Personeelsbestand Endegeest ioet worden ingekrompen etscrossers H?i Voorschoten Deel van Warmond li itt verstoken kabeltelevisie Veilig Verkeer Lisse bestaat vijftien jaar Cursussen van SBOV HOR DREIGENDE TEKORTEN iginIDEN ficidóeSouAtwi donderdag 18 augustus 1983 pagina s ;aal bouwsel in jrdwijk verzegeld ;DWIJK De afdeling Ge- «werken heeft in samenwer- met de Noordwijkse politie de van een illegale schuur met rerd i^rg in de Hoogeveense polder De landbouwer die de aan het bouwen was, had vergunning om te bouwen. De "n zijkr was al bijna klaar toen de id varente en de politie ingrepen. De ;loods is door de gemeente ;eld. Ook namen de ambtena- mwmateriaal in beslag. leuvel erd. Bromfietsdieven gepakt LEIDSCHENDAM Een Leidschendammer heeft gisteravond eigenhandig een jongen opge pakt en naar het politiebureau overgebracht, na dat de jongen met een vriendje een bromfiets had gestolen. De twee jongens kwamen per fiets op een brommer af die de Leidschendammer via een advertentie te koop had aangeboden. Bij de wo ning van de bromfietseigenaar aan de Kwikstaart laan stapte één van de jongens op de bromfiets om een proefrit te maken, maar hij ging er vandoor. Zijn vriend stapte op de fiets en verdween ook. De eigenaar van de bromfiets sprong in zijn auto en zette de achtervolging in. Hij kon de dief klemrij den. Later kon de politie nog een derde Leideri- schammer aanhouden, die betrokken zou zijn bij het verhandelen van onderdelen van gestolen bromfietsen. Het drietal, 16, 17, en 17 jaar oud, zit nog vast. Mogelijk worden nog meer arrestaties verricht. Negen mille uit woning gestolen KATWIJK Uit een woning aan de Boulevard is in de nacht van dinsdag op woens dag ruim 9.000 gulden gesto len. De bewoner van het pand heeft daarvan gisteren aangif te gedaan. Op de eerste verdie ping verdween 430 gulden uit een portemonnee en van de tweede verdieping werd 8.600 uit een portefeuille gestolen. De politie heeft geen braak sporen kunnen vinden. Van Nieuwkoop wordt opvolger De Klerk SASSENHEIM De Sassenheimse musicoloog en organist drs. Han van Nieuwkoop is met ingang van het nieuwe cursusjaar (september) benoemd tot hoofdleraar orgel aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam. Hiermee volgt van Nieuwkoop zijn eveneens uit Sassenheim afkomstige orgelleraar Albert de Klerk op, die vanaf 1964 aan het conservatorium verbonden was. Van Nieuwkoop slaagde in 1972 „met onderscheiding" voor het einddiploma solospel en in 1974 behaalde hij de „Prix d'Excel- lence". In 1976 werd hem de Toonkunst-Jubileumprijs toege kend en bovendien behaalde hij de eerste prijs in het Internatio naal Orgelconcours Rijnstreek te Nijmegen. Ook was hij docent aan de Muziekpedagogische Academies in Alkmaar en Hilver sum en is hij docent aan het Conservatorium te Arnhem. In z'n woonplaats Sassenheim was hij van 1975 tot vorig jaar Organist van het Goltfusz-orgel in de Hervormde Dorpskerk, waarvan hij ook een fraaie elpee verzorgde. Hij heeft nog altijd zitting in het plaatselijke comité Goltfusz-concerten. Van Nieuwkoop geeft vele orgelconcerten in binnen- en het buitenland. A A O ly bij da6»ÏN Het perso- estand van het psy- tw^sch ziekenhuis En- moet worden in- ipen. Doordat het aantal bedden van eest de afgelopen s verminderd, is een hot aan personeel tigreep is akelijk daar anders irsoneelskosten tot financiële tekorten psychiatrisch zie- is zouden leiden. De van Endegeest reeds een aantal et7n<fegelen genomen, augus nder een personeel- eren iDit heeft er toe ge- hoewel er voor anvankelijk een ne gatief saldo op de perso neelslasten werd voor speld van ruim een mil joen gulden, er vermoede lijk dit jaar geen verlies zal zijn. Voor 1982 rest nog een negatief saldo van zo'n 2,4 miljoen gul den doch verwacht wordt dat dit door de subsidiege vers gecompenseerd zal worden. Gedwongen ont slagen bij Endegeest wor den vooralsnog uitgeslo ten geacht. Een aantal jaren geleden be droeg het bestand van Ende geest nog 680 bedden. Het per soneelsbestand had ongeveer een dergelijke omvang. Door de sluiting van Voorgeest gin gen 115 bedden voor Ende geest verloren. De patiënten van Voorgeest werden in an dere instellingen onderge bracht, 80 personeelsleden van Endegeest verhuisden mee. Door een aantal factoren is de capaciteit van Endegeest in middels teruggebracht tot 442 bedden waarvan er echter ge middeld maar 390 bezet zijn. Het personeelsbestand is ech ter niet mee gekrompen. Het aantal full-time functies in Endegeest bedraagt momen teel zo'n 500 en dat is te veel daar in de psychiatrische ge zondheidszorg de verhouding van 1 (personeellid) op 1 (bed) wordt aangehouden. De gerin ge bezetting is mede te wijten aan een gewijzigd medisch be leid waardoor patiënten niet zo gauw en niet langer dan noodzakelijk worden opgeno men. Daarnaast is het de bedoeling dat het beddenbestand wordt teruggebracht tot 320 in de ja ren negentig. Dit heeft tot ge volg dat het personeelsbestand nog verder zal moeten worden ingekrompen dan nu al nood zakelijk is. B en W van Leiden wensen' voor Endegeest een beleid te voeren waarmee het aantal personeelsleden niet door ge dwongen ontslag maar door interne overplaatsingen en deeltijdarbeid wordt inge krompen, Zij hebben de direc tie van Endegeest opgedragen een plan te ontwerpen waarin streefformaties voor het perso neel zijn opgenomen en voor stellen worden gedaan om deze formaties op de kortst mogelijke termijn te bereiken. De eerste herschikking van personeel zou met ingang van 1 ianuari 1974 plaats moeten hebben. B en W hebben de directie bo vendien gewezen op de nood zaak van een strikte perso neelsstop. Het aantrekken van nieuw personeel zal alleen nog maar mogelijk zijn met toe stemming van het college. De leerling-verpleegkundigen lij ken het meest door deze maat regelen te worden getroffen. Hun is inmiddels meegedeeld dat zij, na het voltooien van hun studie, niet hoeven te re kenen op een dienstverabnd bij Endegeest. In praktijk bete kent dat, dat de leerlingen na het examen met goed gevolg afgelegd te hebben 'op straat worden gezet', zoals dat de laatste jaren ook al in de zie kenhuizen gebeurt. B en W te kenen hier wel bij aan dat, wanneer er vacatures zijn, het aantrekken deze verpleegkun digen de voorkeur verdient. Arbeidsplaatsen die nu nog vacant zijn, kunnen tot 1 okto ber vervuld worden door tijde lijke arbeidskrachten, daarna dient de plaats via interne ver plaatsing opgevuld te worden door personeel in vaste dienst. Wanneer er een overschot gaat ontstaan aan niet medisch personeel bestaat de mogelijk heid personeel door te schui ven naar andere gemeentelijke diensten. Wethouder P. Schoute van ge zondheidszorg verwacht dat door deze maatregelen ontsla gen kunnen worden voorko men. Gedwongen ontslagen zouden bovendien weinig ef fect sorteren, daar door de wachtgeldregeling de finan ciële voordelen zich slechts op lange termijn zullen manifes teren. „Ik heb goede hoop dat we de zaak in de hand kunnen houden", aldus Schoute. 3 jaar gentx^scHOTEN De gel. De baan is bijna toe aan rossbaan aan de Ad- goedkeuring door de Konink- kind<d de Ruytersingel in 'Vk.e Nederlandse Wielrijders Unie. Alleen de startheuvel L, ff" m°et nog op de goede hoogte r». I1IUCI I iUu 4JLI Ut t officieus in ge- worden gebracht, genomen met een liefltrijd in het kader van Ijugdvakantiebezighe- ior kinderen van de Aangezien de baan nog niet helemaal gereed is, zal het ko mende seizoen nog niet wor- >ziff L tr i j den deelgenomen aan de offi- en ho'1? crossende cjëje wedstrijden van de ^hotenaartjes maak- KNWU. Er zullen wel offi- klein'an de gelegenheid cieuze wedstrijden worden verreden tegen andere vereni gingen ter voorbereiding van het seizoen 1983/1984. De offi- ciële opening van de baan zal iuwe fietscrossclub De vermoedelijk in november Jl6 plaatsvinden, als deze er hele- ««>- maaj volgens de voorschriften bijligt. De crossbaan is voort aan voor leden open op woens dag van twee tot vier uur en van zeven tot acht uur, op za terdag en zondag van elf tot vijf uur. Inlichtingen over de Vanaf die tijd is hard Cross Caters bij secretaris P.J. huff, vooral door vnjwiUi- Rolli Wijngaardenlaan 24, 2252 XN Voorschoten. tot inik om hun aflopen- antie van een spor- tje te voorzien. van ieactiviteit met de ge- krijf- De Cross Caters, een e pitfaie °P zijn Nederlands t on<forden uitgesproken en vig I de oude naam van Poten- Forescate zit getfkt is opgericht op 16 afl" de aanleg van fietscrossbaan op het j je gemeente toegewezen les k| aan Ruytersin" ag nu Foto: De crosserties In ac tie. LISSE De afdeling Lisse van Veilig Verkeer Ne derland viert zaterdag 27 augustus feest. Op die dag wordt namelijk het feit herdacht dat de afdeling 15 jaar actief is op het terrein van veilig verkeer. Eigen lijk bestaat de afdeling al 16 jaar, maar het plaatselij ke feest werd vorig jaar uitgesteld om alle ruimte en aandacht te kunnen geven aan de viering van het 50-jarig bestaan van de moedervereniging, Veilig Verkeer Nederland. Dat heeft men in Lisse op een wijze gedaan die in het gehele land in de belangstel ling kwam middels een uitgebreide expositie in de Hobahohallen. In 1966 verzocht het Verbond van Veilig Verkeer de burge meester van Lisse om de oprichting van een afdeling van de bond met als doelstelling het propageren, begeleiden en op voeden tot een zo veilig mogelijk verkeer. Op 13 december 1967 werd toestemming gegeven. Medewerkers van dat eerste uur zijn onder andere de heer Flury (voorzitter), secretaris- penningmeester De Jong, politiecommandant Hendrikse en de heer Zwetsloot. Na een jaar waarin het voorzitterschap werd vervuld door de heer Zwetsloot, werd het roer overge nomen door de heer Fury, die ook nu nog voorzitter van de afdeling is. Er zijn overigens nog meer bestuursleden in dat bestuur die er al in het eerste uur bij waren, zoals de heren De Vries, Winkelmolen en De Jong en verder zitten in het huidige bestuur de heren Van Marsbergen, Verschuren en Wessels. Examens Eén van de eerste taken die de kersverse afdeling vlak voor de jaren zeventig in uitvoering nam, was het afnemen van de schoolverkeersexamens. Eerst in het sportpark, later gewoon tussen al het verkeer in het dorp. Ook werden er fietscontro- les gehouden en toen deugde er ook eigenlijk al erg weinig van de ijzeren rossen van de lagere schooljeugd. Wachtmees ter Pater kreeg tenminste de opdracht om de diverse scholen te gaan bezoeken en (op zijn geheel eigen wijze) de jeugd een en ander over rijgedrag en staat van onderhoud van het rij wiel te vertellen. Ook de praktische scholing werd niet verge ten en in dat kader werd ooit eens een Jeugd Verkeersschool gehouden in de Hobaho-hallen. Er waren diverse acties om bepaalde punten in de gemeente verkeersveiliger te maken. Zo heeft men zich een tijdlang om de oversteek bij de Beekbrug te beveiligen, waarbij vooral werd gedacht aan een onderdoorgang. Een en ander is inmid dels op andere wijze geregeld. Heden De werkwijze van Veilig Verkeer is door de jaren heen wei nig veranderd. De fietscontroles, de jaarlijkse auto-verlich tingscontroles, waar in toenemende mate gebruik van wordt gemaakt, de schoolexamens (het theoretische gedeelte dan), de begeleiding van de verkeersbrigadiers, het overleg met ge meentelijke en andere belanghebbende instanties en natuur lijk het inhaken op landelijke acties. De kroon op dat werk is ongetwijfeld het grote feest geweest dat vorig jaar in de Hoba- ho werd gehouden vanwege het vijftigjarige bestaan van Vei lig Verkeer Nederland. Men slaagde er in om een tentoonstel ling op te zetten waarop alle mogelijke facetten van een veilig verkeer van de partij waren en daarvan is door duizenden mensen uit het gehele land kennis genomen. Feest Op zaterdag 27 augustus gaat de afdeling dan uiteindelijk toch haar jubileumfeest vieren en men wil zoveel mogelijk mensen daarin betrekken. Voor de kinderen is er de kleurwedstrijd, waarvoor de kleurenplaten kunnen worden afgehaald bij het VVV-kantoor, het politiebureau of de Snackbar „De Eet- hoek" aan de Lisserdijk. Zaterdag 27 augustus is er vanaf tien uur 's morgens tot diep in de avond van alles te beleven op het Hobaho-parkeerterrein, dat zich achter de zogenaamde glazen hallen langs de Hobahostraat bevindt Degenen die meedoen aan de foto-quiz kunnen hun antwoorden inleveren in de caravan van de afdeling, die de hele dag aanwezig is. Van tien tot vier uur wordt de vaardigheidswedstrijd op de fiets voor de jongelui van 10 tot en met 15 jaar. gehouden. Deelname is gratis en er kunnen ook kinderen van buiten Lisse meedoen. In de caravan worden inmiddels videofilms vertoont die alles te maken hebben met verkeersveiligheid. Om half acht wor den demonstraties gehouden die spectaculair en leerzaam zijn. Zo zal er een brandende auto kantelen en wordt er getoond hoe de bestuurder op een veilige manier kan worden gered. Daarna zal de brandweer haar werkwijze demonstreren met de befaamde „autoblikopeners". Ook de Lissese afdeling van de EHBO zal haar medewerking verlenen. (op p 1 lisco IOND Het zoge- le „onrendabele ge- achter de Beatrix- il niet worden aan- op de C.A.I. Yo van de bewo- lar heeft te kennen in een aansluiting ~^AI te wensen. Om- Ie woningen daar ver van de door- route liggen wor- aansluitingskosten ning zeer hoog en e voornaamste oor- an de geringe be lling voor de CAI. Van der Geest (zelf r van een verafgelegen betreurde het zeer dat t aansluiting kon wor- [ergegaan. Hij pleitte er 7ond tijdens een verga- van de raadscommissie economische zaken voor toch steeds naar mogelijkheden te blijven zoeken. De voorzitter stelde voor een enquete onder de bevolking te houden inzake de wens tot uit breiding van het aantal pro gramma's op de kabeltelevisie. Als gekozen wordt voor uit breiding van het aantal pro gramma's brengt dat uiteraard kosten met zich mee. Daar naast wees hij erop dat ook in 1983 de tarieven voor de CAI niet zijn verhoogd. De commissie adviseerde posi tief inzake de votering van een krediet van 204.000,- voor de inrichting van het re creatiegebied en een deel van het overgangsgebied op het eiland Koudenhoorn. De com missieleden konden zich ech ter niet verenigen met de on derhandse aanbesteding die door B en W werd voorgesteld. Openbare aanbesteding kan in deze tijd veel voordelen heb ben en bij onderhandse aanbe steding is er geen mogelijkheid een vergelijk te trekken. Hoe wel wethouder Van Schagen duidelijk voordelen zag in het onderhands aanbesteden ble ven de commissieleden van oordeel dat nu er veel aanne mers om werk zitten te sprin gen openbare aanbesteding wel eens voordeliger kan blij ken. Voor de 1,2 miljoen zul len verschillende werkzaam heden aan het terrein worden uitgevoerd. Er wordt een zandstrand aangelegd en er komen in het gebied paden en zonneweiden. Tevens moet er een beheersaccommodatie worden gebouwd met sanitaire voorzieningen, bergruimte voor gereedschap, een kantine voor het onderhoudspersoneel en een kleine kiosk. Over de technische aspecten van dat plan praat de raadscommissie openbare werken vanavond. Int ontvangen? Bel tussen 119.00 uur. zaterdags tussen 1 15.00 uur, telefoonnr. 071- Jn uw krant wordt nog dezelf- P nabezorgd. Illlllllllllllllllllllllllimilllllllllllll Wesp jaagt Duitsers weg NOORD WIJK Een wesp toonde zich heel meewerkend toen de Noordwijkse politie gistermorgen een illegaal op de boulevard kamperend Duits gezin wilde verwijderen. Toen een van de camper-bewoners het raampje opendraaide, vloog de wesp naar binnen en veroorzaakte grote paniek. Binnen een minuut stonden alle illegale slapers op straat. VOORSCHOTEN De Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwasse nen organiseert de ko mende tijd weer een aan tal cursussen in de Leid- se regio. De cursusplaat sen zijn Leiden (de scho len Boshuizen, De Noor- derwiek, het Rembrandt) en Noord wijkerhout (school De Duindoorn). Bloemschikken is tevens mogelijk in Leiden (school De Merenwijk), Alphen (De Bron), Lisse (de MVO voor LEAO/- LHNO) en Noordwijker- hout (Leeuwenhorst). Naast de gewone cursus bloemschikken is er ook de cursus droogbloemschik- ken, waarmee de meer duurzame bloemstukken creatief kunnen worden sa mengesteld. Na het gewone bloemschikken kan ook nog een cursus voor gevorder den worden gevolgd en daarna is het zelfs mogelijk door te gaan met de officië le vestigingsopleiding bloe mist/winkelier. Voor de keuken zijn er de cursussen fijne keuken en lekker koken en bakken. De fijne keuken gaat vooral in op technieken van sto ven, bakken, braden, poc heren en dergelijke. De an dere cursus is direct gericht op het bereiden van smake lijke gerechten. De cursus yoga spreekt voor zich. Deze eeuwenou de training is gericht op het in evenwicht brengen van lichaam en geest om de ge zondheid optimaal te hou den. Leerkrachten van de Stichting Yoga en Vedanta leren ademhaling en li chaam soepel te houden of weer te maken. Bij de cursus schoonheids- verzorging komt een groot gebied van de schoonheids- verzorging aan bod; hand en voetverzorging, huidrei niging, epileren en zo meer. Er bestaat de mogelijkheid een gevorderdencursus te gaan volgen met daarna eventueel de officiële vak opleiding tot schoonheids specialiste. Voor informatie over de cursussen kan men te recht bij de SBOV, Chur- chillweg 2, 2251 CX in Voorschoten, tel. 01717- 2010. Er wordt dan vrij blijvend informatie over de gewenste cursus toe gezonden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5