rervolg Hoogseizoen voor de meloen binnen de perken Festival van Religieuze muziek rond vijftigste heiligdomsvaart De bloemenhandel is dieptepunt voorbij Stekken: meer plant voor één geld lededelingen emeentebestuur „KLEINTJES" 071-122244 NSTXLAND EN TUINBOUW Qeidó&Qowuwt VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1983 PAGINA 7 1/1A. volge aantal aardige voorbeelden dat de vakantierust ook de bloemenhandel het hoogte- (of diepte-)punt voorbij is. it alleen dat de aanvoeren wat meer aantrekken, maar ook •rijzen gaan het weer wat beter doen, zij het nog niet over iele linie. Maar het begin is er en nu wordt het maar weer irachten hoe het verdere verloop zal zijn. Bloemenveiling Westland noteerde afgelopen week een voer van rond de 37 miljoen bos of stuks en een totaalom- 214 bedrag van 14 miljoen gulden, tegen vorig jaar in dezelfde ek 35 miljoen bos of stuks en een omzetbedrag van 12 mil- n gulden, zodat de ruimere aanvoer ook in het omzetbe- ig tot uitdrukking komt. Daar zijn ook dure bloemen bij, ls de gerbera en lathyrus, hoewel er ook voldoende bloe- i de goedkopere klasse. it afgelopen week de aandacht trok waren de problemen t de mineervlieg in de gypsophilia, die vooral in Zweden Noorwegen onder strenge controle staan en ook Amerika ;d moeilijk vanwege insecten die in onze zomerbloemen iden huizen. Er werden dan ook diverse partijen bloemen Amerika voor invoer geweigerd en dat is een lelijke strop sommige handelaren. Geen wonder dat in de bloemen- lingen het algemene advies is te horen om de uiterste zorg het produkt te besteden in reinheid en waar nodig ont- etting, gezien de gevaren die anders onze markten beder- het algemeen blijkt de handel, dus het publiek, bereid een lelijke prijs voor onze snijbloemen te betalen, maar dan rdt wel kwaliteit verlangd. Er kan in het algemeen wel rden vastgesteld dat de kwekers het belang daarvan inzien bereid zijn tot medewerking, maar telkens opnieuw ko- Dp soms onverwachte momenten op- en aanmerkingen bepaalde ziekteverschijnselen waarmee het ene land slier op de proppen komt dan het andere. De export begon afgelopen week weer wat aan te trekken, ook omdat veel oplieden de vakantie er op hebben zitten, ivallend is de toenemende belangstelling voor de potplan- i die tegen redelijke prijzen werden verkocht. Dat is meest- het geval in de maand augustus. Bloemenveiling Westland had afgelopen week een aan- r van 35.922.787 bos of stuks met een opbrengst van ,1.581.920,40 tegen vorig jaar 331,877.209 bos of stuks met opbrengst van 10.082.565,43. importbloemen werd aangevoerd 77.794 bos of stuks met opbrengst van 97.307,75 en vorig jaar 161.420 bos of s en een opbrengst van 116.647,61 en potplanten wer- aangevoerd 1.209.034 stuks en een opbrengst van 2.427.794,68 en vorig jaar 1.051.612 stuks met een opbrengst 1.381.028,54. en met 12 augustus bedroeg de totale aa 11.568.801 bos of stuks met een opbrengst i64.414.277,47 en vorig jaar zelfde periode aa 994.787 bos of stuks en een opbrengst van il8.704.892,90. middelde prijzen in de afgelopen week met tussen haakjes 'an vorig jaar zijn: alstroemeria 31 (20), amarillys 24 (45), anjers 27 (28), trosanjers 26 (28), anthurium 117 (121), asp. jses 22 (13), bouvardia 33 (31), chrysanten tros jc. 50 (42), geplozen 65 (68), tros chrysanten mc. 52 (34), idem ge- i 64 (55), euphorbia 53 (53), fresia 24 (22), gerbera 54 (43), adiolen off 18 (13), idem colf nam 17 (13), irissen 15 (23), 'liekelken 60 (36), lelietak 48 (64), nerine 96 (97), idem groot stuur- (100), idem klein 246 (252), grote rozen 23 (21), idem klein (16), gypsophilia 31 (27), streletzia 466 (435). fhan- Op het ogenblik worden de meloenen in grote hoeveel heden aangevoerd. Het Hol landse aandeel valt echter in het niet in vergelijking met de import, welke nog steeds groeiende is. Toch hoeft de Nederlandse meloen beslist het onderspit niet te delven als er een kwalitatieve verge lijking plaats vindt. Het bin nenlandse assortiment be staat uit de ogenmeloen, de suikermeloen, de enkele net en de minder bekende en ook minder geteelde ananas of tijgermeloen. In dit sorti ment neemt de ogenmeloen, met tachtig procent van de aanvoer, verreweg de be langrijkste plaats in. Tot 1978 is de meloenenteelt jaarlijks in belangrijkheid afgenomen, na die tijd heeft er een gelei delijke groei plaats gevonden. Er worden op het ogenblik jaarlijks zo'n 3 miljoen stuks aangevoerd. De belangrijkste aanvoermaanden zijn juli, au gustus en september. Problemen De teëlt van meloenen be hoort niet tot de eenvoudig ste teelten, omdat er nogal wat problemen bestaan op het gebied van ziekten en aantastingen. Zo kunnen er bodemziekten optreden die de teelt van meloenen onmo gelijk maken op hetzelfde perceel. Teeltwisseling is daarom erg belangrijk. Nu het telen op substraat de laat ste jaren steeds meer opgang maakt bij verschillende teel ten, valt er te constateren dat er bij de meloenenteelt ook goede resultaten te behalen zijn. Hierdoor is het pro bleem van de bodemziekten beter onder controle te hou den. Deze ontwikkeling draagt er beslist toe bij dat de teelt weer meer in de belang stelling komt. Vooral bij de telers van radijs en augur ken, waar de financiële re sultaten in de zomermaanden de laatste jaren tegenvielen. Naast het probleem van ziek ten en aantastingen is er een toenemende concurrentie van meloenen uit het buiten land. Zoals gezegd is het aan bod in de zomermaanden het grootst, dan is er tevens spra ke van een groot aanbod uit Zuid-Europa. Spreiding in de aanvoer is een moeilijke zaak, omdat de meloen veel licht vraagt, waardoor het te len in de herfst, winter en voorjaar problemen oplevert. Daarnaast zou ook de kwali teit minder worden door het teruglopen van het suikerge halte van de vruchten, door een tekort aan zon. Er is wel sprake van een wat groeien de belangstelling voor de herfstteelt van ogenmeloe- nen, waarbij men kan oogs ten tot in oktober. Deze teelt valt ook goed in te passen in een teeltplan met vroege stooktomaten. Opbrengst Een belangrijk gegeven is na tuurlijk de financiële op brengst van de teelt, want daar draait het natuurlijk om, wil de teelt zich hier kunnen handhaven. Er ko- namelijk nogal wat kos ten i de oogst binnen heeft. Vooral vroeg in het seizoen zal er flink gestookt moeten wor den, omdat de meloen veel warmte vraagt. Zo levert een vroege teelt van suikerme loenen zo'n 6 a 7 vruchten per vierkante meter op (als men de teelt tenminste goed in de vingers heeft) dit aantal vruchten is verdeeld over twee sneden. Men heeft dan een kostprijs nodig van onge veer vijf gulden per stuk, wil de teelt rendabel zijn. De vei- lingprijs ligt gelukkig meestal op een hoger niveau, zodat deze kostprijs redelijk haal baar is. Bij de ogenmeloen liggen de aantallen per vier kante meter veel hoger, dit is namelijk een erg vruchtbaar soort. Het gemiddelde vruchtgewicht voor de ogen meloen ligt dan ook lager dan van de suikermeloen. De gemiddelde prijs voor de me loenen vertoont de laatste ja ren een stijging. In 1978 kwam de gemiddelde prijs (berekend voor alle soorten meloenen) uit op slechts f 1,88 per stuk. In 1982 lag de gemiddelde prijs op 2,53, dit betekent een prijsstijging van 35 procent in de afgelo pen vier jaar. Vandaar ook de weer groeiende belang stelling voor deze teelt. Suikergehalte Een belangrijke kwaliteitsei genschap is het suikergehalte van de vrucht. Koploper (wat deze eigenschap betreft) is de suikermeloen. Voor dit soort kan het suikergehalte oplo pen tot 15 procent. Op een goede tweede plaats komt het ras ogen, waarvan het sui kergehalte kan variëren van 8 tot 12 procent. De minst smakelijke uit het sortiment is de enkele net, deze heeft suikergehalte van 3 tot 5 pro cent. Dit suikergehalte is een belangrijk wapen in de strijd tegen de concurrentie. Men streeft er dan ook naar om niet beneden een suikerge halte van 8 procent te ko men. Een belangrijke invloed op het suikergehalte heeft het weer. Een mooie zomer levert een hoger suikergehal te op, dit zelfde verschijnsel doet zich bij alle fruitsoorten Concurrentie De belangrijkste leveranciers van importmeloenen zijn Spanje, Israël, Griekenland en Frankrijk. Het overgrote r bestaat uit zal worden. watermeloenen. De invoer van deze meloenen is de laat ste jaren gegroeid naar 8,8 miljoen kilo. Italië is de be langrijkste leverancier, want dit land neemt een derde deel van deze invoer voor zijn rekening. De invoer van andere meloenen is tot 1982 gegroeid naar 14,8 miljoen kilo. Op het ogenblik lijkt het erop dat deze groei tot staan is gekomen. Spanje is voor de overige meloenen de grootste leverancier. In 1982 liep de Spaanse export 6 procent te rug ten opzichte van 1981. Daar staat tegenover dat het Franse aandeel in 1982 4 pro cent groeide. Dat er onder de concurrenten ook slag gele verd wordt, blijkt uit het ver dringen van Israël op de joen kilo ingevoerd tegen 2,3 miljoen kilo in 1981. Huidig seizoen Tot eind juli wordt er meest al slechts een kwart van de totale aanvoer geveild. In de maand augustus vindt de gro te aanvoer plaats. Er is tot op heden in dit seizoen onge veer 20 procent meer aange voerd dan vorig seizoen. De gemiddelde prijs lag eind juli op 3,15 per stuk. Hiermee lag de gemiddelde prijs een paar dubbeltjes onder de ge middelde prijs van vorig jaar, maar dat was dan ook een uitzonderlijk goed jaar. De verwachting voor de rest van oen is dat de produk- vorig jaar overtroffen Er zijn heel wat gewassen, die met stekken vermeerderd kun nen worden en heel wat huismoeders hebben vaak succes met het stekken van bijvoorbeeld de een of andere kamerplant. Au gustus en september zijn voor een hele reeks planten geschikte maanden om ze te stekken, o.a. voor de Christusdoorn, allerlei geraniums (Palargoniums), heidesoorten, klimopsoorten, ver schillende heesters, enz. De eenvoudigste manier: een topje afsnijden met een scherp mes en dat topje van zo'n centimeter of tien in een flesje met water zetten, tot zich worteltjes hebben gevormd. Dat gaat best met bij voorbeeld geraniums, maar doorgaans is het dan nog beter het stekje eerst een tikje te laten indrogen. Er vormt zich dan een wondweefsel en dat schijnt makkelijker te bewortelen. Heel wat kamerplanten kunnen op die manier gestekt worden. Daaronder zijn er ook, die een wit melksap afscheiden, dat doet bijvoor beeld de Christusdoorn. Nu is het even oppassen geblazen: dat melksap is erg giftig en we kunnen het maar beter niet in een klein wondje krijgen. De scherpe stekels van de Christusdoorn leveren dus een dubbel gevaar op. Bij stekken van planten, die melksap afscheiden, „stelpen" we dit door het snijvlak even te behandelen met een beetje sigare nas of, als we dat heb ben, houtskoolpoeder. Goede stekken krijgt men altijd als we zo genaamde topstekken spreekt voor zichzelf. Afsnijden vlak onder een bladknop en de onderste blaadjes ver wijderen; geen blaad jes onder de aarde stoppen. Het gebruik van groeistoffen kan nuttig zijn; in de win kel is Rhizopon te koop. Een grijs poe dertje, waarvan een beetje op het natge maakte ondereinde van het stekje aangebracht moet worden en dan het geheel voorzichtig in een gaatje planten. Er is ook Rhizopon te koop in tabletvorm; lees de gebruiksaanwijzing. Met één doosje kan men jarenlang stekken. dingen zijn voor de meeste stekken belangrijk: een vochtige at mosfeer en een beetje bodemwarmte. Heel wat huismoeders stulpen een plastic zakje over hun stekpotjes, dat is een goede methode. Desnoods eerst een soort van steuntje van ijzer- of ko perdraad buigen en vervolgens daarover het plastic zakje schui ven. Bodemwarmte is minder gemakkelijk te verwezenlijken, behalve door de mensen, die centrale verwarming hebben; die plaatsen hun stekjes gewoon boven een radiator. Een afwijkende vorm van stekken passen we toe bij o.a. bladbe gonia's. Daarvan nemen we een blad, kerven met een scheer mesje aan de onderkant hier en daar de nerven in en leggen het blad dan stevig en vlak op de stekaarde. Ter plaatse van de kerfjes in de bladnerven ontstaan worteltjes en nieuwe plantjes. Bij het Kaaps Viooltje gaat het weer anders: daar moet men een blad met bladsteel afsnijden en het met het steeltje in de aarde planten. Voor de rest: broeien. Nog weer anders gaat het bij een Sanseveria. In stukjes snijden van zo'n centimeter of twee, drie en die eerst laten indrogen. Dan met één snijvlak in de aarde, eigenlijk op de aarde. Als alles goed gaat, zullen zich "es ontwikkelen. Gemakkelijke ste" Tradescantia's. En, wat de tuinp De Fuchsia is makkelijk te stek ken. plantjes ontwikkelen. Gemakkelijke stekplanten zijn ook de be kende Tradescantia's. En, wat de tuinplanhes Ook het parapluplantje stekt heel gemakkelijk: i diep in het water zetten, zodat e betreft. Fuchsia's, stukje afsnij- bladknop onder water emeentebelangen bang voor wildgroei windmolens IORHOUT De partij Ge- menhoven. Hij deed dit naar nodige zorgen te hebben ook entebelangen is bang dat aanleiding -van een bouwaan- al was zijn partij niet tegen dorp Voorhout op den vraag voor een windmolen „schone" energie. „Maar", zo zal worden ontsierd door door het bollenbedrijf van de zei hij, „We hebben ongeveer ndmolens. Deze vrees werd gebroeders Van de Nouland veertig van dit soort bedrijven teravond uitgesproken door aan de Prinsenweg. in onze gemeente. Als deze ctievoorzitter Joop War- Warmenhoven zei hierover de straks allemaal een windmo len willen, dan is dat geen fraai gezicht. Warmenhoven pleitte daarom voor het verle nen van een experimentele bouwvergunning. Volgens burgemeester Van de Wouw is dit echter praktisch niet moge lijk. De raad nam hierop het ff/ m n; ff/ C Jif uw (I) Oationale zwemvierdaagse >e nationale zwemvierdaagse gaat weer van start en op maandag 29 augustus t/m vrijdag 2 septem- T.k.a. STACARAVAN op plm. 300 m' grond, nabij de Nleuw- koopseplassen In het plaatsje Het Noorden. Watert, en riole ring aanwezig. Voor nadere Inl. Tel. 01726-16222. 'laats wembad De Vliet 'oorschoterweg, 1 765925 zwembad De Zijl Paramaribostraat, tel. 120476 ferdeeld over 4 avonden is het de bedoeling, dat u elkens in uw eigen tempo 500 meter gaat zwemmen, totaal 2.000 meter. Deze 4 avonden kunt u ver- lelen over de 5 beschikbare zwemavonden. U unt starten tussen 19.00 en 20.30 uur. )eelnemerskaarten ad. f6,— (voor 4 avonden incl. oegang) zijn vanaf heden verkrijgbaar bij de kassa's de beide zwembaden. anisatie is in handen van de Leidse zwemvereni- ingen in samenwerking met de Direktie Sport en Re- J komt toch zeker ook?? LEIDSE COURANT r: 070-986739. T.k. STACARAVAN met Inboe del, evt. met standpl., 12.500.-. Tel. 070-676372. Wegens vergevorderd i nu extra korting op alle nieuwe toercaravans 1983, w.o. de Franse CARAVELAIR en vouw wagens: Granada Camp en Re- ciet. Nu ook extra koopjes In oc casion vouw- en toercaravans v.a. 1750. Caravanbedr. De Trekvogel. Zekkenstr. 15, Hoek Uniek aanbod Direct te aanvaarden, nieuwe Sunseeker stacaravan, 7 bij 3 mtr. Op standplaats direct aan de Kagerplassen, gunstig gele gen voor watersporters. Inl. 01712-8869. jonge kracht Gevraagd monteur r het plaatsen en afwerken kunststof ramen deuren uulen. Ervaring verlangd. Weru- Roller. Lichtgewicht Cara- Ook vouwwagens en div. leuke occasions. Kom eens Campo b.v., Teylingerlaan 74, Sassenheim, tel. 02522-12597. Te huur tenten. Jaarplaats 940, seizoenplaats 600. Zwembad, speeltuin, kantine, sport en spel. Camping „De Goede Hoop", Eibergen, 05440-1601. TABBERT Majesteit, typ '79, in nleuwstaat 13.500,-. Tel. 070- 292055. Vouwwagens, tenten, voortenten. 1001 kam peer accessoires. Ton van Bem- melen, kampeersport. Rijndijk 2. Hazerswoude Rijndijk 2. Ha- zerswoude Rijndijk, schuin t/o Helneken naast Casba, tel. 01714-4909, ruime parkeergelegenheid. I KENNISMAKING Jongeman, 40 Jr. zoekt ser. kennismaking met leuke vlotte dame oi bezwaar. Br. MAN 36 jr. zou graag kennis wil len maken met vrouw, kinderen geen bezwaar. Br. m. foto o.e.r. o.nr. SP 90303 bur. v.d. bl. Rijwiel Cash Carry Enorme keus. De laagste prijzen! Kleuterfiets 79,90 Kinderfiets 145,- Tlenerfiets 179,- Dames- of herenfiets 195,- Crossfiets 199,- Opoeflets rood blauw wit /art 310.- Trommelrem 3 ver. flets 479,- Hollands merk flets 279.- Vouwfiets 269,- Racefiets 10 ver. 369,- Sportfiets 5 ver. 299,- Hollands merk flets 3 ver. 369,- WIJ ruilen In 2 Jaar garantie op frame en vork. Dusoswa B.V., Turfmarkt 1-2-3, Lelden. Tel. 071-124409. VERLOVEN? Uw Juwelier-Adviseur is VERHEUL TE HUUR AANGEBODEN 2 BEDRIJFSRUIMTES van 360 m2 gezamenlijk of apart te aanvaarden met of zonder kantoorruimte, gelegen aan de Bovendijk te Kwints- heul. Inlichtingen: VELTH0VEN HOLDING B.V. Bovendijk 30. 2295 RZ KWigtsheul. Tel. 01742- 4640. vaaskerk belooft een overzicht te geven van 1600 jaar kerk muziek in de Maasvallei en een lunchconcert van Pro Mu- sica uit Beverest geeft onder meer ook hedendaagse Vlaam se koormuziek. Dan zijn er verder nog orgelconcerten, on der andere van de Londense organiste Gilian Weir en Da vid Roblau. Er is tenslotte ook nog genoeg te zien op dit festival. In de Dominicaner kerk vlakbij het Vrijthof kunt u zich niet al leen volledig informeren over festival en Heiligdomsvaart, over bladmuziek en over lite ratuur over muziek, ma; kunt daar ook een kleine toonstelling schiedenis aans, u kunt en vaandels ui i over de ge- het gregori- veel vlaggen Maastricht en de regio bewonderen en er zijn demonstraties van de bouw van orgels en andere, ook oude muziekinstrumenten. Heel veel belangstelling zal er ongetwijfeld bestaan voor de tentoonstelling van Russische ikonen in de Redoutezaal van de Schouwburg. Maastricht is eind augustus, begin septem ber dus best een reisje waard. JOHN KASANDER MAASTRICHT Het gouden jubileum van de Heiligdoms vaart in Maastricht dat, zoals gemeld, eens in de zeven jaar wordt gehouden, is door Maas tricht aangegrepen om een fes tival van religieuze muziek op te zetten, dat het culturele le ven van de stad een nieuwe impuls moet geven en waar van dan ook wordt gehoopt dat het een één- of tweejarige traditie zal worden. Wie dit jaar alle manifestaties zou bijwonen, zou een com pleet beeld krijgen van alle kerken in de stad, die bijna zonder uitzondering nog in ge bruik zijn. Men kan ze leren ervaren als plaatsen van actie ve geloofsbeleving en tegelijk als plaatsen waar de schoon heid van architectuur, schil der- en beeldhouwkunst, spel en muziek dienstbaar zijn ge maakt aan de religie. Achten dertig concerten, waarvan voor twaalf entree wordt ge heven, bieden van 24 augustus tot 4 september een veelkleu rig beeld van de religieuze muziek van de vroegste Mid deleeuwen tot ver na Mozart. Kem De kern van het festival vor men acht concerten van het New London Consort Medie val Ensemble met sterk uit eenlopende programma's. De groep zal op gratis lunchcon certen liefdesliederen, klaag liederen, satires en schandalen uit Middeleeuwse kloosters ten gehore brengen, pelgrimsliede ren zoals die werden gezongen op de Spaanse bedevaart naar Santiagio de Compostella, Ita- Catharine Bott, sopraan. liaanse canzones," Hildegard von Bingens symfonie „Har monie van de Hemelse Ont hulling", motetten en gewijde liederen van Purcell, Blow, Bernardi en Huygens, cantates van Telemann en Posch. De climax wordt zeker de authen tieke uitvoering van "Monte verdi's Maria-Vespers. De concerten van het Londen se Ensemble worden aange vuld met concerten van Musi- ca Antiqua uit Keulen (muziek rondom Schtltz), de Capella Lipsiensis uit Leipzig (motet ten van Buxtehude en Bach), Studio Laren Amsterdam (volksdevotie en middeleeuw se Maria-legenden), Pro Catio- ne Antiqua uit Londen (kerk muziek van de Engelse renais sance), de nog jonge academy of the Begijnhof uit Amster dam (orgelmis van Haydn, vespers van Mozart), de Pratti- ca Musica Maastricht (Coupe- rin's Lecons de Ténèbres), het Collegium Musicum Judaicum uit Amsterdam (Joodse syna gogale gezangen), Limburgs Vocaal Ensemble uit Heerlen (cantates van Conti, Fux, Bach en Handel), de Capella Fla- menca uit het Belgische Peer, het Consortium Euterpe uit Bilzen en het Vlaamse Barok Ensemble Hortus Musarum (motetten van Lassus en Vi valdi's Stabat Mater). Overzicht Veel professionele muziek dus van gespecialiseerde ensem bles maar verder ook nog heel wat muziek van geestdriftige amateurs en semi-professio nals. Een concert in de St.Ser- Het Vrijthof, achtergrond voor het klank- en lichtspel „Het Gouden Huis".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7