Dagboek van vermoorde maffiarechter veroorzaakt grote beroering op Sicilië Machtswellust van Habré dree Oueddei in Libische handen Israël bezuinigt fors op defensie Andropov hamert opnieuw op hervorming van de economie Gespannen rust aan front in Tsjaa India verhindert overtocht Tamils naar Sri Lanka BUITENLAND Ccidóe Sou/temt DINSDAG 16 AUGUSTUS 1983 PAGI1 - Chileense regering in het geweer tegen groeiende oppositie SANTIAGO De Chileense regering van generaal Pinochet zal vandaag „belangrijke politieke en economische maatregelen" afkondigen om het hoofd te bieden aan de problemen in het land. Dat heeft de secretaris-gene raal van de regering, Marquez de la Plata, gisteren bekendgemaakt. Waar uit de maatregelen bestaan wilde hij niet zeggen, maar vermoed wordt dat de regering gaat proberen de groeien de oppositie een halt toe te roepen. Zoals bekend kwamen de voorbije da gen bij demonstraties tegen het be wind Pinochet bijna 30 mensen om het leven. Nkomo terug in Zimbabwe HARARE De Zimbabwaanse oppositieleider Joshua Nkomo, die uit vrees voor zijn leven in maart naar Londen was gevlucht, is van morgen in zijn land teruggekeerd. Op het vliegveld van de hoofdstad Harare moest hij zich aan uitvoeri ge douane- en immigratieformali teiten onderwerpen. Nkomo werd door een grote groep aanhangers verwelkomd. De leider van de ZA- PU-minderheidspartij keerde te rug om de parlementszitting van morgen bij te wonen die beslissend kan zijn voor zijn aanblijven als lid van de volksvertegenwoordiging. Honecker naar Polen WARSCHAU De Oostduitse partijleider Erich Honecker, wordt vandaag voor een „of ficieel vriendschapsbezoek" in Warschau ver wacht. Dat Honecker naar Polen zou gaan was al bekend, maar niet wanneer. Sedert ongeveer een week bevatten de kranten in Polen lange artikelen over de DDR en de sa menwerking tussen de twee landen. Men heeft in Polen dan kennelijk ook hoge ver wachtingen van het bezoek, het eerste van een Oosteuropese communistische partijleider sinds de oprichting van de verboden vakbond Solidariteit. De relaties tussen Polen en Oost- Duitsland zijn uiterst koel sinds drie jaar ge leden Solidariteit ontstond. De komst van Ho necker wordt door westerse diplomaten ge zien als een schouderklopje voor de regering van generaal Jaruzelski. Prins William met vakantie Prins William, het zoontje van prinses Diana en prins Charles, is samen met zijn ouders op vakantie op Bal moral Castle, het zomer- vakantieverblljf van de Britse koninklijke familie in Schotland. Gisteren ging de jonge prins op de foto, toen hij vanaf het vliegveld van Aberdeen in een baby zitje in een hofauto rich ting Balmoral vertrok. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het dagboek dat de eind vorige maand door de maffia vermoorde rechter Chinnichi heeft nagelaten, veroorzaakt grote beroering op Sicilië. Niet zozeer vanwege de namen van al die ver dachte collega's en supe rieuren die Chinnichi noemt, maar meer omdat Opnieuw blijkt dat het pa leis van justitie van Paler mo, frontstad in de strijd tegen de maffia, zo lek is als een vergiet. Het onderzoek naar de moord op Chinnichi is in handen van de justitie van Palermo, waar een zekere Patane, rechter in een naburig district, er zich mee heeft moeten belasten. Toen hij Chinnichi's aanteke ningen in handen kreeg, had hij aan een vluchtige blik ge- Chinnichi, een van de full-ti me bestrijders van de maffia, bleek ijverig en nauwgezet zijn indrukken van elke dag te hebben opgetekend, waarbij vooral slappe en verdachte collega's niet werden gespaard. Rechter Patane nam direct maatregelen om te voorkomen dat het dagboek in verkeerde handen terecht zou komen, en zond alleen copieën naar Rome en naar de prefect van Palermo, die de strijd tegen maffia coördineert. Groot was de verbazing toen een Romeins weekblad een paar dagen later enkele passa ges publiceerde. Hoe dat mo gelijk was, is een raadsel. Maar dit voorval toont opnieuw aan dat de justitie van Palermo voor niemand geheimen heeft. Hoe vertrouwelijk de rappor ten over de strijd tegen de maffia ook zijn, welke verden king men ook heeft tegen een maffia-lid, alles gaat regel recht naar de pers, en dus ook naar de maffia zelf, die dan tij- Arrestatiebevelen De maffia heeft vorige week in de krant kunnen lezen dat voor de moord op Chinnichi twee inwoners van Palermo, drie leden van de familie Gre co en twee buitenlanders wor den gezocht. Deze opsporings- en arrestatiebevelen waren door de justitie onder de groot ste geheimhouding uitgevaar digd, om de kans op arrestatie te vergroten. Maar ook dit lek te onmiddellijk uit. Een van de gearresteerden, een Libanees, blijkt (zoals ook is uitgelekt) met de politie te willen samen werken, en voor zijn leven wordt nu ernstig gevreesd. Het lijdt geen twijfel dat al die lekken zitten bij het justitiële apparaat van Palermo, waar men elkaar sinds de publikatie van het dagboek van Chinni-X chi met nog meer argwaan en wantrouwen bejegent dan ge woonlijk. De rechter die de zaak-Chinnichi behandelt, is over de lekken bij de minister in Rome gaan klagen en waar schijnlijk zal nu de hoogste raad voor de magistratuur, die de justitie in Italië controleert, een onderzoek naar de situatie in het paleis van justitie in Pa lermo instellen. Uit alle berichten uit maffia- -stad Palermo wordt duidelijk dat men daar niet in staat is het tegen de georganiseerde misdaad op te nemen. Als op lossing is voorgesteld een forse uitbreiding van het aantal on- dezoeksrechters, maar nie mand weet waar die vandaan moeten komen. •p« >p Spanning er slapeloze nachten in Saljoet-7 n MOSKOU Steeds growar re heimwee, een slecht h e z meur, onderlinge spannivar gen en slapeloze nacht odi bepalen de herinneri er van de Russische ruimte h vaarder Valentin Lebed4,l aan „zijn" wereldreco lat ruimtevaart. Samen n f Anatoli Berezovoi draai hij vorig jaar van mei december in het ruimtf tation Saljoet-7 rond aarde. De Russische Pr; da publiceerde gister uitvoerig uit het dagbo dat Lebedev heeft bijj houden. De kosmona maakt er daarin geen heim van, dat het leven het ruimstation niet paald een pretje was. de Pravda dergelijke cit TEi ten publiceert is nogal o vallend. Lebedev vertui in zijn dagboek over grote vermoeidheid, (lach hem prikkelbaar en n« ;ij£e veus maakt. De spanniifen was vaak te snijden." Oidoo het eten aan boord liet, en blijkt, veel te wensen ov<en Er zit ook een politiek ti n tje aan het dagboek, vooitf door wat er niet in sta Tijdens de vlucht van Lma bedev en Berezovoi ovejpa; leed de Russische leid ntij Brezjnev. De condoléanen ai van de kosmonauten ki t gen toen veel aandacht de Russische pers. Maar de selectie van de Prav noi uit het dagboek van Lebjan) dev komt de naam v; we Brezjnev in het geheel niirrij voor. jin| nii N JERUZALEM Na een hevig debat van twee dagen is het Is raëlische kabinet het eens geworden over een forse bezuiniging, onder meer op de defensiebegroting. De komende twee jaar mag daar zo'n 900 miljoen gulden minder worden uitgegeven. Minister van financiën Aridor eiste aanvankelijk dat bijna 1,1 miljard gulden zou worden besnoeid op defensie. Maar minister Moshe Arens van defensie en de legerleiding verzetten zich hier hevig tegen. „Verdere beperking van de militaire uitgaven leidt tot aantasting van de strijdkrachten. Zekerheid is voor ons van levensbelang. Wij moeten beslissen of wij willen leven", zo ver klaarde Arens. De regering-Begin besloot verder zo'n drie miljard gulden te be zuinigen op andere overheidsuitgaven en nieuwe belastingen te heffen, in een poging de economie te stabiliseren. Het inflatie percentage in Israël is dit jaar opgelopen tot 125. MOSKOU De Russische leider Joeri Andropov heeft opnieuw een krachtig pleidooi gehouden voor verdergaande hervormin gen in de centraal geleide Sovjet-economie. De toespraak die hij gisteren hield tot partijveteranen wordt door diplomaten in Mos kou gezien als de voorbode van binnenkort af te kondigen her vormingsmaatregelen. De Russische leider noemde geen voorbeelden van de te ver wachten veranderingen. Wel sprak hij over de slechte instelling van de jeugd. „Er is onder de jeugd sprake van passiviteit, een gebrek aan discipline. Het lijkt er op dat we niet krachtig ge noeg zijn geweest bij het zoeken naar nieuwe wegen, dat wij niet zelden onze toevlucht hebben genomen tot halve maatregelen. Nu moeten we goedmaken wat we hebben verloren", aldus An dropov, wiens toespraak 25 minuten duurde en met enige ver traging werd uitgezonden door radio Moskou. In Pakistan houden de protesten te gen het be wind van ge neraal Zia Ul- Haq aan. Zondag hield H de „Bewe ging voor herstel van de democra tie" een eer ste grote de monstratie (foto). Giste ren was het in de zuidelij ke provincie Sind erg on rustig. Bij de demonstra ties voor een herstel van de democra tie in Pakis tan zijn de afgelopen dagen vele honderden mensen ge arresteerd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA „Politieke gevangenen in Turkije doodgemarteld' LONDEN Een vanuit Lon den werkende Turkse opposi tiegroep heeft gisteren bekend gemaakt, dat onlangs in Tur kije twee politieke gevange nen, die in hongerstaking wa ren, na martelingen zijn over leden. Aan de hongerstaking in Turkse gevangenissen zou door 2.500 politieke gevange nen worden deelgenomen. Volgens de oppositiegroep werden de twee gemarteld, om hen te dwingen hun honger staking te beëindigen. NIEUW DELHI De Indiase kustwacht heeft gisteren voor komen dat duizenden Tamils uit India naar Sri Lanka ver trokken om te protesteren te gen het etnische geweld, dat daar aan honderden Tamils het leven heeft gekost. Onge veer 5.000 Indiase Tamils wa ren naar het havenstadje Ra- maswaram in de deelstaat Ta mil Nadu getrokken en pro beerden in boten het 14 kilo meter brede stuk zee tussen Sri Lanka en het vaste land over te varen. Slechts twee van hen bereikten in een mo-. torboot hun doel. De overigen werden in hun bootjes door de kustwacht tegengehouden. Een honderdtal demonstran ten trachtte naar andere bootje te zwemmen, maar zij werden uit het water gevist. RUITENHEER eerd (Vervolg van de voorpagina) PARIJS Aan het front heerst momenteel een spannen rust. De frontlijn wordt gevormd door reeks van kleine nederzettingen en oases die mil ^'L meer parallel loopt met de dertiende breedtegr<f0n< Deze was onder het presidentschap van Giscard dl n< taing al de lijn die de Fransen, die toen nog troepei ve Tsjaad gelegerd hadden, getrokken om aan te gej13] dat de Libische expansie niet verder kon gaan. fm jten Momenteel hebben de op- bliek gelegerd zijn, staai|ere standige strijdkrachten van staat van alarm en kunPr de voormalige president van binnen enkele uren rf- Tsjaad Goukouni Oueddei Tsjaad overgevlogen woi die door Libische strijd- Acht Franse Jaguar- ju krachten en een zogenaamd bommenwerpers staan o) Islamitisch legioen gesteund vliegvelden van Bouar worden (en die zonder deze Bangui in de Centraal; steun militair te verwaarlo- kaanse Republiek klaar, zen zouden zijn) ongeveer 40 procent van de oppervlakte van het land in hun macht. Genoemde lijn is ook de li miet die de Libische vliegtui gen kunnen bereiken. Twee duizend Franse manschap pen die in Gaboen en de Centraalafrikaanse Repu- Na de val woensdag vanl strategisch belangrijke Fr Largeau vormt de aanwefc] heid van de Franse paraachf tisten praktisch het enigec schrik- en intimidatie-jo ment van de wettige ring in Tsjaad. ■riek LONDEN Vier jaar ge leden was generaal Mal- loem nog president van Tsjaad. Troosteloos en afr wezig zat hij in zijn paleis te spelen met een speel goedkanonnetje dat op zijn bureau naast zijn ver gulde telefoon stond. Hij had net gehoord dat het vliegtuig dat hem veilig naar een ander land zou brengen, in de cockpit was geraakt door een mortiergranaat. Ontsnap pen was daardoor onmo gelijk geworden. De op standige troepen van zijn vice-president namen het presidentieel paleis zwaar onder vuur. Die vice-pre sident was Habré. Nu is Habré president van Tsjaad. President Reagan en de Franse regering zeggen dat hij geholpen moet worden om de door Libië gesteunde op standelingen in bedwang te houden. Als zij winnen, zo luidt het Amerikaans-Franse standpunt, dan zijn alle Afri kaanse landen grenzend aan de Sahara in gevaar. Maar wie zijn precies de opstandelingen en wie is in gevaar? De staatsgreep van Hissene Habré in 1979 liep geheel vol gens het boekje. De avond er voor was het in N'Djamena's smerigste en populairste nachtclub Chez Chedai nog even druk als altijd. De nacht club was eigendom van Che dai, een zus van Habré. Haar kinderen zaten op dat moment op een particuliere school in de Verenigde Staten. Zoals ge woonlijk reed ze door de stad in haar geïmporteerde, witte auto met open dak en vertelde ze tegen iedereen haar grove grapjes. De volgende ochtend verras ten de opstandelingen van Ha bré de bewakers van het na tionale radiostation, beleger den ze de barakken van de na tionale garde en begonnen ze met machinegeweren te schie ten op het 400 meter verder gelegen bolwerk van Malloem. In lichterlaaie De Amerikaanse ambassade die recht voor het presiden tieel paleis lag, stond al gauw in lichterlaaie. Ook het zie kenhuis bleef niet onbescha digd. Maar de Nationale Garde gaf geen terrein prijs en presi dent Malloem kon zijn gezicht redden met behulp van een krachtige, no-nonsense kolo nel uit het zuiden, Abdelkader Kamoengue. De Amerikaanse ambassadeur die net zijn moeder te logeren had, vluchtte over de modde rige rivier de Chari naar Ka meroen. Hetzelfde deed de Russische ambassadeur in een kano. De Fransen die met 2500 man troepen op de luchthaven zaten, regelden een staakt-het- vuren en praatten enthousiast over een nieuw tijdperk van vrede. Het mocht echter niet zo zijn. Terwijl Habré zijn president onder vuur nam, liet een an dere opstandelingenleider, Goekoeni Oueddei, zijn islami tische rebellen vanaf de oase- stad Faya Largeau in zuidelij ke richting optrekken om de hoofdstad N'Djamena te om singelen. Uiteindelijk nam president Malloem ontslag. Daarmee was de basis gelegd voor een machtsstrijd in Tsjaad die op het ogenblik zo fel wordt uitgevochten. Naar buiten toe wordt deze strijd af geschilderd als een strijd tus sen Khadaffi en president Reagan. Maar in Tsjaad gaat het meer om de karakters van de twee guerrillaleiders. Zoon van een stamhoofd Oueddei (38) is een zoon van het stamhoofd van de Toeboe- stam en afkomstig uit het rot sachtige Tebesti-gebergte ver in de Sahara. Sinds enkele ja ren is hij leider van het Front voor de Nationale Bevrijding van Tsjaad (Frolinat). Frolinat streeft naar een verenigd en democratisch Tsjaad en wordt bewapend door Libië en Alge rije. Hulpverleners van het Rode Kruis noemen Goekoeni een van de weinige eerlijke fi guren die hier rondlopen. Na dat president Malloem was verdreven, was het Goekoeni die de steun kreeg van vredes missies gestuurd door Tsjaads buurlanden. De 43-jarige Habré is van een heel ander slag. Hij studeerde in de jaren zestig in Parijs en sloot zich toen aan bij het Fro linat. In 1974 nam hij Frangoi- se Claustre, een jonge Franse antropologe, gevangen. Toen de Fransen de wapens, die hij Oueddei vroeg in ruil voor haar vrijla ting niet wilde geven, liet hij de Franse majoor, die gestuurd was om te onderhandelen, in koele bloeden vermoorden. Kolonel Khadaffi was het ge zien zijn betrekkingen met Frankrijk niet eens met de gij zeling. De affaire-Claustre leidde dan ook tot een breuk tussen Habré en Libië. Habré brak vervolgens met het Frolinat en richtte zijn ei gen verzetsbeweging op: de FAN (Verenigde Troepen van het Noorden). Habré behoort tot de Gorane-stam. Deze is gevestigd langs de grens met Soedan en daar recruteerde hij zijn manschappen. Zowel Oueddei als Habré zijn ontegenzeggelijk goede militai ren. Het respect dat Goekoeni afdwingt als politicus, weet Habré ruimschoots te compen seren met zijn sluwheid. Ze hebben nooit goed met elkaar op kunnen schieten. Toen pre sident Malloem in 1979 in bal lingschap ging, kwamen Oued dei en Habré op papier over een om de macht te delen. Maar deze overeenkomst bleek weinig waarde te hebben. Toen Libische troepen even daarna Tsjaad binnen vi ,fst werden deze niet gestopt (jps Habré's manschappen, njnt door Oueddei's leger. Onana tussen sloot Habré een bon nootschap met de Tsjadi kolonel Kamoengue om d<njn gering-Oueddei ten valj v brengen. ,tej en In het nauw gedrevc,^ In het nauw gedreven rin i president Oueddei geen a en re keus dan de hulp in te |ags pen van Libische militaiteli die hij even daarvoor tot skra had gebracht. De macht iild I strategisch belangrijke stad Faya Largeau werd Oueddei overgenomen eiie december 1981 moest H'® naar Kameroen vluc) Dank zij de financiële L__ van onder meer de CIA Habré een nieuw legertje f de grond stampen. Vorig i slaagde hij er uiteindelijlf om N'Djamena te herov en de regering-Oueddei te V drijven. Deze week op beurt uit naar Libië, dat geheel in staat stelde een g standelingenleger te formi met het doel Habré te ver ven. In het late voorjaar b< Oueddei aan zijn offensief, vorige week met de val Faya Largeau een voorl hoogtepunt bereikte. Ondanks het huidige he—-j bondgenootschap tussen Tsiadische opstandelingen J, Libië, heeft Oueddei inde in het begin van zijn regee riode bewezen niet afhanki te willen zijn van Kha< J door de Libische militai 7% die ongevraagd een invafy Noord-Tsjaad deden, tot s te brengen. De machtswe van Habré heeft hem echte V. de handen van de Libische ED HARRII The Guai der gedreven.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8