„Niets is voor ons veilig' Monsterzege Quick Roodenburg: 5-0 LEIDSE COURANT TENNIS CIRCUIT Festival Oude Muziek Utrecht biedt verrassende evenementen Dubbel dubbelsucces voor Dennis van MONTY PYTHON GRAHAM CHAPMAN: JJU y Iv&Cil en verslaat uvs The meaning of life" kwam te vroeg voor Brits zestal ■X KUNST SPORT Ciidae (Sou/iont DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 PAGIN, 0 14 -f- 42b (TT noordwuk controleert UTRECHT Klanken van het carillon van de Utrechtse Domtoren luiden vrijdag 26 augustus om 7 uur 's avonds het Festival Oude Muziek in. Het festival duurt voort tot 4 september. In die periode zul len niet minder dan 160 eve nementen gewijd zijn aan mu ziek uit de 12e tot de 18e eeuw. Behalve bekende namen als die van Gustav Leonhardt, the Hilliard, Musica Antiqua Köln, Frans Brtlggen en zijn Orkest van de 18de eeuw, geven ook een groot aantal nieuwkomers en reputaties in wording acte de presence. Tot de opmerke lijkste produkties behoort de uitvoering van een kleine, vrolijke opera in twee acten van de Italiaanse componist Pergolesi in de regie van Maarten Kneepkens. De opera wordt gedurende het festival acht keer uitgevoerd. De onderdelen die het Festival Oude Muziek het vorig jaar tot zo'n onverwacht succes maak ten, zullen ook dit jaar in rui me mate in het programma worden verwerkt. Behalve de kwaliteit van de muziekuit voeringen zijn dat met name het Open Podium, waar jonge, aankomende vertolkers van oude muziek een kans krijgen zich aan een breed publiek van geïnteresseerden te pre senteren. Bovendien is er een Oude Muziek Markt met in strumenten, platen, boeken en informatie met betrekking tot de Middeleeuwen en de Re naissance en de Fringe- con certen. De meeste evenemen ten zijn gratis toegankelijk: van de 160 programma-onder delen behoeft maar voor zestig te worden betaald. Maar die vormen dan ook de kwalitatie ve toppers van het festival. Voor de laatstgenoemde cate gorie bestaat er nog de moge lijkheid van een reductiekaart, die tegen betaling van 30,- op alle betaalde concerten een prijsverlaging biedt van ge middeld 7,- per concert. Kor tingsfaciliteiten zijn ook te verkrijgen via dag- en week end-kaarten. Voor de bezoe kers van het festival is een fol der beschikbaar, waarin alle programma's van uur tot uur en de erbij behorende vertol kersnamen, aanvangstijden en lokaties staan vermeld. De kaartverkoop van het festi val, die al op 4 juli is begon nen, zal eerst goed van start gaan op de kaartenmarkt, die zaterdag van 10 tot 17 uur in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht wordt gehouden. Daar ook zullen de folders met gedetailleerde programmage gevens beschikbaar zijn. Evenals het vorig jaar zijn de muzieklokaties over de bin nenstad van Utrecht verdeeld. Buiten het Muziekcentrum AMSTERDAM - Hij heeft ei genlijk de minst bekende kop van het stel. Want van dat vreemdste zestal dat de Britse film en tv ooit teisterde, kent wèl iedereen John Cleese, de man van de gekke loopjes en het giroblauw. Of Michael Pa- lin, kortgeleden nog in zijn „solo"-film „The Missionary" te zien. De blonde pijproker Graham Chapman zal op straat door geen hond aange gaapt worden. Toch is hij een van de belangrijke schakels in de los-vaste verbintenis die de tot komieken en acteurs uitge groeide tekstschrijvers onder de naam Monty Python heb ben aangegaan. De zes Monty Pythonners schrijven hun ei gen teksten, meestal twee aan twee. Chapman is de vaste partner aan de schrijftafel voor John Cleese. Uit hun pen kwamen enkele van de be langrijkste scène uit de nieuw ste Python-film „The meaning of life". Een zeer serieuze titel voor een film die uiteraard te gek is om los te lopen. Van daar dat Chapman aan het handje van „zijn" film is mee gekomen naar Nederland om zijn persoonlijk licht over de Zin van het Leven te laten schijnen. „Wat ik zelf de zin van het leven vind?" Hij schrikt nauwelijks van de vraag. „Ik denk dat het op z'n best een voortdurend zoeken is en als je gevonden hebt wat je zoekt, kan je net zo sterven. En dat gebeurt dan ook meest al". En ter geruststelling ach ter die constatering: „Ik zoek nog steeds. Gelukkig." Graham Chapman - voortdu rend een pijp stoppend die als maar niet aangaat - is niet zo'n vrolijke spraakwaterval als Cleese of Palin. Al komt de humor voortdurend even om de hoek kijken, hij neemt de vragen en zijn eigen antwoor den gelijkelijk serieus. Het schrijven van „The meaning of life" heeft het zestal ditmaal nogal wat moeite gekost. Chapman: „We zijn eigenlijk een jaar te vroeg aan de film begonnen. „Life of Brian", was nog te kort geleden. Maar hoe gaat dat? Producers roe pen: Maak nóg een film, dan hoef je nóóit meer te werken. En als je blij ja mompelt, zeg gen ze: En begin dan nü maar te werken. De enige die uit eindelijk niet meer hoeven te werken zijn zij." Tandartsen „The Holy Grail" en „Life of Brian" hadden een dóórlopen- de verhaallijn. Daar wilden we af. We wilden een beetje terug naar onze televisie-dagen. Met korte scènes en gekke experi menten tussen door. Helaas leent film zich niet zo voor ex perimenten, dus we kwamen in een soort vacuüm terecht. We hebben er twee weken op Jamaica voor uitgetrokken. Weg van vrouwen, vrienden LEIDEN Noord wijk was gisteravond duidelijk de meer dere van UVS. De Zeekanters versloegen de Leidse tweedek lasser met 2-0. Roodenburg kwam er mede door blessures niet aan te pas tegen het beter ingespeelde Quick Boys: 5-0. RCL moest de club van trainer Ruud de Groot, Wilhelmus, met 1-2 voor laten gaan. Rijns- burgse Boys had geen kind aan Katwijk. Met 1-7 werd de conditionele achterstand van de kustformatie afgestraft. Lugdunum groeit zichtbaar in de oefenreeks. Het B-team van DS'79 werd met redelijk voet bal op een 1-0 nederlaag ge- tracteerd. Noordwijk beheerste de wed strijd tegen UVS volledig. René van Hensbergen en Timo Gerlof, die voor het eerst weer 90 minuten voetbalde, scoor den al voor de pauze. De Lei- denaars werden bij vlagen weggetikt, maar kwamen af en toe toch ook in de gelegen heid om te scoren. Met name Mario Faber en Bert Jansen waren kansrijk. Cock van Weerlee verscheen zelfs voor doelman Dick Dortmundt, maar was 'te zelfzuchtig. Ove rigens maakten ex-regionalen Bert Siera (doel) en Hans de Kruis een goede indruk. In Katwijk werd Roodenburg evenals vorig jaar omstreeks deze tijd door Quick Boys op een forse nederlaag getrac- teerd. Was het een jaar gele den 7-1, nu werd het 5-0. Jür- gen Kok en Rob Ouwersloot konden door blessures niet op gesteld worden. De zondageer steklasser toonde een conditio nele achterstand te hebben ten opzichte van Quick Boys, dat bovendien al meer wedstrijden speelde. Floor van Duijn was wederom de grote uitblinker bij de thuisclub. Katwijkse sco res: Peter Hogewoning (twee maal), Martin van der Plas (tweemaal) en Sis-tu-Pan. In een gelijkopgaand duel moest RCL tegen Wilhelmus in cijfers het onderspit delven. Qua veldspel was de Racing zeker de gelijke. Na een tref fer van Wilhelmus egaliseerde Ben Heemskerk met een fraai genomen vrije trap de stand. Tien minuten voor het einde werd het 1-2. Rijnsburgse Boys maakte er tegen Katwijk een doelpun- tenfestijn van. Met maar liefst 1-7 werd de derdeklasser afge droogd. Dankzij snelle aanval len konden Marcel van der Blom (driemaal). Rob Gilles sen (driemaal) en Arie van Dijk doelpunten, terwijl Floor Schaap de Katwijkse eer red de. Fred Arroyo maakte bij Rijnsburg een goede indruk. In het spel van Lugdunum is een behoorlijke vooruitgang te constateren. Tegen het B-team van DS'79 werd goed aange vallen met ex-jeugdspelers Al- bert Siera en Marcel Keizer (ex-Roodenburg) in de ploeg. Siera en Daan Kooimans kwa men af en toe goed door. Man van het veld, Bennie de Roo, bracht het enige doelpunt op zijn naam. Vanavond speelt de ploeg om 19.00 uur overigens een ingelast oefenduel tegen HION. Nico Oosterlee bezorgde ARC de winst tegen GSV. Terwijl André Prevoo (ex-FC Den Haag) na de eerste Oosterlee- treffer (kopstoot) gelijkmaak te, was het wederom de 'oud ste' Oosterlee die door broer Riny in stelling werd gebracht en afrondde: 2-1. Alphense Boys en Celeritas maakten er een temporijke en open oefenwedstrijd van. Nick Verwoerd schoot de ruststand even voor de onderbreking op 1-0, waarna Celeritas halver wege het tweede deel gelijk maakte. De 1-1 uitslag gaf de verhouding goed weer. Thuisploeg FC Lisse floreerde vooral in de eerste helft tegen SJC. Doelpunten van Rob Sut- torp (strafschop), Arie Schalk en Jan van der Zalm (eigen doelpunt) zorgden voor een 3-0 stand halverwege. Ruud Alke made verkleinde direct na de pauze de achterstand, waarna Piet Alders de marge zelfs tot 3-2 terugbracht. Het tweede deel was overigens geheel voor de Noord wijkers. UDO en Blauw Zwart zorg den voor een aardige partij op de Voscuijl, met de gastheren als uiteindelijke winnaar: 4-2. Halverwege was het 2-1 voor de Oegsgeestenaren, dankzij Ronald Velthoven en Wilbert Witteman. Na de thee vonden John en Gerard Slierings nog maals het net. Voor de Wasse- naarse ploeg scoorden Leo van Hemert voor, en Marcel Veere na rust. Meerburg verraste tegen LFC. De zondagvierdeklasser bleek gemotiveerder en condi tioneel sterker dan de een klasse hoger uitkomende man nen van trainer Vermeulen met 3-2. Via doelpunten van Sjaak Rietbergen en Bles Zuma namens LFC, Ger van der Werf en Werner Pilanen voor Meerburg werd het 2-2. Musica Antiqua Köin. Graham Chapman, een van de Monty Pythons, In Amsterdam: „Ik ben een krediet waardige idioot". en tandartsen. Maar het lukte nog steeds niet. Pas de laatste twee dagen, toen we net be gonnen waren die hele periode maar als een soort vakantie te beschouwen, kwam - ik geloof dat het Terry Jones was - ie mand met een titel: „De zin van het leven". We hadden in middels al een aantal losse scè nes klaar, daar zat een sterfs cène van mij en John Cleese bij, dus moest er een geboor tescène komen. Zo is die losse structuur ontstaan. We waren tijdens dat schrijven af en toe behoorlijk wanhopig. We zijn namelijk doodsbang dat we onszelf herhalen. We zijn alle maal opgegroeid met de oude radio, waar je om de haver klap dezelfde zinnetjes kon horen en waar voortdurend blikken met een en dezelfde soort mannetjes werden open getrokken. Dus zoeken we al tijd naar het onverwachte. En" - hij constateert het met ge noegen - „daarbij is niets voor ons veilig." Pijnlijke overgave Tere geesten wordt hierbij dan ook van harte ontraden om Pythons „Meaning of life" te gaan bekijken. (De film is b.v. in Ierland verboden). Het zes tal haalt een straatlengte van heilige huizen omver: Maarten Luther maakt de Duitse zes tiende eeuw onveilig, een bloedige orgaan-transplantatie „live", een schoolklasje krijgt van de meester en zijn echtge note aanschouwelijk „voor lichting", en in een restaurant vindt een met pijnlijke overga ve gemaakte scène van kot- sende mensen plaats. „The meaning of life" werd nota bene gemaakt met geld van de grote Amerikaanse distributie maatschappij Universal. Gra ham Chapman: „Ze hebben het script niet eens van te vo ren willen inzien. De film is in de zomer in Amerika in pre mière gegaan en heeft het daar goed gedaan. De kritiek was lovend, een beetje té zelfs, ze vergeleken ons zelfs met Jonathan Swift. En het pu bliek reageert erg goed. Het wordt redelijk misselijk van die overgeef-scène. Maar één keer zijn er tachtig mensen weggelopen uit de bioscoop. Dat bij zo'n voorvertoning waarbij je van te voren niet weet wat je te zien krijgt. Toe vallig zaten er allemaal jonge- mensen in de zaal, jongens met hun eerste meisje neem ik aan, en bij die scène over sexuele voorlichting zakten hun over moedige voornemens ze in de schoenen. Het maken van die kots-scène heeft ons overigens vier dagen filmen gekost. En er is 500 liter groentesoep met mais doorheengegaan. Tame lijk verschrikkelijk, want na de derde dag begon het op de set verdacht realistisch te rui ken." Alle zes de Pythons hebben tussen de films door aan „ei gen" carrières gewerkt. Palin maakte dus zijn film, Cleese schreef een kinderboek, en ook Chapman zat niet stil. Van hem valt een piratenparodie „Yellow Beard" in de bioscoop te verwachten, waarbij hij steun krijgt van niet alleen John Cleese, maar een trits to pacteurs als Marty Feldman (diens laatste film), Madeleine Kahn, Peter Boyle, James Ma son, Cheech en Chiong, Sir Michael Hordern. („Een beetje topzware rolbezetting" vindt Chapman zelf). Bovendien schreef hij „A liar's autobio graphy". Chapman: „Dat was mijn visie op het naderen van de middelbare leeftijd. Ik werd 37 en ik dacht: Je moet nu maar eens opschrijven wie je bent. En noem het dan maar de autobiografie van een leu genaar, daar kan je in elk ge val niet fout mee. Het is een mengsel van feiten en leugens, waar de lezer zelf maar onder scheid tussen moet maken. Ik was toen op een moeilijk punt in m'n leven gekomen. Ik dacht dat ik niet veel langer te leven had. Ik dronk toen ont zettend veel. Een paar liter gin per dag, twee jaar lang. Dat houdt geen mens vol en ik be gon last van m'n lever te gen. Bovendien kwam ik een ochtend onvoorbereii de set toen we in de Sch bergen „Holy Grail" aan maken waren. Dat wil zej ik had geen heupfles me en niemand had alcc Opeens voelde ik me over hele lichaam trillen. Het het einde van de wereld, kan ik m'n collega's niet doen, dacht ik. En even 1; Wat! Dat kan ik mezélf aandoen! Toen ben ik gesi En ik heb in vijf jaar druppel gedronken". ik V - :h\ lan Idioot „Dat boek had me boveni geholpen om mezelf te an seren. Ik was er eerst h maal niet zo gelukkig mee de mensen het konden le r. Tijdens het schrijven had het gevoel dat ik aan een j persoonlijk document b z was. Nu maakt het me meer uit. Maar ik heb nati lijk wel over mezelf dacht. Monty Python mijn leven voor een groot gevormd. Die gekke gi 1£*e heeft me een identiteit g »t ven. Dat van een ..bank i ri idiot", een kredietwaan j. idioot. Natuurlijk had de 1 veelheid alcohol die ik dr< te maken met het geld da verdiende. En met de menam met wie ik omging. Ik da ale dat het allemaal één gi feestje was. Een van die ra eer sen was Keith Moon, van le I Who", die vorig jaar gestor ner< is. Vrienden hadden, voor stopte, altijd met alcohol maken". De ontboezeming Graham Chapman valt als donderslag bij heldere hem het gesprek binnen. Je l nog even geneigd die op conto van de autobiografis Na leugenaar te schrijven, m^at daarvoor klinkt het allen lea te serieus. En over de sanfion werking - sinds 1969 - Pythons: „Het belangrijksten v die samenwerking is het eei dat we ons die niet dwing n v opleggen. We maken eem ijn de vier jaar een film, pjn onze eigen weg, en als we weer bij elkaar komen, i: verfrissend. We hóeven voortdurend bij elkaar te ven, zoals bijvoorbeeld popgroep. Tenslotte zijn we| lemaal schrijvers en kunt we onze eigen weg gaan. me vooral opviel toen we dtt, film gemaakt hebben, is góed iedereen is geworden; kc dereen weet exact wat deANei der wil. En dan is het gei» tl keiijker om met ons zessefr vi blijven dan om met ander» werken." En met een bijna verontsclfe sp digende glimlach komt hoge woord er bij Chapi uit: „We voelen ons eigen lek nog precies alsof we de sp gei plaats van school niet af geweest". BERT JANSfoo: Foto: CEES VERKERK Voorschoten toonde Docos al wat meer trainingen in de be nen te hebben. Tot de rust konden de Leidenaars het nog wel bijbenen: 1-1. Na de doel- wisseling stoomden de zater dagvoetballers door naar een 4-1 overwinning. Voor de Voorschotense produktie zorg den Jan Kruisheer (2x), Jan Stik voort en Rob de Jonge. Valken'68 en Warmunda kwamen een doelpuntrijk ge lijkspel overeen. Het werd 4-4, 'dankzij Valkenburgse scores van Theo van Rijn (2x), Ab van der Meij en Piet Varkevis- ser, terwijl Sjaak Zwetsloot en Rob Vink beiden tweemaal af drukten namens de bezoekers. Randstad Sport en VVSB kwamen eveneens een gelijk spel overeen. Na een 1-1 rust stand kwamen beide ploegen uiteindelijk een 2-2 remise overeen. Voor de Voorschote naren troffen Hans de Kruiff en Gert van Loenen doel. Kersverse kampioen SIZO presteerde goed tegen IJmui- den. De 1-1 eindstand was na 45 minuten voetbal reeds be reikt. Leo Bel zorgde voor 0-1 waarna Peter Bol gelijkmaakte voor de Hillegommers. LEIDEN Dennis van der Water heeft tijdens het toernooi van de Leidse Hout bewezen tot de dub belspelspecialisten te be horen. Met Hans Schip horst kwam de Leidse Hout-speler in C een ron de verder, met Hans Tön- jann verbaasde hij door het sterker geachte kop pel Robbert Jan van der Feen/Marcel Gerritsen met duidelijke cijfers te kloppen: 6-3, 6-3. De vaste partner van Van der Water in de D-klasse, Har Wa lenkamp, was met B-speler Bob van Overbeeke minder succesvol. Tegen Eithel Ho- man en Hans Ekker ging dit duo ten onder: 7-5, 6-3. Voor Hans Tönjann en Dennis van der Water ligt na hun overwinning een halve finale plaats in het verschiet. De te genstanders in de volgende ronde, de Van der Capellen- broers, moeten zich waar schijnlijk terugtrekken wegens een ernstige rugblessure van Arnold. De oudste Van der Capellen moest ook zijn single opgeven, terwijl hij goede vooruitzichten had op de winst tegen Sjoerd van Duinen: 6-4, 1-1. Marcel van Rijn behield zijn kansen op plaatsing voor de fi nales van het Leidse-Courant circuit. Hij klopte Dick Bou- man in een spannende partij: 7-6, 7-6. Vooral de tweede set kwam Van Rijn na een 2-5 achterstand sterk terug. TOURVEDETTEN NAAR LEIDEN Jeugd FC Köln LEIDEN Joop Zoetemelk, Jan Raas en Peter Winnen zijn de voornaamste deelnemers aan de profronde van Leiden. Een criterium dat zaterdag 20 augustus in de Merenwijk wordt verreden. Het wielerge- beuren wordt georganiseerd door Joop Riethoven, de man die onlangs nog een derny- koers in Noordwijk opzette. De ronde van Leiden staat in het teken van een inzame lingsactie voor het gehandi capte kind. De renners vragen dan ook geen startgeld. Het in totaal 1900 meter lange par- zijn dat de Geertekerk, het Catharijne Convent, de Leeu- wenberghkerk, het Instituut voor Muziekwetenschap, de Gertrudiskapel, de Raadskel- der en op talrijke andere plaatsen. Ook zullen aan het eind van een aantal festivalda- gen zogenaamde ronde tafelge sprekken plaats hebben, waar bij telkens twee muziekper- soonlijkheden onder deskundi ge leiding gaan debatteren over een specifiek onderwerp betreffende de oude muziek, waarbij de meningen op voor hand verschillen. Deelnemers aan deze gesprekken zijn on der anderen Frans Brüggen, Hans Vonk en de Utrechtse wethouder voor cultuur, de heer Pot. Andere bekende on derdelen zijn de video-concer ten, het Festivalcafé 't Hoogt, dat als trefpunt voor musici en publiek zal gelden, en een groot aantal lezingen en work shops georganiseerd door de STIMU in samenwerking met de Eduard van Beinum Stich ting. Het grote evenement van het festival zal de première zijn van Pergolesi's opera La Serva Padrona in de regie van Maar ten Kneepkens, die daarmee tevens zijn debuut als opera- regisseur maakt. Aan de opera werken mee Tannie Willem- stijn, Harry van de Kamp en William Dashwood. Pergolesi schreef het opera'tje als vrolijke onderbreking van de zeer ernstige opera II Pri- gioniero, die hij in 1733 vol tooide. Een niemandalletje dat echter zeer geliefd werd bij het operapubliek. Het beleefde zijn première in 1783, dus dit jaar precies tweehonderd jaar geleden. In Utrecht wordt La Serva Padrone in totaal acht maal opgevoerd in de Gertru diskapel, een kleine schuil kerk bij de Mariaplaats. Nico Oosterlee scoorde wederom namens ARC. Zijn twee treffers waren goed voor een 2-1 overwinning op GSV. Ton Weijers schoot de win nende treffer binnen. Alphen won na een 1-1 gelij ke stand bij rust met 3-1 van Voorburg. Doelpuntenmakers waren Mart van Elk en Yaco- bi. Voorts schoot een Voorbur ger in eigen doel. Alkmania keek bij rust nog tegen een 0-1 (Fred van .Haal- em) achterstand aan in de strijd tegen VTL. Na de her vatting deden Ed Muller en Ton van Beek de balans in Al- kemade's voordeel doorslaan. Kagia versloeg vierdeklasser RCH. Adriaan Oosterhof, Ri chard Trompert en Ton Rou- bos zorgden voor een comfor tabele ruststand. De Heemste denaren kwamen terug tot 3-3, maar Herman Brouwer deed Kagia kort voor het einde nog maals juichen. Ter Leedc kende nauwelijks problemen met Teylingcn. Na een 1-0 ruststand werd het uit eindelijk 3-0 voor de thuis ploeg. Teylingen's Hennes Zoet, vorig jaar nog actief voor Ter Leede, bleek hij niet hele maal gewend bij zijn nieuwe club: hij schoot in eigen doel. De andere treffers kwamen op naam van Eric Grosman en Peter Bergman. cours loopt over de Ketelmeer laan en de Gooimeerlaan. De wedstrijd voor beroepsrenners gaat over 80 kilometer en be gint om zeven uur. Daarvoor, vanaf half zes, kan gekeken worden naar clubwedstrijden van het Leidse Swift. De toe gang tot het parcours is gratis, slechts voor een plaatsje op de tribune dient betaald te wor den. Belangstellende automo bilisten wordt gevraagd het voertuig te parkeren bij de Groenoordhallen. De sponsors achter de Ronde van Leiden zijn de winkeliers van De Ko permolen. Gustav Leonhardt. Frans Brüggen. LEIDEN Via trainer Raboen werd UVS uitge ttc digd de hoogste jeugdpli oe van FC Köln in een thuisw strijd te ontmoeten. De nalen van de Leidse lasser zullen zaterdag om uur op de Kikkerpolder treden tegen de Duitse jeu| 'Pe spelers, die na Eintra$", Frankfurt op een tweede eindigde in de hoogste competitie van onze ren. Dennis van der Water tijdens het toerncol Leidse Hout succesvol een overwinning in dubbelspel C èn B. Bij de heren in C volgde topper van het district, van Uden, voor een door Zoeterwoudenaar van Offeren met een laag naar huis ter sturen: 6-4, 6-3. Bij de dames speelden Krul en Madeion een bijzonder goed duel Evelien Krul besliste de door de tiebreak van de de set in haar voordeel te slissen: 6-3, 7-6. bij UVS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12