Patentkwestie dreigt BSI fataal te worden Bijna elke dag nieuw koersrecord Beurs van Amsterdai ECONOMIE CckUcgotruuti VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1983 PAG [NI Half-Japanse auto mag Frankrijk toch binnen PARIJS De Franse regering is op het ogenblik niet van plan Europese auto's die zijn voorzien van Japanse onderdelen te laten vallen onder de beperking van de import uit Japan. Dat heeft het Franse ministerie van industrie gisteren laten weten. Eer der waren berichten verschenen dat de regering in Parijs zou overwegen de invoer van bijvoorbeeld de Tri umph Acclaim, een Britse personen wagen die voor een groot deel met Japanse onderdelen is vervaardigd, aan banden te leggen. Op het ogen blik laat Frankrijk niet méér auto's uit Japan binnen zijn grenzen dan drie procent van het totaal op de Franse automarkt. Jamaicaanse order voor NKF-Waddinxveen WADDINXVEEN NKF Kabel in Waddinxveen (telecommunicatiekabel- systemen) heeft van de Jamaica Telepho ne Company opdracht gekregen voor de levering van 385 kilometer kabel met een waarde van ƒ6,2 min. Met de fabricage van de kabels zal in september worden begonnen. De eerste leveranties zullen eind dit jaar plaatsvinden. De opdracht zal bijdragen tot een betere bezetting van de fabriek in Waddinxveen, maar zal geen invloed hebben op al eerder aange kondigde herstructureringsplannen bij NKF. Deze zullen tot 1985 leiden tot het verdwijnen van 850 arbeidsplaatsen. Latijns-Amerika moet blijven aflossen MEXICO De vice-president van de We- relbank, Ernest Stern, heeft de Latijns-A merikaanse landen die problemen hebben met de aflossing van hun buitenlandse schulden met klem ontraden officiéél te kennen te geven dat zij rente en aflossing opschorten. Een land dat zo'n eenzijdig be sluit neemt komt voorlopig niet meer in aanmerking voor nieuwe krediet. Geza menlijk hebben de Latijns-Amerikaanse landen een buitenlandse schuld van onge veer 300 miljard dollar. De regeringslei ders van de landen in het Lat.-Am. Econ. Stelsel (SELA) hebben hun ministers van financien onlangs opgedragen een geza menlijk uitgangspunt te formuleren voor onderhandelingen over uitstel van beta ling. Woningtextielbranche ziet lichtpuntjes UTRECHT Er lijkt een einde te komen aan de daling van de omzetten van de woninginrichters. De negatieve ontwikkeling die in 1980 werd ingezet komt dit jaar waarschijnlijk tot stil stand. Van positieve invloed zijn de lichte opleving van de hui zenmarkt, het aantal verhuizingen, de afnemende inflatie en het doen van vervangingsaankopen die de afgelopen jaren werden uitgesteld. Dit zei F. van der Vaart, voorzitter van de vereniging tot textielpromotie, gisteren in Utrecht ter gelegenheid van de aanstaande vakbeurs Inter Decor 83. Er zijn nog duidelijk in vloeden die een opleving van de markt kunnen belemmeren, al dus Van der Vaart, maar de summiere gegevens die er zijn over de omzetontwikkeling in de eerste maanden van 1983 duiden op een stabilisering. Eventuele koopkracht-aantastende maatrege len van de overheid met betrekking tot inkomen en sociale las ten kunnen nog roet in het eten gooien, evenals de verdere groei van de werkloosheid en een opleving van de spaarzin ter be scherming tegen mogelijk magere jaren, zo tekende hij hierbij aan. Sombere geluiden als in de afgelopen paar jaar lijken echter niet meer nodig, aldus Van der Vaart. BEZETTING VOORLOPIG OPGESCHORT DEN BOSCH Het personeel van de schrijfmachinefabriek BSI in Den Bosch heeft gister middag besloten de bezetting op te schorten. De bewaking van de poort blijft wel gehand haafd, om te voorkomen dat er materiaal uit het bedrijf wordt weggehaald. Daarmee lijkt een druk een beetje van de ketel bij defirma in Den Bosch, waar 400 arbeidsplaatsen ver loren dreigen te gaan. De werknemers wachten intussen nog op hun salaris. De voorgeschiedenis van de noodlijdende schrijfmachinefa briek in Den Bosch kent vele onverwachte wendingen. En kele jaren geleden juichte ie dereen nog over de werkgele genheid, die de fabriek van schrijfmachines bood in Den Bosch. Het Amerikaanse be drijf ging niet lang daarna over in de handen van een aanvankelijk anonieme Arabi sche belegger. Opnieuw zou de werkgelegenheid gegaran deerd zijn.. Begin deze week maakte de directeur van BSI (voorheen Remington) plotse ling bekend dat hij het faillis sement aan wilde vragen. BSI is niet in moeilijkheden gekomen door inkrimpende markten of onrendabele pro- duktiemethoden. Een juridisch steekspel tussen de nieuwe Arabische eigenaar en de Amerikaanse Remingtonfa- brieken dreigt de fabriek de das om te doen. BSI produ ceert namelijk nog steeds typ machines onder de naam „Re mington". En de Arabieren willen daarvoor geen paten trechten betalen. Dat zint de Amerikanen nog steeds niet. Remington stapte naar de rechter en kreeg voor lopig gelijk. In oktober dient een nieuwe zaak voor een Amerikaans gerechtshof, waarbij de uiteindelijke uit spraak misschien maatgevend zou kunnen zijn voor het voortzetten van BSI, voor zo ver dat afhangt van Ameri kaanse patenten. Want het ziet er niet naar uit dat BSI een volkomen nieuw produkt kan gaan maken. Toch gaat maandag het perso neel van het bedrijf weer aan het werk. Het salaris, althans voor deze maand, lijkt veilig gesteld, meent Leo Serto, dis trictsbestuurder van de Unie BLHP. De loonzakjes zijn evenwel nog niet uitgedeeld. De nieuw benoemde bewind voerder, mr. Banning, die ove rigens als zeezeiler meer be kendheid heeft gekregen dan als advocaat, is intussen be gonnen de zaken fors aan te pakken. Zeer tot genoegen van de Unie BLHP. Serto: „Hij doet het echt goed. Hij wil het bedrijf redden en doet er alle moeite voor". De vakbonden lijken zich wei nig te bekommeren om het ju ridische steekspel dat zich in de VS afspeelt. Hoe de uit spraak van de rechter ook uit valt, zo is de teneur van hun relaas, het bedrijf blijft tot het bittere eind doordraaien. Des noods via een geprolongeerde bezetting. Remington moet zijn eisen maar intrekken, zo meent het personeel. Van BSI wordt meer geëist dan te reali seren valt. En BSI kan zeker niet genoeg winst maken om de zeer hoge proceskosten te gen de Amerikaanse multina tional te blijven betalen. Het nieuwe RIJnautoschip Interrijn Harms RoRo. Eerste Ri jnautoschip in de vaart genomen HARDINXVELD-GIES- SENDAM In Keulen ligt momenteel het eerste Rijnautoschip te wachten op zo'n zes- tot zevenhon derd Ford Capri's, Fiesta's en Granada's die in op dracht van Ford naar Vlissingen worden ver scheept. Vanuit Vlissingen worden de wagens verder naar alle delen van de wereld gedistribueerd. Het eerste Rijnautoschip is het op de werf van Van Noord enne in Hardinx- veld-Giessendam ver bouwde motorschip Terra. Het transport van nieuwe per sonenwagens uit de Fordfa brieken in Keulen naar de ha ven van Vlissingen gebeurde tot nog toe per spoor. Het scheepvaarkantoor Interrijn in Rotterdam, op zoek naar nieu we markten voor de binnen vaart, ontdekte dat vervoer te water goedkoper kan zijn. De ombouw van de 3500 ton metende Terra heeft slechts negen weken gevergd. Om de autodragende staalconstructie (waarvoor 1500 m3 overdekte opslagruimte nodig was) in het ruim kwijt te kunnen, is het schip tachtig centimeter bre der gemaakt. het beladen van het schip vergt acht uur. Binnen een et maal kan het in Vlissingen zijn. Van de zijde van autofa brikanten en -importeurs be staat inmiddels veel belang stelling voor deze nieuwe wij ze van autotransport. goud en zilver De prijzen van goud en zilver zijn gisteren als volgt vastgesteld: Goud fijnmetaal 39,950-40,450, vorige 40.320-40,820 bewerkt 42,480 laten, vorige 42,870 la ten. Zilver fijnmetaal 1155-1225, vorige 1165-1235 bewerkt 1290 laten, vorige 1300 laten. buitenlands geld MARKTEN alaehtzeugen (resp. extra. 1 2025-2600. vare koeien lok-mesterij prijzen): slacMrvjnderen redelijk-goed prijs houdend. melk- en kalikoeten rustlg-prljs- reren vlot-hoger. scha- houdend. Jongvee ki tamelijk vtot-goed prijshoudend, schram men en biggen redelijk- goed prijshoudend. 6,30-8.90 en WOERDEN 17/08 Aar Prijzen In gulden per kg: AMSTERDAM Het gaat slecht met de beeld- en ge luidsapparatuur van Philips. Niet alleen vielen de verko pen de laatste maanden te gen, ook de prijzen stonden behoorlijk onder druk. Phi lips had er op gerekend, dat het economisch herstel in Europa een gunstiger effect zou hebben op de consumen tenbestedingen. Dit zei de heer R. Spinosa Catella, lid van de raad van bestuur van Philips: tegenvallers in beeld- en geluid Philips, gistermiddag in een toelichting op de hafjaarcij fers. Gisteren maakte Philips een vier procent hogere netto winst bekend, bij ongeveer gelijkblijvende omzetcijfers. Doop sterke kostenbesparin gen bleef het bedrijfsresul taat op een redelijk niveau, maar toch, zo meent de lei ding van het concern, wordt het tijd dat de prijzen voor elektronische produkten in de wereld eens gaan aantrek ken. Ook in de sectoren huis houdelijke apparaten en pro dukten voor de persoonlijke verzorging stonden de prijzen onder druk. Tijdens de toelichting op de jaarcijfers werd de pers er weer eens aan herinnerd, dat een verdere inkrimping van het personeelsbestand nood zakelijk blijft. „Een versnel de vermindering van het aantal personeelsleden kan niet worden uitgesloten", zo waarschuwde Catella. Zeer goed gaat het overigens nog in de produktsector verlich ting en batterijen. Deze pro dukten gaven een belangrij ke omzetstijging te zien. Het succes bij de energiebespa rende lampen en een verbe terde situatie op de markt van autolampen zijn hier voor een groot deel debet aan, aldus Catella. In over eenstemming met eerdere prognoses verwacht de raad van bestuur voor geheel 1983 een verdere geleidelijke ver betering van het resultaat. De beurs reageerde gisteren uitermate voldaan op het voornemen van Wereldhave door een nieuwe aandele- nuitgifte de plannen voor overname te dwarsbomen. De notering bereikte een nog nooit behaald record van ƒ158,50, liefst ƒ3,50 hoger dan woensdag, en evenens 3,50 boven de prijs die de twee pensioenfondsen willen betalen voor een aandeel van 20 nominaal. De beurs toonde ook belangstelling voor Philips, zij het omge keerd. Er was een hogere winst verwacht dan de paar miljoen (ƒ9 min) over het eerste halfjaar van '83. De koers duikelde 1,70 tot 47,60. Wat erder deze week al lemaal op het Damrak gebeurde, staat in het overzicht van onze beursmedewerker. AMSTERDAM Nieuwe hoogtepunten op het Damrak, opvallend be drijfsnieuws, een sterke daling van de dollar en een weer oplopen van Wall Street waren de on derwerpen waarover op de effectenbeurs druk werd gesproken. Vooral de plotselinge waardeda ling van de dollar was op merkelijk. De krachten die op de beurs werden uitgeoefend mondden uit in elkaar op volgende hoogterecords voor het algemene ANP Indexcijfer. Dinsdag be gon dat met 141,8, waarna het woensdag 142,1 werd en donderdag door een overwegend vaste markt zelfs 143,2. Het kon alle maal niet op. -Gunstig nieuws over de inter nationale fondsen en een gun stige ontwikkeling in Wall Street werden tegengewerkt door een dalende dollar. Beursnotering van Koninklij ke Olie, Unilever, Philips en KLM in de Verenigde Staten kwamen hier door een lagere dollar onder druk te staan. Een dollar die vorige week donderdag tot 3,0675 was ge stegen (de hoogste koers sedert 1974), maar waar in één week SUSKE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN een dubbeltje afging, vormde op de valutamarkt een bron van onrust. Ging de dollar eerst pijlsnel omhoog in de verwachting dat de rente in de Verenigde Sta ten verder zal oplopen, deze week ging de mening over heersen, dat de rente voorlopig niet verder zal stijgen. Ander zijds lijkt een behoorlijke da ling van de rente ook niet waarschijnlijk, nu de leiding van het Amerikaanse bankwe zen zich heeft uitgesproken voor een handhaven van het krap-geldbeleid. De drang om in veel rente opleverende dol lars te beleggen, werd door het niet stijgen van de rente gerin ger, de vraag liep bijgevolg te rug en de dollar zakte. Profijt Omgekeerd trok Wall Street hier aanvankelijk profijt van. Een sterk meevallende stijging van de geldcirculatie, een mede hierdoor groeiend opti misme over een stabilisatie van de rente en goed nieuws over de Amerikaanse econo mie wakkerden de kooplust op de New Yorkse beurs aan. Het Dow Jonesgemiddelde van in dustrie-aandelen kon in één week met 30 punten oplopen, waardoor de grens van de 1200 met vijf punten werd over schreden. Maar gisteren is Wall Street fors in koers ge daald. Vrijwel de hele winst van woensdag ging verloren, zodat de Dow Jones-index weer onde de 1200-grens be landde (1193,29). Niet alleen met de aandelen maar ook met de obligaties ging het goed in Wall Street. Deze effecten reageren direct op het al of niet stijgen van de rente. Van de weeromstuit be landden ook de obligaties op het Damrak in de lift. Het ge middelde rendement op staat sobligaties zakte hierdoor van 8,95 procent vorige week don derdag tot 8,69 procent giste- Beleggers kunnen overigens ook bij een nieuwe lening te recht. De AMRO-bank geeft een kapitaal obligatielening van 150 miljoen gulden uit met de lange looptijd van 20 jaar. De rente is 9,25 procent, maar het rendement weten we pas maandag als de inschrijvings- koers wordt vastgesteld. Niet alleen de obligatierente brokkelde af, ook de rente op de geldmarkt ging .enigermate diezelfde weg op. De Neder- landsche Bank zet alles op al les om de rente laag te hou den: zij koopt dollars van de banken, zij stelt de banken in staat op speciale beleningen in te schrijven. En door deze acti viteiten stromen er miljarden guldens naar de markt waar door elke neiging tot rentestij ging onmiddellijk de kop wordt ingedrukt. Afgelopen donderdag lag voor 25.000 gul den, uitgeleend voor één maand, de rente al weer iets beneden de 5 procent. Het viel wèl op, dat de tarieven voor 12 maanden voor 25.000 gulden op 6,125 procent en voor 100.000 gulden op 6,5 procent bleven sthan. Unilever Nadat Koninklijke Olie de vo rige week de rij had geopend (de winst steeg in het eerste halfjaar met 42 procent tot het formidabele bedrag van 5 mil jard gulden) trokken deze week Unilever, AKZO en Phi lips aan de bel. Unilever kon in het tweede kwartaal de winst met 8 procent opkrikken tot 500 miljoen gulden, waar door de sterke terugslag in het eerste kwartaal (een winstda ling van 19 procent) voor een belangrijk deel kon worden opgevangen. De winst in het eerste halfjaar kwam nu op 822 miljoen gulden, 3 procent lager dan vorig jaar. De beurs was hier erg tevreden mee, maar de koers steeg na de sprong van vorige week nage noeg niet meer. Heel goed deed ook AKZO het. De winst steeg in het tweede kwartaal met liefst 96 procent, waardoor de winst over het eerste halfjaar kon verdubbelen tot 172,5 miljoen gulden. De hoofddirectie ver wacht dat de winst over ge heel 1983 ruim boven de 49 miljoen gulden van 1982 zal uitkomen. Belangrijk was ook de mededeling, dat de markt omstandigheden voor een aan tal produkten zijn verbeterd. De koers liep bijna 2 gulden op. Philips tot slot, die gisteren aan de beurt kwam, stelde de beurs erg teleur. De winst nam met 4 procent toe tot 259 miljoen gulden in het eerste halfjaar, en dat nadat in het eerste kwartaal de winst nog met 5 procent was opgelopen. De winststijging in het tweede kwartaal was dan ook mager tjes. De teleurstelling uitte zich prompt in een koersdaling van bijna anderhalve gulden. De beurs had veel verwach ting van de bankcijfers. De Am robank nam vorige week vrijdag het voortouw. De winst steeg in het eerste half jaar met bijna 22 procent tot 105,6 miljoen gulden. De bruto winst steeg zelfs met 50 pro cent tot 631,6 miljoen gulden, maar de zeer grote toevoeging van 475 miljoen (plus 12 pro cent) aan de stroppenpot eiste een zware tol. Toch daalde de koers met 1,50. Veel beter verging het Algemene Bank Nederland (plus 19,50 in vier dagen). De beurs had er de grootste verwachtingen van. Vrijdag na beurs werden de cijfers bekend gemaakt. Maan dag volgt de Nederlandse Mid denstands Bank, die de afgelo pen vier dagen zes gulden op liep. Wereldhave Over Internatio Muller ver schenen er ongunstige berich ten in de pers, en om dat de kop in te drukken kwam de directie deze week met voorlo pige cijfers voor de dag (in het eerste halfjaar een winst van 3 ton tegen vorig jaar een ver lies van 7,3 miljoen gulden). Het was een opluchting voor de beurs. Beleggingsmaatschappij We reldhave heeft een nieuw wa pen in de strijd om het behoud van de zelfstandigheid gewor pen. Zij gaat ondershands (bij wie werd niet bekend ge maakt) ruim 2 miljoen gulden aan nieuwe aandelen plaatsen tegen een koers die boven de 155 ligt, het bedrag dat de op overneming uit zijnde pensi oenfondsen PGGM en PVM voor een aandeel van 20 gul den willen geven. Deze pensi oenfondsen, die inmiddels al een derde van het uitstaande kapitaal van Wereldhave be zitten, gaan zich na deze on verwachte tegenzet beraden welke stappen nu nog moge lijk zijn. hoofdfondsen 11 tgeho overige aandelen 000 19000 0!00 249^00 216.50 216. ente Beleggingsfondsen 1560.00 1580.00 obligaties Slot- Slol- Slot- Slot- beurs beurs 17-08 18-08 v 0 ld 78-89 5 ld 76-96 100.40 100.60 Q 99.40 99.40 e 101.30 101.20 a Canadian Pacific Eastman Kodak General Electric beurs van New York 40 40 1/8 Mac Don Douglas 7 7/8 7 3/4 Merck 84 3/8 65 Mobil oil 38 5/8 39 1/2 Nabisco Brands 20 1/4 21 1/2 RCA 40 1/2 39 3/4 Rep. Steel 36 3/8 36 7/8 Royal Dutch 26 1/8 27 Santa Fe Ind 39 1/4 39 5/8 Sears Roebuck 21 3/8 22 Shell Oil 49 1/4 49 7/8 So. Pacific 64 7/8 65 5/8 St. Oil Ohio 37 7/8 38 7/8 Texaco 56 57 Unitever 48 5/8 48 Unlroyal 2 5/8 9 5/8 Un. Brands US Steel United Tech nok: Weetlnghouse 121 1/2 123 1/8 Wootworth

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8