Italië nog altijd in de batj van Gelli's ontsnapping Li N'Djamena de oorlog ver weg Frans regime boos over gebrei aan steun van intelligentsia BUITENLAND fieidaè6otna/nl DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 PAC Perez de Cuellar naar Zuid-Afrika NEW YORK De secreta- ris-generaal van de Verenig de Naties, Perez de Cuellar, brengt volgende week op uitnodiging van Pretoria een bezoek aan Zuid-Afrika. De kwestie Namibië zal centraal staan in de besprekingen. Perez de Cuellar zal drie da gen in Zuid-Afrika blijven en vervolgens doorreizen naar Namibië en Angola. Het is voor het eerst sinds een bezoek van Kurt Wald- heim, elf jaar geleden, dat een secretaris-generaal van de VN naar Zuid-Afrika gaat. Gabriel Marquez mag VS niet in BOGOTA De Colombiaanse schrijver en Nobelprijswinnaar voor de literatuur in 1982, Gabriël Garcia Marquez, mag de Verenigde Staten niet binnen. De Amerikaan se ambassade in zijn land weigerde een visum aan de schrijver. Dat heeft de Colombiaanse president Betancour, een vriend en bewonde raar van de schrijver, bekendge maakt. Marquez was door de Uni versiteit van Kansas uitgenodigd voor het bijwonen van een confe rentie, die van 4 tot en met 9 sep tember wordt gehouden ter gele genheid van de 200ste verjaardag van Simon Bolivar, de „bevrijder" van Latijns-Amerika. Nkomo behoudt parlementszetel HARARE De Zimbab waanse opppositieleider Nkomo behoudt zijn zetel in het parlement. De rege ring verwierp gisteren een verzoek om Nkomo te schorsen. Nkomo keerde dinsdag na een vrijwillige afwezigheid van vijf maan den in Engeland naar Zim babwe terug, om het parle- mentsdebat bij te wonen over een motie hem zijn ze tel af te nemen. Zoiets kan, als een afgevaardigde zon der officiële toestemming 21 zittingen van het parle ment niet bijwoont. Joshua Nkomo zat gisteren weer op zijn plaats in het par lement van Zimbabwe. Pakistaanse oppostieleidster gearresteerd ISLAMABAD De voor zitster van de Pakistaanse „Beweging voor Herstel van de Democratie" (MRD), Nasim Wali Khan, (MRD) is gisteren samen met dertig andere opposi tieleiders aangehouden in het noordwesten van het land. Sinds zondag worden in Pakistan acties van bur gerlijke ongehoorzaamheid gehouden als protest tegen de dictatuur van president Zia Ul-Haq. Het protest wordt gecoördineerd door de beweging van Khan. Bonn gaat spookrijders harder aanpakken (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Spookrijders in West-Duitsland die hun gevaarlijke escapadè op de autoweg overleven moeten, als het aan het mi nisterie van justitie ligt, in de toekomst rekenen op een strenge re straf. Voor iemand die per abuis de verkeerde rijbaan oprijdt maximaal twee jaar cel, voor diegenen die het bewust dben maximaal vijf jaar gevangenisstraf. Momenteel komt een spook rijder er alleen met een boete vanaf. Experts betwijfelen of ho gere straffen iets uithalen. Verreweg de meeste spookrijders gaan niet bewust op de verkeerde weghelft rijden. Het aantal spookrijders op Duitse autowegen is de laatste jaren iets verminderd. Dat komt doordat er, net als in Nederland, bor den geplaatst zijn die hen waarschuwen. Ook zijn op een aantal plaatsen stalen kleppen in het wegdek aangebracht. Als in de verkeerde richting wordt gereden, komen de kleppen omhoog en worden de banden van de auto aan flarden gescheurd. Polen opgepakt na demonstratipki WARSCHAU In zijn zondag vijftig stranten gearresteerd psb mis ter herdenking massale stakingen waaruit de vakbond teit voortkwam. Der^arf hen kregen van de pojd J ter boetes variëre iaa 10.000 tot 12.000 zlomic 300 tot 360 gulden), de er werden vrijgesprok i voornaamste ondergrc dat der van Solidariteit, Bujak, heeft de arbeid I Leninwerf opgeroepei, n en 31 augustus aan h len aan-acties vast te hou fkla Op de vlucht voor „Alicia" De Amerikaanse staten Texas en Louisiana bereiden zich voor op de komst van „Alicia", de eerste orkaan van het nieuwe sei zoen, waarin al windstoten zijn gemeten van 185 kilometer per uur. Volgens het Nationaal Orkaancentrum in Florida Is „Alicia", die gepaard gaat met vloedgolven en hevige regenval, „een hele gevaarlijke". De bemanningen van de talrijke booreilanden voor de kust en de inwoners van de gebieden waar de orkaan op af koerst hebben de voorbije dagen al een voorproefje gekregen van het natuurge weld dat hun te wachten staat (foto). Voor duizenden mensen was dat het sein om, nog voor de autoriteiten het adviseerden, in de helikopter of auto te stappen en elders een veilig heenkomen te zoeken. De 60.000 inwoners van het eiland Galveston, een strook land voor de kust van Texas, lijken de orkaan echter te willen trotse ren. Zij hebben de supermarkten afgestroopt op melk, levens middelen, kaarsen en batterijen voor zaklampen en wachten nu in hun huizen op de dingen die komen gaan. Wanneer „Alicia" de Amerikaanse kust precies bereikt, kon men vanmorgen nog niet zeggen. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Frankrijk en Uru guay zijn de twee landen, die worden genoemd als de meest waarschijnlijke ver blijfplaats van de vorige week uit een Zwitserse ge vangenis ontsnapte Italiaanse meesterspion en oplichter Li- cio Gelli. In Uruguay zijn gisteren alle publicaties over Gelli verboden. Deze maat regel ondersteunt de geruch ten, dat hij zich in dit La- tijnsamerikaanse land be vindt. Maar ook in Zuid- Frankrijk en Monaco vindt Gelli datgene wat hij op dit moment nodig heeft: land goederen, banksaldi en De politie heeft het spoor van Gelli inmiddels kunnen na trekken tot in Monaco. Kort nadat hij door zijn omgekochte bewaker de Zwitsers-Franse grens was overgereden, is hij in een helikopter gestapt, die hem naar het prinsendom heeft gevlogen. Daar is hij in het niets verdwenen. In Monaco had de door Gelli geleide vrijmetselaarsloge Pro paganda^ zijn belangrijkste buitenlandse filiaal. Het is daarom niet onmogelijk, dat hij daar zijn toevlucht heeft gezocht. Volgens andere be richten is hij ondergedoken in een villa aan de Cote d'Azur, aan boord van een privé-jacht op zee en in het klooster van de trappisten op het eiland Saint-Honorat, in de buurt van Cannes. Intussen is de ontsnapping van Gelli in Italië voorlopig nog voorpaginanieuws. Openlijk wordt schande gesproken van de Zwitsers die keurige noorderburen die mensen als Gelli zomaar lieten ont snappen. De minister van poli tie, Scalfaro, heeft de Zwitser se autoriteiten zelfs al van on achtzaamheid beschuldigd. Maar over de Franse autoritei ten is men in Rome al even min te spreken. De Franse po litie is veel te onverschillig en nauwelijks doordrongen van de gevaren die er volgens Ita lië van Gelli uitgaan. Als de Franse autoriteiten volgens het boekje hadden gehandeld, had Gelli nooit hun grondge bied kunnen gebruiken voor zijn vlucht, zo vindt men in Maar of Gelli's opsporing ook in Italië wel die hoge prioriteit heeft zoals wordt voorgesteld, valt te betwijfelen. Gelli heeft in het parlement, in het amb tenarenapparaat en bij de strijdkrachten nog zoveel con tacten en relaties en nog zo veel schulden te innen, dat het ondenkbaar is dat de oude grootmeester zomaar zou kun nen worden berecht. Ministers, parlementsleden, ambtenaren en generaals ston den als het ware in de rij voor hotel Excelsior en de Romein se Via Veneto om door Gelli te kunnen worden ontvangen. Nog tot mei 1981. Velen zwo ren trouw aan de leider, en zijn daarvoor later nooit straf rechtelijk of politiek gestraft. De justitie van Milaan is in middels een onderzoek begon nen naar de vermoede Ita liaanse assistentie bij de ont snapping van Gelli. Drie Ita lianen, relaties van Gelli, heb ben eind vorig jaar bij privé- telefoongesprekken iets losge laten over een plan om Gelli uit de gevangenis te bevrijden. Die privé-gesprekken zijn door de Italiaanse geheime dienst afgeluisterd (dat gaat in Italië nu eenmaal nogal ge makkelijk) en de zo ontvangen informatie is doorgege de Zwitserse autoriti Zwitserse politie hee» maatregelen getroffen poging van een d do-eenheid om Gelli tt den te verijdelen. G kwam toch, omdat er kening mee werd g dat men simpelweg zi; ker zou omkopen. Gelli, de grootmeest Italiaanse corruptie- heeft dus slechts zijn eer aan gedaan. Ook vogel al lang gevlogejgjt behandelt de Zwitsersdu.. morgen het Italiaanse I. om Gelli's uitlevering- de Zwitserse wet moef maal onverkort worde$T N'DJAMENA De sfeer in de hoofdstad van Tjaad, dat een van de armste landen ter wereld is en waar al bijna 18 jaar een burgeroorlog woedt, is ontspannen vergeleken met de sfeer in steden als San Salvador, Beiroet en Belfast. Van de tegen woordige rebellenleider Weddeye moet N'Djamena niets hebben. De 400.000 inwoners zijn nog niet vergeten dat toen Wed deye in 1980 als overwin naar de stad binnentrok, hij deze prijsgaf aan plun dering door zijn soldaten. In N'Djamena zijn de herinne ringen aan het geweld uit de voorbije jaren talrijk: verwoes te, door kogels doorzeefde of uitgebrande huizen. Maar het is niet of nauwelijks te merken dat 700 kilometer noordelijker een nieuwe oorlog woedt. Af en toe komen Mirages uit Zaï re laag overvliegen. Maar zo dra het gebrul van de motoren is weggetrokken, dreunt de reggae weer uit de luidspre kers van de door de wind scheefgetrokken, povere, klei ne bars in de Avenue Bokassa in de Afrikaanse wijk van de stad. Er zijn in N'Djamena geen op gewonden grensbeambten, geen eindeloze controles en wantrouwige, angstige, verbit terde en agressieve mensen, zoals men aantreft in andere door burgeroorlogen getroffen steden als San Salvador, Bei roet en Belfast. Hoffelijk en met alle tekenen die wijzen op innerlijke rust schijnen de meeste mensen hun zaken af te handelen. In de kantoren een vriendelijke, behulpzame toon voor de gast, op de bonte markt vreedzaam gekrioel en voor de restaurants en cafés mannen verdiept in een dob belspel of verveeld over hun bier uitkijkend. „Wij zijn opti mistisch, omdat ons niets an ders overblijft dan optimisme', zegt een zakenman, die zijn zaak al een keer helemaal op nieuw heeft moeten opbou wen. Militairen bepalen niet het straatbeeld in de hoofdstad van Tsjaad. Dat doen de tallo ze kleine kinderen die er vaak haveloos gekleed, maar niet ondervoed ronddarte len. Ook op de markt lijkt de oorlog erg ver weg. Mede dank zij de financiële hulp uit het Westen is het aanbod ver bazingwekkend groot: fruit, groenten, vis, aardappelen, rijst en gierst, maar ook Schot se whisky en een goede Beau- jolais. „Hoe gaat het Yankee", zo wordt de Europese bezoeker vriendelijk aangesproken. Daaruit blijkt wat kennelijk velen bezighoudt: de hoop dat de Amerikanen Habré vol doende steun zullen geven. Wie in de vriendelijke, lachen de gezicht van de inwoners van N'Djamena ziet, kan zich moeilijk de wilde vechtlust voorstellen die de vele stam» men in Tsjaad zo bekend heeft gemaakt. Maar in deze stad wordt het verhaal van het land dan ook eerder door de ruïnes, dan door de gezichten van de inwoners verteld. i bepalen het straatbeeld In N'Djamena, waar van de strijd In het noorden van weinig Is te merken. Voor de kinderen Is oorlog op dit moment nog een Tsjaad kri| mogelijk Franse gevechts-^ vliegtuige|] PARIJS In Parijjer er rekening mee fori den dat Frankrijk tij leen zijn troepenm,nd Tsjaad verder gaat fon den, maar ook ge|0g vliegtuigen zal stu ge president Habré te in zijn strijd tegen <Pjj( Libië gesteunde relL De Franse troepen mau volgens berichten uit - uiteindelijk zeker 3.0f groot kunnen wordenL® sen wordt vanuit de h» van Tsjaad, N'Djamei richt dat ook Libië z«jnft*j aan het versterken is"1 versterkingen bedoeld i het veroverde gebied A controle te houden i voorbereiding vormeiSS een aanval in zuidelijk r ting is niet duidelijk, i o Arens beledigt met bezoek Libanese premier BEIROET De Libanese pre mier Chafic Wazzan, de hoog ste islamitische gezagsdrager, denkt aan aftreden na het be zoek van de Israëlische minis ter van defensie, Moshe Arens, dinsdag aan christelijke mili ties in Beiroet. Arens werd in Oost-Beiroet ontvangen door de christelijke militieleider Fadi Frem. De minister in specteerde diens troepen, de Falangistische „Libanese strijdkrachten" en legde een krans op hun graf voor de on bekende soldaat. Arens sprak verder met de Libanese ex- -president Camille Chamoun en diens zoon Dany, beide lei dende figuren in de invloedrij ke maronitische Christelijke gemeenschap. Vooral Arens bezoek aan het prive-leger van de Falangisten in de hoofd stad, die onder controle staat van het officiële Libanese le ger, wordt door waarnemers gezien als een uitdaging aan het adres van Wazzan. Wazzan zegde woensdag al zijn afspra ken af en een kabinetsverga dering kon niet doorgaan om dat de premier weigerde zijn huis te verlaten. Met zijn be zoek heeft Arens olie op' het vuur gegooid van Libanons in terne sectarische conflicten, zo gelooft men in Beiroet. Berouw Een 55-jarige vrouw uit San Francisco liep bij de Federale Inlich tingendienst binnen met de mededeling: Ik heb een bank besto len en overhandigde daarop de 380 dollar die ze naar haar zeg gen had gepakt. Inspecteur Casey (rechts) verklaarde naderhand vergoeilijkend: „Het was haar allemaal net even te veel gewor den". RUITENHEER NIEMAND NEEMT DE PEN MEER VOOR ONS OP' Ff nai li r5n (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De veelge plaagde Franse regering is zelfs dit jaar niet de traditionele zomervrede gegund. De Tsjaad-aan- gelegenheid, de sociale problemen, de financiële crisis geven haar nauwe lijks een adempauze voor de geduchte herfststor men: sociale onrust, poli tieke spanningen, kabi netshervorming, benoe ming van een nieuwe eerste minister. Dit alles speelt zich af tegen een nieuwe achtergrond: de bitterheid van de linkse rege ring over het „afvallen" van de linkse intellectuelen. In de laatste weken zijn kilometers druk verschenen, uren radio- -commentaren, dagen con versaties over het feit dat het bewind het nodig geoordeeld heeft zich bitter te beklagen dat geen enkele vooraan staande publicist een boek heeft laten verschijnen over het socialistische Franse ex periment. De zegsman van de regering, de romancier en historicus Max Gallo, heeft schrijvers, denkers, publicisten zijn ver wondering kenbaar gemaakt over het feit dat zij zich in het geheel niet hebben uitge laten over wat in Frankrijk genoemd wordt, „de ideologi sche zege van rechts" en dus wijst op de mislukking van het sedert 2,5 jaar door Mit terrand gevoerde socialisti sche experiment. Een en an der was voor Max Gallo des te verwonderlijker, daar tot dusver algemeen aangeno men werd dat de meeste Franse intellectuelen sympa thie voor links koesterden. De Franse intelligentsia met haar prestigieuze literaire en culturele traditie, neemt een aanzienlijke morele positie in het land in. Als gevolg van diverse omstandigheden, waaronder de krachtige con centratie van haar invloed in Parijs, dat zo'n belangrijke rol in dit gecentraliseerde land op allerlei facetten van het Franse leven speelt, is (of was?) de invloed van de in tellectuelen op de openbare mening in Frankrijk altijd belangrijker dat in andere landen. Er moge een zeker cynisme heersen tegenover degene die zich wat voorba rig of onvoldoende gewapend tot de intellectuelen wil reke nen, de intelligentsia als mo rele institutie neemt in Frankrijk een zeer speciale en belangrijke positie in. Zo sterk zelfs, dat men herhaal delijk kan horen dat lieden tijdens een belangrijk natio naal of internationaal gebeu ren zeggen: „Laten wij dit of dat blad kopen om te zien wat zus en zo erover schrijft". Nu heeft zich het feit voorgedaan dat geen en kel van de door velen ver wachte werken over het soci alistisch experiment ging. Terwijl juist dit linkse be wind meer voor de cultuur en wetenschap gedaan heeft, meer voor de intelligentsia dan voorafgaande regimes, is de bal door niemand terugge kaatst. En dat terwijl het be wind dit niet alleen normali ter verwachten kon, maar het ook brood- en broodnodig heeft. Afkeuring Velen heooen zich afge vraagd of dit zwijgen van de intellectuelen als een afkeu ring van het experiment van Francois Mitterrand gezien moet worden dan wel als een blijk dat zij hun intellectuele onafhankelijkheid hoger stel len dan hun politieke positie bepaling. De knuppel is in het hoenderhok geworpen door eerdergenoemde woord voerder van de regering, Max Gallo, zelf een uitge sproken socialistische intel lectueel. Hij publiceerde in Le Monde het eerste van een serie artikelen die aan het verschijnsel gewijd werden. Hij betreurde daarin het af brokkelen van de linkse in tellectuele vleugel en het post vatten van ideeën la Reagan in Frankrijk. Hij deed een beroep op de Fran se intellectuelen om de linkse gedachte krachtig en leven dig te houden. Volgens Gallo is daar niet alleen het toe komstig succes van links in het land van afhankelijk, maar (in zijn ogen) zelfs de hele toekomst van Frankrijk. Zijn conclusie is met name door degenen op wie zij ge richt was, op heel wat kritiek onthaald. Gallo heeft ge poogd voor het „afvallen" van de intellectuelen een verklaring te geven. Als eer ste reden daarvoor ziet hij de ontgoocheling van de intelli gentsia over de stroeve com munistische partij, die tot de regeringscoalitie behoort. Verder de verontrustende economische achteruitgang en tenslotte de politieke lus teloosheid na de mei-opstand in 1968. Een vooraanstaande filosoof wijst erop dat nage noeg alle intellectuelen felle anti-communisten geworden "bt zijn. Het groeiende antiLg munisme is het gevoljk de onveranderde onderj king in de Sovjet-Unie, i vasie van Afghanistan j houding inzake de geb nissen in Polen. Bij dit alles komt uitd de algemene niet te mi) nen teleurstelling onde! lagen van de Franse H king over de gebrei prestaties van het nieuv] wind sedert dit in 19f de macht kwam. Het aan een vaste lijn, de 1 lingen, de tegensprakel blunders, de aan de enef onvoldoende socialisj politiek en aan de kant een overdreven gd marxistische tendens, hl vele intellectuelen varf regime vervreemd. Inl stellen sommigen vanf het falen van Mitterrail zijn betrekkelijk heterf regering verantwoorj voor wat zij aanzien onvermijdelijke draai I rechts bij de volgenden kiezingen. Gezien de ié van de rechtse oppositie zen zij een aan het be komen van de neo- Gaii sche groepering van Jaf Chirac, die zij veel v| trustender zien dan hetL ralistische Gaullisme f .wijlen de generaal.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10