mx Jtrechtse justitie noemt Golden en een „keihard kansspel" W 'tul Toerisme zal in 1984 afnemen DNA-onderzoek baart geen microbe-monsters Eerste boring naar kolen succes Ombudsman in de clinch met staatssecretaris over belastingrecht \ietskarretjes voor vervoer inderen niet veilig genoeg wi. Duindigtvrijentreg goed idee! STUSIJNENLAND CeidaeSouuwt DONDERDAG 18 AÜGUSTUS 1983 PAGINA 9 reparatie Zodiac I „jerkloosheid in id-Holland „beit minder snel tjacht stalling pl. tegenin HAAG De werkloosheid in ia rovincie Zuid-Holland neemt er snel toe dan een jaar gele- [n de maand juli registreerden Deidsbureau's een toename van vergeleken met 5,9% een jaar i. Eind juli telde Zuid-Holland 99 werklozen, oftewel 14,2% Ie beroepsbevolking. Eind juni er 152.564 werklozen, wat Gienkomt met 14% van de be- bevolking. Vergeleken met de ie van eind juli vorig jaar zijn is erkloosheid nog behoorlijk ge il. Toen werden er 114.837 lozen geteld, goed voor een per- ge van 11,5. Schrijfmachinefabriek krijgt uitstel betaling DEN BOSCH De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren voorlopig uitstel van betaling verleend aan de in financiële moeilijkheden ver kerende schrijfmachinefabriek BSI in die stad. De termijn is voorlopig bepaald op drie maanden. Daarna zal worden bekeken of dat zal wor den omgezet in een definitieve sur séance. Bij de sinds maandag bezet te schrijfmachinefabriek werd het nieuws van de surséanceverlening met grote vreugde ontvangen. De bezettingsactie wordt echter nog voortgezet. De belangrijkste vraag voor de bezetters is of de lonen voorlopig kunnen worden doorbe taald en of er gedwongen ontslagen zullen vallen. Sappig ongeval WERKENDAM Een vrachtwagen met oplegger heeft afgelo pen nacht op rijkweg 27 onder Werkendam bijna de helft van zijn negen ton grote la ding sinaasappels ver loren! Het fruit rolde in stromen over de rijbanen toen de aan hanger door nog on bekende oorzaak kan telde. De politie was urenlang bezig om de sinasappels weer op te rapen. Minister: „Uitgebreide verkeerscontroles zijn toelaatbaar" DEN HAAG Minister Korthals Altes (justi tie) heeft er geen bezwaar tegen dat bij ver- keerscontróles behalve geüniformeerde politie ook andere diensten aanwezig zijn zoals doua ne, recherche en vreemdelingendienst. De minister antwoordde dit gisteren op vra gen die het PSP-Tweede-Kamerlid Van Es had gesteld naar aanleiding van een dergelij ke controle eind maart in de Rotterdamse Waalhaven. Volgens Korthals werd bij die ge legenheid vooral de naleving van de ver- keers- en vervoerswet onderzocht. Maar om dat de ervaring leert dat bij dergelijke contro les ook andere strafbare feiten aan het licht kunnen komen waren ook douane, vreemde lingenpolitie, recherche en medewerkers van het het GAK en het Sociaal Fonds Bouwnij verheid aanwezig. POLITIE KRUGT AL LES IN GEBRUIK HARDE WAPENSTOK UTRECHT De Nederlandse gemeente politie, de Rijkspolitie en de Mobiele Een heden krijgen sinds kort al les in het ge bruik van de nieuwe harde wapenstok met een kern van glasfiber, die de beken de gummiknuppel moet gaan vervangen. De ministers van binnenlandse zaken en justitie hebben tot de invoering besloten omdat de harde wapenstok veel meer mo gelijkheden biedt dan de gummiknuppel. Met de nieuwe, 40 centimeter lange stok kan niet alleen worden geslagen, maar de politieman of -vrouw kan de aanvaller ook op afstand houden, slagen en schop pen afweren en met de stok arrestanten opbrengen. Met de oude gummiknuppel kon de politie alleen slaan. tot 50 volg van de voorpagina) ECHT Het Golden spel, waartegen het et in Utrecht gister- id is opgetreden, werd i twee weken ge ld. Hoewel de Belgi- exploitanten herhaal- k zijn gewaarschuwd de politie zou ingrij- als zij met hun spel mgen, hebben zij hun 'club tot de inval open gehouden. Volgens de zaaleigenaar willen de ex ploitanten hiermee een proces uitlokken over het al dan niet strafbaar zijn van 'Golden Ten'. De justitie in het arrondisse ment Utrecht is van mening dat het Golden Ten-spel een 'keihard kansspel' is. Hoofdof ficier van justitie mr A. Her stel vindt dat hij „het risico niet kan lopen dat door een af wachtende houding het ene speelhol na het andere in Utrecht van de grond komt". Op dit moment wordt het Gol den Ten-spel in verschillende arrondissementen, onder meer Amsterdam, Rotterdam en Al melo gespeeld en door justitie getolereerd. De rechtbank in Amsterdam veroordeelde on langs een clubexploitant om dat het spel een kansspel zou zijn. De overweging daarbij was dat de deelnemers „in het algemeen geen overwegende invloed" op het spel kunnen uitoefenen. De rechtbank in Almelo oordeelde in een soort gelijke zaak echter dat Golden Ten geen kansspel is. Boven dien hebben twee Brabantse exploitanten in Den Haag een kort geding tegen de Staat aangespannen om uit te ma ken of Golden Ten strafbaar is of niet. Volgens mr Herstel wordt daarom in een aantal arrondissementen voorlopig niet tegen het spel opgetreden. De president van de rechtbank in Den Haag doet op 23 augus tus uitspraak in het geding. Kernpunt bij het al dan niet strafbaar zijn van het Golden Ten-spel is de mate waarin spelers door ervaring en be hendigheid invloed kunnen uitoefenen op de resultaten. In het spel brengt een zogeheten balleur een balletje aan het rollen in een stilstaande meta len bak. Als de bal een ring in de bak is gepasseerd, mogen de spelers op één van de 24 ge tallen inzetten. In de Utrecht se club liepen de inzetten van 2,50 tot 500 gulden. Inzetten is toegestaan tot de bal de onder ste ring van de bak heeft be reikt. Vervolgens rolt het bal letje in een van de 24 vakjes. De Hoge Raad der Nederlan den, het hoogste rechtscollege, heeft in 1965 in het zogeheten Saturne-arrest vastgesteld dat de resultaten van de grote meerderheid van de spelers ir de praktijk beslissend zijn. agen over blicaties ïbtenaren HAAG Het Tweede erlid Joekes (VVD) heeft ster Van den Broek van inlandse Zaken gevraagd zo ja, onder welke voor in ambtenaren van departement artikelen schrijven „op persoon- ;itel". Aanleiding tot deze een artikel in Handelsblad (6 augustus) woordvoerder Jonker van het ministerie eranderingen in de Ne- idse diplomatie. Joekes ■eten of de minister het 1 van zijn woordvoerder hrijft. Als dat niet het s. aldus het VVD-ka- id, waarom kreeg Jonker nts dan toestemming twee monden" te spre- Ook woordvoerders van [re ministeries publiceren op persoonlijke titel in laden. m gedood j reddings- ?ing ELO De 43-jarige Arie Haring uit Ermelo is gis- iddag overleden aan de [ondingen die hij eerder lag had opgelopen bij een lig óm een 18-jarig meisje telfmoord te weerhouden, meisje liep tussen de'rails moment dat er een n naderde. De heer Haring, medewerker van I psychiatrisch ziekenhuis het meisje werd ver- |d, probeerde haar weg te ten. Dat mislukte doordat [ch aan hem vastklemde. werden geraakt door rein. Het meisje was op [dood. De boortoren op de hoorplaats Kemper- koul 1 bij Sittard had gisteren succes. Op 490 meter diepte werd het carboon be reikt, waar steenkool moet voorkomen. SITTARD Nederland boort weer naar kolen. Gister middag om half vier werd daarbij het eerste succes ge boekt. Op de hoorplaats Kemperkoul 1, anderhalve ki lometer ten zuidoosten van Sittard, werd op 490 meter diepte het carboon bereikt, de laag waarin het steen kool voorkomt. In juni 1981 gaf de toenmalige minister van economische zaken aan de rijksgeologische dienst in Haarlem opdracht een inventa risatie te maken van de kolenvoorraad in Nederland tot een maximale diepte van 1.600 meter. De minister stelde voor het onderzoek, dat zo'n drie jaar zal gaan duren, dertig miljoen gul den beschikbaar. Na één jaar van voorbereidingen zijn de borin gen in juli gestart. „Die boringen hebben niet tot doel om aan te tonen dat er kolen in de grond zitten. Dat is al eerder gebleken na onder meer seis mologisch onderzoek. Wij willen alleen maar weten hoeveel ko len er in de grond zitten en van welke kwaliteit ze zijn", aldus P. van Rooijen van het geologisch bureau. In Zuid-Limburg zal in totaal op drie of vier plaatsen worden geboord. Verder staan er boringen in de Achterhoek op het pro gramma in de buurt van Borculo en als alles meezit in de Peel bij Ven ray. Overigens is dit aantal boringen onvoldoende om werkelijk een goed inzicht te krijgen in de hoeveelheid kolen in de betreffende gebieden. „Het is natuurlijk wel zo dat dit onder zoek gunstige resultaten moet opleveren om een vervolgonder zoek te rechtvaardigen", zo zegt Van Rooijen. De boorinstallatie die op Kemperkoul 1 staat kan tot tweedui zend meter diepte boren. De kolenlaag zit, als de voortekenen niet bedriegen, tot maximaal 1.600 meter diep. Over twee maan den hoopt men zover te zijn. Het gesteente dat met behulp van een ring, die is voorzien van diamantkogels naar boven wordt gehaald, zal nauwkeurig worden onderzocht. 'HEN Kinderkar- zonder enige beveili- achter de fiets vol- nog niet aan wette- eisen. De kar, die de iw??$>henaar Maarten iar achter zijn fiets ilde en waarin hij bijna 3-jarig dochter- ervoerde, is in elk ge in de ogen van de Zut- kantonrechter van Frankenhuijzen ïilig. het Reglement Ver- iregels en -tekens uit de snverkeerswet is op' dit uiterst onduidelijk. De wordt daarin niet ge- ■L noemd, merkte verkeersschout R. van der Krabben gisteren in het proefproces op. „Er staat namelijk dat kinderen beneden de 10 jaar alleen mo gen worden vervoerd op een doelmatige en veilige zitplaats met voldoende steun voor de rug, handen en voeten. Over de feitelijke plaats wordt niet gerept". Hij voegde er aan toe dat in een „lege bak" geen zit plaats is ingericht, laat staan dat er steun aan de rug, han den en voeten wordt geboden. Derksen, die vrijwillig aan het proefproces meewerkte, durf de destijds niet meer op een volbeladen fiets zijn beide kin deren te vervoeren. „Levens gevaarlijk. Die fiets moest 130 kilogram aan gewicht torsen met boodschappen aan het stuur en volle fietstassen. De kinderen brachten me uit mijn evenwicht. Ik stopte daarmee en kocht een karretje, dat veel veiliger was". De kantonrechter vreesde evenwel dat de kinderen uit de kar konden vallen als er plotseling gestopt moest wor den. Bovendien zouden ze met de handjes in de wielen kun nen grijpen of zelfs in de kar kunnen gaan staan tijdens de rit. Tegen Derksen werd een boe te van ƒ51,- geëist, zodat hij in hoger beroep kan gaan, het geen ook zal gebeuren. Derk sen dwaalde even af naar de zitjes op de fiets. „Die zijn om te huilen ze zijn levensge vaarlijk". Die discussie wilde de kantonrechter echter niet aangaan. IEMELS Op weg naar wereldrecord steltlopen? Johan ten Hoopen uit Zutphen is gis teren begon nen aan een poging om het wereldrecord steltlopen op zijn naam te brengen. Daar voor moet hij dan wel zo'n 40 kilometer afleg gen. DEN HAAG Het binnenlands toerisme is vorig jaar zeer fors gestegen en het bezoek van buitenlanders aan ons land is iets toegenomen. Dit blijkt uit het jaarver slag van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT). NBT-directeur Cornelissen waarschuwt echter voor een te groot optimisme. De economische crisis is de belangrijkste oorzaak van de groei. De Nederlander bezuinigt en blijft in eigen land. Voor dit jaar zal de recessie nog stimulerend werken op het toe risme in ons land. Volgend jaar echter kan het binnenlands toe risme afnemen. De verwachtingen voor de groei van het toerisme voor dit jaar zijn al de helft lager gesteld dan de groei van vorig jaar. Moge lijk blijkt zelfs dit te hoog gegrepen, omdat een koud en nat voorjaar Duitsers. Belgen en Fransen mogelijk afgehouden heeft van een zomervakantie in ons land. Vorig jaar gingen evenveel Nederlanders op vakantie als in 1981: 69% Van de bevolking. Het totaal aantal korte en lange vakanties in eigen land lag met 12,3 miljoen 1,2 miljoen hoger in 1981. Die stijging bestond voor drie kwart uit korte vakanties. Het aantal zomervakanties in eigen land was met 500.000 toege nomen, waarvan 300.000 korte vakanties. De 200.000 lange va kanties in eigen land gingen volledig ten koste van de buiten landse vakanties. Naar schatting wordt in ons land zo'n 17 mil jard gulden besteed aan toerisme en recreatie. Deze sector telt ongeveer 200.000 arbeidsplaatsen. DEN HAAG Tussen de Nationale Ombudsman dr. J. Rang en staatssecretaris mr. H. Koning is een conflict ontstaan over de bevoegdheden van de ombudsman op fiscaal terrein. De staatssecretaris vindt dat dr. Rang niet bevoegd is tot het in stellen van een onderzoek naar het beleid van belastinginspec teurs of het ministerie van financiën ten aanzien van verzoeken tot kwijtschelding van een verschuldigde belasting dan wel een soepele toepassing van de belastingheffing. Volgens de bewinds man gaat het hier om „algemeen regeringsbeleid" en daaFvan moet de Ombudsman, zo staat in de wet, met zijn vingers afblij ven. Dr. Rang stelt zich op het standpunt dat de onderhavige problematiek in verreweg de meeste gevallen niet tot het „alge meen regeringsbeleid" hoort maar „een bevoegdheid van de mi nister" is. Klachten daarover mag dr. Rang wél in behandeling nemen. De Nationale Ombudsman handelde vorig jaar een kleine 200 klachten over belastingen af. Daarvan hadden er ongeveer 25 betrekking op afgewezen verzoeken tot vermindering of kwijt schelding van belasting. ADVERTENTIE STANDPUNT MEERDERHEID COMMISSIE OELE: DEN HAAG „Er be staat geen gevaar voor een of ander microbe-monster dat de wereld kan gaan beheersen". Met die popu laire omschrijving ver tolkte voorzitter ir. Oele het meerderheidsadvies, dat de Brede DNA-com- missie gisteren aan minis ter Deetman van onder wijs en wetenschappen heeft uitgebracht. De risi co's van recombinant DNA-onderzoek, waarbij het gaat om de manipula tie van erfelijkheidsmate riaal, zijn bij de huidige stand van zaken binnen aanvaardbare grenzen te houden. Ook zijn er geen ethische bezwaren tegen dergelijk onderzoek, aldus het eindrapport. De commissie vindt dat er minder beperkende regels moeten komen voor recombi nant DNA-onderzoek, maar wel moeten er een strakke wettelijke regeling en contro le-mogelijkheden komen. „Een aparte wet is daarvoor niet no dig", aldus Oele. „In de toe komstige Wet Milieugevaarlij ke Stoffen kan ook de controle op de veiligheid van DNA- produkten worden geregeld". Eenvoudig laboratorium-on derzoek hoeft, aldus het rap port, niet onder de Hinderwet vergunning te vallen. Voor het overige vindt de commissie dat die Hinderwetvergunningen moeten worden ondergebracht bij de Kroon en niet bij de ge meenten zelf. „Gemeenten hebben veelal niet de deskun- Ook DNA- onderzoek met een hoger risico niveau is maatschappelijk en ethisch aanvaardbaar, aldus voorzitter Oele (links) gisteren bij de aanbieding van het rapport aan minister Deetman (rechts). digheid in huis om daarover te oordelen", zo stelde Oele. Twee leden van de commissie hebben zich voor een belang rijk deel gedistantieerd van het meerderheidsstandpunt en hebben kritische kanttekenin gen geplaatst bij de conclusies. Van Hattem, vertegenwoordi ger namens de FNV, liet zich kritisch uit over het feit dat er geen werkelijke maatschappe lijke discussie heeft plaatsge vonden. Hij nam gisteren tij dens de presentatie van het rapport ook afstand van het standpunt van de commissie ten aanzien van de risico's van DNA-onderzoek. DNA-onder zoek met een hoger risico-ni veau noemde hij „maatschap pelijk en ethisch onaanvaard baar". Namens de Werkgroep Wetenschappelijke Werkers deed dr. Jelsma hetzelfde. Naar zijn mening heeft de commissie zich onvoldoende beziggehouden met de inven tarisatie van mogelijke proble men die zich bij DNA-onder zoek kunnen voordoen en met het zoeken naar oplossingen daarvoor. Bovendien bestaan er volgens hem ook ethische bezwaren. „Praktisch alle vor men van leven liggen nu open voor menselijk ingrijpen". De commissie onderschat de risi co's die aan dat soort onder zoek verbonden kunnen zijn, aldus Jelsma. Overigens geeft de commissie zelf toe dat aan DN A-technie ken bepaalde risico's verbon den kunnen zijn, vooral als met ziekteverwekkende orga nismen wordt gewerkt. Bo vendien ontwikkelt deze tech niek zich razendsnel, zodat verrassingen niet uit te sluiten zijn. DNA-onderzoek op C-III niveau (het op een na hoogste risico-niveau, zoals in het in aanbouw zijnde TNO-laborato- rium in Rijswijk zal plaatsvin den) kan evenwel zonder meer doorgang vinden en even veilig worden uitgevoerd als onderzoek op lager niveau. In het rapport noemt de com missie manipulatie met be vruchte menselijke eicellen „ontoelaatbaar". Ten aanzien daarvan moet voor het toepas sen van DNA-technieken een absoluut verbod gelden. Dat geldt ook voor het onderzoek naar biologische en chemische wapens. Groen licht voor DNA- laboratorium in Rijswijk DEN HAAG Als het aan de meerderheid van de DNA-commissie ligt, kan de vestiging van het DN A-laboratorium in Rijswijk doorgaan. Dit blijkt uit het eindrapport, dat gisteren aan minister Deetman is uitgebracht. De commissie gaat in meerder heid akkoord met onderzoek op C-III niveau op het terrein van de TNO in Rijswijk. On derzoek op C-III niveau, het op een na hoogste risico-ni veau, kan volgens de commis sie even veilig worden uitge voerd als onderzoek op lagere niveau's. Wel moet bij vesti ging in Rijswijk de voorwaar de gesteld worden dat onder zoek voor niet-vreedzame doeleinden verboden is. Op het Rijswijkse TNO-terrein is ook het Prins Maurits-labora- torium voor defensie-onder zoek gevstigd. De meerderheid van de com missie acht het overigens on waarschijnlijk dat recombi nant DNA-technieken een bij drage zullen leveren aan de ontwikkeling van biologische wapens. Dat deze technieken worden aangewend om chemi sche wapens langs biosyntheti- sche weg aan te maken, kan niet worden uitgesloten. In te genstelling tot biologische wa pens is er geen internationaal verdrag dat de produktie en opslag van chemische wapens verbiedt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9