Onenigheid over onderzoek naar affaire Valk commissie 1 ondsen houden in 1983 geld over leijer geschorst ls topman van wee Haagse utobedrijven Pseudo-roulette grijpt krachtig om zich heen Tandenborstel fraude leidt politie naar koppelbazen Rabobank Q BSI bezet uit protest tegen faillissement Stroom ietsje duurder Prima tip.Om niet alleen francs maar ook rrischeques mee te nemen. *JNENLAND CeidócSotvtant DINSDAG 16 AUGUSTUS 1983 PAGINA 7 evallenen in idië herdacht HAAG Op het Binnenhof in Den zijn gisteren de gevallenen tijdens de «de Wereldoorlog in het voormalige erlands-Indië herdacht. Aan de oorlog uidoost-Azië kwam pas een einde na de ulatie van Japan op 15 augustus 1945. erelijst voor de gevallenen 1940-1945. entreehal van de Tweede Kamer werd toespraak gehouden door voorzitter G.S. nirg van de Stichting Herdenking 15 istus 1945. Na een minuut stilte werden bij de stichting aangesloten organisaties oud-strijders en Indische Nederlanders isen gelegd. De korte plechtigheid werd woond door een vijftigtal mensen, on- wie premier Lubbers en de vice-voorzit- ran de Raad van State, Schol ten. DEN BOSCH Kaderleden van de Industriebond FNV en de Unie BLHP hebben gistermiddag de schrijfmachinefabriek BSI in Den Bosch bezet. Ze willen daarmee voorkomen dat het be drijf wordt ontmanteld, waardoor 400 mensen op straat komen te staan. Directeur R. Schumann had gisteren het faillissement van het bedrijf aangevraagd. De rechtbank in Den Bosch zal die aanvraag morgen behandelen. De vakorganisaties vinden dat het bedrijf niet failliet moet worden verklaard, maar uitstel van betaling moet krijgen. „Dan is er tijd om in overleg met de be windvoerder een nieuwe kapitaalverschaffer te zoeken en we hebben de mogelijkheid om na te gaan of de provincie bijvoor beeld via de Brabantse Ontwikkelingsmaatschappij kan helpen", aldus de zegsman van de bonden. Kaderleden van de Industriebond FNV en de Unie BLHP hebben de schrijfmachine- fabriek BSI bezet uit protest tegen de mogelijke ontmanteling van het bedrijf. Dood echtpaar in bos bij Zeist ZEIST De politie van Zeist heeft gisteren in een bos de lichamen van een 45-jarige man en zijn 46-jarige vrouw gevonden. Het echtpaar, dat in Huis ter Heide woonde, is met messteken om het leven gebracht. De lichamen werden in het Panbos gevonden na een grootscheepse zoekactie. De politie was 's nachts gebeld door de moeder van de vrouw, die ongerust was over het lange wegblijven van haar dochter en schoonzoon. De politie vermoedt dat het echtpaar tijdens een boswandeling ruzie heeft gekregen. De man zou zijn vrouw met messteken in de hals hebben gedood, waarna hij zichzelf met steken in de borst om het leven zou hebben gebracht, aldus de gemeentepolitie van Zeist. HAAG Er bestaat Een en ander is gisteren geble- nigheid over de sa- ken .lijdens een vetrouwelijk overleg tussen beide ministers L. - 4 j en de Kamercommissie voor >ie die moet onderzoe- inlichtingen- en veiligheids- of de voormalige Ne- diensten. Tijdens het overleg andse militaire missie werden geen besluiten geno- Juriname betrokken is men- Dat nu volgende feest bij de staatsgreep wee woensdag gebeuren. Desi Bouterse in 1980. In de Kamercommissie zitten ministers De Ruyter de fractie-leiders van de vier fensie) en Van den grootste partijen in de Kamer. Van hen ontbrak gisteren ï- - j CDA-fractieleider De Vries twijfelen n°g °f deze ^ie Qp vakantie is. In het over- ïmissie moet worden ieg liet PvdA-voorman Den nand met ambtenaren Uyl weten dat de Kamer van wel met externe des- meet af aan bij het onderzoek «digen. Een belangrijk berokken moet worden. Den istelling van de com- gering heeft immers bij voort during ontkend dat er van enige Nederlandse betrokken heid bij de staatsgreep sprake is geweest. Inmiddels is een overvloed aan gegevens boven tafel gekomen die erop wijzen dat de coup wel degelijk ver band houdt met het optreden van de militaire missie onder den ingesteld. Te denken valt leiding van kolonel H. Valk. dan aan een commissie zoals Ook D'66-fractievoorzitter die welke enkele jaren gele- r vindt dat een Kamer- imissie het onderzoek it verrichten. overweging dat de Kamer tot nu toe van de overheid on volledige informatie heeft ge kregen over de affaire. De re- Suriname heeft nog 1,6 miljard hulp tegoed DEN HAAG Suriname heeft nog 1,6 miljard gulden ontwikkelinghulp tegoed. Dit bedrag stond nog open op het moment dat de regering begin dit jaar het verdrag inzake ontwikkelingssamen werking met Suriname opschortte. Dit heeft minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) de Tweede Kamer laten weten in antwoorden op vragen van de Tweede Kamercommissie voor de rijksuitgaven. In de zes jaar dat de hulp aan Suriname heeft geduurd zijn in totaal 300 projecten bekeken en grotendeels tot uitvoering gebracht. Het ging daarbij om een bedrag van drie miljard gulden. Ach teraf moet worden geconcludeerd dat op de besteding van de gelden te weinig controle is uitgeoe fend, aldus minister Schoo. Het was dan ook beter geweest indien met een kleiner programma gestart was en Surinaamse medefinanciering van projecten vereist zou zijn geweest. Volgens de bewindsvrouwe bestonden er wel enige afspraken over controle, maar gaven deze Nederland te weinig speelruimte om daar waar nodig corrigerend op te treden. Maarten Engwirda vindt dat den de zaak Aantjes onder zocht. Het onderzoek zal ove rigens niet alleen de feitelijke betrokkenheid bij de staats greep moeten ophelderen. Ook moet worden achterhaald hoe de regering zo hardnekkig heeft kunnen ontkennen dat er van enige betrokkenheid sprake was terwijl bijvoor beeld een rapport van de land macht-inlichtingendienst hier over ondubbelzinnige infor matie gaf. In het overleg van gisteren sloot VVD-fractievoorzitter Nijpels zich aan bij de voor keur van de beide ministers die een ambtelijke commissie dan wel een commissie van externe deskundigen willen instellen. Het standpunt van CDA-voorman De Vries is nog niet bekend. VERBAND MET ABP-AFFAIRE: volg van voorpagina) N HAAG De Haagse zakenman Willem Meijer, de directeur beleggingen van het Algemeen Bur- Jijk Pensioenfonds, mr. drs. Masson, zou hebben ge- □ave.n|nteerd, is geschorst als directeur van twee Haagse bbedrijven. aandeelhouders van de Internationale Automobielcentrale (dochtermaatschappij) het Nationaal Autobedrijf hebben ttoe besloten. De aandeelhoudersvergadering vindt dat haar cteur de twee bedrijven negatief in de publiciteit heeft ge- aagf schorsing is een gevolg van het uitlekken van het rapport- ijters over mogelijke malversaties bij het ABP. De aandeel- ders hebben het eerst nog even aangezien, maar kwamen dit icend in actie, toen het rapport in de openbaarheid kwam. dachten eerst, dat de kranten de zaak flink hadden aange- maar een man als Gruijters schrijft zoiets niet zomaar op", s J. van Hecke, algemeen procuratiehouder van het Natio- Autobedrijf. „Toen het rapport uitlekte moesten we er een onder zetten". !utorn)er is geen automan. maar een onroerend goedhandelaar. Hecke: „En hij heeft twee onroerend goed zaken, zonder wij het wisten, over onze naam laten lopen, en onze naam misbruikt, een extra reden om hem te schorsen". [AM is door Meijer gebruikt bij de verkoop van onroerend voor 15'/2 miljoen gulden aan het ABP. Het autobedrijf als tussenschakel gebruikt en kwam zo in het bezit van »mme ce^centra 'n Spijkenisse en Oegstgeest. 125281 Panden werden echter meteen doorverkocht aan de West- Utrecht Hypotheekbank en die verkocht het weer aan het De winst voor Meijer op deze transactie bedroeg 460.000 1 Rarf,én' '-directeur beleggingen Masson zou steekpenningen hebben genomen, zo blijkt uit het rapport-Gruijters, en Meijer zou van hebben geweten. Hij zou Masson onder druk hebben en, als gevolg van een en ander, goede zaken met het ABP (1 iben kunnen doen. Het spel.Golden Ten" wordt omschreven als een behendigheidsspel omdat de speler op grond van observatie zou kunnen berekenen op welk cijfer het balletje terecht komt. ROTTERDAM Het pseudo-roulette spel „Gol den Ten", ook wel „vier entwintig" of „derby-rou lette" genoemd, grijpt krachtig om zich heen. Ondanks de onzekerheid, die bestaat over het uit eindelijk al dan niet toe staan van het spel door de Hoge Raad, blijven onder nemers dure investerin gen in deze sector doen. De vereniging Casino Club Rotterdam bijvoorbeeld open de gisteren in een zaal in het in Rotterdam van start te Hilton-hotel in de Maasstad gaan. een casino, waar het „behen- Iedere meerderjarige kan, na- digheidsspel" zeven dagen per dat hij zich als lid heeft opge- week gespeeld kan worden, geven, het spel spelen. Een De ruimte telt zeven speelta- ballotagecommissie beslist of fels, waaraan in totaal 2i man- men tot de club wordt toegela- nelijke en 12 vrouwelijke ten. Op die manier kunnen, croupiers in twee ploegendien- zoals dat ook bij de officiëwle sten werken. De Casino Club staatscasino's het geval is, be- Rotterdam is een zusterorgani satie van de Casino Club Berg en Dal, waar sinds 1 juli" het Golden Ten-spel kan worden roepsspelers worden geweerd. Bij Golden Ten wordt gebruik gemaakt van 26 vakjes met op gespeeld. Berg en Dal heeft tot eenvolgende nummers, die nu toe ruim 2500 leden inge schreven. Volgens organisator G. Wiggers is die ontwikkeling bemoedigend genoeg om ook meedraaien aan een metalen schijf. De spelers trachten te voorspellen in welk vakje het balletje terecht komt. rvolg van de voorpagina) HAAG De geza- ilijke fondsen (AOW, en AKW, AAW, WW en ZW) ver- hten over 1983 een ex- atie-overschot van miljoen gulden, wat verbetering ten op zichte van 1982 is, toen er een tekort van 1,5 miljard gulden was. In 1982 kampten de fondsen met een dekkingstekort (het verschil tussen het aanwe zige eigen vermogen en het gewenste eigen ver mogen) van 1,9 miljard. Eind 1983 zal dit tekort tot 800 miljoen zijn terug gebracht. Het dekkingstekort over 1982 is voornamelijk veroorzaakt doordat de Rijksbijdrage aan het AKW-fonds (kinderbijslag) volledig werd stopgezet. Door gevoerde premieverhogingen zijn alleen aangewend ter ver vanging van de Rijksbijdragen en hebben als zodanig ter be perking van het financierings tekort van de overheid ge diend, meent de SVR. De verdeling van het premie totaal over werkgevers en werknemers dit jaar ge middeld 16,60 respectievelijk 25,02 procent zal in 1984 17,30 respectievelijk 23,68 pro cent bedragen. Als het voor dit jaar voorziene dekkingstekort van alle fond sen samen in 1984 wordt weg- gewekt, dan is een totale druk- stijging van een half procent nodig tot 41,48 procent. Dit percentage is nog altijd lager dan het gemiddelde percenta ge in 1983: 41,62 MEMELS VvCMJMJÊ M€T &EH VP\CëP-J frjfXj K/CU? Utrechtse universiteit wil tandheelkunde in twee fases UTRECHT De Utrechtse universiteit wil de studie tandheel kunde in twee fases opsplitsen. De eerste fase, de vierjarige doe toraalopleiding, zou bij de universiteiten in Groningen, Nijme gen en Utrecht moeten worden ondergebracht. De tweede fase, de eenjarige beroepsopleiding, zou in Amsterdam een plaats moeten krijgen. Essentieel verschil met de plannen van Deet man is dat de subfaculteit tandheelkunde in Utrecht dan behou den kan blijven. Behalve de opsplitsing van de tandheelkundes tudie in twee fases, stelt de RUU ook voor om in Utrecht een zogeheten centrum voor tandheelkundige opleidingen te verwe zenlijken. Daarin zouden het wetenschappelijk onderwijs eerste fase, de hogere beroepsopleiding mondhygiënisten en de middel bare beroepsopleidingen voor tandtechnici en tandartsassisten ARHNEM Kleinver bruikers moeten waar schijnlijk volgend jaar twee procent meer voor de hun geleverde stroom gaan betalen. De samen werkende exploitanten van electiciteitsbed rijven hebben hun leden hiertoe gedaviseerd en toestem ming voor een dergelijke verhoging gevraagd bij het ministerie van Econo mische Zaken. Het gaat hier om een verho ging van het basistarief. Per saldo zal de stroom echter nau welijks duurder worden omdat een ander onderdeel van de totaalprijs die de consument betaalt, de brandstoffentoeslag, waarschijnlijk wat zal zakken gezien de dalende tendens van de olie- en gasprijzen. Het ta rief dat bedrijven moeten be talen wordt niet verhoogd. Geen Krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. AMSTERDAM De officier van justitie bij de recht bank in Amsterdam, mr J. de Bruin, heeft tegen drie mannen gevangenisstraffen geëist variërend van negen tot twee maanden, wegens fraude met namaak Jordan tandenborstels. Daarbij kwam ook oplichting van de fiscus en de sociale verzekeringen aan het licht, die weer aanleiding werd voor een grootscheeps onderzoek naar zwart werken in de Amsterdamse haven. Eén van de verdachten, de 50-jarige W. W. uit Huizen, had vorig jaar met een Koreaanse firma een contract gesloten voor de le vering van 1,5 miljoen tandenborstels, die eruit zagen als bor stels van de Noorse firma Jordan. Bedoeling was ze via een Apeldoornse groothandel door te verkopen aan Albert Heijn. W. liet in eerste instantie 450.000 tandenborstels leveren, die wer den opgeslagen bij een overslagbedrijf in de Amsterdamse ha ven. De groothandel kreeg echter argwaan en wilde een certificaat van oorsprong zien. W. liet daarop een valse acte opmaken bij een notaris, maar de groothandel nam ook daar geen genoegen mee. Ondanks het feit dat de politie inmiddels op de hoogte was gesteld verkocht W. vervolgens 70.000 borstels aan een bedrijf in Utrecht. De politie vervoegde zich bij het overslagbedrijf om de partij in beslag te nemen. De directeur van dat bedrijf, de 35-jarige H. de J. uit Hilversum, verklaarde echter dat alle borstels al weg wa ren en liet om dit te bewijzen een vervalste vrachtbrief zien. En kele dagen later werd de rest van de tandenborstels ook aan het bedrijf in Utrecht geleverd. Koppelbazen Bij een huiszoeking bij de directeur van het overslagbedrijf vond de politie ook aanwijzingen voor het werken met koppelbazen en zwartwerkers. Dit werd aanleiding voor een onderzoek in de Amsterdamse haven, waarbij grote fraudes aan het licht kwa men. Mr De Bruin eiste tegen W. een gevangenisstraf van 6 maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Het zwaarst tilde hij aan het laten opmaken van de valse notariële acte. Behalve van de fraude met de tandenborstels wordt W. ook verdacht van het oplichten van de sociale dienst. Hij genoot een RWW-uitkering terwijl hij in komsten had als free-lancer voor een gevelrenovatiebedrijf. Tegen De J. eiste de officier negen maanden, waarvan zes voor waardelijk wegens zijn aandeel in de tandenborstelzaak en voor al wegens de koppelbazenaffaire. „Wat eerst een eenvoudige op lichtingszaak leek werd het begin van een grote fraude met zwartwerkers in de Amsterdamse haven", aldus mr. De Bruin. Hij voegde daaraan toe, dat de affaire met de tandenborstels een indruk geeft van de sfeer waarin er in de haven wordt gewerkt Uitspraak op 29 augustus. Wielrenner dood na val door ruit VELDHOVEN De 32-jarige L. Schilders uit Eersel is gisteren in Veldhoven om het leven gekomen, toen hij in de Dorpsstraat met zijn racefiets over de kop en door de etalageruit van een winkel vloog. Hij overleed ter plaatse. ADVERTENTIE Toen ik bij de Rabobank kwam, om m'n vakantiegeld in francs om te wisselen, gaven ze me het advies een gedeelte van mijn geld in cheques mee te nemen. Ja, zeiden ze, dat is een veilige manter om wat geld achter de hand te hebben. Had ik nog niet eens aan gedacht: prima tip van de Rabobank. Ik heb er gelijk m'n reisverzeke ring en andere vakantiezaken gere geld. Makkelijk, die Rabobank. Altijd in de buurt en snel aan de beurt. geld en goede raad

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7