs de gelegen heid de paus persoonlijk te ontmoeten, terwijl haar landgenoten buiten wachtten, samen met pelgrims uit ondermeer Laos en Vietnam. Ook hen werd overigens wel een blik van nabij op de paus gegund. Waterpolobegeleider Nico van Zeist: We stonden nog geen honderd meter van hem vandaan. Een geweldige bele venis. We waren er allemaal stil van Juist gisteren had Kitty Oude Nijeweme een bericht van haar vader ontvangen, die vroeg de groeten aan de paus over te wil len brengen. Tussen haakjes stond daar bij echter toch voor alle zekerheid, het woordje „grapje" vermeld. Gisteravond schreef Kitty Oude Nijeweme een brief terug naar huis, dat het grapje wel degelijk werkelijkheid was geworden. Blessure voor Ed Maasdijk ROME Tijdens de openingsceremonie van de Europese zwemkampioenschappen zorgde Edward Maasdijk voor enige opschudding. De Leidenaar struikelde bij het betreden van het imposante stadion en liep daarbij een bloeduitstorting aan het been op. Gisteren trainde Maasdijk echter al weer gewoon met de Nederlandse selectie mee en zijn inzet tijdens de morgen op het programma staande 100 meter vlinderslag lijkt dan ook niet ter discussie te staan. ROME De start van het Nederlands waterpolo- team tijdens de Europese kampioenschappen be looft niet veel goeds voor de toekomst. Afgelopen weekeinde werd tot twee maal toe kansloos verlo ren. Zowel tegen titelver dediger West-Duitsland (9-5) als tegen Joegoslavië (10-5) kon de formatie van bondscoach Dennis Pocsik geen ogenblik imponeer de. Duidelijke scores, die vooral te wijten waren aan het ronduit zwakke optreden van de oranje- ploeg. Zonder dat de te genstanders het uiterste van hun krachten behoef den te vergen, fungeerde Nederland als een gewilli ge speelbal. De ploeg faal de op alle fronten en dat is geen als te florrissant uitgangspunt voor de vijf nog resterende ontmoetin gen. Naar de diepere oorzaken van dit abominabele optreden kan vooralsnog slechts worden ge gist. De sfeer in en rond het team is goed, op de trainingen en in oefenwedstrijden loopt alles naar wens, maar eenmaal tijdens het serieuzere werk blijkt een onverklaarbare faal angst zich van de spelers meester te maken. Paniek is ondanks de twee nederlagen en het slechte doelsaldo nog niet uitgebroken, maar er zal thans toch heel snel iets moe ten veranderen, anders lijkt een herhaling van het debacle in Split (toen Nederland in 1981 achtste en laatste van Eu ropa werd) onafwendbaar. Het ontbreekt de Nederlandse waterpoloploeg vooral aan zelfvertrouwen. Zowel aanval lend als verdedigend haalt W?: in de trucs van de Westduit sers en Joegoslaven tuinden. „En dat terwijl we in de inter nationale zwembond toch zul ke goede contacten hebben. Waterpolo is niet alleen veel trainen (en ook daarin hebben we een onvermijdelijke ach terstand), maar ook diploma tie", aldus de Hongaar. Teleurgesteld was ook Ed van Es. De speler van AZC Al phen: „Er wordt door iedereen best hard gewerkt, maar het lukt gewoon niet. Tja, om klaarbaar. Zeer chaotisch i maal. Er wordt te weinig bovendien nog slecht gesc ten, defensief klopt het ons spel is tè onsamenh| gend. En dan gaan we noo<^, dwongen forceren en dan het helemaal niet meer. zijn eigenlijk niet eens zo simistisch gestemd. Maar ommekeer zal nu dus moeten komen". DICK KI! West-Duitsland was te sterk voor de waterpoloploeg. Rlrk Theismann (rechts) geeft doelman De Bie het nakijken. Met de donkere cap: Ton Buunk. vrijwel iedereen een dikke on voldoende. Te weinig variatie in de aanvallen, te veel ge treuzel met schieten en een gebrek aan doorzettingsver mogen leidden tot beide desas treuze starten. Topscorer Stan van Belkum maakte een ver moeide indruk, kon het snelle inzwemmen (het sterkste punt van Nederland) niet of onvol doende opbrengen en moest ook verdedigend te veel bij spijkeren om werkelijk op scherp te kunnen blijven staan. Aanvoerder Ton Buunk (drie fraaie treffers tegen Joe goslavië) is duidelijk de beste Nederlandse speler van dit ogenblik. Maar de brede Am sterdammer kan uiteraard on mogelijk overal tegelijk aan wezig zijn. Grootste zorg De grootste zorg van de steeds meer grijze haren vertonende Pocsik (de te kleine basis en aldus de te geringe wisselmo gelijkheden) openbaarde zich in Rome wel heel erg schrij nend. Zodra één van de basis spelers vervangen werd, trad een zichtbaar kwaliteitsverlies aan het licht. En omdat ook het gewoonlijk opererende ze vental griezelige tekortkomin gen vertoonde, was de fron sende blik van Poscik ver klaarbaar. Vandaag wacht de confrontatie met zijn vader land Hongarije, morgen speelt Oranje tegen Olympisch en wereldkampioen de Sovjet- Unie. Wanneer Oranje dan na de vierde speeldag nog steeds puntloos is, moet in het snik hete Rome het ergste worden gevreesd. Kopie In het openingsduel met West- Duitsland leek Nederland nog nauwelijks in de eigen moge lijkheden te willen geloven. Zo werd de uitslag in het prachti ge Olympisch zwembad een getrouwe kopie van de on langs gehouden ontmoeting tij dens een acht-landentoernooi in Duisburg: 9-5. De nederlaag kwam vooral tot stand in de derde periode, toen de slimme Westduitsers (niet spectaculair, wel doelmatig spelend) van 5-3 naar 8-4 konden uitlopen. Daarna nam de regerend Eur- pees kampioen gas terug, zodat de score voor Nederland nog enigszins beperkt bleef. „We hebben ons mee laten slepen in het slome spelletje van de Duitsers", sprak Van Belkum na afloop. De Leidenaar gaf grif toe domweg te hebben ge faald. Maar hij was daarin be slist niet de enige en het zou toch te kwalijk zijn wanneer een team niet draait, omdat slechts één speler in een vorm crisis verkeert. Tegen Joegoslavië, dat moed had geput uit de eerste wed strijd tegen gastheer Italië, toen een achterstand van 8-4 in de laatste periode tot 9-9 werd weggewerkt, toonde het Nederlandse team andermaal veel goede wil, maar in de af werking schoot iedereen schromelijk tekort. Op de zo belangrijke midvoorpositie probeerde Pocsik van alles uit, maar niets wilde baten. Zo werd Nederland voor de twee de achtereenvolgende keer naar een regelmatig verlies ge speeld. En weer klonk het na afloop massaal: „Hopelijk mor gen beter". Beginnelingen Bondscoach Pocsik reageerde zijn teleurstelling voor een deel af op de beide scheids rechters. Inderdaad werd Ne derland tot nu toe opgescheept met beginnelingen op dit in ternationale niveau (uit twee maal Oostenrijk, Turkije en Griekenland), die regelrecht igd C jlde (Van onze verslaggever) ROME Grote tevredenheid heerste gistermiddag in en om het Nederlandse schoonspring- kamp. Weliswaar greep Wes- sel Zimmermann met een ze ventiende plaats naast de van middag afgewerkte finales op het onderdeel driemeter- plank, nationaal kampioen Ed win Jongejans wist zich wel tussen de internationale elite te scharen. De zestienjarige inwoner van Badhoevedorp eindigde in de voorronde als zevende en oog- ste veel bewondering bij het trouwens nog niet al te mas saal opgekomen publiek, door de moeilijkste sprong uit het gehele repertoire - een 3,5 con tra-salto gehurkt - als enige uit te voeren. Hartelijk toege juicht door de ver opgedron gen aanwezigen, die de ge slaagde prestatie van de Ne derlander (de jongste van alle deelnemers) op de juiste meri tes beoordeelden. „Ik ben bijzonder gelukkig", reageerde bondscoach Rob Voorbij even later op de rand van het diepe springbassin. Zijn pupil Edwin Jongejair ook op clubniveau (De Rail stand, Den Haag) zijn beicl samen aktief - werd be| deze maand tweede bij de 1 ropese jeugdkampioenschj pen in het Franse Mulhd en presteerde nu anderm zeer verdienstelijk. De eleg! te springer blikte slechts ofr vreden terug op zijn zever sprong (2,5 salto achterov| die door de acht juryleden r lage cijfers werd gehonoreè waardoor hij in het wei| krachtsverschillend vertoni de deelnemersveld van fraaie vierde, naar een ach^. positie terugviel. Daarna stelde Jongejans (debuten op seniorenniveau bij de Eil pese titelstrijd) zich even* vakkundig, met als eindres taat een terecht bejubelde vende klassering. Ti^n pla sen lager op de ranglijst épg digde de teleurstellende VI sel Zimmermann, die de sprongen tè verkrampt werkte en mogelijk later week revanche zal kunnen i] men tijdens de wedstrijd, vanaf het 10-meterplatforni

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18