Schoolgeld in 1984 vanaf 12 jaar Rechterlijke macht krijgt er 350 man bij Nederlandse belangstelling oor schrijfmachinefabriek Ganse land BON ÏDERLAND STEUNT HULP VAN EN VS AAN TSJAAD K LBP-directeur lasson trekt zich jdelijk terug f Dwerg-pony Verwoestende modderstroom Extra kinderbijslag beursstudent afgeschaft Hongarije kiest Miss Zeldzame geboorte kroon- kraanvogels «2*£cidocGoutoTit Woensdag 17 augustus 1983,74e jaargang no. 22656 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: 1 .J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0,80. Electric Boogie over straatdan sen in Amerika op Ned. I om 18.55 uur. Om 20.28 uur de se rie Middletown. Ned. II om 19.42 uur Siegfried, derde deel uit de opera-cyclus Der Ring Des Nibelungen. Duitsland 2 om 23.10 uur speelfilm Boy Friend met Twiggy. Droog en perioden met zon. Minimumtemperatuur om streeks 14 en middagtempera- tuur ongeveer 24 graden. Tot matig toenemende oostelijke wind. Morgen zon op: 6.28 uur, zon onder: 20.59 uur. Hoogw.: 11.00 en 13.28 uur. Laagw.: 6.10 uur en 18.54 uur. V YORK Nederland heeft gisteren e Veiligheidsraad van de Verenigde es de Amerikaanse en Franse steun president Hissene Habré's regering in lopbaad verdedigd tijdens een debat over ichou dacht van Tsjaad over aggressie door De Nederlandse ambassadeur Max der Stoel stelde in de vijftien leden nde raad dat het „bewuste mislei- is als men er van uitgaat, zoals Libië e Sovjet-Unie hebben gedaan, te spre- over een directe tussenkomst door de inigde Staten en Frankrijk in het in-Afrikaanse land Tsjaad. Van der Stoel zei dat aan de ene kant de wettige regering werd voorzien van militaire steun, waar zij om had gevraagd uit zelf verdediging en aan de andere kant gewa pende interventie werd gepleegd in de za ken van een buurland in een duidelijke schending van het handvest van de Vere nigde Naties. Libië zou naar schatting ruim tweeduizend soldaten in Tsjaad heb ben, Frankrijk een kleine duizend „advi seurs". Pagina 9: Habré zocht vergeefs contact met Libiërs Blinde solozeiler zoek op oceaan SAN FRANCISCO De Amerikaanse kustwacht begint vandaag een zoekactie naar de 42-jarige Amerikaan Hank Dekker, een blinde solozeiler, die drie weken geleden vanuit San Francisco vertrok voor een reis naar Hawaii. Drie dagen na zijn vertrek heeft hij zich voor het laatst per radio gemeld. Dekker vertelde toen dat zijn lange-afstandsra- dio het had begeven en hij alleen nog over een reservezender beschikte. Vol gens zijn reisplan had Dekker vandaag op Hawaii moeten arriveren. Van de honger zal Dekker overigens niet om komen. Hij had voor 100 dagen provi and aan boord. ^all erlandse [oord in itserland JANO De arige Neder- lse Maria Marta loff, bedrijfleid- van een nacht- in het Zwitser- Lugano, is het htoffer gewor- van een roof- •d. Het ver- kte lichaam van /rouw werd gis- n gevonden in kantoor van „Kursaal-Casi- behalve nachtclub ook casino en een irant omvat, vrouw moet na sluitingstijd vier uur :hts, toen zij kas opmaakte, een of meerde- mannen zijn 'allen. Uit de het kan- maakt de poli- lop dat zij zich pg heeft verzet, indelijk is zij een zwaar ;rp op het fd geslagen en rgd. Uit de is is een bedrag naar schatting 00 gulden ver- snen. jens de Zwitser- politie werkte irrouw Uphoff, in Sassenheim geboren, al f jaar in het irsaal-Casino" in PLANNEN BIJ ONDERWIJS Minister Deetman (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het departement van Onderwijs bestaan plannen om in sep tember '84 de schoolgeldplicht in het voortgezet onderwijs te verlagen van 16 naar 12 jaar. Tot nu toe wordt bij leer plichtige kinderen nog geen schoolgeld geheven. In de besprekingen over de noodzakelijke bezuinigingen op de On derwijsbegroting (er moet tot '86 nog eens 700 miljoen structureel worden in geleverd) is dit een van de voorstellen die op dit moment op het departement circuleren. In de praktijk betekent het voorstel van minis ter Deetman van Onderwijs dat ouders school geld moeten gaan betalen, zodra een kind naar het voortgezet onderwijs toegaat. De hoogte van het schoolgeld zal, net als nu ook het geval is, afhankelijk zijn van de hoogte van het inko men. De allerlaagste inkomens zullen daardoor vrijgesteld zijn van het betalen van schoolgeld. Niet bekend is hoe hoog het maximum school geld voor 12 tot 16-jarigen moet worden en welk bedrag hierdoor op de onderwijsbegroting kan worden bezuinigd. Op dit moment zijn de besprekingen over de Onderwijsbegroting nog in volle gang. Deze week worden de voorstellen op het ministerie voorbereid, volgende week zal de ontwerp-be- groting naar verwachting in de ministerraad aan de orde komen. ;LEN ABP-directeur Masson trekt zich tijde- terug als directeur beleggingen van het pensioen- Is, „hangende het justitieel onderzoek". Dat is giste- meegedeeld door het ABP. functioneren van Masson wordt ernstig belemmerd door de citeit rond zijn persoon. Ook is het samenwerken met som- medewerkers (die de ABP-affaire in de openbaarheid heb- [ebracht) voorshands voor hem moeilijk is geworden", aldus \BP. De directie betreurt het besluit van Masson, „doch er begrip voor". cretaris van de overkoepelende organisatie van overheids deel ACOP, ook lid van de raad van toezicht van het Alge- Burgerlijk Pensioenfonds, T. Sonneveld, noemde het tijde- irugtreden „een verstandige zaak", r Sonneveld betreurt het dat Masson zo laat heeft besloten g te treden. „Het was te voorzien dat deze problemen zou- komen, zeker gezien de geheimzinnige houding van minis- lietkerk. heeft ertoe geleid dat er steeds dieper in de zaak wordt ge- Een woordvoerder van de FN V-ambtenarenbond Abva- 0 noemde het terugtreden van Masson „een wijs besluit", akenman W. Meijer heeft bij het ABP een eis tot schadever- ling ingediend, omdat hij meent dat zijn goede naam is aan- st. Een bedrag is nog niet genoemd, maar het zou om miljoe- guldens gaan. ichade die Meijer lijdt loopt nog dagelijks op, aldus zijn advo- De ABP-top liet via het rapport-Gruijters weten zich door er gechanteerd te voelen, maar volgens de advocaat is er 1 sprake van chantage. het uitlekken van het rapport-Gruijters zetten de aandeel- ders van twee Haagse automobielbedrijven, waarvan Meijer cteur is, hem voorlopig aan de dijk. Hij liet deze bedrijven in onroerend-goedtransacties een tussenrol spelen. De Amerikaan Ron Boeger uit Durham in de staat Californië laat zich graag fotograferen met zijn vier jaar oude dwerg-pony Pinto. Weliswaar kan hij het dier niet gebruiken voor werk op het land of als rijpaard. Maar omdat Pinto een graag geziene gast is op kermissen en rodeo's, verdient hij voor zijn baas een goed beleg de boterham en voor zichzelf een goed gevulde ruif. Pinto, van oor tot hoef net iets meer dan een halve meter hoog, staat na melijk als kleinste paard ter wereld vermeld in het Guiness Re cord-boek. Hij is waarschijnlijk ook het dikste paard ter wereld, maar daarover staat in het record-boek niets vermeld. De natuur bezorgt Japan dit jaar opnieuw veel overlast, schade en verdriet. Na de recente vloed golf, waarbij tientallen mensen om het leven kwamen, en de aardbeving van twee weken terug, werd gisteren een gebied ten westen van Tokio getroffen door aardverschuivingen. Deze waren het gevolg van hevige regenval, die op zijn beurt weer de voorbode is van een aanstormende orkaan. Vooral in het stadje Kawaguchiko werd schade aangericht. Een modderstroom vernielde daar een aantal huizen (foto). Negentien mensen konden levend onder de puinhopen vandaan worden ge haald. Voor een vrouw kwam de redding te laat. DEN HAAG De rech terlijke macht in ons land kan in het volgend begro tingsjaar op 350 extra ar beidsplaatsen rekenen. Er komen 70 nieuwe rech ters, officieren van justitie en leden van raden van beroep bij, terwijl er 280 ambtenaren bijkomen voor ondersteunend werk. Dit is het resultaat van de on langs afgeronde besprekingen tussen minister Ruding (finan ciën) en Korthals Altes (justi tie) over de overbelasting die er bestaat bij de rechterlijke macht. De versterking met 350 man is inclusief de 2 perso neelsreductie, die voor alle mi nisteries voor de komende vier jaar geldt. Zonder die 2 ver mindering zou de uitbreiding bij de rechterlijke macht vol gend jaar op 464 arbeidsplaat sen zijn uitgekomen. Overigens start er binnenkort ook een efficiency-onderzoek naar de werkwijze van niet al leen de rechters zelf, maar ook van hetondersteunend appa raat. Verder is het de bedoe ling van minister Korthlas Al tes de wetgeving zo te veran deren dat de rechters meer za ken in kortere tijd kunnen af werken. Minder ernstige wets overtredingen moeten in de toekomst door één in plaats van door drie rechters kunnen worden behandeld, vindt hij. Ook het instellen van hoger beroep zou in deze gevallen moeten worden beperkt. Een andere afspraak die uit het gesprek tussen de minister van justitie en de minister van financiën naar voren is geko men behelst een uitbreiding van het aantal gevangeniscel len. Zo komen er in de Bijl merbajes dertig cellen bij. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Studenten die kinderen hebben en die in aanmerking komen voor een studiebeurs krijgen geen extra toeslag meer op hun beurs voor elk kind dat zij hebben. De bestaande re geling door minister Deet man afgeschaft in het kader van de bezuinigingen in de Voorjaarsnota. De kinder toeslag op de studiebeurs bedroeg maximaal 1440 gul den per kind per jaar. Ove rigens kregen en krijgen deze studenten wel de nor male kinderbijslag via Soci ale Zaken. De bewindsman vindt het „niet langer" bil lijk vindt dat studenten meer kinderbijslag krijgen dan anderen. De regeling ging bovendien steeds meer geld kosten, omdat het aan tal studenten met kinderen blijkt toe te nemen. Voor het komende studiejaar is er wel nog een overgangsrege ling mogelijk. !N HAAG Een Ne- landse groep heeft fi- iciële belangstelling de schrijfmachinefa- BSI in Den Bosch, imissaris Rijnvos van wilde dit gisteravond ontkennen maar er Ier niets over zeggen. Ier antwoord op welke tg dan ook is prema- Ook aandeelhouder ib uit Koeweit beves- ie dat een Nederlandse wil deelnemen in het kapitaal van de schrijfmachinefabriek. Rijnvos bevestigde verder dat 's middags een verzoek tot voorlopige surséance van beta ling is ingediend bij de recht bank in Den Bosch. Die recht bank zou daar waarschijnlijk vandaag over beslissen. Direc teur Maurits, die de gisteren geschorste directeur Schuman vervangt, moet faillissement zien te voorkomen. De drie Arabische aandeelhou ders hebben commissaris Rijn vos in een telefoongesprek duidelijk gemaakt de bedoe ling te hebben het bedrijf te blijven steunen, indien alle be trokken partijen, banken, vak bonden en overheid, ook hun steun geven. Sluiting van het bedrijf zou de werkloosheid in Den Bosch tot ongeveer dertig procent doen toenemen, zo hebben Gedeputeerde Staten van Brabant aan minister Van Aardenne geschreven. Als de uitstralingseffecten naar toele veringsbedrijven worden mee geteld, dan komt de werkloos heid boven dertig procent. Het personeel van de schrijfmachinefabriek heeft zich gisteren in grote meerderheid geschaard achter de bezetting van het bedrijf. BOEDAPEST In Hongarije wordt volgende maand een heuse miss-verkiezing gehou den. Het land schuift hiemee het taboe dat in de communis tische wereld op dit soort wed strijden rust aan de kant. In de Hongaarse hoofdstad Boedapest kwamen gisteren 300 schaars geklede dames tus sen 16 en 34 jaar opdraven voor een jury, die bestond uit journalisten, mode-ontwerpers en sportbeoefenaars. De jury koos 39 dames, die in septem ber mogen meedingen naar de titel „Miss Hongarije". OUWERKERK Een zeven jaar oud kroonkraanvogelecht- paar in Ouwerkerk (Schou- wen-Duiveland) heeft dezer dagen voor vier nakomelingen gezorgd, een zeldzame gebeur tenis voor deze vogels in ge vangenschap. Gistermorgen, veertien dagen na nummer een, kroop de laatste van de vier baby-kraanvogels op Schouwen-Duiveland uit het ei. De Ouwerkerkse kunste naar Harry Koster, eigenaar van de dieren, heeft de vier bevruchte eieren 28 dagen lang gekoesterd in een broed machine. Kroonkraanvogels, die in West-Afrika en Nigeria voorkomen, worden anderhal ve meter hoog. De kuikens wegen nog maar 80 tot 85 gram. Ze moeten vijfmaal daags via een pincetje gevoerd worden met tartaar, garnalen en ander stevig voedsel om de razendsnelle groei gezond te laten verlopen. Volgens Koster is zijn kroonkraanvogel-echt- paar zeer produktief. Ze zitten zelf ook op drie bevruchte eie ren. De kunstschilder is van plan om de vier vogeltjes zelf te houden. Zij kunnen 30 jaar oud worden. „Ik zie het er wel van komen, dat ik ze per testa ment moet vermaken aan de volgende liefhebber". (Ml Heft Motorhuis Vondellaan80. Leiden. Tel 071-76 9513 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Met De Leidse Courant in de hand, komt men in het ganse land. Aldus abonnee W. Kerklaan-Nijman. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen, a Gratis en geheel vrijblijvend

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1