'hijs Libregts gaat dj Feyenoord uit Aad de Mos wil bij Ajax werken met innerlijke rust ran attractiviteit I 'iktak hoopt bij AZ '67 op beter QeidócQowuvnt °>r> Ik had Valke er graag bij willen hebben Enige opdracht Europees voetbal weer te bereiken 1,iik| Het leek wel of ik speelde bij FC Hugo iGiiJ ORT DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 PAGINA 13 over Het ireld. niet yen h ïzélf gest De favorieten In onze reeks artikelen als aanloop naar de komend weekeinde beginnen de betaald-voetbalcompetitie van daag aandacht voor de - traditiege trouw - favoriete ploegen voor de ti tel, Ajax en Feyenoord. Tot afgelo pen weekeinde was PSV naar veler oordeel de meest serieuze gegadigde voor het landskampioenschap, maar de forse nederlaag van de Eindhove- naren in het eigen toernooi tegen Club Brugge heeft de Brabanders te ruggebracht in de realiteit. Ajax en Feyenoord schroefden het zelfver trouwen op door in het Amsterdam- toernooi, de Rotterdammers op beide dagen en de hoofdstedelingen vooral op de tweede dag, behoorlijk te pres teren. Op deze pagina praat Aad de Mos over de smalle selectie van Ajax en zwakt Thijs Libregts het optimis-. me van de aanhang van Feyenoord enigszins af. Verder aan het woord Roelf Jan Tiktak, inmiddels routi nier bij AZ '67. 1 waan j. ovent te an rst hjTERDAM Feye- ïd lééft weer. Zeker [e triomf in het Am- 1lam-toernooi afgelo- zondag tegen AS ia. Er heerst een hei- iloof, dat de Kuip ouderwets zal vol- nen, dat het ooi be- legioen zal uitdij- eit gfpt een omvang, die het niet meer heeft ge- I. De club uit Rotter- Zuid gold ooit als dsetter, waar het het me" amelen van interna lk dale trofeeën betrof. ran Ie het de Europa Cup ;estor vereldbeker binnen. Een voor collectief, dat soms mee- cohol nloos optrad om het be ning e resultaat te bewerkstel- inventief vooral door de e hefcng van de toenmalige Je b er Ernst Happel en in het van Willem van Hane- Nadien overtrof Ajax al- n, m vat Feyenoord door zijn allen ie arbeid had gerealiseerd, sara jondiale waardering stak van Amsterdamse club in het van de zeventiger jaren eeuwige rivaal naar de vanwege de schoonheid eeniÉjn spel. Dat vond natuur- jjn oorzaak in het artistie- /an Keizer, Mühren en Cruijff. it de laatste is dit seizoen hij heeft aangekondigd Ijn laatste als actief voet- - Feyenoorder. Het legi- leeft hem (nog) niet una- liefdevol aan de borst ge- we <>t, maar naar verwachting is &t slechts een kwestie van korte tijd. Met de komst Teerlands beste voetballer tijden keerde ook de van weleer terug in en de Kuip. Maar zal hij 'en) passen met zijn artis- ntsclje spel in een team, dat al- >p hoog niveau vertoefde hapnj het voortreffelijke ge- met hier en daar "jenie zoals Happel, Van [em en in nog vroegere Coen Moulijn? De ver- ioordelijkheid hiervoor is ilegd in handen van Thijs jts, die zegt: „Het samen- in van het degelijke van inoord en het artistieke Cruijff is volgens mij een „óf dit óf dat" of dit én dat". Uiteraard ik op en werk ik aan het Drie nieuwkomers in de Kuip. Thijs Libregts tussen Johan Cruijff en Michel van de Korput in. tel derec af ial [egts lijkt zich in een situa- p bevinden, waarvan men ifvraagt, wat een trainer Ieigenlijk nog meer kan Isen. Een ideale situatie leen topclub, spelend in bekendste en meest gelief- tadion van Nederland, f erbij, een betrouwbare diger als Michel van de fut teruggehaald van Tori- |,Toch had ik Michel Valke w ad". Opmerkelijk, t het jaar, dat zij bij PSV i, liepen hun ideeën be- I niet parallel. Valke was ge zomer toch eigenlijk de vlucht" naar de Kuip in. ff is op een voordelige er gekomen. Transfervrij Br Vfloor de aanwezigheid van >i V grote, geweldige stadion 'Ol flfhij op aantrekkelijke con- uele voorwaarden worden vastgelegd. Het succes zal af hangen van de nabije toe komst: het spel, de resultaten, die het publiek tot een massale opkomst moeten bewegen. Dan pas gaan Cruijff en Feye noord verdienen. Vooral voor de club is dat nodig. Er moet een financiële basis worden gelegd om weer jaren vooruit te kunnen. Anders zal Feye noord diep vallen, als Cruijff over een jaar inderdaad zal zijn gestopt als actief voetbal ler. Gunstig Voor Feyenoord zijn de voor tekenen gunstig. Het publiek liep al te hoop bij de eerste training, de „trainingswedstrij den" in den lande trokken avond aan avond overstelpen de belangstelling en met het toernooi in Rotterdam was het al niet anders. Libregts: „Er heerst een sfeer, datv het bij Feyenoord niet meer kapot kan. Zeker na het toernooi in Amsterdam. Waar ik vanuit wil gaan is de attractiviteit van het spel, de inhoud van het gebeuren. Vorig seizoen zijn er 54 punten behaald. Dat je dan geen landskampioen bent is jammer. Qua resultaat is het er bij Feyenoord dus wel uitgekomen, maar als het be oogde toeschouwersgemiddel de bij lange na toch niet wordt gehaald dan moet er toch iets geschort hebben aan de wijze, waarop is gespeeld. Feyenoord heeft tegen de zogenaamde mindere ploegen punten laten liggen. Tegen-Helmond Sport, PEC Zwolle. Willem II. Echt, het begin van de competitie ziet er voor ons op papier re delijk uit. Volendam uit, Hel mond Sport en Fortuna Sittard thuis, FC Den Bosch en Haar lem uit. Op het oog een aardi ge aanloop voor het drukke en zware programma in de eerste helft van september met FC Groningen thuis, St. Mirren en Ajax uit. Maar o wee, als je punten verspeelt tegen de „mindere" ploegen. Dan pas komen de problemen voor de' trainer, dan pas moet je als trainer echt aan de bak". Soepelheid Libregts is geen onbekende bij Feyenoord. Hij speelde er ooit zelf, van 1962 tot 1967. Het niveau van zijn club van oorsprong, Excelsior, ont groeid zijnde, kwam hij in het Feyenoord, dat triom feerde over Servette, Vasas Boedapest en Stade de Reims, de tijd dat twee sche pen vol supporters naar Lis sabon voeren om Feyenoord uiteindelijk te zien sneuvelen tegen Benfica. Een basisspe ler was Thijs Libregts overi gens niet, maar hij behoorde wel tot de selectie. Hij weet dus wat de betekenis van Feyenoord bij het volk is. „Ik heb nu een gevoel, dat wij nu in alle opzichten een basis aan het leggen zijn voor iets, dat neigt naar de positie- ve aspecten van die Gouden Tijd", bekent hij. Libregt is als trainer bij Fey enoord beland op een mo ment, dat de club overloopt van ambities om terug te ko men aan de top. Heel wat gunstiger dan toen hij begon bij PSV, dat juist grote suc cessen achter de rug had. „Die periode bij PSV", zegt hij, „was voor mij een rot tijd, maar misschien gaat men in Eindhoven de vruch ten plukken van mijn werk". Libregts heeft zich in de Lichtstad nooit uit zijn even wicht laten brengen, handel de zonder aanzien des per- soons, hetgeen hem vooral bij de Eindhovense suppor ters niet geliefd maakte. Zijn cynisme viel ook vaak ver keerd, werd veelal niet be grepen. Klagers over zijn hardheid noemde hij zeur pieten. Uiteindelijk liet het bestuur van PSV weten, dat de verbintenis niet zou wor den voortgezet. Weg functie, waarvoor hij een paar jaar eerder een veel zekerheid voor de toekomst biedende baan als leraar lichamelijke opvoeding bij de Economi sche Hogeschool had opgege ven. Weldra verscheen ech ter Feyenoord, dat zich met de nodige moeite van Hans Kraay had ontdaan. „Familie" Toch kent de kalm ogende Libregts op zijn tijd emoties. Hij spreekt soms vertederd over de Feyenoord-familie, ook al weet hij, dat de we reld van het betaalde voetbal een keiharde is. Libregts be doelt er de jeugd van de club mee, die via een vroeg te be ginnen opleiding zou moeten doorstromen naar het hoog ste elftal, dat ooit weer zou moeten bestaan uit echte Feyenoorders. „Ik besef, dat ik geen nieuw geluid ver kondig. Maar echt, we moe ten toch die kant weer op. Ik zal mij zeker vaak laten zien bij de jeugd. Er is nu een staf van trainers, die kan werken vanuit een rijke ervaring in het topvoetbal. Wim Jansen is er al een jaar mee bezig. Hij staat voortdurend in di rect contact met mijn assis tent Ab Fafié. Kees Zwam- born, Wim van Til en Stan ley Brard zijn er bij betrok ken, René Vermunt voor de keepers. En dan natuurlijk Willem van Hanegem. Een vast elftal, een vaste groep heeft hij niet. Hij is meer voor de individuele benade-, ring, om ergens bij te sprin gen waar extra of speciale aandacht nodig is. Ach, in feite is hier een situatie ge creëerd, waarbij alle trainers zo naar eikaars baantje kun nen overstappen". FRANS LEERMAKERS AMSTERDAM Trainer Aad de Mos van Ajax zucht eens diep, ook al heeft het bestuur hem op het hart gedrukt, dat na twee achtereenvolgende landstitels een derde echt niet noodzakelijk is, ook al weet de 35-jarige Hage naar zich in de rug gedekt door zijn voorzitter Ton Harmsen, tóch zijn er twij fels. Aad de Mos zwaait in De Meer de scepter over een karrevracht voetbal talenten, waar men in heel Europa jaloers op is. Maar na het wegvallen van Johan Cruijff, Sören Lerby en Piet Schrijvers heeft De Mos geen enkele routinier om op terug te vallen, al is het denkbaar, dat de Oostenrijkse aan winst Gasselich de hoofd rol tijdens het seizoen voor zich gaat opeisen. Maar tegen de tijd, dat de Oostenrijkse international weet hoe hij in Amster dam aan de touwtjes moet trekken, kan het wel eens te laat zijn. De laatste jaren deelde het be stuur van Ajax nog al eens een hollepeut uit naar de trainer. Zelfs al werd men kampioen en veroverde men de KNVB- beker, dan nog was er wel zo veel op het technisch-taktische beleid aan te merken, dat de verantwoordelijke man op de keien werd gezet. Zo werd Cor Brom De Meer uitgekegeld en ruim twee jaar geleden nam De Mos halverwege het sei zoen '80-'81 het roer over van de in ongenade gevallen Leo Beenhakker. En toen ging het allemaal nog goed met Ajax, terwijl de kans nu aanwezig is, dat het „mis" loopt. Toch is Aad de Mos niet bang als zondebok aangewezen te worden. „Nee. Integendeel. Ik kan nu werken met innerlijke rust. Mijn enige opdracht is in feite om Europees voetbal te halen. Toen ik bij Ajax kwam, is er begonnen met een nieuw beleid, dat is uitgestippeld door Harmsen. Hij is degene ge weest, die heeft zien aanko men, dat spelers als Krol en Tahamata, voor Nederlandse begrippen, niet meer te beta len zouden zijn". „Als Ajax, Ajax wil blijven, moeten we onze jeugd gaan gebruiken. Dat is een puur fi nanciële kwestie. In de filoso fie van Harmsen past ook, dat we nu een paar jaar redelijk goed door moeten komen om dit elftal te laten groeien. Harmsen heeft een vooruit ziende blik gehad. Zoals Ajax met de jeugd werkt, dat is uniek in Europa. Vergelijk dat maar eens met Europese top clubs als Bayern München, Valencia en Tottenham Hot spur. Daar doet men niets aan de jeugd, maar de spelers die men koopt zijn wel geleend van de bank. Dat laatste is zelfs al bij Feyenoord het ge val. Ajax heeft eigen jeugd met meerjarige contracten en ook een aankoop als Jesper Olsen wil graag langer blij ven". Kwalitatief ziet Aad de Mos voor Ajax geen problemen, Aad de Mos toont zich tevreden met de nieuwe aanwinsten: Ronald Koeman (links) en Felix Gasselich. maar qua aantal heeft de ver dediger van de landstitel een bijzonder krappe marge. Zo krap, dat het welhaast mis moet gaan. Ook Aad de Mos denkt er zo over en legt daar tijdens het gesprek de nadruk op. „Ik heb nu vijftien spelers, die direkt inzetbaar zijn en daar zitten dan twee keepers bij. Ik heb dus dertien spelers voor tien plaatsen. Als je nagaat, dat je gemiddeld uitkomt op één geblesseerde eh één geschorste speler per wedstrijd, heus, dat is niets bijzonders, dan heb je nog één wisselspeler over. Tel uit je winst, maar dan komen de feiten wel bloot. Ik ben met die vijftien spelers bijzonder gelukkig, maar met dat aantal kan je zeker niet op drie fron ten strijden. Daar komt nog bij, dat wij veel internationals bij de selectie hebben. Er zijn spelers van ons, die straks in september tien tot twaalf wed strijden achter elkaar moeten spelen. Dat moeten ze op kun nen brengen, het zijn profs, maar toch kunnen we er door in de problemen komen". 'Pijn Aad de Mos heeft er weinig trek in nog eens terug te ko men op het vertrek van Cruijff bij Ajax. Evenals trou wens Johan Cruijff daar ook iets over wil zeggen, maar dui delijk is wel, dat het beide par tijen bijzonder zeer doet, al zijn de redenen van die pijn van uiteenlopende aard. De problemen zaten niet vast op de Cruijff-in-het-veld, maar de Johan die zich buiten de lij nen met alles en iedereen be moeide, kwam minder goed over. De Mos had dat graag voor lief genomen, doch het bestuur dacht daar anders over. Met als gevolg dat de beste voetballer die Nederland ooit gehad heeft, boordevol rancune naar de concurrent overliep. Aad de Mos wijst er vervol gens op, dat er in het tweede elftal van Ajax en in de jeugd al weer een volgende genera tie talenten in aantocht is. „Maar die zijn echt nog niet direkt inzetbaar. Dat heb je ook kunnen zien aan jongens als Silooy en Van 't Schip. Die kun je er wel inzetten, maar dan moet je wel met drie, vier- nul voorstaan. Natuurlijk, we hebben door de verkoop van Lerby wat kunnen investeren. Ik heb daarbij gekozen voor kwaliteit. Ik had nu ook een selectie van negentien man kunnen hebben, maar dan had ik daar geen jongens als Koe man en Gasselich bij gehad. Toch zal er hoe dan ook nog een speler aangetrokken moe ten worden, al is er niet zo veel keus. Het moet een Ne derlander zijn en hij mag ook nog eens niet te veel kosten. Maar broodnodig is die mini male aanvulling wel". Aad de Mos heeft alle vertrou wen in zijn jonge spelersgroep. Zonder een werkelijke leider zal het nu moeten gebeuren en dat noemt de trainer van Ajax een grote uitdaging. „De jon gens voelen zelf ook drommels goed aan waar het nu om gaat. De pers zit er straks boven op om te constateren of ze het al leen kunnen, of niet. Deze spe lersgroep is bijzonder hecht, dat heb ik hier in het trai ningskamp wel gemerkt. Het verwachtingspatroon is, dat we meer collectief zullen moe ten spelen. Bij balverlies zal de tegenstander al op eigen helft aangepakt moeten worden. Een leider is er nu niet meer. Ik verwacht, dat het per wed strijd zal verschillen wie er do mineert. Als Gasselich zich als leider opwerpt zal Ronald Koeman het vuile werk voor hem op moeten opknappen en dat geldt omgekeerd precies hetzelfde. Met een speler als Cruijff is dat geen punt. Cruijff is een geboren leider en een geboren winnaar, ook als hij weinig aan de bal is. Bij Feyenoord zal dat straks niet anders zijn, wat Libregts ook met Cruijff wil, dat houdt hij niet tegen". „De schijnwerpers zijn nu ge richt op Feyenoord. Daar gaat men het tweede jaar in, dat er weer een andere koers wordt ingeslagen. Afgelopen seizoen werd er een tweede plaats be haald, dus de supporters in' Rotterdam rekenen nu op een kampioenschap. Maar als het niet loopt komen de kritieken los en dan kan het heel hard mislopen", klinkt het waar schuwend uit de mond van De Mos aan het adres van Feye noord. Daar zijn de gemengde gevoelens waarmee men tegen het nieuwe seizoen aankijkt even groot als in Amsterdam, maar wel met andere uit gangspunten. Feyenoord wil, nee moet onder druk van de publieke opinie presteren. De laatste kredieten bij de aan hang zijn in Cruijff geïnves teerd. Ajax daarentegen wil bouwen aan een nieuwe top- formatie, maar het is daarbij de vraag of de achterban het zonder toonaangevende rol kan stellen. De Mos: „In de voetballerij telt slechts het heden en morgen. Dat geldt zelfs voor een topt- rainer als Michels. Wat ie mand gepresteerd heeft, dat is voorbij. Dat geldt evenzeer voor een voetballer. Elke goe de voetballer is nog geen prof. Ik heb een selectie van pure voetballers, maar er zijn er bij, die „het" niet hebben. Met „het" bedoel ik: jtolang je be taald voetbal speelt, moet je daar alleen mee bezig zijn en daar alles voor doen en laten. Tijdens de periode dat je voet balt, moet je bereid zijn alleen aan voetbal te denken. Alleen dan kun je slagen". HENK MULDER te (MAAR Roelf Jan (25) stapte na het seizoen over van :ta naar AZ'67. Dat een sportieve voor- ang. Per slot van re- ing stond het welis- r afgeslankte AZ inge- even voor het Europa toernooi voor beker- naars, terwijl het er schijn van had, dat ta een heel moeilijk 'Ijaen zou krijgen. Het ;ndeel bleek, rei :maarse formatie werd tweede ronde van het toernooi door Inter n uitgeschakeld en in de rlandse competitie eindig- ïen anoniem in de mid foot met dertig punten uit puertig wedstrijden als schamel, niet verwacht resul taat. Sparta daarentegen ver raste alle „voetbalkenners" met het kampioenschap van de „kleine clubs" en plaatste zich tevens voor het UEFA- Cuptoernooi. Zelfs het alom geroemde FC Groningen moest de Rotterdammers op doelsaldo voorrang verlenen. Roelf Jan Tiktak, komend sei zoen één van de steunpilaren van het nogal gewijzigde AZ '67 (met nieuwe aanvoerder Dave Loggie, Martin Haar, Bert van der Poppe en trainer Piet de Visser), heeft bepaald geen spijt van de overgang naar AZ'67? „Nee hoor", zegt hij na een glimlachje zeer be slist, „het is zeker geen ver keerde keus geweest. Je moet niet vergeten, dat ik van Spar ta een sterk verlaagd contract kreeg aangeboden, terwijl ik de tweede helft van het sei zoen erg goed gespeeld heb. Bij AZ heb ik hét afgelopen jaar goed verdiend en we hebben het in Heerhugowaard, waar ik met mijn vrouw Betty woon, uitstekend naar ons zin. We hebben daar een vrij huis, terwijl we in Rotterdam op een etage zaten. Ik ben trou wens blij, dat ik vorig jaar een tweejarig contract heb onder tekend. De resultaten waren afgelopen seizoen niet naar verwachting en dan hadden de verdiensten wel eens achteruit kunnen gaan. Nou valt dat al lemaal wel mee hoor. Bij Spar ta lopen ze vrijwel allemaal te spelen voor een minimum contract, terwijl er bij AZ on danks alles door de spelers goed wordt verdiend". Roelf Jan Tiktak betreurt het, dat AZ het komend seizoen van Europees voetbal versto ken zal blijven. „Het afgelopen seizoen heb ik vier wedstrij den voor de Europa Cup ge- overgang dus niet helemaal speeld. De eerste tegenstander, geslaagd te noemen, maar de Limerick United, was niks, verdiensten zijn ook erg be- maar die wedstrijden tegen In- langrijk", verklaart Roelof Jan ter waren grandioos. Thuis Tiktak, die voor halve dagen wonnen we met 1-0 en ik als verkoper werkt bij het be- maakte die enige goal. En dan drijf van geldschieter Klaas in dat bomvolle stadion in Mi- Molenaar. „Die man is nog laan met negentigduizend steeds zeer duidelijk aanwezig, mensen op de tribunes, wat Alle dure jongens zijn nu weg een belevenis was dat! We en nu wil hij ook met De Vis- hadden er echt pp gerekend ser de ploeg weer opbouwen", weer Europees voetbal te spe- In Alkmaar zijn de toeschou- len. In sportief opzicht is mijn wers-aantallen nu bepaald niet om over naar huis te schrij ven. Ook Tiktak vindt dat een jammerlijke zaak, want het is prettiger voetballen voor een vol huis, dan voor lege stoelen. „In Alkmaar is het altijd al slecht geweest. Ook in de glo rietijd trok AZ maar matig en nu Hovenkamp weg is zal het misschien nog minder worden. In Alkmaar waren ze gek van Hovenkamp, hij was de lieve ling van het publiek. Als een ander een goal maakte, riepen de supporters nog: Hugo, Hugo, Hugo. Ik heb me wel eens afgevraagd: voetbal ik nou bij AZ of bij de FC Hugo"? Hoe de toekomst er voor Tik tak uitziet heeft oud-Gronin ger nog niet voor ogen. „Laat ik eerst maar eens goed spelen dit seizoen, dan krijg ik wel licht weer een goede aanbie ding. Ik wil echt niet weg bij AZ, want ik heb het goed naar mijn zin". Roelf Jan Tiktak hoopt komend seizoen bij en met AZ '67 op betere prestaties dan de vorige competitie.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13