Grootste pensioenfonds verslikt zich in onroerendgoed jungle TAFEL Paus waarschuwt bij afscheid van Lourdes tegen gevaren van atheïsme kerk wereld £cidóc HTT.VI Mgr. Simonis spreekt op internationaal priestercongres Gebedsdienst in Roosendaal vóór demonstratie kruisraketten Vraagtekens rond A fa ACHTERGROND QeidóaQowumt DINSDAG 16 AUGUSTUS 1983 PA( In zijn afscheidstoespraak tot de in Lourdes samenge stroomde pelgrims heeft paus Johannes Paulus II gister avond gewaarschuwd tegen de gevaren van het atheïsme, de godloosheid. In het bijzon der hield hij de Franse ka tholieken voor. zich niet de geloofszekerheid te laten ont nemen door de ideologie van de twijfel, van religieuse on verschilligheid en praktisch materialisme. Hij riep de Franse gelovigen op, de een heid met de bisschoppen te bewaren en het woord van God in zijn authentieke vorm te beluisteren, „zonder het te scheiden van de bijbel, de traditie en de uitlegging van de kerk." Met een indirecte toespeling op de plannen van de rege- ring-Mitterrand om de bij zondere scholen onder staat stoezicht te plaatsen, legde de paus grote nadruk op het be lang van „het niet in reli gieuse onwetendheid laten" van de jonge generatie. In het algemeen benadrukte de paus het feit, dat de kerk zich in de hele wereld inzet voor het eerbiedigen van de geloofsvrijheid. „De kerk is er zich zeer wel van bewust, dat zij vooraan staat in de noodzakelijke strijd voor de mensen, hun innerlijke vrij heid en voor de verdediging van de andere grondrech ten", zo voegde hij eraan toe. Voordat hij tegen half negen gisteravond vertrok van het vliegveld in Tarbes, roerde de paus de mogelijkheid aan van een derde bezoek aan Frankrijk, bijvoorbeeld aan de Raad van Europa in Straatsburg. Tijdens de heilige mis in Lourdes, waarin hij het feest van Maria ten Hemelopne ming vierde, wees de paus erop, dat over zeventien jaar de tweeduizendste geboorte dag van Jezus wordt gevierd. Hij vroeg zich af of het daar om niet opportuun zou zijn, eerst het tweede millenium van de geboorte van Maria te vieren. Dat zou dan gisteren zijn. Immers: de rooms-ka- tholieke kerk noemt geen of ficiële datum voor de geboor te van Maria, maar er wordt verondersteld, dat ze onge veer zeventien jaar was, toen Christus werd geboren. De paus noemde de geboorte van Maria het beginpunt van de verlossing. Biecht In de basiliek van de Rozen krans hield hij ten overstaan van meer dan duizend pries ters en religieuzen een krachtig pleidooi voor de persoonlijke biecht. Hij maande de gelovigen niet toe te geven aan de tendens het zondebegrip te kleineren en zich te hoeden voor de „infil tratie" van de zonde in de godsdienstige leefgemeen schappen en de samenleving. De paus wees erop, dat de biecht de laatste twintig jaar bij velen in de rooms-katho- lieke kerk in onbruik is ge raakt. Wij zullen alles doen om de gelovigen te doen in zien, dat zij vaker op een per soonlijke en vurige manier moeten biechten, zo zei de paus. Na zijn ontmoeting met de religieuzen begaf de paus zich naar het terrein voor de grot waar Maria 125 jaar ge leden negentien keer aan Bernadette Soubirous ver schenen is. Naar schatting 150.000 pelgrims juichten de paus toe, toen hij op het ter rein arriveerde, waar hij in een eucharistieviering met de pelgrims het feest van Maria ten Hemelopneming vierde. Aan de mis namen ongeveer duizend zieken deel. Voorts waren zusters uit een slot klooster in Lourdes aanwe zig, die voor het eerst sinds tien jaar toestemming hadden gekregen het klooster te ver laten. De staatssecretaris voor de openbare veiligheid in Frankrijk heeft na het ver trek van de paus verklaard, dat zijn dienst de uitgebreide beschermingsmaatregelen ge nomen had, omdat er zeer concrete dreigementen geuit waren voor een aanslag op de paus. Geen enkele bedreiging is openbaar gemaakt om geen alarmtoestand te scheppen. Volgens de burgemeester van Lourdes was de meest con crete bedreiging afkomstig van het Armeense bevrij dingsleger ASALA, dat on der meer onlangs op de Parij- se luchthaven Orly een bom aanslag pleegde, waarbij acht personen om het leven kwa men. Bisschop dr. A. J. Simonis, per 29 augustus aartsbis schop-coadjutor van Utrecht, is een van de referenten op het vierde internationale priestercongres, dat van 16 tot 22 september in Kevelaer zal worden gehouden en waaraan behalve priesters, ook religieuzen en pastoraal werkenden deelnemen. Het congres, dat als thema heeft „Het hart van Christus teken van ontferming", wordt voorgezeten door de prefect van de Vaticaanse congregatie voor de geeste lijkheid, kardinaal Silvio Oddi. Tot de inleiders beho ren ook de aartsbisschop van Medellin in Columbië, tevens prsident van de raad van La- tijnsamerikaanse bisschoppen CELAM, kardinbaal alfonso Lopez Trujillo, de aartsbis schop van Milaan, kardinaal Carlo Maria Martini, de aartsbisschop van Krakau, kardinaal Franciszek Ma- charski, de president van de pauselijke raad „Justitia et Pax", kardinaal Bernardin Gantin en de secretaris van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer, bischop Simon D. Lourdusamy. Korte metten De bisschoppen delen de zorg van de „Zevenbergse conferentie", dat er een kloof dreigt te ontstaan tussen wer kenden en niet-werkenden, ten koste van de solidariteit en saamhorigheid. Mensen zonder betaalde arbeid lopen de kans aan de rand van de samenleving terecht te ko men, aldus de bisschoppen, na bespreking van de verkla ring die een delegatie van de „Zevenbergse conferentie" op 13 juni in Amersfoort aan het Nederlandse episcopaat heeft aangeboden. In de ver klaring keerden de ruim der tig mannen en vrouwen uit de arbeiderswereld die in maart in de Brabantse plaats Zevenbergen hebben verga derd, zich onder meer tegen de bezuinigingen op de uitke ringen en verslechteringen in de werksfeer. De bisschop pen hebben toegezegd zich nader te bezinnen op de ach tergronden en consequenties van de saamhorigheid tussen werkenden en niet-werken den en zich hierover op een later tijdstip in een pastorale brief te uiten. Een „dieper wortel schieten van de boodschap van het evangelie in de Afrikaanse cultuur met medewerking van alle christenen" is de be- ijkste taak, die de ka tholieke bisschoppen van (het vroegere Franse deel van) Kongo zich hebben ge steld. In een herderlijk schrijven zeggen de bisschop pen bijzondere aandacht te gaan schenken aan priester- en kloosterroepingen, opdat het land en het werelddeel spoedig over voldoende eigen geestelijkheid kan beschik ken. Ook de vorming van le ken zal krachtiger ter hand worden genomen. De brief van de bisschoppen markeert het honderdjarig bestaan van de katholieke kerk in Kongo. Hoogtepunt van de viering is een landelijk eucharistisch congres in de hoofdstad Braz zaville van 21 tot 28 augustus. Duitser Held voorzitter van Centrale Comité Wereldraad De Westduitser Heinz Joa- :him Held is in Vancouver gekozen tot voorzitter van het Centrale Comité (alge meen bestuur) van de We reldraad van Kerken. Held, die hoofd is van het bureau voor buitenlandse zaken van de Evangelische Kerk van Duitsland volgt de Canadese anglicaanse aartsbisschop Ed ward Scott op. In dezelfde vergadering, die werd gehouden na de afslui ting van de zesde assemblee van de wereldraad in Van couver, werden tot plaatsver vangend voorzitters benoemd metropoliet Chrisostomos van het patriarchaat van Is- tanboel en Sylvia Ross Talbot uit Canada. Het Centrale Co mité zal in overleg met secre taris-generaal dr. Philip Pot ter de keuze van diens opvol ger bespoedigen. Dr. Potter werd in 1972 tot secretaris generaal van de wereldraad benoemd. Aanvankelijk zou hij pas aan het eind van 1985 atreden. In de Brabantse stad Roosendaal zal zaterdag 22 oktober een gebedsdienst en agape-viering worden gehouden ter voorbe reiding op de landelijke demonstratie tegen de kruisraketten, die een week later, 29 oktober, zal zijn. Initiatiefnemers van deze landelijke viering zijn de drie grote vredesbewegingen met een kerkelijke achtergrond: het Interkerkelijk Vredesbe raad, Kerk en Vrede en Pax Christi Nederland. In de viering in Roosendaal dicht bij Woensdrecht waar de regering de kruisraketten eventueel wil plaatsen zal het verzet tegen de wapenwedloop worden gekoppeld aan het vraagstuk van de armoede in de wereld. Om uitdrukking te geven aan de samenhang van vrede en gerechtigheid zullen de organisatoren vertegenwoordigers uit de derde wereld die in Nederland verblijven, uitnodigen aan de viering deel te nemen. Ook zullen vertegenwoordigers van vredesbewegin gen uit de Verenigde Staten en landen van Oost-Europa aan wezig zijn. De drie kerkelijke vredesbewegingen zullen de komende tijd een brief richten aan alle kerkelijke gemeenten en parochies in Nederland en deze daarin verzoeken twee mensen uit hun midden aan te wijzen om de viering in Roosendaal bij te wo nen. HET afgelopen weekeinde is het rapport-Gruijters oi gang van zaken rond de directie van het Algemeen lijk Pensioenfonds in de openbaarheid gekomen. Dat dat rapport ook behoort: in de openbaarheid, voor eei vrij ter beoordeling. Daar waar het gaat om een alj belang als het beheer van de pensioengelden van alle landse ambtenaren, behoort eenieder over dat beheer te nen oordelen. DE iel nk( 1 ft rar 1st pro gel "n,feb eki O «c DAARMEE wil niet gezegd zijn dat er alleen op het rapport-Gruijters al een gefundeerd oordeel gev- kan worden. Het kan wel tot oordeelvorming bijdiisti maar om tot een definitieve standpuntbepaling te kom j( er nog veel nader onderzoek nodig zijn. Dat heeft Gnu dan terecht aanbevolen en inmiddels lopen er ook twi derzoeken. UlT het rapport-Gruijters en de bevindingen van de advocaat Wouters worden al wel enkele hoofdlijnen lijk. Sinds het ABP zich van de wat eenzijdige markt staatsobligaties ook op de onroerend-goedmarkt begaf, wat de procedures betreft binnen het ABP nogal wat veranderd. De snelle, globale en oncontroleerbare res, die in de onroerend-goedwereld gebruikelijk zijn, den bij het ABP kennelijk ook zeer snel gemeengoed, rend-goedmagnaten zijn echter altijd bezig met indiv belangen en het ABP heeft met algemene belangen ken. Dat maakt een groot verschil. Zaken die in het meen belang verricht worden, behoren goed control» te zijn. Vast staat dat daar bij het ABP fors de klad in komen. UlT het rapport-Gruijters zijn eigenlijk nog maar twet clusies te trekken: ofwel de ABP-directie was volstrekt kwaam in het volgen van de goede procedures, ofw ABP-directie heeft willens en wetens een bepaalde zak latie grote winsten toegespeeld. Het is goed dat er oj harde conclusie van een man als Gruijters een justitie derzoek volgt. INMIDDELS is gisteren de heer Meijer, de zakeni.™ waar het hier om gaat, als directeur van twee Haagse ai ec drijven geschorst, in afwachting van het onderzoek z< momenteel bij het ABP gaande is. Zijn naam is in ops n. gekomen en voor de bedrijven, waarvan hij directeur1" het niet goed als zij mét hem in opspraak komen. Di logische conclusie accentueert nog eens het vraagteke'ni wij plaatsen bij het ontbreken van enige tijdelijke maa c binnen de ABP-top. Het rapport-Gruijters duidt immadt ofwel onbekwaamheid, ofwel ondeugdelijkheid van al^e een deel van de ABP-directie. Afgaande op dat rappo het onverantwoord zijn dat deel van die ABP-direct (ec maar een enkele beleidsdaad te laten verrichten, zont r0] daarop een degelijk toezicht wordt uitgeoefend. De b v van ambtenaren bepleiten ons inziens daarom terecl ve toezicht op het handelen van de ABP-directie zolang h titieel onderzoek nog gaande is. Bij het particuliere b waarbij de belegger Meijer werkt, ligt het kennelijk vi$ie hand dat hij hangende het onderzoek voorlopig op non{m wordt gesteld. Waarom is dat voor de ABP-top eigenlijKt. even logisch? 'Üs Gehaktomelet met ijsbergsla en gebakken aardappelen zachtzure gierstevla Voor twee personen is no dig: 2 eieren, zout, peper, 2 lepels water, 75 g gehakt, selderij, bieslook, paprika poeder kleine krop ijsbergsla, 3 le pels yoghurt, 1 lepel azijn, zout, peper, suiker, mos terd, peterselie, uitje of sja lot, tomaat; 0,5 1 kg aardappelen, olie, margarine, zout; 3 dl melk, 30 g gierst, 12 g maizena, 2 dl karnemelk, bruine basterdsuiker of stroop. Klop de eieren met zout, peper en water los zonder dat ze gaan schuimen. Meng er ge hakt en fijngeknipte selderij en bieslook door. Schenk dit mengsel in een koekepan met lichtbruin geworden margari ne en laat het rustig stollen. Keer de omelet met behulp van een deksel en bak de tweede kant ook lichtbruin. Strooi er paprikapoeder over. Ijsbergsla is steviger en knap periger dan kropsla. Verwijder lelijke bladeren en snijd de groente in repen van twee centimeter. Laat haar met het wassen niet langer in het wa ter dan nodig is en laat haar goed uitlekken. Maak een sausje van yoghurt, azijn, zout, peper, suiker, mosterd, fijnge knipte peterselie en fijngesne den ui of sjalot. Meng er kort voor de maaltijd sla door. Gar neer met dunne plakken to maat, bestrooid met zout, pe per en fijngeknopte peterselie. Spoel de gierst af in een zeef onder de koude kraan en laat ze uitlekken. Breng de melk aan de kook en strooi er al roerende de gierst in. Laat ze twintig minuten zacht doorko ken met een deksel op de pan. Meng de maizena aan met weing koud water en kook dit papje nog even mee. Laat de pap lauw worden en roer er de karnemelk door. Presenteer de vla koud met de bruine basterdsuiker of stroop. JEANNE DEN HAAG Een han delaar in onroerend goed, Willem Meijer ge naamd, probeert het grootste pensioenfonds van Nederland, het Al gemeen Burgerlijk Pen sioenfonds, te chanteren. In het normale maat schappelijke verkeer zou men zo iemand tenmin ste de deur wijzen. Niet aldus de top van het fonds, die blijft met Meij er grote zaken doen, ook al liep men daarmee het risico dat het fonds en zijn leiding in opspraak zouden komen. Want, zegt ABP-hoofddirecteur Van der Dussen, als daarom contacten met personen als Meijer zou den worden verbroken, zou het opereren van het ABP op de markt voor onroerend goed nage noeg onmogelijk worden. Het lijkt erop, dat hier de kern ligt van alle ellende, die dezer dagen over het ABP is uitgestort: De handel in on roerend goed is een jungle met intriges, manipulatie, transacties-in-de-wind, nood sprongen, noem maar op. Op dat jachtterrein heeft het ABP, dat werd geacht een bolwerk van degelijkheid te zijn, zich bewogen en het is, omdat het een openbaar li chaam is maar zich daarbij ongedwongen gedroeg, vrese lijk op zijn gezicht gevallen. Op de onroerend goedmarkt zijn allerlei voor de buiten staander vreemde gedragin gen gebruikelijk en je hoort niet bij als je dat „spel" niet meespeelt. Het ABP, dat van zijn vermogen van 100 miljard gulden een kleine tien miljard in onroe rend goed steekt, heeft mee gespeeld. En zich daarmee bereid verklaard onorthodox op te treden, wat zeker mo gelijk werd doordat er geen strakke procedures bestaan voor investeringen. Alleen het resultaat telt. Ten behoeve van dat resul taat kan het gebeuren, dat men zaken doet met mensen. die niet geheel „zuiver" zijn. Kan het voorkomen dat men aan het eind van een ver- kooplijn komt te zitten, waarover onroerend goed als vlooien van de ene naar de andere (fictieve) eigenaar zijn gesprongen, uiteraard te gen een telkens hoger ver koopbedrag. Kan bedacht worden dat het beter is ie mand anders voor een klein stukje in een project te laten deelnemen om van de staat investeringspremies los te krijgen, iets waarop het ABP zelf geen recht heeft. Bij dit soort transacties horen feest jes, dienstreizen en gelagen, horen relatiegeschenken en andere attenties. Maar steek penningen...? En daar draait het in de ABP-kwestie juist om. Om steekpenningen en de chan tage die met de kennis daar over kon worden gepleegd. Ten einde raad heeft minis ter Rietkerk (Binnenlandse Zaken) nu het rapport-Gruij ters, resultaat van een eerste onderzoek van de geruchten en vervolgens aanleiding voor een nader justitieel on derzoek, maar vrijgegeven. Gruijters blijkt er niet uitge komen te zijn. Hij vindt wat hij gehoord heeft vriende lijk gezegd ook hoogst op merkelijk. Wat is er gebeurd? Gruijters rapporteert het volgende. Een aantal jaren geleden besloot het ABP tot deelname in de financiering van de on derneming Sport en Spel van een zekere A.H. Poot. Het ging om een complex tennis hallen. Opeens komt naar buiten, dat die onderneming failliet is. Het ABP zou dat faillissement hebben veroor zaakt nadat het zich uit het project had teruggetrokken. Die manoeuvre van het fonds was het gevolg van het feit, dat Poot destijds ABP- directeur-beleggingen Mas- son steekpenningen gaf om de financiering te krijgen, maar medio 1980 weigerde nog langer onder de tafel te betalen. Dat zegt althans de Neder landse, in Engeland wonende zakenman Willem Meijer. Deze gooit dit Masson direct en via afgevaardigden voor de voeten. Hij heeft namelijk schadeclaims van Sport en Spel en van Poot zelf op het ABP overgenomen, in totaal een kleine 23 miljoen gulden. Meijer wil over die vorderin gen wel zand doen en met name ook afzien van publici teit over de kwestie als het ABP bereid is een paar flin ke zaken met hem te doen. Masson denkt erover maatre gelen te nemen tegen Meijer, wil in elk geval geen contact meer met hem hebben, zo verklaarde hij later. Maar uiteindelijk houdt hij het erop, dat hij de zaak wil laten doodbloeden. Niet aldus de hoogste baas Van der Dussen: Als je mensen als Meijer mijdt kun je de tent wel slui ten, is de teneur van zijn reactie, het belang van het ABP moet voorgaan. Belang ABP Meijer biedt een reeks projec ten aan voor 74 miljoen gul den. Uit Meijers winst daarop zouden de vorderingen van Sport en Spel en Poot betaald kunnen worden. Masson neemt twee projecten van Meijer. Over hetlaten doodbloeden van de contacten gesproken..., schampert Gruijters. Later voegt Meijer aan de aanbie ding nog enkele projecten toe, totale vraagprijs bijna 110 miljoen gulden. Masson laat de hele zaak taxeren en de taxateur komt uit op bijna 80 miljoen, 30 miljoen verschil dus. Meijer laat weten, dat de taxatieprijs dan maar opgevoerd moet worden tot de vraagprijs, wil later van die vraagprijs nog wel wat afdoen, hij trekt zelfs de aantijgingen tegen Masson in. En er worden za ken gedaan tegen de door Meijer verlangde prijzen. On danks alle raadgevingen van ABP-adviseurs om geen za- kenmeer met Meijer te doen. De contacten met Meijer ble ven voortbestaan. En niet alleen in deze zaak. Begin dit jaar koopt het ABP van de Westland-Utrecht- Hypotheekbank twee projec ten, winkelcentra in Spijke- nisse en Oegstgeest. Dit past, zegt men, in het kader van een financiële regeling tussen ABP en WUH die moet lei den tot een aanmerkelijke reductie van de verplichtin gen van de WUH ten opzich te van het ABP. Zegt men, want de regeling hield letter lijk in, dat het ABP onroe rend goed van de WUH zou overnemen tot een bedrag van 150 miljoen gulden.. Maar later werd er ook de uitleg aan gegeven dat het ook onroerend goed zou kun nen betreffen, dat de WUH net had gekocht en aan het ABP zou doorverkopen. En daar ging het in dit geval om. Want Masson had de WUH laten weten, dat het ABP in de twee projecten geïnteres seerd was. De WUH trad in feite namens het ABP op, stuurde ook de offerte met een door aan Masson. En van wie kocht de WUH die win kelcentra? Inderdaad, van Meijer! Masson zegt dat pas gemerkt te hebben toen de officiële stukken opgemaakt moesten worden. Stukken voor, zoals dat heet een ABCD-transac- tie: De eigenaar verkoopt aan Meijer, Meijer verkoopt aan de WUH, de WUH verkoopt aan het ABP. Een mooie zaak voor Meijer, want hij verdient er bijna een half miljoen aan in korte tijd en zonder zelf z'n portefeuille getrokken te hebben.... Wat denkt men dan en wat dacht ook onderzoeker Gruijters? Een handige methode om Meijer onopvallend een be drag toe te spelen. Neen, houdt Masson vol, puur toe val, als dat toespelen de be doeling was geweest had ik wel een eenvoudiger /nanier geweten, namelijk door rechtstreeks met Meijer za ken te doen. In deze laatste affaire duikt opeens ook weer de naam Van Zon op. Helemaal duide lijk is zijn aandeel niet, het kan volgens Gruijters heel onschuldig zijn, het kan de achterdocht echter evengoed versterken. Ir. J. van Zon was vroeger directeur van het semi-gemeentelijk bouw bedrijf Habo, later directeur van Zwolsmans Intervam en vandaar directeur van de Hollandse Beton Groep en woont nu gepensionneerd in België. Van Zon knapt wel eens klussen op voor het ABP en laat zich daarvoor uiteraard goed betalen. De steekpen ningen, die Poot aan Masson zou hebben gegeven, zouden niet rechtstreeks zijn uitbe taald maar via Van Zon heb ben gelopen, die ze dan weer doorgaf aan Masson. Na af trek van provisie natuurlijk. Er zijn in dit relaas vele data, namen en bedragen weggela ten, de zaak is al ingewikkeld genoeg. Het gaat er alleen om duidelijk te maken, dat ABP en Masson tenminste de schijn tegen zich hebben van ongeoorloofde betrekkingen met Meijer. Onder ongeoor loofd dan te verstaan, dat Meijer ingeschakeld werd bij onroerend goedtransacties, waardoor hem inkomsten worden toegespeeld als tege moetkoming voor andere prestaties. Gruijters vindt dat ook. Je kunt, zegt hij, alleen maar n i e t geloven in ongeoorloofd handelen als je van bepaalde vooronderstellingen uitgaat. De ABP-top (Van der Dussen en Masson) moet dan blind zijn geweest voor de twijfels die binnen en buiten het ABP over hun integriteit zouden kunnen ontstaan. En men moet dan wel aanne men, dat Meijer heel toeval lig bij de projecten Oegstgeest en Spijkenisse op het tapijt verscheen en dat de naam Van Zon ook geheel toevallig is gevallen. Als je dat allemaal aanneemt, dan past het optreden van de ABP-leiding wel in een be paald beeld, dat anderen schetsen. Dat is een sfeer van zaken doen met miljoenen projecten zonder dat sprake is van strakke procedures van voorbereiding, onderling overleg en controle een sfeer bovendien, waarin het contact van de leden van de directie onderling en tussen hen en hun medewerkers vaak uiterst summier blijkt te zijn en allerminst in over eenstemming met de omvang van de belangen waarover men gezamenlijk te waken heeft. Aanvullend bewijs: Kort ge leden konden bij de ABP- aankoop van het Weena-ge- bouw te Rotterdam, eigen dom van het Philips Pensi oenfonds, de Amrobank en een vastgoed-onderneming als tussenschakels grote som men verdienen. En de trans actie rond het Babylon-com plex in Den Haag, gisteren door ons gereleveerd, wijst in dezelfde richting. Gruijters heeft geprobeerd alles wat er gezegd wordt, op een rijtje te zetten. Maar klaarheid heeft ook hij niet kunnen verschaffen. Van daar zijn aanbeveling tot een dieper spittend onderzoek, die intussen door minister Rietkerk is opgevolgd. Ook zouden de organisatorische, procedurele en personele verhoudingen beter geregeld moeten worden. Ook. geen luxe, lijkt het, want dat de ABP-top in opspraak kwam werd veroorzaakt door zijn eigen medewerkers, wier ad viezen in de wind werden geslagen en die het niet meer konden aanzien. Geen luxe ook, omdat in de afgelopen weken nooit hele maal duidelijk werd wie waarvoor verantwoordelijk is. Er is een raad van toe zicht, wier voorzitter Wierin- ga met stokoude wetten (uit 1928) in de hand stelt, dat deze raad niets met de beleg gingen van het ABP te ma ken heeft. Er is een beleg- gingsraad, die het wel als zijn taak ziet om het beleid en de concrete beslissingen van het ABP bij beleggingen in on roerend goed moet beoorde len, maar zich niet geroepen voelt zich te bemoeien met de interne gang van zaken bij het fonds. Gruijters, die zelf lid is van die beleggingsraad, zegt ei genlijk, net als de top van het ABP: Alleen het resultaat telt. Maar mag men op die grond en ook al is dat resul taat goed een instituut, dat altijd gold als een bolwerk van degelijkheid, in de vuur linie zetten? Men moet de minister toegeven, dat er nog niets is bewezen, maar de fondsdirectie heeft zich, zo zou je haast zeggen, bijna uit gesloofd om de schijn van kwalijk handelen te wekken. JO SMITS W eerrapport en van vanmorgen 07 i2' Eelde Eindhoven Oen Helder Lh. R'dam Vlissingon Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagc Lissabon zw.baw. 25 13 onbew. 26 13 h.bew. 23 16 urg zw.bew. 25 15 zw.bew. 27 13 onbew. 24 9 Kopenhagen onbew. 23 15 inbew. - 16 rw.bew. 26 13 >nbew. 27 14 Mallorca onbew. 30 21 onbew. 28 21 Rome onbew. Split onbew. Stockholm regen onbew. 25 13 14 lel. Beiroet onbew. Tel Aviv l.bew. Tunis onbew. Omroepen geen voorrai] op ECS- atelliet DEN HAAG De omrf i hebben via de NOS geen p rang bij het verkrijgen» een kanaal op de ECS-corP- nicatie satelliet, om op dif nier abonnee-tv te gaanjt zorgen. Een besluit van nd' ter Brinkman (WVC) efc dit jaar om het kanaal ar NOS toe te wijzen, isp rechtsgeldig. De in de f roepwet voorgeschreven! c cedures zijn immers bij dp wijzing van het kanaal nip volgd. De omroepen zullelF normaal mee moeten dP- naar het gebruik van hel naai met andere gagadigffg Aldus luidt een uitspraatf0 de afdeling rechtspraak v| Raad van State in een jr dure die door VNU, Deltf' tributie (Elsevier-NDU, D en Deltakabel) en Eurj- was aangespannen. Op01 moment dat minister Bi° man tot zijn besluit kwaml ren de drie in vergaandfl derhandelingen met de r over het gebruik van het F kanaal. Volgens de Omi1 wet had Brinkman o\F' moeten plegen met zijn c» van Verkeer en WateiF onder wie de PTT valtlj heeft de minister niet gef1

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2